Neer dan 2h miljard P( 1 Kasavoeboe over de arrestatie van Loemoemba BINNENLANDS NIEUWS Beursoverzicht BURGERLIJKE STAND Coöp. Boerenleenbank «Terneuzen» Pagïna 4 SALAMOE DREIGT BELGEN TE ZULLEN DODEN DE TERUGTREKKING DER V.A.R.-MILITAIREN UIT KONGO Ook communistisch China eist vrijlating van Loemoemba HAMMARSKJOELD VERDEDIGDE KONGO- BELEID IN DE VEILIGHEIDSRAAD BELGIE VRAAGT V. N.-BESCHERMING VOOR BELGEN IN STANLEYSTAD VEILIGHEIDS RAADSLEDEN GEKOZEN Sedert 1912 ,Wij komen" >en emigranten-ouders INCIDENT MET CUBAANS PASSAGIERS VLIEGTUIG DE MOND- EN KLAUWZEEREPIDEMIE IN ENGELAND. Het barricaden-proces DRIE GEVLUCHTEN UIT BARRICADEN- PROCES GEVEN ZICH AAN RAIFFEISENBANK INTERNATIONALS IN REACTIE Nabeurskoersen. Beursindices Advieskoersen buitenlands bankpapier OPENBARE VE 1. Het Hi 2. Het Hi OPENBARE VER Het Hu i1111 j DE V R IJ E ZEEUW Zalerdag 10 De Kongolese president Jo seph Kasavoeboe heelt secreta ris-generaal Hammarskjoeld ge schreven dat de gezondheidstoe stand van de gearresteerde ex- premier Loemoeba bevredigend Is. HIJ verklaarde ook dal de geldigheid van het togen Loe moemba uitgevaardigde arresta tiebevel Is erkend door de ver tegenwoordiger der V. N. In Kongo. „Op een tijdstip, waarop de aandacht van ons lijdende volk ls gevestigd op Stnnloystad, met zijn opgejaagde en tot zwijgen gebrachte bevolking, geraakt oen daartoe zorgvuldig propa gandistisch voorbereid gedeelte van de internationale mening In opwinding over het lot van een man, wiens handelingen de grondvesten hebben gelegd voor het drama, waarvoor wij ons thans zien gesteld. Deze man, Loemoemba, is ge arresteerd en niet ontvoerd. HIJ is op goede gronden gevangen gezet en hij ls geplaatst onder net toezicht van militairen, wier discipline, ongeacht wat de heer Dajal hierover in zijn rap port mag zeggen, van dag tot dag beter wordt (de Indiër Da jal is, als bekend, de speciale vertegenwoordiger der V. N. in Kongo). Twee dokters hebben Loe moemba kunnen bezoeken en zij hebben vastgesteld, dat zijn gezondheidstoestand bevredi gend is," aldus Kasavoeboe. Hij besluit zijn brief met Hammarskjoeld te verzoeken „uw grote invloed aan te wen den, om de klagende delegaties te verzoeken op te houden met elke campagne, kunstmatig ver oorzaakte opwinding en andere acties ten behoeve van Loe moemba." Kasavoeboe vermeldt in zijn brief ook de jegens Loemoemba uitgebrachte tenlasteleggingen, namelijk het zich onwettig aan meten van bevoegdheden, aan slagen op de persoonlijke vrij heid van Kongolezen, die boven dien aan folteringen werden on derworpen, het organiseren van benden, die gebruikt werden De districtscommissaris van Stanleystad, Salamoe, heeft er mee gedreigd Belgische gijze laars (e zullen doden indien oud premier Loemocmhtt vrijdag avond niet ls vrijgelaten. Het aantal gijzelaars dat Sa la moe zou willen doden, ls niet genoemd. Salamoe, Loemoemba's privé secretaris, deelde dit president Kasavoeboe en kolonel Moboetoe telegrafisch mee. Alle Belgen in de Oostprovin cie zullen worden gevangenge nomen, een aantal van hen zal worden gedood en alle Belgische belangen in de provincie zullen worden gesaboteerd, Indien Loe moemba en de leden van diens regering niet op vrije voeten ko men, aldus Salamoe. In Salamoes telegram wordt een termijn gesteld van 48 uur maar, naar verluidt, loopt dit ul timatum vrijdagavond af. Het is niet bekend of er al Europeanen in Stanleystad zijn gearresteerd. Volgens Salamoe is het ontoe laatbaar dat Kongo weer door „Belgische Imperialisten" wordt gekoloniseerd. De Ver. Naties hebben gerea geerd met stafchef Monghasja lyassoc naar Stanleystad te zen den om het bevel over te