Provinciaal nieuws KENT BEST Vrijdag 16 december 1%0 DE V R T.T E ZEEUW Pagina 3 TERNEUZEN I.andsteiner plaquette voor donors uitgereikt. AXEL. BRESKENS. GROEDE NIEUWVLIET OOSTBURG. SLUIS RADIO de BUCK SLUISKIL VLISSINGEN TWEEDE KAMER ZENDT GELUKWENS NAAR BELGIE SITUATIE IN STANLEYSTAD GESPANNEN DE NEDERLANDERS IN OOST-PROVINCIE GIZENGA VRAAGT DE V. A. R. OM HULP Geref. jeugdgebouw „De Poort te Zaamslag geopend WITH THE BLUE "MJCR'O^ITr MTtR DE MOEILIJKHEDEN IN DE METAALINDUSTRIE AGENDA Heden debat over Kongo in Algemene Vergadering CHROESJTSJEFS ZIEKTE In het Juliana-ziekenhuis te Terneuzen heeft dr. D. Dorre- paal de Landsteinerplaquette uitgereikt aan de heren W. van Pienbroek, A. Thomaes en C. Michielsen. voor het feit dat zij als donors vijftienmaal bloed beschikbaar hebben gesteld. Correspondentschap van de Spaarbank voor Protestants Nederland geopend. In „Pro Rege" in de De Jonge straat werd woensdagavond een bijeenkomst gehouden, die onder voorzitterschap stond van de heer C. Hamelink, voorzitter van de afdeling Terneuzen van de Christelijke Besturenbond. De directeur van de Spaarbank voor Protestants Nederland was hier bij aanwezig als gast, die de eer ste boekjes zou uitreiken. De Spaarbank werd op 22 april van dit jaar opgericht door het C.N.V. Inmiddels zijn er een 50- tal correspondentschappen in het leven geroepen met 1300 spaar ders. In Zeeland was Axel de eerste gemeente waar een cor respondentschap werd opgericht. Terneuzen is woensdagavond als tweede in de provincie gevolgd. Het doel van deze spaarbank Is het bevorderen van de bezits vorming door regelmatig sparen en o.a. het stimuleren tot het ver krijgen van een eigen woning. Dit houdt in het beleggen van de spaargelden in eigen Protes tants-Christelijke sector zoals de financiering van kerkenbouw, bejaardentehuizen, jeugdcentra, ziekenhuizen, Christelijk Vakon derwijs en waarborgsommen ten behoeve van het Christelijk lager onderwijs. Door C.N.V.-verenigingen en bonden werd een garantiekapi taal ten behoeve van de spaar bank van 150.000 bijeenge bracht. In zijn openingswoord heette de voorzitter in het bijzonder de heer G. Lenderink, directeur van de Spaarbank voor Protestants Nederland, van harte welkom. Hij sprak de hoop uit dat het doel van dit tweede Zeeuwse cor respondentschap zal worden be reikt en dat het een zegen voor Terneuzen zal mogen zijn. Daarna werd de heer Lende rink in de gelegenheid gesteld het doel van de spaarbank uiteen te zetten. Hij wees er op. dat er in Nederland 250 spaarbanken zijn, dus dat men niet bepaald op een nieuwe zit te wachten. Om aan te tonen dat deze nieu we spaarbank wel degelijk enige zin heeft, ging spreker terug naar het begin van deze eeuw, toen er van een regelmatig inko men geen sprake was, nog min der van enig sociale wetgeving. Spaarmogelijkheid was er dus in de meeste gevallen niet. Dit be tekende dat men op zijn oude dag was overgeleverd aan eigen kin deren of andere familieleden. Had je toevallig een paar centen, dan moest je die eerst opteren voor je aan enige steun toe was. zo die tenminste bestond. Nu er sedert enige jaren wet ten zijn ontstaan als A. O. W., Weduwen- en Wezenwet, en bete. re pensionregelingen is men er aan toe om eigen bezit te gaan vormen. De heer Lenderink herinnerde er aan hoe in 1952 het convent der Christelijke organisaties zich uitspraken vóór eigen bezits vorming. De soaartegoeden uit Protes tantse Kring hebben de weg ge vonden naar alle mogelijke doel einden. aldus spreker. Anderzijds was