Machtsovername in Ethiopië Het huwelijk van Koning Boudewijn en dona Fabiola Gent—T erneuzen-verdrag door Belgische Kamer goedgekeurd Sowjet-veto in de Veiligheidsraad RADIO RADIO RADIO de BUCK DONDERDAG 15 DECEMBER 1960 17e Jaargang Nr 5163 Kroonprins Asfa stoot zijn vader van de troon HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER DEAN RUSK EN HET STATE DEPARTMENT België zal bij Nederland aandringen spoed te betrachten bij de uitvoering der kanaalwerken ZON- en MAANSTANDEN KERSTFEEST KONINKLIJKE FAMILIE AMERIKAANSE TEGENSPRAAK „VERSCHRIKT DE PAARDEN NIET" „Hermelijnen" huwelijkstaart van dertig kilo VEILIGHEIDS MAATREGELEN IN BELGIE FranKermg bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38130 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2.25 Rubriek Kleine Advertenties géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. In radioberichten uit Addis Abeba is woensdagavond gemeld, dat de U-jarige kroonprins Asta Wassen zich na een staatsgreep met steun van de strijdkrachten, de politie en „jonge intellectue len" aan liet hoofd heeft gesteld van een nieuwe Ethiopische re gering. Dit bewind zal, volgens de uit zending, een einde maken aan ,,3000 jaar onrechtvaardigheid". De omroeper, die Engels sprak, verklaarde dat hij de vertaling voorlas van een in het Amharisch gestelde verklaring van de kroonprins. Volgens deze ver klaring had de gemiddelde Ethio piër zich in de 3000-jarige ge schiedenis van zijn land niet kun nen ontworstelen aan armoede en onwetendheid. „De wetten en bepalingen van het land zijn mis bruikt om de gewone mensen van hun rechten en privileges te be roven teneinde de rijkdommen van de enkele bevoordeelden te vergroten aldus de verklaring. De 68-jarige keizer Haile Se lassie brengt op het ogenblik een staatsbezoek aan Brazilië. Het bericht over de machts overname kwam, nadat het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken gewag had ge maakt van onbevestigde berich ten. dat de keizerlijke garde, 'n élite-korps ter sterkte van negen bataljons, een staatsgreep had uitgevoerd. Eerder hadden radio amateurs in Nederland berich ten van gelijke strekking opge vangen. OVERVLOEDIGE KEUZE BLIJVENDE SERVICE GELEIDELIJKE BETALING tfOORDSTR: '84-86 TEl. OmO-2573 OOSTELIJKE WIND Boven Scandinavië ligt een gebied van hogeluchtdruk dat via een uitloper boven Engeland verbonden is met een ander hogedrukgebied bij de Azoren. Boven de Middellandse Zee en de Balkan is de luchtdruk laag. Als gevolg van deze luchtdruk verdeling komen boven Zuid- Scandinavië, Duitsland en ons land oostelijke winden voor. Boven Polen en West-Rus land bevindt zich lucht met een temperatuur van enkele graden boven het vriespunt, die aan de westzijde begrensd wordt door een warmtefront. Dit trekt, ver gezeld van uitgestrekte neer- slaggebieden, in de richting van ons land. Tot nu toe viel de meeste neerslag in de vorm van sneeuw (op het vliegveld Twenthe 6 cm) maar later kan deze overgaan in regen, in het temperatuursver- loop komt weinig verandering. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tol donderdagavond. Temperatuur om 't vriespunt. Zwaar bewolkt met tijdelijk regen of sneeuw. Overwegend matige wind tussen oost en noordoost. Temperatuur om hel vriespunt. T>ONDERDAG 15 DECEMBER In de uitzending uit Addis Abeba werd ook gezegd, dat de pas onafhankelijk geworden Afri kaanse landen dagelijks vorde ringen maken en het volk van Ethiopië achter zich laten. „Het volk heeft lange tijd geduldig gewacht in de hoop, dat het eens bevrijd zou worden van onder drukking. armoede en onwetend heid. Hierdoor heeft het in rui me mate zijn geduld getoond. Lege beloften kunnen echter niet langer de mensen bevredigen, die nu een concreet optreden eisen, gericht op een verbetering van hun levensstandaard'1. De keizerlijke garde bestaat in totaal uit 5000 man. Deze garde maakt deel uit van het leger, dat 26 