f - 1 T i Binnenlands nieuws RADIO EIS TELEVISIE JAARMARKT TE AXEL DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 9 december 1960 u proeft tabak en geen papier! Pagina 2 De Axelse jaarmarkt 1960 is weer een succes geworden voor het organiserende comité. De verwachtingen waren niet zo hoog gespannen om redenen, zo als de voorzitter, de heer W. Koster, in zijn openingsrede op merkte, in verband met de dage lijks voorkomende regenbuien. Geen wonder dus dat het jaar marktcomité dubbel verheugd was, dat de aanvoer en handel dit jaar niet minder was dan vo rige jaren. Vorig jaar, aldus de voorzitter, kenmerkte zich door de grote drogte, terwijl thans het tegen deel het geval is. Drassige wei den met runderen erin die tot aan de knieën in de modder wegzak ken, weiden waarin geen groen gras meer valt te bespeuren en die alleen maar één grote mod derpoel vormen met als enige onderbreking wat bietenkoppen en loof voor zover niet in de grond vertrapt. Ondanks dit alles heeft ook dit jaar ons vee een aanpassings vermogen getoond en een taai heid, die het mogelijk maakt vandaag op dit marktterrein te exposeren met een klasse dieren, die het waard zijn om door het oog van de kenner en de leek met grote belangstelling te wor den gadegeslagen. Het is mij bij voortduring een genoegen U allen namens de sa menwerkende organisaties in Axel van harte welkom te heten op deze najaarsveemarkt 1960. Het bestuur heeft gemeend enige wijziging te moeten bren gen in de versierselen, die het symbool zijn van de primering in dier voege dat thans aan de eer ste prijswinnaars der diverse klassen niet een medaille, zoals Ie doen gebruikelijk was, ter be schikking zal worden gesteld, maar eert kwalificatiecertificaat, dat reclame-technisch bepaalde voordelen heeft, naar men ons van deskundige zijde heeft ver zekerd. De jaarmarktcommissie hoopt dat hierdoor de animo om op deze jaarmarkt mee te dingen nog groter zal worden. Verder werd dank gebracht aan allen, die het door hun bij dragen mogelijk maakten om de ze dag te organiseren. Speciaal bracht de voorzitter dank aan het Axelse gemeente bestuur voor de gevoteerde sub sidie en de verzorging van dit terrein. Wat dit laatste betreft met name aan iiet hoofd van de dienst gemeentewerken en zijn personeel, die deze markt heeft omgebouwd tot een expositie terrein par excellence. Volgaarne werd hulde ge bracht aan de Axelse dierenarts, de heer De Putter, die zijn ge waardeerde zorgen aan het ten toongestelde vee heeft besteed DODELIJK VERKEERSONGEVAL Op de weg langs het Apel doornDierenskanaal tussen de Hallsebrug en Coldenhovense brug is woensdagavond de 59- jarige wed. Rabelinfc bij een ver keersongeval om het leven ge komen. Zij werd aangereden door een bestelwagen. en aan de Rijkspolitie voor de handhaving van de orde en de zoals vanouds prima regeling van het verkeer. De hoogtijdagen van het jaar einde naderen met rasse schre den en spreker twijfelde er niet aan dat vele kopers van de ge legenheid, die hun hier geboden wordt, gebruik zullen maken om hun voorraden met het oog op de komende feestdagen aan te vullen. Moge hier vandaag veel en goede zaken tot stand komen en moge daardoor deze markt beantwoorden aan het doel waarvoor zij is ingesteld n.l. het bevorderen van de welvaart van stad en lande van Axel. Ten slotte betuigde de voorzit ter de dank van het jaarmarkt comité aan de waam. burge meester, die zich bereid had ver klaard deze najaarsveemarkt te willen openen. De heer Kesbeke, waarn. bur gemeester, zei dat het gemeente bestuur verheugd is over de be toonde activiteit van het comité en dat de gemeente zich daarom dan ook zich verplicht voelt om de volle medewerking