»ng De politiek van het communistische blok Overleg over voorstelien metaalindustrie mislukt Gelukkige familie Kongolese troepen naar de Oost-provincie i< VRGARINE 1,02 extra lage DE SPAR KORTi^G 65 B, „Zo leeft de Hoge Veluwe" een waardevolle „Rama"-uitgave CHROESJTSJEF ZIEK HET PLAN VOOR FRANSE KERNSTRIJDMACHT DE MONORAIL Nederlands toerisme in België dit jaar toegenomen NOORSE TANKER IN BRAND EISENHOWER ONTVANGT KENNEDY DE WERKLOOSHEID IN WEST-DUITSLAN D t. OPTIEK NTVANGEN JRTINGEN het BESTE. A T I S H ig van 8-15 cfee-attiiber adkoper èn 10% oor 79 IO% ïdkoper èn 10% ten voor 185-10% ;lechts 65 10% voor 47 10% en voor no% 82 10% 5 voor 39 -10% gram 49 10% r ri nu 35 10% ti nu 39 -10% sparen bij ds koop I - 100% kwaliteit Donderdag 8 december 1960 .J 17e jaargang no. 5157 Westelijke waarnemers in Lon den menen dat de verklaring van de 81 communistische partijen, uitgegeven na de communisti sche topconferentie in Moskou, geen wijziging zal brengen in de buitenlandse politiek van de Sowjet-Unie en communistisch- China. Zoals communistische di plomaten ai hebben laten door schemeren, kan men verwachten dat Chroesjtsjef een politiek van coëxistentie zal voeren, als de re- gering-Kennedy de volgende maand in Washington officieel het 'heft in handen neemt. Maar niets in de verklaring duidt erop dat Peking zijn poli tiek van vijandigheid tegenover Washington in de toekomst zal laten varen, zo menen deze waarnemers. Men ziet de verkla ring van Moskou als een voort zetting en uitwerking van de lijn, die in de Moskouse verkla ring van 1957 is vastgelegd. De verklaring van 1957 was onder tekend door vertegenwoordigers van 12 communistische partijen. De hierin vastgelegde lijn is nu officieel bekrachtigd door de handtekeningen van de verte genwoordigers van bijna alle communistische partijen in de wereld. Alleen de Zuidslavische partij heeft niet meegedaan. In 1957 hebben de Chinezen zich al akkoord verklaard met de Russische zienswijze, dat oorlog niet onvermijdelijk is. In de nieuwe verklaring wordt echter gezegd, dat oorlog niet „absoluut onvermijdelijk" is. Sommige waarnemers hellen tot de mening over dat de toevoe ging van het bijvoeglijke naam woord „absoluut" een zij het geringe concessie is aan het standpunt van de Chinezen, die zoals bekend veel pessimisti scher dan de Russerif zijn over de kans om een 005-Jpg te ver mijden. Het is voorts mogelijk dat Pe king terrein gewonnen heeft op het stuk van de bestrijding van het revisionisme. In de jongste verklaring worden de Zuidsla- ven nJ. veroordeeld. Zij wor den beschuldigd van interna tionaal opportunisme en revi sionisme. Over het algemeen, zo meent men, heeft Chroesjtsjefs mening gezegevierd. Maar op sommige punten zou hij com promissen hebben moeten slui ten. Zo hebben de Chinezen al tijd gesteld, dat de hulp aan de minder ontwikkelde landen ge bruikt moet worden om commu nistische revoluties aan te moe digen. De Russen daarentegen zijn bereid om ook plaatselijke nationalisten, die tot de „bour geoisie" kunnen behoren en zelfs anti-communistisch kun nen zijn, hulp te verlenen. In de verklaring van 1960 wordt nu gezegd, dat er in de strijd voor onafhankelijkheid een belang rijke rol gespeeld kan worden .door alle elementen" die bereid zijn om tegen het imperialisme te vechten. De „nationale bour geoisie" van de gekoloniseerde volkeren" kan deelnemen aan de revolutionaire strijd tegen het imperialisme", aldus de ver klaring. Waarnemers trekken hieruit de conclusie, dat deze alinea duidelijk de opvatting van de Russen weergeeft. Maar wellicht