F ïk\\ Tm Minstens 50 doden bij brand aan boord van Amerikaans vliegdekschip De mislukte staatsgreep in Ethiopië De handelsbetrekkingen tussen Oost- en West-Duitsland W eeroverzicht BEVOLKING E varingen van de in Kongo gearresteerde medische groep INFRAPHIL de BUCK Amerikaans-Britse resolutie over Kongo in de V.N. ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER WEERBERICHT 1ANDE 60 personen nog opgesloten Frankering bil abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE DINSDAG 20 DECEMBER 1960 17e Jaargang Nr 5167 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pef advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. TERNEUZEN iaf N n: 1. Het it en :n Duin. laver. Al itis tegen chrijving itterdam, liteit! Vijver (won. te e. August van geh. gew. met (won. te Zuid- nthonia Johan- echtg. van D. icobus Adriaan van C. van der Axel14 dec. e Feber, 66 j., eelhoedt (won. ZEN. week hebben nte gevestigd: van Maelsaeke, van Zaamslag; ofman, Lange Hoek; G. F. J. it 3, van Hoek; ixstraat 5, van en, Jan Steen fan Gent. RoversDrop, Sas van Gent; Nieuwe Kerk- ren; P. M. Le aat 1, naar -de Vos, Axel- Axel; E. de fan Steenber- .Jzendijke; W. Lange Kerk- New York, maandag 19 dec. Door een brand aan boord van het nieuv.e, vrijwel ge heel voltooide Amerikaanse vliegdekschip „Constella tion" op een werf in Brook lyn, New York, zijn min stens 50 personen om het leven gekomen en „honder den" gewond. AANSLAG OP KENNEDY BERAAMD? De politie van West Palm Beacli, in de Amerikaanse staat Florida, waar de toekomstige Amerikaan se president, John 'Kennedy, een vakantie doorbrengt, heeft eind vorige week de 73-jarige gepen sionneerde P.T.T.-beambte Richard Pavlick gearresteerd op verdenking van het beramen van een moordaanslag op Kennedy. De foto toonf Pavlick tijdens een verhoor door de politie, waarbij hij alles bleef ontkennen. Men vreest dat het dodental nog zal stijgen. Vijf uur na het uitbreken van de brand wist men niet hoeveel personen zich nog aan boord van het schip bevon den. Naar verluidt heeft men klopsignalen gehoord van 61 mannen die ingesloten zitten. 95 brandweereenheden nemen deel aan de blussingswerkzaarn- hedon. Ongeveer 4200 arbeiders legden de laatste hand aan het 60.000 ton grote schip, dat een van de modernste vliegdek schepen ter wereld zou worden. De „Constellation" zou 5 meier langer worden dan de ..Queen Elizabeth". De bouwkosten be droegen 275 miljoen dollar (ca 1,1 rpiljard gulden). De brand ontstond toen iemand per ongeluk een vat met brand bare vloeistof lek stootte. Som mige arbeiders wisten zich te redden door overboord te sprin gen, anderen bereikten via kra nen de wal of werden met boten van boord gehaald. De twee-en-vijftig leden van de Oostenrijkse medische V. N.- groep, die 19 uur door Kongolese soldaten in Boekavoe, de hoofd stad van de provincie Kivoe, gevangen zijn gehouden, zijn zon dagavond per vliegtuig in Leopoldstad aangekomen. De Oostenrijkers, onder wie zich een meisje bevindt, hebben al hun bezittingen verloren, terwijl verscheidene van hen door Kongolese militairen zijn geslagen en geschopt. Zij werden bevrijd door Nigeriaanse V. N.-troepen, die in de strijd met de Kongole zen vijf doden verloren. Aan Kongolese kant sneuvelden tien mi litairen. De Oostenrijkers werden don derdagavond jongstleden gear resteerd en vrijdagochtend weer op vrije voeten gesteld. Doch op zaterdagochtend dreigden de Kongolese militairen van Boe kavoe het ziekenhuis te bombar deren, dat zij hadden willen bouwen, indien zij niet zouden willen vertrekken. De Oostenrijkers werden toen door de V. N. per vliegtuig naar Kamembe, Roeanöa Oeroendi (Belgisch beheerschapsgebied), overgebracht, waar zij de nacht van zaterdag op zondag door brachten. Vanuit Kamembe werden zij via Oesoemboera naar Leopold stad gevlogen, waar zij waar schijnlijk enkele dagen zullen bijven. Majoor Banno Nussbaumer, een der Oostenrijkse dokters, verklaarde dat hij en zijn met gezellen gedurende de strijd tussen de Nigeriaanse en de Kongolese militairen, die zes uur had geduurd, plat op hun buik hadden gelegen in de ver trekken, waarin zij waren opge sloten. Boven hen weerkaatsten de kogels van de muren. De Kongolezen hebben ook de hand gelegd op de vijftig ton medische uitrusting, die de groep uit Wenen had meege bracht. Majoor Nussbaumer bracht hulde aan de moed van de Nige riaanse V. N.