Uit de Provincie DE GROENE HEL AGENDA GROEDE HOEK. MIDDELBURG. VLISSINGEN ZAAMSLAG Gemeenteraad van Zaamslag Najaarsvergadering Kring West Z.-Vlaanderen der Z. L. M. TERNEUZEN Vijftien jaar K.A.B. kaartclub. De kaartclub van de Terneu- zense K. A. B. komt al vijftien jaar lang onder leiding van de heer B. v. d. Bos in liet parochie huis bijeen om één avond per week zijn geliefd kaartspel te be oefenen. Het moet dan ook geen verwondering wekken dat het vijftienjarig bestaan zaterdag avond op enigszins feestelijke wijze werd herdacht. Bij deze feestviering waren ook dé dames der leden aanwezig. De geestelijke adviseur, kape laan A. Matthijssen, sprak in zijn felicitatiewoord over de ups en downs van de club en ook de voorzitter, de lieer B. v. d. Bos, sprak de leden toe. Op deze avond werd de kam pioen van het jaar en de verdere uitslag bekend gemaakt., terwijl kapelaan Matthijssen de fraaie prijzen uitreikte. Kampioen voor 1960 werd de heer J. C. Slot met 272 pnt; 2. A. v. d. Bosse, 252 pnt; 3. J. Jonk man, 244 pnt, 4 en 5. P. Kegels en A. van Kerkvoorde, beiden met 242 pnt;6. F. van Sikkelerus, 240 pnt; 7 en 8. B. v. d'. Bos en Th. Engels, beiden met 238 pnt; 9. C. Maas, 236 pnt en 10. P. Smidt, 234 pnt. De voorzitter maakte van de gelegenheid gebruik kapelaan Matthijssen namens bestuur en leden een fraai boekwerk aan te bieden. In de loop van de avond die, minder officieel, met muziek en dans werd doorgebracht, kwam ook pasoor Van Meeheien zijn gelukwensen aanbieden. JÈ>: AXEL. A. P. Ie Feber ten grave gedragen Zaterdagmiddag werd op de Algemene begraafplaats ter aar de besteld iiet stoffelijk over schot van wijlen de heer A. P. Ie Feber. Hiervoor bestond een grote be langstelling om de laatste eer te bewijzen aan hem, die in het ge meenschapsleven van Axel tij dens zijn leven zulk een grote plaats innam. Wij zagen verte genwoordigers van alle vereni gingen waarvan de ontslapene bestuurslid is geweest. Op verzoek van de overledene waren er geen bloemen en werd er aan de geopende groeve alleen gesproken door de predikant ds A. van Leeuwen. Een broer dankte namens de familie voor de laatste eer de overledene bewezen. Plattelandsavond De Lanubouwjongerengemeen- schap afd. Axel hield vrijdag avond in „Het Centrum" een zeer goed geslaagde Plattelandsavond. Er was een gevarieerd pro gramma van muziek, declamatie, volksdansen en toneel. Een pro gramma waar veel voorberei dend werk voor nodig is geweest en waaraan de organisatoren wel eens getwijfeld moeten hebben, of alles goed zou komen. Dit was ook hetgeen de afde lingsvoorzitter, de heer F. van Arenthals, in zijn openingswoord memoreerde, want het verzorgen van een plattelandsavond met eigen mensen is een mooi, maar lang niet eenvoudig werk. Als afwisseling van het werk op de boerderij draagt het veel bij tot het versterken van de vriend schapsbanden. Bij een seizoen zoals wij nu gehad hebben en dat eigenlijk nog niet ten einde is, willen de plattelandsjongeren wel iets doen, ofschoon het ditmaal wel overbelasting was, gezien het vele werk op en rond de bedrij ven. Daarom wilde de voorzitter aan de medewerkers, die er in geslaagd zijn zulk een program ma samen te stellen, een woord van dank niet onthouden. En het is een goed programma geworden. Er was 'n mandoline orkest van de Terneuzense Mu ziekschool, dat goed in de smaak viel. Ook de declamatie van een lid van de Z.P.M. en het vaste nummer de volksdansen vielen te loven. Na de pauze werd met eigen krachten een toneelstuk voor het voetlicht gebracht. Het was een stuk in drie bedrijven door C. v. d. Lingen met als titel: „De vluchtelinge". Dit stuk werd aan gekondigd als een spel van span ning. Aan het laatste heeft het zeker niet ontbroken, want de spanning bleef er tot de laatste minuten in. Het is een avond geworden waarop de Landbouw Jongeren Gemeenschap met voldoening kan terugzien. MAANDAG 19 DECEMBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De Vikings". Concertgebouw, 8 u.: Film „Zo begint het leven", Neder landse ver. voor sexuele her vorming. