Gemeenteraad van Hoek Donderdag 22 december '60 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 BLOEMETJES VOOR MINISTER CALS Kalf voor zeven maanden herrie Verhoging kinderbijslag door Tweede Kamer aangenomen ACHT PERSONEN VERDACHT VAN VROUWENHANDEL IN MAASTRICHT GEARRESTEERD Uitgeleverd aan België Van Horn legt commando neer DE VOLKSSTEMMING IN FRANKRIJK J. VERSCHOOR Jaarvergadering uitgesteld De raad kwam dinsdagavond 20 decern oer in openbare verga dering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester A. F. Hanssens. De notulen der vorige verga dering d.d. 17 nov. weiden zon der hoofdelijke stemming goed gekeurd. Onder de ingekomen stukken bevonden zich rapporten van liet Julianaziekenhuis, de Stichting Schooiartsendienst Z.-VIaanderen en de Beschuttende Werkplaats voor Midden Zeeuws-Vlaanderen, gevestigd te Terneuzen, alsmede dc rekening 1S59 en de begroting 1961 van laatstgenoemde instel ling. Blijkens een desbetreffend schrijven hebben Gedep. Staten de gewijzigde bouwverordening goedgekeurd. Voorts was er een schrijven van het Borgsteliingsfonds voor Zeeuws-Vlaanderen betreffende dc door het Kijk aangebrachte wijziging in de subsidiëring aan de Borgstellingsfondsen, naar aanleiding waarvan het Stich tingsbestuur van het Zeeuws- Vlaams Borgstellingsfonds te Terneuzen voorstelde de gemeen telijke subsidieregeling zodanig te wijzigen, dat voor het bepalen van het exploitatietekort over enig jaar de door het Rijk ver strekte normbedragen buiten be schouwing woroen gelaten, waardoor de rijksbijdrage dan onverkort aan het werk van de Stichting ten goede komt. De gemeentelijke garantie van 1,9 blijft ongewijzigd. Van G. S. bevond zich een schrijven bij de ingekomen stuk ken, waarin de gemeente mede deling wordt gedaan, dat uit het gemeentefonds over net dienst jaar 1959 en over het dienstjaar 1960 een verhoogde uitkering werd toegekend van 23.700, Voor het besteden van deze ex tra uitkering werden de bestem mingen aangegeven. Zo zal deze moeten dienn voor de financie ring van de watervoorziening, de kapitaalslasten van de nieuwe brandbluseenheid, voor de kap. lasten van de wegverbetering en het afschrijven van de verlaten weggedeelten. Voor het tekort in dc exploitatie van het recrea tiegebied in de Braakmanpolder dient een bedrag van ƒ11.800, te worden aangewend. De heer Tollenaar merkte op, dat in de begroting staat aange geven, dat het geraamde tekort op de exploitatie van het recrea tiegebied 27.000,— bedraagt. Hij informeerde er naar wat nu eigenlijk het werkelijke tekort is van het Beheerschap. Voorts zei- de hij, dat het hem bevreemdt, dat cle raadsleden geen begro ting hebben ontvangen van het Beheerschap, immers dit is toch één van de bepalingen, die in de gemeenschappelijke regeling is opgenomen. De Voorzitter antwoordde, dat het geraamde en werkelijke te kort van het Beheerschap iden tiek zijn en 27.000 bedragen. Dat niet aan de bepaling met be trekking tot het toezenden van de begroting de hand is gehou den, is veroorzaakt doordat men nog geen begroting heeft kunnen opmaken, wegens het ontbreken van de gegevens betreffende de Rijkssubsidie. Thans is bekend geworden, dat het Rijk deze 27.000 zal toekennen. De be groting is nu opgemaakt en zal aan de raadsleden worden toe gezonden. Het aftredende bestuurslid in de Stichting Beschuttende Werk plaats Midden Zeeuws-Vlaande ren, de heer Leunis, werd met 6 stemmen in deze functie herbe noemd. Op de heer J. v. d. Peijl werd 1 stem uitgebracht. Op de agenda stond een punt aangekondigd betreffende het laten opmaken van een plan voor het aanleggen van brandvijvers. Immers op de boerderijen zijn de van ouds bekende drenkputten nagenoeg geheel verdwenen, re denen, waarom men van gemeen tewege voorzieningen moet tref fen om over het benodigde blus water te kunnen