m LEREN ZW JCK GUN ELKAAR n GENOEGEN Fruitdiëten \Jooc dc 1 Caballero Voorjaarsmode uit Engeland kneuzen *PP!J sluiting STIJDEN JVIENU van de week Pluim op haar haar decemKer I960 ÏIT en" heeft gister- Miste aansluiting, cent van alle in net aangesloten, zogenaamde 100 afbouw van het procent-plan onv liven, die in het e gemeenten in zijn betrokken toekennen van (I voor de eerste ■park, dat totaal ncier guur weer chtigheid, welke ten voltrok erg bezichtigde de van de heer le schilder bezig te leggen aan de woning, die ioor het gezin 'den betrokken, zocht de extra armede het ge- het toekomstig 'Sar de eerste plaats vinden ïgalow. ibouw. Eekhout zette bus uiteen, dat van de veerha- de gemeente lieuwe vormen est worden gc- ;wam Breskens, tegemoet door 1 kunstduin, en >rachtig strand, wordt door de kens, uwe veerhaven langs de kust ilowpark, waar tegen zijn aan- bouwterrein an der Poel uit nvang gemaakt de eerste bun- iele park, waai en zullen aan- is plaats voor galows, welke ling van de re- sens van groot us burgemees- een telling ge- dat op een be zielen te Bres- ruim 1800 toe- Dat is voor de veerhaven, bron van in de voor een voners dwars ijtraakte, bleef ken neerzitten, le industrie en m we, dat de uwe bron van Jjn, indien wc mogelijkheden mogelijkheden bungalowpark, is een bedrag en gulden ge- Poel uit Ter- op eigen ini- mgalow, in de voor later een den. ?ster Eekhout van een groot de eerste ament van de ad gelegd, gaf tekening van een korte uit- le ligging en de toekomst iet gezelschap bijeen, waar xffie zeer wel- - hoe kan askens uit van tong be de president- Waterleiding onder waar- tesproken aan gemeentebe- ?ns voor de igst, waarna Poel de wens bungalowpark mag zijn. gename sfeer ap na afloop geruime tijd ballonsatel- komende da- wee rscondi- het begin van hoogte In ïtbaar zijn, zijn: ember: 18.53 :ember: 18.21 december december 14 decern - donderdag 15 Aldus een rrewacht in T&aterdag *0 december 1565 DE V K E ZKÊOW Pagina 7 Onder de duizend weken Als (ie roem de «teenager» lokt Misdadige elementen maken soms gebruik van romantische argumenten „Juffrouw, neemt u mij niet kwalijk, maar ik zou u graag een vraag willen stellen!" Een man heeft zich uit de menigte losge maakt en is op een leuk jong meisje toegestapt. Wanneer zij hem vragend aankijkt, dist hij een uitgebreid verhaal op over films die gemaakt moeten worden en waarvoor men mensen zo uit het dagelijks leven zoekt, of het gaat om het maken van foto's of om een of ander interessant iets, waarvoor jong vrouwelijk schoon nodig is. De lokroep van sterrenroem heeft geklonken en er zijn vele jonge meisjes die bij het horen van zoiets haar hart sneller voe len kloppen. Zijn op die manier dikwijls niet. de roemruchte car rières van prominente artiesten begonnen? Ze werden zo maar plotseling ontdektZouden zij nu een kans krijgen? Natuurlijk willen ze zo'n gelegenheid met beide handen aangrijpen. Och ja, aanvankelijk is er wel enige verbazing en schroom bij de meesten. Hoe is het mogelijk, dat juist zij worden uitgezocht? Wat een geluk! En wanneer ze over de eerste verbazing heen zijn, dan willen ze de kans niet laten lopen. ER IS EEN VERSCHIL Sommigen zeggengeef ze ongelijk, het kon toch wel eens een reële mogelijkheid zijnBona fide filmers en fo tografen maken vaak van deze misschien minder sympathieke methode gebruik om aan ge schikt materiaal te komen. Jawel, maar er is altijd een groot verschil tussen hun op treden en dat van onbetrouw bare elementen. Zij zullen er namelijk nooit op aandringen dat het meisje zonder voor kennis van ouders en opvoe ders met hen meegaat