bij wijze van concessie aan de Chinezen wordt hieraan in de verklaring toegevoegd, dat de „nationale bourgeoisie" in de koloniën „een onstabiel ele ment" vormt. „Deze bourgeoisie is geneigd het op een akkoordje te gooien met het imperialisme", aldus de verklaring. De Chinezen zouden voorts hebben vastgehouden aan de op vatting dat een kernoorlog het kapitalisme zou vernietigen, maar niet het communisme. De Russen hebben daartegenover gesteld, dat een kernoorlog een ramp zou betekenen voor de gehele mensheid. In de tot nu toe gepubliceerde uittreksels van de jongste verklaring van Moskou wordt niet verder op deze kwestie ingegaan. Waarne mers zijn nu van mening, dat de Chinezen deze kwestie misschien omzeild hebben. Deze opvatting is dan natuurlijk ge baseerd op hetgeen tot nu toe over de verklaring bekend is ge worden. In de verklaring wordt voorts nadruk gelegd op de noodzaak om te blijven werken voor een grotere eenheid onder de communisten van de wereld. Dit zou erop kunnen duiden, dat die eenheid niet zo sterk is als gewenst wordt geacht, zo zeiden de waarnemers. DODELIJK VERKEERSONGEVAL Op de Van Hogendorplaan werd gistermorgen de 34-jarige wielrijder B. de Vletter uit Vïaardingen door een personen auto aangereden en dodelijk ver wond. De auto reed over de Mr. L. A. Kesperweg richting Vïaar dingen en wilde linksaf de Van Hogendorplaan in. Omdat rechts van deze auto een andere auto stilstond hield de bestuurder het linker weggedeelte. Op het mo ment, dat de rechts stilstaande auto doorreed reed ook de be stuurder van de eerste auto door. Direct hierop stopte de rechts rijdende auto, doch de eerste automobilist reed door en botste tegen een wielrijder die over het rijwielpad, Mr. Kesper weg uit de richting Vïaardingen kwam aanrijden. De wielrijder werd zwaar gewond en overleed op weg naar het ziekenhuis. Nauwelijks is de uitgave van het prachtige dierenboek „Over dieren raak ik niet uitgepraat", van dr. A. Portielje, compleet of de Rama margarinefabrieken doen een tweede verschijnen: „Zo leeft de Hoge Veluwe''. Is het eerste het bezitten al overwaard, de nieuwe uitgave is, wat de verzorging der illustraties betreft, zeker beter. Dit betekent geenszins een af keuring van het eerste, want wat dr. Portielje uit zijn rijke erva ring en wetenschap vertelt is boeiend genoeg om het boek meermalen te herlezen. In „Zo leeft de Hoge Veluwe" treft men echter vier magnifieke kleuren platen aan en het komt ons voor dat Frida Holleman, die ook nu voor de bijpassende tekeningen zorgde, deze keer in samenwer king met Rien Poortvliet, met het eerste boek een uitstekende leerschool heeft doorgemaakt. De 110 kleine illustraties kunnen worden ingeplakt, zijn stuk voor stuk juweeltjes en menigmaal hebben de illustrators de juiste houding der dieren en vooral de juiste kleuren weten te treffen. De beelden der landschappen, die men er meerdere malen in aan treft, scheppen een bijzondere sfeer. Niemand had beter de tekst kunnen verzorgen dan de Neder landse natuurkenner bij uitne mendheid, A. B. Wigman. Wie eens één zijner voorgaande boe ken las, b.v. „Gevederde vrijbui ters", verwacht een even boeien de geschiedenis over wat leeft en bloeit op de Veluwe, het prach tige natuurreservaat in 't hartje van Nedérland. De schrijver is een man, die wellicht het grootste deel van zijn leven in de vrije natuur door bracht, zijn zeer talrijke waar nemingen completeerde door een gedegen studie en tenslotte over een vaardige pen beschikt waar door zijn beschrijvingen een aan eengesloten boeiende vertelling zijn