tANG ettu van de week raden RANG I fooc (U Bussum misdeelt de vrouw GEVEN EN NEMEN !|1 Zaterdag 17 december 1960 DE VRIJE ZEEUW! Pagina 7 igfc ON li n n 9 - DE HELFT VAN HET AANTAL KIJKERS - - KRIJGT NOG GEEN UUR PER MAAND - DEZE DAN MAAR? BALL-PENNEN toenemen Ook kinderen op een moeilijke leeftijd worden graag ernstig genomen TIPS voor breisters II lag 17 december I960 I I I i "O O, c e w S.5 w O nj o S o O y e cz 5 P met 59- me kast, J UZEN &en en 1 teo*>oos>e>oofi)»ss»3» maf 18, Colliers, Hangers, noppen GERS v.a. ƒ19,50 de meer dan TERNEUZEN OOW»»»S»M»SMSSCK handel Van de Sande dstraat Xerneuen Waarom biedt de Nederlandse televisie zo weinig voor de vrouw? Dat is een veel voorkomende vraag bij meisjes en huisvrouwen. In tegenstelling tot de klankradio, die moeder thuis overstelpt met dagelijkse vrouwenrubrieken, w.o. naai- en kooklessen, een eigen ochtendgymnastiek, warenkennis, huiskamerbezoeken, een groente man, muziek van damesgezelschappen, noemt u maar op, zoekt de Nederlandse vrouw bij onze beeldradio tevergeefs naar een vast programmaatje. En het zou zo gemakkelijk zijn op vaste tijden eens een half uurtje of 3 kwartier aan onderwerpen te wijden die de Nederlandse vrouwen en meis jes interesseren. Bijvoorbeeld een rubriek als „Waar voor uw geld" leent zich meer voor televisie dan voor klankvertol king. De luisteraars willen wel eens zien, wat er nu aan een bepaald artitfel zo goed of zo verkeerd is. Modeshows worden nu meest al onaangekondigd gegeven, bv. in enkele journaalflitsen of eens in een actualiteitenrubriek, maar dan zit de vrouw mis schien haar damesblad te lezen of ze staat in de keuken de koffie te verzorgen en mist juist dit programmadeel. HET GOEDE VOORBEELD Eens in de drie maanden on geveer verzorgt Maria van der Eist een zeer gevarieerde vrou wenkroniek, maar dat is de enige regelmatig terugkerende produktie op dit terrein. Zij heeft er veel slag van originele onderwerpen te bedenken, is bijzonder bedreven in het han teren van de huishoudelijke ge reedschappen en apparaten, weet iets helder en duidelijk te vertellen en zorgt, altijd voor een gezellige aankleding van haar lesjes. Waarom zien we haar niet maandelijks op het scherm? En waarom doen de andere omroepen zo weinig voor de vrouw? In elk geval behoren mode shows toch tevoren te worden aangekondigd, vooral voor degenen die er iets van wil len opsteken. Vele huismoe ders aten ook uit. paar leer zame ""Verhandelingen over" het verzorgen van de huid, over kamerplanten en huis dieren, over handwerken en andere hobbies. Zij zouden wel eens meer willen weten van de fijne keuken en van (kunst)stoffen. De meisjes en jonggehuwden zouden wel eens wat sporttips willen zien, b.v. het zelf maken van sportkleding, wenken voor kamperen en zeilen, voorts iets over huizen en woning inrichting, over de besteding van zak- en huishoudgeld. EEN MANNENMAATSCHAPPIJ Nu weten we wel, dat derge lijke onderwerpen niet alleen een goede voorbereiding, pret tige persoonlijkheid en geld kosten, maar dat zij regelmatig tijd vergen die op het ogenblik aan heel andere programma's wordt besteed. Natuurlijk staan verscheidene van de genoemde rubrieken wel op het vèrlang- lijstje voor de volgende zend tijduitbreidingen, zoals de hob byrubriek. Maar de gehele produktie van onze nationale t.v. is op het moment in handen van man nen. die uitsluitend schijnen te denken