voor „proefopname" of dergelijke. Bona fide lieden weten, dat zij eerst contact dienen op te nemen met ouders of opvoe ders, wanneer zij met minder jarigen te doen krijgen. Zij zullën dus hoogstens vragen naar het adres en een afspraak maken om eens te komen pra ten. Bij zo'n gelegenheid zul len zij zich dan bekend maken en uitgebreid mededelen waar het om gaat. Maar wanneer er een auto klaar staat om het meisje zo van de straat mee te nemen, of Dc vienu's in dc weken tussen Sinterklaas en Kerstmis ken merken zich over het algemeen door een grote mate van sober heid. Daaraan is niet alleen het vele snoepen wat we in deze tijd doen schuld, maar ons huis houdbudget is door Sinterklaas meestal ook danig in de war ge bracht en op de een of andere manier moeten de komende weken dat weer goed maken. Maar ja, we moeten wel zorgen dat we weliswaar goedkope, maar toch voldoende voedings stoffen opnemen en dat kunnen wc b.v. doen door een dankbaar gebruik te maken van peul vruchten die we zo gevarieerd kunnen opdissen en die in com binatie met een melknagerecht toch een complete maaltijd kun nen opleveren. ZONDAG: Knolselderijsoep gehakt, spruiten, aardappe len; sinaasappel. MAANDAGHachee, bieten, aardappelpuree; yoghurt. DINSDAG: Schorseneren met kaasragoüt, aardappelen; wentelteefjes. WOENSDAG: Aardappelschotel met worst, sla van andijvie, biet en appel; karnemelkse- pap bonen in de week zet ten). DONDERDAG: Witte bonen met tomatensaus, aardappe len; vanillevla met gebak ken appelschijven. VRIJDAG: Wittebonensoep met kaas; vruchtenvla. ZATERDAGStamppot zuur kool met spek; chocoladevla. ladevla. KNOLSELDERIJSOEP 1 flinke selderijknol schillen, in reepjes snijden en gaar koken in ;i l water en iets zout. Van het kooknat met 40 gr. boter en 41) gr. bloem een mooi glad ge bonden soep maken. Hierdoor 11 l melk roeren, de knolselderij erin doen, nog even mee opwar men en van het vuur af. 75 gr. geraspte kaas en een paar drup peltjes citroensap door de soep kloppen en deze zo nodig met noriets zout en noot op smaak at maken. AARDAPPELSCHOTEL MET WORST 250 gr rookworst in weinig water gaar koken, in plakjes snijdeti en een gedeelte hiervan in een beboterde vuurvaste scho tel doen. Hierop een laag in plakjes gesneden aardappelen, vervolgens 'wècr een laagje orst en tot slot weer een laag- aardappelplakjes leggen. Het it van de worst er over heen eten, de bovenste aardappel- ag met een mengsel van ge spte kaas en paneermeel be- irooien en het gerecht in de jven goudbruin bakken. wanneer er blijkbaar zoveel haast bij is, dat er geen tijd voor andere kennismaking af kan, dan is het oppassen ge blazen, tien tegen één dat er dan iets niet klopt. ONZE ROMANTISCHE INSLAG Het is helaas vooral de laat ste tijd een veel voorkomend verschijnsel, dat misdadige elementen gebruik maken van romantische argumenten om "f 3 D<> Franse coiffeur Giteau heeft mei dit nieuw kapsel de „Grand Prix" van een kap- concours in de wacht gesleept. Hei ziet er allemaal sneeuw achtig en ijselijk uit, maar de show heette dan ook „Droom". slachtoffers te maken. Wij be hoeven hierbij maar te den ken aan het winkelmeisje uit Venlo, dat door een psycho paat meegelokt werd om foto's te maken en waarvan men la ter het stoffelijk overschot in de bossen vond. Zo zouden er tientallen voorbeelden te noe men zijn. Deze lieden maken gebruik van de romantische inslag die velen van ons op die leeftijd hebben. Wij hebben zo onze lievelingen op het gebied van film en muziek. Artiesten die ons buitengewoon sympathiek zijn, ja, die wij soms verafgo den. Dikwijls zijn zij voor ons een voorbeeld. Zo