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „De valstrik". DINSDAG 20 DECEMBER. TERNEUZEN: Café Du Com merce, 8 uur: Openbare ver koping van een huis met schuurtje, erf en tuin, Es doornlaan 27; en een huis met erf, 2e Kortestraat 2. Luxor-Theater, 8 u.: „Een akker voor God". Lokaal Bethel, 7.30 uur: Evangelisatie-samenkomst. P.T.T.-postkantoor officieel gebruik gesteld. De echtgenote van de directeur van het postdistrict Middelburg, mevr. Eelsingh, verrichtte vrij dagnamiddag de officiële opening van het te Groede aan de nieuwe uitvalsweg gebouwde nieuwe postkantoor. Aan dit officieel gebeuren ging een officiële ontvangst door het gemeentebestuur van Groede ten gemeentehuize vooraf. Burge meester J. C. Everaars sprak mede namens het gemeentebe stuur een hartelijk woord van welkom tot allen, die aan de uit nodiging van de gemeente gevolg hadden gegeven. Een bijzonder woord van welkom richtte de burgemeester tot de heer Eel singh, directeur van het post district Middelburg, en diens echtgenote. Spreker schetste de geschie denis, die aan het ontstaan van dit nieuwe postkantoor vooraf was gegaan. Het ontwerp van het nieuwe gebouw is voor de volle 100 geslaagd, waarvoor spreker de heer Overbeeke, opzichter van de Centrale Dienst, zeer hartelijk dank betuigde. Nadat aan de aanwezigen een kop thee met cake was geser veerd, overhandigde dé burge meester de poststukken, welke bij de eerste terpostbezorging betrokken waren, aan mevr. Eel singh. Hierbij was ook een brief voor de dochter van burgemees ter Everaars, die in Alexandrië woont. In West Zeeuws-Vlaanderen, aldus de heer Eelsingh, beschik ten alle gemeenten over goede postkantoorruimte, alleen Groe de viel uit de toon. In dit ver band citeerde spreker de spreuk ,.Zo gij nu zijt, waren wij voor dezen; Zo wij nu zijn, zult gij in de toekomst wezen" Hiermee tot uitdrukking brengend, dat Groe de, die lange jaren achter heeft gelegen, nu de andere West Zeeuws-Vlaamse gemeenten qua P.T.T.-kantoor-outillage, voorbij is gestreefd. De heer Eelsingh wenste de directeur der P.T.T. afd. West Zeeuws-Vlaanderen, de heer Poi- sonnier, geluk met deze aanwinst. Ook wenste hij de plaatselijke kantoorhouder, de heer De Hul ster, en diens personeel, de ge meente en de ingezetenen, veel geluk met de totstandkoming van di nieuwe gebouw. Het gezelschap bezichtigde ver volgens het smaakvol ingerichte kantoor en velen namen de ge legenheid te baat een serie Kin derzegels te kopen en de enve loppe te laten voorzien van het gelegenheidsstempel. VVinteruitvoering- „E.N.Z.K." en „Crescendo". Vrijdag en zaterdagavond heeft de muziekvereniging „E.N.Z.K." en de zangvereniging „Crescen do" hun jaarlijkse winteruitvoe- ring gegeven. De voorzitter, de heer P. A. Ocké, heette in zijn openings woord alle aanwezigen hartelijk welkom en sprak een opwekkend woord om lid van „E.N.Z.K. of Crescendo" te worden. Ook her dacht hij de heer M. Wieland, lid van „Crescendo", die in het ziekenhuis is opgenomen en wenste hem een spoedig herstel toe. Hierna volgde een muziekpro gramma door „E.N.Z.K." onder leiding van haar directeur, de heer P. W. Eekman. Dirigent en muzikanten kregen na elk num mer een hartelijk applaus. Het hierop volgende program mapunt, t.w. zang, kon wegens bijzondere omstandigheden geen doorgang vinden. Het toneelstuk in drie bedrij ven door F. H. M. Kok, getiteld: „Er woei een frisse wind", werd goed voor het voetlicht gebracht. De regie was in de vertrouwde handen van de heer L. J. Kot- vis. In zijn slotwoord sprak de