-troepen, Hij ver klaarde: „Zij waren goed en buitengewoon moedig. Zij heb ben zeker ons leven gered." Majoor Nussbaumer en dr. Crethammel hebben een nood operatie uitgevoerd op de Brit se tweede luitenant Matthews, een der commandanten van de Nigerianen, die gedurende de strijd ernstig werd gewond. In antwoord op een vraag over de behandeling, die zij hadden ondervonden van hen, die zij hadden willen helpen, verklaar de dr. Nussbaumer: „Wij willen alle gewonde Kongolezen en Ni gerianen helpen, doch wij kre gen er de kans niet voor." De bevelhebber van de Oos tenrijkse medische V. N.-groep kolonel Ferdinand Foltin, ver klaarde dat hij en zijn 51 met gezellen eerst in zes en later in drie kamers werden opgesloten. Velen werden met geweerkolven geslagen en geschopt, toen zij naar de gevangenis werden over- kebracht. Dank zij de Nigerianen kregen zij de volgende ochtend een weinig te eten en te drin ken. Indonesische militair in Kongo door mijn gedood Een woordvoerder der V. N. heeft meegedeeld dat een Indo nesische soldaat werd gedood en twee gewond, toen zij don derdag 40 km ten zuiden van Kabongo op een mijn trapten. De mijn was daar achtergelaten door Katangaanse gendarmerie. Deze verklaarde hieromtrent dat zij de mijnen indertijd als zelfbescherming had gelegd. Zij waren naderhand verwijderd, doch blijkbaar was er een over het hoofd gezien. Brandweerlieden maakten van snijbranders gebruik om enkele zwaar gewonde mannen in vei ligheid te brengen. De „Constellation" zou in vre destijd een bemanning van 3400 koppen hebben gehad. Het schip zou een van de zes vliegdeksche pen van de „Forrestal"-klasse zijn, die plaats bieden aan 90 a 100 vliegtuigen en bewapend zijn met „terrier" luchtdoelraketten. Ongeveer 800 brandweerlieden en politiemannen bestrijden het vuur en helpen de slachtoffers. Vijftig dokters en verplegers ver lenen eerste hulp. De organisatie Bescherming Bevolking van New York heeft zuurstof beschikbaar gesteld uit voorraden voor een eventuele bomaanval op New York. De werf waar de „Constella tion" ligt, is niet ver verwijderd van de plaats waar vrijdag een DC-8 straalvliegtuig neerstortte na een botsing met een Constel lation. Een marinewoordvoerder heelt meegedeeld dat de „Constella tion" onzinkbaar is. Bo\endien is de East River niet zó diep dat het schip geheel onder water kan verdwijnen. De naar de Sowjet-Unie uitgeweken twee Amerikaaanse leden van de geheime dienst William Martin en Brian Mit chell, twee leden van de Ameri kaanse geheime dienst die naar de Sowjet-Unie zijn uitgeweken hebben een vraaggesprek met een vertegenwoordiger van Tass gehad. Zij verklaarden dat de Ame rikaanse geheime dienst, on danks zijn ernstige gebreken, door zal gaan met zijn onder mijnende activiteit, gericht te gen andere iandeif. Dit blijkt, aldus Martin, uit het feit dat Al len Dulles ook onder de rege- ring-Kennedy hoofd van de ge heime dienst zal blijven. De 29-jarige Martin onthulde voorts ctat hij „een pracht van een Russisch meisje" had ge trouwd en dat hij en Mitchell besloten hebben zich voortaan te wijden aan wetenschappelijk werk voor vreedzame doelein den. Hij zei verder niet te kun nen inzien waarom de volkeren van de Sowjet-Unie en de V. S. niet op vriendschappelijke voet met elkaar kunnen omgaan. Het Amerikaanse ministerie van Defensie, zo zei Mitchell, heeft gezegd, dat wij niet in het volledig bezit van onze geeste lijke vermogens waren. Maar een dergelijke opmerking kan alleen gemaakt worden door mensen, die niet op de hoogte zijn van de verstandelijke kwa liteiten die nodig zijn voor het moeilijke wiskundige werk dat wij deden, zo besloot hij. Een beeld van de ontstellende ravage in München, waar bijna vijftig mensen om liet leven zijn gekomen doordat zaterdagmid dag een C'onvair van de Ameri kaanse luchtmacht in het winkel centrum neerstortte na een kerktoren te hebben geraakt. Links op de foto de tram welke door brandende wrakstukken werd getroffen en waarin dertig mensen de dood vonden. Op de achtergrond rechts de brandende staart van liet vliegtuig. (Adv.) STRAALT DE PIJN WEG EN HELPT SNEL GENEZEN. EEN UITKOMST VOOR ELK HUISGEZIN F 37.50 N00RDSTR. 