Gemeenteraad van Biervliet Beursoverzicht RECHTSZAKEN Wigny over de Kongolese kwestie BURGERLIJKE STAND LOOP DER BEVOLKING DE VRTJE ZEEUW Pagina 7 De toestand in Laos Vrlfdag 9 december 1960 Ineake de verbetering van de hoogwaterkeringen in het kader van de Deltawerken is een ur gentieschema opgesteld, aldus deelde de voorzitter tijdens de raadsvergadering van woensdag avond de raad mee. De gedeel ten, welke voor Biervliet van be lang zijn als beveiliging tegen het buitenwater, namelijk de dijk van de Thomaespolder en die van de Paulinapolder, welke laatste aansluit op de Braakman- dijk, zullen in tweede urgentie worden uitgevoerd. Er is ge pland, dat de werken van de tweede urgentie uitgevoerd zul len worden in de jaren 1964 tot 1968. Een bijkomstigheid, welke uit deze verhoging voortvloeit, welke niettemin van. groot ge wicht is voor de gemeente is wel, dat dan ook een betere ont sluiting van het noordelijke deel van de Braakmanpolder tot stand gaat komen. De Waterleiding Maatschappij Zeeuws-Vlaanderen heeft haar werkprogramma 1961 inzake de verdere uitvoering van het 100 t-plan voor de gemeente Bier vliet toegestuurd. Hieruit blijkt, dat deze instantie in 1961 12.125 m leiding in Biervliet zal gaan leggen, waardoor 34 agrarische bedrijven en 4 woningen op het waterleidingnet zullen kunnen worden aangesloten. Deze per celen liggen in de Paulinapolder, Bcukelspolder en Elisabethpol- der, waardoor de afbouw van het waterleidingnet in deze polders zal zijn voltooid. De voorzitter antwoordde de heer C. B. Ceelaert op de tijdens de vorige raadsvergadering ge stelde vragen inzake verbetering en uitbreiding van het parkeer- terreintje nabij de R. K. kerk. Voorz. zei, dat B. en W., als mede de gemeente-opzichter ter plaatse de toestand zijn gaan op nemen en tot de conclusie zijn gekomen, dat de toestand, welke do heer Ceelaert heeft geschil derd wel wat somber is geweest. Mogelijkheden om het terrein uit te breiden hebben B. en W. niet gevonden, wel zal een asfalt- slijtlaag kunnen worden aange bracht. De heer Ceelaert achtte wel mogelijkheden tot vergroting aanwezig en vroeg met klem B. en W. deze kwestie nog eens na der te willen bezien. De voorzitter zeide, dat er nog een mogelijkheid was een stoot- rand aan te brengen om de vrees van bepaalde parkeerders weg te kunnen nemen en waardoor deze veilig tot aan de rand van het terrein kunnen parkeren. Naar aanleiding van de vaca ture door het vertrek met pen sioen van de gemeentewerkman J. van Hanegem zeide de voor zitter te hebben gewikt en ge- w-ogen of de noodzaak wel aan wezig was deze vacature te ver vullen. Na rijp beraad kwamen B. en W. tot de conclusie, dat ver vulling dezer vacature wel ge wenst is. Na enige discussie werd besloten een oproep voor Het geneesmiddel van professor Diaz Van het door de Uruguese pro fessor Diaz samengestelde mid del ..Lisado de Corazon" is tot nog toe niet gegleken dat het genezend vermogen tegen kan ker bezit, ondanks zijn gebleken stimulerende eigenschappen, al dus is de conclusie waartoe een commissie van onderzoek, waar van ook professor Diaz zelf deel uitmaakte, is gekomen. De com missie stond onder leiding van de Uruguese minister van Ge zondheid. Zoals gemeld zijn van heinde en verre zieken naar pro fessor Diaz gekomen om zich met zijn middel te laten behan delen. De commissie is van mening dat de uitwerking van het mid del met grote aandacht nage gaan moet blijven worden en dat professor Diaz doeltreffende hulp moet worden verleend. KASSIER VERDUISTERDE 60.000 Voor de rechtbank te Gronin gen stond gisteren terecht de 55- jarige incasseerder L. S. uit Win schoten, beschuldigd van ver duistering van in totaal 61.523,11 gulden, ten nadele van een 17- tal- opdrachtgevers. Vier gevallen werden tenlaste gelegd. Toen verdacht