het moeilijk van de bestaan de spaarbanken gelden te krij gen voor eigen Proestantse doel einden. Men kreeg het besef dat men beter gelden kon betrekken uit eigen kringen. Dit was de overweging tot oprichting van de spaarbanken voor Protestants Npderland. Het Convent van 1952 vroeg het C. N. V. dit te organiseren en dit werd geacceD- tcerd, doch niet alleen voor de vakbeweging, maar voor alle Protestantse kringen. Dit werd met veel instemming ontvangen. De heer Lenderink wees als voorbeeld op de Katholieke Ar beiders Beweging met zijn Cen trale Volksbank die reeds veer tig jaar bestaat. Deze bank werkt nu met een kapitaal van honderd miljoen gulden waar aan 220.000 spaai-ders deelnemen. Maar de grote ontwikkeling is pas na de oorlog gekomen, aldus spreker. Hij zei dat velen zeggen dat er in Zuid-Nederland vele prachtige gebouwen staan maar die zijn dan ook allemaal Katho liek bezit. Dit is een kwestie van organisatie en dit kunnen wij ook, zo betoogde spreker, als wij al onze krachten inspannen. Alle pionierswerk is moeilijk. Het be gin is klein maar de directeur wekte de aanwezigen op om pro paganda te maken. Het spaar- klimaat is gunstig er is een wel vaart als nooit te voren al pro fiteert er niet iedereen van. Het grote voordeel is dat er een overheid is die het belang van eigen bezitvorming inziet. Hij herinnerde in dit verband aan het jeugdsparen. Hij hoopte dat de bank zal uitgroeien tot een instelling van betekenis en stelde in het vooruitzicht dat er ook mogelijkheid tot schoolsparen in de vorm van zegels zal worden opengesteld. Hij bracht dank aan de corres pondenten en wenste hen veel succes. De heer Lenderink verklaarde vervolgens het correspondent schap Terneuzen iedere dinsdag van 78 spreekuur in Lunch room Koene) voor geopend en reikte de eerste acht boekjes uit aan penningmeesters van ver enigingen en aan enkele particu lieren. In memoriam A. P. Ie Feber. Op 14 december is de heer A. P. Ie Feber overleden. Met de heer Le Feber is iemand heen gegaan. waar de Axelse gemeen schap veel dank aan verschuldigd is. Zijn leven is er een geweest van dienen, dienen zonder aan- ziens des persoons. Op een leef tijd van 66 jaar, nadat hij nog geen half jaar van zijn pensioen heeft mogen genieten, ontviel hij zijn echtgenote en familie. De arbeid van de heer Le Feber was velerlei en alles ge beurde met een accuratesse zon der weerga. Op 1 januari 1927 werd hij door de gemeenteraad van Axel aangesteld als boekhouder van de gemeentelijke Gasfabriek. Op dit bedrijf heeft hij zich als boek houder uitgeleefd en zij die van uit het gemeentelijk leven met hem in aanraking kwamen, be merkten al spoedig dat elk cijfer, dat door de heer Le Feber op papier was gezet, geen registra tie zonder meer was. maar cijfers die steeds weer gingen leven als hij er een toelichting bij gaf. Het Gasbedrijf, dat toen ook nog produktie-hedrijf was, heeft in de loop der jaren een grote uitbreiding ondergaan en steeds kwam ieder onder de indruk van de bezieling waarmee de heer Le Feber dit diende. Wij denken hierbij aan de zeer moeilijke jaren tijdens de bezet ting van 19401945. Toen volg de de bevrijding van Zeeuws- Vlaanderen en moest hij zich ook direkt gaan bezighouden met de technische kant van het be drijf. Dag en nacht is er toen ge werkt om de gasdistributie zo goed mogelijk op gang te krijgen en alle betrokken en gaven zich zo gemakkelijk, omdat de heer Le Feber het goede voorbeeld gaf. Vanaf 1945 werd de overledene door de gemeenteraad belast met de