zouden wij willen zijn, zo kunnen zingen, zo kunnen spelen, als dat eens waar was! Zo'n meisje is im mers ook maar heel gewoon begonnen en plotseling ont dekt. Als wij die kans eens kregen. We zouden die met twee handen aanpakkenEn zo dromen we verder. Het is toch allemaal normaal en heel begrijpelijk. Wanneer zich dan zo'n kans volgens ons voordoet en een heer je aanspreekt en mooie voorspiegelingen maakt, dan ga je toch denkendit zou mijn kans wel eens kunnen zijn ALS 'T ECHT OM JOU GAAT! Ook die gedachte, die hoop, is begrijpelijk en normaal, maar laten we nooit de voor zichtigheid uit het oog verlie zen. Och, we weten toch wel een klein beetje wat er in de wereld te koop is. Laten we in weerwil van onze hoop toch alle voorzichtigheid betrach ten. Besluit nooit om zó maar mee te gaan, maar laat zo'n heer eerst bewijzen, dat het ernst en betrouwbaar is wat hij wil. Wees niet bang, dat hij dan misschien een ander zal uit. kiezen, omdat je niet meteen toehapt. Want in werkelijk heid is het zo, dat wanneer een echte filmer, fotograaf of talent-scout zijn oog op je heeft laten vallen, hij daar wel een bijzondere reden voor heeft en hij je heus niet zal laten schieten omdat je niet bereid bent zo maar voetstoots met hem mee te gaan. Hij zal dit eerder in je waarderen en dadelijk bereid zijn om een af. spraak met je ouders te ma ken. Voor hem is het toch ook prettiger, wanneer zij geen verdenking tegen hem koeste ren, doch hem volkomen ver trouwen omdat het hier om een zuivere zaak gaat. De bona fide vakman weet bovendien heel goed, dat hij dit waar het om minderjarigen gaat, trou wens verplicht is. Wanneer je deze voorzichtig heid in acht neemt, kan je niets gebeuren en bestaat in derdaad onder zulke omstan digheden de mogelijkheid, dat het hier om een serieuze kans gaat. Wees echter gewaar schuwd wanneer er zoveel haast bij is, dat kennismaking thuis niet mogelijk is. Zo'n kans kun je beter laten schie ten, want die leidt niet naar roem, maar naar veel ellende. N. v. HEEMSTEDE. (Nadruk verboden.) is <le naam van deze vlotte ski- combinatie van Henry A. la Pensee uit Parijs. De blouse is van taf in vele bonte kleu ren, de pantalon van zwarte velours. Het is het geheim van het geluk „LEKKER, vanavond lees ik mijn boek uit", denkt Frans, als hij naar huis fietst. Hij heeft een historische roman onder handen, die hem mateloos boeit en hij verheugt zich als een kind op de heerlijke lange avond die hij voor de boeg heeft. „We stoppen de kinderen er vanavond maar eens vroeg in", zegt hij tegen Nora vóór ze aan tafel gaan. „Waarom?", vraagt ze. Er is dadelijk agres sie in haar stem, want ze begrijpt er de be doeling niet van. „Dan hebben we het lekker rustig", zegt hij. Hij had er aan toe willen voegen: „Ik heb zo n fijn boek". Maar een soort intuïtie waar schuwt hem, deze woorden in te slikken. „Is het dan zo erg om na het eten nog even met de kinderen te spelen?", zeurt Nora. „Je leest ze anders altijd nog wat voor. Waarom moeten ze nu direkt naar bed?" FRANS begrijpt, dat de kinderen er de dupe niet van behoeven te worden dat hij zich zo snel mogelijk in zijn boek wil verdie pen en dus leest hij ze na het eten nog voor. Nora brengt ze naar boven en snel duikt Frans in zijn luie stoel. Als Nora beneden komt, merkt hij al niets meer. Wanneer zij z'n thee bij hem neerzet knikt hij afwezig en hij komt pas weer in deze wereld terug, wanneer de kamerdeur met een keiharde knal dichtslaat. Geschrokken kijkt hij op. Nora's stoel is leeg. Er is dadelijk groot alarm in hem, maar tegelijk wil hij wrevelig nu wel eens zien wat er aan de hand