infanterie- en 4 artilleriebatal jons, alsmede een eseadron pant serwagens omvat. Het leger werd aanvankelijk opgeleid door Brit se officieren, maar sinds 1954 wordt dit gedaan door een Ame rikaanse militaire missie. Een m 1957 opgerichte militaire acade mie wordt geleid door Indiase of ficieren. Voorts is er een kleine vloot met Noorse instructeurs en een kleine luchtmacht, die door Zweden wordt geoefend. Zweedse en Japanse officieren dienen de 25.000 man sterke po litiemacht van advies. Keizer Haiie Selassie regeert sinds de dood van keizerin Zau- ditoe in 1930 over Ethiopië. Hij beschouwt zich als een afstam meling van koning Salomo en de koningin van Sjeba. Het meren deel van de 19 miljoen Ethiopiërs is ook deze opvatting toegedaan. Toen het land in 1935 door de Italianen werd bezet, week de keizer uit naar Engeland. Hij keerde terug toen in 1941 de Italianen waren verdreven. In de verklaring van de kroon prins deelde deze mee: „Ik heb besloten dat ik van nu af aan mijn land en mijn volk opreent zal dienen overeenkomstig de grondwet en voor een salaris zoals elke andere Ethiopiër. Het Ethiopische volk moet nu ver enigd zijn, omdat het er zeker van kan zijn. dat de geschiede nis het op zijn juiste plaats in de wereld kan stellen". In de radio-uitzending werd voorts gezegd, dat de nieuwe re gering heeft toegezegd, de le vensstandaard te zullen verho gen. Buitenlanders en buiten landse beleggingen zouden niets te duchten hebben. Keizer Haiie Selassie heeft woensdag verklaard, dat hij be houdens nieuwe berichten direct Brazilië zal verlaten om naar zijn land terug te keren. Dean Rusk, de nieuwe Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken, heeft verklaard dat hij zijn aandacht tot de hele wereld zal uitstrekken. Ik wil de betrekkingen met alle landen verbeteren en niet alleen met één of twee bepaalde landen. Hier en daar heeft de Europese pers zich bezorgd getoond over de mogelijkheid dat ik mij vrij wel uitsluitend zal bezig houden met aangelegenheden die het Verre-Oosten betreffen, maar ik kan u zeggen dat ik persoon lijk veel belang hecht aan de betrekkingen tussen de V. S. en West-Europa, zo zei Rusk tegen verslaggevers. Zoals bekend is Rusk tijdens het bewind van Truman onder minister van Buitenlandse Za ken geweest. Hij was toen spe ciaal belast met zaken, die het Verre-Oosten betroffen. Rusk onthulde voorts, dat Chester Bowles, die door Ken nedy benoemd is tot ondermi nister van Buitenlandse Zaken, de behandeling van de politieke kwesties voor zijn rekening zal nemen en tweede man zal wor den op het State Department. Later zal er nog een onderminis ter voor Economische Zaken benoemd worden, die de derde plaats op het ministerie van Buitenlandse Ze. ken zal in nemen. Op het ogenblik is de verhou ding omgekeerd. Onderminister Douglas Dillon, die op het State Department Economische Zaken beneert, staat direct onder mi nister Herter. Voor het eerst in de geschie denis van de Katholieke kerk zal een huwelijk van een vorst uit naam van de Paus worden ingezegend. Kardinaal Van Roey, aartsbisschop van Meche- beth op het kasteel Stuyven- berg. Prinses Beatrix en Prinses Irene waren de gasten aan een lunch, die prins Albert en prin ses Paola in hun residentie „Belvedère" aanboden. Prinses Breskens Terneuzen Hanswee rt Walsoorden v.m. 11.18 11.53 0.33 0.43 n.m. 11.25 V2A0 12.50 ZON MAAN Dec. 15 8.42 16.29 4.29 14.53 16 8.43 16.29 5.