BINNENLANDS NIEUWS Het bezoek van Koning Willem III aan Zeeland in de maand mei 1862 pastoor rustplaats GENDA ER WORDEN... iren* BEURSO VERZICHT DE VRI.TE ZEEUW en voorwerpen INEUZEN yset de luxe "4 december I960 Pagina (Adv.) ureau der gemeente als gevonden aange- olgendo voorwerpen, te bekomen zijn aan ter vermelde adres- Ipen, Van den He- lystr. 17herenpols- den Ejcster, Kanaal- rol volièregaas. De eldekade 35; motor- ferkvQort, Westsluis iden muntstuk (20 r.), hotël „Rotter- stkolkstraat; witte sen, N.J. Hartestr. 2; inomuts. Rosé Ver- werijstr. 7, en wit derwantje, Lensen, 19. ijn aan het bureau l: g met naamplaatje, underschoentje, pas- andschoenen, zwarte ïgsnoer, paar bruine choenen, licht ge- meswant en para- 5ES-CUBAANSE REKNKOMST iresident. van de raad Li Hsien Nien, en an een Cubaanse re- atie, Ernesto Gue- en woensdag in Pe- overeenkomst voor e samenwerking ge smede een protocol handelsverkeer voor rotocol over de toe- in de overeenkomst schappelijke en tech- enwerking en een ge- pelijk communiqué, t. „Nieuw, China". allemaal zijn werken. IJsebaert bracht dank or Van Campen voor uleur-testamentair, de heer B. dc Vos, dankte in het bijzonder de n voor hun betoonde Ie overledene. Van Campen rust nu st pastoor De Mcule- en vele Tetncuzena- :l Katholieke als niet- zullen hem niet licht IÜI ,3Vu jxi Ai} 2 DECEMBER. ZEN: Luxor-Theater, )c ideale vrouw". )AG 3 DECEMBER. ZENLuxor-Theater, >e ideale vrouw", rtgebouw, 8 uur: „Het van het zwarte mu- let Centrum, 6.30 en .Agi Murad, de witte, i ..AG: Sportterrein Zaamslag 1Beren 1 el van het nieuwe boek van uk. Alles over zwangersct ap, iabyverzorging en kleuler- Dit waardevolle boek 84 fraaie omslag) krijgt U ten lij aanschaffing van een JACHT OP 3EMOEMBA it op Loemocmba, die ond uit zijn woning in ad ontsnapte, duurt nog ort. Moboetoe, de bevel- in het Kongolese leger, voensdagavond mede, iten waren ontvangèn cremba zich zou ophou- het gebied van Port in het noordelijk'deel ncie Kasai en ongeveer ten zuidwesten van td gelegen. De vrob- ister van Voorlichting ra zou zich in zijn ge- bevinden. I Moboetoe deelde ver- dat de minister van van het kabinet-Loe- Maruice Pmolo, in 200 km ten noorden poldstad is aangehou- hij op weg was naar ok de senaatsvoorzitter )kito is door Kongolese gearresteerd. Dit ge- olgens een woordvoer- Moboetoe in Kikwit, 400 losten van Leopoldstad. as in gezelschap .van dere aanhangers van )ba, die documenten bij den waarin de Kongo- d tot opstand werd aan- oe zei overtuigd te rijn ïba te pakken te zullen Zijn troepen in Loe- de hoofdstad van Ka- en de wegen afgesloten, oemoemba moeite *al im naar Stanleystad te BUSCHAUFFEUR REDDE ZIJN PASSAGIERS. Op de Kielsterachterweg in Hoogezand is gisteren een ver keersongeval gebeurd, dat dank zij het optreden van een bus chauffeur zonder ongelukken is afgelopen. De chauffeur, in dienst van de „Groningse Autobus Dienst Onderneming" (G.A.D.O.), reed met zijn bus van Hoogezand naar Barneveld, toen hij een vrachtwagen zag naderen met daarachter een slingerende per sonenauto. De buschauffeur, die meende dat in de personenauto een dronken chauffeur achter het stuur zat, riep zijn passa giers toe, in het rechter gedeel te van de bus plaats te nemen. Voor de veiligheid parkeerde hij zijn bus aan de kant van de weg en wat de buschauffeur ver wachtte gebeurde: de zwaaiende personenauto botste tegen de zijkant van de bus en scheurde de wand voor een groot deel open. Bij onderzoek bleek, dat de personenauto door de vracht wagen werd gesleept. Onderweg had de vrachtwagenchauffeur benzine getankt en in de me ning verkerend, dat de chauf feur van de personenauto daar nog in zat, was hij met zijn sleep weer weggereden. BABY GESTIKT Te Leeuwarden is de ruim tien maanden oude baby van de familie Zondervan door verstik king in het dekentje om het leven gekomen. Het jongetje was enig kind. STUDENT TIJDENS PROEFNEMING OVERLEDEN Tijdens het nemen van proe ven in het organisch en che misch laboratorium van de Vrije Universiteit in de Lairesse- straat tc Amsterdam is woens dagmiddag één der studenten, de 22-jarige Anton Eduard Zwol uit Amsterdam, plotseling onwel geworden en overleden. Dr. J. Zeldenrust, hoofd van het gerechtelijk geneeskundig laboratorium, heeft woensdag avond sectie op het stoffelijk overschot verricht. Gisteroch tend kon de politie slechts mee delen, dat de oorzaak van het overlijden nog niet definitief is vastgesteld. Dr. J. Zeldenrust heeft na de sectie op het stoffelijk