geworden. Hij begint met iets te vertellen over de vroegste tijden van ons land en hij doet dit op zó'n char mante manier dat men wel ver der moet lezen. Hij behandelt vervolgens „de edele figuren in veld en bos", De Sowjet.Russische eerste mi nister Nikita Chroesjtsjef ligt ziek te bed. Hij heeft een koude op de borst gevat en hij heeft een lichte temperatuursverho- ging. Zijn vrouw heef dit, vol gens het te Londen verschijnen de Britse communistische dag blad „Daily Worker", dinsdag medegedeeld aan personen, die het huis van de Sowjet premier bezochten. het hert en de ree. Over wilde zwijnen en haarschapen (de Mouflons) weet hij interessante dingen te zeggen en zelfs over het konijn en het haas, dieren die toch ook degene, die zich verder voor de levende natuur niet interesseert, genoegzaam bekend zijn. Hij keuvelt over vos, wezel en hermelijn, das, edel- en boommarter en de eekhoorn om eindelijk te belanden bij de tien tallen vogelsoorten die de Hoge Veluwe telt. Niet alleen geeft hij zijn waarnemingen door over de algemeen bekende maar ook over de zeldzame die hij in de loop der jaren er heeft waarge nomen de zee- en de visarend. Dit alles vult Wigman aan met een onontbeerlijke cn even ge degen kennis over boom en plant. Als men het boek, dat zich als een boeiende roman laat lezen, met een zucht dichtslaat, heeft men met een zeer deskundig en onderhoudend verteller een uit gebreide wandeltocht over de Hoge Veluwe gemaakt cn krijgt men het sterke verlangen er zelf sens enige tijd te gaan vertoeven en op ontdekkingstocht tc gaan. Het boek kan men bij zijn Rama-leverancier bestellen voor slechts 2,35 en dat is een over dreven lage prijs. De plaatjes levert uw handelaar bij ieder pakje Rama en als m enin het bezit van dubbele is, dan kan men er binnenkort bij het Rama- ruilbureau mee terecht. Een boek dat een waardevol bezit betekent en dat door groot en klein gelezen en herlezen zal worden. Staatssecretaris Roolvink heeft dinsdagmiddag na afloop van het voortgezet beraad tussen een delegatie uit de ministerraad en een delegatie uit de vakraad voor de metaalindustrie medegedeeld, dat dit beraad mislukt is, voor wat de loonvoorstellen betrelffc. De winstuitkeringsregelingen kunnen goedgekeurd worden en van 3 op 4/i procent worden ge- President De Gaulles plan om in de komende vjjf jaar een on afhankelijke Franse kernstrijd- macht op te bouwen, is dinsdag wet geworden, nadat een motie van afkeuring in de Nationale Vergadering slechts 215 stem men had gekregen, terwijl zij 277 stemmen nodig had om te wor den aanvaard. Het was de derde maal dat de oppositiepartijen van het cen trum en van links in de Natio nale Vergadering een poging deden om het voorstel te torpe deren. De vorige malen behaal den hun moties resp. 207 en 214 stemmen. Tweemaal achtereen had de Senaat het plan, nadat dit door de Nationale Vergade ring was aanvaard, verworpen. Volgens de grondwet had de Na tionale Vergadering in een der de stemming de eindbeslissing. Het ziet er naar uit dat in de komende jaren in verscheidene steden overal ter wereld enkel rail-spoorlijnen volgens het Zweedse systeem Alweg in ge bruik zullen worden genomen. In Italië wordt reeds een derge lijke spoorlijn aangelegd tussen Milaan en een voorstad van deze plaats, Moncalieri. een af stand van elf kilometer. Verder komt in Tokio een Alweg-lijn van 25 km lengte vanuit het cen trum van de stad naar het vlieg veld. En mogelijk zal in Wenen een lijn worden aangelegd tus sen het stadscircuit en dat van de voorsteden. Zoals bekend ligt er een proeflijn bij