te verle nen. In het vertrouwen, dat met de markt ook de gemeente een goede toekomst tegemoet zal gaan, verklaarde hij de jaar markt officieel voor geopend. DE BEKRONINGEN: Afdeling Fokvee. Runderen met 2 tanden: te pr. H. en E. Picavet te Westdorpe; 2e pr. R. Blankert te Axel; 3e pr. Gebr. v. d. Bossche te Sas van Gent. 1-Jarige runderen: la en lb pr. H. en E. Picavet; 2a en 2b pr. idem; 3a en 3b pr. idem. Graskalveren: la en lb pr. H. en E. Picavet; 2a en 2b pr. idem; 3a en 3b pr. idem. Stierkalveren: le pr. Gebr. Gel derland, Sas van Gent; 2e pr. H. en E. Picavet. Vaarskalveren: le pr. A. van Wijck te Sluiskil. Schoonste groep fokvee (min stens 4 stuks)le pr. H. en E. Picavet. Kampioen fokvee meer dan 2 x gekalfd: le pr. H. en E. Pi cavet. Koeien niet meer dan 2 x ge kalfd: le pr. H. en E. Picavet. Kalfvaarzen met 4 tanden en meer: le pr. H. en E. Picavet; 2e pr. R. Blankert te Axel. Runderen met 4 tanden en meer: le pr. H. en E. Picavet; 2e pr. idem. Afdeling Vetvee. Dikbillen met 4 tanden (os sen): le pr. H. en E. Picavet; 2e pr. idem. Dikbillen met 4 tanden (vaar zen): la pr. H. en E. Picavet; lb pr. idem. Dikbillen zonder tanden: le pr. A. van Wijck en Zonen te Sluis kil; 2e pr. L. van Dorselaer te St. Jansteen; 3e pr. idem. Schoonste groep vetvee (mins tens 4 stuks: le pr. H. en E. Pi cavet; 2e pr. A. v. Gijs te Groede. Kampioen vetvee (vaars): A. van Gijs te Groede. Kampioen vetvee (os)A. van Gijs te Groede. Kampioen dikbillen: A. van Wijck te Sluiskil. Alleen Roxy combineert edele tabakken met het dunste papier. Door dit ragfijne Elfin papier komt de zuivere smaak van nobele ta bak volledig tot z'n recht. NIEUW „KLAAR-OPEH" PAKJE In 'n wip elk Roxy pakje open! K T '4Mi -• -fc i,;" - - 4 V..- V if .•>■- -Vi- Vette runderen met 6 tanden: le pr. H. en E. Picavet. Vette runderen (4 tanden): le pr. A. van Gijs; 2e pr. B. Plas- schaert te Graauw; 3e pr. M. Verplanke te Axel. Vette runderen met 2 tanden: le pr. B. Plasschaert; 2e pr. H. en E. Picavet; 3e pr. idem. Ossen met 4 tanden (zwart bont); la pr. A. van Gijs; lb pr. R. Blankert2a pr. F. Dieleman te Terneuzen2b pr. idem3e pr. A. van Gijs. Ossen met 2 tanden: le pr. H. en E. Picavet; 3e pr. idem. Ossen met 4 tanden (rood bont): la pr. A. van Gijs; lb pr. Gebr. Verst raten te Axel; 2a pr. H. en E. Picavet; 2b pr. A. van Gijs; 3e pr. Gebr. Verstraten. Afdeling Varkens. Schoonste vleesvarken: le pr. Gebrs. Verstraten; 2e pr. idem. Zwaarste varken: le pr. Gebr. Verstraten. Beste slachtzeug2e pr. Gebr. Verstraten. Schoonste toom biggen, mins tens 6 stuks: le pr. R. Blankert. Grootste aantal biggen: le pr. A. van. Wjjck en Zonen. Schoonste schaap: 2e pr. A. v. Wijck en Zonen. Afdeling Paarden. Shetlandse ponny's: le pr. Ver- straeten Jzn. te Axel, met Hans en Herman. Kampioen schoonste paard Verstraeten Jzn. te Axel. AANVARING In de mond van de Waalha ven te Rotterdam is het 403 ton metende Duitse vrachtmotor schip „Porta Westfalica" met de voorsteven midscheeps tegen het 58 ton grote Nederlandse motor- tankbinnenschip „Antoon" geva ren. Dit laatste schip was met gasolie geladen, maar liep slechts een deuk van vijf meter lengte op. De „Porta Westfalica" kreeg een deuk van een halve meter. De botsing ontstond toen het Duitse schip probeerde voor de „Antoon" de zgn. pijp bij Swart- touw in te varen. VROUW DOOR GASVERSTIK- KING OMGEKOMEN. De politie heeft donderdag ochtend even na tien uur de 55- jarige mevr. C. H. van Haaren Stap in de keuken van haar wo ning in de Eerste Leeghwater- straat levenloos aangetroffen. Na onderzoek bleek, dat de vrouw door gasverstikking om 't leven was gekomen. Het gas is Ont snapt uit de defete hoofdkraan van