nemen en verslag uit te brengen. De V. N. hebben aangekondigd, dat zij haar troepen uit het omlig gende gebied in de stad zullen samentrekken. Er zijn ongeveer duizend Euro peanen in Stanleystad en nog eens duizend in de rest van Oost provincie. De V. N. hebben een schoolge bouw gereed gemaakt voor men sen die bescherming zoeken. voor verwoesting, afslachting van burgers en brandschatting, het opzetten van militairen tot rebellie en het organiseren van een militaire expeditie togen het zuiden van dc provincie Kasal. „U zelf, mijn Hammarskjoeld, heeft in het rapport, dat u in september J.l. aan de Veilig heidsraad heeft uitgebracht, dit laatste feit „als uitroeiing van een groep of ras" beschreven," aldus president Kasavoeboe. De president schrijft verder: „De arrestatie van Loemoemba betekende een wezenlijke ver lichting voor geheel Kongo. Loemoemba was van plan zich naar Stanleystad te begeven, om zich aldaar bij zijn aanhangers te voegen en oen tegenregering te vormen. En deze aanhangers zwaaien opnieuw met de toorts van het terrorisme, terwijl de V. N.-ver- tegenwoordlgers machteloos toezien. Parlementsleden zijn gevangen gezet en gemarteld, stamhoofden werden tot bloe dens toe gegeseld, enz..,.", al dus Kasavoeboe. De regering van de Verenigde Arabische Republiek heeft don derdag in een communiqué ver klaard dat het opperbevel der V. N. de volledige verantwoorde lijkheid voor de verergering van de toestand in Kongo draagt. Zij zegt dit ter rechtvaardiging van haar besluit om de militairen der V. A. R. uit dat land terug te trekken. De flagrante partijdigheid van het opperbevel der V. N. heeft bijgedragen tot de versterking van het imperialisme en zijn agenten in Kongo. Hierdoor dreigt een burgeroorlog waarvan het Kongolese volk het eerste slachtoffer zou zijn, aldus het communiqué. Voorts wordt kritiek geleverd op de „passiviteit" van de verte genwoordigers der V. N. tegen over de „mishandelingen" waar aan Kongolese nationalisten en in het bijzonder Patrice Loe moemba zijn blootgesteld. „Het lijkt alsof de V. N. strijdkrach ten naar Kongo hebben gezon den om de onafhankelijkheid van het land en zijn wettige re gering te liquideren en er de overheersing door het impe rialisme te vestigen," zo wordt verklaard. In een donderdag gepubli ceerde verklaring eist de rege ring van communistisch China de onmiddellijke vrijlating van Loemoemba en andere gearres teerde Kongolezen, bestraffing van de schuldigen, het weer aan het bewind brengen van de wet tige regering-Loemoemba, en het beëindigen van de agressie en inmenging van de Verenigde Naties in Kongo. De regering van Peking ver klaart de jongste Russische ver klaring ten aanzien van het Kongolese vraagstuk volkomen te onderschrijven en doet een beroep op de Afrikaanse en Aziatische landen, evenals op „alle andere vrije landen" om ten gunste van Kongo en Loe moemba in te grijpen, aldus een bericht van het Chinese pers bureau Nieuw-China. Dag Hammarskjoeld heeft vrij dag in de Veiligheidsraad de V.N.-politiek in Kongo opnieuw verdedigd. Hij sprak van „een zeer verontrustende ontwikke ling" in Stanleystad en Oost provincie. (Stanleystad is een bolwerk van de gearresteerd ex- premier Loemoemba.) De algemene secretaris ver klaarde zich verbaasd over som mige redevoeringen die in de Raad zijn gehouden, terwijl het De Belgische minister van Bui tenlandse- Zaken VVigny, heeft de secretaris-generaal van de V. N., Hammarskjoeld, verzocht maat regelen te nemen ter bescher ming van het leven en de bezit tingen van de in Stanleystad de hoofdplaats van de Oost-pro vincie in Kongo door plaatse- Hike Kongolese autoriteiten be dreigde