IS VOLDOENDE werk voor invaliden V oorschotten aan gepensioneerden Beursoverzicht Radio en Televisie 9 De bezetting van eilanden van Westelijk Nieuw-Guinea De stranding van de Sch 21 Pagina S *pGf*fa modern toiletpapier Amerikaanse Goodwill-bedrijven bewijzen het Donderdag 15 december '60 DE VRIJE ZEEUW Tn verband met de bezwaren, die aan het verlenen op korte termijn van voorschotten, in af wachting van nadere wettelijke maatregelen met betrekking tot de samenloop van overheidspen- sioenen met pensioenen krach tens de A.O.W. en pensioenen of uitkeringen krachtens de A.W.W. waren verbonden, heeft de mi nister van Binnenlandse Zaken besloten deze voorschotten me dio februari 1961 te doen uitbe talen. Tijdens de mondelinge behan deling van de ontwerpbegroting van hoofdstuk V (binnenlandse zaken) voor 1961 in de Tweede Kamer, had minister Toxopeus toegezegd de mogelijkheid te zul len overwegen om aan de gepen sioneerden nog in het lopende kalenderjaar een voorschot te verstrekken. Bij dit voornemen deden zich twee facetten voor. In de eerste plaats een formeel facet, voort vloeiende uit het feit, dat terzake nog geen wettelijke regeling is getroffen. Voorts was hier reke ning te houden met een mate rieel facet, betrekking hebbend op de administratieve uitvoer baarheid. Nadat o.a. uit een bespreking met de betrokken vaste commis sie van de Tweede Kamer was gebleken, dat formele bezwaren tegen voorschotverlening zonder wettelijke basis bij die Kamer geen onoverkomenlijke hinder paal zouden opleveren, kon aan dacht worden besteed aan de ad ministratieve uitvoerbaarheid. Daarbij is gebleken, dat niet alle betrokken organen in staat zijn vóór 31 december a.s. aan de gepensioneerden een voor schot te verstrekken, dat een re delijke benadering oplevert van hetgeen hun over 1960 zpu toe komen als de voorgenomen maat regelen kracht van wet hebben verkregen. Dientengevolge zou ten aan zien van een groot aantal gepen sioneerden voorschotverlening vóór eind 1960 niet mogelijk zijn. Anderzijds moest het niet uitge sloten worden geacht dat dan in een aantal gevallen achteraf wanneer over de volledige gege vens werd beschikt terugvor dering zou moeten plaats heb ben. De bij de uitbetaling betrok ken organen, te weten de pen- Vragen aan de minister BEGROTING BIERVLIET INFORMEEL BESPROKEN Het Tweede-Kamerlid de heer Franssen (P. v. d. A.) heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het waar, dat de ge meenteraad van Biervliet de ge meentebegroting voor 1961 in een openbare zitting zonder dis cussie en bij hamerslag heeft aanvaard, nadat deze begroting in een langdurige informele bijeenkomst was besproken? 2. Indien deze vraag bevesti gend moet worden beantwoord, is de minister dan niet van oor deel, dat deze gang van zaken in strijd is met de bedoeling van de gemeentewetgever, zoals deze in artikel 50 van de gemeente wet- tot uitdrukking komt? 3. Kan de minister mede delen, welke de inhoud is van de circulaire, welke omtrent dit onderwerp enkele jaren geleden door het provinciaal bestuur van Zeeland aan de gemeente besturen in die provincie is ge richt? 4. Kan de minister mede delen, welke stappen zijn of zul len worden ondernomen om het gemeentebestuur van Bier vliet duidelijk te maken, dat de gewraakte handelwijze aan de democratie schade toebrengt? DE F. M.-ZENDERS De heer Van de Wetering (C.H.U.), lid van de Tweede Ka mer, heeft aan de staatssecre taris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Schol ten, schriftelijk het volgende gevraagd 1. Heeft de staatssecretaris kennis genomen van de geslaag de proefuitzendingen van de beide F.M.-zenders, die het wes ten des lands bestrijken? 2. Is de staatssecretaris van oordeel, dat de beide F.M.