Binnenlands nieuws Eric de Noorman - De vlammende gesel DUIVENSPORT VOETBAL MARKTBERICHTEN GHANA VERBREEKT DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN MET BELGIë V.A.R. WIJST BELGISCH PROTEST AF GEEN INMENGING IN KONGOLESE AANGELEGENHEDEN Ghanees-Ethiopisch communiqué. MOBOETOE DREIGT AFRIKAANS BEROEP OP V. N. INZAKE LOEMOEMBA PROTEST TEGEN NUCLEAIRE WAPENS RASSENINTEGRATIE IN DE VER. STATEN HIROSJIMA-VLIEGER VERMIST Voor en tegen zuilen Grotewohl ziek. De verkoop van Volkswagen-aandelen Keizerin van Iran dankt voor belangstelling GROENTEN- EN FRUIT- INVOER IN FRANKRIJK Ballon aanleiding tot huwelijk De voorronden van het wereldkampioenschap Ghana heeft de diplomatieke betrekkingen met België verbro ken en de Belgische ambassadeur 48 uur tijd gegeven om het land te verlaten. in een door minister Adjei uit gegeven verklaring wordt ge zegd, dat deze maatregel is ge nomen „omdat de regering van Ghana de Belgische regering ver antwoordelijk acht voor de jong- sie gebeurtenissen in Kongo en voor de moeilijkheden in het be stuur van de wettige regering en parlement van Kongo, waarvan Patrice Loemoemba premier is". Ambassadeur Gerald Walravens is verzocht Ghana binnen 48 uur te verlaten, aldus de verklaring tot slot. Ambassadeur Walravens deel de aan de correspondent van Keuter mede zondagavond op het ministerie van Buitenlandse Za ken te zijn ontboden, waar hij van het besluit der Ghanese re gering op de hoogte werd gesteld. De termijn van 48 uur zou in gaan zondag te middernacht. De ambassadeur verklaarde zeei' verrast te zijn door de maat regel. De betrekkingen waren al enigszins gespannen en ston den op 20 juli bijna op het punt te worden afgebroken. De staf van de ambassade be staat uit de ambassadeur zelf, een ambassadesecretaris en een typiste. In totaal 29 personen waarvan ongeveer 15 Belgen. Het is nog niet bekend wie de Belgische belangen in Ghana zal behartigen. De ambassadeur zou gisteren nogmaals een onder houd hebben met de minister van Buitenlandse Zaken. De waarnemende minister van Buitenlandse Zaken van de V.A.R., Sari, heeft maandag een mondeling protest van de Bel gische ambassadeur tegen de na tionalisatie van Belgische eigen dommen in de V.A.R. van de hand gewezen. De ambassadeur had al drie dagen geleden de minister van Buitenlandse Zaken, dr Fawzi, om een onderhoud verzocht ten einde een krachtig protest te la ten horen, maar de minister liet weten dat' hij geen tijd had. In Cairo verschijnende bladen hebben België er de schuld van gegeven, dat president Kasavoe- hoe van Kongo de staf van de ambassade van de V.A.R. in Leo- poldstad heeft uitgewezen. „De Belgische politiek jegens Kongo is gebaseerd op de begin selen van eerbiediging van zijn soevereiniteit en onafhankelijk heid en van niet-inmenging in de Kongolese binnenlandse aange legenheden". Dit heeft de woord voerder van het Belgische minis terie van Buitenlandse Zaken maandag naar aanleiding van het verbreken door Ghana van de diplomatieke betrekkingen met België verklaard. De woordvoerder verklaarde naar aanleiding van het argu ment van de Ghanese regering tot deze stap de Belgische ver antwoordelijkheid voor de val van de regering-Lomoemba en de ineenstorting van het parlemen taire regime in Kongo dat dit en de nationalisatie van de Bel gische bezittingen in Egypte „twijfel doen rijzen aan de on afhankelijkheid en soevereiniteit van de republiek Kongo en de president van Kongo en de Kon golese autoriteiten ernstig ver dacht maken". „De besluiten van de Verenig de Arabische Republiek en Gha na zijn een bekentenis van deze twee Afrikaanse landen, dat hun politiek is mislukt. Zij schijnen ook buiten hun grenzen gezag te hebben willen uitoefenen". „België wenst niets anders, dan dat de Kongolese autoritei ten zich bij het creëren van nieuwe instellingen zullen laten leiden door het beginsel van po litieke samenwerking, economi sche eenheid en financiële soli dariteit", aldus de woordvoerder. Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft in besprekingen te Accra met president Nkroema van Ghana er in toegestemd het voorstel tot de instelling van een Afrikaans opperbevel „onmiddel lijk" in overweging te nemen. Dit is bekendgemaakt in een gemeenschappelijk communiqué terwijl de keizer naar Liberië vertrok na een officieel bezoek van vijf dagen aan Accra. Volgens het communiqué heb ben de twee staatshoofden over eenstemming bereikt over een .aantal zaken, waaronder de vol gende: 1. de eenheid van Afrikaanse staten is een noodzakelijkheid waarnaar met kracht gestreefd moet worden in het belang van de Afrikaanse solidariteit en vei ligheid; 2. de gebeurtenissen in Kongo duiden erop, dat onafhankelijke landen en andere gebieden van Afrika niet veilig zijn en dat uiterste waakzaamheid is gebo den willen onafhankelijke Afri kaanse staten hun zwaarbevoch ten onafhankelijkheid handha ven en vrijheid verkrijgen voor hen die nog voor de vrijheid vechten; 3. in het licht van de jongste gebeurtenissen in Afrika bestaat ALGERIë IN DE VERENIGDE NATIES De Egyptische regering heeft de Belgische bezittingen in haar land genationaliseerd. Foto: Een Egyptische politie man heeft de wacht betrokken bij een Belgische bank in Caro. thans de behoefte aan verenigde actie. Beide staatshoofden zijn het erover eens, dat het voorstel tot oprichting van een Afrikaans opperbevel onmiddellijk overwo gen dient te worden; 4. er dienen onmiddellijk stap pen gedaan te worden door de onafhankelijke Afrikaanse lan den om een Afrikaanse mone taire zone met een centrale bank tot stand te brengen. President Nasser van de V. A. R. heeft brieven gezonden aan 7 regeringen die troepen gezonden hebben voor de V.N.-strijdmaeht in Kongo, aldus is van officiële zijde gezegd. De brieven houden verband met „de kritieke situa tie in Kongo". De militaire machthebber in Kongo, kolonel Moboetoe, heeft gedreigd twee grote zijrivieren van de Nijl te laten afdammen wanneer Egjlpte èri Soedan dé onafhankelijke regering van Stanieystad steunen. „In het uiterste geval ben ik bereid mijn hele leger aan het werk te zetten om het water van de Nijl af te dammen," zo zei Moboetoe tot verslaggevers. Volgens Moboetoe zijn Egypte en Soedan in het geheim over eengekomen het bewind van Bernard Salamu in Stanieystad te steunen. Het uitroepen van de onafhankelijkheid is slechts „een holle verklaring, waaraan men beter geen aandacht kan schenken". Moboetoe voegde hier aan toe dat hij het volste recht heeft de rivieren af te dammen, „omdat het water aan ons behoort." Moboetoe deelde voorts mee dat Loemoemba pas voor het gerecht zal worden gebracht wanneer de parlementsleden die in Stanieystad worden gevangen gehouden op vrije voeten zijn. Een van hen zou ten gevolge van mishandelingen een oog hebben verloren. De volgelingen van Loemoem ba zouden in Stanieystad geen werkelijke macht bezitten en bovendien omsingeld door troe pen die Moboetoe gehoorzamen. Moboetoe zei de aanhangers van Loemoemba nog niet te hebben aangevallen omdat de Verenigde Naties bloedvergieten willen verhinderen. Agenten van de Verenigde Arabische Repu bliek zouden zich in Stanieystad bevinden, maar Moboetoe's troe pen zouden langs de grens tus sen Soedan en de oostprovincie patrouilleren. De secretaris-generaal van de Afrikaanse volksconferentie, Diallo, heeft maandag de Ver enigde Naties verzocht met spoed tussen beide te komen opdat Loemoemba. die door Kongolese troepen, op