-14 15.29 17 8.43 16.29 7.00 16.13 18 8.44 16.29 8.12 17.07 liet Nederlands-Belgisch ver drag inzake liet Kanaal van Gent naar Terneuzen is in de Belgi sche Kamer van Volksvertegen woordigers goedgekeurd. Ter zitting deelde verslag gever de heer d'Alcantera mede, dat het werk op Belgisch gebied ongeveer 22 miljoen gulden zal kosten en vijf jaar zal duren. Van socialistische zijde werd betreurd, dat de werken nog niet zijn aanbesteed. De heer Van Cauwelaert. Katholiek afgevaar digde, bekritiseerde de verdeling der lasten tussen Nederland en België. Hij bleek niet optimis tisch over de toekomst, omdat hij verwacht, dat Nederland veel meer voordelen van het nieuwe kanaal zal hebben, dan België. Onze noorderburen, zo zeide de heer Van Cauwelaert, industria liseren Zeeuws-Vlaanderen en dat zal niet ten voordele van dé Vlaamse arbeiders zijn. Hij wees voorts op de Nederlandse eisen, dat het kanaalwater niet veront reinigd mag worden en op peil moet blijven. Hij vond zulks op zichzelf wel goed, doch was ver der van mening, dat te weinig was gelet op de watervoorziening van het Antwerpse havengebied, waar het verzandingsgevaar groot is. Oud-minister Van den Daele uit Gent was het oneens niet de lieer Van Cauwelaert en de soeia I istische a f gc\ a a vdigde Chalmet, die in gelijke geest ge sproken had. In 191)0. bij de af bouw van de eerste sluis lijj Terneuzen, werd ook gezegd, dat Nederland alleen maar voordelen zou hebben. De praktijk bewees het tegengesielde. Dat zal, aldus de hoer Van den Daele. thans ook het geval zijn. Nu de industrie de zeker heid heeft, dat de sluis er zal komen waardoor schepen tot 15.000 ton tot Gent geloodst zui len kunnen worden. ;al zeker verdere ontplooiing plaats heb ben. Niet slechts voor Gent, maar ook voor Oost- en West-VJaan- deren en Henegouwen alsook wellicht voor Noord-Frankrijk zal deze historische gebeurtenis van groot belang kunnen zijn, aldus de heer Van den Daele. Door de socialistische alge- vaardigde Anseele werd voorge steld een Nederlands-Belgische commissie voor de afvoer van radio-actief industrieafval in het leven te roepen. Minister Segers bleek niet lan ger bang voor groter Nederlands voordeel uit zware Belgiscne in spanning. De Gentse haven heeft door de ongelukkige situa tie van kanaal en sluis veel min der uitbreiding gekregen, dan bij voorbeeld Amsterdam, Bremen of Duinkerken. De minister meent, dat het economische leven door de nieuwe werken gestimu leerd zal worden. De Belgische regering zal bij de Nederlandse regering aandringen op spoedige uitvoei ing der kanaalwerken op Nederlands gebied. De minister verwacht, dat de werken sneller zuilen kunnen worden uitge voerd. dan is voorzien. Hij wees er tenslotte op. dat do solidari teit tussen Gent. Luik en Ant werpen in de laatste jaren ver broken werd. Moge deze, aldus de minister, spoedig worden her steld opdat Antwerpen spoedig de zo onmisbare "jtweg naar de Rijn zal kunnen krijgen. De Koninklijke familie zal het Kerstfeest vieren met het per soneel en hun gezinnen op don derdag 22 december a.s. te 16.30 uur in de garage van de Konink lijke marechaussee bij paleis Soestdijk. De Veiligheidsraad van de vraag of enig voorstel de in de Verenigde Naties heeft woens dagochtend een debat van ruim zeven uur over de kwestie Kongo op volkomen negatieve wijze be sloten: een westelijke resolutie werd door een Sowjet-veto ge troffen, resoluties van de Sow- jet-Unie en Polen behaalden niet de vereiste meerderheid. De Verenigde Naties beschik ken thans vrijwel niet over mid delen om in Kongo handelend op te treden. Niet alleen dat het door Hammarskjoeld gevraagde mandaat niet is gepreciseerd, maar ook zijn middelen beperkt door het besluit van de V. A. R„ Indonesië. Guinee en Marokko hun troepen uit Kongo terug te trekken. India en Zuid-Slavië hebben dit resultaat kennelijk reeds enkele dagen verwacht en daar om voorgesteld de Algemene Vergadering in spoedzitting bijeen te roepen om te trachten een uitweg te vinden uit de im passe. Het blijft echter zeer de De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat de leider van de Sowjet-delegatie bij de V. N„ Zorin, kennelijk droomde, toen hij in de politieke commissie meedeelde dat Amerikaanse ver kenningsvliegtuigen van het type U-2 boven Algerië de stel lingen van de Algerijnse ver zetsbeweging fotograferen. Zorin verklaarde ook dat de Fransen Amerikaanse bommen