49 doden bij vliegtuigramp in München PI De grote luchtramp in New York Gevecht tussen Nigeriaanse en Kongolese troepen Opstandelingen geven zich over Weeroverzicht ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER WEERBERICHT •- salons „robentn it kopp»- wl bd aporty racial Grote vliegramp in New York Het blussen van de branden in volle gang c/ffMd&tfznc/iei ranke ing bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 et. Losse nrs 9 ct. MAANDAG 19 DECEMBER 1960 17e Jaargang Nr 5166 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Zaterdagmiddag is een vliegtuig van het type Convair van de Amerikaanse luchtmacht midden in München op een tramstel terecht gekomen, tengevolge waarvan het aantal doden zondag avond door het overlijden van een gewonde in het ziekenhuis tot 49 is gestegen. De inzittenden van het vliegtuig, een twintigtal, schij nen allen te zijn omgekomen en de overige slachtoffers waren passagiers van de getroffen tramwagen. Naar een woordvoerder van de politie van München heeft meegedeeld, zijn alle inzittenden van de eerste wagen van de tram waarop het vliegtuig neerstortte er levend afgekomen. De achter ste wagen vloog in brand toen het ongeluk gebeurde, maar de mensen in de voorste wagen konden zich redden vóórdat ook de voorste wagen door het vuur werd aangetast. Door uit een defect geraakte leiding stromend gas en de brandstof van het Amerikaanse vliegtuig ontstond een vuurzee ter breedte van ongeveer honderd meter. Het vliegtuig had de toren van de Pauluskerk geraakt waar van stukken op de aanhangwa gen van de tram terecht kwa men. Uit de smeulende resten van de aanhangwagen werden talrijke verkoolde lijken geborgen. Brok stukken van het vliegtuig en van de kerktoren werden over een afstand van een kwart kilometer verspreid. De Convair was kort vóór het ongeluk van het vliegveld Mün chen opgestegen op weg naar zijn basis in Northold, nabij Londen. Kort voordat de ramp zich voltrok had de bemanning van de tweemotorige Convair nog gemeld, dat zich aan boord een storing had voorgedaan. Het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht in Wiesbaden deelde mee dat het Vrijwilligers voor Algerië Op een massale bijeenkomst in Cairo, waaraan meer dan 100.000 personen deelnamen, is zaterdag ochtend een resolutie aangeno men waarin „de jeugd van de Arabische landen, Afrika en de gehele wereld" wordt opgeroepen aan de zijde van de opstandelin gen in Algerië te gaan vechten". De bijeenkomst was belegd als protest tegen „de barbaarse slachtpartijen" van de Fransen, aldus radio-Caïro. Tot de deelnemers behoorden hoogleraren en studenten van de Al Azhar-universiteit, leden van het Afro-Aziatische Congres vakbonden en andere organisa ties. President Nasser van Egypte, verklaarde dat de V.A.R. „al haar hulpmiddelen ter beschikking van het Algerijnse volk zal stel len om het bij zijn strijd voor vrijheid en onafhankelijkheid te steunen' Een verslag van de bijeenkomst werd door krachtige radio-zen ders naar alle Arabische landen uitgezonden. Kemal El Din Hoessein, de lei der van de Egyptische Nationale Unie, zei: „Sinds de revolutie in 1954'begon hebben een miljoen zonen van Algerië de aarde met hun bloed doordrenkt. Zij waren uw broeders"! Barkas op Ganges omgeslagen Tengevolge van het kapseizen van een barkas op de Ganges zijn zaterdag 21 mensen verdronken. Tot dusver zijn 62 overlevenden teruggevonden. Het ongeluk deed zich voor bij Dacca, de hoofdstad van Oost-Pakistan. Treinongeluk in Noord-Italië Nabij Brescia in Noord-Italië zijn zaterdag bij een treinongeluk neergestorte toestel behalve de zeven bemanningsleden, dertien gezinsleden van miliairen van de luchtmacht aan boord had. Vol gens een nadere mededeling van de burgemeester van München, dr. Vogel, waren het studenten van omstreeks negentien