beschikken. Daar deze materie door B. en W. nog nader dient te worden Bijzonder hartelijk is de minis ter van Onderwijs» Kunsten en Wetenschappen, mr. Cais, in de ministerskamer van het senaats gebouw toegesproken door het lid van de Eerste Kamer en loco burgemeester van de hoofdstad mr. A. de Roos. Deze woorden van hulde en dank voor het titans aangenomen ontwerp van wet op het weten schappelijk onderwijs gingen ver gezeld van een groot bloemstuk van dieprode anjers en room witte chrysanten, die het Am sterdamse gemeentewapen flan keerden. Mr. De Roos wilde dit ..kleu rig en fleurig" huldeblijk aanbie den als dank aan Minister Cals en diens medewerkers voor het ontwerpen van de wet, die aan de Amsterdamse Gemeentelijke Universiteit een tijd van nieuwe groei en bloei mogelijk maakt. Minister Cals zei dankbaar te zijn voor de goede samenwerking, die ten behoeve van het weten schappelijk onderwijs tussen Den Haag en Amsterdam bestond. Daaraan is mede het goede re sultaat te danken. De minister zei te hopen, dat de wet en de daarbij behorende verordening ten behoeve van de Amsterdam se universiteit begin volgend jaar in het Staatsblad zal ver schijnen. „En dan krijgt Amsterdam, waar in feite reeds een nationale universiteit bestaat, die natio nale steun, waarop zij recht heeft", aldus minister Cals. bekeken, namen B. en W. dit agendapunt weer terug. De gemeenterekening 1959 werd aan de raad aangeboden. Deze rekening was eerst door een commissie uit de raad onder zocht. De gewone dienst ver toonde een ontvangst van 459.920.9S en een uitgaaf van 459.290,58 terwijl het batig slot op deze dienst 630,40 bedraagt. De kapitaaldienst sluit met een nadelig slot van 105.076,69. De- uitgaven op de kapitaaldienst beliepen een bedrag van 1.235.983,33. Ook werd de rekening 1959 van de gemeentelijke instelling voor Maatschappelijke Zorg aan geboden. Deze rekening sluit aan inkomsten en uitgaven op 17.996,69. De begroting voor de dienst 1960 werd gewijzigd, waardoor de post voor onvooorzien met 264,08 kon worden verhoogd en kon worden gebracht op 2863,76. Hierna kwam de begroting '61 aan de orde. De heer Leunis wenste gebruik te maken van de mogelijkheid tot het houden van Algemene Beschouwingen. De heer Leunis zeide, dat het niet zo'n bijzonder aantrekkelijke taak is naar aanleiding van deze begroting algemene beschouwin gen te houden. Hij heeft er meer op gewezen, dat hij de wijze, waarop B. en W. menen deze te moeten samenstellen niet erg ge slaagd vindt. Men is van mening, dat, wanneer de begroting wordt ingesteld op de noodzakelijke voorzieningen, deze niet het fiat van G. S. zal krijgen en dat men beter door middel van tussen tijdse wijzigingen bepaalde taken er door kan krijgen. Spreker is het met deze zienswijze niet eens en meent aan zijn verant woordelijkheid als raadslid ver plicht te zijn, dat de begroting een zo zuiver mogelijk beeld geeft van datgene, wat hij als noodzakelijk ziet om tot een be hoorlijk verzorgingspeil van onze gemeente te komen. In de eerste plaats de aanleg van een sport veld. Deze kwestie schreeuwt om een oplossing. Hij wil B. en W. geen verwijt doen, dat zij er nog niet in geslaagd zijn beschik bare grond te vinden, maar is toch van mening, dat er reeds in deze begroting een post moet worden opgenomen, om hetzij door aankoop of onteigening tot een begin hiervan te komen. Dan ontbreekt er een post om te komen tot aankoop van de on bewoonbaar verklaarde wonin gen. Deze krotten, welke jaar in jaar uit blijven staan, zijn een schandvlek voor de gemeente en hij dringt er met klem op aan, dat B. en W. hier nu eens de knoop doorhakken en tot op ruiming van deze ontsierende bouwvallen komen. Ook aan de bouw van een dorpshuis dient naar zijn mening meer aandacht te worden besteed. In dit verband wees hij op de mogelijkheid