en andere wapens gebruiken om opstandelingen te doden. Hier over zei de Amerikaanse woord voerder. dat de Amerikaanse af vaardiging bij de V. N. Zorin zal verteilen wat feiten zijn en wat de Russische gedelegeerde heeft gedroomd. assemblee vereiste tweederde meerderheid zal behalen. Intussen wordt het Ham marskjoeld door de tegenstrij dige uitleggingen van de beslui ten van de Veiligheidsraad, de controversen en polemieken, vrijwel onmogelijk iets te cloen. Een aanzienlijk deel van de Afro-Aziatische landen neemt een standpunt in dat de com- munistiscne zienswijze zeer nabij komt. Overigens gelooft men niet ciat Hammarskjoeld zijn taak zal neerleggen tenzij een duidelijke meerderheid van de leden van de volkerenorgani satie hem veroordeeld. De burgemeester van Brussel heeft de bevolking van zijn stad verzocht „geen bloemen naar de koninklijke stoet te werpen om de paarden van het escorte niet aan het schrikken te maken". Op de huwelijksdag (vandaag) van koning Boudewijn zijn in Brussel door de burgemeester nog meer dingen verboden. „Pa pier, confetti of andere voor werpen" zullen niet mogen wor den gegooid, geldinzamelingen zullen zijn verboden, pamfletten mogen niet worden verspreid, koopwaar mag niet worden uit gestald langs de route van de bruidsstoet en trappen of ande re verhogingen, die in ons land op Prinsjesdag min of meer bij de entourage horen, zullen niet te huur mogen worden aange boden De burgemeester herinnert de Brusselaars voorts aan het feit, dat de afzetting onder geen voorwaarde mag worden ver broken en dat hel absoluut ver boden zal zijn te trachten aan de koning en zijn bruid bloemen aan te bieden. Woensdagavond is op het koninklijk paleis te Brussel een galadiner gehouden. len, heeft een bijzondere mach tiging van het Vaticaan gekre gen om namens de Paus de echtverbintenis van koning Boudewijn en ctona Fabiola in te zegenen. Terwijl Brussel de allerlaatste hand legde aan de voorbereidin gen voor het „huwelijk van de eeuw" zoals de Belgen graag zeggen hebben de koninklijke verloofden de da» vóór hun hu welijk een druk bezette dag ge had. Het begon met een receptie op het paleis te Brussel, waar zij de Spaanse folkloristische jroepen, die thans in België ver blijven, en leden van de Spaan se kolonie ontvingen. Tijdens deze ontvangst had de Empire- zaal de aanblik van een toneel. Spaanse volksdansgroepen in nationale klederdracht, waarbij de felle kleuren van de cos- tuums der meisjes uit Andalu- sië en Baskenland afstaken tegen de zwarte klederdracht van de zangers uit San Sebas tian, vulden de salon. Studenten uit Madrid en Cadiz, gehuld in hun lange zwarte kapmantels, versierd met veelkleurige linten, zongen hun liederen. Dona Fa biola werd uit elke Spaanse pro vincie een pop aangeboden. Na deze receptie kregen ook de honderden belangstellenden, die de koude noorderwind en natte sneeuw trotseerden om een glimp op te vangen van het verloofde paar en zijn konink lijke gasten, een gelegenheid hun vorst en zijn verloofde toe te juichen, toen deze enkele ogenblikken op het balcon van het paleis verschenen. Direct na de lunch begaven zij zich naar de Muntschouwburg in Brussel om een voorstelling bij te wo nen van het „Spaanse festival", uitgevoerd door Spaanse zan gers en dansers. De dag is besloten met een reusachtig regeringsdiner, dat te hunner ere werd gegeven in het museum in het Brusselse Jubelpark en waaraan alle koninklijke gasten en hoogwaar digheidsbekleders aanzaten. De leden van de Nederlandse koninklijke familie waren ook op dit regeringsdiner aanwezig. Koningin Juliana en de Prin sessen Beatrix en Irene hebben woensdagochtend een kort en informeel bezoek gebracht aan de Nederlandse ambassade in Brussel, waar zij werden ont vangen door jhr. mr. Teixeira de Mattos en zijn echtgenote en enkele leden van de ambassade. De lunch gebruikte Hare Maje steit met enkele andere konink lijke gasten bij koningin Eliza- Foto: Stralend schreed het jon ge paar de troonzool binnen. Irene had bij deze gelegenheid een cadeau meegebracht voor de acht maanden oude zoon van het prinselijke paar, prins Phi lips een teddybeer. en de laatste hekken langs de zeven kilometer lange route ge plaatst. Onder plastic-hoezen staan de T.V.