Toenkoe Abdocl Rahman De industrialisatie van Nederland Zending diamanten vermist 'gES8i§B Weeroverzicht geeft bemiddelingspogingen op Nederlandse reactie op het besluit van de Toenkoe Radio de Koek De aan het Westerschelde-bekken gelegen ontwikkelingskern Terneuzen komt zeker in aanmerking voor vestiging van aan de zeevaart gebonden bedrijven Startbaan van vliegveld kruist wegverkeer HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN Veiligheidsraad Frankering bij abonnement: Terneuzen Dlrecteur-Hoofdredacteui 1. van de Sande Redactie-adresNoordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswai Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 16.— per kwartaal; per maand t 2.— per week 49 ct Losse tus 9 ct WOENSDAG 7 DECEMBER 1960 17e Jaargang Nr 5156 Versrntim dageniKs - Uitgeefster N. V v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzer, Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum por advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén han advertenties): 5 regels ƒ1,—. Iedere regel 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. (Adv.) Be premier van de Federatie van Malakka, Toenkoe Abdoel liaJunan, heeft dinsdag in het irais van afgevaardigden mede gedeeld te hebben besloten zijn pogingen om te bemiddelen tus sen Nederland en Indonesië in hel geschil over Westelijk Nieuw- Guinea op te geven. Premier Rahman wierp de schuld voor het afwijzen van zijn beraiddelingsplan op de Indone- Verklaring over Ned. Nw." Guinea in Australische parlement In een uiteenzetting over de buitenlandse politiek van Austra lië, heeft de minister van Buiten landse Zaken, de heer Menzies, dinsdag in het Australische par lement o.a. gezegd, dat zondag j.l. de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Sufcandrio in een gesprek met de Australi sche ambassadeur te Djakarta Shaw verklaarde, dat er geen wijziging is gekomen in het voornemen van Indonesië om aan de eisen van dat land in zake Ned. Nieuw Guinea op een vreedzame wijze kracht bij te zetten. Menzies verklaarde in het par lement verder, dat Australië zich met kracht stelt achter het be ginsel, dat aan de bevolking van Ned. Nieuw-Guinea het recht van zelfbeschikking zal worden toegekend. Met betrekking tot Subandrio's uitlating over de mogelijkheid van een gewapende botsing met de Nederlanders zeide Menzies: „Er bestaan in het geheel geen aanwijzingen, en ook is er geen enkele reden die voedsel geeft aan het merkwaardige denk beeld, dat Nederland eer, aanval ep Indonesië in de zin zou heb ben. Dergelijke fantastische ver onderstellingen zijn niet bevor derlijk voor een goed begrip van de ware aard van het vraagstuk. DE ZAAK- LAG AILL ARDE Jean Lagaillarde, broer van de voortvluchtige Pierre en drie vrienden van Pierre, zullen voor de rechtbank van Auch, de hoofdstad van het departement Gers, moeten verschijnen in ver band met de vlucht van de vijf beklaagden, die maandag niet verschenen zijn voor de militaire rechtbank te Parijs, waarvoor Lagaillarde c.s. terechtstaan. Dfc vier Jean Lagaillarde, Pierre Bertin, Piere Sultana en Pierre Aoustain worden er-van verdacht dat zij Pierre Lagaillar de hebben geholpen bij zijn vlucht. Pierre Sultana en Pierre Aous tain, twee studenten die in sep tember uit Algiers verbannen zijn, zijn maandagavond bij Hen- (laye doqr de Franse politie ge gearresteerd. Zij waren per auto uit Spanje gekomen. DE PARLEMENTAIRE ONSCHENDBAARHEID VAN LAGAILLARDE Be Franse regering heeft gis teren de nationale vergadering veraoeht, de parlementaire on schendbaarheid van Pierre La- gattarde op te heffen. Zoals gemeld was Lagaillarde maandag niet aanwezig op de zitting van de krijgsraad in Pa rijs die het zogenaamde barri- cadenproces behandelt. Lagail larde is de voornaamste be klaagde. Hij werd kort na het begin van het proces voorlopig in vrijheid gesteld. Hij zou zich nu in Spanje bevinden. BERICHTEN OVER ONGEREGELDHEDEN IN BAGDAD Twee Arabisch-nationalistische Inladen in Beiroet hebben dinsdag gemeld, dat zaterdag in Bagdad bfl