Stakingen in België als protest tegen eenheidswet van regering-Eyskens De Gaulle bereid te onderhandelen met Algerijnse opstandelingen Dc slachtoffers van de vliegramp te München De mislukte staatsgreep in Ethiopië W eero verzi cht 7 *v-: Ned. Verbond van Middenstands verenigingen over de vijfdaagse werkweek Radio de Koek, ZON en MAANSTANDEN HOOGWATER WEERBERICHT tfrankering bij abonnement: Terneuien Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. WOENSDAG 21 DECEMBER 1960 17e Jaargang Nr 5168 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2.25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. ANTWERPSE HAVEN LIGT VRIJWEL GEHEEL STIL Sinds dinsdagochtend zes uur ligt liet werk in de Antwerpse lianen vrijwel geheel stil als ge tuig vail etn staking, die is uit geroepen door de bij liet Bel gische socialistische vakverbond aangesloten bonden van over- heids- en geineentepersoneei. lie stading is .gericht tegen de „een heidswet'' van de regering-Eys kens, waarvan de behandeling dinsdagmiddag in de Belgische Kamer van Volksvertegenwoor digers begon. Indonesisch commandant: „Buiten andse schepen bij Nieuw-Guinea opgebracht'' De commandant van Oost- Indonesië, koionel Pieters, heeft dinsdag meegedeeld dat Indone sische marinepatrouilles twee buitenlandse schepen met de be manningen in de wateren ter hoogte van West-Irian hebben opgebracht. De schepen werden aangehouden omdat zij de Indo nesische territoriale wateren zouden hebben geschonden. Kolonel Pieters wilde niet be kendmaken wat voor schepen liet waren. Ook wilde hij niel de haven noemen waarnaar de sche pen werden opgebracht. Cuba is voornemens volgend jaar miljoenen ton suiker te „offeren" Cuba zal op een gunstig mo ment in 1961 een voorraad van miljoenen ton suiker tegen kost prijs offeren", zo heeft eerste .„.minister Fidel Castro aan de ver eniging van suikerarbeiders te Havanna medegedeeld. Hij zei dit in een redevoering, die drie uur en drie kwartier heeft geduurd. Waarnemers ver klaarden, dat Castro echter niet duidelijk heelt gemaakt, wat Cuba zal winnen met de kenne lijke bedreiging suiker op de wereldmarkt te dumpen, of schoon Castro zei er van over tuigd te zi.jn, dat „het imperia lisme zal sidderen". De Cubaanse suikeroogst wordt voor 1961 geraamd op zes tot 7 miljoen ton, waarvan vier mil joen ton gekocht zal worden door communistische landen. FRANSEN HOUDEN WEER WESTDUITS SCHIP AAN Franse oorlogsschepen hebben het bijna 8000 ton metende West- auitsc motorschip „Paul Rickers" in de Middellandse Zee aange houden, zo heeft het verbond van Westduitse reders dinsdag in Hamburg meegedeeld. De kapitein van de ..Paul Ric kers" had in een telegram ge zegd, dat het schip naar een Al gerijnse haven werd gebracht. Dit zou dan het zevende West duitse schip zijn dal deze maand door de Franse marine is aange houden. West-Duitsland heeft in de loop van december al tweemaal bij Frankrijk geprotesteerd tegen deze aanhoudingen. OOK ZUIDSLAVISCH SCHIP OPGEBRACHT Dc Franse marine heeft het Zuidslavischc vrachtschip „Mar tin Krpan", dat van Triest ver moedelijk op weg was naar Tu nis, aangehouden en opgebrach1 naar Bone waai- ongeveer 50 tor munitie en ontplofbare stoffen die niet op de ladinglijst voor kwamen, werden gelost. In de „eenheidswet" worden tal van bezuinigingen, nieuwe belastingen en sociale hervor mingen voorgesteld, die het Al gemeen Belgisch Vakverbond schadelijk acht voor de sociaie positie van de arbeiders. De haveninstallaties in Ant werpen werden verlamd door het uitvallen van de stroomvoor ziening. Vóórdat dinsdagochtend v roeg de socialistische arbeiders het werk neerlegden, verlieten tal van schepen de haven, aan