aan onderwerpen die de mannen interesseren. Voor de vrouw is er zelden iets gepland. Komt er iets voor haar in liet beeld, dan is dat vaak toevallig', omdat het nu eenmaal nieuws is, of omdat er eens iemand mee aan komt dragen. De vrouwen die tevoren een keuze doen uit de programma's, missen op die wijze veel van dergelijke attracties. En wie gaat er avond-in avond-uit van 8 tot 11 zitten staren en wach ten of er dit keer iets voor haar bij is? Wekelijks een kwartiertje, veertiendaags een half uur cf maandelijks een uurtje voor do vrouw is toch niet teveel ge vraagd. Bussum moet beden ken, dat de helft van het aan tal kijkers bestaat uit vrouwen en dat zijn er al gauw een 1 a 2 miljoen. Zij eisen heus niet de helft van de zendtijd op, maar alleen dat uurtje per maand. Is dat dan nog te veel gevraagd? ELLEN EECKHOFF. (Nadruk verboden.) Al valt Kerstmis nog net niet in deze week, toch gaan onze gedachten al uit naar het kerst maal omdat juist nu daarvoor alle inkopen moeten worden ge daan. Gelukkig is het met de te genwoordige hulpmiddelen voor de huisvrouw niet moeilijk meer om in korte tijd een verrukke lijk dinertje klaar te maken. Er zijn eindeloos veel soorten soep, groenten, vruchtencom- pótes kant en klaar te koop. Ja we kunnen zelfs plumpudding, die nogal erg bewerkelijk is in een blikje verpakt in huis ha len Wat die plumpudding be treft is het toch wel typisch dat wij Nederlanders die zo'n com pacte, vrij droge en als besluit van een overvloedig kerstmaal toch wel erg machtige pudding niet eens het van het vinden, hem toch graag op het kerst menu zetten, omdat zo'n bran dende pudding want hij wordt voordat hij binnen wordt gedra gen met rum overgoten en aan gestokentoch wel een bijzon der feestelijk moment in de hele Kerstsfeer betekent! Geef bij deze warme feestpud- ding eens lekker koude vanille saus! ZONDAG: Tomatensoep, lams- coteletten, schorseneren met roomsaus, aardappelen, drui- ven. MAANDAGKaaswentelteefjes, gestoofde knolselderij, aard appelpuree, stoojpeertjes. DINSDAGEierragout. stoof- sla, aardappelen, griesmeel pudding met bessensapsaus, WOENSDAGGebakken lever, sla van biet en appel, gebak ken aardappelen, vanillevla met rozijntjes tutti frutti in de week zettenJ. DONDERDAGBloedworst, ro de kool, aardappelen, tutti frutti. VRIJDAG: Stoofschotel spruit jes, aardappelen en kaas of niertjes, gebakken grutjes met stroopsaus. ZATERDAGKop kaasbouillon met ei, stamppot, zuurkool met spek. RECEPTEN Kaaswentelteefjes. 2 oud witbrood (+12 snee tjes), 150 gram geraspte oude kaas, 1 ei, 100 gram ruim 1 kopje) bloem, 2dl (1 kop je) melk, zout, peper, boter. Het brood ontdoen van alle korsten en in sneetjes snijden. In een kom de bloem met zout en peper en het ei vermengen. Bij scheutjes tegelijk al roerend de melk toevoegen en het beslag glad roeren. De geraspte kaas erdoor mengen. Ieder sneetje door het beslag wentelen en daarna snel in de koekepan goudbruin bakken. De kaaswen telteefjes warm opdienen. Gebakken grutjes. 