heer Ocké woorden van dank tot de medewerkenden voor het wel slagen van deze avonden en merkte o.a. op, dat het twee men sen gelukt is iets te presteren, n.l. de heer Eekman met zijn muziekgezelschap en de heer Kotvis met zijn toneelspelers. Het is jammer dat er voor deze avonden geen grotere belangstel ling bestond. Eerste silo op Walcheren. De coöp. landbouwvereniging „Eiland Walcheren" in Middel burg heeft besloten tot de bouw van een silo met werktoren en grondstoffenruimte. Deze krijgt een capaciteit van 2400 ton. De bouwkosten zijn geraamd op ongeveer 900.000 gulden. De silo is bestemd voor bulkartike- len. De bouw is noodzakelijk ge worden, omdat de droog- en op slagcapaciteit en de verwer- kingsmogelijkheid van de coöp. vereniging „Eiland Walcheren" te klein zijn. Het zal de eerste silo op Wal cheren zijn. Meisje vermist Sinds 2 december j.l. wordt het in Middelburg wonende 14-jarige meisje P. P. Otto vermist. Zij is op die dag van het adres Jacob van Lennepkade 312 te Amster dam, waar haar vader woont, weggelopen. Da commissaris van politie te Middelburg heeft na mens de moeder-voogdes, haar opsporing verzt icht. Zij is 1,65 m. lang, heeft een flink postuur, grijs-groene ogen, lang blond haar met pony. Vermoedelijk draagt zij een rode jas met capu chon, nylon-kousen, en zwarte schoenen met naaldhakken. Aanvaring in het Oostgat. Zaterdagavond om vijf minu ten over half tien is in het Oost gat, twee mijl ten noorden van Vlissingen, het onder Panamese vlag varende schip „Anayansi" met een Scandinavisch schip in aanvaring gekomen. Na een ver zoek om sleepboothulp is de Bel gische sleepboot „Scaldis" uit gevaren, die het schip op sleep touw heeft genomen en het naar Vlissingen bracht. Bij deze aanvaring heeft de loods op de „Anayansi" een ge broken arm opgelopen, terwijl de kapitein en de roerganger bei den een rib gebroken hebben. Duits vrachtschip aan de grond. Op de Westerschelde, ter hoog te van Borssele is zondagavond in de dichte mist het 8929 ton metende Duitse vrachtschip „Hes- senstein" van de Norddeutsche Lloyd aan de grond gelopen. Twee sleepboten uit Vlissin gen, de „Scaldis" en de „Letzer" en één uit Terneuzen de „John P. Best" zijn ogenblikkelijk uit gevaren om eventueel hulp te bieden. Het schip maakt geen water. De „Hessenstein' was zondag middag uit Antwerpen vertrok ken. Gezellige avond muziekver eniging „Volharding". Vrijdagavond 16 december en zaterdagavond 17 december j.l. gaf de muziekvereniging „De Volharding" haar jaarlijkse ge zellige avonden voor leden en donateurs. De voorzitter, de heer R. v. d. Veke, opende deze avonden en verwelkomde de aanwezigen hartelijk. In tegenstelling tot voorgaan de jaren, waarin steeds een to- nelstuk voor het voetlicht werd gebracht, stonden, deze avonden thans in het teken van het caba ret. De groep „Primeur" uit Terneuzen bracht: „Komt U ook eens kijken? Leuk dat U er bent!" Het gezelschap stond onder lei ding van de heer J. van Duijse, die ocrfr als conferencier optrad en de eigengemaakte schetsjes verzorgde. Verder konden de aanwezigen genieten van het muziekgezel schap „Willy en haar Melody's". Rosa Obrie verzorgde de de clamatie terwijl Willy de zang nummers voor haar rekening nam. Deze jeugdige groep bracht alle nummers met veel élan in een behoorlijk tempo voor het voetlicht en mocht na afloop dan ook een hartelijk applaus in ontvangst nemen. Aan het slot van de avond bracht de voorzitter dank aan de cabaretgroep en zeide tot slot: „Is deze avond U bevallen zeg het hen, en hebt U klachten, zeg het ons". Zoals steeds was de zaal beide avonden geheel bezet. In de pauze van elke uitvoe ring werd een goed geslaagde verloting gehouden. Ontspanningsavond Jeugdver enigingen der Geref. 