is. Hè, en dat is nu de rustige avond, waarop hij zich zo verheugd had. Hij vindt Nora in de koude keuken. Ze snikt hartbrekend. „Maak me niet gek met dat ge drein", roept hij. „Zég dan wat er is!" „Je.... je houdt niet meer van me", snikt ze. „Altijd zit je maar te lezen. Ik besta niet meer voor je. En de kinderen zijn je ook al teveel. Oh. oh!" Frans smoort een zucht. Hij schuift zijn stoel bij en vecht om geduld. „NORA". zegt hij zachtjes. „Nora overdrijf nu niet. Wees blij, dat je zo'n huiselijke man hebt. Je hoeft toch niet altijd met elkaar bezig te zijn om gelukkig te zijn. Al houd ik HIJENZIJ van lezen, daarom houd ik ook van jou en de kinderen. Als jij tegenover mij zit, maakt me dat gelukkig, zelfs al ben ik verdiept in een boek. Het is jouw aanwezigheid in de kamer, de sfeer, die het hem doet. Kun je dat niet begrijpen? Dwing niet altijd als een verwend kind, maar gun mij ook eens mijn genoegen!" Dergelijke scènes zullen zich ongetwijfeld hier en daar voor doen. En de fout schuilt in het feit, dat man of vrouw op egoïstische gronden de ander totaal opeist. Manlief mag niet lezen, hij mag niet knutselen en niet de hele avond naar de televisie staren, want dan bemoeit hij zich niet of te weinig met zijn vrouw en zij verlangt dit nu eenmaal van haar man. Omgekeerd zijn er mannen, die geen lief hebberijen hebben, die willen dat hun vrouw zich de hele avond met hen bemoeit. Ze moet gezellig bij hem komen zitten en onderhou dend zijn, lief en aanhalig. En het hoofd van het vrouwtje staat daar niet altijd naar. Ze wil wel eens graag wat breien, of zich aan een andere liefhebberij geven. Dan komen er strubbelingen. VELE gehuwden menen, dat de partner geen eigen leven mag leiden. Ze behoren bij elkaar, ze zijn van elkaar, maar daar wordt soms een verkeerde uitleg aan gegeven en wel in die zin, dat de één helemaal van de ander is. De grootste egoïst van de twee zal dan altijd de ander trachten te dwingen dat te doen wat hij of zij prettig vindt, met als gevolg, dat er vroeg of laat veel narigheid van komt wanneer de gekooide vogel zijn of haar vrijheid wenst, en zelfstandig wil gaan leven. We moeten beseffen, dat ieder van de part ners ook zelf wil leven. Wanneer ze echt van elkaar houden, dan zullen ze ook kleine offers weten te brengen op zijn tijd en de ander een onschuldig genoegen gunnen. Een andere keer gebeurt het andersom. Het is het geheim van het geluk! (Nadruk verboden.) ELLY MARTINS. Fruitkuren hebben een twee delig voordeel: zij kosten niet al te veel en zijn een ideaal middel ter verbetering van gezondheid en schoonheid. Artsen bevelen ze aan tegen asthma en reuma tiek, tegen huiavcrontreinigin- gen, migraine, allergische aan doeningen en te hoge bloeddruk. Men kan er dikker of magerder door worden, het bloed er door zuiveren en hart en bloedsom loop er mee stimuleren. Kortom, een overvloed van voordelen, waar geen enkel nadeel tegen over staat. Als kuur van 3 dagen al en zelfs als wekelijkse diëet- dag bereikt men er wonderen mee. En dus maar fruit eten! Hoe talrijk de mogelijkheden zijn, in dit diëet de nodige va riatie te brengen, waar U op dient te letten en nog enkele practische wenken worden U in het volgend overzicht uiteenge zet. Diëet van vruchtensappen Deze kuren lenen zich voor 'n enkele diëetdag of voor een weekend-diëet. Gaat men er 3 dagen mee door, dan dient dit onder toezicht van de huisarts te gebeuren. Terwijl U er aan bezig bent, vermijdt U alle medi camenten, maar ook tabak en al cohol. Bedrust is overbodig, wel aan te bevelen daarentegen is een wandeling van een uur twee maal per dag, 's