MSI Vorsten komen in Brussel aan r KLAME 1 Toestand in Algiers weer normaal? Slag om Vientiane beg onnen Weer o verzicht VcfcltfluJe lil 13 en.Woiastiig STOF ZUIGERS RADIO de BUCK HOOGWATER VN DAMME Ternenzen iWOENSDAG 14 DECEMBER 1960 17e Jaargang Nr 5162 ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT ^acht-bros3 BESCHUIT! Radio de Koek SOEBANDRIO RIEP AUSTRALISCH AMBASSADEUR BIJ ZICH DATUM VAN AANZOEK ONTHULD zo n eigen een zakje, aatwraag- Dat wordt jn gekruftf Gehakt fM» Doorreden underlappKK! IL7S Sehouder- eoteletie®! ƒ2.— Boterham - w«r>« ƒ4115 Haagse Leverworst SS et. Bloedworst SS ct. Varkens- hoofdftax» Leverworst SI et. at 16 - TevriKiucn Telef. 2492 V RES VOOR 3BYHURS wstraat 1" ternelzkn iw< i *-r ialistische besttsur n impliceert deze van de openbare unstmatige schei- Igerijnse volk. Het oorbereiding voor van ons grondge- een ernstige be- veiligheid in dit reld is. rganisatie van de t wordt niets ge- its van de vrede ngen verlengt zij zijn ervan over- rnkrijk in Algerië jn die deze naam vinden die zich ke manoeuvre zal cboekje.r kunnen ng van een pas- ngevraagd op de rie (Markt), van met vrijdag van ran 13 tot 14 uur s van S.30 tut 12 PnwfcMtig alWMOKext: Terneuzso Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidsvval Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6— per kwartaal; oer maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1.Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Eureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Klokke vier daalde dinsdag middag de koninklijke „Friend ship" op de nationale luchthaven van Brussel. Onder gejuich vanaf de bezoekersgalerij stegen Konin gin Juliana, Kroonprinses Bea trix en Prinses Irene uit de sier lijke machine. Weldra klonk een perfect geblazen Wilhelmus van het muziekcorps van de militaire erewacht. Prins Albert van Luik, gekleed In uniform van de zeemacht, begroette de Koningin en haar dochters op Belgisch territoir. De Belgische ambassadeur in Nederland baron F. X. van der Straten Waillet en de Neder landse ambassadeur in Brussel, jhr. mr. Teixeira de Mattos, waren eveneens ter begroeting aanwezig. Terwijl het voorstel len van een aantal hoogwaardig heidsbekleders en leden van de hofhouding nog voortgang had kwam Prins Bernhard, die reeds vroeger op de dag in Brussel kwam. met lange passen nader bij om echtgenote en dochters alsmede de andere leden van het gezelschap de hand te schudden. Koningin Juliana inspecteerde vervolgens de erewacht en groette het vaandel, waarna de commandant van de aangetre den troepen werd voorgesteld- Zij werd daarbij begeleid door prins Albert. Intussen wandel den de andere leden van het ge zelschap achter de militaire wacht om naar gereedstaande limousines, die weldra in snelle vaart op weg naar het Belgische koninklijke paleis waren. Aan de Nederlandse konink lijke familie werd een „welkom'' bespaard, dat aan prinses Mar garet en haar echtgenoot de heer Tony Armstrong Jones te beurt viel. Nauwelijks stond de rode „Heron", waarmee deze reisden, op het platform ot de afzetting van de Belgische rijks wacht wérd finaal verbroken. Honderden mensen onder wie meer dan de helft persfotogra fen, renden op de vliegtuigtrap toe. Prins Albert van Luik en prinses Paola waren nauwelijks in staat hun gasten te begroe ten. De Britse, Australische en an dere ambassadeurs en diploma ten van het gemenebest stonden verloren tussen de menigte waarvan prinses Margaret, die een helgroen hoedje op had, het middelpunt