150 gram boekweitenfj/utten met 2 liter karnemelk tot een dun papje aanmengen. Dit onder voortdurend roeren aan de kook brengen en op een zacht vuur gaar laten worden 10 min.), (van lieverlee nog 2 liter karnemelk toevoegen). De dikke gruttenpap op een nat gemaakte schaal uitstrijken en koi'd laten worden. Daarna pun ten van snijden, deze door bloem wentelen en langzaam aan beide kanten in hete boter bruin bak ken. Boekhandel VAN DE SANDE WINTERKLEDING LIT PRAAG. In Praag is een show gehouden van winterklediiig. Deze foto combinatie toont drie van de getoonde modellen. Links: Een cocktailjurk van ge streept Silon op een ondergrond van goudkleurige tafzijde. MiddenEen korte teddyjas met linnen voering, welke leverbaar is in vele pastelkleuren. Rechts Een pastelkleurige avondjurk voor tieners. Jeugd op Middelbare Scholen te zwaar belast? DE BOOG DIE ALTIJD GESPANNEN IS Het slijpen van een punt aan een potlood is geen inspan nende bezigheid. Om vijf uur zit de kantoortijd er weer op en de rest van de dag staat ter beschikking om „op straat" en in de bioscoop te zijn. Het achter de toonbank op een klant zitten wachten is al evenmin iets om bijzonder moe van te worden. Om zes uur gaat de winkel dicht en er blijft die dag. nog tijd ge noeg over om op gouden schoenen uit wandelen te gaan en bij een knaap achterp de scooter te klimmen. Exponent Element Hadrianus Hoogtelijn Talmud —1 Tibet Bismarck Boutens Thallium Thorbecke Venus Vergelijking Macht Mensa Aardbol Avoir Leipzig Lessing Hoororgaan Hoornvlies Kegelsnede Kogelbaan Twenty Tower Arminius Archimedes Er zijn natuurlijk wel kan toorbedienden, er zijn ook wel winkelmeisjes die 's avonds nog studeren voor het een of andere diploma. Die maken dan een hele dag, maar doenlijk is het wel, want de tijd van de baas draait ge woon door, zodat er 's avonds nog best enig intellectueel werk verzet kan worden. Dat zijn de weinige jongelui uit deze groep die wel verder komen, als zij tenminste het doorzettingsver mogen op kunnen brengen die avondstudie ook vol te houden. Deze jongens en meisjes zul len in hun betrekking de kan tjes er niet aflopen, zij zullen er bij hun werkgever doorgaans nogal goed opstaan. GEEN VRIJE TIJD MEER Veel moeilijker en zwaarder is de levenstaak waartegenover andere jongeren zich geplaatst zien. Wij hebben hier het oog op de middelbare scholieren. De leerlingen van u.l.o., m.m.s., h.b.s.. of gymnasium hebben overdag een zwaar programma en na de lessen op school kun nen zij thuis nog eens een paar uren huiswerk gaan zitten ma ken. In de hoogste klassen van deze scholen is er vrijwel geen vrije tijd meer over. In de vakanties moet er maar al te vaak worden gezwoegd op een taak of her examen. Daarom wordt veel kinderen dit leven te gortig. Zij willen ook dansen, fietsen, films zien, patat eten en plaatjes draaien, ondhangen en een relletje .rappen. Daar dat onder school tijd moeilijk gaat, gebeurt het in de huiswerktijd en de gevol gen daarvan laten meestal niet lang op zich wachten. OP AFBETALING Is het een wonder dat er op de middelbare school zoveel kinderen „mislukken": na één of twee keer blijven zitten, gaan ze er maar af Dan zijn er weer enkele bijge komen in die grote groep van jongelui die een punt aan hun potlood slijpen en die achter 'n toonbank zitten. Wanneer ze van hun verdiende geld thuis niet al te veel hoeven af te ge ven kunnen ze heel wat cola drinken in hun vrije tijd. En jij die dit leest: wat ben jij er nu eigenlijk voor eentje? Heb je nu liever een bromfiets op afbetaling of ben je straks graag wat je zou kunnen zijn? Dr. H. G. van der KLAAUW. (Nadruk verboden.) streng zijn doet het verzet noe moeten ouders zich gedragen Inannm on „Die jongen geeft tegenwoor dig zulke 'brutale antwoorden, hij heeft altijd