tot het aanvragen van een subsidie aan het ministerie van Maat schappelijk Werk, welke tot 25 9'c van de kosten en inrichting tot een bepaald maximum gaat. Mis schien is er op deze wijze een op lossing te vinden. Ook zou hij gaarne nadere gegevens ontvan gen ten aanzien van de riolering, Er zijn nog bepaalde gedeelten in ons dorp en in de buitenwijken waar deze onvoldoende is. of zelfs nog geheel ontbreekt. Zijn hiervoor al bepaalde plannen ge maakt om aan deze toestanden een einde tc maken, zodat ook voor deze bewoners de mogelijk heid zal worden geschapen zich naar de eisen des tijds in te rich ten? Dan moet hij tot zijn ver wondering constateren, dat bij de stukken, ondanks hetgeen in de memorie van toelichting staat, de begroting van de instelling voor Maatschappelijke zorg ontbreekt, terwijl juist hier een belangrijke verhoging van de uitgaven is be groot. Hij weet, dat als reden hiervan wordt opgegeven, dat in het verleden zou zijn gebleken, dat naar aanleiding van deze be groting bepaalde persoonlijke ge vallen in het publiek zouden zijn besproken, hetgeen voor de be trokkenen pijnlijk is en ook naar zijn mening volkomen onjuist is. Maar dit neemt niet weg dat hier de raadsleden een stuk verant woordelijkheid wordt ontnomen, die volkomen in strijd is met ds gemeentewet en spreker moet hiertegen dan ook ten sterkste protest aantekenen. Wanneer het B. en W. bekend is wat hier is gebeurd dient men hiertegen maatregelen te nemen, maar men is zijns inziens vei plicht, wil men van de raadsleden verlan gen, dat zij hun stem aan deze post geven, dat zij zich op de hoogte kunnen stellen van de gang van zaken in deze dienst. Ook wil hij naar aanleiding van deze post nog even er aan herinneren, dat er bij B. en W. nog steeds een voorstel berust, door spr. ingediend en met alge mene stemmen aangenomen, tot reorganisatie van het Burgerlijk Armbestuur. Hij zou gaarne ver nemen of B. en W. al bepaalde plannen hiervoor hebben ont worpen. Het is natuurlijk niet zijn bedoeling geweest enkel bij een naamsverandering te blijven steken. Vooraleer deze beschou wingen te besluiten wil spr. toch ook zijn waardering uitspreken voor datgene, wat er in het afge lopen jaar is tot stand gekomen. In de eerste plaats de bouw van verschillende nieuwe woningen. Er begint nu tekening te komen in het uitbreidingsplan en hij hoopt, dat de daling van het in wonertal mede hierdoor tot staan zal komen. Dit is wel één van onze ergste zorgenkinderen. Mede door het verlies aan in woners in verband met de ka naalverbreding en wanneer de voorgestelde grenswijziging een feit zal worden, wat ons nog maals op een belangrijk verlies aan inwoners en inkomsten zou komen te staan, betwijfelt hij of wij nog in staat zullen zijn mede te blijven werken in de gemeen schappelijke taken in de kanaal- zóne en afvalwaterleiding. Hij hoopt en verwacht, dat dit de volle aandacht van B. en W. zal blijven behouden en dat zij in staat zullen zijn de noodzakelijke compensatie hiervoor te vinden. De Voorzitter zeide dat het sportveld gedurende enige jat en de allergrootste zorg van B. en W. heeft uitgemaakt. B. en W. zoeken nog steeds naar grond, welke op vrijwillige basis kan worden verkregen. In het in voorbereiding zijnde uitbreidingsplan is op een sport veld gerekend, zoaat te zijner tijd tot onteigening zal kunnen worden overgegaan. B. en W. zijn nu nog aan het onderhande len over aankoop van grond. Voorts zeide hij dat B. en Vv. nog steeds met het dorpshuis zitten. We hebben een plan dat 125.000 zou moeten kosten, welke uitgaaf niet verantwoord is voor Hoek. Als men de ge hele bovenverdieping van het ge meentehuis voor het dorpshuis zou willen benutten, dan moeten er voorzieningen komen voor de raadszaal. Als we een oplossing konden vinden voor de combina tie-dorpshuis, zouden we dit