last van Moboetoe gevangen is genomen, in vrij heid wordt gesteld. Diallo drong ook aan op vrij lating van de ministers van de regering-Loemoemba en de par lementsleden, die op het ogen blik in Kongo gevangen zitten. De politieke commissie van de Ver. Naties is maandag met de behandeling van de kwestie AI- gerië als een binnenlandse aan gatic was niet aanwezig. Frank rijk beschouwt de oorlog in Al- geië als een binnenlandse aan gelegenheid. De voorzitter van de politieke commissie, sir Claude Corea van Ceylon, deelde mee dat de hoofden van drie leden staten telegrammen naar de politieke commissie hebben gezonden. Sir Claude, die deze staatshoofden niet bij name noemde, verklaar de dat het z.i. niet nodig was om de telegrammen voor te le zen, omdat de staten in kwestie in de politieke commissie zijn vertegenwoordigd en hun afge vaardigden eventueel het woord kunnen vragen. Geen der afgevaardigden vroeg echter het woord. De afgevaardigde van Tunesië, Mongi Slim, opende het debat met het uitspreken van de hoop dat de Verenigde Naties zullen „deelnemen" aan de volksstem ming over de toekomst van Al- gerië. Hij betreurde het dat de gedelegeerde van Frankrijk niet aanwezig was bij de bespreking van het vraagstuk Algerië. Naar verluidt hebben de rege ringsleiders van Tsjaad en het vroegere Frans Kongo 'zich in telegrammen tot de Verenigde. Naties gewend met een verzoek de bespreking van de kwestie Algerië voorlopig op te schorten. De gebeurtenissen in Algerië zijn geen „pacificatie", maar een werkelijke oorlog, een alge mene, alles omvattende gueril la", aldus de Tunesische afge vaardigde. Hpt conflict in Algerië heeft steeds meer een internationaal karakter gekregen en thans zijn ook de aangrenzende landen er in betrokken. Pogingen met po litieke middelen een oplossing te vinden zijn mislukt door het Franse gebrek aan begrip, stijf hoofdigheid en het vasthouden aan absurde en volkomen ver ouderde begrippen, onder meer dat Algerië een integrerend deel van Frankrijk is en dat de Al gerijnse nationalisten niet uit naam van het Algerijnse volk spreken. Uit de feiten blijkt dat de lei ders die vrijheid eisen door het gehele volk worden gesteund, aldus Mongi Slim. Het aan de macht komen van generaal De Gaulle deed de hoop op oplos sing van het conflict herleven, maar de volksstemming had in Algerië niet dezelfde betekenis als in andere landen. Na de toespraak van Mongi Slim werd het debat tot heden middag, 16.30 uur Nederlandse tijd verdaagd. MILITAIR OMGEKOMEN Gistermiddag om kwart voor vier is een militair omgekomen bij een autoongeluk op de Ko- mngslaan te Schaarsbergen. Het slachtoffer, zo deelt de leger- voorlichtingsdienst mee, is de 22-jarige sergeant M. P. J. Ber nards uit Nijmegen van het 11- Verbindingsbataljon te Schaars bergen. Bernards was één van de inzittenden van een jeep, die in botsing kwam met een bur ger-personenauto. Het slachtof fer was ongehuwd. JAGEN OP DOOR WATER VERDREVEN WILD VERBODEN Nu door de grote regenval van de afgelopen dagen vele jacht velden geheel of gedeeltelijk on der water staan, brengt het mi nisterie van Landbouw en Vis serij de jagers in herinnering dat het ingevolge het bepaalde in de jachtwet verboden is de jacht op grof- en kleinwild, dat tengevolge van de hoge water stand zich ophoudt op hoogge legen gedeelten van het terrein, uit te oéfenen. OUDE MAN DOOD AANGETROFFEN Gistermiddag omstreeks twaalf uur is de 79-jarige heer A. D. Koedam, wonende aan de Volen- dammerweg in Amsterdam-N., levenloos aangetroffen op een stoel in de voorkamer van zijn woning. In de keuken stroomde gas uit een komfoor dat niet brandde. DODELIJK ONGELUK De Sl-jarige, röevrouw Boom- Daling uit Rotterdam (YVater- ceusstraat) is