het laatste woord en zijn rapporten worden steeds slechter," kan een vader zeggen, die een opgroeiende zoon heeft. .Er is tegenwoordig geen huis meer met dat meisje te houden; nu eens is zij lief en wil graag praten, dan weer sluit zij zich in zichzelf op en doet stug," zeg gen moeders van meisjes tussen 11 en 16 jaar. Ook als ouders beseffen, dat dit veranderd gedrag van hun kinderen een gevolg is van biolo gische oorzaken en zij de bruta liteiten en wisselende stemmin gen niet afdoen met de vroegere benaming „vlegeljaren", verke ren zij veelal toch in twijfel hoe zij tegen hun kinderen moeten optreden. Tussen het 11e en het 13e jaar is er een verhoogde wer king van de geslachtsklieren en de hormonen daarvan, die aan de bloedbaan worden afgege- WIJ MOETEN HET ALLEMAAL LEREN: Het huwelijk is een samenspel van gelijk waardige partners, in wezen individuen met ieder een eigen karakter, hebbelijkheden en onhebbelijkheden, met hun goede zijden en hun fouten. Dat maakt het op zich erg moei lijk. want waren het voordien geheel zelfstan dige personen, die een leven leidden met eigen facetten en stijl, in een eigen milieu, nu vor men ze samen een gezin, dat door het juiste samenspel en de samensmelting van dat wat beiden meebrengen, tot een harmonische eenheid moet voeren. Een eenheid waarin beide partners zich gelukkig kunnen voelen, doordat ze er iets eigens in terugvinden en doordat ze door de liefde voor de partner zich aan het nieuwe aanpassen. Wij moeten dus beslist niet vergeten, dat onze huwelijkspartner een volkomen zelfstan dig individu is met van jongs af gegroeide opvattingen, andere ideeën op vele terreinen en een geheel eigen gevoelsleven. Hij of zij die de fout maakt te denken, dat de ander hem of haar nu geheel met lichaam en ziel toebe hoort, maakt een van de ernstigste fouten die men in een huwelijk kan maken. De partner gaat het gevoel krijgen een gevangene te zijn, helemaal geen eigen leven te hebben en ten slotte komt hij of zij hiertegen onherroepelijk iii opstand met alle nadelige gevolgen van dien voor de harmonie in het huwelijk. HOUD DE OGEN OPEN Het is beslist noodzakelijk om in het belang van een harmonisch en gelukkig huwelijk een open oog te hebben voor het eigen leven van de partner. Wanneer uw man thuiskomt en zich 's avonds eens gezellig aan zijn hobby wil wijden, laat hem dan begaan. Denk dan niet dadelijk: „Hij schenkt de hele avond geen aandacht aan mij. Hij houdt niet meer van mij zoals vroeger!" De ene man is nu eenmaal romantischer dan de andere, de ene man is ook attenter dan de andere, maar toch is zijn liefde voor zijn vrouw er niet minder om. Hetzelfde geldt omgekeerd, wanneer man lief bemerkt, dat zijn vrouwtje wel eens een avondje gezellig met hem uit wil. Dan moet hij dit niet egoïstisch weigeren, omdat hij nu eenmaal elke dag voldoende buiten is en mis schien zoals zoveel mannen de hele dag an dere mensen spreekt. Neen, hij moet er eens aan denken, dat zijn vrouw dag-in dag-uit thuis zit met de zorg voor de kinderen en het huishouden, dat zij dan niemand anders ziet dan de bakker, de groenteboer, de kruidenier en dat zij meestal niet verder komt dan haar buurtwinkels. PAS OP VOOR ERUPTIES Natuurlijk heeft een vrouw er zo nu en dan behoefte aan om er eens gezellig met haar nan helemaal uit te zijn. Gun haar daarom op haar tijd een gezellig uitstapje. Ook moet de man