was. De blitzes van als dolleman nen rondtollende persfotogra fen raakten menigeen, behalve doorgaans het vorstelijke doel wit. Cameralieden van film en televisie deden wanhopige po gingen om nog opnamen te ma ken. maar het was niet doenlijk. De lorse mannen van de rijks wacht drongen zich met kracht door de menigte en vormden een cordon rond de lang niet vrolijk kijkende prinsessen en prins. Voetje voor voetje geluk te het om een nauwe weg vrij te maken naar de ererwacht, die moest worden geïnspecteerd. De kluwen fotografen loste zich toen ten dele op in deze ere wacht, waarvan enkele soldaten uit het gelid geslagen werden. Eerst toen prinses Margaret met prinses Paola en de heer Armstrong Jones in een hofauto beschutting hadden gevonden werd de meute cameravoerders wat rustiger. Een fotograaf werd wegens vechten met een rijkswacht opgebracht. Een tweede fotografeerde dit schouw spel en werd ook in zijn kraag gegrepen, waarna een derde, die ertegen protesteerde, en pas sant werd meegenomen. Het grootste deel der fotografen ging daarna in staking en werd op last van de vliegvelddirectie van het platform verwijderd. Vandaar, dat de Nederlandse koninklijke familie een zeer rus tige aankomst had. Gistermiddag stapten koning Olav van Noorwegen, zijn doch ter prinses Astrid alsook prins en prinses Axel van Denemar ken uit de D-t,rein op het Noor derstation van Brussel. Koning Leopold begroette de Scandina vische gasten, voor wie een mi litaire erewacht en de lucht machtkapel op het stationsper ron stonden opgesteld. De Deen se en Noorse ambassadeurs en de Belgische ambassadeurs in Noorwegen en Denemarken wa ren ter begroeting aanwezig. Dezelfde militaire erewacht stond opgesteld bij aankomst van prins Henri van Liechten stein, vertegenwoordiger van de daar regerende vorst. Met de sneltrein uit Parijs arriveerde in de loop van gister middag prins Moelay Ali, die zijn oom, de koning van Marok ko bij het koninklijke huwelijk te Brussel zal vertegenwoordi gen. Ook hem werden militaire eerbewijzen gebracht. Reeds vroeg in de ochtend werd kardinaal Siri, bisschop van Genua en Pauselijk legaat bij het huwelijk door prins Al- bert van Luik van de trein ge haald. Zijn erewacht werd ge vormd door artilleristen en een muziekkapel. De kardinaal werd hartelijk toegejuicht nadat het leven in België en hij woont thans op een landgoed aan de Belgische kust. Na de oorlog nam hij een voorname plaats in het Belgische politieke leven in. doordat het parlement hem en kele dagen na de bevrijding in N00RDSTR. 84-66 TEL 01150 2573' TERNEUZEN Het centrum van Algiers be gon dinsdagochtend, in vergelij king met de afgelopen drie da gen, weer een enigszins normaal aanzien te krijgen, (.al'é's, levens, middelenzaken en bakkers «aren geopend, de autobussen reden en er was meer verkeer. Het beeld van zwaar bewapen de veiligheidspolitie beheerste niet mcei het stadsbeeld. Maar boven de Kasbah en de overwe gend door Algerijnen bevolkte wijken hingen nog altijd helikop ters van de politie. Overigens vertoonden de Kas bah en de wijk Bah El Oued nog Pauselijke lied weerklonken had. Tal van kerkelijke hoogwaar digheidsbekleders in België wa ren bij de aankomst van de Pauselijke legaat aanwezig. De Paus heeft zijn gesigneerd por tret bij zijn geschenken voor het. koninklijk bruisdpaar ge voegd. Koning Boudewijn ont ving de kardinaal in de loop van de ochtend. Intussen arriveerde de ver tegenwoordiger van de Sjah van Iran per vliegtuig, samen met prins en prinses