maandagmiddag bij een ernstig verkeersongeluk op de Schiedamseweg om het leven gekomen. Zij werd op een vluchtheuvel aangereden door een bestelauto, meegesleurd en geraakte uiteindelijk onder een geparkeerde wagen. Het slacht offer moet op slag dood zijn ge weest. De besteiauto botste na het ongeluk tegen een andere wa gen. De chauffeur, de 52-jarige C. H. V„ werd met een shock opgenomen in het Dijkzigt-zie- kenhuis. Door een aantal vredesorga nisaties, samenwerkend in de „onafhankelijke contact com missie voor vredeswerk", is een telegram aan de ministerraad verzonden. Daarin protesteren deze vredesorganisaties ten sterkste tegen het toestaan van het opslaan van Amerikaanse atoomkoppen op Nederlands grondgebied buiten voorkennis van het Nederlandse volk. Het Nederlandse volk wordt hier door, aldus het telegram, aan verhoogd ge vaar blootgesteld en dreigt in een oorlog te worden betrokken zonder dat de volks vertegenwoordiging hier in ge kend. Genoemde vredesorgani saties dringen aan op volledige voorlichting van de bevolking en op verwijdering van deze kern ladingen. Het Amerikaanse hoogge rechtshof heeft met 7 tegen 2 stemmen bepaald dat restau rants van busstations ook ne gers die een staatsgrens over schrijden moeten bedienen. Het hof kwam tot deze uit spraak bij de behandeling van een klacht van een neger die een boete van tien dollar had gekregen omdat hij had gewei gerd een „blank" restaurant van een busstation in Richmond, Virginia, te verlaten. De neger, een student in de rechten, was op weg van Washington naar Alabama. Claude Eatherly, de thans 41 jaar oude piloot van het verken ningsvliegtuig, dat in 1945 de Amerikaanse bommenwerpers met de eerste atoombommen naar Hirosjima en Nagasaki leidde, wordt sinds 22 november uit het staatshospitaai voor oud strijders in Waco vermist. Eatherley werd sinds zijn ont slag uit het leger in 1947 met de rang van majoor in verscheidene ziekeninrichtingen verpleegd. Volgens een psychiater zou Eatherley aan een schuldcom plex lijden en zich verantwoorde lijk voelen voor de dood van 100.000 mensen in Hirosjima. De psychiater getuigde dit, toen de oud-vlieger in 1957 in Texas voor inbraak terecht moest staan. Hij werd toen wegens ontoe rekenbaarheid vrijgesproken. Twee jaar later, werd hij nog eens van inbraak beaébqjdigd, doch deze aanklacht werd inge trokken, waarna Eatherley in het hospitaal voor oud-strijders werd opgenomen. Zaterdagmiddag om drie uur werd in de Plantage Middenlaan te Amsterdam een verkeerszuil door een auto omvergereden. De politie zette op de plaats waar de zuil had gestaan een staketsel neer, dat echter binnen een half uur eveneens omvergereden werd. Een nieuw staketsel hield het tot zes uur uit, toen een auto er tegenaan reed. „Geen staketsels meer", dacht de politie toen en op de onheils plek werd een knipperlicht ge plaatst, dat echter om zeven uur reeds stukgereden werd. „Dan toch maar een staketsel", dacht de politie, maar een uur later wat ook dit weer kapotgereden. Van de twee opnieuw geplaatste knipperlichten werd er één bin nen het kwartier door een auto omvergereden. Dit deed de poli tie besluiten de knipperlichten zowel als de staketsels thuis te laten. Geheel in overeenstemming met het zeer slechte weer werd de plaats om acht uur 's avonds gemarkeerd door een paal met twee stormlampen. Om half 9 werd deze paal echter het slacht offer van een bestelauto. Het werd de politie te machtig Zij schakelde het Stadswaterkan- toor in, dat een verlicht staketsel aanbracht. De geschiedenis her haalde zich echter; om half elf werd het door een bestelauto stukgereden. Omstreeks midder nacht plaatste het G. E. B. een nieuwe verkeerszuil. Die staat er nog steeds