I H.D.Z. Van Sprang het tonmodel uit de serie van vier PHILIPS stofzuigers 158.- i jaaroverzicht Ned. Nieuw-Guinea GESLOTEN BROMFIETSEN I 50,- korting 120.- 145.- 155.- BEURSO VERZICHT Pagina 5 -V SLOPERIJ C. VERMAST verse worstdag Slagerij J. v. d. Eeckhout gouden *^0er loving órincj en Nu kopen - uw voordeel TERNEUZEN Voor overal waar vaalc en veel stofzuigen nodig is: het Philips tonmodel. Met een geweldige zuigkracht. En met een stofruimte zó groot, dat leeg maken maar eens per 2 tot 3 maanden nodig is! Bovendien: wentelbaar 3-in-l mondstuk met schuifsluiting, zuigkracht regelaar, voetschakelaar. En natuurlijk: aangepast zuigvermogen, d.w.z. met een goed zuigvermogen op élke soort van vloerbedekking! met aangepast zuigvermogen Radiorede van Staatssecretaris mr. Bot SPORT BRIDGE Portugal niet in de veiligheidsraad dag 22 december '60 Donderdag 22 december '60 DE V R IJ E ZEEUW looie brede l zien en de Iad en toch de ring zo RAAT 14 V 2284 EN s extra fijn 's bakkerij ERSTKRANSEX EKJES JES 1. m teleurstelling midt 26 Terneuzen van ZATERDAG 24 t/m DINSDAG 27 DECEMBER. Vbor alle boodschappen: „HOBBYHUIS", Nieuwstraat 15, Terneuzen. VANDAAG DONDERDAG Onze lekkere VERSE WORST, lekker gekruid alléén vandaag ƒ1,55 per 500 gram. VAN STEENBERGENLAAN 2 - TELEF. 2431 'i i y 3/z - 4 - 414 - 5 en 6 mm brede model len in alle maten in voorraad. Koopt Uw verlovingsringen in de meer d i 100 jaar vertrouwde zaak van NOORDSTRAAT 16 TERNEUZEN SERI NI NU met (tot 15 januari a.s.) Vraagt ons inlichtingen. Axelsestraat 16. tel. 2220 MOTOREN: Vert. v. Steenbergenlaaf» 5 Handsteelmodél O.a. voor kleinere gezin nen. Door lange steel ge- makkelijk hanteerbaar. Borstel met vrije front- zuiging. Pluïsopnemer. Zuigbuizen met drukknop bevestiging. En: met aan gepast zuigvermogen. Tromxnelmodel Wentelbaar drie-in-een mondstuk. Grote stofruim te: 4 liter! Voetschakelaar, dus niet meer bukken. Ge makkelijk opbergen: han gend of staand. Lichte zuigbuizen met drukknop bevestiging. En: met aange past zuigvermogen. Drïehoekmodel Anders van buiten én van binnen. Extra zuigvermo gen. Vraagt weinig plaats. Stootrand met drempel glijder. Wentelbaar drie- in-een mondstuk. Voet schakelaar. Scharnierende snoeraansluiting. Zuigkrachtregelaar. Grote stofruimte inhoud 4 liter. En: met aangepast zuigver mogen. Gtmakkelijk verplaatsbaar: met wieltjes! Vraagt wei nig ruimte. Voorzien van glijsteunen: stabiel! M In alle Philips stofzuigers is het gebruik van papieren slqf- ftl mm zakken mogelijk. De staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken, mr. Th. H. Bot. heeft woensdagavond over de zender Hilversum II een redo uitgesproken, waarin hij een overzicht gaf van Nederlands Nieuw Guinea in 1960. Mr. Bot sprak daarin o.a. over de ervaringen, die hij in twee reizen naar dit rijksdeel heeft opgedaan. „Vol respect voor allen, die daar zowel in de grotere centra, als in de meer afgelegen plaat sen zonder veel ophef en met vaak zeer beperkte middelen zo ontzaglijk veel voor de ontwik keling van land en volk van Nieuw-Guinea presteren, ben ik teruggekomen. Met grote voort varendheid en overgave wordt daar stug gewerkt voor het doel, dat Nederland zich met betrek king tot Nederlands-NieuwGui- nea heeft gesteld, en al doen zich vanzelfsprekend in dit moei lijke land ook wel tegenslagen voor, de resultaten mogen stel lig worden gezien. Naar bekend stelt de Neder landse regering alles in het werk om het land doqr een versnelde ontwikkeling zo spoedig moge lijk naar zelfstandigheid te lei den. Het is evenwel duidelijk, dat hierbij bepaalde tijdslimieten niet