begrijpen, dat hij niet een hele avond alleen op zolder kan zitten knut selen. Dan is het beter het gereedschap en wat materiaal mee naar beneden te nemen en gezellig samen in de huiskamer ieder aan een liefhebberij te werken of een andere oplossing te zoeken, zo dat toch de mogelijkheid van aanspraak en gezelligheid aanwezig is. Het is een kwestie van geven en nemen, maar dat is iets wat we eigenlijk allemaal be horen te weten voordat we. in het huwelijks bootje stappen. Hij of zij, die alleen maar egoïstisch weet te nemen, maakt van de ander een slaaf, een gevangene. Als in een vulkaan gaat langzaam de vloei stof borrelen en eenmaal komt de eruptie, vroeg of laat. Dan valt het niet mee om de scherven te lijmen. Als het goed is, moet het huwelijksleven dan eigenlijk helemaal op nieuw met een schone lei en de opgedane er varing beginnen. Laat het zover niet komen ELLY MARTINS. (Nadruk verboden.) ven, hebben vooral invloed op het zenuwstelsel. Het tevoren zo evenwichtige kind is nu daar door alleen al aan wisselende stemmingen onderworpen. Zon der enige reden van buitenaf is het prikkelbaar, brutaal en toont geen neiging tot ingespan nen werken. Bij een streng op treden neemt het verzet van het opgroeiend kind meer en meer toe en het zal het eigen huis en zijn familie zoveel mogelijk ont vluchten. En toch heeft het de volwassene nodig, het zoekt contact en begrip, terwijl het er voortdurend tegen in opstand is. Hoewel hij het zelf niet weet, verlangt de jonge mens naar veiligheid in een harmonisch te huis, naar een aanleiding, die door liefde wordt beheerst en hem door de chaos van zijn ge voelens en gedachten de. weg wijst. De ouders moeten dan ook hun ontgoocheling en boosheid bedwingen, voor zoon of doch ter een begrijpend vriend of vriendin worden en mild, hoe wel nadrukkelijk er op wijzen, dat ieder, die in de strijd om hét bestaan wil slagen, tegen kritiek bestand moet zijn. Ook is het goed met voorzichtigheid te trachten te weten te komen, waarvoor het kind belangstel ling heeft en de ontdekte stok paardjes goed te voeden. Weet een vader op ongedwongen har telijke wijze de kennis van zijn zoon op het betrokken terrein uit te breiden, dan zal de zoon hem niet meer als een vertegen woordiger beschouwen van een generatie, die in feite al heeft afgedaan. Hij zal dan ook eer der bereid zijn aan zijn vaders in welwillendheid gestelde eis te voldoen, die inhoudt, dat hij meer tijd aan zijn schoolwerk moet besteden, speciaal wan neer de vader in staat blijkt hem ook de nadelige gevolgen van een onvoldoende schoolopleiding duidelijk te maken. Door inci dentele herhaling van de oneer biedige toon en de luiheid moet men zich niet laten ontmoedi gen. Praat een moeder met haar dochter van 13 tot 14 jaar als met een vriendin, vraagt zij haar nu en dan op onderge schikte punten eens om raad, tracht zij begrip te tonen voor de wensen op het terrein van kleding en bioscoopbezoek, dan zal de dochter de opvattingen van haar moeder zo gauw niet „ouderwets" noemen en zich ge- OP LANGE WINTERAVONDEN...... De lange winteravonden noden de huisvrouw lot allerlei gezellige bezig heden en één der voor naamste hiervan is wel het breien. Het aantal vrou wen, dat deze geliefde be zigheid beoefent, is bij be nadering niet te schatten, maar het zijn er heel wat. En velen van hen, hetzij beginners of reeds gevor derden, tobben met pro