op korte termijn willen realiseren. Voor wat betreft de riolering, zeide de voorzitter, dat deze plan nen er inderdaad zijn en wet o.a. voor het Boerengat. Terzake zal dan ook een opgezet plan komen. De Voorzitter bracht de heer Leunis dank voor de tot hem ge sproken woorden van waarde ring. Voor wat betreft dc teruggang van de bevolking zeide de voor zitter, dat getracht zal worden deze zoveel mogelijk tegen te gaan. Krotopruiming noemde hij een moeilijk chapiter. Voor Axel en Hulst bestaan reeds enige jaren bepaalde plannen, welke niet gerealiseerd kunnen wor den, omdat het Rijk hiervoor geen gelden beschikbaar stelt. Thans kan. na ontvangst van de brief van G. S. omtrent de bouwvolume, het college op de noodzaak van krotopruiming wij zen. Hierna volgde dc puntsgewijze behandeling van dc begroting. De heer v. d. Peijl informeerde wanneer de abri (schuiigelegen- heid bij de bushalte), welke in de begroting is voorzien, gerea liseerd zou kunnen worden. De Voorzitter antwoordde dat hef provinciaal bestuur eerst be zwaren heeft gemaakt, maar dat thans een oplossing is gevonden. Als de gemeentelijke abri zal zijn aangebracht, gaat de bus maatschappij er ook toe over bij de andere halte een dergelijke schuilplaats te plaatsen. De heer Tollenaar wees op de post ambtswoning van de burge meester, waarop een uitgaaf ge boekt is van '300. De Voorzitter zeide, dat deze post dikwijls' moeilijkheden brengt. Daarom' zou hij er per soonlijk veel voor voelen de wo ning van de gemeente over tc nemen. De heer v. d. Peijl vroeg zich naar aanleiding van de perso neelsbezetting op de secretarie af, of, nu het' bevolkingsaantal steeds minder,, wordt, ook bet personeel kan worden vermin derd. De Voorzitter antwoordde, dat het niet mogelijk is mensen af te stoten, omdat de teruggang dei- bevolking 'geen wezenlijke ver mindering van de werkzaam heden inhoudt, terwijl er boven dien steeds andere gemeentelijke taken bij komen. De heer Leunis zag graag dat de huisnummering eens op de helling komt. Hij vond het een ware janboel worden in dc ge meente. Als hij zijn adres op geeft vallen de mensen bijna ach terover van de gecompliceerde aanduiding. Zijn huisnummer Is namelijk Boerengat C 1 a a. Zo zijn er onder meer nog C 40 c of 5 a 1. Men was het er over het alge meen over eens dat enige veran dering wel wenselijk zou zijn. B. en W. zullen de huisnumme- ring nader gaan bezien. De heer v. tl. Peijl merkte naar aanleiding van de uitgaven voor de brandweer op, dat men nu over een goede brandspuit en goed materiaal beschikt, maar dat er weinig animo blijkt te be staan bij de brandweermensen; althans dat er te weinig wordt geoefend. De Voorzitter gaf zulks toe en zeide dat terzake reeds overleg was gepleegd met de brandweer commandant. B. en W. hebben nu als eis gesteld, dat minstens 1 maal per maand geoefend dient te wor den. Voorts was de heer v. d. Peiji ter ore gekomen, dat bij een brandje een schuimblusapparaat is leeg gespoten en dat dit appa raat tot nu toe nog steeds niet is bijgevuld. Hij noemde dit, zo dit op waarheid mocht berusten, een grove nalatigheid. De Voorzitter zegde een onder zoek toe. De heer Vergouwe maakte be zwaren tegen de begrotingspost voor de B. B. ad 439. Voor zo ver hem bekend, beschikt Hoek niet over een B. B. De Voorzitter zeide, dat die er wél is, o.a. de brandweer en E.H.B.O. Er is een gehele reor ganisatie van dc B. B. in voorbe reiding. Op ae post voor de B. B. werd wel steeds een bedrag uitgetrok ken, maar er werd niets uitbe taald. De heer v. d. Peijl kreeg naar aanleiding van zijn opmerking over een bijdrage aan de Water leiding Mij ad ƒ240 voor niet aangesloten percelen ten ant woord, dat het inderdaad in de bedoeling ligt degene, die niet aansluit aan het waterleidingnet, verplicht zal worden dit te ooen. De heer Tollenaar