UIT DE PROVINCIE DE GROENE HEL Vrijdag 9 december I960 TERNEUZEN AGENDA AXEL BIERVLIET. GROEDE HOOFDPLAAT. AKKERTJES VROUWENPOLDER. ZAAMSLAG. r SARCO GLOBiNE ZUIDZANDE Maquette van nieuw te bouwen openbare school te Terneuzen Alleen ondergrondse uitkomst voor Amsterdams vervoer Gemeenteraad van Zaamslag Nieuwe fase in Zuidafrikaanse apartheidspolitiek DE VRfJE ZEEUW Pagina 3 Klapbord voor gevaarlijk kruispunt. Op aandringen van de gemeen teraad heeft de gemeentepolitie gistermiddag om twaalf uur, wanneer het erg druk en het ver keer vrij onoverzichtelijk is op het kruispunt Kerkhoflaan AxelsestraatJulianastraat, een proef genomen met een (ge leend) klapbord. De deskundi gen waren het er n.l. niet hele maal over eens of een dergelijk verkeersinstrument daar wel vol. doening zal geven omdat er niet zo heel veel ruimte is. De eerste proef is uitstekend geslaagd. Het publiek reageerde hijzonder goed. Maar de vraag blijft hoe het kan geregeld wor den als er grote vrachtauto's en bussen dit beruchte kruispunt passeren. Het klapbord staat n.l. ongeveer midden op de Axelsestraat. Als dit punt geen moeilijkheden oplevert zal het gemeentebestuur tot aanschaf fing van een (eigen) klapbord overgaan. Dit zal de verkeers veiligheid op de spitsuren zeker verhogen. Zesde televisietoestel uitgereikt Het laatste T.V.-toestel, dat door de Terneuzense midden standvereniging „Klimop" voor de grote St. Nicolaasactie was beschikbaar gesteld, is gister avond uitgereikt. Het is het eni ge toestel geworden dat in do ..binnenstad" terecht is geko men. De gelukkige winnaar was ditmaal de heer C. van der Hooft, 2e Verbindingsstraat 5, die met 156945 mm de juiste lengte ge raden had. Hij was trouwens niet alleen. Met nog vijf andere goe de inzenders moest hij kampen maar het lot was hom gunstig gezind. Het was zelfs ook de derde keer dat de heer Van dei- Hooft als goed inzenden aan de allerlaatste schifting deelnam. De familie Van der Hooft was natuurlijk zeer verrast toen het „Klimop"-bestuur bij hem bin nen stapte mèt een groot aan tal belangstellenden die de speurtocht hadden meegemaakt. Hiermee behoort de „Klimop"- actie 1960 tot het verleden. Over het algemeen is het bestuur zeer tevreden over de gevoerde actie. Er werden veel meer formulie ren ingeleverd dan. het vorige jaar. Wel een bewijs dat velen op deze. wijze wel graag in het bezit van een T.V. willen komen. (Adv.) en pijn weg- wrijven met ZEEVAART. SCHEEPVAAKTBEYVEGIN'G KANAAL TERNEUZEN—GENT gedurende de maand nov. Aantal B.R.T. Geschut opvaart 203 288.298 Geschut afvaart 193 278.638 Gelost of geladen te: Terneuzen 17 15.122 Sluiskil 10 33.562 Sas van Gent 9 10.348 BINNENVAART. Opvaart. Stoom- en Aantal Ton motorschepen 155S 571.147 Sleepschepen 237 193.707 Afvaart. Stoom- en Aantal Ton motorschepen 1565 574.436 Sleepschepen 222 197.103 Gelost of geladen te: Aantal Ton Terneuzen 203 78.790 Sluiskil 172 99.405 Sas van Gent 449 123.66-3 VRIJDAG 9 DECEMBER TERNEUZEN: Luxor-Thcater, 8 uur: „Kop op, kiezen op el kaar". ZATERDAG 10 DECEMBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Kop op, kiezen op el kaar". Concertgebouw, 8 u.: „De redder van fort Shallan". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Jerry als baby-sitter". i Zeer Eerw. Heer J. van Meebelen nieuwe pas toor van Terneuzen. Gisteren is in de loop van de dag bekend geworden dat mgr. Jos. Baeten, bisschop van Breda, pastoor J. van Mechelen, thans pastoor te Breskens, tot nieuwe herder van de Terneuzense St. Willibrordusparochie heeft be noemd in opvolging van wijlen pastoor Jos. van Campen. Pastoor Van Mechelen werd op 30 september 1906 te Bergen op Zoom geboren. Op 30 mei 1931 werd hij tot priester ge wijd en was achtereenvolgens kapelaan te Sluis, Ulvenhout, Ginniken (St. Laurentius) en te Breda (kathedraal). In 1953 werd hij benoemd tot pastoor te Breskens waar hij de zorg kreeg over 500 Katholieken. Met deze kleine minderheid waren de problemen die ook pastoor Van Mechelen op te los sen kreeg, niet eenvoudig maar alles bij elkaar viel het nogal mee en „had ik hier een goede tijd" verklaarde de nieuwe pas toor van Terneuzen. Pastoor Van Mechelen hoopt vrijdagavond 16 december a.s. zijn plechtige intrede in Terneu zen te doen. Autobus botste tegen boom. Rond ?i uur geraakte een bus van de garage „Cito", welke ar beiders van de fabrieken te Sluis, kil vervoert, door het klappen van een band, van d» weg af en kwam tegen een paar langs de weg staande bomen tot stil stand. Van de in de bus zittende per sonen kreeg een tweetal een lichte verwonding, terwijl de bus zelf materiële schade opliep. Gemeentebegroting werd „doorgehamerd" De gemeenteraad heeft don derdag de begroting voor 1961 goedgekeurd zonder er over te beraadslagen. Woensdagavond had de raad een langdurige informele bijeen komst gehouden, waarin over de begroting werd gesproken. Toen deze gisteren in de raadsver gadering aan de orde werd ge steld, werd zij als „hamerstuk" afgedaan. Desgevraagd is van de zijde van het provinciaal bestuur van Zeeland hierover meegedeeld, dat deze handelwijze in strijd is met de voorschriften. Enkele jaren geleden heeft het provin ciaal bestuur de gemeentebestu ren in een brief herinnerd aan de openbaarheid, waarin de be grotingen dienen te worden be handeld. Inbraak In de nacht van woensdag op donderdag werd bij de heer J. P. van de Sande, electrisch instal lateur en winkelier in electrische en verlichtingsartikelen, ingebro. ken. Donderdagmorgen om plus minus acht uur ontdekte de fa milie dat er nachtelijk bezoek moest zijn geweest. Vastgesteld kon worden, dat een bedrag van 300 werd ontvreemd. De plaatselijke politie, die het onder zoek onmiddellijk na de ontdek king ter hand' heeft genomen heeft de assistentie van de speur, hond „Duur" van de wachtmees ter der Rijkspolitie v. d. Vrede uit Zaamslag ingeroepen, om met behulp van dit intelligente dier, dat reeds opmerkelijke op sporingen heeft verricht, deze duistere geschiedenis op te los sen. De dief of dieven hebben zich toegang verschaft tot de woning, welke boven de winkel en werkplaats is gelegen, ver moedelijk via een raam van de werkplaats. Om het geld te kun nen bemachtigen moet ook de kamer zijn betreden, waarin de herdershond van de heer v. d. Sande „Caro" lag te slapen. Het is wel vreemd, dat deze hond geen alarm heeft geslagen, waaraan men de conclusie zou kunnen verbinden, dat het geen vreemde(n) voor de hond zijn geweest. Nagegaan wordt in hoeverre er ook materiaal en/of winkelgoederen werden ont vreemd. Hangende het diepgaan de onderzoek kon de politie nog geen concrete inlchtingen ver schaffen. Ingebruikneming postkantoor Reeds jaren lang bevindt het postkantoor te Groede, gelegen in de Molenstraat alhier zich in een zeer slechte staat. De dienst van de P.T.T. bleek weinig be langstelling te hebben voor de bouw van een nieuw postkan toor. Besprekingen met de P. T. T. hebben er toe geleid, dat de gemeente, die bestaande toe stand onwaardig vond. zelf er toe is overgegaan een kantoor te bouwen, nadat met de P.T.T. een bevredigende huurovereenkomst kon worden gesloten. Het nieuwe postkantoor kreeg een plaats langs de nieuwe uit valsweg. Nu de bouw zover ge vorderd is, dat