f LUISTER 61 doden bij bloedige relletjes in Algerië Europeanen gearresteerd in Kongo De Veiligheidsraad over de toestand in Kongo ra mm ps pi ffi PI HET WEEK WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN MAANDAG 12 DECEMBER I960 17e Jaargang Nr 5160 Heden Franse troepenver: ter kin gen naar Algiers Officiële feestelijkheden in Brussel begonnen. Nieuwe aanval van Baloeba's Prinses Betfrix dooPte schip ILJOESJIN-VLIEGTU1G NEERGESTORT Baretten voor ere-commandos Sneeuwstorm in de V. S. IJzel en sneeuw in België Nieuw record in Antwernse haven. DE EINDUITSLAGEN DER AMERIKAANSE PRESIDENTS VERKIEZINGEN MONTGOMERY WIL IN EL ALAMEIN BEGRAVEN WORDEN salens sebhrt" etankering Dij anorinement: lemen/er Dlrecteur-Hoofdredacteui i van de Sartrte Redactie-adres: Noordstiaat 55 -5"? Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gtroriummei 38150 abonnementsprijs: J 6. - pet kwartaal; p'*i maand t 2. pei week 48 ct I ,osse its 9 ct Advertentieprijs pet mm 15 ct: minimum per advertentie 1 2.25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handet»- advertenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre» ctureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tol 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Verschijnt dagelijks - Uilgeelstei N v v/h Finna P. J. van de Sande. Terneuzer, Van officiële zijde is zondag avond meegedeeld, dat er zondag in Algiers 61 mensen gesneuveld zijn toen Franse troepen het vuur op Mohammedaanse beto gers openden. Op het regeringsplein zouden 15 mensen gevallen zijn. Moham medanen vonden daar Franse troepen tegenover zich toen zij probeerden uit de kasj bah op te trekken naar het Europese deel van de stad. In het oostelijke deel van Bek etnart zijn 5 MOhamedatien om het leven gekomen en 106 ge wond. Vijf Europeanen zijn door woe dende Mohamedanen vermoord, terwij! ook een lid van de politie sneuvelde. In officiële kringen is men zeer verontrust over de gang van za ken in Algiers. Men verwacht dat De Gaulle spoedig een verklaring zal al'Iegggen. Van zondagavond zes uur af is de censuur in Alge rië op uitgaande telegrammen verscherpt. Bij hevig vuur uit machinepis tolen rukten zondag vrachtauto's met parachutisten in camouflage- uaiform de wijken, waar gevoch ten werd. binnen. Er zouuen zes ï-egimenten parachutisten naar Algiers gezonden zijn. in Belcourt werd hevig ge vochten. Parachutisten en Euro peanen openden hier het vuur op duizenden Mohammedanen, die met vlaggen van de Algerijnse verzetsstrijders voorop, voor on afhankelijkheid betoogden. Onder de Mohammedaanse betogers be vonden zioh ook vele in het wit geklede en gesluierde vrouwen. Vapu minstens één Europeaan is zondag de keel doorgesneden. In de Europese sector schoten Europeanen op betogende Mo hammedanen. Verscheidene Mo hammedanen zouden gedood zijn. Toen een ziekenwagen een Mo hammedaan wilde oppikken, die in een poel bloed lag. stormden woedende Europeanen op de chauffeur en dragers af. Zij wil den niet dat de zwaargewonde man geholpen werd en trachtten overigens tevergeefs de ziekenwagen van een heuvel te duwen. Tijdens de betoging van de Mohammedanen riep een woord voerder van de betogers op een gegeven ogenblik door 'n micro- toon: „De parachutisten hebben op ons geschoten. Oproerpolitie, wij rekenen op u". Tegen de avond was de kasj- bah door parachutisten met lich te machinegeweren in de aanslag afgesloten. Zij controleerden de mensen die de kasjbah in of uit gingen. De valschermtroepen hebben prikkeldraadversperrin gen aangebracht in de straten die uitkomen op de kasjbah. In de meeste delen van de stad waren de straten verlaten en keerde de rust weer. De bladen van Algiers hebben zondagavond verklaard, dat zij maandag hedenniet zullen ver. schijnen in verband met moeilijk, heden, die het gevolg zijn van de huidige toestand in de stad. De Europeanen in Algiers, die het de laatste dagen voortdurend met de Franse politie aldaar aan de stok hadden, maakten zondag een einde aan hun tegen