Belgen. Het verzoek is gedaan naar aanleiding van een telegram van de Kongolese commissaris van het district Stanleystad, Bernard Salamoe, aan president Kasavoe boe en kolonel Moboetoe, waar in hij dreigt alle in de Oost-pro vincie verblijvende blanken te tloen arresteren en sommigen van hen te zullen laten terecht stellen. indien Loemoemba niet olimdijk wordt vrijgelaten. Vu, dreigt Salamoe de gewezen particuliere secretaris van Loemoemba alle Belgische ondernemingen in dc Oost-pro vincie te „saboteren", indien de ex-premier niet voor vrijdag avond op vrije voeten zou zijn gesteld. Minister Wigny heeft de per manente vertegenwoordiger van België bij de V. N. opgedragen de aandacht van Hammarskjoeld te vestigen op het ernstige ge vaar, waaraan de Belgen in de Oost-provincie thans bloot staan. Het opperbevel van de Ver enigde Naties heeft een missie naar Stanleystad gezonden om de toestand op te nemen. De V. N.-troepen hebben in Stanley stad een schoolgebouw gevor derd, waarin alle zich bedreigd voelende Europeanen een onder dak kunnen vinden. Generaal Iyassoe is een Ethio piër. In de Oost-provincie zijn 1800 Ethiopische militairen van de V. N. gestationeerd. De Zweedse generaal Von Horn, de opperbevelhebber van de V. N.-strijdmaeht, verklaarde bij een inspectie van 600 Maleisc militairen in Leopoldstad, dat dc taak van de V. N.-troepen in Kongo een ondankbare is. Vol gens hem hebben langzamerhand alle eenheden van de V. N.-strijd- macht aan ongerechtvaardigde kritiek blootgestaan. De burgemeester van Stanley stad heelt bij decreet alle onder nemingen in de stad „geafrika- niseerd". De leidinggevende blanken moet plaats maken voor „bekwame Kongolezen", met dien verstande, dat de blanken ver antwoordelijk blijven voor de op leiding van hun opvolgers. Zij moeten, blijkens het decreet, voortdurend de Kongolezen ter zijde staan. manduat van dc V.N. toch duldc lijk genoeg was. „De V. N. hebben kolonel Mo boetoe niet betaald, zij hebbon niet. gevochten voor dé Katan- gese president Tsjombe en zijn niet medeplichtig aan dc arres tatie van Loemoemba", aldus Hammarskjoeld. HIJ hoopt zeer spoedig een rap port over dc gebeurtenissen In Stanleystad en Oostprovinclc Ie kunnen laten rondguan. Tevoren had de Rus Valerian Zoiin biltere kritiek geoefend op het V.N. beleid in Kongo. Hij zei dat dc V.N. de „imperialisten" helpen en kolonel Moboetoe steunen ln zijn strijd legen Loe moemba. Zorin eiste een onver wijld optreden tegen ..de agres sors, dc kolonialisten en hun agenten, die dc onafhankelijk heid van Kongo willen vernieti gen". Kritiek op de V. N. kwam ook van Zuid-Slavlö en Mali. De Brit sir Patrlk Dean ver dedigde het beleid van Ham marskjoeld. Het debat werd vrijdag om 7.13 uur geschorst tot heden om De Verenigde Arabische Re publiek en Chili zijn vrijdag als lid van de Veiligheidsraad geko zen. Zij kregen in de algemene vergadering elk 74 stemmen. Te voren was de vergadering er mee akkoord gegaan, dat Tur kije in 1961 de zetel zal bezet ten, die dit jaar werd ingeno men door Polen. Toen vorig Jaar Turkije en Polen geen van tweeën de vereiste meerderheid van twee derden wisten te beha len, was overeengekomen, dat zij achtereenvolgens elk één jaar zitting in de raad zouden hebben. Bij de stemming over de der de vakante niet-permanente ze tel stuitte men op moeilijkhe den. BIJ de eerste stemming kreeg hot door het westelijke mogendheden gesteunde Portu gal slechts vijftig stemmen, ge volgd door Liberia met 32 stem men en een aantal staten die zes stemmen of minder kregen. Bij de volgende stemming, die ging tussen Portugal en Liberia, kreeg Portugal 49 en Liberia 47 