waarneming van het direk- teurschap van het bedrijf en in 1954 heeft het gemeentebestuur dit alles beter gerealiseerd door hem definitief tot directeur te benoemen. Dit laatste is hij gebleven tot op 1 juli van dit jaar toen hij de raad verzocht om van zijn func tie ontslagen te worden en met pensioen te mogen gaan. Op ander terrein heeft de ont slapene een geweldige aktiviteit aan de dag gelegd. In 1937 werd hij gekozen tot secretaris van 't Groene Kruis. Alle ingezetenen van Axel zijn vol ontzag over de wijze waarop hij deze functie heeft waargenomen. In 1943 werd hij tevens ge vraagd om deze functie te com bineren met dat van penning meester. Daarbij was hij nog secretaris van het Kraamcentrum en voor zitter van de afdeling Axel van het Nederlandsche Roode Kruis. Uit deze korte beschrijving kan men zien welk een rijk leven de ontslapene in dienst der bevol king heeft gehad. Steeds was hij aan het sjouwen in het belang van anderen, zichzelve nimmer sparend. Bij het Gasbedrijf had hij een taak, die, zoals hij die opvatte, de volle mens opeiste, maar daar naast heeft hij zoveel gedaan in 't belang van de volksgezondheid, dat velen zich steeds weer af vroegen hoe kan één man dit al les doen'. Het was velen bekend, dat zijn gezondheid vanaf het moment dat hij met pensioen is gegaan, sterk achteruitging. Op 14 december is hij in alle vrede ontslapen. Aanbesteding Ten gemeentehuize van Bres kens werd woensdag aanbesteed het aanleggen van wegen en rio lering in het voor bungalowbouw bestemde terrein. Ingeschreven werd als volgt: Fa Lievens en Huibrechtse te Westkapelle ƒ99.000 (ƒ96.000); Aann.bedrijf ..Zeeland'" N.V. te Hulst 84.000 84.000)P. J. van de Sande te Broskenr 80.75u 78.750): Wed. P R. Toussaint en Zn te Cadzand 76.800 (ƒ73.800); G. en A. Sponselee te Kloosterzande ƒ75.000 (ƒ75.000), N:V. Aann.bedrijf E. L. K. te Schoondijke 74.500 74.500) Aann.bedrijf M. P. Hol N.V. te Hulst ƒ73.700 (ƒ71.900); firma Gebr. Geldof te Serooskerke ƒ72.395 (ƒ73.395); fa. Gebr. De Bokx te Terneuzen 71.890 71.000)J. en K. T. de Oude te Biervliet ƒ68.494 ƒ72.675) en C. D. de Ruijsscher en Zn te Bier vliet ƒ68.469 (ƒ68.469). De eerste inschrijving betreft aanvang werk 15 januari '61 en het tussen haakjes geplaatste he. drag aanvang werk 1 april '61. De door het Ingenieursbureau Van Hasselt en De Koning voor dit werk gemaakte raming was ƒ83.100. Behoudens hogere goedkeuring zal het werk worden gegund aan de laagste inschrijver C. D. de Ruijsscher Zoon met als be gin van het werk. 15 januari 1961. Verkeersongeval. Dinsdagavond ontstond op de provinciale weg GroedeNieuw- vliet een botsing tussen een Franse vrachtauto en de land- bouwtraktor van de heer D. Lu teijnVerstraete uit Nieuwvliet. De heer Luteijn was met zijn traktor en twee aanhangwagens op weg van Breskens naar Nieuwvliet toen in de buurt van de Hoenderweg en de Geuzen- dijk door een Franse vracht auto tegen de linkerachterzijde van zijn traktor werd gereden, waardoor aan de beide voertui gen vrij veel schade werd be rokkend. Ouderavond Openbare Lagere School. Dinsdagavond werd in de openbare lagere school de jaar lijkse ouderavond gehouden. Na de opening door de voorzitter, de heer P. Riemens, werd de agenda op een vlotte wijze afge werkt Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. Heule herko zen. terwijl in de plaats van de verplicht aftredende mevr. M. Quaarsden Dekker werd ge kozen mevr. F. Verhage—Kuij- pers. Na een algemene gedach- tenwisseling over de jaarlijkse schoolreisjes werd het