-zen- ders geen ander doel hebben dan de bestaande programma's van Hilversum 1 en 2 te rela- yeren, of ziet hij ook andere mogelijkheden? 3. Is het niet mogelijk via deze beide F.M.-zenders een derde radio-programma uit te zenden en is de staatssecretaris bereid hieromtrent zijn inzich ten aan de Staten-Generaal be kend te maken? Anti-Amerikaanse relletjes in Ecuador In Quayaquil hebben zich op nieuw anti-Amerikaanse inci denten voorgedaan. Betogers wierpen stenen naar het, Ameri kaanse consulaat en staken de auto van de Amerikaanse con sul in brand. Het kwam tot een treffen met de politie, waarbij vier betogers en twee politiemannen werden gewond. sioenraad, het ministerie van Defensie, de stichting administra tie Indonesische pensioenen en 't spoorwegpensioenfonds hebben doen weten, dat zij op grond van de reeds getroffen voorbereiden de maatregelen wel in staat zul len zij., uiterlijk februari 1961 het van geval tot geval juiste bedrag uit te keren. De uitkering zal ook dan als voorschot moeten geschieden, daar het, gezien het stadium waarin het desbetreffende wets ontwerp verkeert het zal nu zeer binnenkort aan de Tweede Kamer worden aangeboden practisch uitgesloten moet wor den geacht, dat het medio febr. 1961 tot wet zal zijn verheven. In verband met de bezwaren, die blijkens het vorenstaande aan de verlening van voorschot ten op een vroeger tijdstip ver bonden zijn, heeft de minister van Binnenlandse Zaken thans besloten de uitbetaling medio februari 1961 te doen plaats vin den. (Adv.) Waarschuwing van inheemse partijleiders in Rhodesië en Niassaland De leiders van de drie belang rijkste Afrikaanse partijen inde Rhodesisch-Niassalandse fede ratie hebben op een openbare bijeenkomst te Londen de Brit se regering gewaarschuwd voor „het acute gevaar van een volks uitbarsting in Centraal-Afrika". Kenneth Kaunda, de voorzit ter van de verenigde nationale onafhankelijkheidspartij van Noord-Rhodesië, zei, dat zijn land „een tweede Kongo" dreigt te worden door „de koppigheid van de colons". De Afrikaanse nationalistische leiders hebben zich teruggetrok ken uit de Londense conferen tie over de toekomst van de; Centraal-Afrikaanse federatie, die zich thans door hun af wezigheid in een totale impasse bevindt. Als vergelding tegen de Afrikaanse boycot heeft de Britse regering besloten de con ferenties over de beide Rho- desië's in de landen zelf, die reeds lang door de Afrikaanse nationalistische partijen werden geëist, voor onbepaalde tijd uit te stellen. PARTICULIERE BEDRIJVEN NEMEN DE ARBEIDSKRACHTEN WEER OVER (van onze verslaggever) ^^^ASHINGTON (P P) In een gebouw van drie verdiepingen in de Amerikaanse hoofdstad ziet men een vrouw, die door kinder verlamming het gebruik van haar beide benen mist, bezig met het repareren van een plastic pop dichtbij kan men een blinde man vinden, die op deskundige wijze een oude stoel aan het bekleden is, in een andere kamer zijn 50 invalide arbeiders uit verschillende technische onderdelen een machine in elkaar aan het zetten voor de Amerikaanse marine. Dit is het gebouw, waarin het hoofdkwartier van de Amerikaanse Goodwill-bedrijven gevestigd is en waar tientallen invalide mannen cn vrouwen werk vinden. Het initiatief tot de oprichting van deze organi satie werd destijds genomen door een jong predikant en sindsdien is er een internationale organisatie uit gegroeid, die over de gehele wereld sympathie heeft gevonden. Het doel van de Goodwill-bedrijven is inva liden te helpen hun eigen brood te verdienen. Zij beschikken in de Verenigde Staten over 103 filialen, in Canada zijn er zeven en verder zijn zij ge vestigd in Argentinië, Australië, Duitsland, Mexico, Nieuw-Zeeland, Peru en Uruquay. Duizenden inva liden vinden hier werk. Zij