'Kerk Zaterdagavond werd in het nieuwe jcugdgebouw ,De Poort" voor de eerste maal na de officië le opening op donderdag j.l., een ontspanningsavond aangeboden door de jeugdverenigingen der Gereformeerde kerk, die een vol le zaal trok. Mej. A. Dees, die de avond opende, verzocht de aanwezigen té zingen, Ps. 103 vers 1 „Looft, looft den Heer...", waarna zij een kort openingswoord uitsprak. Daarna werd op vlotte wijze het programma afgewerkt. Tijdens de pauze werd de ther mometerstand opgenomen van de opbrengst der Jeugdactie, welke gestegen bleek te zijn tot 2397 (zoals bekend had de jeugd pa pier verzameld, karweitjes ver richt, enz.). Nog ontvangen ƒ60. Het opgehaalde bedrag door de Vrouwenvereniging bedroeg 5200, zodat in totaal werd opge haald 7657. Aan het einde van deze prach tige avond sprak ds M. den Boer na een kort slotwoord het dank gebed uit, waarna als slotzang volgde Ps 138 1. gehouden op donderdag 15 dec. Voorzitter: H. D. Trimpe. Aanwezig alle leden. Secretaris: J. W. Kusee. Opening. De vergadering werd door de Voorzitter geopend door het uit spreken van het gebedsformulier, waarna hij de leden verwelkomde. Notulen. De notulen van de vergadering van 7 november j.l. werden onge wijzigd vastgesteld. Ingekomen stukke-n. Naar aanleiding van een schrij ven van Uedepu leerde Staten van Zteelaud, dat akkoord gegaan, wordt met de herziening van de exploita- tie-opzet van hei uitbreidingsplan, vas.gesteld bij raadsbesluit van 19 september j.l., vroeg de heer De Visser of het college van B. en W. hierjn aanleiding vindt om de grondprijs te herzien. De Voorzitter antwoordde, dat B. en W. de grondprijs willen hand haven op ƒ7,10 per m-. Hierna werden, overeenkomstig het voorstel van B. en W„ de inge komen stukken voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van het bestuur van de Stichting Zeeuwsch-Vlaamsch Borgslellingsfonds om per 1 janu ari 1961 ten aanzien van de sub sidiëring tot maximaal 1,95 ct. per inwoner te bepalen, dat voor de vaststelling van het voor garantie- bijdrage in aanmerking komende exploitatietekort van de Stichting, de inkomsten uit de door het Rijk te verlenen normbijdrage buiten beschouwing worden gelaten, waar door de rijksbijdrage onverkort aan het werk van de Stichting in het belang van de middenstand ten goede komt. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming werd overeenkomstig het voor.-: el van B. en W. met de voorgestelde wijziging in de subsi diëring akkoord gegaan. De rekening dienst 1959 van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur werd zonder bespreking of hoofde lijke stemming overeenkomstig het voorstel van B. en W., in handen gesteld van de Commissie van on derzoek der rekeningen en begro tingen. Zonder voorstel hebben B. en W. aan de raad overgelegd een schrij ven van de heer A. Baijens, waarn. hoofd der Openbare lagere school, waarin de oudercommissie van deze school, de plaatselijke groep van de vereniging „Volksonder wijs" en het personeel der school, verzoekt akkoord te gaan om de nieuwe openbare school de „Iris- school" te noemen. De heer De Visser had gaarne gezien dat B. en W. in deze zén een voorstel hadden gedaan, het geen ook in de Gemeentewet is voorgeschreven. In principe heeft hij geen bezwaar om aan de school een naam te geven, doch de naam „Iris" heeft verschalende beteke nissen. „Iris" kan n.l. zijn een bloem of de regenboog, maar he kan ook zijn de naam van een godin uit de Egyptische godenwe reld en daartegen heefi hij wél bezwaar. De Voorzitter zeide, aat, aange zien deze zaak niet leefde in het college, besloten werd dii verzoek aan de raad over te brengen, zon der daarbij een voorstel te doen. Do bedoeling van de naam is „Iris" ais bloemnaam. De heer Fiorussen bevestigde dit. De Voorzitter bracht daarop het desbetreffend verzoek in stemming. Met 7 tegen 4 stemmen werd het ingekomen verzoek ingewilligd, zo dat de school de naam „Irisschool" zal dragen. Tegen stemden de heren De Koeij- er, De Kraker, Faas en De Visser. Naar aanleiding van de in de vorige vergadering gestelde vraag over een aan de gemeentewerklie den toe te kennen rijwielvergoe ding, stelden B. en W. voor aan de gemeentewerklieden D. P. Bare- man en C. M. Goossen en aan de G. S. W.