werk van de leerlingen bezichtigd. Met het gezamenlijk bezichti gen van het in aanbouw zijnde nieuwe gymnastieklokaal, het welk vermoedelijk in januari 1961 in gebruik zal kunnen wor den genomen, werd deze ouder avond gesloten. Philatelisten bijeen. De postzegelclub „Het Land van Cadzand" hield een uitge stelde Sinterklaasbijeenkomst in hotel ,.De Eenhoorn", waar voor een zeer grote belangstel ling bestond. Naast de normale verloting, waarvoor wederom fraaie prijzen beschikbaar wa ren gesteld, was er nog een gratis verloting waarvoor de leden zelf prijzen beschikbaar hadden gesteld. Geconstateerd kan worden dat de belangstelling voor de philatlie stijgt, zowel bij de oudere als de jeugdige verzame laars. Toneelvoorstelling op Rozen- oord. De Herv. toneelgroep uit Sluis bracht in de recreatiezaal van „Rozenoord" het toneelspel „Een schip vaart uit". Het stuk werd vlot voor het voetlicht gebracht en de heer J. P. J. Wage, direc teur van „Rozenoord", bracht dank voor de belangeloze mede werking van de toneelgroep. \dv.f W-|TB|| Zorterihg Noordstraat 84-86 Tel. 2573 - Terneuzen Vreugde in het Belgische verpleegsterskamp. De Belgische leden van de staf verpleging in het St. Elisabeth- ziekenhuis hebben gisteravond hun vreugde over het vorstelijk huwelijk in hun moederland en het zo vurig gewenst verworven bezit van een nieuwe vorstin be paald niet onder stoelen of ban ken gestoken. Reeds vroeg in de ochtend wap perden aan de westzijde van het vier étage-flat uit tal van kamers (kwartieren van de Belgische dames) de nationale driekleur, hetgeen hier en daar met teke nen van Vlaamse patriotisme: zwart-gele vaantjes, werd gecom pleteerd. Hun nationale vreugde werkte die dag extra inspirerend bij de uitoefening van hun zware dag taak en vond een prettige weer klank bij tal van herstellenden, die vanaf het ziekbed hun felici taties aan de Belgische verpleeg sters uitspraken. Maar ook hun Nederlandse col legae, de overige bewoners van het verpleegstersflat bleven niet ten achter en proclameerden als eersten in de hal de invitatie om deel te nemen aan een gezamen lijk aanbieden van de Nederland se gelukwensen aan de vrij tal rijke Belgische kolonie. Dit verzoek om te recipiëren werd van Belgische zijde via een tegen-proclamatie niet van de hand gewezen en tussen de foto's van vorst en vorstin werd tevens de garantie gesteld dat de Belgi sche erewijn zou worden gepre senteerd. De recreatiezaal, tot troonzaal omgetoverd, bood in de avond uren een sprookjesachtig festijn, toen er werd gerecipieerd en de Nederlandse zusters hun Belgi sche collegae hun gelukwensen met het jonge vorstenpaar kwa men aanbieden. Het was niet zo maar een handjeschudden. maar van Nederlandse zijde bracht men dit zo spontaan opgekomen spel met kleur en fleur en deed een ieder dit in de vreemdsoortigste kledij en uitbeelding naar eigen smaak. Het werden onverwachts zeer genoeglijke uurtjes, die weer eens accentueerden hoe er in het verpleegsterskorps van het Sluiskilse ziekenhuis een geest groeiende is die bijzonder voor treffelijk genoemd mag worden. De „Waterman" wordt verbouwd. Het s.s. „Waterman", met slechts 124 spijtoptanten uit In donesië op weg naar Nederland, zal niet naar Rotterdam komen, maar rechtstreeks naar Vlissi.n- gen varen. Daar wordt het schip op 29 december a.s. verwacht. Het geringe aantal passagiers is te wijten aan de omstandigheid, dat de toestemming om Soeraba- ja en Djakarta te mogen aan lopen eerst werd ontvangen, toen de „Waterman" reeds lang in