morgens en 's avonds een droge borstelmas sage, met tevoren een koude af wassing van het hele lichaam en voor de middagwandeling een uur slaap met een vocht ig-warm compres om de lever. De hoe veelheid vruchtensap wordt over 3 tot 5 maaltijden verdeeld en mag ook met water worden ver dund. De temperatuur van de vruchtensappen ongeveer gelijk aan kamertemperatuur. In aan merking komen vrijwel alle bes sen, pitvruchten en steenvruch ten, dus aardbeien, bramen, aal bessen, kruisbessen, perziken, kersen, appels en peren. Bosbes sen hebben, naar bekend, een anti-laxerende werking en zijn dan ook minder aan te bevelen. Men perst de goed schoonge maakte vruchten in de vruchten pers uit of maakt ze per soort of gemengd in de eleetrische mixer klaar. De hoeveelheid sap per dag is omstreeks 1.200 gram. Bij grote honger mag men tussen door een beschuit nemen. Maar niet meer dan 3, hoogstens 4 in het geheel. Wie alleen het bloed wil zuiveren, maar niet verma geren en liever wat dikker wil worden, drinkt dezelfde hoeveel heid sap met kleine slokjes tus sen de maaltijden. Bessendiëten Bessenkuren geven een ster ker gevoel van verzadiging dan kuren met vruchtensappen al leen. Dank zij hun rijkdom aan vitaminen hebben zij een ver jongende en bloedzuiverende uitwerking. Al naar voorkeur kan men bramen, aardbeien, frambozen of aalbessen gebrui ken. De gebruiksvoorschriften zijn: 's morgens op de nuchtere maag een pond goed uitgezochte bessen zonder suiker. Flink kau wen. 's Middags V/2 pond bessen als volledige maaltijd, voor wie wil vermageren: met room ver mengd en met een snee bruin- brood er bij, voor wie zijn ge wicht wil behouden of opvoeren Vader las en moeder zat wat te breien, toen Toos met een kleur vén opwinding de kamer binnenstoof. „We zijn fantastisch geslaagd", jubelde ze, „enig gewoonMoeten jullie eens horen „Kind, ga eerst eens zitten en doe niet zo opgewonden", zei moeder. „Moet je een kopje thee?". Ze hield niet van dat uitbundige gedoe. Dat was allemaal larie vond zij. Je kon iets net zo goed gewoon vertellen. Toos vertelde opgewonden over het prachtige bankstel, dat zij en Jan op de kop getikt hadden, een drie-zitsbank en zo leuk rondgebogen en allemaal losse kussens, niet met kapok, maar met echt dons, zalig zacht en een beeldige over trek. Om wat van te krijgen, zó mooi! „Wat kost zoiets wel?", informeerde moeder, toen Toos ophield om adem te scheppen. „We hebben het goedkoop ge kregen", vertelde Toos. „omdat het een winkelstel was, duizend gulden alles bij elkaar". „Duizend guldehMoeder hapte naar adem. 'T IS MIJN EIGEN GELD! Een wrevelige trek gleed over Toos' gezichtje ,,'t Is toch m'n eigen geld!", wierp ze tegen. Hè, ze konden thuis nou nooit eens gezellig doen. Moeder knikte. „Ja dat wel", sprak ze, „maar voor zo'n handvol geld had je veel méér kunnen hebben. Bedenk eens even wat er alle maal nodig is om een woning in te rich ten! En voor al dat geld zijn hier nog niet eens lampen of vloerbedekking of gordijnen bij!" Moeder had voor zichzelf al plannen OPVOEDING zitten maken hoe Toos het beste haar geld kon besteden en zij had voordelige aanbiedingen gezien in de couranten en heel andere plannen gesmeed. Het was zonde, dat Toos en Jan het geld nu zo over de balk gooiden vóór hun trouwen. Toos voelde heel goed de onuitgespro ken afkeuring. Het was een domper op haar vreugde om het nieuw verworven bezit. Lusteloos sprak ze nog even door over andere dingen die ze had gezien en toen ging ze naar boven. HET JUISTE OGENBLIK „Waarom moest je dat nou zeggen?", vroeg vader wrevelig, toen de deur ach ter Toos was dichtgevallen. „Het