merkte bij de post onderhoud pompen en rioleringen op, dat o.a. in de Westennjkpoldcr en andere plaatsen men maar alles in de afvoerleidingen gooit. Ook heeft spieker geconstateerd, dat de begraafplaats slecht is gedrai neerd. Ondanks het natte jaar is het volgens hem niet nodig op de begraafplaats waterover last te hebDen. De Voorzitter zegde een onder zoek toe. De heer v. tl. Peijl zei geen be zwaar te maken tegen de subsi die aan de muziekvereniging. Hij zou echter graag willen dat er wat meer „muziek" in kwam. De gemeentenaren horen er zo wei nig van. De Voorzitter zeide, dat de muziekvereniging te kampen heeft met een tekort aan wer kende leden, terwijl door de ver vulling van de dienstplicht de toch al dunne gelederen verder werden uitgekamd. Hij zeide be grip voor de moeilijkheden te neboen, maar ais er iets feeste lijks gebeurt geeft de vereniging toch steeds acte de présence. De heer Vergouwe zei uitge rekend te hebben, dat het alge meen beheer per inwoner op 29.50 komt te staan. Ook hij vroeg, evenals de heer Van der Peijl vóór hem had gedaan, of B. en VV. dit eens willen bekij ken. Voor spieker moet niemand de straat opgeschopt te worden, maar B. en W. zouden een en ander eens in gedachten kun nen houcien als er iemand van het secretariepersoneel zou ver trekken. Voorts informeerde de heer Vergouwe of het nu strikt nodig is bepaalde voorzieningen door middel van begrotingswijzigin gen in te voegen. Als nu alles w?at noodzakelijk is in de begro ting opgenomen zou zijn, kan men dan over de begrotingsbe dragen beschikken indien G. S. de begroting niet hebben goedge keurd? Zeven maanden lang heeft de heer J. Wagelaadie zijn bedrijf vlak bij de vliegbasis Twente heeft, het lawaai van de straal jagers zonder een kik verdragen. En het lawaai was erg, want ge durende deze tijd trokken de vliegers hun toestellen op luttel meters boven het dak van de boerderij op, omdat zij gebruik moesten maken van een korte baan t°rwijl de grote baan in herste en uitgebreid werd. Nu is het leed geleden en in optocht zijn de vliegers naar de heer Wagelaar getrokken om hem te danken voor zijn sportieve hou ding. Als geschenk brachten zij hei staniboekkalf „Hanna" mee, dat door de commandant van de basis, kolonel G. VV'. de Zwaan werd overgedragen. De Voorzitter antwoordde, dat men alleen over gelden kan be schikken indien men in dat geval speciale machtiging daartoe van G. S. heeft verkregen, De heer v. d- Peijl informeerde of er mogelijkheden bestaan de boerderijen in de onrendabele gebieden aangesloten te krijgen op het elektriciteitsnet, zoals dit wel mogelijk is met betrekking tot de aansluiting op de water leiding. De Voorzitter zei, dat er voor de elektrificatie nog geen rege ling is. De lieer v. d. Peijl vond de ver lichting, vooral van de oude wij ken, maar erg armetierig. Hij vroeg zich af of het veel duur der zou kosten indien sterkere lampen zouden worden gebruikt. De Voorzitter zei, dat het in derdaad niet veel duurder zou komen indien TL of HPL-verlicli- ting wordt gebruikt. B. en W. zullen ook dit nader bekijken. De heer Leunis stelde de krot opruiming nog eens aan de orde. Hierbij kwam tot uitdrukking, dat het wenselijk zou zijn voor de gemeente een z.g. sanerings plan op te stellen, waardoor de gemeente dan ook dwingend kan optreden. B. en W. zullen een en ander eens nader onderzoeken. Vóórdat de begroting behan deld werd ging de raad in beslo ten zitting om de begroting van de gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg eens na der onder de loupe te nemen. In de gemeentebegroting stond im mers een bedrag voor deze in stelling van 19.000 opgenomen, zonder dat de raadsleden over verdere gedetailleerde gegevens beschikken. De voorzitter had opgemerkt geen bezwaren te hebben tegen behandeling in besloten zitting, maar