gezien ook de sluizen niet meei zouden worden bediend. Voor anker bij Vlissingen fn de loop van de nacht van maandag op dinsdag bereikte het aantal schepen, dat uit de Antwerpse haven vertrok, een recordcijfer. Schepen, die op weg waren naar de Belgiscne haven, wachten voorlopig de verdere gang van zaken af bij Vlissingen. Ook bij gemeentelijke diensten Niet alleen in de haven, ook bij de andere gemeentelijke dien sten van Antwerpen is de staking algemeen. Vrijwel algemeen was de staking bij het onderwijs, niet alleen van het onderwijzend per soneel, maar ook van concier ges. Op het gemeentehuis moesten enkele trouwlustige paartjes on- verrichterzake terugkeren i de ambtenaren van de burgerlijke stand waren alwezig. In de ochtenduren werden enige duizenden stakers door vakbondleiders in het centrum van de stad toegesproken. Er is geen melding gemaakt van in cidenten. In de industriecentra Ook in de industriecentra in België heelt de stakingsbeweging dinsdagochtend een algemene omvang aangenomen. De open bare diensten bleven echter nor maal functioneren. Bij de „centrale van over heidsdiensten" aangesloten so cialistische werknemers hebben dinsdag ook een oproep gericht tot de ouders om hun kinderen woensdag (heden) niet naar school te sturen en een opdracht tot staking gericht tot al het onderwijzend personeel. In Gent In enkele plaatsen buiten Ant werpen, ondermeer in Gent, wa ren de scholen dinsdag al geslo ten. Ook in Brussel staakte meer dan de helft van het onder wijzend personeel. De burge meester van de Belgische hoofd stad liet echter dinsdagmiddag bekendmaken, dat de scholen ge opend zouden blijven. DE BRAND AAN' BOORD VAN DE „CONSTELLATION". Een foto van (1c brand die maan dag in Brooklyn op een marine werf uitbrak aan boord van hot in aanbouw zijnde 60.0(10 ton me tende vliegdekschip „Constella tion" en die aan 16 personen het leven kostte. P. T. T.-DIENST OP 24 en 31 DECEMBER Op de zaterdagen 24 en 31 de cember a.s. zal de F. T. T.-dienst normaal als op de andere zater dagen worden uitgevoerd. De extra namiddagbestelling, welke was voorzien voor 24 de cember a.s. zal dus achterwege olijven. KAREL DOORMAN TERUG VAN ZIJN WERELDREIS Om zeven minuten voor half twaalf dinsdagochtend is de „Karei Doorman" van zijn we reldreis teruggekeerd en in Hoek van Holland binnengelopen. Aan de oever stonden honderden be langstellenden het schip op te wachten. De Marinicrskapel van de Koninklijke Marine begroette het schip met vrolijke muziek. 46 DODEN BIJ RAMP MET VLIEGDEKSCHIP „CONSTELLATION" Het aantal doden tengevolge van de brand op het vliegdek schip „Constellation", dat in de haven van New York ligt, zal misschien tot 56 stijgen. De met het reddingswerk be lastte autoriteiten hebben maan dag meegedeeld, dat er tot nu toe 46 lijken geborgen zijn. Tien heeft men hiervan niet kunnen identificeren. Er worden echter nog tien arbeiders vermist. Volgens de Amerikaanse ma rine zal het dodental niet tot 56 stijgen. Er zijn 46 mensen bij de ramp om het leven gekomen en er worden geen mensen vermist, zo zeide functionarissen van de ma rine. (Adv. Generaal Dc Gaulle heeft gis teravond in een toespraak voor de Franse televisie verklaard dat hij bereid is onderhandelingen te voeren met de Algerijnse op standelingen en atic andere sec toren van het politieke leven in Algeric „als een einde komt aan hel terrorisme en het leggen van hinderlagen". (Adv.) Vv «X. i tmrfc V i:t ,-E Vs Frankrijk zal de bescherming, rechten, levenswijze en veilig heid van alle Fransgezinde mos lems en Europeanen garanderen nadat de Algerijnen in een vrije stemming over hun toekomstige politieke status hebben beslist, aldus Dc