Monareth van Cambodja. Zij werden door prins Albert en militaire eerbe wijzen begroet. In de namiddag reden erf- groothertog Jan van Luxem burg en zijn gemalin, prinses Josephine Charlotte, zuster van de koning, per auto de grote hekken van het koninklijk pa leis in. Een speciaal vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht bracht staatssecretaris Christian Her ter van de Verenigde Staten naar Brussel. Vertegenwoordi gers des konings, de ambassa deur en het vrijwel voltallige ambassadepersoneel kwamen hem en zijn staf begroeten. Herter bood dadelijk zijn bes te wensen voor het koninklijk bruidspaar en het Belgische volk aan. Hij verklaarde spijt te hebben van het. feit, dat hij al een dag vóór het huwelijk weer moet vertrekken om de minis terraad van de Navo te Parijs bij te wonen. De staatssecreta ris lunchte met Belgische mi nisters en parlementsleden in he; ambassadegebouw. Twee familieleden van het Belgische koninklijke paar zul- lenhet huwelijk niet bijwonen: de oom van koning Boudewijn, prins Karei, en de 36-jarige broer van dona Fabiola, don Jaime de Mora y Aragon. Prins Karei is, naar een woord voerder van het Belgische hof heeft medegedeeld, wèl uitgeno digd, doch hij heeft geen Ant woord gezonden. De 57-jarige oom van de Belgische vorst leidt sinds 1950 een teruggetrokken 1944 tot regent benoemde. Na dat zijn broer, koning Leopold III, in 1950 in België was terug gekeerd, trok hij "zich uit het openbare leven terug. Don Jaime de Mora y Aragon zou volgens berichten uit Span je geen toestemming zijn ver leend naar Brussel te reizen om de huwelijksplechtigheden bij te wonen. Hij stond reeds klaar om in het vliegtuig naar België te stappen toen hem door de politie werd medegedeeld dat hem verboden was Spanje te verlaten. Een gesprek met dona Fabiola, toen deze nog in M: drid verbleef, bracht hierin geen verandering. Don Jaime de Mora y Aragon wordt wel beschreven als de „belhamel" van de familie. Hij is gehuwd met een Mexicaanse filmster en legt zich vooral toe op de beoefening van de lichte muziek. Bij het vernemen van het ver bod om naar Brussel te gaan zou hij hebben gezegd„Dan ga ik op 15 december naar Parijs om een ander huwelijk bij te wonen". GALA DINER OI' HET PALEIS TE BRUSSEL. In de grote troonzaal van het koninklijke paleis te Brussel is dinsdagavond is een galadiner aangeboden, waarvoor 350 gasten waren uitgenodigd. Behalve de Belgische vorst en Dona Fabiola en de familieleden van het koninklijke paar, zaten de dinsdag in Brussel gearri veerde gasten van koninklijke bloede, diplomaten en vele voor aanstaande Belgen aan dit ban ket aan. Het banket werd gevolgd door een receptie in de zalen van het paleis, waarvoor het aantal ge nodigden bijna 1500 bedroeg. Donna Fabiola droeg een kost bare goudgele japon met zijden perlerine. Op het hoofd had zij de haar door Spanje geschonken diadeem. Koning Boudewijn was gekleed in het gala uniform van luitenant-generaal. OOSTELI JKE WIND. Het bleef maandag in ons land rustig, maar somber weer. De temperaturen bleven in het bin nenland een paar graden boven ZON MAAN Dec. 14 8.41 16.29 3.15 14.23 15 S.42 16.29 4.29 14.53 16 S.43 16.29 5.44 15.29 17 8.43 16.29 7.00 16.13 18 8.4-1 16.29 8.12 17.07 BROMFIETSER BIJ BOTSING 31ET TREIN GEDOOD. In Meppel is dinsdagavond de 43-jarige R. Seegers uit Wanne- perveen met zijn bromfiets op de onbewaakte overweg in de Bian- kensteinerweg tegen de middel ste van een uit drie wagens be staande goederentrein gereden. De heer