dan liefst de leden geheim houding te willen opleggen. De heer v. d. Peijl betwijfelde het of het opleggen van geheim houding ten deze wel mogelijk is. De voorzitter zei er ook ge noegen mee te willen nemen, in dien de raadsleden toezegden het stilzwijgen, over hetgeen hen ter kennis zou komen, te betrachten. In besloten zitting werd uit voerig over de begroting voor de Instelling van Maatschappelijke Zorg van gedachten gewisseld. Bij de behandeling van de ge meentebegroting ging men ak koord met de op deze post ge raamde som van 19.000. Z.h.s. g;ng de raad akkoord met de gemeentebegroting 1961, als mede met de eerste wijziging hierop. De inkomsten op de ge wone dienst bedragen 513.318.04 de uitgaven 522.599,65, de ge wone dienst sluit derhalve met een nadelig slot van ƒ9.281,61, dit na de eerste wijziging. Vóór de eerste wijziging bedroeg het nadelig slot 20.500. De kapitaaldienst sluit met een (Advertentie.); nadelig slot van 222.348,39. Het bedrag per leerling per jaar werd voor 1961 bepaald op 45,72. Met algemene stemmen werd mevrouw N. HoogstrateKoole benoemd tot vakonderwijzeres voor handwerken aan de open bare lagere school. Op voorste] van B. en W. be sloot de raad een herziening van het uitbreidingsplan in hoofd zaak en in onderdelen voor te bereiden. Deze herziening was mede noodzakelijk omdat het terrein, gelegen tegenover de woning van dokter Hofstee, dat aanvankelijk voor schooibouw was gedacht thans de bestem ming als bouwgrond voor wo ningbouw heeft gekregen. Vóót de aanvang van de rond vraag deelde dë voorzitter nog mee, dat B. en W. haar ontevre denheid aan de P. Z.E. M. heeft kenbaar gemaakt wegens de te late levering van lichtmasten. Er zijn een tweetal lichtmasten ge leend van een naburige ge meente. Van de P. Z. E. M. werd de toezegging ontvangen dat thans met spoed de levering zal worden uitgevoerd en dat tus sen Kerstmis en Nieuwjaar de aanleg zal geschieden. Bij de rondvraag wees de heer Leunis op het wateroverlast op het Boerengat. De heer Tollenaar beaamde het, dat indien een kortere ver binding naar de kreek zou kun nen worden aangelegd, 't water overlast tot het verleden zou be horen. B. en W. zullen terzake in over leg treden met het polderbestuur. De heer Van der Peijl zeide in dertijd over een rioolaanleg in Oud Vlissingen te hebben gespro ken. De voorzitter antwoordde, dat dit inderdaad zal worden uitge voerd. Op de vraag van de heer Vaii der Peijl of dan ook de W. C. s op die riolering aangesloten zou den kunnen worden, moest de voorzitter ontkennend antwoor den. Dit ontlokte de heer Van der Peijl de opmerking, dat men dan nu kosten gaat maken voor iets wat in de toekomst weer opge broken zal moeten worden, want de toekomst zal medebrengen dat alle woningen van W. C.'s met waterspoeling moeten zijn voorzien. Hierna werd de vergadering door de voorzitter gesloten. De Tweede Kamer heeft gister middag in behandeling genomen het wetsontwerp tot wijziging In Maastricht zijn dinsdag 8 personen gearresteerd, die ver dacht worden van handel in vrouwen. Het zijn zes mannen, vijf van Italiaanse en één van Griekse nationaliteit en twee vrouwen afkomstig uit België. De Maastrichtse politie had van politie-autoriteiten in Eis- der vernomen dat dit gezel schap uit Eisden was vertrok ken en vermoedelijk Maastricht zou aandoen. Het gezelschap wordt er van beschuldigd in België, Nederland en Duitsland vrouwen te hebben geronseld voor verdachte huizen in de grensstreek. De Belgische politie hield gis teren in Eisden een razzia waar bij onder meer de 31-jarige Ita liaan R. V., die als de aanvoer der van dit gezelschap wordt be schouwd, bleek te zijn verdwe nen. Gistermiddag heeft de politie van Maastricht in de Tischbein- straat aldaar, de drie auto's waarmee de in totaal acht ver dachten, arriveerden, staande gehouden. Bij