herstel len of vernieuwen afgedankte arti kelen, die later verkocht worden in de Goodwill-winkels. Het grote voorbeeld HIERDOOR heeft de Goodwill aangetoond, dat invaliden, die wer ken willen, ook in staat zijn om doeltreffend werk te verrichten. Vele particuliere bedrijven hebben dit ingezien en ongeveer 30% van de 17.545 invalide mannen en vrou- ven die vorig jaar bij Goodwill in de Verenigde Staten in dienst waren, zijn overgegaan naar particuliere bedrijven. Anderen hebben zich zelfstandig gevestigd b.v. als meubelmaker, kleermaker, drukker, schilder of naaister. De veteranen verwonderen er zich niet over als zij horen, dat een vroegere employé van hen zich zelf en zijn familie door een be trekking of eigen zaak kan onder houden. Dit is precies wat de overleden dominee Edgar James Helms in zijn gedachte had, toen hij de Goodwill- bedrijven oprichtte. In 1902 richtte Helms, die toen 39 jaar was, een verzoek tot zijn gemeente en an dere inwoners van Boston in Mas sachusetts, om afgedankte kleren te verzamelen om onder de behcefti- gen uit die stad te delen. Hij noem de deze campagne een onderneming, die uit het hart voortkwam, maar hij wijdde ook een heleboel gezond verstand en energie aan deze zaak. Het begin TOEN zijn campagne zich uit breidde, begon Helms arbeidclozen ervoor te betalen om deze afge dankte kleren te reinigen en te re pareren en verkocht ze daarna te gen lage prijzen. Toen besloot hij ook afgedankte meubels weer te re pareren en allerlei soorten .andere artikelen die de mensen maar ga ven. Vandaag de dag repareert en verkoopt Goodwill honderden arti kelen, van vulpennen tot staande klokken toe. Na enige jaren vestigde Good will filialen in andere delen van de States en ook in andere landen en begon met alleen die mensen in dienst te nemen, die het ergst ge handicapt waren en dus de meeste hulp nodig hadden. Hoewel de Goodwill-bedrijven nog steeds gif ten ontvangen van donateurs, kun nen zij op het ogenblik gewoonlijk in eigen behoefte voorzien. Vorig jaar ontving de organisa tie in de V.S. omstreeks een half miljoen dollar aan giften en contri butie en omstreeks 15 miljoen dol lar uit de verkoop in haar winkels en ander projecten. Zij betaalde een ruime 8 miljoen dollar uit aan sa larissen aan ongeveer 17 duizend invaliden, die tezamen 11 miljoen uren werkten. De rest van het geld werd benut voor aankoop van r*a- teriaal, uitrusting en exploitatie kosten. (Nadruk verboden) Ook voor hen bestaan er goede mogelijkheden om geschikt werk te verrichten en in eigen onderhoud te voorzien. Het is niet juist, dat sinds de soevereiniteitsoverdracht in 1949 bepaalde eilanden in het gebied van Westelijk Nieuw-Guinea beurtelings bezet zijn geweest door Indonesische en Nederland se militairen, zo heeft de minis ter van Buitenlandse Zaken, de heer Luns, onder meer geant woord op desbetreffende schrif telijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Welter (KVP). Volgens berichten zou de Indo nesische minister van Buiten- KON. OLIES HOGER IN OVERIGENS LAGERE MARKT Het waren gisteren wederom aandelen Kon. Olie die vast in de markt lagen. De omzet in het fonds was, naar het zich liet aanzien, geringer dan de beide voorgaande beursdagen het geval is geweest. De koers van ƒ124,20 kwam ƒ1.40 boven de slotkoers van dinsdag uit. De aandelen noteerden echter een paar dubbeltjes beneden pari teit New York. De stemming voor de overige internationale waarden was lusteloos met iets lagere koersen, vergeleken bij het vorige slot. De handel was doorelkaar genomen uiterst ge ring. Wall Street gaf dinsdag geen speculatieve koersverschil len te zien. Aandelen Kon. Olie lagen er vast in de markt met een koersstijging' van een halve dollar. Hierdoor nam Wall