Premier Otto Grotewohl van Oost-Duitsland, die met Walter Ulbricht, de Oostduitse president en partijleider, de communisti sche topconferentie in Moskou heeft bijgewoond, is ziek in de Sowjet-Unie achtergebleven. Naar het Oostduitse persbu reau vrijdag bekendmaakte, ver blijft de eerste-minister in een sanatorium. Bijzonderheden zijn niet gegeven. (Adv.) De 65.000 werknemers van de Valkswagenfabrieken T. W. Wolfsbrug zullen aan het begin van het komende jaar bij de uit gifte der Volkswagenaandelen elk tien van deze aandelen kun nen verwerven. Dit heeft de di recteur-generaal van de Volks wagenfabrieken prof. H. Nord- hoff, gisteren bekendgemaakt. Ieder personeelslid zal van de Volkswagenfabrieken da midde len voor de aankoop van een Volkswagen een aandeel ontvan gen. Personen, die niet tot het per soneel van de Volkswagenf abrie ken behoren, zullen, gelijk be kend, hoogstens vijf aandelen met een nomimale waarde van elk honderd dm. mogen kopen. Daar de belangstelling voor Volkswagenaandelen buitenge woon groot is, verwacht men, dat er zal moeten worden geloot en dat er bij de loting slechts twee aandelen per gegadigde zullen kunnen worden toegewe zen. Dit geldt dan natuurlijk niet voor de personeelsleden van de Volkswakenfabrieken, voor wie de tien aandelen per per soon zullen worden gereserveerd. De negen aandelen, die niet door de Volkswagenfabrieken worden gefinancierd, zullen in termijnen, lopende over ver scheidene jaren, kunnen worden betaald. De keizerin van Iran, H.M. Farah Pahlavi, heeft aan de am bassade van Iran in Wassenaar opdracht gegeven haar dank baarheid over te brengen aan aden in Nederland, die van hun belangstelling bij de geboorte van de kroonprins, Z.K.H. Reza Pahlavi, hebben blijk gegeven door het zenden van gelukwen sen en cadeaus. Alle mogelijke middelen zuilen gebruikt wor den hen rechtstreeks en indivi dueel zo spoedig mogelijk te be danken, maar gezien het buiten gewoon grote aantal zal dit eni ge tijd vergen, aldus de ambas sade. De Franse autoriteiten hebben medegedeeld, dat gedurende de maand december geen minimum prijs geldt ten aanzien van de in voer van druiven in dit land. De invoer van dit produkt zal plaats kunnen vinden op invoer- certificaat. Voor Nederland is deze maatregel van minder grote betekenis want de Nederlandse export van druiven is niet groot meer en beperkt zich in hoofd zaak tot West-Duitsland, Enge land en Zweden. De Franse autoriteiten hebben verder besloten de invoer van verse spinazie met ingang van 3 december tot nader order stop te zetten, in verband met de prijs daling van de spinazie op de Franse markt. Ook van deze maatregel zal de Nederlandse tuinbouw niet veel gevolgen ondervinden want het aanbod van spinazie in ons land is gericht en er vond toch geen uitvoer van dit produkt naar Frankrijk plaats. 36. Hoewel hij 't niet laat mer ken, ig Eric even van zijn stuk ge bracht, maar dan antwoordt hij snel: „Ten eerste, wat voor be lang hebben de krijgera van Bleda bij Bardoe, al is hij nog zo groot en machtig? Ten tweede, wie verzekert mij, dat als ik Bardoe loslaat men m(jn krijgers ook de vrijheid geeft? Maar Bardoe zal zich zeker haasten dat te doen, wanneer hij weet, dat hij als beloning Bleda in ontvangst kan nemen Als in gedachten glijden Ear- doe's ogen door het schemerige kamp en blijven een ogenblijk rus ten op de ranke gestalte van Isolde „Dan zult ge me moeten los maken en laten gaan", zegt hij met flikkerende ogenDus dit plan is goed?" zegt de Noorman kalm. „Dit plan is goed", gromt Bar doemaar het kan beter, man van de woudenInplaats van mij Bleda in handen te spelen, zult gij hem dodenIk laat de krijgers de vrijheid en gij scheert U weg uit deze strekenmaar het