Australië was aangekomen. Zo doende zag slechts een klein aantal spijtoptanten kans tijdig voor vertrek gereed te zijn. Een dertigtal passagiers doet op (le thuisreis dienst als corveeër, daar alle honderd Indonesische bedienden in Soerabaja het schip hebben verlaten. Nadat straks in Vlissingen de passagiers ontscheept zijn zal de ..Waterman"' op de werf van „De Schelde" een verbouwing onder gaan, die enkele maanden in be slag zal nemen. Er zal o.a. een grote salon worden bijgebouwd en ook krijgt het schip een vast zwembad. In de nieuwe gedaan te zal de „Waterman" in totaal 840 bedden hebben, tegen thans 810. Het aantal tweepersoons hutten, dat nu slechts twee be draagt, zal dan tot 23 zijn ge stegen. Deze verbouwing geschiedt in opdracht van de N. V. Scheep vaartmij „Trans-Oceaan" in on- richting. waarin behoudens goedkeuring van de beide Ka mers. de drie regeringsschopen „Waterman". „Zuiderkruis" .-n „Grote Beer'' zullen worden on dergebracht. „De Schelde" gaat nieuwe werf bouwen. Tijdens een bijeenkomst in de „Scheldehal" te Vlissingen heeft de president-directeur van de N. V. „Koninklijke Maatschappij De Schelde", de heer J. W. Hup- kes, bekend gemaakt dat het be drijf thans opdracht heeft ver strekt voor de bouw van een nieuwe werf in het Sloe. De heer Hupkes deelde mede, dat de N.V. ..Koninklijke Maat schappij De Schelde" woensdag opdracht heeft gegeven tot het uitvoeren van de nodige terrein ophogingen in het Zuid-Sloe- gehied en voorts bestellingen heeft geplaatst voor twee zeer grote droogdokken, compleet met dokdeuren, pompen, elektrische installaties en bijbehorende kraanbaan van 400 meter lengte. Voorts is de bouw opgedragen van de nodige gebouwen, zoals dokkantoor cantine, was- en kleedlokaal! portiersgebouw en brandweergarage met rijwiel stallingen en een grote fabrieks hal voor de draaierij, de bank- werkerij, de koperslagerij en de plaatwerkerij. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft aan de voorzitter van de Belgische Kamer van af gevaardigden een telegrafische gelukwens gezonden ter gelegen heid van het huwelijk van de Koning der Belgen. Volgens kringen uit de Ver enigde Nalies in Leopoldstad heeft het pro-Loemoeniba-bewind in Stanleystad een begin ge maakt niet het treffen van voor bereidingen om zich te verdedi gen tegen een mogelijke aanval door troepen van kolonel Moboe- toe. Er zijn ongeveer 1300 burgers opgeroepen voor de militaire dienst, terwijl ook oud-soldaten onder de wapenen zijn geroepen. Ook de leden van de politieke partij van Loemoemba zullen de uniform moeten aantrekken. Er zijn geen berichten ontvan gen over nieuwe arrestaties in de Oost-provincie. De tien Euro peanen, die drie dagen geleden in Moekaria waren gearresteerd, zijn volgens een V.N.-woordvoer- der donderdag vrijgelaten. Volgens ontvangen berichten zouden troepen van Motoeboe vanuit de Evenaarprovincie in de Oostprovincie zijn binnengetrok ken. Moboetoe heeft zich tot dus ver niet willen uitlaten over zijn plannen ten aanzien van Stanley stad. Moboetoe vertrok gisteren, naai- Brazzaville, waar hij een conferentie van Frans sprekende Afrikaanse landen, die gisteren is begonnen, zal bijwonen. Presi dent Kasavoeboe, die ook naar Brazzaville zou gaan, heeft zijn vertrek uitgesteld. De reden hier. van is niet bekend. Het is niet zeker of Moboetoe op de trouw van het leger in de Oostprovincie kan rekenen. Gi- zenga wordt gesteund door ruim 500 man van de gendarmerie. Naar wij van het departement van Buitenlandse Zaken verne men heeft