het kantoor in gebruik kan worden gesteld heeft het gemeentebestuur ge meend dit met enig officieel ver toon te doen plaats hebben. Mevr. Eelsingh, de echtgenote van de directeur van het postdi- strict Zeeland, zal de officiële in gebruikstelling verrichten door de eerste postverzorging op het nieuwe kantoor op vrijdag 16 dec. a.s. Raadsvergadering De raad van Hoofdplaat is tegen dinsdag 13 dec. in open bare vergadering bijeengeroepen. De 12 punten tellende «genda vermeldt o.a. de volgende voor stellen Voorlopige vaststelling van de gemeenterekening, dienst 1959, en de vaststelling van de reke ning 1959 van de Instelling voor Maatschappelijke Zorg te Hoofd plaat. Voorgesteld wordt de subsidie, welke de gemeente aan de afde ling Biervliet—Hoofdplaat van het Wit-Gelc Kruis verstrekt, te verhogen. Een nieuwe brandstoffenbij- slagregeling zal ter vaststelling worden voorgelegd, terwijl de verhoging per 1 januari van het bedrag per leerling per jaar voor (Adv.) door HENRI VAN WERMESKERKEN 2) (Nadruk verboden.) De Groene Hel. Zoeven heb ik met mijn beide Mosso's voor het eerst in het oerwoud de tent opgeslagen. Voor hel eerst in het oerwoud. De Brazilaanse civilisatie ligt duizend kilometers van mij weg. De oude Europese duizenden mijlen. Tot nu toe heb ik geslapen in hotels, in de cabines of op de dek. ken van Amazone- en Madeira- botenin kleine hutten, waar het ongedierte mij dwong mij in de hangmat uit te strekken Dit is de eerste nacht in de wil dernis en op een plek, die op de kaart niet staat aangegeven als een dorp of stad. Het oerwoud is mij niet vreemdik ken het Suma- traanse oerwoud en dat van Af rika. Maai' dat zijn oerwouden, waar over de adem der civilisatie is gegaan en tot waar de arm van de wet reikt. Daar zijn alleen wilde dieren de vijanden van de mens en fei telijk alleen in uitzonderingsge vallen, wanneer men ze zelf op zoekt, opjaagt, aanvalt of als ze honger hebben. Hier, waar ik nu ben, daar is de vijand van de mensook weer de mens, en nog wel een, die over veel gevaarlijker wape nen beschikt, dan het dier, name lijk het betrekkelijk intellect, dat zich uit in sluwheid, dat zijn aan. vals- zowel als verdedigingsmid del vindt in het vergif. Hier, nog dicht bij de Madeira en op de oever van de Maisy- Merimée, woont nog. verscholen in de bossen, de Indiaan, die reeds is aanraking kwam met de blanke. En welk een blanke! Het uit schotde halfbloed rubber tapper, die hier terrein heeft ge zocht en gewetenloos zijn weg heeft gebaand met de loop van zijn geweer, waarmee hij altijd zeer haastig was. Het is hem niet kwalijk te nemen, want het bos is bevolkt door Karipoena en Parintintin Indianen, die elkaar beoorlogen en langzaam uitroeien. Geen van beide kent een mer ci voor zijn tegenstander en de lange, giftige pijlen of de kleine dorens uit de blaasroeren schie ten zwijgend door het woud, als het er op aankomt om te doden, of zelf meester te blijven. Het is de voortdurende strijd tot zelfbehoud. En ook naast mij liggen nu de geweren gereed, of schoon ik ze niet wil gebruiken. Mijn doel is een anderhet is een vreemd doel. nu weer zo lekker als kip.,! de drie bijzondere lagere scho len in bespreking zal komen. Er is voorts een voorstel tot wijziging van de gemeenschap pelijke regeling voor Bouw. en Woning, en het Welstandstoe zicht op gemeentewerken, als mede een voorstel tot toeken ning van een wedde aan de voor zitter van de instelling voor Maatschappelijke Zorg, dit in gaande 1 januari 1961. Dodelijk ongeval De 42-jarige arbeider A. Din- gemanse uit St. Laurens is woensdagmiddag verongelukt tijdens werkzaamheden aan de caissons, die gebouwd worden in de bouwput bij Vrouwenpolder en die dienen voor de afsluiting van het Veerse Gat. De man be vond zich op een hoogte van 18 meter, op vrijwel gereed geko men caissons en was bezig met het afkappen van beton. Zeer waarschijnlijk heeft hij op een luik, dat een gat in de caisson afdekt, gestaan, waarna dit luik is gekiept. Hij stortte 18 meter naar beneden en was op slag dood. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Gevonden voorwerpen Aan het bureau van de Rijks politie alhier zijn als gevonden voorwerpen aangegeven, onder staande voorwerpen, welke terug te bekomen zijn aan de daarach ter vermelde adressen: dames- portemonnaie, Axelsestraat 5; motorwant, Puntstraat 11: paar kinderwanten, Veerstraat 9 en bankbiljet van 10, Axelsestr. 46. (Adv.) bloedarmoede» Gebruik dan het bloedvormend krachttonicum Bevat naast haemoglobine, alle nood zakelijke stoffen zoals leverextract en mineralen die voor de opbouw van het bloed noodzakelijk zijn. Vflrkrijgbaar als dragees en ïn vloeibare vorm. DUTIM N.V. Öl De roep daartoe, een vreemde roepheeft mij bereikt, toen ik in Angola aankwam uit de diepste Afrikaanse wildernissen, een dag voor het telegram van het sterven van mijn vader Dus misschien wel tegelijk met het uur van zijn dood. De tent is opgeslagen op een klein eiland, dat van de oever slechts gescheiden wordt door een smalle, ondiepe kreek van enkele meters. Ik heb de kano met mijn beide mosso's zo hoog mogelijk op het strand getrok ken, omdat bij zware regenval plotseling hoge vloeden kunnen komen. Solimacos heeft een vuur aan gelegd en daarop een blik ge warmd. Ik ben op raad van Tai- peke, de Parintintin Indiaan, die dc streek kent, nog bij daglicht geland, opdat het vuur niet te ver zichtbaar zou zijn in de nacht en elementen zou aantrek ken, die gevaar konden opleve ren. Wij hebben het gedoofd, toen de nacht inviel en nu is als een zwart fluwelen mantel om mij het grote oerwoud en de geluid loos stromende rivier. De bomen van de vaste oever raken de bo men van het eiland, en vormen een zwart dak. Ofschoon in het bos nu alles slapen moei, is het vol van mil- lioenen geluiden, die niet van elkaar te onderscheiden zijn, mis schien alleen voor het oor van Pancho, die naast mij ligt en met zijn oren recht overeind schijnt te slapen. Soms, als een geluid heviger opklinkt uit de anderen, opent Pancho snel de ogen en heft zijn energieke hon densnoet op, om lucht te nemen van wat dreigen kon. Dan legt hij die tegelijk weer neer en ik weet, dat het niets is... Een aap, die van een tak gleed, of de voor de Europeaan bijna Ere-diploma voor „Veronica" Morgen wordt in Utrecht een vergadering gehouden van de Koninklijke Nederlandse Fe deratie van Harmonie en Fan fare-gezelschappen. Deze vergadering zou wellicht niet in het nieuws verschijnen, wanneer daar niet de zogenaam de „ere-diploma's" worden uit gereikt aan die verenigingen die op de concoursen in federatief verband in hun afdeling het hoogste aantal punten van alle deelnemende korpsen uit het ge hele land hebben behaald. De Koninklijke muziekvereni ging „Veronica" uit Zuidzande kreeg op het dit jaar in Groede gehouden concours in de le af deling Fanfare een le prijs met lof met in totaal 113 punten toegekend, welk puntental door geen enkel ander korps werd overtroffen. Dc Zuidzandenaren zullen dus zaterdag naar Utrecht mogen gaan om het hun toekomende ere-diploma in ontvangst te ne men. In een tijdsverloop van 3 jaar is dit de 2e keer dat „Veronica" deze ere-prijs in de wacht sleept. Ook in 1958, toen de Zuidzandse muzikanten