jaar, van wie ongeveer de helft meis jes, kinderen van Amerikaans militair personeel in Engeland, die de Kerstvakantie bij hun ouders aldaar gingen doorbren gen. Zij studeerden aan een Amerikaanse vervolg-universiteit in München. Slechts enkele slachtoffers had men kunnen identificeren. De stoffelijke resten van de andere omgekomenen waren onherken baar verminkt. De St. Paulus-kerk, waarop 't vliegtuig terechtkwam, ligt in de onmiddellijke nabijheid van de Theresiënweise, waar juist in een circus een kindervoorstelling aan dé gang was. De bestuurder van de tram, op welker aanhangwagen het vlieg tuig tenslotte terecht kwam, ver klaarde eerst een knal te hebben gehoord, gevolgd door een felle i lichtflits. Eerst dacht hij dat de bovenleiding uitgevallen was, doch toen hij zich omdraaide, zag hij de wagen achter zich in volle vlam staan. Dit is het grootste vliegtuig ongeluk in München sinds 6 febr. 1958, toen een toestel van de B.E.A. verongelukt met spelers van de Britse voetbalclub „Man chester United" aan boord, waar bij 23 doden te betreuren waren. Het reddingswerk door de Amerikaanse en Duitse brand weermannen, artsen en verple gers werd zwaar bemoeilijkt door de verkeerschaos, die na de ramp ontstond. Duizenden nieuwsgierigen versperden de toegangswegen naar de plaats van de ramp. Van de St Paulus-kerk dreig de de hoofdtoren in te storten. De twee andere torens van de kerk zijn volkomen weggevaagd. De pastoor van de St. Paulus- kerk zat in zijn woonkamer dicht bij de kerk, toen hij een ontplof fing hoorde. Hij rende naar bui ten en zag een stuk van het vliegtuig aan het kerkdak han gen. Volgens een voorbijganger leek het erop, alsof de piloot van het toestel had getracht de to renspits te vermijden, doch deze met de staart van 't toestel nog had geraakt. Het vliegtuig stort te vervolgens honderd meter verder in een drukke straat op een tram neer. Ook een huis raakte in brand, evenals enkele auto's. Er heerste die middag in de stad, waar de winkels zaterdags middags normaal gesloten zijn, een buitengewone drukte, om dat de winkels met het oog op de Kerstaankopen hun deuren ditmaal open hadden gehouden. De bevolldng van München is opgeroepen, ingeval mensen worden vermist, dit direct aan de politie te melden. Burgemeester Vogel verzocht alle openbare vermakelijkheden in de stad tot Kerstmis op te schorten. De Beierse radio zond na het bekend worden van de ramp alleen renstige muziek uit. Negen ernstig gewonden ver keren in levensgevaar. Generaal-majoor Ernest Mo'ore, bevelhebber van het in West- Duitsland gelegerde derde Ame rikaanse luchtmachteskader, heeft zondag uiting gegeven aan het medeleven van de Ameri kaanse strijdkrachten met de bevolking van München. President Eisenhower en mi nister van Buitenlandse Zaken Herter hebben bondskanselier Adenauer en minister van Bui tenlandse Zaken Von Brentano telegrammen van deelneming gezonden. (Adv.) Door nog een zuigeling die niet op de passagierslijst stond, is het aantal inzittenden van de (Adv.) mart) 16 («vwtnjdroaf 9 tiwuzeo een modern kapsel wil zeggen., in de eerste plaats, gezond haar en goed verzorgd, hier zorgen wij met een pijnlijke nauwgezetheid voor. Volgens een woordvoerder der Verenigde Naties in Leopoldstad hebben Nigeriaanse V.N.