stemmen, zodat een nieuwe stemming nodig was. (Adv.) De stichting ..WIJ komen" heeft weer een ouderpaar geluk kig gemaakt. Vrijdagmiddag vertrokken namelijk de heer en mevrouw Dobina (76 en 73 jaar) met de „Maasdam" naar de Ver enigde Staten, voor een bezoek van drie maanden aan hun jong ste dochter, die zeven jaar gele den naar het plaatsje Friesland in Wisconsin emigreerde. De reis kwam als een comple te verrassing voor het bejaarde echtpaar uit het Groningse Uit huizen, waarvan de man in zijn leven nooit verder is geweest dan tot Utrecht en dat nog slechts dankzij militaire diensten de vrouw zelfs niet verder dan tot Harderwijk. Beiden hadden van hun A. O. W.-gelden wel wat ge spaard, maar het bedrag liep zo langzaam op dat de vrouw er moedeloos onder werd en een maand geleden de heer M. Reckman, voorzitter van het spaarfonds „Wij komen", ten slotte maar schreef dat zij stop te en er in berustte haar doch ter niet meer te zien. Het was een ontroerende brief, die niet alleen het stich tingsbestuur vermurwde, maar ook de burgemeester en enkele Een Cubaans passagiersvlieg tuig heeft donderdagavond een noodlanding gemaakt op een suikerplantage. Drie leden van de bemanning waren gewond en een passagier was doodgescho ten nadat vijf personen hadden geprobeerd de inzittenden en de bemanning hun wil op te leggen en het toestel naar de V. S. te doen vliegen. Drie mannen, die bij het kom- plot betrokken zouden zijn, zijn gearresteerd toen zij de planta ge in wilden vluchten. Twee vrouwen, die ook in het kom- plot zouden zitten, werden door de passagiers in het vliegtuig vastgehouden, aldus verluidt in Havanna. Een van de gewonden is de piloot, die ondanks zijn verwon dingen een geslaagde noodlan ding maakte. Zijn toestand zou ernstig zijn. Het toestel vloog van Clen- fuegos naar Havanna toen de aanvallers er zich meester van wilden maken. De Parijse politie heeft don derdag meegedeeld, dat zij in de buurt van Montmartre 17 lei ders van het Algerijnse bevrij dingsfront (F. L. N.) heeft gear resteerd. Volgens de politie wo nen er in de buurten bij Mont martre 2.000 actieve leden van het F. L. N. Van daaruit zouden de Algerijnse rebellen opereren in Parijs en omgeving. Twee voormalige functiona rissen van het Westduitse mi nisterie van Binnenlandse Za ken. Willi Knipp en Joseph Paul, zijn vrijdag door het fede rale gerechtshof te Karlsruhe wegens spionage voor Oost- Duitsland tot resp. tien en ne gen jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Het Ooslduitse communisti sche blad „Das Volk" schrijft dat moet worden aangemoedigd dat kindoren in Oost-Duitsland met oorlogsspeelgoed spelen. Al het speelgoed waardoor het leger con plaats in de harten van de kin deren krijgt, is een „bijdrage voor dc verdediging van de vrede", aldus „Das Volk". inwoners van Uithuizen. En zes tien dagen geleden enkele BIvFAAKDE WIELRIJDER OMGEKOMEN Vrijdagmiddag om ongeveer half vier is de 68-jarige fietser J. J. Polter uit Assen door een vrachtauto, beladen met zand, ge grepen en op slag gedood. Het slachtoffer wilde reehtsafslaan. Vermoedelijk heeft hij geen rich ting aangegeven, waardoor hij door de auto werd gegrepen. JEUGDIGE AUTOPIKATÉN Twee Haagse jongens van 17 Jaar namen dezer dagen te Rot terdam een auto weg en reden ermee naar Amsterdam. Daar liepen zij nog diezelfde avond, toen zij probeerden dc radio uit die auto te verkopen, tegen de lamp. Het tweetal, een plaatwer ker en een bijrijder, werd aan de Rotterdamse politic overge geven en is inmiddels voor de officier van justitie in Den Haag geleid. Spoedig na de aanhouding bleek reeds, dat men met een stel autopiraten te doen had. Hun