begin april op korte termijn ƒ400 moest stor ten bij de Twentsche Bank en eek een andere bank te zelfder tijd geld opvroeg, zag verdachte geen licht meer in zijn finan ciële perikelen en meldde zich bij do politie. Uit het onderzoek bleek dat hij al sinds 1946 in fi nanciële moeilijkheden zat en al die jaren steeds verder in het nauw kwam. Hij incasseerde gel de en voldeed aan de afreke ningsverplichting met gelden die hij voor andere opdrachtgevers geïnd had. De officier van justitie ver weet verdachte in zijn requisi- torn, dat hij zolang was doorge gaan met die financiële manipu laties. Hij eiste één jaar en zes maanden gevangenisstraf met aft rek. De raadsman, mr Hesse, wees op allerlei verzachtende omstan digheden en vroeg een gecombi neerde straf, zodanig, dat het onvoorwaardelijke gedeelte, ge lijk is aan het voorarrest. Vonnis op 12 december. een tweede gemeentewerkman te plaatsen. De tweede en derde wijziging van de begroting 1960 werden vastgelegd. Na de derde wijzi ging is de post voor onvoorzien teruggebracht tot 1281,30. De begroting 1961 werd zonder hoofdelijke stemming aangeno men met een post voor onvoor zien op de gewone dienst van 2.554,53. Uit het gemeentefonds kon een extra uitkering van 16.070,worden geraamd, welk bedrag voor bepaalde doeleinden dient te worden aan gemerkt, o.a. zal 8000,be stemd dienen te worden voor het dekken van ihet tekort op de ex ploitatie van het recreatiegebied in de Braakmanpolder. Terwijl andere bedragen dienen te strek ken voor kapitaalsuitgaven voor straatverlichting, electrificatie en wegverbetering Nieuwlandse Molen—IJzendijke. Besloten werd toe te treden tot de gewijzigde gemeenschappelij ke regeling inzake het bouw-, woning- en welstandstoezicht en de Dienst van Gemeentewerken in West Zeeuws-Vlaanderen. Krachtens de Lager Onderwijs wet 1920 moet voor een school met minder dan 50 leerlingen om de drie jaar aan de minister van O. K. en W. een besluit van de raad worden gezonden over het al of niet instandhouden van deze school. De school op de wijk Driewegen had over de jaren 1958 t/m 1960 een gemiddeld aantal leerlingen van 38 5/o en de raad bepaalde, dat het in standhouden van deze school wordt vereist. De raad stelde de nieuwe uni forme bouwverordening, welke werd ontworpen door de afde ling Zeeland van de Vereniging van Ned. Gemeenten, na enige discussie z.h'.s. vast. Hierna kwam de grenswijzi ging tussen de gemeenten Bier- vliet-Hoek-Philippine in verband met de herindeling van de voor malige Braakman aan de orde. Men was over het algemeen te leurgesteld over het besluit van Ged. Staten, dat in belangrijke mate afweek van haar in 1955 terzake voorgestelde oplossing. De raad zal haar mening hier omtrent ter kennis brengen aan Ged. Staten. De raad ging akkoord met de gewijzigde subsidieregeling voor het Zeeuws-Vlaamse Borgstel lingsfonds. Na enige discussie werd be sloten ten behoeve van de open bare lagere school in de kom en de openbare lagere school op de wijk Driewegen 8 oliekachels aan te schaffen. Met deze aan schaffing is een bedrag van 9000 gulden gemoeid. Tijdens de rondvraag vroeg de heer C. B. Ceelaert nabij de R.K. Kleuterschool en de R.K. Lagere school een oversteekplaats te maken, gemarkeerd door de aan duiding „school" en voorzien van zebrastrepen op de weg. De voorzitter zeide dat dit dit punt reeds de aandacht van B. en W. heeft gehad en dat een dergelijke markering ook nood zakelijk werd geacht door het college van B. en W. voor de Chr. Kleuterschool, die vorige week in gebruik werd genomen. De raad hechtte haar goedkeu ring aan de uitvoering vjm dit plan, hoewel men het er over eens was, dat al deze borden in de gemeenten nu niet bepaald een aanwinst zijn. CHROESJTSJEF ONTVANGT WEER Premier Chroesjtsjef heeft donderdag de