-troepen vrijdag een gevecht van zes uur geleverd niet Kongolese troepen in Boekavoe, de hoofdstad van de provincie Kivoe. Hierby wer den één Nigeriaan gedood en drie anderen gewond. Tot de gewon den behoort een Britse officier. Onder de Kongolese militairen vielen minstens tien slachtoffers, die vermoedelyk allen gedood zijn. De aanleiding tot het gevecht was de bevrijding van de Oosten rijkse groep medisch personeel, die vrijdag in Boekavoe door de Kongolezen was gearresteerd. Nadat na langdurige onderhan delingen de Kongolezen weiger den de gevangenen vrij te laten, besloten de Nigeriaanse troepen hen met geweld te bevrijden, waarbij zij zware tegenstand ont moeten van de in aantal sterkere Kongolezen, die o.m. bewapend waren met vier zware machine geweren. Het gevecht duurde nog voort toen de duisternis al gevallen was, tot dat de Kongolezen ten slotte om een wapenstilstand vroegen en de Oostenrijkers wer den vrijgelaten. Doch zelfs nadat een wapenstil stand was overeengekomen, had den Kongolese militairen nog twee maal geschoten op de Nige- beeld van een gecentraliseerde Kongolese staat en zelfs dat van een Kongolese federatie, verwor pen. Ook voor toetreding tot een soort bondsregering van nationa le eenheid voelt hij niets. Kongolese schatkist bijna leeg. De V. N. hebben zondag een rapport gepubliceerd, waarin ge zegd wordt dat de Kongolese schatkist bijna leeg is en dat noodmaatregelen wellicht nood zakelijk zullen zijn. In de inleiding op het verslag, dat handelt over de niet-militai- re acties van de volkerenorgani satie in Kongo in de loop van de maand november, wordt opge merkt dat deze maand een perio de van „beperkte vooruitgang" is geweest, maar ook een tijd die gekenmerkt werd door afwach ten. Het wachten was op een po litiek klimaat gunstig voor uit voering van de vele plannen, al dus het rapport. vier mensen om het leven geko- rianen, die ongeveer 100 man men en dertig gewond. Een trein van Milaan naar Ve netië liep uit de rails bij Ospita- letto. Een sneltrein uit de tegen overgestelde richting reed met een snelheid van 115 km op de ontspoorde trein in. Vliegtuigongeluk liep goed af Een passagiersvliegtuig met straalaandrijving van het type Boeing-707 is zaterdag bij een landing op het internationale vliegveld van Boston van de rol- baan geraakt en in een reusach tige hoop sneeuw tot stilstand gekomen. Niemand van de 103 inzitten den liep verwondigen op. Het toestel was afkomstig uit Los Angeles. sterk waren. Volgens de woordvoerder had den de Kongolezen het eerst ge schoten. De woordvoerder zei nog, dat de Oostenrijkers bevrijd werden „na buitengewone heldhaftigheid van de V.N.-troepen". Aanvankelijk was gemeld, dat 51 Oostenrijkers waren aange houden, doch later bleken het er 50 te zijn. Eén der leden van de groep was vóór de arrestatie van de overigen verdwenen. Hij had zich schuil gehouden. Ts.jombe wü zelfstandig blijven. Moise Tsjombe, de president van Katanga, heeft zaterdag op de conferentie van Fransspre kende landen in Afrika, 't denk- Radio Addis Abeba heeft zater- dagochtend meegedeeld dat de laatste opstandelingen zich na een beschieting en een bombarde ment door loyale troepen hebben overgegeven. De keizerin, de kroonprins en alle leden van het keizerlijk geziin zijn bevrijd en verkeren in goede welstand. Het keizerlijk paleis was het laatste bolwerk van de opstande lingen. Het hoofdkwartier van de keizerlijke garde werd gebombar deerd en met zware artillerie be schoten nadat een ultimatum waarin overgave werd verlangd, was afgelopen. De Ethiopische luchtmacht heeft ook andere bolwerken van de rebellen in Addis Abeba ge bombardeerd. Kroonprins Asfa Wassen is door radio Addis Abeba, toen dit station nog in handen van de re bellen was, een der leiders van de opstand genoemd. Ras Imru, een neef van de kei zer en oud-ambassadeur in Mos kou, die door de opstandelingen tot premier was uitgeroepen, is gearresteerd. Enkele leiders van de opstand zijn waarschijnlijk met een straalvliegtuig gevlucht. HAILE SELASSIE IN ADDIS ABEBA Keizer Haile Selassie van Ethiopië is zaterdag vanuit As mara in Addis Abeba aangeko men. In de hoofdstad is medege. deeld, dat de regering thans de situatie geheel in de hand heeft. De keizer werd op het vlieg veld begroet door kroonprins As fa Wassen, die door de opstande lingen aanvankelijk als hun lei