operatictorrein strekte zich uit van Den Haag tot Haarlem, Amsterdam, Utrecht en Rotter dam. Dc residentie bleek het centrum van hun activiteit tc zijn. In vijf weken tljds hadden ze ongeveer 25 personenauto's weggenomen en het daarbij voor al voorzien op een bepaald merk. Zo nodig werd het tochtrult.je met een breekijzer geforceerd en door middel van snoeren met klemmen wisten zij de wagens zonder sleuteltje tc laten star ten. In verschillende gevallen be trof het slechts joyriding. Het gebeurde n.l. nogal eens, dat zij voor een Haagse bioscoop, waar een lang programma werd ge draald, een auto wegnamen en dc wagen bijtijds weer op de plaats, die zij tevoren met krijt jes hadden gemarkeerd, terug zetten. De plaatwerker, die geen rijbewijs had, had van zijn mak ker een spoedopleiding ln het besturen gekregen, waarbij voor al aandacht besteed was aan het rijden met grote snelheid. Zo kon het gebeuren dat zij twee wa gens tegelijk meenamen en ach ter elkaar aan renden. Als on derweg de benzine op bleek te dagen na het 55-jarig huwelijks- zijn, werd er ergens een andere feest van het echtpaar werd oud-landarbeider Dobma dan ook bij burgemeester mr. A. Brinkman ontboden om te ver nemen dat hij zo snel mogelijk zijn koffers moest pakken. De tickets lagen klaar De heer Reckman deelde mede dat het initiatief van „Wij ko men" een grote weerklank heeft gevonden. Binnen een jaar werd vla de Rijkspostspaarbank meer dan een miljoen gulden ge spaard ten behoeve van 3000 as pirant-reizigers. Ruim 250 emi granten-ouders konden hun kin deren bezoeken. Het noodfonds van de stichting, waarin ook niet-leden regelmatig bijdragen storten, gaf financiële steun in 22 tragische gevallen. Ook werd enkele keren morele hulp ver leend en bemiddeld tussen ouders en emigranten. Een bemoedigend facet van de spaarregeling is, dat nu veel ouders een mogelijkheid hebben gekregen om hun grootste wens te realiseren. Vaak ook brengen niet alleen de direct-betrokke- nen (ouders en emigranten) de gelden bijeen, maar ook ande ren. In Amsterdam spaart zelfs een hele straat voor de reis van een oud vrouwtje, dat zelf on mogelijk het bedrag bijeen kan krijgen. De stichting streeft er op het ogenblik naar de tarie ven voor emigranten-ouders te verlagen, hetzij via regerings subsidies, hetzij door het orga niseren van gezelschapsreizen. „Het is dankbaar werk", zegt de heer Reckman er van. „Men heeft er geen idee van hoe groot vaak het verdriet is voor de ouders, die om financiële rede nen het contact met hun geëmi greerde kinderen verliezen." auto uitgezocht, waarmee dc tocht werd voortgezet. Zo werd De huidige mond- en klauw- zeerepidemie ln Engeland zal de regering ongeveer een miljoen pond sterling kosten aan schade loosstelling voor geslachte die ren. Dit is gisteren bekend ge maakt door het ministerie van Landbouw. Volgens de bekend making ziet het er nu naar uil. dat de ziekte beperkt blijft tot de aangetaste streken. Het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat de ziekte op andere plaatsen op grote schaal zal uit breken. Sedert de epidemie op 6 novem ber uitbrak heeft men 16.100 runderen, 19.600 schapen, 6.500 varkens en 22 geiten moeten slachten. HOEK. Geboorten. 4 nov. Catharina Jannetje, d. van Johan G. Leen- dertse en MariR Dieleman. 24 nov. Jannetje Adriana, d. van Abraham F. Pladdet en Johanna J. van der Gouwe. Overlijden. 