Gaulle. De Gaulle deed een beroep op de natie „ja" te stemmen in het komende referendum over een wijziging van de bestuursorga nen in Algerië. „Een positief ant woord zal het karakter krijgen van een oproep tot het beëindi gen van de strijd cn een vreed zaam gesprek". Een overweldigende massa „ja" temmen is de enige manier om •~n vrije toekomst voor Algerië ..e verzekeren, aldus De Gaulle. Zodra het mogelijk is dat Al gerië het recht op zelfbeschik king in een vrüe stemming tot uiting brengt zal de bevolking kunnen stemmen voor: 1. Een Algerië dat deel uit maakt van Frankrijk. 2. Een onafhankelijk Algeric. 3. Associatie van een zeltbe- sturend Algerië met Frankrijk. Dc Gaulle zei dat deze asso ciatie „van zelf tot stand zou ko men." Met het oog op deze associatie zullen in dc nabije toekomst tij delijke instellingen in het leven worden geroepen, zoals een uit- oerend bewind en een parle mentaire assemblee. Wanneer het ijdstip voor het uitoefenen van .iet zelfbeschikkingsrecht daar is zal de Algerijnen worden ge vraagd of zij deze instellingen willen behouden. De stad München heelt dins dagochtend op een herdenkings bijeenkomst in een tentoonstel lingshal afscheid genomen van de vijftig doden van het ongeluk van zaterdagmiddag', waarbij een Amerikaans vliegtuig op een tramwagen terechtkwam. In de hal stonden 31 kisten, dertig met de stoffelijke resten van mensen die in de getroffen tramwagen zaten, en als sym bool één met het lijk van een Amerikaan. De lijken van de an dere Amerikanen die in 't vlieg tuig zaten, zijn overgebracht naar Frankfort. Later zal be slist worden of ze naar de Ver. Staten zullen worden vervoerd. Tegen dc achterwand van de zaal hingen de vlaggen van West-Duitsland en de Ver. Sta ten en waren de kleuren van Beieren en München aange bracht. Artsen hebben dinsdag meege deeld dat de toestand van één gewonde vrijwel hopeloos is en dat drie ndcren nog in levens gevaar verkeren. In totaal liggen nog tien men sen met brandwonden in het zie kenhuis. De minister-president van Beieren, Eyard en de Ameri kaanse ambassadeur in West- Duitsland, Dowling, waren bij de plechtigheid aanwezig. Aan het verzoek van het stads bestuur om op het tijdstip van het begin van de herdenkings plechtigheid een minuut stilte in het verkeer in acht te nemen is in grote delen van de stad niet vol daan. Dinsdag is te München geble ken dat het vliegtuig dat zater dag in München neerstortte, voor dc start een motordefect had. De bemanning ./as echter na een onderzoek toch van mening dat het toestel kon opstijgen. De Gaulle's toespraak bevatte geen nieuwe elementen voor zijn toekomstige Algerië-poJitiek wat betreft de opstandige beweging. Hij legde er echter ue nadruk op dat zij die Frans staatsburger willen blijven een volledige be- scherming zullen ontvangen, en dat hun rechten en veiligheid door Frankrijk zullen worden ge garandeerd. Naar aanleiding van de recen te onlusten zei De Gaulle dat „het gezond verstand eist, dat de Mohammedaanse en Franse ge meenschappen samen werken en leven, en in dezelfde instellingen oprecht samenwerken, waarbij de specifieke rechten, levenswijze en veiligheid van elke gemeenschap dienen te worden gegarandeerd, wat ook de misbruiken, botsin gen en agitatie zijn geweest". Frankrijk zal de definitieve keuze van de bevolkingen van Algerië onafhankelijkheid, in tegratie of samengaan respec teren. Volgens functionarissen in Ad dis Abeba zijn bij de mislukte staatsgreep van vorige week minstens achttien ministers, hoge regeringsambtenaren en officie ren door de opstandelingen uit de weg geruimd. Van de vijttig gijzelaars die in het keizerlijk paleis werden vastgehouden, werden er vijftien