straffeloos kunnen worden overtreden. Een klapperboom bijvoorbeeld draagt nu eenmaal niet sneller vrucht dan de na tuur hem toestaat en ook een medische, technische of welke andere opleiding dan ook, stellen nu eenmaal hun eisen. Dit wil anderzijds uiteraard niet zeggen, dat in deze feiten het doorslag gevende kriterium van onze acti viteiten zou zijn gelegen. Er blijkt slechts uit hoe veelzijdig en gecompliceerd deze materie is". Mr. Bot maakte vervolgens, ge wag van de komende instelling van de Nieuw-Guinea-raad, waar aan onmiddellijk de volgende on derwerpen zullen worden voorge legd: de ontwikkelingsplannen voor de eerstvolgende drie jaren, de verdere herziening van de be- windsrcgeling en het binnen een jaar uitbrengen van advies aan de regering over de wijze, waar op het zelfbeschikkingsrecht dient te worden geëffectueerd. De staatssecretaris gaf daarna een overzicht over het werk aan de instelling der streekgemeen- schappen en achtte het hierbij „verheugend, dat intussen ook door de bevolking zelf op het politieke veld de lijnen worden uitgezet. In korte tijd zijn ver schillende politieke partijen in het leven geroepen. Beraad is gaande over beginselen en pro gramma's. Dat hierbij kinder ziekten optreden en ook naar buiten bepaalde interne moeilijk heden blijken, is voor de hand liggend, doch behoeft zeker niet als verontrustend 1c worden be schouwd. Ook in dit opzicht zul len zowel de verkiezingen als de Nieuw-Guinea-raad zelf een be langrijke katalyserende werking uitoefenen. Vooral ook economisch, want hoe belangrijk het politieke zelf bewustzijn van een volk ook moge zijn: men zal zijn doelein den slechts dan goed kunnen verwezenlijken als men ook eco nomisch en financieel in staat is zijn huishouding op redelijke wijze te voeren." De heer Bot uitte zijn erkente lijkheid voor de steun, die de EI. E.G. verleent aan de ontwik keling van het land. Voorts voor hetgeen door de overheid is ver richt voor de openlegging van moeilijk toegankelijke gebieden in het rijksdeel, o.a. door verbe tering van vliegvelden. De belangrijkste feiten op het gebied van het onderwijs acht de heer Bot de uitbreiding van het aantal primaire scholen van 4 tot 7 en de opening van een kweekschool voor de opleiding van Papoea-onderwijzers, die in staat zullen zijn op korte termijn de plaatsen van Nederlandse krachten in te nemen, terwijl op het gebied van het elementair onderwijs aan de bestaande ge subsidieerde dorpsscholen 77 nieuwe konden worden toege voegd. In verband met de internatio nale samenwerking en hulp sprak mr. Bot voorts over die met Australië op bestuurlijk en technisch gebied en met de Zuidpacific-commissie, die plan nen heeft voor bijeenkomsten van autochtone vertegenwoordi gers uit territoria in het Pacific- gebied. „Interessant is deze ontwikke ling vooral omdat nu ook langs deze weg wordt toegewerkt naar confrontatie van de autochtone bevolkingen met hun eigen pro blemen, het elimineren van paternalisme en de vorming van autochtone kaders". Na de instelling te hebben ge memoreerd van het Papoea vrij willigerscorps zei mr. Bot over de bezoeken van een aantal Pa poea's aan Nederland: „Deze bezoeken hebben tot doel een aantal vooraanstaande autoch tonen in staat te stellen zich con creet ter plaatse te oriënteren omrent leven en werken van de Nederlanders en de verworven inzichten en kennis na terug komst m Nederlands Nieuw-Gui nea te helpen uitdragen. Zo wordt een belangrijke bijdrage geleverd voor een beter begrip over en weer, noodzakelijke voorwaarde voor een hechte sa menwerking bij de verwezen lijking van de