op het federatief concours een le prijs met een puntenaantal van 104 eveneens in de le afdeling Fanfare be haalden, bleek dit aantal vol doende te zijn voor het bereiken van de hoogste plaats over ge heel Nederland. Tentoonstelling De postduivenhoudersvereni- ging „De luchtbode" te Zuidzan de heeft in haar clublokaal, café „Buitenlust" te Zuidzande een onderlinge tentoonstelling gehouden. De uitslag hiervan was Oude doffers: 1. J. Wille; 2. J. Kools; 3. J. Duininck; 4. H. Brevet en 5. J. de Lijzer. Jarige doffers: 1. A. Duininck; 2. W. de Hullu3. J. Wille en 4. J. Duininck. Jonge doffers: 1. P. de Hullu; 2. J. Wille; 3. W. de Hullu, 4. J. Duininck en 5. W. de Die. Late doffers: 1. A. de Die; 2. J. Kools. Oude duivinnenen 5. A. de Die; 2. J. Wille; 3. J. v. d. Luijs- ter en 4. J. Duininck. Jarige duivinnen: 1 en 2 J. Wille en 3. W. de Die. Jonge duivinnen: 1 en 2 J. Duininck; 3. D. Luteijn; 4. P. de Hullu en 5. W. de Die. Late duivinnen1. A. Kuijpers en 2. J. Wille. De kampioensprijs bij de dof fers ging naar J. Wille 'en bij de duivinnen naar A. de Die. In beginsel zal alleen een sys teem van ondergronds railver- voer in Amsterdam uitkomst bie- den voor het toekomstig open baar vervoer in de dichtbebouw de stadsdelen en dus met name voor de binnenstad. Buiten deze stadsdelen, op nader te bepalen trajecten, kan de railverbinding op verhoogde banen worden ge leid. In do nieuwe stadsdelen is de aanleg op een dam of een via duct zeer wel mogelijk. Dit is de belangrijkste conclu sie uit een interimrapport over het openbare vervoer in het toe komstige Amsterdam, samenge steld door de commissie „Ver keer en Vervoer" onder voorzit terschap van ir. J. W. Clerx. die tot taak kreeg van B. en W. van de hoofdstad: „Het aangeven van maatregelen die moeten wor. den getroffen ten aanzien van het verkeer en het vervoer in de groeiende stad, teneinde een vlot transport over de gehele stad te bevorderen". onmerkbare schrede van een dier, dat ons toch niet zal aan vallen. Pancho is geen rashond. Hij draagt in zich liet ras van hon derden honden vanaf de wolf tot aan de bloedhond toe. Toen ik hem voor het eerst zag, vond ik hem lelijk, maar Don Pereira, de verre neef van Nic. Saures, die eenmaal de koning van de boven. Madeira geweest is, heeft hem mij geschonken als een... vriend. Hij is de afstammeling van de honden, die Saures gebruikte, om de terreinen, die als witte vlek ken op de kaart stonden, te ex ploreren. Al die honden van ras tot ras hebben maar één vijand gekend, dat was de Indiaan... "de oerbe- woner van het eindeloze oer woud. De Indiaan moest worden onderworpen, geciviliseerd. Toen stonden al deze plekken nog ais witte vlekken op de kaart; thans zijn alleen geëxploreerd de ter reinen langs de rivieren, die een boot kunnen dragenMeest tot aan de stroomversnellingen en watervallen. Maar ik zal daar ver buiten moeten gaan, wil ik mijn doel bereiken. Pancho was lelijk in zijn ge weldige forsheid... in de oneven wichtigheid van zijn zware kop met het rankere lichaam... en hij was vooral lelijk in de wantrou wende blik, waarmee hij mij, de vreemde, aanzag, als wist hij. dat ik hem van zijn meester zou weghalen. Hij is lelijk gebleven; de eer ste dagen op de boot, toen er vreemden om ons waren... maar hij is mooi geworden, toen hij aan mijn voeten lag in de kano en mij voor het eerst met zijn intelligente ogen aandachtig op nam. (Wordt vervolgd.) De openbare school A aan de Walstraat verleent ook onder dak aan de openbare U. L. O.