hoofd van Bleda zult ge hier op deze kampplaats achterlaten, opdat een ieder zich overtuigen kan, dat hij dood is De nomade grijnst geluidloos „en Attila zal heel tevreden zijn, want voor het oog der wereld is zjjn broeder dan gedood door krij gers uit de woudenen wü kunnen gaan," fluistert de men, die met gespitste oren ge poogd heeft dit gesprek te volgen, „snel, edele Tarok, vóór men ons ontdekt „Nee, wacht nog even broeder," sist Tarok„ziet de sluwe gele duivel begeeft zich naar de plek, waar Bleda ligt... Mogelijk moe ten tóch onze pijlen hun werk nog doen Een kinderballonnetje is er de directe aanleiding toe geweest, dat zaterdag het huwelijk zal worden gesloten tussen de Neder landse Diny Kommerkamp uit Klarenbeek en Calle Hakansson uit Bastermala, Urshult, in de provincie Smaland in Zweden. In mei 1949 liet een groepje meisjes, waaronder mej. Kom merkamp ballonnetjes op waar aan hun naam en adres bevestigd waren. De ballon van mej. Kommer- kamp kwam in het dal van Urs hult terecht waar hij gevonden werd door een broer van de heer Hakansson, die naar het onbe kende meisje in Holland schreef. Hieruit ontstond een briefwisse ling met bovengenoemd resul taat. DUIVENKAMPIOENENDAG TE SAS VAN GENT Zondag 4 december j.l. richtte de duivenmaatschappij „De Vre de" voor de 15e maal haar inter nationale duiven-kampioendag in in lokaal „Flora". Deze tentoonstelling overtrof qua inzendingen die van voor gaande jaren. De buitenlandse inzendingen waren dit jaar zeer groot. In totaal waren er ruim 300 duiven tentoongesteld. Het dage lijks bestuur van de Zuid Neder landse Bond (Z.N.B.) vond deze kampioenendag zó belangrijkdat zij acte de présence gaf. In de loop van de namiddag werd een zeer geanimeerde verkoping ge organiseerd. Ook werden de prij zen voor de mooiste stand etc. bekend gemaakt. Ondanks de slechte weersomstandigheden hebben de duivenliefhebbers uit Sas van Gent en omgeving niet verzuimd om het puikje van de rasduiven te komen bekijken en vooral bewonderen. In de eerste wedstrijd van groep 11 van de voorronden van het wereldkampioenschap voetbal 1962 heeft Argentinië de uitwed strijd tegen Ecuador met 6—3 gewonnen. Bij de rust leidden de Argentijnen met 4—0. De return- match zal op 18 december a^-. in Buenos Airés worden gespeeld. Argentinië behoeft dan slechts gelijk te spelen om zich te ver zekeren van een plaats in het eindtornooi. 5 december. VEEMARKT ROTTERDAM. Op de veemarkt te Rotterdam waren aangevoerd 1770 dieren, zijnde 963 vette koeien en 807 varkens. De notering was als volgt: Vette koeien van 2,403,20; Varkens 1,75ƒ1,80, alles, per kilo. De aanvoer van vette koeien was aanmerkelijk kleiner, de han del levendiger, en de prijzen iets hoger dan vorige week dinsdag enkele prima's boven notering. Varkens: aanvoer iets korter, handel vlot, prijzen hoger, enige prima vleesvarkens boven note ring, slachtzeugen 1,50—1,60, afloop kalm, GRAANBEURS ROTTERDAM. Officieuze noteringen per 100 kg. Consumptie-tarwe, basis 17 vocht, met gering schotpercen tage volgens monster tot 32,75, franco; schottarwe, mits ge droogd 1521. Voedergranen: kalm, prijshou dend: Maalgerst, volgens mon ster 2023,50; Kippegerst id f 2425,50; Haver, ongepunte. volgens monster 18—22J50. Peulvruchten, franco Rotterdam: Groene erwten op monster 27 29; prima kwaliteiten tot 34,50; Schokkers, op monster, 2730; prima kwaliteiten tot 35. Bruine bonen, boerenschoon op monster goed droog tot 65. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. Klei-aardappelen 35 mm opvv.: Eigenheimers ƒ12,50—ƒ15; Bin tje ƒ8,50—ƒ9,50. Voeraardappelen 1ƒ2,75. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vast gesteld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3