Vjce-president van de Verengde Arabische Repu bliek, maarschalk Abdel Hakim Amer ontvangen, aldus bericht het Sowjetpersagentschap Tass. Maarschalk Ainer staat aan het hoofd van een regeringsdele gatie die momenteel een bezoek aan de SowtjefcÜnic brengt. Het onderhoud Verliep „in een harte lijke sfeer" en haa betrekking op „de ontwikkeling van vriend schappelijke betrekkingen en economische samenwerking tus sen beide landen", aldus Tass. Ook de internationale toestand, met name Afrika, is ter sprake gekomen. De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Wigny, heeft donderdagmiddag in een rede voor leden van de Brusselse „Cercle Gaulois" verklaard, dat in de Kongolese crisis „een ein de is gekomen aan de diploma tieke afzondering van België". Minister Wigny betoogde, dat niet alleen de bondgenoten van België, maar ook een groot deel van de Afrikaanse landen „de toestand beter beginnen te be grijpen". Hij wees er voorts op, dat een veroordeling van de Bel gische houding door de Ver. Naties is uitgebleven. „Wij heb ben een oorlog in Kongo weten te vermijden en de mogelijkhe den voor de toekomstige betrek kingen met Kongo weten te be houden." Minister Wigny herhaalde, dat ten aanzien van de kwestie-Ka- tanga „het gezond verstand" een houding van niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Kongo gebiedt. De erkenning van Katanga werd donderdagmiddag ook ter sprake gebracht door het staats hoofd van deze staat, Tsjombe, die donderdagavond naar Elisa- bethstad terugkeerde na een on officieel bezoek van vier dagen aan Brussel. Hij zeide in ant woord op vragen, dat in de hou ding van de Belgische regering geen wijziging is gekomen. In antwoord op de vraag, of hij te vreden was over de resultaten van de besprekingen met Belgi sche regeringsvertegenwoordi gers, zeide hij slechts: „Ik ben niet naar België geko men om iets gedaan te krijgen." Tijdens zijn verblijf in de Bel gische hoofdstad is Tsjombe door koning Boudewijn ontvan gen ter aanbieding van het Ka- tangese huwelijksgeschenk en is hem een hoge Belgische onder scheiding verleend. OVERIJSSELSE VECHT BUITEN DE OEVERS In Gramsbergen wordt op het ogenblik een verwoede strijd ge leverd tegen het snel wassende water in de Vecht. Onder leiding van burgemeester Van Hout zijn mannen, voornamelijk vrij willigers, bezig in de Holthemer- broek een dijk van de Vecht met zandzakken te stutten. In enige straten van de dorps kern van Gramsbergen loopt 't water reeds binnen. De omlig gende landerijen staan blank en vele boerengezinnen zijn afgeslo ten van de bewoonde wereld. Enkele gezinnen zijn inmiddels geëvacueerd. Het water stijgt nog steeds en zelfs bij Holkom- men, bij de brug te Ommen, staat het water al tegen de on derkant van de brug bij de Prin ses Julianastraat. Mannen van Rijkswaterstaat verrichten daar metingen over de snelheid, waarmee het water wast. In Om men lopen de lager gelegen wo ningen nabij de Vecht reeds ge vaar. In de plaats zelf zijn kel ders volgelopen van woningen. Even over de grens, ln de Duit se plaats Nordhorn, staan de straten blank en moeten de be woners worden geëvacueerd. De rijksweg OmmenCoevor- den wordt nabij Gramsbergen nu geheel overspoeld door het steeds wassende water uit de Vecht. De weg is voor alle ver keer gesloten verklaard. Tien tallen zandauto's uit de omge ving van Ommen rijden af en aan naar landerijen tussen Gramsbergen en Coevorden, langs het Almelose kanaal. De boeren werpen dijken op om hun bezittingen tegen het water te beschermen. De situatie in ondergelopen Meppel In de toestand in Meppel is nog vrijwel geen verandering gekomen. Sommige wijken zijn nu met zandzakken afgedamd en het water verplaatste zich daardoor enigszins. Steeds meer woningen moeten worden ont ruimd. Het water wordt ge mengd met