Keulen en loopt er ook een Alweg-spoor in het Californische vermaakspark Disneyland. De Alweg-trein rijdt op een betonnen rail op 7 a 8 meter bo ven de grond met steun van wie len tegen de zijkanten van de rail. De rijtuigen hebben ruim te voor tweehonderd passagiers elk. De trein kan snel optrekken en een maximumsnelheid van tachtig km per uur bereiken. bracht. Een (leel ervan kan, bij wijze van voorschot, zo spoedig mogelijk worden uitgekeerd. Van de zijde van de vakraad voor de metaalindustrie is dins dagmiddag om kwart over vijf het volgende communiqué ver strekt: „In een hedenmiddag gehouden bespreking heeft een delegatie van de ministerraad aan de vak raad voor de metaalindustrie medegedeeld dat de voorstellen tot verhoging van de lonen in de metaalindustrie met 3% en 5 ingaande 1 januari, resp. 1 juli 1961, niet kunnen worden goed gekeurd, aangezien de regering tot grote teleurstelling van de vakraad een loonsverhoging in de metaalindustrie vóór 1 juli 1961 niet toestaat. De regering is ermede akkoord gegaan dat de winstuitkeringen over de jaren 1960 en 1961 kun nen worden verhoogd met II2 procent. Na overleg in de vakraad heeft de federatie van werkgeversvak verenigingen in de metaalindus trie haar leden gewezen op de mogelijkheid de extra uitkering over 1960 op korte termijn bij wijze van voorschot uit te beta len.'' Deze radiografisch overge brachte foto uit Teheran is de eerste officiële afbeelding van de sjah, met zijn gemalin en de klei ne prins samen. De opname werd in het keizerlijk paleis te Tehe ran gemaakt. Uit cijfers over het toeristen verkeer in België blijkt, dat on danks het slechte weer deze zo mer 25 procent meer Nederlan ders dan in 1959 een deel van hun vakantie aan de Belgische kust heeft doorgebracht. De Belgische zeekust blijkt trou wens steeds meer Nederlanders te trekken. De afgelopen zeven jaar is het aantal Nederlanders in de Belgische badplaatsen met bijna 150 procent toegenomen. Van de 100 Nederlanders die een bezoek aan België brengen, gaan er 16 naar de kust, 50 naar de oude steden zoals Gent en Brugge, 24 naar de Ardennen en 10 naar andere plaatsen. Het aantal Nederlandse kampeerders was dit jaar eveneens bijzonder groot. De Eelgische toeristische ter meegedeeld, dat Eisenhower organisaties schatten het aantal en Kennedy hadden gesproken kampeerders uit ons land dit jover de belangrijkste proble- jaar op 160.000, dat is meer dan men, die de vrede, de veiligheid de helft van alle buitenlanders jen de vrijheid in de wereld be- die met tent of caravan België treffen. Zij bevestigden dat de hebben bezocht. V. S. geen territoriale bedoelin- Ook het totale aantal vreemde- gen hebben en er niet naar stre lingen dat dit jaar België heeft ven, andere landen te overheer- bezocht, is weer toegenomen. In sen. De Amerikaanse regering de drie zomermaanden bereikte i zal er, zoals steeds, naar streven het aantal overnachtingen de 9.5 'de vrede te bewaren, met hand miljoen, bijna twee miljoen meer having van rechtvaardigheid en dan in juni, juli en augustus van vrijheid voor alle volkeren, al- het Expo-jaar 1958. idus het communiqué. De Noorse tanker „Havlide" 10.152 ton, eigendom van de O. N. H. Holta A. S. te Skiën) is woensdag op 25 mijl ten oos ten van Koop Bon, Tunesië, in brand gevlogen. De bemanning heeft het schip met de reddings boten verlaten. President Eisenhower heeft dinsdag zijn democratische op volger Kennedy ontvangen voor een bespreking over een doel treffende overdracht van de macht op twintig januari. Kennedy werd met volledige militaire eer op het