botsingen tussen nationalis- ten en communisten 21 mensen ernstig en 24 licht gewond zijn. Volgens de bladen hadden natio nalisten betogingen op touw ge zet en anticommunistische leu zen aangeheven die leiden tot de ongeregeldheden. In één van do aangeheven leuzen werd koning- Hoessein van Jordanië aangeval len en in een andere werd op heffing van de staat van beleg geëist. Het pro-Jordaanse Libanese blad Al Bina heeft gemeld, dat een samenkomst op handen is van koning Hoessein en de Iraakse premier Abdoel Karim AI Kassem. sische pers, en niet op de Indo nesische autoriteiten. De toenkoe verklaarde dat hst hem speet het probleem „op dit belangrijke ogenblik" te moeten loslaten. „Ik smeek God dat er geen oorlog zal komen in dit deel van Azië. Als dat zou gebeuren, zou den tal van onschuldige mensen levens in ons land venoren kun nen gaan". De toenkoe wees in het huis van afgevaardigden op de be sprekingen die hij over dit bran dende vraagstuk heeft gehad in de Ver. Staten, Groot-Brittannië en Den Haag. Hij die als een „goede Samaritaan" wiide optre den, zei zich getroffen en teleur gesteld te voelen door de vijan dige aanvallen van de Indonesi sche pers, die hem er van beschul digde dat hij de andere partij is gaan steunen. „Er is geen biank bloed in mijn aderen", zei hij. Verder zei hij dat hij voor het eerst in staat is geweest grote leiders in de wereld voor het ge schil over Westelijk Nieuw-Gui nea te interesseren. Hij noemde de toestand op Nieuw-Guinea „zeer kritiek". De toenkoe gaf een overzicht van pogingen van andere landen in de Ver. Naties tot oplossing van het vraagstuk, die alle zijn mislukt. „Ik bid God dat er in dit ge bied geen oorlog om dit vraag stuk uitbreekt", aldus de toen koe. In zijn verklaring in het par lement van Malakka zeide toen koe Abdoel Rahman nog: „Het ligt niet in de bedoeling van Indonesië om geweld te ge bruiken, teneinde van Neder land de overdracht van Weste lijk Nieuw-Guinea aan Indone sië te verkrijgen". Voorts: De verhouding tussen beide landen is verslechterd en de toestand in dit deel van de wereld is zorgelijk geworden. Als daar moeilijkheden uit moch ten voortvloeien zou Malakka, dat zo dicht in de buurt ligt, er natuurlijk bij worden betrokken. Hoewe! de Nederlandse rege ring nog geen officieel bericht heeft ontvangen over de inhoud van de verklaring van de minis ter-president van de Malyaanse Federatie, toenkoe Abdoel Rah man, heeft een woordvoerder van het ministerie van Buiten landse Zaken dinsdag in Den Haag meegedeeld dat ook het eventuele opgeven van de bemid delingspogingen van de toenkoe geen wijziging kan brengen in het beleid van de Nederlandse regering inzake Nieuw-Guinea. Dit bereid is en blijft, aldus de woordvoerder, erop gericht de bevolking van Ne-'-lands Nieuw- Guinea zo snel mogelijk tot uit oefening van het zelfbeschik kingsrecht in staat te stellen. De Nieuw-Guinearaad die in april van het volgend jaar wordt geïnstalleerd en die de functie zal vervullen van een eigen volks vertegenwoordiging van 't volk van Nederlands Nieuw-Guinea is, zo deelde de woordvoerder mee, een belangrijke stap in deze richting. Hij voegde eraan toe dat Ne derland internationaal en bij her haling duidelijk heeft gemaakt dat het niets te verbergen heeft en dat het bereid is beleid en daden in Nieuw-Guinea te on derwerpen aan het voortdurende onderzoek en oordeel van de Ver. Naties. De Nederlandse rege ring heeft ook in het gemeen schappelijk communiqué de recente bespreking met de premier van de Malayaanse Fe deratie, haar waardering uitge sproken voor de constructieve belangstelling en dé activiteit van toenkoe Abdoel Rahman met betrekking tot de kwestie Nieuw-Guinea. Dat deze pogin gen door de Indonesische pers ongunstig zijn beïnvloed, valt te betreuren, aldus de woord voerder. Noordstraat 102 - Telefoon 3128 Terneuzen Nederlanders in Stanley- stad in goede welstand Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken neeft gisteren meegedeeld, dat blijkens een maandagmid dag verzonden telegram alle