gedood en anderen zwaai ge wond, toen de troepen die aan keizer Haile Selassie trouw wa ren gebleven, vrijdag hadden ge weigerd met een voorwaardelij ke overgave akkoord te gaan. Enige ministers slaagden er in enige leden van de paleiswacht, die met de liquidatie van de gij zelaars waren belast, te doden, voordat zij zelf onder een regen van kogels vielen. Kroonprins Asfa Wassen dankte zijn leven aan generaal Mekkonen Derna- che, die de politiecommissaris van Addis Abeba te lijl' ging die een machinegeweer bediende. Zo wel de generaal als de commis saris kwamen om het leven. Het leven van de keizerin werd ge red, doordat een majoor van dc keizerlijke garde, die haar moest wegbrengen, haar naar een schuilplaats bracht. Het aantal slachtoffers in Ad dis Abeba van de straatgevech ten op donderdag cn vrijdag wordt geschat op 2000 tot 3000, onder wie honderden vrouwen en kinderen. De toestand Volgens te Dsjiboeti in Frans- Somaliland ontvangen berichten heeft de Ethiopische regering een officiële lijst gepubliceerd van slachtoffers van de opstand, waarop de namen van elf minis ters voorkomen. Verder zijn on der meer de gouverneur van dc Het bestuur van het Verbond van Middenstandsverenigingen is van oordeel dat bij het stre ven naar een vijfdaagse werk week de detailhandel en het dienstverlenende ambacht hun dienende lunctie duidelijk in het oog moeten houden. In een maatschappij met stijgende wel vaart neemt de behoefte aan koopmogelijkheden toe. Het toe treden van de gehuwde vrouw tot het productieproces zal door de huidige ontwikkeling belang rijk worden gestimuleerd en het ontstaan van meer vrije tijd zal voor brede groepen van de be volking ook nieuwe behoeften scheppen aan koopmogelijkheden met het oog op de vrije tijdsbe steding. Om deze redenen zal de zaterdag, naar het oordeel van het bestuur van het Nederlands Verbond van Middenstandsver enigingen, in de eerstkomende jaren een belangrijke dag blij ven voor het doen van inkopen. Ook overigens dient er voor de consument voldoende koopge legenheid te blijven. Het bestuur van het N. V. M. heeft zijn in zichten over deze zaak neerge legd in een nota. Het bestuur meent dat het vraagstuk van de produktiviteit een belangrijk element is bij het realiseren van de vijfdaagse werkweek in de detailhandel en het dienstverlenende ambacht; tot nu toe bevatten de laatste twee dagen van de weck de meest produktieve uren, met de zaterdag als topdag. Er zal, naai de mening van het Verbond, een aanpassing dienen te komen van de winkelsluiting aan de te ver wachten veranderingen in de koopgewoonten. Daarbij zal ge streefd dienen te worden naai' een koopavond op vrijdag tot acht uur. In aansluiting hierop zou dan aan liet personeel in de levensmiddelensector op maan dag tot twee uur vrij gegeven kunnen worden en zou het per soneel in de sector van de duur zame consumptiegoederen de ge hele maandag vrij kunnen zijn. Het Verbond meent dat de overgang naar de veranderde sluitingstijden en werktijdrege ling geleidelijk dient te geschie den. Als eerste maatregel zou kunnen worden overwogen de sluiting van de bedrijven in de levensmiddelensector en de sec tor der duurzame consumptie- goedren om vier uur. Na verloop van tijd zou dan een verdere aan passing tot stand moeten komen. provincie Tigre. twee senatoren en de huisgeestelijke van de kei zer omgekomen. Talrijke hoge officieren die als leiders van de opstand worden beschouwd, zijn nog voortvluch tig. Onder hen is de bevelhebber van de keizerlijke garde, gene raal Newaje. Verder is te Dsjiboeti gezegd dat de opstand nog niet geheel schijnt te zijn afgelopen. Duizen den soldaten van de keizerlijke garde zijn nog