Street de vaste stemming, die voor de olie-aandelen dinsdag op het Damrak aanwezig was, niet alleen geheel over maar deed er zelfs nog een schepje bovenop. In de openingskoers van 124,20 kwam gedurende de verdere beursduur gisteren voor aandelen Kon. Olie geen noe menswaardige verandering meer. Aandelen Philips op 1188 circa 5 punten lager. Dit koers verlies moest ook AKU incas seren bij een notering op 455. Unilever een paar punten lager op 785 evenals Hoogovens op 815. Opmerkelijk is, dat er voor de Hoogovenwaarden, na de be richten over dit grote concern van de laatste dagen, vrijwel geen belangstelling meer be staat. De koers van dit fonds kan zich echter op vrijwel het hoogste niveau van de laatste dagen zeer goed handhaven. Nu de directie van het AKU-con- cern de ter beurze circulerende emissiegeruchten onmiddellijk heeft tegengesproken, is het met de hausse-stemming voor de rayonaandelen meteen ge daan. Toch moet niet vergeten worden dat het AKU-concern vele uitbreidingsplannen aan het uitbroeden is. De stemming gisteren op de beurs van Milaan was voor de tweede achtereenvolgende beurs- dag wederom zeer vast. West- Duitsland, Parijs en Londen waren praktisch onveranderd. In de scheepvaarthoek ging bitter weinig om. De koersen voor deze aandelen lagen merendeels 1 tot 2 punten be neden het vorige slotniveau. Cultures totaal verwaarloosd. Staatsfondsen doorelkaar prak tisch onveranderd in een stille markt. In de lokale afdelingen lagen de aandelen vai! de grootban ken verdeeld in de markt. Claims Ned. Grondbriefbafik verlieten de beurs op ca. 115. Aandelen Geveke werden een paar pun ten hoger geadviseerd op de gunstige resultaten over 1960. Aandelen Nyma kregen een ad- vieskoers op 165 a 170, tegen dinsdag 180 en maandag 192. De financiële resultaten van Nyma over 1960 zullen niet het peil be reiken van het vorige jaar. Che mische fabriek „Naarden" werd op 415, tegen een laatstgedane koers op 429, geadviseerd. Aan delen Fokker taxeerde de beurs een paar punten hoger op 478 op de bereikte overeenkomst van deze maatschappij met de Republic Aviation Corporation over het ontwerpen van een mi litair vliegtuig, dat als opvolger van de Lockheed Starfighter aangeboden zal worden aan de Navo. Prolongatie 3'/2 pet. Beursindices 12/12 13/12 14/12 558.48 560.87 559.95 330.26 329.57 327.35 174.22 175.53 174.00 218.35 218.51 218.18 149.75 149.49 148.70 392.64 393.66 392.44 Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Cult. etc. Algemeen NABEURSKOERSEN. A.K.U.: (454%) Kon. Olie: 123.50—124.60 slot 123.50 (124.10) Philips: 1185 g.b.—1192 slot 1186 (1189%) Unilever: 780786 g.l. slot 780 785%) Hoogovens: (814%) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engelse pond 10.5310.63, Ca nadese dollar 3.82—3.87, Ameri kaanse dollar 3.74',3.78' Bel gische frank (100) 7.48—7.53, Franse frank (100) 75.8576.35. Duitse Mark (100) 90.10—90.60, Zweedse kroon (100) 72.40-73.40, Zwitserse frank (100) 87.35 87.85, Italiaanse lire (10.000) 59.75—61.75, Deense kroon (100) 54.25—55.25, Noorse kroon (100) 52.4053.40, Oostenrijkse schil ling (100) 14.47Vi14.57'i, Por tugese escudo (100) 13.15—13.30, Spaanse peseta f 100), grote cou pures 6.17%—6.32%. landse Zaken hebben verklaard, dat de omschreven situatie zich zou hebben voorgedaan, wat vol gens hem bij gelijktijdige landing van onderdelen der strijdkrach ten van Nederland en van Indo nesië aanleiding zou kunnen geven tot gewapende conflicten. Minister Luns verwijst in zijn antwoord op het verzoek van de heer Weiter, de verklaring van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken als een ten dentieus verzinsel te brandmer ken, naar de door de woordvoer der vah het ministerie van Bui tenlandse Zaken op 8 december