Ne derlanders in Stanleystad in goede welstand verkeren. „Geestland" met schade aan de schroef Het Nederlandse vrachtschip „Geestland" (1937 br. reg. ton) van de rederij Van der Geest in 's-Gravenzande is maandag op 400 mijl ten Westen van de Azo- ren in moeilijkheden gekomen. Her schip, dit jaar gebouwd, kreeg schade aan de senroef. Op de eerste melding voer de „Elbe" van L. Smit Co's Internatio nale Sleepdienst ter assistentie uit van het station Horta op de Azoren. Dinsdagmorgen werd de „Geestland" vastgemaakt. De tocht gaat naar Barry in Enge land, de haven waar de „Geest land" een lading bananen uit West-Indië zal afleveren. Aangenomen moet worden, dat de indtustriëlie investeringen in 1960 de in de zesde industrialisatie-nota genoemde minimum taak stelling van gemiddeld 2,2 mrd per jaar, met meer dan 15 zullen overschrijden, zo zegt de minister van Economische Zaken in zijn Meorie van Antwoord op de begroting van Economische Zaken voor 1961 aan de Tweede Kamer. De stijging van het particuliere consumptievolume zal in 1960 naar verwachting 6,5 procent be dragen, hetgeen groter is dan de toeneming die op lange termijn mogelijk kan worden geacht. Het verheugt de minister, dat het nieuwe regionale industriali satiebeleid, hetwelk, gezien zijn doelstellingen, getypeerd moet worden als een spreidingsbeieid, sinds het moment dat het gestart is op zulk een gunstige wijze is verlopen. Een betere spreiding van de industrie zal echter slechts bereikt kunnen worden door een geleidelijk lopend verschuivings proces. Thans kan nog geen positieve uitspraak over de kansen van slagen van de spreiding gedaan worden. De minister meent niet temin dat de tot nog toe geboek te resultaten reden geven tot op timisme. Bij de plaatsen en gebie den, die in aanmerking ko men voor vestiging van aan de zeevaart gebonden be drijven, denkt de minister Vierentwintig aangetekende puketton, waar onder enkele met diamanten ter waarde van 000.000, afkomstig uit Amster dam met bestemming Milaan, zijn gestolen uit een vliegtuig, dat zaterdag jongstleden als ge volg van de slechte weersom standigheden op het vliegveld van Londen werd opgehouden. De politie betracht de grootste terughoudendheid over deze dief. stal, die is gepleegd nadat reeds een serie andere diefstallen in postrijtuigen en postauto's in En geland had plaats gehad. De Britse Iuchtvaartmaat- datUappij British European Air werd uitgegeven aan het slot van ways heeft maandagavond be- vastigd dat een postzak was opengesneden aan boord van een Viscount-toestel, toen dit op een vlucht van Amsterdam naar Milaan een tussenlanding had ge maakt op het Londense vlieg veld. Een woordvoerder der pos terijen zei, dat enige stukken, „mogelijk aangetekende zendin gen", worden vermist. GEEN DIAMANTEN IN GSTOLEN POST? Aan de geheimzinnige diefstal uit een Nederlandse postzak, die vrijdag via Schiphol per K.L.M. naar Londen werd vervoerd, waar de verzending naar Milaan wegens de slechte weersomstan digheden vertraging ondervond, is nog een mysterie toegevoegd: Waar komt het bericht vandaan, dat uit die postzak diamanten zijn verdwenen en wie heeft daarvan de waarde op maar even ƒ600.000 geschat? Volgens de postale recherche in Amster dam zijn deze berichten uit een fantasierijke duim gezogen: er zijn vrijdag van Schiphol hele maal geen diamanten naar Mi laan verzonden. Het is waar, dat de postzak vrijdag met 24 aangetekende stukken voor Milaan naar Lon den werd verzonden, omdat er geen directe verbinding met deze stad was. Het is ook waar, dat de postzak zaterdag door een on bekende werd opengemaakt na dat zij reeds in een Viscount toe stel van B E.A. was geladen, die wegens het slechte weer niet kon vertrekken. Eveneens is het juist, dat de 24 aangetekende stukken eruit gestolen werden, maar hoe komt men er bij, dat er diamanten in zaten? Diamanten mogen n.l. niet zo- De watersnood in West-Duitsland Het water, dat grote delen van Noord- en West-Duitsland overstroomd heeft, heeft zich dinsdag verder teruggetrokken. Meer naar