niet teruggevon den. Wel hebben duizend solda ten van de garde zich maandag overgegeven. Volgens voorlopige cijfers zijn bij gevechten 126 burgers en 29 man van het leger omgekomen. Het uitgaansverbod is in Addis Abeba nog steeds van kracht en de censuur op de telegrammen is zeer scherp. De vliegtuigbotsing boven New York Topfunctionarissen van de Amerikaanse burgerluchtvaart hebben president Eisenhower maandag in een verslag over de vliegtuigbotsing boven New York meegedeeld dat het DC-8 straal vliegtuig van de United Airlines in strijd met per radio gegeven instructies niet in een vastge steld gebied was blijven cirkelen, in afwachting van toestemming voor een landing. Men kan hier uit echter geen conclusies trek ken ten aanzien van de schuld vraag daar er aanwijzingen zijn dat een radio-ontvanger en een deel der instrumenten aan boord van het straalvliegtuig voor de botsing niet werkten. De twee vliegtuigen hadden opdracht gekregen te blijven rondcirkelen tol zij instructies kregen om te landen. Het straal vliegtuig bleef echter op zijn route doorvliegen voordal het instructies voor landing op Idle- wild had gekregen. Ronde-tafelconferentie over Kongo De politieke leiders van het voormalige Belgische Kongo heb ben besloten op 15 februari in Elisabethstad bijeen te komen. Dit heeft president Tsjombe van Katanga dinsdag, voor zijn vertrek naar Katanga, op een peisconferentie in Brazzaville meegedeeld. (Adv.) Noordstraat 102 - Telefoon 311^ Terneuzen RUSSISCH SCHIP IN BRAND IN GOLF VAN BISCAYE Gehele bemanning aan boord van Britse schepen Hel 8.229 brt metende Russi sche schip „Egorevsk" heeft gis teravond noodsignalen uitgezon den in verband met, een aan boord uitgebroken brand. Nadat het Britse schip „Clyde Sergeant" 23 bemanningSifcaen van de Rus. die in een redding boot waren gegaan, had opgepikt, meldde het Britse schip dat het de gehele bemanning aan boord heeft genomen. De bemanning van het branden, de Russische tankschip „Ego- revsk" is in drie reddingboten van boord gegaan. De inzittenden van een der reddingboten wer den opgepikt door het Britse schip ..Encruachan" en die van de beide andere reddingboten door de Britse tanker „Clyde Sergeant." Het wrak van de brandende „Egorevsk" drijft nog. Cubaans geestelijke geëxcommuniceerd Een woordvoerder van de R.K-kei'k heeft dinsdag te Ha vanna meegedeeld dat de Cu baanse geestelijkheid een voor aanstaande Rooms-Katholiekc pleitbezorger voor het regime van Fidel Castro, de geestelijke Lence. heeft geëxcommuniceerd. Premier Fidel Castro had maan dagavond gezegd dat „als zij pa ter Lence excommuniceren, zij de revolutionaire regering en het gehele Cubaanse volk moeten excommuniceren". De reden van dc excommuni catie is niet bekendgemaakt. WEINIG WINT) Ons land bleef dinsdag in een gebied met weinig wind en wei- ZON MAAN 21 8.46 16.30 10.55 20.41 22 8.46 16.31 11.32 21.59 23 8.47 16.31 12.03 23.15 24 8.47 16.32 12.30 WOENSDAG 21 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 3.31 3.58 Terneuzen 4.06 4.33 Hansweert 4.46 5.13 Walsoorden 4.56 5.23 riig depressie-activiteit. Voor heden wordt nauwelijks veran dering in deze situatie verwacht. Het blijft overwegend zwaar bewolkt weer met hier of daar mist en op enkele plaatsen wat motregen. Er wordt opnieuw weinig wind verwacht. De tem peraturen, die dinsdag opliepen tot 3 a 6 graden, zullen heden dezelfde zijn of iets lager. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Rustig weer. Overwegend zwaar bewolkt met hier of daar mist en op enige plaatsen wat regen of motregen. Weinig wind. Dezelfde tempera turen als gisteren of iets lagere.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1