3 nov. Elizabeth Wolfert, S7 j., wed. van Fran cois W. Dekker. De krijgsraad die het zoge naamde barricadenproces be handelt, heeft vrijdag besloten Fernand Feral in hechtenis te houden. Feral was een van de vijf beklaagden die maandag niet op de zitting waren versche nen. In tegenstelling tot Pierre Lagaillarde en drie anderen, meldde hij zich woensdag in Zuid-Frankrijk bij de politie. Drie gevluchte verdachten uit het z.g.n. barricadenproces, Jean-Marie Demarjuet, Jean- Jacques Susini en Marcel Ron- da, hebben zich in het grens- plaatsje Figueras bij de Spaanse politie gemeld, aldus is van of ficiële zijde in Barcelona verno men. Figueras ligt. dicht bij de Franse grens, in het oostelijk deel van de Pyreneeën. Zij verdwenen op hetzelfde moment als Lagaillarde, nadat do rechtbank had besloten hen voorlopig ln vrijheid te stellen. De Franse ambassade in Madrid heeft bevestigd dat Lagaillarde wiens parlementaire on schendbaarheid inmiddels door de nationale vergadering is op geheven zich in de Spaanse hoofdstad bevindt. Susini, Demarquet en Ronda meldden zich bij de politie van Cantalops een dorp op 50 km van Gerona en dicht bij de grens met Frankrijk en ver zochten om politiek asiel. ZIJ werden onder bewaking naar Figueras gevoerd en daar vast gehouden, terwijl de plaatselijke autoriteiten Madrid om instruc ties vroegen. Zij vertelden illegaal de grens te zijn overgestoken. Mr. Tixier-Vignancourt, de ver dediger van Dcniarquet in het barricaden-proces ln l'iirjjs, is naar Spanje gereisd, waar hij een onderhond heeft gehad met Pierre Lagnillarde. een van de vUf op erewoord vrijgelaten ver dachten, die zijn gevlucht. Geen wonder dat de advocaat bjj zijn terugkeer op het vliegveld Orley hij I'arljs, door vertegen woordigers van pers, radio en T. V. werd bestormd. in Rotterdam en Amsterdamse. en in Wassenaar een Utrechtse auto aangetroffen. MUNITIE-VISSER VERONGELUKT De Delfzijlse zeetjalk „Zee meeuw" is woensdagmiddag tus sen drie en vier uur vergaan ln het mondingsgebied van de Elbe. Vermoedelijk heeft zich aan boord van het ijzeren schip, ge laden met bommen, granaten en andere munitie, een hevige ex plosie voorgedaan. De ongeveer 55-Jarige kapitein- eigenaar H. August uit Delfzijl is vermoedelijk verdronken. Zijn 26-jarige zoon, Johan August, heeft urenlang op zee rondge zwalkt en is tenslotte door een Duitse vissersboot opgepikt en naar Helgoland gebracht. HIJ is daar donderdagmiddag om drie uur in een ziekenhuis opgeno men. De „Zeemeeuw" is een van de allerlaatste zeetjalken van de oude stempel in Nederland. Uit dit type schip is later de coas ter ontwikkeld. De tjalk met 99 bruto registerton en voer onge veer drie kilometer ten noorden van boei 11 op de Jadc-Emsroute boven de Duitse kust. Kapitein August was bezig met een elektromagneet oude munitie op te vissen uit zee. HIJ deed dit werk al Jarenlang ook onder de Deense kust Men heeft zijn zoon, de enige die bi) hem aan boord was, nog niet kunnen horen, maar uit de aard van zijn verwondingen schaaf- en splinterwonden) wordt opge maakt dat zich een explosie heeft voorgedaan, waarna de „Zeemeeuw" snel is gezonken. De 26-jarige zeeman wist zich met een overnaadse reddings sloep te redden. Kapitein H. August, is ver moedelijk bezig geweest om oude munitie, welke hij in Duitsland had geladen, in zee te werpen. De „Zeemeeuw" was speciaal ingericht voor het vis sen van munitie. Boven boei 11 op do .Jade- Emsroute placht de heer August echter niet te vissen, maar oude Navo-munitic, welke enkele ja ren in depots in Duitsland gele gen heeft, te laten zinken. De verwondingen van de 26-jarip,e zoon van de schipper, Johann August zijn van lichte aard, zo werd gistermorgen bekend ge maakt. OPA KOKTKRING OVERLEDEN In het Groene-Kruissanato- rium te Delft, waar hij sinds on geveer een week was opgenomen in de afdeling voor chronisch" zieken is vrijdagmorgen op 109- jarlgc leeftijd