der was genoemd. Naar verluidt hadden de rebellen de prins ech ter gearresteerd en zijn naam ge bruikt om te trachten hierdoor de steun van de bevolking te krij gen. Een van de leiders van de op stand, de politiecommandant Si ge Diboe, is door het leger ge dood in de strijd, die volgde op de machtsovername. De mannen achter de staats greep waren generaal Mangistoe Neway, de commandant van de keizerlijke garde, enige van diens officieren en een vijftal burgers. Op 14 december werden door hen alle ministers en andere hoge functionarissen aangehouden. De stafchef van het leger, ge neraal Merid Mengasja, en de bevelhebber van een legerdivisie wisten echter te ontsnappen. De door hen georganiseerde tegen actie leidde tot de nederlaag van de samenzweerders. Volgens te Londen ontvangen berichten zouden de opstandelin gen bij hun laatste verzet in het keizerlijk paleis te Addis Abeba een aantal ministers, die zij ge vangen hielden, hebben doodge schoten. Enige opstandelingen leiders zouden daarna zelfmoord hebben gepleegd, onder wie Moe- loegetta Boelli, een commissaris van politie. twee vliegtuigen nader op 128 vastgesteld, van wie er dus 127 zijn omgekomen. Er zijl* ver moedelijk drie slachtoffers op de grond, zodat het aantal do den" dan in totaal 130 zou zijn. De ouders van Sandy Baltz en zijn zuster hebben hem vrijdag avond in het ziekenhuis bezocht. „Ik herinner me dat ik uit het raam keek en naar de sneeuw beneden op de stad. Het zag er uit als een plaatje uit een sprookjesboek, het was mooi moeder." „Plotseling was er een ont ploffing. Het vliegtuig begon te vallen en de mensen te schreeu wen. Ik hield me aan mijn stoel vast en toen stortte het vlieg tuig neer. Dat is alles wat ik me herinner tot ik hier wakker werd." Toen hij in de sneeuw op straat lag en omstanders zich over hem bogen zei Sandy „Moeder..., moeder.... ze wacht op me. Ga ik dood?". Zijn moeder wachtte inder daad op hem. Bij het vliegveld Idlewild wachtte zij met veel fa milieleden van slachtoffers op het verongelukte toestel.. San dy's vader vertrok per vliegtuig van Chicago naar New York zo dra hij van de ramp hoorde. Sandy heeft een gebroken lin kerbeen, en brandwonden aan borst, rug en linkerarm. De huizen in Brooklyn waar op de DC-8 terechtkwam, wer den door een 250-tal mensen be woond. De hulpverlening na het neerkomen van het vliegtuig ge schiedde met bewonderenswaar dige spoed. Er waren in een mi nimum van tijd tientallen am bulancewagens en een vijftigtal brandweerauto's ter plaatse en honderden mannen werkten aan het weghalen van de slachtof fers en het bestrijden van de door de uitgestorte vliegtuig- (Adv.) Miss Blanchs herkent u aan de goudgele tabak brandstof ontstane branden. De stoffelijke overschotten werden voorlopig in winkelruimten in de buurt ondergebracht. Het tien meter hoge wrak van het straal vliegtuig blokkeerde de straat. Het andere vliegtuig, de Con stellation, kwam vijftien km verder op staten Island neer op een ruimte naast een brede straat. Een ooggetuige vertelde dat hij omhoog keek omdat hij meende een vliegtuig in moei lijkheden te horen. Hij zag een motor aan de rechterzijde ont ploffen en daarna de motor daarnaast waardoor de staart van het toestel uit elkaar werd gerukt. Er vielen mensen om laag in de lucht. Terstond na de eerste motorontploffing geraak te het vliegtuig in brand. In een in de buurt geparkeer de auto trof men een postzak uit het vliegtuig aan die door 't dak van de wagen heen was ge slagen. In de ruïnes van de „Pillar of Fire Church" in Brooklyn zijn zaterdag nog twee lijken gevon den, waardoor het aantal doden van de luchtramp van vrijdag is gestegen tot 136, namelijk 127 van de 128 inzittenden van de twee vliegtuigen, en negen do den op de grond. Voorts werden twaalf perso nen op de grond gewond. Van twee