-camera's klaar om het schouwspel van een koninklijk huwelijk in de huis kamers van miljoenen mensen te brengen. Op de T.V.-tribunes is gezorgd voor butaangasver warming om de technici tegen de ergste kou te beschermen. In de troonzaal van het pa leis, waar dinsdagnacht een re ceptie met bal tot in de och tenduren voortduurde, werd gis teren de gehele dag koortsach tig gewerkt ter voorbereiding van het burgerlijk huwelijk, dat hier om 10 uur hedenochtend zal worden gesloten. Met meer dan gewone belang stelling is ook woensdagavond in België geluisterd naar de vooruitzichten voor hetweer van vandaag. Erg bemoedigend waren deze niethet Belgische v/eerkundig instituut te Ukkel voorziet regen, sneeuw en zelfs ijzel met temperaturen rond het vriespunt. De optimisten hebben nog één hoop: dat een sneeuwtapijt in het feestelijk versierde Brussel het huwelijk een nog sprookjesachtiger ka rakter zal geven. Een reusachtige huwelijks taart van bijna een vierkante meter omvang en een gewicht van dertig kilogram is door de Brusselse grootmeester-banket bakker Robert Deberque voor de bruiloft van koning Boude wijn en dona Fabiola vervaar digd. De taart i.s slechts vijftien centimeter hoog, omdat zij het uitzicht niet mag belemmeren. Deberque heeft de vorm van een hermelijnen hofmantel ge kozen waarop de wapens van de koning en van zijn bruid, de hertogskroon vqn Brabant en de markiezinnenkroon van dona Fabiola zijn gevleid. Witte» ro zen, aronskelken en de konings kroon completeren de versie ring. De maker heeft voor het hart van de taart nootjesdeeg ge bruikt. Voorts heeft hij voor de mantel en de versiering voor namelijk fondantsuiker en ge trokken suiker toegepast. De kleurstoffen zijn alle uit groen ten en vruchten getrokken. Het verguldsel op de taart is gemaakt van 24 karaats blad goud, dat volgens de banket bakker zonder bezwaar kan worden opgegeten. Aan deze huwelijkstaart is on geveer 230 uur gewerkt. H. M. Konignin Juliana, geës corteerd door ex-koning Lun- Behalve nieuwe postzegels zal België ter gelegenheid van het huwelijk ook een nieuwe munt krijgen. Het is een zilverstuk van 50 frank (ƒ3,75), dat in maart van het volgend jaar in omloop zal worden gebracht en de beeltenis draagt.van de ko ning en koningin Fabiola. Naast de „officiële" huwelijks- taart van 30 kg heeft ook het Belgisch koninklijk verbond van meester-banketbakkers voor een zoete versnapering op de huwe lijksdag gezorgd. Het heeft een bruiloftstaart aangeboden, die bestaat uit negen zuilen van 1.60 meter hoog de provincies van België voorstellend rus tend op een voetstuk van zes meter doorsnede en opgemaakt met 20 kg petits-fours. Op de taart prijken de initialen ,,B" en „F" en een koningskroon. Onder de nu en dan neer dwarrelend sneeuw werden gis teren in de Brusselse straten de laatste viaggemasten opgericht berto van Italië, in het paleis te Brussel. De Belgische veiligheidsdienst heeft in de loop der laatste da gen alle in België verblijvende Spaanse republikeinen en an dere politieke vluchtelingen aan de tand gevoeld over hun doen en laten. Deze Spanjaarden kregen aanzegging, dat zij tij dens de huwelijksdagen van de Belgische koning onder voort durende controle zullen staan. Namens een Spaanse arbei dersorganisatie in België zijn vlugschriften verspreid, waarin wordt geprotesteerd tegen de houding van de Spaanse re gering. Deze zou naar mening van deze arbeiders de glorie van het huwelijk van Dona Fabiola exploiteren teneinde de armoe de en ellende in Spanj? te be- imantelen.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1