overleden de heer W. H. Kostcring, die niet alleen de oudste Inwoner van Delft doch ook de oudste Nederlander was. Nog op dinsdag 22 novem ber had de heer Kostering opge wekt zijn 109de verjaardag ge vierd en er die dag geen doek jes omgewondpn, dat hij er wat trots op was, dc oudste van het land te zijn. Kort na zijn verjaar dag kwam de inzinking, die hel noodzakelijk maakte, dat hij in het ziekenhuis werd opgenomen. De weduwe mevr. H. Smit Mellering in Ter Apel is thans met haar 107 jaar de oudste van ons land. DODELIJKE AANRIJDING Donderdagavond is op de rijksweg ln Heesch bij Oss een Volkswagen in frontale botsing gekomen met een vrachtwagen en onmiddellijk in brand gevlo gen. De bestuurder, de 45-jarige ds. J. Krijtenburg uit Nijmegen, gehuwd en vader van zes kinde ren werd verkoold uit het auto wrak gehaald. Ook de vrachtwa gen van de plastifabriek uit Ber gen (ln Limburg) vloog In brand. De chauffeur kon de auto echter ongedeerd verlaten. (Adv.)' (ƒ2.500.000.000,—) Dat is het totaal spaartegoed bij de boerenleen banken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raif- feisenbank te Utrecht. Ruim twee en een half miljard gulden. Ook U kunt profiteren van de gunstige voorwaarden. Er ligt een spaarboekje voor U klaar bij de vcalstraat 7 TERNEUZEN Noordstraat 6 AXEL De internationale waarden waren gisteren, voor de laatste dag van deze beursweek, in re actie op de koersstijging van de beide voorgaande dagen. De handel was over de gehele linie minimaal. Wall Street verander de donderdag niet veel. Hier door werd gisteren een domper gezet op de gunstige stemming, die donderdag op het Damrak aanwezig was, mede op de hoop dat New York met hogere koer sen voor de dag zou komen. Dit laatste gebeurde niet met als ge volg, lagere koersen in Amster dam. De Westduitse beurzen gaven doorelkaar koersverliezen van circa 5 punten te zien De beurs in Parijs en Milaan was eveneens lager. Met het week einde in zicht voelde het publiek er weinig voor met kooporders in de markt te stappen of de bestaande posities verder uit te breiden. In Kon. Olie kon de ar bitrage nog wel iets tot stand brengen maar daar hield de ac tiviteit van die zijde dan ook mee op. Alles bijelkaar een lus teloze beweging. AKU's prak tisch onveranderd op 458' Phi lips moest op 1177 circa 13 pun ten van de donderdag behaalde 20 punten winst afstaan. Unile vers min 4 op 878. Hoogovens verloor op 810 de 13 punten winst van de vorige dag. Kon. Olies een gulden lager op 121,10. Vergeleken met de slot- koersen van de vorige week vrijdag boekten AKU, Philips en Unilever deze beursweek een koerswinst van circa 5 punten. Hoogovens wonnen deze week 17 punten, terwijl aandelen Kon. Olie een gulden verloren. De scheepvaarten konden zich zeer goed handhaven zij het met afnemende handel. Cultures ongeanimeerd en eerder iets la ger. Staatsfondsen op het slot- niveau van donderdag. Gisteren werden de volgende claims voor het laatst verhandeld: Bernet kreeg een adviesprijs op 875, overeenkomende met 187' 'a pro cent voor een nieuw aandeel, Spaarnestad advies 670 of 200' 2 procent voor een 4% pro cent converteerbare obligatie en Schuppen Sajet advies 370 of 285 procent voor een nieuw aan deel. Aandelen Wernink's Beton werden iets hoger op 160 gead viseerd op de uitvoerige tussen tijdse mededelingen over de gang van zaken van dit bedrijf waarvan tevens werd gezegd dat op een onveranderd dividend van 9 procent over 1960 zeker weer kan worden gerekend. De winst over het lopende boekjaar van „Netam" zal beduidend ho ger liggen dan die van het vori ge jaar. Hierdoor zijn de divi- dendvoorui'zichten zeer gunstig. Dit