afvalstoffen, die uit de riolering omhoog komen. Dit is een nieuw probleem, voor de technische diensten van de ge meenten nu de rioleringspom- pen niet meer kunnen functione ren. Men is bezig de riolerings- afvoer af te leiden naar de pol der van het waterschap Havelte. Er zijn nu ongeveer 1200 mensen vrijwillig of verplicht geëvacu eerd. De voedselvoorziening in het noodgebied verloopt naar wens. De bakkers werken sa men en nemen, geassisteerd door militairen, elk een gedeel te voor hun rekening. De melk- bezorging is eveneens goed ge organiseerd. Ook de slagers hebben de hoofden bij elkaar gestoken; zij slachten nu geza menlijk op een plaats, waar het afvalwater geen kwaad kan. De straten in het noodgebied zijn bijna onbegaanbaar gewor den, daar gaten in het plaveisel vallen. Elk autoverkeer is in dit stadsgedeelte dan ook verboden, uitgezonderd - voor het ophalen van zieken en voor de evacuatie. Gistermiddag begon het in Meppel wat te regenen. Extra water, dat men helemaal niet kan gebruiken. Het bleef echter tot enkele buien beperkt. mm YVim Kan zet j en oude jaarsavond voor de VARA-mi- crofoon optreden. Onder de titel .Uithuilen en opnieuw begin nen", zal hij een uur lang con ferences en liedjes brengen. YVim Kan wordt, zoals gebruikelijk, begeleid door pianist Ru van Veen. Foto: of Wim Kan in zijn on dergelopen tuin in Aalsmeer in spiratie opdoet, weten we niet. Maar dat het weer een hele klus is, staat vast, In kringen die nauwe betrek kingen onderhouden met de mi- nister-president van de neutra- listische regering in Laos, prins Soevanna Phoema, is dinsdag vernomen, dat de regering die te kampen heeft met links extre misme en bovendien geen Ame rikaanse hulp meer ontvangt, zich misschien genoopt zal voe len af te treden. Het aftreden van prins Soe vanna Phoema's regering zal, 'zo voorspelde men in genoemde kringen, leiden tot een echte burgeroorlog tussen de commu- nistischgezinde Pathet Lao en de rechtse groep van generaal Phoemi Nosavan en prins Boen Oem. Uit vijf van de twaalf provin cies zijn al gevechten gemeld. De premier is er echter in ge slaagd in het weekeind de strijd in de noordoostelijke provincie Phongsaly te doen staken. Personeelsleden van de Laoti- aanse Nationale Bank hebben vorige week gezegd dat in okto ber en november geen Ameri kaanse hulp is ontvangen. De Verenigde Staten stortten ge woonlijk zes miljoen gulden per maand in de staatskas van Laos. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken deelde later mee dat de hulpverlening vertraagd is tengevolge van technische omstandigheden, maar van de zijde van de bank in Laos werd vernomen dat er nog geen bedrag is vrijgegeven. Controle op slechte autobanden De laatste weken heeft de ver keerspolitie te Rotterdam extra aandacht besteed aan de toe stand van de banden van motor rijtuigen. Op bepaalde plaatsen in de stad werden motorrijtui gen, ongeacht de toestand waar in zij uiterlijk verkeerden, aan gehouden en onderzocht. Hierbij bleek, dat ongeveer tien procent van een of meer zeer gladde banden, of van banden met andere gebreken waren voor zien. In al deze gevallen werd proces-verbaal opgemaakt en de banden (in totaal 135) in be slag genomen. Het uitblijven van de Ameri kaanse hulp heeft geleid tot een zekere inflatie van de kip, de nationale munteenheid. De kip staat nu op 100 per dollar hoewel de officiële koers 80 per dollar is. De consumptie goederen zijn schaars en duur der geworden. SOWJET-UNIE OVER V. N.