hunner is de toestand kri tiek. Een Nederlander bij de slachtoffers. Een afdelingschef van Tho massen en Drijver N.V. in De venter, de heer F. H. J. Enklaar uit Deventer, is bij de vliegramp in New York om het leven geko men. De heer Enklaar was 32 jaar oud, gehuwd. De heer Enklaar was afde lingschef van de technische af deling fabricagesector, en ver toefde regelmatig in de Verenig de Staten in het kader van de uitwisseling van technische- en laboratorium gegevens met de Continental Kan Company. Kapitein Kong Lé zet strijd voort De leider van de linkse troe pen in Laos, kapitein Kong Lé, heeft zaterdag bekend gemaakt, dat hij zijn troepen opdracht had gegeven uit Vientiane weg te trekken, maar elders de strijd voort te zetten. Hij zei dat 300 tegenstanders buiten gevecht waren gesteld en dat honderd militairen, onder wie Amerikanen, Philippijnen, Thai- landers, Zuid-Vietnamezen en Chinese nationalisten, gevangen zijn genomen. 88 arrestaties in Pondoland Vorige week zijn in Pondoland (Zuid-Afrika) 88 personen gear resteerd, aldus heeft een woord voerder van het Zuidafrikaanse departement voor Bantoebestuur meegedeeld. Zij worden verdacht van moord, brandstichting en overvallen. Twee weken geleden werden in Pondoland een aantal maatrege len afgekondigd die neerkwamen op de staat van beleg. De politie is met eenheden van het leger versterkt. De bewoners van Pon doland verzetten zich tegen het voornemen van de regering hun land het eerste „Bantostan" te maken. SALAN WIL NIET NAAR FRANKRIJK TERUG Generaal Raoul Salan, de ge wezen Franse opperbevelhebber in Algerië, die zich thans in Spanje bevindt, heeft vrijdag te Madrid tegenover verslaggevers verklaard dat hij niet van plan is naar Parijs terug te keren. De Franse regering heeft kort geleden te kennen gegeven dat mogelijk disciplinaire maatrege len tegen de generaal zullen worden genomen, wanneer hij niet naar Frankrijk terugkeert. Salan verklaarde niet uit Spanje te zullen vertrekken. Hij wil naar Algiers terugkeren, wanneer het hem kortgeleden door de Franse autoriteiten op gelegde verbod, om aldaar te verblijven, wordt opgeheven. Hogere temperaturen. Op de Oceaan heeft een krach tig hogedrukgebied zich verder in. de richting van Groenland uitgebreid, terwijl de luchtdruk boven West-Europa aanzienlijk is gedaald. Over IJsland trok 'n depressie naar het zuidoosten en veroorzaakte aan zijn achterzijde een zware noordoosterstorm. Dit lagedrukgebied breidt zich ver- SCHEEPSBOTSING. Bij Istanbul zijn zaterdagoch tend de Italiaanse tanker „Agip Agela" (35.500 ton) en het Turk se schip „Iskenderun" (6.500 ton) met elkaar in aanvaring geko men. Slechts de „Iskenderun" liep ernstige averij op. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. ZON MAAN Dec. 19 8.45 16.30 9.16 18.11 20 8.45 16.30 10.11 21 8.46 16.30 10.55 22 8.46 16.31 11.32 19.24 20.41 21.59 MAANDAG 19 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 2.00 2.18 Terneuzen 2.35 2.53 Hansweert 3.15 3.33 Walsoorden 3.25 3.43 der uit naar Zuid-Noorwegen en het noordelijk deel van de Noord zee. Tengevolge van deze ont wikkeling draait de wind in ons land naar westelijke richtingen en neemt tot matig toe, waarbij zachtere lucht van de Britse eilanden en de Noordzee zal bin nenstromen. Een front samen hangende met de bij IJsland ge legen depressie zal het komende etmaal ons land passeren en de kans op wat regen of motregen groter doen worden. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. Minder koud. Overwegend zwaar bewolkt met af en toe enige motregen en vooral aanvankelijk plaatselijk mist. Tot matig toenemende wind, krimpend naar westelijke richtingen. Aanvankelijk op de meeste plaatsen nog lichte vorst, in de loop van de dag stijging van temperatuur.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1