blemen, want breien mag dan niet zo moeilijk heten en wij mogen het reeds jong geleerd hebben, toch doen er zich nog wel eens kleine onaangenaamheden voor. Zo tobt dan menigeen met het wegrollen van de kluwen, dat dikwijls een schrijnende ergernis is voor de breister. Er zijn hiervoor verschillende op lossingen. Ten eerste kun nen we de kluwen in een zakje, bijvoorbeeld van stof of plastic doen, waar door de wol schoon blijft, maar het wegrollen is hier mede niet altijd verholpen. EEN KLUWENHOUDER Beter is het om de klu wen in een bakje of doosje te doen, maar wanneer dit niet zwaar genoeg is, valt het om of schuift het van tafel. Een heel eenvoudige oplossing is wel het zakje, bakje of doosje van boven te voorzien van een bandje of beugeltje, waarmede we het aan de leuning van de stoel kunnen ophangen. Wij hebben het dan steeds bij de hand en het kan niet omvallen of wegrollen. Zoiets kunnen we ge makkelijk zelf maken. Een passend bakje kunnen we zelf beitsen en al naar ge lang onze artistieke capa citeiten effen laten, dan wel beschilderen of beplak ken met figuren van stof of vilt. Wanneer we er nu nog een hengseltje aan maken van een gehaakt bandje, hebben we een aardige kluwenhouder. Zo nodig maken we er een deksel op met een gaatje er in, waardoor de draad komt te lopen. i-iai. TWEE HELFTEN Een ander tijdbesparend handigheidje is het gelijk breien van twee helften met hetzelfde patroon. Hebt u iets te breien, waarbij twee helften gelijk zijn, dan gebruikt u twee kluwens, voor iedere helft één, maar u werkt slechts op twee naalden. U krijgt dan beide helften vol komen gelijk en behoeft slechts eenmaal het gege ven patroon in het blaadje of boekje door te werken. Het maken van vergissin gen wordt hierbij tot een minimum beperkt, terwijl u tevens veel tijd spaart, spaart. WAAR IS DE LABEL Het gebeurt menig brei ster wel eens, dat zij niet met haar wol uitkomt en dan moet er hals over kop nog wat gehaald worden. Een moeilijkheid doet zich dan dikwijls voor, wanneer zij niet precies meer het merk of nummer van de wol kent. Men is er niet zeker van precies dezelfde soort, kwaliteit en kleur te krijgen. Dit is eenvoudig op te lossen, wanneer we, als de streng tot kluwen wordt gewikkeld, de kluwen be ginnen te rollen óm het etiket dat aan de wol zit. Is de kluwen op, dan komt als laatste de label te voor schijn. Er kunnen zich dan geen moeilijkheden meer voordoen wanneer er wol bijgehaald moet worden! (Nadruk verboden.) makkelijker laten remmen bij buitensporige verlangens. De sfeer van begrip en de overtui ging ernstig te worden genomen, verminderen het verzet aanzien lijk. Met vriendelijke beslistheid moet de moeder een welwillen de omgangstoon in huis hand haven en er op toezien, dat huishoudelijke taken zowel als schoolwerk naar behoren wor den verricht. Het zou zich op het kind wreken, wanneer zij slecht gedrag en onvoldoend werk met leeftijdsmoeilijkheden zou verontschuldigen. Het leven eist prestaties, het houdt er geen rekening mee hoe wij ons voe len. Het kan goed zijn, dat ouders er met hun kinderen over spre ken waarom zij geen lust in hun werk hebben, waarom zij zo prikkelbaar en onhandelbaar zijn, wanneer men er tevens maar op wijst, dat iemand blijk geeft van zelfbeheersing en een evenwichtig karakter door zich zelf te bestrijden en.t« over winnen.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 11