De Gaulle gerichte activiteit, toen de Mohammedanen in grote groe pen gingen demonstreren. Zij zijn kennelijk bang geworden voor de 80.000 Mohammedanen, cüe in de kasjbah wonen, en vra gen zich angstig af wat er zal gebeuren als het leger hen niet meer beschermt. De Franse opperbevelhebber in Algerië, generaal Crepin, heeft zondagavond een beroep op de bevolking gedaan om zich te ont houden van deelneming aan de agitatie, die wordt uitgelokt door „een handvol leiders van de FLN en een kleine groep Europea nen. De Gaulle, die eerst in Tizi Ouzou is geweest en later naar Bougie vertrok, zei in eerstge noemde plaats tegen een menig te van zo'n 2.000 mensen, voor het grootste deel Mohammeda nen: „Om de vrede in Algerië te herstellen zullen wij, en ik dus ook, alles doen wat in ons ver mogen ligt". Bij zijn aankomst in Bougie werd hij toegejuicht door Mo hammedanen en Europeanen. De eerste groep riep: „Algerië is Al gerijns" en de tweede: „Algerië is Frans". Toen De Gaulle het gebouw van de onderprefectuur binnen ging, schreeuwden Europeanen: „Lagaillarde, Eagaiüarde". De Mohammedanen riepen: „Schiet Lagaillarde dood". In Oran hebben Mohammeda nen, die voor de opstande.ingen- regering betoogden, het gebouw van Parijs naar Algiers afgelast in verband met de toestand al daar Generaal De Gaulle heeft zon dagavond de plaatselijke autori teiten van Bougie toegesproken. „>,!dank~. de smartelijke gebeur tenissen geloof ik dat de vrede in Algerië spoedig gevestigd kan worden. De dageraad van een nieuw Algerië verschijnt aan de horizon, zo zei hij. Later is in Bougie meegedeeld, dat De Gaulle vandaag niet naar Philipville zal gaan, maar naar Biskra. De bevelhebber van het Franse leger in het gebied van Algiers, generaal Vezinet, heeft meege deeld, dat er heden nieuwe troe penversterkingen in Algiers zul len aankomen. In een verklaring zegt hij dat er bloed heeft ge vloeid in Algiers. Maar er zal niets onherstelbaars geschied zijn President De Gaulle temid den van een opgewonden me nigte even na zijn aankomst waar de rechtbank gevestigd is, in brand gestoken en winkels ge plunderd. De politie, gesteund door mari niers, verspreidde de betogers met behulp van traangasgrana ten. De „Air France" heeft zondag twee vluchten met Caravelles In Boenia in do Oostprovincie zijn verscheidene Europeanen ge arresteerd, zo hebben de V. N. zondag in Leopoldstad meege deeld. De volkerenorganisatie heeft een protestingediend bij Gizen- ga, die vice-premiei m op rege- ring-Loemoemba geweest is. De aanhangers van Loemoemba heb ben, zoals bekend, gedreigd alle Met een schitterende receptie in het koninlijke paleis in Brus sel, waarop koning Boudewijn en dona Fabiola zaterdagavond meer dan 4.000 gasten hebben ontvangen, zijn de officiële fees telijkheden ter gelegenheid van het vorstelijke huwelijk in de Belgische hoofdstad ingezet. Vandaag worden al de eerste gasten uit het buitenland in Brussel verwacht, die op uitnodi ging van het Belgische hof de huwelijksplechtigheden van don derdag zullen bijwonen. De rij van koninklijke gasten wordt ge opend door prins Desta van Ethiopië, die in de ochtenduren per vliegtuig op de Brusselse luchthaven zal aankomen. De lijst van de genodigden is in het weekeinde met één ver minderd: de Bulgaarse volksre publiek, verstoord over publika- ties dat ex-koning Simeon Bulga rije zou vertegenwoordigen, heeft aangekondigd niet op de huwelijksfeesten te zullen zijn vertegenwoordigd. Roemenië, eveneens verontwaardigd over mededelingen, dat ex-koning Mi- chaël dit land zou representeren, heeft volstaan met een commu niqué, dat „slechts de door de Roemeense regering aangeduide afgezant" deze taak zal volbren gen. De vorige week was er reeds van de zijde van het Bel gische hof de nadruk op gelegd, dat de beide ex koningen waren uitgeondigd wegens de familie banden met de Jeden van de Bel gische koninklijke familie. Europeanen te zullen arresteren als Loemoemba niet vrijgelaten wordt. In Stanleystad zou tot nu toe nog niemand