de Nederlandse am bassadeur in Leopoldstad, jhr. E. Boreel, de Nederlanders in het buitenland van de Kongolese Oost-Provincie gewezen op de risico's die zij lopen indien zij zich niet evacueren naar Stan leystad of verder. De tweede man van de Neder landse ambassade in Leopold stad, mr. C. J. M. Kramers, is dezer dagen in Stanleystad en omgeving geweest en heeft daarbij o.a. een bezoek gebracht aan de in de gevangenis vertoe vende pater Marijnen, die hij in goede welstand aantrof. Antoine Gizenga, vice-premier in de eerste Kongolese regering- Loemoemba. die een „centrale Kongolese regering" heeft inge steld. heeft president Nasser van de V. A. R. telegrafisch om on middellijke zending van troepen, wapens, munitie en levensmid delen verzocht, aldus is woens dagavond in Cairo vernomen. Gizenga zegt, dat de centrale regering in Stanleystad in groot gevaar verkeert. Hij vraagt om èen antwoord binnen twee dagen „daar wij anders gearresteerd zullen worden". Een dergelijk telegram is ook verzonden door generaal Loen- doela, Loemoemba's stafchef, en de „centrale regering". JV -> .-ii; js'é' *.*v $v^V.Vr v' f. ;V - k .t; Vv-'*: Y De Gereformeerde Kerk te Zaamslag is een aanwinst rijker geworden in de vorm van het nieuwe jeugdgebouw „De Poort", dat gisteravond officieel werd geopend. Hieraan voorafgaand vond een dienst plaats in de Gereformeerde kerk. Ds. M. den Boer. praeses der Gereformeerde Kerk, liet de ge meente als aanvangslied het eerste vers van Psalm 138 zin gen: ,,'k Zal met mijn gansche hart Uw eer vermelden Heer, U dank bewijzen", waarna hij Ps 127 las: „Zo de Heere het huis niet bouwt, tevergeefs arbeiden deszelfs bouwlieden daaraan." Na de gemeente te zijn voor gegaan in gebed, sprak de pre dikant een welkomstwoord op dit, zoals hij het noemde, „histo rische ogenblik" voor de Gere formeerde Kerk te Zaamslag, tot de gemeenteleden en genodigden, o.w. wij opmerkten: het college van Burgmeester en Wethouders van Zaamslag, afgevaardigden van „genabuurde" gemeenten, architect J. de Bruijne, aanne mer Hamelink en ambachtslie den. De voorzitter van de bouw commissie, de heer J. J. de RegtDekker, voor wie de ope ning van het gebouw uiteraard een bijzonder blijde gebeurte nis was, releveerde de gebeurte nissen die hadden geleid tot het ontstaan van het gebouw. Reeds een twintigtal jaren geleden werd overwogen de consistorie uit te breiden of om te bouwen om ruimte te verkrijgen voor het jeugdwerk, doch wegens het -uitbreken van de oorlog moesten deze plannen worden opgeschort. Na de oorlog ging ook de jeugd hard aan het werk om de nodige financiën bij elkaar te krijgen tot verkrijging van een geschikt gebouw. Ook de vrouwenvereni ging liet zich niet onbetuigd en hield een collecte in de gemeen te die 5200 opbracht. Extra col lecten en verjaardagzakjes voor een jeugdfonds vormden even eens een bron van inkomsten. Ongeveer vier jaar geleden werd door de kerkeraad het pand Plein 13 aangekocht, met de be doeling, wanneer dit vrij zou komen, het te verbouwen en in te richten voor een waardig jeugdgebouw. Ds. Den Boer heeft na zijn in trede het plan om te komen tot een jeugdgebouw direct ter hand genomen, wat tot gevolg had, dat in november 1950 door de kerkeraad een bouwcommissie werd gevormd, die opdracht kreeg om in samenwerking met de architectenbureau De Bruijne te Terneuzen, de mogelijkheden te onderzoeken tot het verbou wen van bovengenoemd pand. De bouwcommissie, die tot taak had de bouw van een jeugdgebouw voor te bereiden, had inzake een