-arbeider C. Hamelink een rijwiclvergoeding toe te kennen, van 50 per jaar, zulks ingaande 1 januari 1961. De heren Fiorussen, Verhelst en De Feijter spraken zich uit voor gelijkstelling van de vergoeding, die aan de gemeentebode in de vorige raadsvergadering werd toe gekend. De Voorzitter merkte op, dat de toekenning van de vergoeding aan de gemeentebode gebaseerd was op de vermeerdering van zijn werk zaamheden. Bij de gemeentewerk lieden is zulks niet het geval en B. en W. zijn van mening, dat in deze kan worden volstaan met de voorgestelde rijwielvergoeding van 50 per jaar, zulks ingaande op 1 januari a.s. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht, werd aange nomen met 8 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heren Fiorus sen, Verhelst en De Feijter. Nog was binnengekomen een schrijven van de schoonhoudster van de openbare lagere school, mevr. De KoeijerFiorussen, om herziening van haar salaris, in verband met de ingebruikneming van de nieuwe school. B. en W. stelden voor dit schrij ven in hun handen te stellen voor een nader onderzoek om, mede in Voor de in hotel „De Eenhoorn" te Uosiburg gehouden vergadering van de Kring Wesi Zeeuws-Vlaan- ueren der z.. L. M. bestond groie belangstelling. In zijn begroetingswoord zeide de voorzitter, de heer I. de Bruij- ne, dat net de eersie maal is, dat hij ais nieuw gekozen voorzitter een bijeenkomst van de Z. L. M. moet leiden. Hij bracht de leden dank voor het in hem gestelde vertrouwen. Een bijzonder woord van welkom richtte de voorzitter tot de Algemeen Secretaris der Z. L. M„ mr. Schlingemann, de dijk graaf van het Waterschap „Hot érue van Sluis," de heer J. B. Be- eu, de directeur van het middel baar landbouwonderwijs in West Zeeuws-Vlaanderen, ir. J. Roest, alsmede de voorzitter van de L. J. G., de heer D. Dekker. fn zijn openingsrede stelde de voorzitter, dat de klimatologische imsiandigheden dit jaar voor de Doer wel bijzonder ongunstig zijn geweest. Na een goed voorjaar en een zeer voorspoedige groei van het jonge gewas, werd dit eerst gêteisterd door enorm veel insec ten, daarna door de buitengewoon zware regenval. Al het graan vertoonde hierdoor een achteruitgang in kwaliteit. Daarnaast was er de enorme zorg van de boer om de suikerbieten- oogst afgevoerd te krijgen. Al zegt een oud boerengezegde wel, dat er nog nooit iets op het land is ach ter gebleven, zijn er toch van mens en dier en machines enorme in spanningen gevraagd. Aan het machinepark zal heel wat te repa reren vallen, omdat dit door de zuigkracht van de zware Zeeuwse dei enorm veel te lijden heeft ge had. Ook de aardappeloogst heeft geweldige moeilijkheden ondervon den. Tonnen aardappelen zijn door de vele regens volkomen bedorven, De aanvraag van het Landbouw schap om militaire hulp in Zeeland was een uiterste noodsprong om nog iets van de aardappeloogst te kunnen redden. Naast de grote zorg om de oogst, was er ook nog de grote onzeker heid over 't gevoerde landbouwbe leid. De landbouw kan het tempo van de nationale economie niet bij houden. Dit vooral, omdat men te maken heelt mei gaiantieprijzen, die te laag zijn gesteld. De produc tiestijging van de oogsten wordt te niet gedaan door de lagere ga- ramies. In de industi ie wordt ge sproken van een 5-0 lagse werk week, die men voor de landbouw nog niet kan verwei mlijken. Lht alles geeft onnodige spannin gen, temeer omdat het rpk met haar berekeningen uitgaat van gunstige oms.andighi den op over net algemeen grom bedrijven. Er is haast geen loi ende exploi tatie meer ie behalen. Verheugend noemde de voorzitter het, dat in Zeeuws-Vlaanderen een grote hoe veelheid fruitbomen worden ge plant. Er is in Zeeuws-Vlaanderen al meer oppervlakte fruit dan in Noord-Holland. Met liet uitspreken van de wens dat het spoedig in de landbouw oeter zal gaan en de boer weer redelijke resultaten zal weten te bereiken, werd de vergadering door de voorzitter voor geopend verklaard. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van de afd. Cadzand waarin werd aangedrongen dal de rubriek „Boerderij en Organisatie" niet uit het Zeeuws LandDouwblad zal verdwijnen. De begroting voor 1961 werd goed gekeurd met een bedrag van 1475 aan inkomsten en uitgaven. De verkiezing van leden voor liet hoofdbestuur der Z. L. M. volgde nu. De heer J. B. Becu, die niet meer herkiesbaar was, werd ver vangen door de heer I. de Hullu Basting, terwijl de heer J. van Dijke uit Groede herkozen werd als hoofdbestuurslid. Plaatsvervan gende leden werden de heren C. Almekinders uit Retranchement en de heer J. RisseeuwRozendaal uit Schoondijke. Na de pauze hield ir L. H. Huis man, directeur van iict Instituut voor landbouwbedrijfsgebouwen, uil Wageningen, een interessante lezing over liet onderwerp „Nieu we aspecten in de boerderijbouw." Deze lezing werd met hei verto nen van dia's verduidelijkt. Onder dankbetuiging aan de in leider en de aanwezigen, sloot de voorzitter deze vergadering. Beschuit als ontbijt Beschuit bij de lunch Beschuit als toetje" na de warms maaltijd overleg met de besturen van ande re scholen, tot een voorstel dien aangaande te komen. Zonder hoofdelijke stemming ver leende de raad hieraan zijn goed keuring. Tevens werd goedgekeurd dat aan betrokkene een vergoeding zal worden verleend voor de door haar verrichtte extra werkzaamheden in verband met het schoonmaken van de nieuwe school. 4. Benoeming leden Commissie van Advies Woonruimtewet 1947. B. en W. stelden voor de zitting hebbende leden, de heren J. de Klerk, I, J. Kolijn, J. F. Lensen, H. de Feijter en M. J. Galle, op nieuw te benoemen. De heer Faas vroeg of het nog wel nodig was deze benoemingen te doen. De Voorzitter antwoordde, dat de Woonruimtewet van kracht is ge bleven, zodat deze benoemingen gedaan dienen te worden. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werden de periodiek af tredende heren met algemene stemmen herbenoemd. 5. Voorstel tot herziening ver goedingen personeel Vrijwilli ge Brandweer. Overeenkomstig het voorstel van B. en W., dat reeds in ons num mer van vrijdag 9 december j.l. in zijn geheel werd opgenomen, werden de daarin vermelde belo ningen en jaarvergoedingen zon der verdere bespreking met alge mene stemmen goedgekeurd. 6. Voorstel inzake het ingebruik- geven van de oude openbare lagere school in de Veerstraat. De Voorzitter zeide, dat het in- gebruikgeven van het oude school gebouw bij wijze van proef zal ge schieden tot wederopzegging en zolang de gemeente het gebouw zelf niet nodig heeft. Djt betreft ook het beschikbaar stellen voor de vereniging voor C. V. O. De heer Fiorussen heeft bezwaar tegen het vragen van lokaalhuur ad 2,50 per avond voor het z.g. „Open Deur"-werk, omdat dit over het algemeen kleine kinderen be treft. De Voorzitter deelde mede, dat dit bezwaar ook aangevoerd kan worden door de andere verenigin gen. Voor de goede orde is het wel gewenst dat een vergoeding wordt verlangd van allen, die ge bruik willen maken van dit gebouw •k door HENRI VAN WERMESKERKEN IQ) (Nadruk verboden.) Wie zou hem ooit kunnen te genspreken, als hij later in de bewoonde wereld terugkeerde en eenvoudig zei, dat een ja guar mij had vermoord, dat ik bij het baden in de rivier