gemeenschappe lijke doeleinden. Dat intussen bij de verdere opleiding van de Pa poea ook de belangen van het bestaande Europese ambtenaren corps niet uit het oog worden verloren blijkt uit de aangekon digde instelling van het zoge naamde bijstandscorps. Uit alles blijkt wei aldus ein digde mr. Bot zijn toespraak dat er op elk terrein hard wordt gewerkt. Alle medewerkers, zo wel in Ned. Nieuw-Guinea als in Nederland wil ik dan ook oprecht danken voor hetgeen zij voor land en volk van Ned. Nieuw- Guinca doen. Met vertrouwen gaan wij het nieuwe jaar tege moet. Mogen wij met Gods hulp er in slagen alles te volbrengen wat wij ons hebben voorgeno men in het belang van de bewo ners van Ned. Nieuw-Guinea te verrichten". VIERTALLENCOMPETITIE De eerste wedstrijden in de viertallenwedstrijden om het Zeeuws-Vlaamse kampioenschap werden te Terneuzen gespeeld. De uitslagen waren als volgt: Hoofdklasse Luctor ILuctor II, 36—34 (1—1), Terneuzen IHulst I, 57 43 (2—0). Eerste klasse Luctor III—Sas II, 59—57 (1 1), Terneuzen IIITerneuzen II, 44—28 (2—0), Luctor V— Luctor IV, 37—41 (0—2). Portugal heeft zijn kandida tuur voor de Veiligheidsraad in getrokken, nadat het hij meer dere stemmingen in de algemene vergadering van de Verenigde Naties niet de vereiste twee derde meerderheid had gekre gen. De Portugese afgevaardigde, Vasco Vieira Garin, deelde mee, dat Portugal de kandidatuur van elk Westelijk land voor de zetel die door het aftreden van Italië vrijkomt, zal steunen. Zoals bekend is zijn de Afro- Aziatische landen tegen het lid maatschap van Portugal van de Veiligheidsraad gekant vanwege de politiek inzake de overzeese bezittingen. Na hervatting van de vergade ring maakte de voorzitter be kend. dat tussen Liberia en Ier land informele overeenstemming was bereikt om uit de impasse te geraken. Liberia zou bij de stemming de enige kandidaat zijn en zou, als het wordt geko zen, in 1961 de zetel in de Veilig heidsraad innemen en zich aan het einde van dat jaar ten be hoeve van Ierland terugtrekken. Bij de volgende 14de stemming werd Liberia daarna met 76 van de 85 uitgebrachte stemmen gekozen. Nadat de voorzitter had mede gedeeld, dat Liberie gekozen was, -bevestigde de Liberiaanse gedelegeerde mej. Brooks, dat tussen haar delegatie en die van Ierland overeenstemming was bereikt. Zij verzocht de delega ties, die hun stem voor Liberie hebben uitgebracht, na afloop van het eerste jaar. als Liberie weer als lid van de Veiligheids raad aftreedt, hun stem op Ier land uit te brengen. De Ierse minister van Buiten landse Zaken Aiken verklaarde dat zijn delegatie met de voorge stelde regeling had ingestemd, nadat duidelijk was geworden dat de algemene vergadering in een impasse was geraakt, waardoor de mogelijkheid was ontstaan dat de Veiligheidsraad niet zou kun nen functioneren omdat het ledental niet volledig was, Scheepsbotsing op Nieuwe Maas Dinsdag is op de Nieuwe Maas, t ussen de eerste en tweede Petro leumhaven, het Panamese s.s. „Aivenus" (21.469 brt.) in aan varing gekomen met het Engelse s.s. „San Gaspar" (20.893 brt.). Beide schepen waren geladen met ruwe olie. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor, er was uiteraard wel materiële schade. De Panamese tanker kreeg aan de linkerzijde een scheur van 10 meter lengte boven de waterlijn en op de „San Gas par" werden de railing en do ver schansing van midscheeps tot het achterschip vernield. De aanvaring is waarschijnlijk ontstaan dooi- zuiging bij het passeren. Beide schepen wilden in de tweede Petroleumhaven af meren. 