dergelijk gebouw een eigen op vatting. Het architectenbureau De Bruijne, bleek op verrassende wijze eenzelfde mening te zijn toegedaan. Na verschillende plannen te hebben bestudeerd en kostenberamingen enz. te heb ben overwogen besloot de kerke raad uiteindelijk de bouwcom missie opdracht te geven het pand Plein 13 te verkopen en TWEEDE KAMER In de gistermiddag gehouden vergadering van de Tweede Ka mer is aan de orde gekomen de stemming over de woensdag door de heer Suurhof (Arb.) bij zijn interpellatie over de moeilijk heden in de metaalindustrie in gediende motie. Deze motie luidt aldus: „De Kamer, gehoord de be raadslagingen over de moeilijk heden, welke in de metaalindu strie gerezen zijn in verband met het „openbreken" van de C.A.O., dringt er bij de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid op aan, alsnog te trachten, in overlég met de Stichting van de Arbeid en de Vakraad voor de Metaalindustrie, een verant woorde oplossing voor de gere zen moeilijkheden te vinden". De motie werd verworpen met 59 tegen 44 stemmen, die van P.v.d.A. en P.S.P. Tegen C.H., K.V.P., A.R. en V.V.D. De C.P.N.- en S.G.-fracties waren niet aan wezig bij de stemming. VRIJDAG 16 DECEMBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De Vikings". Concertgebouw, 8 u.: Z.V.U., „Do wereld van Cilly Wang". AXEL: Het Centrum, Platte landsavond Z.P.M., en L.J.G., 7 uur: Toneelspel „De Vluch telinge". ZATERDAG 17 DECEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: ..De Vikings". Concertgebouw, 8 u.: „Zee bonken". Hotel Centraal, 8 u.: Grote prijskaarting. HÓEK: Instuif, 7 uur: Vlees- priiskaarting. AXEL: Het Centrum. 6.30 en 9 uur: „Kolonel Hyde contra Scotland Yard." Een militaire vrachtauto van Fidel Castro's leger is tijdens 'n rit in de bergen in een honderd meter diep ravijn gestort, met gevolg dat zes leden van het mi- litieleger werden gedood en zes tig gewond. De Algemene Vergadering van de V. N. zal vandaag de toestand in Kongo bespreken, zo heeft de waarnemend voorzitter van de Algemene Vergadering, Saide Hasan, woensdagavond meege deeld. De persdienst van de West- duitsê socialistische partij maakt melding van een bericht van Oostduitse communistische zijde, inhoudend dat Chroesjt- sjefs recente ziekte voorgewend zou zijn geweest. De Russische premier zou geen zin hebben gehad afgevaardigden van de Chinese volksrepubliek naar de communistische topconferentie te Moskou te vergezellen op een „vriendschapsreis" door de Sowjet-Unie. Chroesjtsjefs ziekte kwam na de aanvallen, die de Chinese af gevaardigden gedurende de Mos- kouse besprekingen op Rusland, Polen en Hongarije, die zij van „revisionisme" beschuldigden, hadden gestaan. Polen en Hon garije hadden de Chinese be schuldigingen met kracht van de hand gewezen. Zij verklaar den het recht te bezitten hun vraagstukken op hun eigen wijze tot oplossing te brengen. De Russen hadden het stand punt van de Poolse en Hon gaarse afgevaardigden onder steund. over te gaan tot nieuwbouw in de tuin van de pastorie. Bij de bespreking van de financiering en exploitatie stelde de heer De Regt voorop, dat er nooit teveel arbeid voor Gods Koninkrijk kan worden gedaan, wil de Kerk haar roeping tegenover de Koning der Kerk volbrengen. Het kerke lijk leven, aldus ging de heer De Regt verder, ondervond zijn tegenslagen door de gestegen kosten en de economische en sociale lasten in het maatschap pelijk leven. Op 20 april j.l. vond de aan besteding van het gebouw plaats en op 8 juli heeft ds. Den Boer met