-ZETEL Tijdens de behandeling in de algemene vergadering van een door de Sowjet-Unie ingediend voorstel om onmiddellijk voor alle gekoloniseerde volkeren de onafhankelijkheid af te kondi gen, heeft de Russische delega tieleider, de vice-minister van Buitenlandse Zaken Zorin de reeds eerder door de Sowjet-Unie geponeerde beschuldiging her haald, dat de Verenigde Naties in de Verenigde Staten niet goed kunnen werken. Tijdens zijn betoog werd Zorin geïnterrumpeerd door een toe schouwer op de publieke tri bune naar werd gezegd de lei der der Hongaarse emigranten in de V. S., Bela Fabian. Nadat de ordeverstoorder was wegge leid, merkte Zorin op, dat het in cident „een nieuw bewijs was van het feit, dat de Verenigde Naties niet rustig kunnen wer ken op het grondgebied van de Verenigde Staten, omdat provo cerende onderbrekingen tijdens onze besprekingen op touw wor den gezet". Zorin verklaarde, dat de kolo niale mogendheden hadden ge tracht de debatten over het kolo nialisme te verhinderen en dat de Verenigde Staten, Engeland. België en andere landen hadden getracht de aandacht der alge mene vergadering van dit vraag stuk af te leiden. De Russische vertegenwoordi ger leverde vooral kritiek op de politiek van Engeland in het bo- heerschapsgebiod Tanganyika. De Britse afgevaardigde heeft weliswaar de leuze van rassen- harmonie in Tanganyika verkon digd. aldus Zorin, doch in feite overheerst de Europese minder heid en wordt de verlening van onafhankelijkheid vertraagd. DE RUSSISCHE RUIMTEVAART De correspondent in Bern van de Chicago Daily News meldde van diplomatieke kringen, die re laties in Moskou hebben, te heb ben vernomen, dat een Russi sche poging, in oktober j.l. om een mens in de ruimte te bren gen, met een drama is geëindigd en dat verdere proefnemingen voor enkele maanden zijn uitge steld. Volgens het bericht, zou het betrokken ruimtevaartuig met succes zijn gelanceerd, doch de cabine met de ruimtevaarder aan boord zou zich niet van de raket hebben kunnen losmaken, waar na het gehele ruimtevaartuig verbrandde. De lancering had moeten sa menvallen met het verblijf van premier Chroesjtsjef in New York, waar hij de opening van de algemene vergadering der Verenigde Naties heeft bijge woond. Bij zijn terugkeer in Moskou zou Chroesjtsjef maarschalk Nedelin, de bevelhebber der Rus sische raketstrijdkrachten, voor de mislukking aansprakelijk heb ben gesteld, waarop de maar schalk zelfmoord zou hebben ge pleegd. AMERIKA LANCEERT AARDSATELLIET Deskundigen van de Ameri kaanse luchtmacht heliben woensdagavond een aardsatel- liet, „Ontdekker 18" in een baan om de aarde gebracht. Men wil trachten de ruimtecabine, die o.a. menselijk weefsel bevat, te bergen. De satelliet beschrijft een baan om de polen van de aarde. De 135 kilo zware ruimtecabine be vat weefsel van een menselijk ooglid, beenmerg, algen en spo ren, bloedlichaampjes en enkele soorten films. Men wil hiermee de gevolgen van straling bestu deren. Eerst na 24 uur na het lance ren zullen pogingen worden gé- daan in de nabijheid van de Ha- wai-eilanden de cabine te ber gen. De stuwkracht van de Thor- raket met behulp waarvan de satelliet werd gelanceerd was 15.000 pond groter dan die van de raketten die bij eerder „Ont dekker"' lanceringen zijn ge bruikt (150.000 pond), en men verwacht dat „Ontdekker 18" 'n hoge baan om de aarde zal be schrijven. Geen Amerikaanse patrouilles meer in Caraibisch gebied De patrouilles van de Ameri kaanse marine en luchtmacht in het Caraïbische gebied ter be scherming tegen een eventuele door communisten geleide inva sie in Guatemala en Nicaragua worden gestaakt, zo is woens dag door James Hagerty, presi dent Eisenhowers perschef, ver klaard. De beide regeringen hadden meegedeeld dat de bijzondere toestand die tot haar verzoeken had geleid, geëindigd is. De V. S. waren de vorige maand met de patrouilles begon- nea SAS VAN GENT Geboren te Terneuzen14 nov. Paul M., z. van G. F. de Coninck- Lioen. 24 nov. Gerardus W. L., z. van W. P. M. de MeijerWijf fels. 29 nov. Wilfried P. I. M., z. van E. I. E. StofferisLammens. Huwel.