35 maal levenslang tegen Duitse oud-SS-man geëist Tegen de gewezen Duitse SS- man Gottlieb Muzikant is woens dag te Fulda wegens 35 hem ten laste gelegde moorden 35 maal levenslange gevangenisstraf ge- eist. Voor twee gevallen van doodslag en 'n poging tot moord werd daarenboven nog 15 jaar geëist. Muzikant heeft zijn wandaden gepleegd toen hij hospitaalsol daat in een concentratiekamp was. PHILIPS VAST IN LICHT VERDEELDE MARKT Ogenschijnlijk ging er gister middag hier en daar in de in ternationale waarden iets meer om dan dinsdag het geval is ge weest. De stemming voor de hoofdfondsen was doorelkaar genomen gunstig terwijl de stemming over de gehele beurs licht verdeeld genoemd kon worden. De Philipsaandelen no teerden vast, vergeleken met de slotkoers van dinsdag. Dagelijks verhuizen deze stukken, aldus de beurs, nog naar Amerika. De arbitrage nam de elektro-aande- len uit de markt waardoor de koers steeg van 1181 tot 1185VU In een vrijwel onveranderd Wall Street van dinsdag noteer den de Philipsaandelen er aan de vaste kant. Dit was dan ook verreweg de voornaamste oor zaak, dat deze stukken gisteren op het Damrak eveneens goed in de markt lagen. De hoogste koers voor de Philipsaandelen gedurende het telefonische avonaverkeer van dinsdag was 1187. AKU's waren op 451 een puntje hoger. De aandelen van de Vereinigte Glanzstoff, waar van AKU een meerderheidspak ket heeft, noteerden op de laat ste tijd als een „muur" in de markt. De margarinewaarden monteerden gisteren ruim 2 punten op 784'a. Kon. Olies, die in New York hoger noteerden, waren op ƒ122 circa ƒ1,30 ho ger. Hoogovens opende teleur stellend op 785 als gevolg van middenkoersaanbod. Gedurende de verdere beursduur trad voor deze stukken een herstel in tot 790 ofwel één punt beneden het voorgaande slot. Gistermorgen werd nog 800 voor deze stukken betaald. De scheepvaarten lieten het er gisteren bij zitten. De koers winsten van de vorige dagen werden in deze sector min of meer geconsolideerd. De handel was gering. In de cultuurafde ling brokkelde de koers voor aandelen HVA circa 2 punten af tot 136. In de staatsfondsen- hoek was de stemming doorel kaar praktisch onveranderd. De ondertoon was iets gemakkelij ker. Ook hier was de affaire van geringe omvang. In de lokale afdelingen wer den aandelen van de grootban ken een paar puntjes lager ge adviseerd. Aandelen Bührmann's Papier werden enige punten ho ger op 516 geadviseerd op de gunstiger resultaten over 1960, alsmede de ruimere orderporte feuille. Aandelen Ned. Ford wer den 10 punten hoger op 560 ge adviseerd als gevolg van het in terimdividend over 1960 van 10 procent, tegen vorig jaart 8 pro cent. Aandelen Riva kregen eveneens een hoger adviesprijs op 317 (310Va). De algemene gang van zaken bij Riva over 1960 mag, aldus de directie, be vredigend genoemd worden. De nettowinst zal vermoedelijk, als gevolg van de gestegen kosten, enigszins lager zijn dan verle den jaar. Niettemin streeft de directie er naar over het in 1960 verhoogde aandelenkapitaal een onveranderd dividend van 18 procent uit te keren. Prolongatie 3'/a procent. Int. Conc. Industrie Scheepvaart Banken Cult. enz. Algemeen AKU: Beursindices 19/12 20/12 '21/12 553.52 552.24 556.46 323.00 322.54 324.28 176.41 177.50 175.53 218.02 219.00 217.69 147.50 147.24 146.58 388.40 387.82 389.88 Nabeurskoersen (450%) Kon. Olie 124.00—124.60 slot 124.20 Philips 1185—1188 slot 1185 Unilever 782—784 slot 783 Hoogovens 792 (122.20) 1186'/a (783%) (789) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor bui tenlands bankpapier, zijn heden onveranderd gebleven.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 7