door een sidderaal geraakt was en was weggezonken Wat ik in de boot had, bete kent voor hem een rijkdom. Als hij een slecht mens isdan Maar tegelijk wist ik wat het was. Terwijl ik na de schrikse- conde mijn ogen opende, zag ik, dat ik omvat was door een slang, wier lichaam minstens zo dik was als mijn dij. Recht hoven mij zag ik een afgrijselijke kop, waarvan de bek wijd opengesperd stond. Ik strekte de hand uit om die kop af te weren, maar de kop week met een onbegrijpelijk snelle be weging terug. Mijn hand greep langs het lijf, dat ik tegelijk met afschuw weer losliet, om meteen kramp achtig weer toe te grijpen. Ineens realiseerde ik volko men wat er gebeurde. Mijn hoofd en hals waren nog vrij en zo kon ik zien, wat plaats greep. Hoe lang de slang was, kon ik door het water niet zien, maar slechts een gedeelte van het bo venlijf scheen mij te omvatten, terwijl een onzichtbaar gedeelte van het onderlijf zich voortbe woog in het water in de richting van een boom. Het was een Anaconda, een van de grootste slangen van Zuid-Amerika. Ik had van hun gewoonte gelezen. Zij trekken hun slachtoffer naar een boom en drukken ze daartegen dood. Zelfs de enorme pampajaguar, die dikwijls groter is dan de In dische koningstijger, moet het tegen haar afleggen, indien hij niet het geluk heeft de slang bij de kop dood te bijten. Een enkel ogenblik zag ik als een visioen dicht bij mij het on bewogen gelaat van Taipeke. Aan de andere kant zag ik de boom, waarvan de staart nog maar een meter verwijderd was. j Dan was die staart om de boom, terwijl ik nog wanhopig I vocht om een arm te wringen tussen het slangenlijf en mijn borst, die nu reeds dichter werd toegeknepen. Ik werd totaal uit het water opgeheven. Nu klemde het slangenlijf zich als een zwaar kabeltouw om mijn borstIn het bijna ze ker weten, dat dit het einde zou zijn, zag ik vreemde dingen eerst een glanzende zeedan hoorde ik de stem van mijn moeder, die zong, en ik scheen als heel klein kind in een wieg te liggenTegelijk zag ik mijn vader van achter zijn bu reau opstaan, de laatste dag, dat ik hem gesproken had voor mijn reis naar Angola. Hij reik te mij met zijn vriendelijke glimlach de handdie hand begon zwaar te knellennog zwaarderdan verslapte die plotseling en tegelijk voelde ik, dat ik in het water wegzonk Een seconde meende ik, dat dit de dood was en verwonderde mij over de rust, die daarin lag, de ontzaggelijke gelatenheid en het bijna blijde gevoel van een bevrijding. Dan greep mijn hand toch weer aan iets hardshet slangenlijf, nu onder water. Maar een andere slang dan straks. Het was een lichaam, dat in weke golvingen nog trok en be woog, maar waarin geen spier meer gespannen scheen. Het water kwam in mijn mond, mijn ogenik worstel de mij er vrij van en zag dan in eens in het nu van een ongeken de wildheid vertrokken gelaat van Taipeke. Hij zei geen woord, maar sleepte mij uit het water en bui ten het bereik van de geledingen van de slang, die fel kronkelde en het moerassige water in he vige beroering bracht. Duizelig stond ik naast hem en zag dan, hoe de grote donke re Anaconda nog even 't boven lijf uit het water opstak. Dwars door de nek, even lager dan het hoofd, stak een pijl. Het machtige lichaam sidder de nog even, dan viel het slap terug.... Het gif had zijn werk gedaan. Op zo'n ogenblik weet je niet, wat je doet. Ik keek naar de In diaan en diens gezicht verried niets meer. Het was van een gladde, onverschillige strak heid, als was er iets heel ge woons gebeurd, als had hij mij zoeven een warm gemaakt etensblik aangereikt. En toch had hij mijn leven gered. Niemand had het hem ooit kwalijk kunnen nemen, als hij mij hier door de slang rustig had laten verpletterenHij was dan rijk geweest met mijn bezittingen. En nu stond hij daar weer als een