gearresteerd zijn. Ethiopische troepen van de V. N. zijn naar Elisabeta, dat op ca 100 km van Stanleystad ligt, gegaan om 25 employés van de Unilever sn 10 missionarissen, allen ver moedelijk Belgen, te evacueren. Een groep van circa 1500 jeug dige aanhangers van Loemoem ba heeft zaterdag voor het hoofd kwartier van de V. N. in Stanley stad betoogd. Zij uitte bedreigin gen aan het adres van Kasavoe boe en eiste de terugtrekking van het hoofd van de niet-militaire vertegenwoordiging van de V. N. in Stanleystad, de Tsjech Erzak. Volgens waarnemers denken de aannangers van Loemoemba dat Erzak een Amerikaan is. Het schijnt dat het directe ingrijpen van de volkerenorganisatie in Stanleystad de crisis voorlopig heeft afgewend. Maar waarne mers menen dat de haat, die de aanhangers van Loemoemba te gen de blanken koesteren, nog steeds in gewelddaden kan uit breken. Gewapende benden Baloeba's hebben zaterdag voor de tweede maal in drie dagen een 'heftige aanval uitgevoerd in het gebied van Kongolo, dat ongeveer 700 km ten noorden van Elizabeth- stad is gelegen. De woordvoerder van het Ka- tangaanse ministerie van Bin nenlandse Zaken, die dit meedeel de, zei ook dat de Baloeba's acht Afrikaanse Katangaanse politie mannen hadden gedood en vier Europese leden der politiemacht hadden gewond. Voorts werden nog zes Afrikaanse politieman nen gewond. De woordvoerder verklaarde niet op de hoogte te zijn van de door de Baloeba's geleden verlie zen. modern WB 1 JjWw toiletpapier Op de N.V. Scheepswerf en Machinefabriek „De Merwede" in Hardinxveld-Giessendam heeft H.K.H. Prinses Beatrix zaterdag morgen om hall elf het motor schip „Prinses Margriet" te wa ter gelaten. Zij trad daarbij op als plaatsvervangster van de Prinses, wier naam is gegeven aan het nieuwe vaartuig voor de Oranjelijn te Rotterdam. Pas vrijdagmiddag was bekend, gemaakt, dat Prinses Margriet wegens een lichte ziekte geen gevolg kon geven aan haar voor nemen het schip te dopen. De Hardinxveldse werf ontving voor de derde keer in drie achtereen volgende jaren een lid van ons Koninklijk Huis voor het ver richten van de doopplechtigheid. De weersomstandigheden wa ren ditmaal wel bijzonder ongun stig. Want voor het eerst in dit seizoen sneeuwde het en het was bijzonder koud. Naar eerst zondag in Cairo be kend is gemaakt, is woensdag een Iljoesjin-14 een militair toestel op 65 km ten noorden van Luxer neergestort. Alle 17 inzittenden kwamen om het leven. Het geheel uitgebrande wrak is zondag gevonden. Het vlieg tuig was op weg van Luxor naar Cairo. in Ain Temouchent in de na bijheid van Oran. a!s vandaag het normale leven in Algiers wordt hervat, aldus de generaal. Ock in Oran hebben Franse troepen een cordon gelegd om de Mohammedaanse wijk van de stad. In deze stad zouden drie doden gevallen zijn en 23 mensen gewond zijn geraakt. 12 december naar het Leedy Trio (en „Meneer Jakob") in het ZILVERVLOOT-PROGRAMMA Hilversum II (298 m) 19.15 uur SLkÓM! De Veiligheidsraad heeft vrij dag in een avondvergadering de debatten over de kwestie Kongo voortgezet. De Amerikaanse gedelegeerde James Wadsworth verklaarde, dat er geen twijfel bestaat om trent het recht van de Kongolese autoriteiten om Loemoemba te arresteren, doch deze heeft recht op een menselijke en behoorlijke behandeling. De spreker keerde zich tegen wat hij noemde de Russische pogingen om, onder het mom van menslievendheid en bezorgdheid, chaos in Kongo te scheppen, en beschuldigde de Sowjet-Unie ervan hardnekkig te hebben gepoogd Kongo onder haar controle te krijgen. Wadsworth zei, dat de Ver enigde Staten niet in het minst van plan zijn aan de druk van de Sowjet-Unie toe te geven. Wat betreft de politieke status van Loemoemba in het Kongo lese politieke regeringsstelsel zei hij, dat dit een aangelegenheid is die alleen de Kongolese rege ring aangaat, en die niet ter be oordeling van de Veiligheidsraad en de algemene vergadering staat. Wadsworth merkte op. dat al gemeen bekend is, dat Loemoem ba, als hij erin