goede bericht kwam in een ongunstige markt en was daar om niet van invloed op de koers van de aandelen die op 202 (240) werden geadviseerd. Ook aande len Vereenlgde Blikfabrieken werden op 382 vrijwel onveran derd geadviseerd niettegen staande de gunstige resultaten over het lopende boekjaar en de verwachting van een onveran derd dividend van 12 procent over het in oktober 1959 vergro te aandelenkapitaal van 7,5 miljoen tot ƒ10 miljoen. Prolongatie 3', 2 procent. A.K.U.: 462—465 slot 465 (461) Kon. Olie: 21.20—121.70 121.70 (120.90) Philips: 1179-1192 gl. 1190 gl. (117714 Unilever: 789—796 795 786) Hoogovens: 813818 818 (812 ex inlerimdividen)d Int. Conc. Industrie Scheepvaart Banken Cult. enz. Algemeen 7/12 8/12 9/12 553.16 560.13 556.09 32k.25 328.02 328.17 172.26 174.22 174.66 219.16 220.31 219.98 148.70 148.96 149.36 388.93 392.91 391.11 De advieskoersen voor buiten lands bankpapier heden geldend, luiden Engelse pond 10.14—10.64, Amerikaanse dollar 3.74' 3.78'Canadese dollar 3.82— 3.87, Franse frank (100) 75.85— 76.35, Belgische frank (100) 7.49 —7.54, Duitse Mark (100) 90.10 90.60, Zweedse kroon (100) 72.40 —73.40. Zwitserse frank (100) 87.35—87.85, Italiaanse lire (10.000) 59.75—61.75. Deense kroon (100) 54.25—55.25, Noorse kroon (100) 52.40—53.40, Oosten rijkse Schilling (100) 14.471 - 14.57' 2, Portugese escudo (100) 13.15—13.30, Spaanse peseta (100) grote coupures 8.20—6.35. In plaats van Verloofd: IIANNEKE GOl en J. II. XV. PEST Amsterdam, Sloterkadc 61 Zeist, Lommerlust Receptie: 17 decern' 17.30 uur tc Hi Dicpcndaalsc Di i| Notaris HOVING neuzen zal op dii december I960, dei uur, ten verzoeke familie W. dc Bok: café „Du Commcrci heer II. C. de Vri de Markt te Torn< het openbaar verk met schuurtje, erl aan dc Esdoornla Terneuzen, groot Ontruimd te aanva met erl aan de Kortestraat 2 te Te groot 1.04 are. aan wed. P. Har: ƒ5,per week. A ding in genot huur week na de betalir Betaling koopsorr 30 dagen, onkosten 6 dagen. Lasten januari 1961. Voor bezichtigli Esdoornlaan zich 4-( het adres Hond 23, Terneuzen. Bez huis 2e Kortestra dag 13 en donde december, van 2 t< Nadere inlichtin kantore van de N( IIOEK. Notaris HOVING neuzen zal op do 22 december 1960, 2 uur, ton verzoeke f-m. F. W. Dekker- in het café ,,'s Lar varen" aan de Not in het openbaar v niet erf aan de Lar 15 ïe Hoek, groot öntruimd te aan Betaling koopson 30 dagen, onkosten 6 dagen. Lasten januari 1961. Bezichtiging din: donderdag 15 en dit december, van 2- Nadere Inlichtlnj kantore van de No ZONDAG 11 D HILVERSUM I Gram.; 8.25 Inlei 8.30 Hoogmis: 9.3C Advents- en Kerst Hoogmis; 11.30 11.45 De kerk in c de pers; 12.00 Gr: Seele des Weltalls Lichte muziek; 13 Dc hand aan de Wadders, hoorspel muziek; 13.50 Bot Voor de jeugd; 14 ziek; 15.00 De vlie der; 15.10 Koorzan, kale aspecten; 16.0 Godsd. uitz.; 17.00 dienst; 18.15 Voor c Cantates; 19.00 1 kerken; 19.05 Psaln en werk der ke 19.45 Nieuws; 20.0C 20.30 Act.; 20.35 O 21.25 Hoorspel! 22 22.30 Nieuws; 22S 23.00 Avondgebed 23.45 Gram.; 23.55 HILVERSUM II: 8.18 Voor het Gevar. progr.; leven; 10.00 Pian Gevar. progr.; 12.0 ziek; 12.30 Sport; Gram.; 13.00 Nieu toestand in dc Gram.; 13.25 Knipj Boekbespreking koor; 14.35 Film Orkest; 16.00 Lichi Sportrevue; 17.00 17.30 Voor de jeu| en sportjournaal; Herv. kerkdienst; jeugd; 19.30 De op Nieuws; 20.05 Mu fie; Hoorspel; 21.31 22.00 Gitaarrecital; 22.45 Journaal; 23.C 23.15 Sportuitsl.; 2! calling; 23.25 Gra: BRUSSEL (VL.): 12.03 Verzoekprogr muz. (12.30 wee: Nieuws; 13.15 Voo 14.00 Opera- en bi 15.15 Sport; 17.00 Gram.; 17.45 Sport 18.40 Festival vt

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 6