gewone Indiaanarmer aan goederen dan enig mens in Europa. Ik strekte in vreemde impuls mijn handen naar hem uit als om hem te bedanken, verge tend dat men Indianen niet dankt met een handdruk, zoals bij ons in Europa. Hij week geschrokken terug, als vreesde hij, dat ik hem had willen slaan. „Taipeke," zei ikofschoon het spreken mij nog moeilijk viel Maar hij was al in het water gegaan en tastte daar met zijn blote voeten naar het geweer, dat weggezonken was. (Wordt vervolgd.) doch dat het verlangde bedrag niet hoger mag zijn, dan de werke lijk hiervoor te maken onkosten. De heer Van Cudsand gaf in over weging de uien aan te geven ge durende de tijd, dat het lokaal be schikbaar is. Met aantekening dat de heren Fiorussen en Verhelst geacht wil len worden te hebben tegenge stemd, werd het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 7. Voorstel tot wijziging der ge meentebegroting 1960. Het voorstel, zoals dit aan de leden van de raad werd toegezon den, werd zonder bespreking of hoofdelijke stemming aangenomen. 8. Voorstel tot vaststelling der gemeenschappelijke regeling Vleeskeuringsdienst, vaststel ling verordening keurlonen en vaststelling 2e wijziging Vlees- keuringsveRordening. Voor de toelichting hiervan wer den de leden van de raad verwe zen naar het aan hen toegezon den voorstel van B. en Wvan Axel, d.d. f7 november j.l. B. en W. stelden voor deze ge- moenschappelij'ke regeling vast te stellen overeenkomstig de ontvan gen ontwerpen. De heren Fiorussen en De Visser zijn van oordeel dat in deze ge meenschappelijke regeling teveel aan de centrale gemeente, in dit geval dus de gemeente Axel, wordt opgedragen. De Voorzitter antwoordde, dat hierover bij de voorbesprekingen ook reeds gesproken is. met het resultaat dat aan de Commisisie van Advies meer bevoegdheden zijn toegekend, waardoor het cen trale karakter van de gemeen schappelijke regeling wel wat ver zwakt is. De heer De Visser informeerde of het juist is, dat voor deze dienst een reservefonds wordt gevormd. De Voorzitter antwoordde, dat dit fonds nooit groot zal kunnen worden, omdat voor deze dienst het maken van winst verboden is. Het voorstel van B. .en W. werd hierna zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. 9. Rondvraag en Sluiting. De heer Van Cadsand maakte het college van B. en W. zijn compliment over de fraaie verlich ting van het uurwerk op de foren. Spreker hoopt dat de nog van ge meentewege aan te leggen fontein eveneens zo'n succes voor de ge meente zal worden. De Voorzitter dankte de heer Van Cadsand voor de felicitatie en de vriendelijke woorden gericht lot het college van B. en W. en deel de mede, dat met de aanvang van de werkzaamheden aan de fontein begonnen zal worden zodra de weersomstandigheden daarvoor ge schikt zullen zijn. De heer Fiorussen gaf B. en W. in overweging een regeling te tref fen, waardoor aan de ouden van dagen en minder-draagkrachtigen een korting op de reinigingsrech ten kan worden verleend. De Voorzitter antwoordde, dat het zeer moeilijk is om hiervoor een algemene regeling te treffen, doch zegde toe dat er steeds een ruim georuik zal worden gemaakt van de z.g. hardheidsclausule in de verschillende belastingverorde ningen. De Voorzitter betuigde de raad- leden zijn dank voor de op zulk een prettige wijze gevoerde besprekin gen in deze raadtszitting en sloot, na het uitspreken van het dank gebed, de vergadering. (Adv.) VOOR EN NA DE BEVALLING OP KRACHTEN BLIJ. VEN EN SNEL HERSTELLEN MET SARCO GLOBINE het bloedvormend krachttonicum. Bevat naast haemoglobine alle nood zakelijke stoffen zoals leverextract en mineralen die voor de opbouw van het bloed noodzakelijk zijn. Verkrijgbaar ale dragee» en In vloeibare vorm. DUTIM N.V. - OEGSTCEEST

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2