- school. In de Terneuzense volks mond heet dit gebouw de „Kop"- school. Beneden is de lagere, op de bovenverdieping de uloschool ondergebracht. Natuurlijk heeft men ook hier, door het toene mend aantal leerlingen met ge brek aan ruimte te kampen. De inspanningen, die men zich heeft getroost om een nieuwe school te krijgen, zijn in zoverre met succes bekroond dat enkele da gen geleden de Rijksgoedkeuring voor de bouw van een nieuwe school binnenkwam. In tegenstelling met de eerste plannen wordt de lagere school in het nieuwe gebouw onderge bracht en krijgt de uloschool dus de beschikking over het ge hele gebouw aan de Walstrat. Dc nieuwe school komt aan de Van Steenbergenlaan naast het nieuwe Groene Kruisgebouw. Het wordt een twee-verdieping- school met 6 lokalen, waarvan 2 op de begane grond en vier op de eerste verdieping. Op de be gane grond komt een gemeen schapszaal, die v oor allerlei doel einden, als ouderavonden enz., geschikt is. Op enige afstand van het hoofdgebouw komt een klein ge bouw geheel apart te staan dat zal dienst doen als „hoofdenka- mer" en waar o.a. ook de school arts een tijdelijk verblijf zal heb ben. Dit gebouwtje zal door middel van een overdekte gang verbon den zijn met de school, die tevens dienen zal als ingang voor de kinderen. De speelruimte komt aan de achterzijde van de school. Dit is dan, voor zover wij weten, de laatste openbare school die uit de kom der gemeente gaat ver dwijnen. Alleen zijn daar nog de R. K. scholen en de Chr. school in de Jozinastraat. De agenda van de a.s. donder dag te houden vergadering van de gemeenteraad bevat de vol gende punten: 1. Opening. 2. Notulen. 3. ingekomen stukken en mede delingen. Zonder voorstel leggen B. en W. aan de raad over een schrij ven van de heer A. Baijens, wnd hoofd van de Openbare lagere school, waarin de Oudercommis sie van deze school, de plaatse lijke groep van de Vereniging „Volksonderwijs" en het perso neel van de school, verzoeken akkoord te gaan met het voor stel om het nieuwe gebouw voor het openbaar onderwijs in onze gemeente, de .„Irisschool" te noe men. Naar aanleiding van de in de vorige raadsvergadering gestel de vraag omtrent een aan de ge meentewerklieden toe te kennen rijwielvergoeding, stellen B. en W. voor aan de gemeentewerk lieden D. P. Bareman en C. M. Goossen en aan de G.S.W.-arbei der, C. Hamelink, die in de Val woont, een rijwielvergoeding toe te kennen van 50.— per jaar, ingaande 1 jan. 1961. 4. Benoeming leden Commis sie van Advies Woonruimtewet 1947. Jaarlijks moeten de leden van de Commissie van Advies Woon- ruimtewet 1947 worden benoemd-. B. en W. stellen voor de zit ting hebbende leden, de heren J. dc Klerk. I. J. Kolijn, J. F. Lensen, H. de Feijter en M. J. Galle, opnieuw te benoemen. 5. Voorstel tot herziening ver goedingen personeel Vrijwillige Brandweer. B. en W. stellen voor, in over leg met de commandant van dc vrijwillige brandweer en de in specteur voor het brandweerwe zen, met ingang van 1 januari 1961 de volgende vergoedingsre geling vast te stellen: Oefengelden en vergoeding bij brand Oefeningen: behalve voor com mandant en ondercommandant: 2,50 per oefening van ongeveer 2 uur. Onder normale omstan digheden worden 12 oefeningen per jaar voldoende geacht. Brand: ƒ3 per uur; op zonda gen en daarmee gelijk te stellen dagen en des nachts 5 per uur. Jaarvergoedingen: Commandant ƒ300; ondercommandant 200; brandmeester ƒ40, indien min stens 10 oefeningen worden bij gewoond, wordt dit bedrag ver hoogd tot ƒ80, er zijn 2 brand meesters; monteur ƒ90; chauf feur ƒ90; administrateur ƒ90. In dienst zijn: 2 chauffeurs, 1 monteur en 1 administrateur; brandwacht zonder diploma 20, indien minstens 10 oefeningen worden bijgewoond wordt dit 35; met diploma brandwacht 2e klasse 25. resp. ƒ40; met di ploma brandwacht le klasse 30, resp. 45. De vergoeding voor brandwacht wordt niet toege kend aan personen die tevens een andere functie bij de brand weer bekleden. Op alle jaarbe dragen worden verder geen toe lagen verleend. 