aan de pers gedane mededelin gen. Deze luiden als volgt: „Uit gegevens, die dit depar tement hebben bereikt, blijkt, dat minister Soebandrio inderdaad in de door de persbureaus aan gegeven zin vragen van de pers heeft beantwoord. De opmerking van minister Soebandrio, dat het thans moei lijk is te garanderen, dat er geen gewapend conflict zal ontstaan tussen Nederlandse en Indone sische troepen, is in strijd met de herhaaldelijk van officiële Indonesische zijde gegeven ver zekeringen, dat Indonesië slechts met vreedzame middelen de strijd voor „Irian" zal voeren. Deze verzekeringen zijn zowel in diplomatieke contacten als in het openbaar gegeven. Naar aanleiding van de ver klaring van minister Soebandrio, dat er eilandjes in het grensge bied zouden zijn, die in het ver leden dan eens door Indonesi sche troepen en dan weer door Nederlandse troepen zouden zijn bezet, verklaarde de woordvoer der, dat er geen sprake, van enig misverstand over de grens van Nederlands Nieuw-Guinea kan zijn of ooit is geweest. De door minister Soebandrio bedoelde situatie heeft zich dan ook nim mer voorgedaan. Met de meeste nadruk wees de woordvoerder derhalve de mogelijkheid van een bezetting, door Nederlandse troepen van enig eiland buiten de grens van Nederlands Nieuw- Guinea af en vanzelfsprekend kan er dan ook geen sprake zijn van de door minister Soebandrio bedoelde vergissingen. Over de door minister Soeban drio aan Nederland toegedachte agressieve bedoelingen verwees de woordvoerder naar de op 4 oktober van dit jaar door minis ter Luns in de assemblee uitge sproken rede waarin werd ge zegd: „Dat mijn land op enigerlei wijze agressieve bedoelingen ten aanzien van Indonesië zou heb ben, is een zó fantastische ge dachte, dat ik mij niet kan voor stellen, dat enig verstandig mens daar geloof aan kan hechten". 't helpt en 't is lekker RED BAND - ROOSENDAAL ARRESTATIE WEGENS AUTODIEFSTAL In Amsterdam is gearresteerd de 24-jarige Hilversummer A. L., die vermoedelijk een aantal auto's en bromfietsen heeft ge stolen. Dezer dagen werd in Bussum een onbeheerde auto aangetrof fen. Een onderzoek bracht aan het licht, dat het kentekenbe wijs was afgegeven aan een in woner van Enschedé. Het ken tekenbewijs kwam echter niet overeen met het motor- en chassisnummer. Het bleek, dat de auto in Utrecht was gesto len en dat kentekenbewijzen waren verwisseld om de Volks wagen in Bussum „rijwaardig" te maken. De man werd aange houden, toen hij met een ge huurde auto op stap was naar de automarkt in Amsterdam om deze wagen te verkopen. Hij is aan de Utrechtse politie overge geven die nader zal onderzoe ken aan welke autodiefstallen en diefstallen van bromfietsen hij zich schuldig heeft gemaakt. P.T.T.-ers KRIJGEN MEER LOON De centrale directie van de P. T. T. heeft besloten per 1 januari aanstaande enkele dui zenden werknemers in een hoge re loonschaal te plaatsen. De centrale directie deelt ons mede dat deze maatregel van de P. T. T. bedoeld is ter uitvoering van door de regering al geruime tijd geleden vastgestelde richtlijnen, over de bezoldiging van de week- loners in de gehele rijksdienst. Deze richtlijnen voorzien in een indeling van de functies op basis van de vernormaliseerde metho de van werkclassificatie en daar naast in een systeem van ver- dienstebeloning, dat voorziet in toelagen op het functieloon van 5, 8 of 12 procent. De uitvoe ringsmaatregel van de centrale directie van de P. T. T. wordt nog voorgelegd aan de ministers van Verkeer en Waterstaat en Bin nenlandse Zaken. Scheveningse pier wordt uiterlijk 1 juni 1961 geopend De bouwers van de Scheve- ningse pier hebben gegaran» deerd, dal de pier uiterlijk op 1 juni 1961 in gebruik kan worden genomen. Bij deze garantie is men