-aangiften: J. G. Dae- nen, 19 j., (won. te Rotterdam) en M. P. Melieste, 22 j. Overleden: Jacobus J. Imme- rechts, 51 j., echtg. van Cornelia H. Arnold. Overleden te Terneu zen: Bertha M. Verhoosel, 58 j., echtg. van R. A. de la Ruelle; Helena de Lathouwer, 70 j., echtg. van C. Bonne. SAS VAN GENT In de maand november hebben zich in deze gemeente gevestigd. H. F. Kok met gezin, Westka de 45, van Apeldoorn; J. J. Cam- maert en echtg., Zandstr. 151, van Westdorpe; F. H. Blom, Margrietstr. 1, van Leeuwarden; L. E. F. Vermoet, Wilhelmina- laan 14, van Breda; C. van An- rooij, Julianastr. 36, van Nijme gen; A. M. J. M. Kieboom, West- dam 50, van St. Jansteen; A. M. van Ginderen en gezin. Stations- str. 2, van Bergen op Zoom; M. P. Melieste, Westkade 27, van Rotterdam. Vertrokken: B. Kaatman en echtg.. Zandstr. 151, naar Neede; T. C. C. Allonsius en gezin, Zand str. 193, naar Westdorpe; E. J. de Kok, B. Wautersstr. 18, naar Sluis; P. A. van Driel, B. Hoef- nageisstr. 16, naar Arnhem; I. H. Scheffer, Schulpenpad 10, naar Rotterdam; A. M. Koole en gezin, Sint Janstr. 7, naar Hulst; G. P. G. M. de Leeuw, Paarden- vest 4, naar Halsteren; W. E. M. David, Zandstr. 197, naar Hoek. Prins Rainier en prinses Gra- cia van Monaco, die naar Milaan waren gereisd om daar de uit voering bij te wonen van de opera „Poliuto" in de scala met Maria Callas, hebben de tijd voor de uitvoering benut voor het doen van Kerstinkopen. lie foto toont de prinses in een van de grote warenhuizen van de stad. EERSTE TANKER IN DE EUROPOORT Vooruitlopend op de officiële ingebruikstelling van de Euro poorthaven zal op maandag 12 december als proef een tank schip met ruwe olie, bestemd voor de Shell Nederland Raffi naderij N.V., aan de Shell-stei- ger in Europoort worden ge meerd. Het schip is niet een der gro te schepen, waarvoor de Euro poort werd aangelegd. Men is namelijk van plan eerst nog enige ervaring op te doen met het binnenbrengen van schepen van bescheidener afmetingen voer men er toe overgaat een „supertanker" te ontvangen. Dit eerste schip, de A. K. Fernstrom, met een draagver mogen van 19.000 ton, wordt maandagmorgen omstreeks 09.00 uur voor Hoek van Holland ver wacht en zal ongeveer bij dood tij de in aanleg zijnde haven worden binnengeloodst. Het schip zal zijn lading los sen in de tanks van de Shell. De steiger van deze maatschappij is gereed om een tankschip te ontvangen. De installatie kan^ dus in al haar onderdelen aan een praktijkproef worden onder worpen. Het binnenlopen van grotere schepen zou bij de hui dige stand van de werkzaamhe den in de havens nog niet ver antwoord zijn. Hoewel dus nog niet van de officiële opening van de Euro poorthaven kan worden gespro ken, is het binnenvaren van het eerste tankschip ruim twee weken voor 1961 toch wel een belangrijk moment in de serie gebeurtenissen in de ontwikke ling van de Europoort. DE STRIJD IN LAOS Generaal Phoemi, de bevel' hebber van de rechtse strijd krachten in Laos, heeft een nieuwe artillerieaanval ingezet tegen de regeringstroepen, die stellingen hadden betrokken bij de rivier de Kading, po 160 km ten oosten van Vientiane, zo is woensdag van westelijke 'Zijde vernomen. De troepen van Phoemi zou den de stad Pakading aan de monding van de Kading hebben veroverd. Deze stad vormde een onderdeel van de ;"beStandjlinie tussen de rebelleir^n de 'rege ringstroepen. De Jjjegeringstroe- pen zouden zich terugtrekken in de richting van de Paksane, een rivier die ten oosten van Vien tiane stroomt. Volgens onbevestigde bench ten rukken de troepen van de pro-communistische Pathet. Lac op in de richting van Savan- nakhet in het zuiden van Laos, waar het hoofdkwartier van ge neraal Phoemi gevestigd is. In dit gebied zou Phoemi nog maar weinig troepen hebben, omdat hij zijn eenheden heeft ingezet in de strijd