84-86 TEL. 01150*2573 TERNEUZEN Na hertelling van de op Ha waii uitgebrachte stemmen tij dens dé Amerikaanse presidents verkiezingen is gebleken dat Kennedy hier 506 stemmen meer heeft gekregen dan zijn rivaal Nixon. DE VLIEGRAMP BOVEN MUNCHEN In een maandag te München door de leiding van de Ameri kaanse luchtmacht in West- Duitsland uitgegeven verklaring wordt gezegd dat de bestuurder van hel Amerikaanse militaire Convair"-vliegtuig, dat zater dag j.l. in een drukke straat van München neerstortte, waardoor in totaal 49 personen om het leven kwamen, een of twee mi nuten na het onstijgen had ge meld, dat de linkermotor was uitgevallen. Hij bevond zich toen op 670 meter hoogte en verzocht om aanwijzingen om naar het vliegveld terug te ke ren. Bij het terugvliegen raak te het toestel, als bekend, een 98 meter hoge v,en van de St. Paulskerk in het centrum van München. Een commissie van drie man zal een onderzoek naar de toe dracht van het ongeluk instel len. Een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht te München heeft naar aanleiding hiervan verklaard dat het nog wel verscheidene weken of zelfs maanden kan duren, voordat de commissie haar bevindingen in een rapport zal hebben vastge legd. Na het ongeluk kwam een meisje van dertien jaar, dat reeds geruime tijd haar vader had verloren, snikkend het poli tiebureau van München binnen om aangifte te doen dat haar moeder en zuster, die Kerstin kopen hadden gedaan, niet naar huis waren teruggekeerd. Uit de nauwkeurige gegevens, die het kind verschafte, konden de po litiebeambten met volledige ze kerheid opmaken dat beiden be hoorden tot de slachtoffers van de ramp met de „Convair". En ook het allerergste kon het kind niet bespaard blijvenhet moest door herkenning van half ver brande kledingstukken het be wijs voor de dood van haar moe der en zuster leveren. 'r'";vr*rYf??v-'"':" -V v Zondag werd voor het eerst van gezaghebbende zijde mede gedeeld hoe de mislukte revolu tie zich heeft toegedragen. De eerste plannen hiervoor 7,(jn ver scheidene maanden geleden ge maakt. De revolutie moest uit breken tijdens de buitenlandse reis van de keizer. De officieren van de keizerlijke garde, die de plannen smeed den, hebben waarschijnlijk aan genomen, dat de andere legerlei ders hen onmiddellijk zouden vol. gen, wanneer de opstand een maal was begonnnen. Toen het zover was werden aanhoudend geruchten verspreid dat de keizer was overleden en dat kon woraen verwacht dat hij door prins Asia Wasen zou wor den opgevolgd. De geruchten werden hoofdzakelijk dooi leden van de keizerlijke garde ver spreid. De volgende dag, dus 15 december, begon de opstand te 3 uur 's morgens. Via de radio werd een eerste verklaring bekendgemaakt, in houdend dat de opstand was be gonnen. Een verklaring, die kroonprins Asfa Wassen ge dwongen was geweest af te leg gen, werd verscheidene malen omgeroepen. Hierin werd de be volking een beter leven, meer vrijheid, beter onderwijs en maatregelen ter verbetering van de volksgezondheid toegezegd. Van deze gezaghebbende zijde wordt verder medegedeeld dat een bisschop in sterke mate heeft bijgedragen tot de neder laag der rebellen. Hij deelde pamfletten rond waarin werd verklaard dat allen, die de kei zerlijke garde tegen keizer Haile Selassie zouden helpen, in de ban zouden worden gedaan. „Doch de leiders van de garde sloegen geen acht op de invloed van de kerk en zij overschatten hun eigen kracht", aldus deze gezaghebbende mededeling. Hieraan werd toegevoegd: „Het is waar, dat de keizerlijke garde over moderne wapens be schikte en dat zij beter was ge oefend dan andere legeronder delen. Doch de garde kon geen Oost-Duitsland heeft maandag laten weten, dat