uitgegaan van weersom standigheden, die voor een Ne derlandse winter normaal worden geacht. De exploitatie maatschappij Scheveningen heeft een premie uitgeloofd, voor het geval het door bijzondere krachtsinspan ning zou lukken de pier zoveel eerder gereed te krijgen, dat deze reeds met Pinksteren van het volgende jaar (21 mei) voor het publiek kan worden geopend. Naar het zich op dit ogenblik laat aanzien zal de heistelling deze week de verst in zee staande paal in de zeebodem zetten. Zoals bekend ligt dit verste punt van de pier 381 meter van de boulevard. Droeve reis voor Nederlands emigrant uit Australië Dankbaar voor het initiatief van de stichting „Wij komen",' doch terneer geslagen wegens het droeve karakter van zijn reis terug naar het vaderland, is gis-l teren de 21-jarige Theo E Collet. 1 die enkele jaren geleden het voorbeeld van zijn reeds eerder naar Australië geëmigreerde iets oudere broer volgde, met een DC-8 machine van de K. L. M.i uit Sydney op Schiphol aange komen. Hij reisde terstond door naar zijn ouderlijk huis aan de Wageledwarsstraat 12 in Ensche dé, waar zijn 56-jarige vader, voor wie een drie jaar geleden uitgevoerde operatie niet meer heeft mogen baten, stervende is. Een groot deel van de reis kosten voor Theo is betaald door het textielbedrijf in Enschedé, waar vader Collet aandraaier was, en voorts zijn enkele Twentse dagbladen een inzame lingsactie begonnen, waarmee naar de stichting „Wij komen" hoopt het resterende deel van de kosten voldaan zal kunnen worden. De twee nog ongehuwde broers Collet hebben het als arbeiders bij waterwerken in Sydney goed naar hun zin. DODELIJK VERKEERSONGEVAL Dinsdagavond is op de Mij- drechtse Zuwe in Mijdrecht een auto-ongeluk gebeurd, dat aan de 58-jarige orgelbouwer Jean Speet uit Utrecht het leven heeft gekost. De heer Speet kwam met zijn personenwagen uit Hoorn en was op weg naar huis. Op de Mijdrechtse Zuwe botste hij achter tegen een stilstaande vrachtauto. De personenauto schoof voor een groot deel on der de zware trailer en werd totaal vernield. De heer Speet, die alleen in de wagen zat, werd zodanig gewond, dat hij ter plaatse is overleden. VRIJDAG 16 DECEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 7.30 Een woord voor de dag; 7.30 Gewijde muz.; 8.00 Nws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gr.; 9.00 Voor de zieken. 9.35 Water standen; 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Gram.; 10.15 Morgendienst; 10.45 4Jt en Piano; 11.05 Gram.; 11.15 Voor de oudere luisteraars; 12.00 Gram.; 12.30 Land- en tuin- bouwmeded.; 12.33 Lichte muz.; 12.53 Gram. of act.; 13.00 Nws; 13.15 Lichte muz.; 13.45 Gram.; 14.05 Schoolradio; 14.25 Omroep orkest; 15.00 Marine-Adventsd.; 16.15 Duizendschoon - Kcrstbloe- men praatje; 16.30 Pianorecital; 17.00 Voordr.; 17.20 Gram.; 17.30 Gram.; 17.40 Beursber.; 17.45 Gram.: 18.00 Accordeonmuziek; 18.20 Licht progr.; 18.50 Rege- ringsuitZ.; 19.00 Nws; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Gram.; 19.30 Radiokrant; 19.50 Lichte muz.; 20.15 Gevar. progr.; 21.30 Koorzang; 22.00 Jaarlijkse vie ring van de Zuid-Afrikaanse Ge- MIJN ON GELUK IN TURKIJE Door een ontploffing van mijn- gas in een steenkolenmijn in Kozlu, in Turkije, zijn 19 mijn werkers gedood en 12 ggwond. 