geslaagd was Stanleystad te bereiken, zou hebben getracht hetzij een afge scheiden regering te vormen, hetzij zich van de macht in Kon go meester te maken, in opposi tie tegen het hoofd van de staat. „De woede van de Sowjet-Unie is verklaarbaar, omdat dit plan dat zij heeft gesteund, niet ge slaagd is", aldus de Amerikaan se gedelegeeerde verder. Hij vestigde vervolgens de aandacht op de gevangenhouding van minister Songoio en leden van het parlement door aanhan gers van Loemoemba in Stanley stad. Naar de mening dér Ver. Staten zouden de doelstellingen der Verenigde Naties in belang rijke mate worden bevorderd, als alle leden president Kasavoeboe zouden erkennen en volledig zouden steunen in zijn streven om rust en orde In Kongo te herstellen. De Sowjet-Unie heeft deze vergadering niet bijeengeroepen uit verlangen, dat de Verenigde Naties in Kongo zullen slagen, maar om nogmaals te trachten de inspanning van de Verenigde Naties en tegelijkertijd het ambt van de secretaris-generaal te vernietigen. De Verenigde Staten zullen de pogingen om met behulp der Verenigde Naties het evenwicht en de vooruitgang in Kongo te bevorderen, volledig blijven steu nen, aldus Wadsworth tot be sluit. Tevoren had secretaris-gene raal de Veiligheidsraad meege deeld, dat de mogelijkheid niet ver af schijnt te liggen, dat de Kongolese regering het besluit waarbij zij zich verzekert van bijna de gehele zeggenschap over het transport over de weg ten behoeve van de militaire bevoor rading der V. N.-troepen, zal herroepen. De Italiaanse gedelegeerde Egidio Ortona wees de Russi sche beschuldigingen tegen de Verenigde Naties van de hand en verklaarde, dat samenwerking tussen Verenigde Naties en de Kongolese autoriteiten niet kan worden ontbeerd om een toestand van evenwicht in Kongo te be reiken. De afgevaardigde van Ecuador, Vinueza, noemde de door de Sowjet-Unie ingediende ontwerp resolutie gevaarlijk en in strijd met het handvest der Verenigde Naties. De arrestatie en gevan genhouding van Loemoemba val len niet onder de bevoegdheden der Verenigde Naties. De door de Sowjet-Unie geëiste ontwape ning van het Kongolese leger zou een daad van duidelijke agressie zijn. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Mahmoud Fawzi, verklaarde vervolgens, dat Kongo op het ogenblik wordt bestuurd door een „bende mario netten en vreemde snoeshanen, die door de imperialisten worden gefinancierd". Loemoemba is veel groter en sterker dan de marionetten van het kolonialis me, aldus minister Fawzi. Vervolgens deelde hij mede, dat „tot zijn grote spijt" de regering van de V. A. R. besloten heeft haar troepen uit de V. N.-strijd macht in Kongo terug te trek ken, omdat zij geen directe ge tuige wenst te zijn van de kolo nialistische actie, die in Kongo gaande is, nóch daaraan wenst deel te nemen. Vervolgens nam .de Indonesi sche gedelegeerde Soenarjo Wir- joprantoto het woord, die dé Verenigde Naties verzocht op energieke wijze verder te werken aan de terugkeer van de demo cratie in Kongo en haar rol niet te verlagen tot die van een „toe schouwer of medeplichtige". Hij stelde voor. dat de Veilig heidsraad zich tegen kononel Moboetoe zal verklaren, eiste de terugtrekking van alle Belgische civiele en militaire personeel in Kongo voorzover het niet tot de Verenigde Naties behoort, en ook de invrijheidstelling van alle Kongolese politieke leiders. Hierna kwam secretaris-gene raal Hammarskjoeld weer aan het woord, die verklaarde dat de Verenigde Naties niet kunnen blijven voortgaan met het oprich- ten van een Kongolees leger, dat een politiek instrument is ge worden, evenmin als met het verlenen van financiële hulp aan het budget van het land, zolang 'een deel van deze begroting wordt gebruikt voor het financie- j ren van activiteiten, die in strijd zijn met aie der Verenigde Naties. De Veiligheidsraad heeft zater dag zijn bespreking van het Kon- golese vraagstuk voortgezet. Engeland, Amerika, Argentinië Sinds vrijdag woedt in het zuidwestelijke deel van de