het gasnet. B. EN W. VAN AMSTERDAM OVER DE KWESTIE „KLAAR-OVERS" Op vragen van het raadslid mevr. R. Friedmannvan der Heide (P.v.d.A.) met betrekking tot de weigering van verscheide ne ouders hun kinderen langer toestemming te verlenen als „Klaar-over" te fungeren op het Hoofddorpplein hebben B. en W. van Amsterdam thans geant woord dat de aanleiding tot die weigering heeft gelegen in een verschil van mening tussen deze ouders en de verkeerspolitie over de wijze van dienst doen door de schoolbrigadiers. De politie- instructie houdt in dat de Klaar- overs een opening in de ver keersstroom moeten afwachten en eerst dan met geheven „spie gelei" mogen oversteken. De ouders wensten dat één der bri- gadiertjes midden op de rijweg zou gaan staan en met behulp van het „spiegelei" het naderen de verkeer zouden stoppen waar na de wachtende kinderen ge flankeerd door twee brigadier- tjes zouden kunnen oversteken. De politie acht deze laatste me thode voor de kinderen te ge- vaar'"k. De ouders blijven ech ter bezwaar maken tegen de voorgeschreven methode. Een schoolbrigade op het be trokken punt, Hoofddorpweg bij het Hoofddorpplein, is zo be sluiten B. en W. hun antwoord nu niet meer noodzakelijk, aangezien te.- plaatse sedert 14 november j.l. de politie huipaan de overstekende kinderen ver leend op de tijden van het aan- en uitgaan van de scholen. Volgens een bekendmaking van de N.V. „Nozema" zullen met ingang van 10 december de (wee F. M.-zenders. die het mid den en westen van het land inoe fen bestrijken, op proef in dienst worden gesteld. Deze nieuwe zenders zijn geplaatst in de nieuwe radioforen van het zen der-complex Lopik-radio, waar op het ogenblik hard wordt ge werkt aan het treffen van de laatste voorbereidselen. Foto links: de laatste contróle- nietingen van de F. M.-zenders in de z.g. robot, de mechanische hersenen van de installatie. Foto rechts: het aanbrengen van een leiding. GLAZENWASSER VERONGELUKT Bij werkzaamheden aan een pand in Den Haag op acht meter hoogte is donderdagmorgen de 35-jarige glazenwasser H. J. S. uit Voorburg van zijn ladder ge gleden en op straat gevallen. Hij was op slag dood. AMERIKAANSE_JONGEN VERDWtétfEN Sinds 2 decembe^i^ de 16-ja- rige Amerikaansejongen Wy- brand Fabius, die-, jn ,huis was bij pleegouders in Dgm-JIaag, spoor loos verdwenen. De jongen ging die dag normaal het huis uit op weg naar de internationale school, die hij bezocht. Hij is die dag evenwel, zo bleek zijn pleeg ouders de volgende ochtend bij informatie, niet op school ge weest. Hoewel de mogelijkheid van een ongeluk niet is uitge sloten, wordt vermoed, dat de jongen geplaagd door heimwee naar zijn moeder zijn vader is in augustus overleden zal pro beren naar Amerika te komen, hetzij door in een havenstad aan te monsteren, hetzij door als „op stapper" r,.ee te reizen. Hij lijkt ouder dan hij is; men geeft hem zeker een jaar of 19. MOEILIKHEDEN MET BIOSCOOP IN ALKMAAR Inwoners van Alkmaar, die woensdagavond in het Victoria- Theater de film „De derde man" wilden gaan zien vonden de deu ren van het theater gesloten. De exploitant van het theater (de heer J. C. Weber), had om zeven uur 's avonds van het hoofdbe stuur van de Nederlandse Bios coopbond een telegram ontvan gen, waarin werd meegedeeld dat dit hoofdbestuur in zijn ver gadering van 6 december beslo ten had om een verzoek van de heer Weber om toestemming tot het exploiteren van het theater niet in te willigen. In het telegram, dat onderte kend was door de directeur van de N.B.B. de heer J. G. J. Bos man werd er nadrukkelijk op gewezen, dat exploitatie zonder toestemming in strijd is met de reglementen. Voorts werd cr op gewezen dat het