28 andere mijnwerkers kon den worden gered De ontploffing deed zich voor op een diepte van 249 meter. Vandaag zullen de Noord- en Zuid-Hollandse Redding Maat schappij (N.Z.H.R.M.) en de havenautoriteiten van de Sche veningse vissershaven in Sche veningen besprekingen voeren over het reddingswerk zoals het verricht is bij de stranding van de motorlogger „Arie van der Zwan" (Sch. 21) op zondagmor gen jl. Nadat het vaartuig bij hoge zee op het zuiderhavenhoofd was gelopen, heeft de redding maatschappij het reddingsvaar tuig „Dorus Rijkers" te hulp gestuurd, maar door de moei lijke ligging van het wrak in de branding heeft de bemanning niets kunnen uitrichten. Na on geveer twee uur buitengaats te hebben rondgevaren, meerde het reddingsvaartuig en gingen de manschappen aan wal. De redding van de 15 schipbreuke lingen "was toen reeds achter de rug. Van diverse zijden in Den Haag en Scheveningen is ver klaard. dat de redding van de opvarenden van de „Arie van der Zwan" met gebrekkig ma teriaal en door politie-agenten en burgers moest geschieden. In telegrammen aan de re gering is op grotere paraatheid van het reddingswezen aange drongen. en ook is hierbij ge wezen op de urgentie van spoe dige verbeteringen aan de Sche veningse havens. Gistermiddag hadden de eige naars van het verongelukte schip en de assuradeuren nog niet beslist over het aanbod van W. A. van der Tak's bergings bedrijf N. V. in Maassluis, om het wrak, dat thans in tweeën gebroken bij de pier ligt, met enkele bokken te bergen. Naar 't A.N.P. verneemt hebben ook de laatst verrichte pogingen om het lichaam van de vermis te 17-jarig© reepschieter Evert Spaans te vinden, geen resul taat opgeleverd. DE WESTDUITSE STRIJDKRACHTEN Aan het einde van hun op bouw zullen de Westduitse strijdkrachten twee-derden van hun bevoorradingsbases en raa- teriëel-depóts buiten de West duitse grenzen hebben, aldus heeft de Westduitse minister van Defensie Strauss in een persgesprek met de Zwitserse „National Zeitung" verklaard. lofte-Dag, rep.; 22.15 Gr.; 22.30 Nws; 22.40 Wijd als de wereld, lezing; 23.00 Kamerorkest; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.23 Gram. en act.; 8.00 Nws; 8.188 Gram. en act.; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram.; 9.40 Schoolradio; 10.00 Dit en het andere, lezing; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Voor de kleuters; 11.15 Gram.; 11.45 Orgelsp.; 12.00 Lichte muz.; 12.20 Regeringsuit zending; 12.30 Land- en tuinb - meded.; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Carillon en draai-orgelmu- ziek; 13.00 Nws; 13.15 Meded. en gram.; 13.25 Metropole ork.; 13.55 Beursber.; 14.00 Saxofoonkwart.; 14.20 Voordr.; 14.40 Gram.; 15.00 Liter, quiz; 16.00 Muzik. lezing: 16.30 Voor de zieken; 17.00 Voor de teenagers; 17.53 Act.; 18.00 Nieuws; 18.15 Polit. lezing; 18.25 Lichte muz.; 18.50 De puntjes op de i, lezing; 19.00 Voor de kinde ren; 19.10 Meisjeskoor; 19.30 De stad nu, lezing; 19.45 V.P.R.O.- nws; 20.00 Nws; 20.05 Boekbe spreking; 20.15 Piano en viool: 20.35 Filmbespr.; 20.50 De wereld vergadert, lezing; 21.00 Quizpro gramma; 21.50 De vijfdaagse, klankbeeld; 22.15 Buitenl. week- overz.; 22.30 Nws; 22.40 Zorg om de mens, gesprek; 23.00 Soc. nws in Esperanto; 23.10 Vergelijken derwijs, gesprek over muz.; 23.55 Nieuws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nieuws; 12.03 Jazzmuz.; 12.30 Weerber.; 12.35 Gram.; 12.50 Koersen; 13.00 Nws; 13.15 Orgel en piano; 14.00 Schoolradio; 15.45 Gram.; 16.00 Koersen; 16.06 Gram.; 17.00 Nws; 17.10 Gevar. muz.; 17.45 Duitse les; 18.00 Gram.; 18.10 Voordr.; 18.20 Voor de soldaten; 18.50 Sportkron.; 19.00 Nws: 19.40 Gr.; 19.50 Voordr.; 20.00 Orkestcon cert (20.5521.00 Kunstkaleidos- coop); 21.45 Kamermuziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Operamuz.; 22.55 Nieuws. Televisieprogramma's. NED. T.V.: 20.00 Weekjoumaal en weeroverz.; 20.30 Profiel der prominenten; 20 50 Eenhoorn, TV-eenakter; 21.15 Gevar. progr. VL. BELG. TV: 19.00 Protest, uitz.: 19.30 Voor de vrouw; 20.00 Nieuws; 20.30 Amus. progr. v. d. Amerikaanse TV: 21.15 Premie- re; 22.00 Documentaire; 22.20 Li terair progr.; 22.50 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 7