vreugde de eerste steenleg ging verricht. De heer De Regt bracht dank aan allen die ertoe hadden mede gewerkt, dat het gebouw thans kon worden opgeleverd. Het doel van de kerkeraad is, de kinde ren in aanraking te brengen met het heilig Evangelie, want deze boodschap, gebracht aan kinder harten, is voor heel hun leven van blijvende betekenis. Onze kinderen kunnen nu in gezellige lokalen, op behoorlijke wijze in deze zaken onderwezen worden. Laat ons niet schamen, met de Bijbel te komen, doe het met ootmoed, met nederigheid, met wijsheid en tact, maar bovenal met geloof. Als voorzitter van de bouw commissie droeg de heer De Regt hierna het Geref. jeugdge bouw „De Poort" op symbolische wijze over aan de kerkeraad, n.l. door het overhandigen van de sleutel van het gebouw op een versierd kussen aan de praeses, met de bede, dat men er met liefde en ijver, onder Gods Zegen zou mogen arbeiden. In zijn dankwoord wilde ds. Den Boer, zonder overigens ook maar iemand iets tekort te wil len doen, toch even aanstippen het bijzonder vele werk dat de heer De Regt in deze heeft ver richt. De rij van felicitatie-toespra ken werd geopend door de voor zitter van de Geref. jeugdvereni ging, de heer J. Buijze. Twee jeugdige „papierophalers" tors ten hierbij een grote thermome ter tot voor de kansel. „Deze thermometer", aldus de heer Buijze staat nu erg laag, doch op onze ontspanningsavon den kan hij geweldig oplopen. A.s. zaterdag zal deze thermo meter aangeven het bedrag dat door de jeugdactie bijeen is ge gaard. Hij overhandigde ds. Den Boer dit bedrag onder couvert, met het verzoek, deze niet vóór zaterdagavond te willen openen. Burgemeester Trimpe sprak over „het stilzwijgende samen spel" van burgerlijke overheid en kerkelijke gemeente. Hij vond „Jeugdgebouw" een juiste bena ming, omdat hier altijd de zorg voor de jeugd in deze materie voorop heeft gestaan. Er is hier gesproken over beschikbaarstel ling voor andere doeleinden. Dit heeft uiteraard de volle belang stelling van het gemeentebestuur. De heer M. van Langevelde sprak gelukwensen uit namens de genabuurde gemeenten, waar na, na het uitspreken van het dankgebed, deze bijeenkomst door ds. Den Boer werd besloten. De 11-jarige Bellie van Zwie- ten, jongste lid der Geref. jeugd vereniging, opende hierna het gebouw waarna de talrijk? aan wezigen gelegenheid kregen tot bezichtiging van het gebouw. De naam van het nieuwe jeugdgebouw „De Poort" is ge symboliseerd in de vorm van een echte poort, waardoor men via een tegelpad het gebouw, dat plaats biedt voor 250 personen, bereikt. Er is een prachtige hal met gang, belegd met Noorse natuursteentegels en voorzien van garderobes. Drie mooie vergaderlokalen kunnen op eenvoudige wijze door harmonicavouwdeuren tot één grote ruimte worden verenigd. Op het eind van de zaal is een uitneembaar stalen podium ge construeerd, dat in kleine onder delen kan worden opgeborgen. De wanden zijn van fijnge- schuurd pleisterwerk, de podium- wand is grijs waardoor de aan dacht naar deze rustige wand getrokken wordt. De vloer is be legd met grijs marmoleum. de ramen zijn voorzien van luxa flex en met overgordijnen in een zachte tint. Met vrolijke tinten, doelmatige stalen stoeien en tafels, is veel bereikt en heeft het interieur een rustig karakter. Het geheel, waaronder een ge riefelijke keuken, wordt centraal verwarmd, zodat terecht gezegd kan worden dat de Geref. Kent te Zaamslag een pracht Jeugd gebouw rijk is geworden.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5