het zuiden toe is het gevaar echter nog niet ge weken. Het water van de sterk gestegen Ems heeft het dorp Gimbte bij Münster volledig van de buitenwereld afgesneden. maar worden uitgevoerd. Daar komt de douane aan te pas. Voor diamantzendingen is in de Am sterdamse diamantbeurs een apart postkantoortje ingericht, waar alle zendingen moeten wor den aangeboden. Daar zit be halve van de P.T.T. ook een amb tenaar van de douane, die de zen dingen moet beoordelen. Noch op donderdag, noch op vrijdag zijn bij dit kantoortje diamant zendingen voor Milaan aange boden. Blijft de theoretische mogelijk heid over, dat iemand in Neder land klandestien diamanten heeft pogen uit te voeren. Maar dan kon behalve de afzender alleen de dief zelf weten welk een grote slag hij had geslagen en zeker zou dan niemand anders hebben kunnen opgeven hoeveel de dia manten waard waren. Het mag uitgesloten worden geacht, dat de dief er zelf een slag naar heeft geslagen en de pers heeft ingelicht en zeker is, dat geen enkele Nederlander zich gisteren tot de postale re cherche heeft gewend met de vraag of het soms zijn zending diamanten naar Milaan is ge weest, die verdwenen is. aan de ontwikkelingskern te Delfzijl en aan het Wester schelde-bekken. De aan dit bekken gelegen ontwikkelingskern Terneu zen komt, mede tengevolge van de komende verbetering van het kanaal GentTer neuzen, zeker in aanmer king voor vestiging van aan de zeevaart gebonden be drijven. Ditzelfde geldt eveneens de werkzaamheden waaraan op korte termijn zal worden begonnen. Het werkgelegenheidstekort in het noorden heeft aanleiding gegeven tot een sterke expulsie. De daar bestaande werkloosheid wordt daardoor steeds meer aan getroffen in de oudere leeftijds groepen. Het zuiden heeft tot voor kort ook een werkgelegenheidstekort gekend. Dit kwam echter niet tot uiting in expulsie, doch in het bestaan van werkloosheid in som mige streken van dit landsdeel. De sterke industriële ontwikke ling in het zuiden was mede ook mogelijk, omdat gebruik kon worden gemaakt van het ruime aanbod van jonge arbeidskrach- (Adv.) Eén van de startbanen van het Miinehense vliegveld Neubi- berg loopt via een viaduct over een drukke verkeersweg heen, welke moeilijk kon worden om gelegd. Het geheel is nog niet voltooid, maar spoedig zullen de vliegtuigen op hun weg naar bo ven een dikke stroom auto's op enkele meters afstand passeren. WEINIG VERANDERING De regen van dinsdag in het zuidwesten en midden van het land viel 5 tot 7 mm werd ver. oorzaakt door een front dat over Nederland naar 't noorden trok. Dit front behoort bij een gebied van lage luchtdruk dat over Z. Engeland naar het oosten is ge trokken. Het beheerste het weer beeld in een groot deel van West Europa, maar daar boven onze streken de luchtdrukverschillen klein wai-en, was er hier weinig wind, in tegenstelling tot boven de Golf van Biscaye en Wést- Frankrijk, waar een zeer harde tot stormachtige noordwestelijke wind stond. Inmiddels hebben zich enkele wijzigingen voltrokken in de al gemene luchtdrukverdeling. Bo ven Scandinavië, waar zeer kou de lucht uit de Poolstreken bin nenstroomde, breidde de vorst grens zich verder naar het zui den uit, samenhangend met een geleidelijke stijging van de lucht druk aldaar. Het zwaartepunt van de oceaandepressies is ver- WOENSDAG 7 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.59 4.34 5.14 5.24 n.m. 4.22 4.57 5.37 5.47 legd naar het zeegebied tussen IJsland en Groenland, hoewel ook deze depressie zijn invloed alweer uitbreidt in de richting van de Britse eilanden. In onze streken staat het weer beeld de komende 24 uur even wel nog onder invloed van het in de aanvang genoemde lagedruk gebied, dat tot op grote hoogte in de atmosfeer gevuld is met kou de lucht. Hoewel de depressie zelve verder aan betekenis inboet vormen zich in deze koude lucht enkele regengebieden, die afge wisseld worden door opklarin gen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Meer wind. Veel bewolking met af en toe enige regen. Overwegend matige