hoofdbestuur sommeerde de exploitatie te stop pen. Het theater werd kortgeleden door de familie Weber gekocht van mevr. Fopmanvan Zoooen te Bergen, die eerder in onder handeling was geweest met de heer Van Os te Hoorn. Vóór en tijdens de oorlog heeft het thea ter reeds aan de heer Weber toe behoord. Het werd hem na de oorlog ontnomen als gevolg van zijn houding tijdens de bezet tingsjaren. Met het verleden houdt sommatie tot stopzetting van de exploitatie echter geen verband, aldus een woordvoer der van de N.B.B. die donderdag ochtend verklaarde van mening te zijn, dat de door het hoofdbe stuur van de bond genomen maatregel verband houdt met het niet voldoen aan bepaalde formaliteiten. De vergunning om het theater over te nemen werd aangevraagd. De heer W. kan in beroep gaan bij de ledenraad van de N.B.B., die dezer dagen in ver gadering bijeenkomt. Door de heer W. worden in Alkmaar reeds twee andere theaters ge ëxploiteerd. BROMFIETSER DOOR BESTELAUTO GEGREPEN. Gistermorgen tegen 12 uur is de 60-.iarige bromfietser J. van Aken uit Den Haag om het leven gekomen. Op de kruising van de Stadhouderslaan en het Stadhou dersplantsoen werd hij gegrepen door een bestelauto. De heer Van Aken had de bestelauto geen voorrang verleend. VARENSGEZEL „BEWAAKTE" ONBEWAAKTE AUTO De Amsterdamse politie heeft de 20-jarige varensgezel K. E. A. van O. aangehouden, verdacht van autodiefstal. Dc jongeman werd in de nacht van dinsdag op woensdag in Amsterdam-Noord in een auto aangetroffen. Hij probeerde zich te verbergen, maar dat hielp niet. Op de vraag van de politie wat hij in de wa gen deed vertelde de varensge zel, dat hij die auto toevallig had zien staan en er maar in was gaan zitten om op het voertuig te passen. Er waren echter tal van omstandigheden voor de po litie om aan dit ongeloofwaardi ge verhaal te twijfelen. De va rensgezel was pas kort geleden uit de gevangenis ontslagen na een vonnis wegens autodiefstal. De motor van de auto was nog warm, de wagen stond vlak bij het huis van de arrestant en bo vendien bleek al spoedig dat de auto was gestolen. Interrupties in een R.K. kerk op Sicilië Een rechtbank te Trecastagni nabij Catania op Sicilië heeft be paald dat een Italiaan niet in strijd met de wet handelt door een Rooms-Katholieke geeste lijke tijdens een preek in de rede te vallen en vragen te stel len, indien de priester het over politiek heeft. Volgens het Italiaanse wet boek van Strafrecht kan iemand die met een Rooms-Katholieke priester tijdens een mis of een andere godsdienstige plechtig» heid stoort, veroordeeld worden tot een gevangenisstraf van ten hoogste twee jaar. De Italiaan Giuseppe di Bella werd op grond van dit artikel voor de rechter geleid omdat hij tijdens een preek had geroepen Maak er geen politieke verga dering van. Ga door met de mis". De rechtbank verklaarde Di Bella echter onschuldig omdat bewezen werd dat de geestelijke sprak over een oproep van de kerk niet te stemmen voor poli tieke partijen die voor de com munisten zijn. 39. Met een ruk gaat Eric overeind zitten en hij realiseert zich met schrik, dat hü geslapen moet heb ben... Wat was het dan dat hem deed ontwaken? ,,'t Ltek wel of ik een boogpees hoorde," klinkt naast hem de stem van Axr slaperig... en cp '1 zelfde moment weet de Noorman, dat het dat was. „Axe!", stoot h(j zjjn pleegzoon aan, „kom mee, er moet wat met de schildwachten gebeurd z(jn... waarschuw dp anderen..." Hti grijpt pijl en boog en zwaard en duikt even later, gevolgd door Axe, het struikgewas in, in de richting waar het geluid van de boogpees klonk... Een zwak geluid wijst hem de weg... en grimmig staren Eric en Axe even later naar de twee schild wachten. De