Seegers werd hierbij zó zwaar gewond, dat hij tijdens het vervoer naar een ziekenhuis is overleden. De man was in Meppel werkzaam als gemeente werkman. Hij laat een gezin met zes kinderen achter. het vriespunt. Intussen steeg de luchtdruk boven Scandinavië, terwijl boven het Middellandse- zeegebied en het Karpathenge- bied de luchtdruk daalde. Dit zal bij ons tot gevolg hebben, dat de wind gaat toenemen tot matig of krachtig, uit oostelijke richtin. gen. Het blijft overwegend zwaar bewolkt met hier of daar wat sneeuw. In de temperaturen komt geen belangrijke verandering. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. Noordoostelijke wind Overwegend zwaar bewolkt met hier of daar wat sneeuw. Temperaturen om het vriespunt tot lichte veft-st. Tot matig of krachtige toenemende noordoos telijke wind. WOENSDAG 14 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.15 10.50 11.30 11.40 n.m. 10.53 11.28 12.08 12.18 Volgens Radio-Savannaket heeft de nationale vergadering op een bijeenkomst in Savanna- ket een nieuwe pro-Westerse re gering benoemd onder leiding van prins Boen Oem. Generaal Phoemi Nosavan, de leider van de rechtse opstande lingen, die naar Vientiane op rukken, zou vice-premier en minister van Defensie en Vrede zijn, aldus de radio, die de spreekbuis is van de strijd krachten van generaal Phoemi. Bij koninklijk decreet is de regering van prins Soevanna Phoema onwettig verklaard en is het revolutionaire comité van Savannaket verzocht „een voor lopige revolutionaire regering" te vormen. De nieuwe regering telt zestien leden. De hoofdstad Vientiane is nog steeds in handen van de strijd krachten van kapitein Kong Lae. Hij heeft, maandagavond meegedeeld dat de troepen van de communistisch-georiënteerde Pathet-Lao in zijn strijdkrach ten zijn opgenomen. Zoals bekend maakten de iroepen _yAü -UaniI"Gr. Kcuig Lae zich in augustus van de macht in Vientiane meester. Prins Soe- vanne Phoema stelde zich voor als premier een „regering van nationale eenheid" te vormen, met zowel de Pathet-Lao als de rechtse groeperingen. Het opperbevel van de Pathet- Lao heeft alle geregelde troepen en guerilleros opgedragen in het gehele land een guerilla ten gunste van de neuiralistische regering van Soevanna Phoema te voeren en Vientiane te ver dedigen. Deze mededeling is afkomstig van Radio-Hanoi (Noord-Vietnam), die het radio station „de stem van de Pathet- Lao" citeerde. Kort na het middaguur plaat selijke tijd) kwam het op be trekkelijk korte afstand van het centrum van Vientiane tot. een vuurgevecht. Beide partijen maakten o.m. gebruik van mor tieren. Soldaten van de troepenmacht van kapitein Kong Lae hebben in het. centrum van de stad po sities ingenomen. De Pathet-Lao moet aanval len ondernemen in de richting van Xieng Khouland, Midden- en Beneden-Laos. en tegen vijandelijke legerplaatsen, pos ten en stellingen. De Pathet-Lao-troepen in de omgeving van de koninklijke residentie Loeang Prabang moe ten samenwerken met de strijd krachten die trouw zijn geble ven aan Soevanna Phoema. De omsingeling van Loeang Pra bang dient te worden vernauwd en gezamenlijk moet worden opgetreden tegen de groep van Boen Oem de beulen van de kliek van Phoemi Nosavan om de koning en Loeang Pra bang van de rebellen te bevrij den". In Bangkok is vernomen dat het in de omgeving van Vien tiane tot gevechten is gekomen tussen troepen van generaal Phoemi Nosavan en eenheden van kapitein Kong Lae. Een woordvoerder van het Thai- landse ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde dat de toestand „verward" is. De slag om Vientiane is thans begonnen. De eerste granaten zijn in de stad ontploft. Een kwam tot ontploffing in een huis nabij een der voornaamste pago des in de stad. De in gele gewa den gehulde Boeddhistische mon niken kwamen naar buiten en namen in allerijl dé vlucht. De stad weergalmt van het lawaai der wapens, die aanval lers en verdedigers gebruiken: kanonnen, mortieren en zware mitrailleurs. Ook tanks nemen aan de vuur- uitwisseling deel. De militairen van kapitein Kong Le. die Vien tiane verdedigen, hebben stellin gen ingenomen langs de rivier de Mekong, waar zij zich achter bomen en zandzakken hebben opgesteld. De troepen van generaal Nosa van bepalen zich voorshands tot het afgeven van vuur. Er is nog geen inXanterie-aanval op Vien tiane ondernomen. In geheel Vientiane hangt rie lucht van kruitdamp. De straten zijn uitgestorven en alle winkels zijn gesloten. mmm hcerlijk- In Algiers zijn, na de wan ordelijkheden aldaar, 600 Fran sen en Algerijnen gearresteerd wegens hun aandeel daarin. de tekenen van de hevige gc vechten. In de betrekkelijk stille straten liggen wrakken van uit gebrande auto's en naar buiten geworpen huisraad. De synago ge, waarvan alle deuren zijn ver dwenen, is beschilderd met leu zen. Gisterochtend was een uur na de gebruikelijke openingstijd tus. sen vijf en tien procent van de winkels geopend. Veel winkeliers hadden de ijzeren rolluiken slechts half omhoog gehaaid, ge reed om ze onmiddellijk weer te sluiten voor het geval opnieuw gevechten mochten uitbreken. De staking bij de trolleybus sen, het belangrijkste openbare vervoermiddel in Algiers, is nog volledig. Op de routes van de trolley's rijden thans normale bussen. De bestuurders, veelal Algerijnen, worden door een sol daat legen mogelijke acties van rechtse extremisten beschermd. Voorts zijn talrijke Arabische winkels geopend. Het cordon om de Kasbah wordt nog steeds ge handhaafd, maar Algerijnen die willen gaan werken worden, af zonderlijk en na een onderzoek van hun identiteitsbewijs, door gelaten. In het centrum van Algiers zijn meer dan een kwart van de winkels geopend, aldus Coup de Frejac. Er wordt druk gewerkt aan het herstel van de schade. Gisterochtend zijn. talrijke winke liers opgebeld door aanhangers van het „front voor een Frans Algerië", die hun verzochten hun zaken weer te sluiten. IN ORAN In Oran is het gisterochtend tot gevechten gekomen tussen veiligheidspolitie en naar schat ting 2.000 jonge Europeanen die de Arabische wijk wilden bin nentrekken. De politie gebruik te traangas en oefen-handgra naten. Na de eerste aanval werden de betogers verspreid. Zij kwa men echter later weer in kleine groepjes bijeen. Ook in de Arabische wijk heb ben zich gisterochtend enkele ongeregeldheden voorgedaan. De staking in Oran is voor bijna ■honderd procent effectief, A.F.P. vernam van gezagheb bende zijde, dat het „front voor een Frans Algerië" in Oran een oproep heeft doen uitgaan om de staking te beëindigen en heden het werk te hervatten. Nader blijkt, dat de oproep om de staking te beëindigen, af- delingenlegioen. Deze gaven een salvo boven de hoofden der be togers af, doch twee kogels kaatsten terug en doodden tv.ee demonstranten. De Europese slachtoffers vie len, toen een aantaï jonge F.-. sen, die de Marseillaise zing', id door de straten van Bone I. .