wind, in hoofdzaak tussen zuid west en zuidoost. Middagtempe- raturen van omstreeks 6 graden. ZON MAAN Dec. 7 8.33 16.29 20.42 11.19 8 8.34 16.29 21.43 11.52 9 8.36 16.29 22.45 12.20 10 8.37 16.29 23.50 12.46 11 8.38 16.29 13.09 12 8.39 16.29 0.56 13.33 ten, die als gevolg van de sterke natuurlijke bevolkingsaanwas in dit landsdeel beschikbaar kwa men. Bovendien is de geografi sche ligging van het zuiden tus- ten de grote industriegebieden in West-Nederland enerzijds en West-Duitsland en België ander zijds een gunstige factor voor zijn industriële expansie. Tot voor kort heeft de „autono me" tendens tot spreiding van de industriële werkgelegenheid nagenoeg niet in de richting van Zeeland gewerkt, evenmin trou- wens als ten gunste van het noor. delijke probleemgebied. Door de uitvoering van het in frastructuurplan voor dit pro bleemgebied zullen, aldus de Me morie van Antwoord, op korte termijn de mogelijkheden voor de industriële ontwikkeling in deze provincie aanzienlijk ver groot worden. Op lange termijn gezien zullen de grote werken in het kader van het Deltaplan de ontwikkelingsmogelijkheden van dit gebied nog belangrijk ver sterken. Omtrent de mate, waarin de verschillende bedrijfstakken een. invloed ondervinden van de sprei, dingstendens kunnen enige indi caties worden gevonden in de sta tistiek van de nieuwe vestigin gen. Sinds 1957 tot eind 1959 deden zich 244 nieuwe industriële vestigingen voor. Hiervan is 68 procent buiten het westen tot stand gekomen. Van de 69 nieu we metaalbedrijven werd 62 pro cent, van de 65 textielbedrijven 72 procent, van de 30 bedrijven in de voedings- en genotmiddelen sector 77 procent en van de 80 overige bedrijven 6S procent 5n overig Nederland gerealiseerd Men moet aannemen, dat al deze industrieën tot die bedrijven gerekend kunnen worden, die niet noodzakelijk aan het westen des lands zijn gebonden. De minister zegt in de Memo rie van antwoord, dat hij in de voorlopige conclusie van het in terim-pendelrapport betreffende de pendel in noordwest-Brabant voorshands geen aanleiding kan vinden tot kernaanwijzing van dit gebied over te gaan. Het ligt in de bedoeling om in de komende jaren het aantal ont- wikkelingskemen waar het bij zondere stimuleringsbeleid wordt toegepast, te beperken. De beslis sing hierover zal echter pas na verloop van tijd kunnen worden genomen aan de hand van de fei telijke resultaten van het beleid en van de dan bestaande inzich ten ten aanzien van de verder te verwachten ontwikkeling van de werkgelegenheid en het arbeids aanbod in de probleemgebieden. De behandelingstermijn voo-r een premieverzoek is thans 2 a 3 maanden. De ministerstreeft ernaar deze termijn tot gemid deld 1 maand terug te brengen. Het lijkt de minister niet juist om uitbreidingen van gevestigde industrieën in de ontwikkelings kernen met dezelfde (hogere) premie te honoreren, die geldt voor nieuwe industrievestigingen aldaar. De minister kan nog niet over zien of de te verwachten aantal len nieuwe arbeidsplaatsen in het noorden voldoende zullen blijken om het vertrekoversehot te laten verdwijnen. Hoewel met kracht moet worden gestreefd naar schepping van werkgelegenheid in dit gebied opdat de huidige eenzijdige migratiestroom wordt tegengegaan, meent de minister dat het niet mogelijk is om voor verschillende gebieden van Ne derland een taakstelling te defi niëren in die zin, dat tinnen een zekere termijn voor die gebieden afzonderlijk een volkomen even wicht tussen vestiging en ver trek is bereikt. De huidige voorzitter van dc Veiligheidsraad, de Rus Zorin, heeft de Raad afgelopen nacht bijeengeroepen voor een bespre king van ,.de toestand In Kongo". De bijeenkomst gaat echter op aandringen van de Westelijke mogendheden niet door daar de andere leden van de raad niet door Zorin waren geraadpleegd. De Westelijke vertegenwoordi gers zijn bereid heden te verga deren maar willen niet deelne men aan een bijeenkomst die „op willekeurige wijze" is bijeenge roepen.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1