alle overeen komsten betreffende het goede renverkeer van en naar West- Berlijn, met inbegrip van de ver keersregeling voor de bezettings troepen op 1 januari zullen ver vallen, als er voordien niet een handelsakkoord tussen Oost- en West-Duitsland zal zijn getekend. „Er resten nog slechts weinige dagen vooidat het handelsver drag zal worden geschrapt", zo schreef het orgaan van de Oost- duitse communistische partij, „Neues Deutschland". Volgens dit blad „heeft Bonn getracht op ons politieke chan- I tage toe te passen door middel van een handelsboycot, maar deze poging is op een krachtige weigering gestuit". De Westelijke geallieerden heb ben wekelijks 48 militaire passa- gierstreinen en een gelijk aantal goederentreinen tussen West- Duitsland lijden. Een Franse woordvoerder verwachtte geen moeilijkheden ten aanzien van dit verkeer, zolang de lopende handelsbesprekingen tussen O.- en W.-Duitsland voortduren. Dit overleg zal dinsdag worden her vat. Voor het ogenblik zijn de V. S., Engeland en F rankt ijk niet voornemens de kwestie met elkaar op te nemen, aldus de Franse woordvoerder. Volgens „Neues Deutschland" zijn de handelsbesprekingen op moeilijkheden gestuit, omdat West-Duitsland kwesties betref fende West-Bellijn te berde heeft gebracht. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde maandagmid dag, dat een publikatie in een Oostduits blad geen afbreuk kan doen aan de Westelijke rechten in Berlijn. Hij herinnerde er aan, dat de Britse regering bovendien het huidige bewind in Oost- Duitsland niet erkent. In regeringskringen in Bonn is men van oordeel, dat de Oost- duitse regering druk wil uitoefe nen bij de interzonale handels besprekingen. De bewering van „Neues Deutschland", dat het viermogendhedenakkoord van 1949 tot herstel van de verkeers verbindingen pas verbindend was geworden door het akkoord tus sen Oost- en West-Duitsland over de interzonale handel, acht men belachelijk. Engeland en de V. S. hebben zondag gezamenlijk een resolu tie over Kongo bij de algemene vergadering der V. N. ingediend, waarin wordt aangedrongen op het weer bijeen roepen van het Kongolese parlement, dat niet meer in functie is geweest na dat de bevelhebber van het Kongolese leger, kolonel Moboe- toe, in september jongstleden de macht aan zich trok. In de ontwerpresolutie wordt verder voorgesteld dat de alge mene vergadering de hoop zal uitspreken dat de ronde-tafel conferentie, welke president Ka- savoeboe uit zal schrijven; in een poging orh de Kongolese po litieke leiders te verzoenen, „er toe zal bijdragen een vreedza me oplossing te vinden voor de Kongolese binnenlandse con flicten en de eenheid van Kon go zal bewaren en de onschend baarheid van het land zal ver zekeren." stand houden tegen de verenigde tegenstand van de andere leger eenheden, de luchtmacht en de kerk". Zondag zijn de stoffelijke over schotten van ministers en andere hoge functionarissen, die bij de staatsgreep werden gedood, na dat zij door de rebellen als gijze laars waren vastgehouden, in een staatsbegrafenis ter aarde be steld. De namen van de gedode ministers zijn nog niet bekend gemaakt. Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft in een radiotoe spraak tot het Ethiopische volk zondag amnestie beloofd aan allen, die deel hebben genomen aan de mislukte staatsgreep, „in- dien zij hun fouten toegeven". Het was de eerste radiotoespraak van de keizer, sinds hii vrijdag j.l. vervroegd van j.i buiten landse reis naar zijn land was teruggekeerd. De keizer gaf ook uiting aan zijn bedroefheid over hetgeen hij „een onverantwoordelijke op stand" noemde. Hij gaf uiting aan zijn medeleven met de na bestaanden van allen, die bij de opstand het leven lieten. Haile Selassie verklaarde, dat zijn aanbod van amnestie gold voor gevluchte rebellen, die zich hadden overgegeven en hun fou ten hadden toegegeven. Hij ver klaarde dat zij zich konden mel den bij zijn vertegenwoordigers in alle provincies. De keizer sprak ook nog over de vorderingen, die in Ethiopië waren gemaakt. Hij zei dat zijn reizen in het buitenland ten doel