Witte Huis ontvangen. Het was het eerste onderhoud tussen de oude en de nieuwe president sinds Kenne dy's verkiezing op 8 november. Eenheden van het leger, de marine, de luchtmacht, het korps mariniers en van de kust wacht vormden een erehaag. Eisenhower begroette Kennedy op het hordes. Na samen te heb ben geposeerd voor de fotogra fen, gingen de twee mannen naar binnen voor een gesprek onder vier ogen. Later confe reerden zij, bijgestaan door hun adviseurs. Nadat Kennedy een gesprek van bijna twee uur met presi dent Eisenhower had gehad en vervolgens anderhalf uur van gedachten had gewisseld met de ministers van Buitenlandse Zaken, Financiën en Defensie, verliet hij het Witte Huis. In een communiqué werd la- Kolonel Moboetoe heeft mee gedeeld dat trat-pt i»versterkingen zijn gezonden naar de Oost pro vincie. Van de zïjde van de Ver. Naties is vernomen dat zich in het noordelijk deel van deze pro vincie .botsingen hebben voorge daan tnssen troepen-eenheden die Loemoemba steunen en mili tairen die aanhangers zijn van kolonel Moboetoe. De autoriteiten van de Oost provincie hebben de grenzen ge sloten. Mien heeft een speciale vergunning van de commissaris van het district Stanleystad no dig om de provincie te verlaten. Zoals bekend heeft deze eommis saris gedreigd de provincie on afhankelijk te verklaren. Waar nemers zien hierin een aandui ding dat de dreiging van een burgeroorlog groter wordt. Moboetoe heeft reeds eerder verklaard, dat troepen in het grensgebied tussen de Oost-pro vincie en de provincie Equator aanvallen van Loemoemba ge zinde gendarmerie en jongeren hebben afgeslagen. In het gebied van Kikwit, ca. 400 km ten zuidoosten van Leo- poldstad, is een wapenstilstand afgekondigd. De afgelopen da gen is het tot gevechten geko men tussen burgers en militai ren en leder, van stammen, waar bij naar verluidt 20 personen zijn gedood. De Ver. Naties heb ben de wachtposten bij de wo ning van Kasavoeboe terugge trokken. Een woordvoerder var, de volkerenorganisatie deelde mee dat een permanente bewa king niet noodzakelijk is. Troepen van de Ver. Naties hebben het huis t an Kasavoeboe enige maanden bewaakt. Toen de Kongolezen Loemoemba be gin oktober wilden arresteren werden de wachtposten bij diens ambtswoning, evenals bij die van Kasavoeboe, versterkt. De Kongolese commissaris van Voorlichting, Albert Boiela, heeft op een persconferentie in Leo- poldstad verklaard dat de solda ten van Loemoemba „met geld uit Moskou worden betaald", dat in Stanleystad elke nacht mensen gebonden in de Kongo worden gegooid en dat dé blanken wor den geterroriseerd. De onafhan kelijkheidsverklaring van de Oost-provincie noemde hij „een holle frase". Een woordvoerder van de Ver enigde Naties heeft meegedeeld, dat Loemoemba-gezinde troepen uit Stanleystad in Boemba zijn aangekomen. Boemba is strate giscn punt tussen Stanleystad en Coquilhatstad en ligt aan de enige weg naar de provincie Equator. Bij een botsing tussen deze troepen en 50 commando's van kolonel Moboetoe zijn maan dag twee personen gewond. Van doorgans goed ingelichte zijde is vernomen dat momenteel in Leopoldstad besprekingen worden gevoerd over de vorming van een „gemengde" regering, bestaande uit „commissarissen" van kolonel Moboetoe en „minis ters" van premier Iieo, cIttjz. de legering van Kasavoeboe. Door de vorming van eea der gelijke gemengde regeling zou de kans op een conflict, die is gelegen in Moboetoe's vericlurmg dat de raad van cammiaaswissen na 1 januari in een voorlopige regering zal worden «nagezet, worden weggenomen. Deze verklaring