de aanhouding zijn verscheidene waarschuwings schoten gelost. De 31-jarige R. V. wist aanvankelijk te ont komen. Hij kon echter op het Vrijthof worden gearresteerd. De acht personen zijn inge sloten als ongewenste vreemde lingen. Zij zullen als hen in Ne derland niets ten laste wordt ge legd, worden uitgeleverd aan België. De politie in Maastricht heeft in overleg met de politie in Eis den, de koffers die deze personen bij zich hadden, geopend. Uit de inhoud van de koffers valt, vol gens de Maastrichtse politie te concluderen, dat zij niet de be doeling hadden naar Eisden terug te keren. Woensdagmorgen zijn de vijf Italianen en een Griek alsmede de drie Belgische vrouwen, allen uit Belgisch Eijsden afkomstig, door de marechaussee uitgeleid over de Belgische grens. van de kinderbijslagwet, de kin derbijslagwet voor rentetrekkers, de noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen en de kindertoe- iagewet voor gepensioneerden. De regering acht het blijkens de memorie van toelichting ge wenst in verband met de plaats gehad hebbende loonsverhogin gen met ingang van 1 oktober 1960 de kinderbijslagen met circa vier procent te verhogen. Daar bij is zij van oordeel, dat het ge rechtvaardigd is tevens de, in vergelijking met de jaren vóór de totstandkoming van de duurte- toeslag in de onderlinge verhou ding tussen de kinderbijslag bedragen opgetreden discrepan tie welke vooral is veroor zaakt door de verwerking in de kinderbijslagen van de uiforme duurtetoeslag van tien cent per kind en per dag enigszins te verkleinen. De kinderbijslagen bedragen thans: voor het eerste kind 72 cent per dag, voor tweede en derde kinderen 79 cent, voor vier de en vijfde kinderen 106 cent en voor zesde en volgende kinderen 117 cent per dag. Voorgesteld wordt deze bedra gen te brengen op respectievelijk 75, 82, 111 en 125 cent per dag. Zoais steeds gebruikelijk is ge weest bij verhoging van de kin dertoeslagen voor de loontrek- kendën, worden in het onder havige wetsontwerp overeen komstige verhogingen voorge steld van de kinderbijslagen in gevolge de kinderbijslagwet voor rentetrekkers en de noodwet kin derbijslag kleine zelfstandigen cn van de kindertoelagen ingevolge de kindertoelagewet voor gepen sioneerden. Bij de artikelsgewijze behande ling komt een amendement-Ber ger aan de orde. Dit amendement beoogt de progressie in de bij slag voor de vierde en vijfda kinderen en voor de zesde en verdere kinderen weg te nemen. Het amendement wordt ver worpen met 62 tegen 56 stem men. Voor: P. v. d. A., C. P. N., V4 V. D. en P. S. P. Tegen: K. V. P., C. H., A. R. en S. G. Het wetsontwerp wordt aan genomen met 63 tegen 56 stem men. Voor: K. V. P., C. H., A. R. erï S G Tegen: P. v. d. A., C.P.N., V, V. D. en P. S. P. De Zweedse generala Carl von Horn zal 1 januari door de Iersa generaal-majoor Sean MeKeown worden opgevolgd als opperbe velhebber, van de V. N.-troepen in Kongo, aldus heeft het hoofd kwartier van de Verenigde Na ties in New oYrk meegedeeld. Het bestuur van de radicale en radicaal-socialistische partij heeft zich met 1.200 tegen 620 stemmen bij volmacht en bij 110 onthoudingen uitgesproken tegen De Gaulle's plan voor her ziening van de bestuursorganen in Algerië. Zoals bekend zal dit plan 8 janari aan een volksstemming worden onderworpen. NAGEKOMEN ADVERTENTIES Bestuur en leden der afd. Terneuzen van de Koninklijke Vereniging „Schuttevaer" geven met leedwezen kennis van het overlijden van hun ge achte secretaris de Heer in leven kapitein bij dc Provinciale Stoom bootdiensten op de Westerschelde. Zijn nagedachtenis zal bij ons in hoge ere blijven. BESTUUR „SCHUTTEVAER", TERNEUZEN „SCHUTTEVAER", TERNEUZEN tot DONDERDAG 29 DECEMBER a.s. in „LA BELLE VUE". Terneuzen. BESTUUR „SCHUTTEVAER".

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5