hadden vriendschap tussen Ethio. pië en andere landen te vestigen. Zondag is door radio-Addis Abeba omgeroepen dat „duizen den onschuidigen het leven bij de mislukte staatsgreep hebben verloren, terwijl velen werden gewond in de strijd, die woens dag j.l., nadat de opstand was begonnen, uitbrak. In diplomatieke kringen in Lon den wordt vernomen dat vier Ethiopische ministers zijn ge dood en een vijfde gewond. Drie ministers zouden worden ver mist. Functionarissen in Addis Abe ba zeiden dat in totaal 18 hoge regeringsfunctionarissen door de opstandelingen zijn gedood. Men denkt dat bij de opstand ongeveer 2000 mensen gedood of gewond zijn. Alle regeringsgebouwen zijn door bommen en zware artillerie zwaar beschadigd, evenals het Amerikaanse voorlichtingscen trum en de kantoren van de Eco nomische V. N.-commissie voor Afrika. De V. N. melden dat zij twee leden van haar plaatselijke staf hebben verloren. De stad Addis Abeba heeft van de mislukte staatsgreep niet al te zwaar geleden. Wel is de bevolking van water verstoken, daar de opstandelingen het wa terzuiveringsstation onbruikbaar hebben gemaakt. Leden van de keizerlijke gar de, die zich na het mislukken van hun opzet in de heuvels ron dom de hoofdstad hadden terug getrokken, geven zich in groepen over. Op het St. George's plein van Addis Abeba hing maandag, als grimmige waarschuwing, het lijk van de opstandige kolonel Workinen Gebehejoe. die, naar verluidt, werd gedood, toen hij zich bij zijn gevangenneming- verzette. Onder de door de rebellen ge dode hoge functionarissen be vinden zich de ministers van Landsverdediging, Handel, Mijnwezen en Maatschappelijke Ontwikkeling, terwijl de minis ter van Financiën wordt ver-i mist. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft maandag medegedeeld dat er nog steeds van tijd tot tijd in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba wordt geschoten. Dit ge schiedt bij huiszoekingen, die worden gehouden wanneer de aanwezigheid van rebellen in bepaalde woningen wordt ver moed, Het ministerie deelde voorts mede dat het gebouw, waarin de biliotheek van de Amerikaanse voorlichtingsdienst is onderge bracht, door machnegeweervuuB licht is beschadigd. NA DE OPSTAND IN ETHIOPIE Ethiopische troepen zoeken nt| het land af naar rebellen. Zij heb ben van de keizer opdracht hert levend te vangen, zodat zij te- recht kunnen staan. Manadag zijn een aantal func tionarissen die door de opstan delingen zijn gedood, begraven. Onder hen zijn zes ministers, 4 onderministers, twee senatoren, één gouverneur en de paleis- geestelijke. NOG SOMBER WEER Een lagedrukgebied, waarin verschillende kernen voorkomen, strekt zich uit van West-Rusland via Denemarken en de Noordzee naar West-Frankrijk. Aan de oostzijde stroomt zach te lucht uit het Middellandse Zeegebied naar Oost-Europa, terwijl aan de westzijde koudere en drogere polaire lucht met noordelijke winden over de Brit se eilanden naar het zuiden gè- ZON MAAN Dec. 20 8.45 16.30 10.11 19.24 21 8.46 16.30 10.55 20.41 22 8.46 16.31 11.32 21.59 DINSDAG 20 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 2.44 3.06 Tei neuzen 3.19 3.41 Hansweert 3.59 4.21 Walsoorden 4.09 4.31 voerd wordt. Aangezien het ge hele lagedruksysteem zich lang zaam in oostelijke richting be weegt, zal de komende 24 uur de wind in ons land draaien naar richtingen tussen west en noord, waardoor de polaire lucht gelei delijk ons land gaat binnenstro men. Aanvankelijk zal er nog enige regen of motregen vallen, met vooral in het noorden van het land plaatselijk mist. Later zijn enkele verspreide opklarin gen mogelijk. De temperaturen zullen in het binnenland iets hoger worden dan maandag, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Gematigde temperaturen Zwaar bewolkt met vooral aan vankelijk regen of motregen en plaatselijk nog mist. Later ver spreide opklaringen. Overwegend matige, langs de kust van Hol land en Zeeland vrij krachtige wind, ruimend naar richtingen tussen west en noord. Dezelfde of iets hogere temperaturen.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1