een is dood en de ander is levensgevaarlijk gewond. Ze leggen allebei een pijl op de pees en stormen voort naar de volgende wachtpost... Ook daar dezelfde trieste ont dekking... beide schildwachten ver moord... en op hetzelfde moment trilt een schelle angstkreet door het woud... het is de stem van een vrouw... van Isolde... DEKKNECHT VERMIST Sinds woensdagmiddag kwart over vijf wordt vermist de 23- jarige dekknecht Joh. J. Tijborg uit Amsterdam. Vermoed wordt dat hij tijdens het verslepen van een dekschuit, beladen met hout, uit de Minervahaven naar de Dantziger Bocht te Amsterdam in het verbindingskanaal te wa ter is geraakt en verdronken. De rijkspolitie te water stelt een onderzoek in. ZATERDAG 10 DECEMBER. HILVERSUM I: E.00 Nieuws; 7.15 Gewijde muz.; 7.30 Voor de jeugd; 7.40 Gram.; 7.45 Morgen gebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor dc huis vrouw; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Gram.; 12.00 Middag klok; 12.04 Metropole ork., .(qw 12.3012.33 Land- en t^inbouw- meded.); 12.50 Act.; 13.00 Nws; 13.15' Zonnewijzer: 13.20 Lichte muz.; 13.50 Voor de jeugd; 14.00 Amateursprogr.; 14.20 Kunstkro niek; 14.50 Lichte muziek; 15.10 Franse les; 15.30 Voor de jeugd; 16.00 Gregoriaanse zang; 16.30 Instr. octet; 16.50 Sportperiscoop; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Zigeu- nermuz.; 18.15 Journ. weekoverz.; 18.25 Lichte muz.; 18.45 En nu mijn geval, vragenbeantw.; 19.00 Nws; 19.10 Act.; 19.25 Memoran dum; 19.30 Amateursprogr.; 19.50 Lichtbaken, lezing; 20.00 Ork.- conc.; 21.00 U bent toch ook van de partij?, lezing; 21.10 Gevar. progr.; 22.25 Boekbespr.; 22.30 Nws; 22.40 Wi.j luiden de zondag in: 23.00 Meesterwerken van do religieuze muziek, muz. lezing; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.23 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor u en uw gezin, lezing; 9.00 Gym. voor dc vrouw; 10.00 Samen thuis, repor tage; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gevar. progr.; 12.00 Hammond orgel en zang; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Nieuws gram, met comm.; 13.00 Nieuws; 13.40 Lichte muz.; 14.00 Voor de jeugd; 14.35 Matinée op de vrije zaterdag: 1. Promenade orkest, instr. kwintet, 2. Boekbespr., 3. Omroepork.; 16.45 Vragenbeant- woording; 17.00 Jazzmuz.; 17.30 Weekjourn.; 18.00 Nws en com mentaar; 18.20 Lichte muz.; 18.35 Zigeunerorkest; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Aktie Toltèn; 19.35 Deze week, lezing; 20.00 Nws; 29.05 Gevar. muziek; 21.15 Soc.. comm.; 21.30 Lichte muz.; 22.00 Scaramouche, hoorspel (dl. 9); 22.30 Nws; 22.40 Licht progr.; 23.05 Popul. muz. van vroeger; 23.25 Gram.; 24.00—2.15 Muzi kale show. Televisieprogramma's. NED. TV: 17.00 Voor de kinde ren; 18.25—20.15 Eurovisie: Voet balwedstrijd ItaliëOostenrijk: 20.15 Journ. en weeroverz.; 20.35 Espresso; 21.05 Gevar. progr. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nieuws; 12.03 De zesde dag; 12.30 Weer bericht; 12.35 Gesproken aperi tief; 12.45 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Muzik. kaleidoskoop; 14.30 Gevar. muz.; 16.00 Lichte muz.; 16.10 Gram.; 16.20 Lichte muz. (verv.); 16.30 Gram.; 17.00 Nws; 17.10 Dagklapper en lit. kal.; 17.20 Liturg, gezangen; 17.30 Gr.; 17.45 Engelse les; 18.00 Orgelcon cert; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.30 Gram.; 20.00 Kaba- ret; 21.00 Gram.; 21.15 Amus. ork.; 22.00 Nws; 22.15 Verzoek- progr.; 23.00 Nws; 23.05 Gram.; 23.55 Nieuws. VL. BELG. TV: 17.00—18.00 Voor de jeugd; 18.25 Voetbalre portage; 20.15 Nws; 20.45 Quiz- progr.; 21.15 TV-feuill.; 21.40 Rep.; 22.10 Filmrep.; 23.10 Nws.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2