Ver enigde Staten een sneeuwstorm, die aan minstens tien mensen 't leven heeft gekost. Bij El Paso aan de Mexicaanse grens, waar zelden sneeuw valt, lag bijna 20 cm sneeuw, waar door vrijwel alle wegen onbe gaanbaar waren. Vele kleine plaatsen zijn van de buitenwereld afgesneden. IJzel, sneeuw en mist hebben het afgelopen weekeinde het ver keer in de Belgisehe Ardennen bemoeilijkt. Op enkele plaatsen is zaterdagnacht sneeuw geval len. Met zand en pekel werden zondag de voornaamste wegen berijdbaar gemaakt. Voor de komende 24 uur wordt verdere sneeuwval en ijzelvor ming verwacht. Vrijdag is in Antwerpen het 16.000e zeeschip van dit jaar bin nengelopen, een nieuw recordcij fer. I n 195, toen dit aantal voor het eerst werd bereikt, kwam het 16.000e schip pas op 24 december in de Belgische haven aan. en Italië hebben gezamenlijk een ontwerpresolutie ingediend, waarin een beroep wordt gedaan op het internationale Rode Kruis om in geheel Kongo arrestanten te doen bezoeken, met inbegrip van oud-premier Loemoemba, wiens arrestatie heeft geleid tót de huidige, op initiatiel van de Sowjet-Unie gehouden raadsbij- eenkomsten. De Russen hebben op hun beurt een resolutie ingediend, waarin de V. N. wordt opgedragen er voor te zorgen dat Loemoemba onverwijld op vrije voeten wordt gesteld. Voorts zou de volkeren organisatie maatregelen moeten treffen opdat het Kongolese par lement weer bijeen kan komer,, terwijl verder het Kongolese leger zou moeten worden ontwa pend en een beroep op België zou moeten worden gedaan om z$n personeel uit Kongo terug te trekken. Men verwacht dat heden over de Westelijke en Sowjet-resoiutie zal worden gestemd. Nu de stemmen van alle 166.064 stembureaus geteld zijn blijkt senator Kennedy bij de presidentsverkiezingen 139.332 stemmen meer te hebben gekre gen dan zijn tegenkandidaat Nixon. Volgens de officiële uitslagen van 44 van de 50 staten en de onofficiële uitslagen van de ove rige, kreeg Kennedy 34.221.229 stemmen en Nixon 34.081.397, terwijl 461.505 stemmen op ande re kandidaten werden uitge bracht. Volgens het Egyptische blad „Al Ahram" heeft maarschalk Montgomery besloten voor zich zelf een grafkelder te laten bou wen in El Alamein, op de mili taire begraafplaats waar «ié doden van de campagne ir de Libische woestijn rusten. De maarschalk heeft de wens geuit te midden van zijn vroegere strijdmakkers begraven te wor den. Op de Markt te Roosendaal had vrijdag de uitreiking plaats van de groene comman do-baretten aan vier ere-com- mando's, o.w. de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. rar. A. F. C. de Casembroot, die wij hier met het ere-hoofddeksel op gefoto grafeerd zien. kappo mM Woport» cod«ef ixiril 16 brovwt-jjsfroaf 9 t«M*uzea individuele haarverzorging wij hebben de nieuwe haarraode- bjn „Paris 1961", tijdens ons verblijf te Parijs, niet alleen bestudeerd, doch ook uitgewerkt. RUSTIG WEER De aanvoer van koudere lucht, die tijdens het begin van het weekeinde plaats vond, kwam zondag vrij snel weer tot stil stand. Dit hangt samen met het naderbij komen van een rug van hogedruk. Deze rug zal ons van daag gepaseerd zijn. De wind. die in het binnenland zwak, langs de kust later matig wordt, gaat waaien uit zuidelijke, iater wes telijke richtingen. Na een vooral in het binnenland koudere nacht zullen de temperaturen vandaag weinig verandering ondergaan. Over Engeland beweegt een oceaanlront in onze richting. Daarom neemt de kans op neer slag weer toe. medegedeeld door het K.NJVLI. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zelfde temperaturen Verder toenemende bewolking met later kans op enige sneeuw, overgaand in regen. Zwakke tot matige wind, over wegend uit westelijke richtingen. Ongeveer dezelfde maximumtem peraturen. MAANDAG 12 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweeit Walsoorden v.m. n.m. 7.46 8.31 8.21 9.06 9.01 9.46 9.11 9.56 ZON MAAN Dec. 12 8.39 16.29 0.56 13.33 13 8.40 16.29 2.04 13.57

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1