6. Voorstel inzake liet ingo- bruikgeven van de oude openba re lagere school in de Veerstraat. Ingekomen zijn enkele verzoe ken om toestemming voor het gebruiken van de oude openbare lagere school in dc Veerstraat. B. en W. stellen voor toestem ming te verlenen voor het ge bruiken van het middelste lo kaal van dit gebouw aan: a. de heer A. Baijens op woensdagavond voor open jeugd werk; b. de voetbalvereniging „Zaam slag" op donderdagavond voor contact- en trainingsavonden; e. de (in oprichting zijnde) 'ta- feltennisclub op vrijdagavond voor het beoefenen van dc tafel- tennisport; d. het waarnemend hoofd van de openbare lagere school voor beoefening van het vak licha melijke oefening bij ongunstig weer; onder voorwaarde: 1. dat dé tóestemming geldt zolang de gemeente het gebouw niet voor andere doeleinden no dig heeft; 2. dat de kosten van licht en waterleiding voor rekening van de gemeente zijn, doch dat even tuele verwarming voor eigen re kening dient te geschieden: (dit geldt niet voor het gebruik on der d) 3. dat het lokaal na gebruik weer in een behoorlijke en orde lijke staat moet worden achter gelaten; 4. dal de gebruikers aanspra kelijk zijn voor beschadigingen e.d.; 5. dat do sleutels vóór het openen van het gebouw bij de gemeentebode moeten worden gehaald en direct na het sluiten weer bij hem moeten worden te ruggebracht; 6. dat voor het onder a, b en c bedoelde gebruik een vergoe ding van 2,50 per avond moet worden betaald. Voorts is nog ingekomen een verzoek van bet bestuur van de Ver. voor Chr. Volksonderwijs te Zaamslag om tijdens de ver bouwing van de school in de Pol derstraat. waartoe bij raadsbe sluit van 27 juni 1960 de mede werking ingevolge art. 72 van de Lager Onderwijswet 1920 werd verleend, gebruik te mogen ma ken van het oude schoolgebouw in de Veerstraat. B. en W. stellen voor dit ver zoek in te willigen. 7. Voorstel tot wijziging der gemeentebegroting 1960. 8. Rondvraag en sluiting. De Zuidafrikaanse eerste mi nister, dr. Hendrik Verwoerd, heeft woensdag een nieuwe fase van de Zuidafrikaanse apart heidspolitiek ingeluid met zijn verklaring, dat de anderhalf miljoen Zuidafrikanen van ge- mengden bloede in het vervolg zich langs maatschappelijke lij nen zuilen ontwikkelen, die strikt onderscheiden zijn van die der blanken en negers. Deze z.g.n. kleurlingen hadden tot nu toe geen vast bepaalde plaats tussen dc drie miljoen blanke inwoners der unie en Je tien miljoen negers. Zij leven in hoofdzaak in de Kaapprovincie, als afslammelingen van Euro pese immigranten en inheemse moeders (de eerste blanken Hollanders zetten driehon derd jaar 'gelegen in Zuid-Afri- ka voet aan wall. Premier Verwoerd verklaarde dat de gemengdbloedigen in hun eigen gebieden eventueel het der Ven. die in 1934 als hoofd gen en dat er een ministerie voor kleurlinger.zaken zal wor den ingesteld. Er bestond reeds een departement hiervoor, dat echter deel uitmaakte van het ministerie van Binnenlandse Za ken. Dr. Verwoerd sloot dc moge lijkheid va ij een volledige opne ming van de gemengdbloedigen in de samenleving der blanken uit. Ook verwierp hij het denk beeld dat de kleurlingen in het Zuidafrikaanse parlement door gemengdbloedigen zouden wor den vertegenwoordigd.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3