- ken, eveneens op legionairs stuitten. Deze schoten, waar door twee Fransen werden uj- dood en vijftien gewond. Een aantal Algerijnse betug.is voerde de groen-witte vlag u-n het Algerijnse bevrijdingsahot met Er heerste dinsdagavond m Bone een bijzonder gespannen atmosfeer. De directeur van de Franse voorlichtingsdienst in Algerië, Coup de Fiejac, heeft ihécge deeld, dat een lijkschouwing heeft uitgewezen dat van zestig slachtoffers, onder wie vièr, Euro peanen, er 29 door kogels .waren gedood. In slechts vijf gevallen waren de kogels afgevuurd door de veiligheidstroepen. Van zeven anderen was de keel doorgesne den. Vier vonden de dood ciöor slagen op de schedel of door an dere ernstige verwondingen. Achttien slachtofers bleken te zijn doodgeschoten en twee an deren kwamen door verbrandin gen om het leven. DE NEDERLANDERS IN ALGIERS Naar het ministerie van Bui tenlandse Zaken meedeelt, is een telegram ontvangen van de Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordiging in Algiers. Hierin werd meegedeeld dat de Nederlanders in Algiers en om geving zich, voor zover valt na te gaan, in goede welstand be vinden. Noordslraat 102 - Telefoon 31*1 Terneuzen In Algiers trachtten Fran- Eu vei ügheiilstroepen de Mohammed! nen ervan te weerhouden naar ese wfjken van de stad op te trekken. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soeban- drio, heeft dinsdag de Austra lische ambassadeur, Patrick Shaw, bij zich geroepen om ver klaringen die de Australische premier, Robert Menzies, zou hebben afgelegd, toe te lichten. Volgens sommige kranten in Djakarta had Menzies op acht december in het parlement ge zegd: „Het is onzin voor presi dent Soekarno en minister Soe- bandrio to zeggen dat Indonesië een vreedzame regeling van het geschil-West-Irian wenst". Dr. Soebandrio zei tegen jour nalisten dat Shaw hem had mee gedeeld dat Menzies dit niet ver klaard had. De minister zei dat hij de ambassadeur nog eens had gezegd dat in het verschil met Nederland om westelijk Nieuw- Guinea, de gerechtigheid aan de kant van Indonesië was. komstig is van de vereniging van werkgevers in Oran. De miltaire autoriteiten heb ben bevestigd, dat de leiding van het „front voor een Frans Algerië" de bevolking van Oran heeft opgewekt het werk te her vatten. In de loop van de middag trokken nog groepen opgewon den jongelui door het stadscen trum onder het zingen van de Marseillaise en het uitschreeu wen van de gebruikelijke leuzen, OOK SLACHTOFFERS IN BONE In Bone, de laatste Algerijnse plaats, die door generaal De Gaulle is bezocht, hebben zich botsingen voorgedaan tussen Europese en Mohammedaanse betogers en veiligheidsstrijd krachten. Aan Europese zijde werden twee personen gedood en vijftien gewond. Aan de zijde der Algerijnen vielen drie do den te betreuren, terwijl twee Mohammedanen werden ge wond. De Algerijnen drongen op tegen militairen van het vreem- Door een toeval heeft de koninklijke bruid van België zich laten ontglippen op welke dag koning Boudewijn haar zijn aan zoek heeft gedaan. Een afgevaardigde van Zara- gossa, hoofdstad van Arragon, kon uit een opmerking van dona Fabiola opmaken op welke da tum het jawoord gesproken werd. v Dat moet volgens deze zegs man de achtste juni geweest zijn, want dona Fabiola vertelde hem. dat zij en haar familie historisch met Aragon vergroeid zijn en dat zij het huwelijksaanzoek van koning Boudewijn op de feestdag van de heilige Elisabeth van Por tugal, prinses van Aragon, kreeg. Welnu, die feestdag valt op 8 juni. zo zeide de afgevaardigde van Zaragossa. I, i'P

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1