tegen de regerings troepen bij de rivier de Kading. Zes compagnieën van de Pethet Lao zouden stellingen betrokken hebben in de heuvels rond Loe- ang Prabang, de residentie van koning Srisavang Wathana van Laos. Enkele compagnieën regeringstroepen zouden voorts tot op 20 km van Loeang Pra bang genaderd zijn. Loeang Pra bang is in handen van de troe< pen van Phoemi. VERTROUWEN KEERDE TERUG Het vertrouwen voor de aan delenmarkt keerde gistermiddag op het Damrak terug. Dit bewe zen de koerswinsten die de internationale waarden gister middag over de gehele linie boekten. Vooral vast waren aan delen Philips op 1190, tegen woensdag als slotkoers 1170, Kon. Olies noteerden bij de opening 122,50. Wall Street heeft blijkbaar haar draai ge vonden want het dinsdag aldaar ingetreden koersherstel, zette zich gisteren verder voort. Van de Nederlandse hoofdfondsen lag Philips er zeer gevraagd in de markt, waardoor dit fonds woensdagavond in Amsterdam steeg tot 1198, Unilever tot 795 en Hoogovens tot 820. Op de of ficiële beurs van gisteren was de handel levendiger dan de laatste tijd het geval is geweest. Het publiek achtte de tijd geko men om met kooporders in de markt te stappen. De arbitrage was vrij actief in de oliehoek. Deze aandelen werden voor Zwitserse rekening uit de markt genomen. Tot de gunstige stem ming op het Damrak droeg on tegenzeggelijk de verlaging van het Engelse disconto van 5'A tot 5 pet bij. Verder maakte Hoog ovens, voor het eerst in de ge schiedenis van de maatschappij, een interimdividend over 1960 van 6 pet bekend. De arbeids- rust in de metaalindustrie is teruggekeerd hetgeen ter beurze eveneens gunstig werd opgevat. Dit was dan ook wel te merken aan de slotkoers van Hoogovens, welk papier steeg van 819 tot 823, tegen een vorige slotkoers op 810. Unilevers draaiden goed mee op 790, plus 8 punten. AKU circa 3 punten hoger op 459. Enig aanbod aan het einde van de beursduur uit New York bracht de oliekoers op 122,20. De Westduitse beurzen gaven hogere koersen te zien. De scheepvaarten hadden de wind goed in de zeilen, waardoor deze aandelen 2 tot 4 punten konden monteren. Cultures totaal verwaarloosd met prak tisch onveranderde koersen. De Staatsfondsenmarkt reageerde met een vaste stemming op de Engelse discontoverlaging. Ook in deze hoek ging vandaag meer om dan andere dagen. Op de be- leggingsmarkt was de stemming eveneens aan de vaste kant. De introductiekoers van de 4','2 pet lening 1959 Bank voor Neder landse gemeenten werd geadvi seerd op lOO'/spct. De laatste verhandeldag van claims converteerbare obliga ties Jean Reybroek bracht een adviesprijs van 58,neerko mende op 111' -pet voor een con verteerbare obligatie. Aandelen Houthandel Alberts werden op last van het beursbestuur niet genoteerd. Er wordt een bod van 130 pet op deze aandelen uitgebracht. De stukken noteer den woensdag 105 pet. Aandelen NijverdalTen Cate werden ruim 10 punten hoger op 388 ge adviseerd op de samenwerking van deze maatschappij met Stevens en Co. inc. New York. Beide maatschappijen hebben een overeenkomst gesloten tot het oprichten van een gemeen schappelijke onderneming voor de vervaardiging en de verkoop van textielprodukten met een maatschappelijk kapitaal van 500.000. Prolongatie 31: pet. AKU: Nabeurskoersen (458% Kon. Olie: 121,20—121,50 Slot 121,20 (122,10) Philips 1183—1191 slot 1183 (1190) Unilever 786—792 slot 786 (791%) Hoogovens 819—821 slot 819 (823) Int. Conc. Industrie Scheepvaart Banken Cult. enz. Algemeen Beursindices 6/12 7/12 8/12 550.95 553.16 560.13 236.80 326.25 328.02 172.26 172.26 174.22 220.96 219.16 220.31 148.96 148.70 148.96 388.20 388.93 392.91 Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier zijn heden on veranderd gebleven.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 7