kind was er zo verrukt van en ze moet toch zélf weten, waar zij haar geld aan uit geeft". „Als je als eigen moeder al niet meer mag zeggen, wat je vindt!", stoof moe der op. „Ik vind het doodgewoon geld verspillen om dergelijke dure spullen aan te schaffen, het kan toch wel een beetje minder, zou ik zeggen. En als ik dat zo vind, dan zal ik dat zeggen ook, daar heb ik het recht toe". „Ja, maar je had het niet op dat mo ment moeten zeggen", betoogde varier. „Dit was niet het goede ogenblik. Het kind kwam zo blij thuis en jij zette met een een domper op die blijdschap. Dat is een indruk die blijft. Dat vergeet ze nooit meer. Moeder snoof verontwaar digd. „Probeer jij het maar weer goed te praten!" Bedachtzaam trok vader aan zijn si gaar. „Ik geloof", sprak hij peinzend, „als kinderen volwassen zijn, dat wij ouders dan moeten leren zwijgen, als we er op gesteld zijn de goede verstand houding te bewaren!" DE ENE STAP TERUG. De vader van Toos had gelijk. Eén van de moeilijkste opgaven van de latere leeftijd is 't leren zwijgen tegen over volwassen kinderen. Er is niets tegen, dat wij onze raad geven en onze mening uiten mits we dat met een grote mate van tact doen en.op het juiste ogenblik. Dus als het tijd is plannen te gaan maken en een begroting op te stel len. Maar het valt helemaal niet mee om te ervaren, dat men niet meer in alles wordt geraadpleegd en dat er vaak wordt gehandeld in lijnrechte tegenstel ling met onze eigen opvatting en over tuiging. Het gaat. om die ene stap terug, die moeilijke stap naar de achtergrond. Wij menen het zo goed, als we kritisch en misprijzend aan het afkeuren slaan, maar meestal geven wij er ons geen rekenschap van, dat de kinderen van eens intussen tot volwassen mensen met een eigen wil, een eigen smaak en een eigen opvatting gegroeid zijn. En.... dat het hun goed recht is daar naar te handelen. ELLY MARTINS. (Nadruk verboden.) en dan een uur voor de middag maaltijd. 's Avonds IV2 pond bessen zonder suiker 2 uur voor de maaltijd of, voor wie wil ver mageren, in plaats van de avond maaltijd. Voortreffelijk als we kelijkse diëetdag of als weekend diëet. Ook hierbij is tijdens öe kuur het gebruik van tabak, al cohol, koffie, thee en vlees ver boden. Diëten van steen- en pitvruchten Deze stimuleren spijsvertering en stofwisseling, zijn bloedvor mend, vitaminenrijk en geven 'n gezonde teint. Ook vocht wordt er door aan de weefsels onttrok ken. Pruimen, perziken, kersen, appels, sinaasappels en peren komen voor deze kuren in aan merking. Voor wie wil vermage ren 's morgens een pond vruch ten, 's middags nog eens en s avonds voor de 3e maal. Tus sen de maaltijden telkens een uur wandelen en niet later dan 10 uiir naar bed. Wie de kuur in deze strenge vorm maar een dag doet, neemt al een pond in li chaamsgewicht af. Wie het 3 da gen weet vol te houden, kan 2 tot 3 pond afnemen. Wie daarna het doorzettingsvermogen heeft nog verder te gaan, dient- het diëet in gematigder vorm voort te zetten, 2 tot 3 weken achter een. Men neemt dan 's morgens na het tandenpoetsen een half pond fruit en in plaats van de avondmaaltijd een half tot een pond. Ook daarmee zijn nog voortreffelijke resultaten te be reiken. (Adv.X Heel voorzichtig wordt hier en daar een tipje van de sluier van de voorjaarsmode 1961 op gelicht In Londen toonde Fre derick Starke enige modellen uit zijn nieuwe collectie. Foto: Christine Thompson en Vivienne Burrow tonen ons een korte avondjapon met bij passend kort jakje, afgezet met struisvogelveren. Als ma teriaal werd zijde gebruikt

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3