heeft in de kringen van de regering lieo een slechte indruk gemaakt. In feite lcwam zij neer op een ver lenging voor onbepaalde termijn van de „neutralisering" der po litici zoals die cloor Moboetoe bij zijn machtsovername was uitge voerd. AMERIKA INTERVENIEERT TEN GUNSTE VAN LOBMOSM- BA Be Verenigde Staten hebben oen beroep op (ie Knogokxa» autoriteiten gouaan LoeanoeïrJbsi „oen menseiijne benamieling" te geven en hem „eerlijk te> berech ten'", aulus heeft oen woordvoer der van het ministerie vos: Bul tcniandsc Zaken in Washington meegedeeld. De Amerikaanse ambassadeur in Leopoldstad, Clare Timber- lake, heeft de Kongolese autori teiten zaterdag van dit verzoek in kennis gesteld. De woordvoer der verklaarde ie hopen dat de voor Loemoemba gevraagde be handeling ook zal worden ver leend aan hen die door de aan hangers van Loemoemi® in Stanleystad worden gevangen gehouden. Timberlake bracht het verzoek over aan kolonel Moboetoe en Kasavoeboe. Hij vroeg tevens een arts van het Rode Kruis toe stemming te verlenen Loemoem ba regelmatig te bezoeken. GHANESE VERONTVVAARJMGINC President Sekoe Toe pc van Guinea heeft de V. N. telegra fisch laten weten, dat zijn rege ring wellicht naar „andere mid delen binnen een zuiver Afri kaans bestek" zal uitzien „om het Kongolese volk te steunen in zijn strijd tegen alle vormen van kolonialisme". In het telegram wordt ook ge zegd, dat het volk en de regering van Guinea „diep verontwaar- ligd zijn door de vernederingen die Loemoemba moet ondergaan van de gewapende bende van Moboetoe". 38) „Volgt hen." sist in het struik gewas Tarok tot zijn metgezel. „Zorgt er voor, dat Bleda, de hond, nimmer zijn kamp bereikt Een voudiger werk kunt ge niet wen sen..." De ander glimlacht en streelt zijn zware boog. „Vóór de maan een handbreed boven de bergen staat, zal Atilla Khan de enige vorst der Hiung- Nu zijn." zegt hij zacht. „En uw plannen?" „Ons werk is hier nog niet ge daan," antwoordt Tarok. „De voor treffelijke heer Bardoe bevindt zich in handen van de woudkrijgers. Tezamen met mijn drie krijgers, die bij de paarden wachten, zal ik hem vannacht bevrijden „Hond grauwt inmiddels de voortreffelijke heer Bardoe, zodra hij Eric in het oog krijgt. „Ge hebt me bedrogen. Vóór mijn ogen zag ik Bleda en zijn verwenste dwerg het kamp verlaten. Vreselijk zal Attilla's wraak zijn als hij dit te weten komt..." „Hij komt niets te weten," zegt Eric spottend „want wie zou het hem moeten vertellen?" En met een onverschillig schouderophalen draait Eric de briesende nomade de rug toe. „Ik heb de wachtposten rond het kamp laten verdubbelen," fluistert Arman hem toe. „Ik weet het niet, maar ik voel mij hier niet op mijn gemak..." „Komaan, ge zijt vermoeid," zegt Brie. „Begeef U ter ruste zoals de anderen en vertrouw op de schildwachten..." Ondanks zijn woorden voelt ook de Noorman oen zekere onrust... Hij maakt alvorens zich ter ruste te begeven, nog een ronde door het kamp, maar alles is in orde... En toch... voelt hij 'nonzichtbare dreiging, die ergens in de diepe duisternis rond het kamp sluipt en hij neemt zich voor zijn ogen en oren goed open te houden... Het aantal werklozen in West- Duitsland is in november met 14.624 toegenomen tot 136ft55. Voor de tijd van het jaar is deze toeneming buitengewon gering. Het aantal vacatures vermin derde met 55.200 tot 447.300, maar was nog ongeveer 162.000 groter dan een jaar tevoren. Het aantal werklozen ver tegenwoordigde eind november 0,7 - - -- tieel proee: ■nt van het arbeidspolen-

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5