over schot geen doodsoorzaak kunnen vaststellen. De maag- en darm- inhoud van hét slachtoffer zal nu worden onderzocht in het politielaboratorium. Volgens de politie iA'fftSgeen geval sprake van riisdrijf. De student werd tien dagAfgfeleden bij een medi sche sportkeuring goedgekeurd. Of hij wellicht onwel is gewor den tengevolge van giftige dam pen, is uit het onderzoex even min gebleken. Het resultaat van 't laboratoriumonderzoek wordt eerst over enkele dagen ver wacht. AUTOBOTSING: 1 DODE Gistermorgen is in Slootdorp (gem. Wieringemeer) de 24- jarige gehuwde vertegenwoordi ger J. Hoolboom uit Rotterdam bij een autobotsing om het leven gekomen. De heer Hoolboom schoot met zijn kleine auto uit de bocht en kwam in botsing met een bus, die de dienst Alkmaar— Lee'uwarden onderhoudt. Toen de bestuurder uit de wrakstuk ken van zijn auto was bevrijd, bleek hij reeds te zijn overleden. Zijn stoffelijk overschot is over- VERENIGDESTATEN PROTESTEREN BIJ CUBA De V. S. hebben woensdag bij Cuba geprotesteerd naar aanlei ding van een incident in Havana op 19 november, waarbij een Amerikaans burger door een Cubaanse officier werd neerge schoten. De Amerikaan, Wayne Hen derson, was door een kapitein van het Cubaanse leger en een lid van de staatspolitie aange houden in een bar. Toen hij zich gereedmaakte, de twee Cu banen te volgen, had de kapi tein hem „opzettelijk en in koe len bloede" neergeschoten, al dus het Amerikaanse protest. De kapitein heeft zelf inder- ti d verklaard, dat zijn revolver bij ongeluk was afgegaan. „SPAANS BEVRIJDINGS LEGER" OP CUBA In Havanna verluidt dat er een „bevrijdingsleger" voor Spanje is gevormd, dat onder be vel staat van de in Spanje gebo ren Cubaanse majoor Eloy Gu tierrez Mcnoyo. Dit leger zou be staan uit verbannen Spanjaar den. Het Cubaanse regeringsblad ..Avance" heeft een beroep óp dc Cubanen gedaan om steun te verlenen aan de „titanische wor steling. die binnenkort op het Iberische schiereiland zal begin nen". Hot blad schrijft dat er geen leger in Spanje is dat in staat is tun weerstand to bieden aan dc .-.niéuwe generatie" van het land cn vraagt alle Cubaanse fabrie ken en kantoren om comité's tc 'vu 'mén voor steun aan de bevrij- ci ngscampagne Majóor Gutier- i\ 7. Menovo heeft een belangrijke rol gespeeld in de strijd van Fidel Castro tegen Fulgencio Batisto, de cx-dictator van Cuba. gebracht naar de aula van de begraafplaats te Middenmeer. De bus werd aan de linker voorzijde ernstig beschadigd. Enkele passagiers liepenlichte verwondingen op. GELUK BIJ EEN ONGELUK Woensdagmorgen om 7.40 uur drong een vrachtauto, rijdend op rijksweg 12, tussen Wad- dinxveen en Den Haag een juist met hoge snelheid passerende personenauto van de weg af. De personenauto sloeg over de kop en kwam op de andere weghelft terecht. De wagen werd zwaar beschadigd. De bestuurder, de heer J. Mol uit Waddinxveen, die juist dins dagavond veiligheidsgordels in zijn voertuig had laten mon teren, mankeerde hoegenaamd niets. POLITIE STELDE IIOND IN ARREST De politie te Delft heeft zich genoodzaakt gezien tot de arres tatie over te gaan van.... een hond. Het dier is opgesloten in cel 10 en zal daar moeten ver blijven zolang het onderzoek naar zijn „schuld" duurt. De hond wordt ervan ver dacht in Ambtswoude, onder Delft, achter schapen te hebben gejaagd. Een dierenarts heeft hem een injectie gegeven, waar door de inhoud van de maag naar buiten moet komen. Be vindt zich daarin nu schapen wol, dan is de hond schuldig en zal de eigenaar van het dier aansprakelijk worden gesteld voor de misdragingen van zijn viervoeter. WEDEROM LAGERE KOERSEN Het Damrak gaf gistermiddag voor alle internationale waar den lagere koersen te zien. De handel was echter minimaal. In Wall Street werden woensdag de olie-aandelen onder druk ge zet waarvoor als zondebok de situatie in Venezuela werd ge nomen. Kon. Olies daalden er bijna één dollar. De aanhoudend teleurstellende tendentie op de New Yorkse beurs is zeker niet bemoedigend voor de stemming op de Europese beurzen. Deze laten dit dan ook blijken door de koersafbrokkelingen die de laatste dagen hebben plaats ge had. Ook gisteren was van een koersafbrokkeling op het Dam rak voor de Internationals spra ke Het publiek wenst alleen op een lager niveau in de markt te Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden Engelse pond 10.55—10.65, Ca nadese dollar 3.823.87, Ameri kaanse dollar 3.74' 3.78' Bel gische frank (100) 7.497.54, Franse frank (100) 75.9076.40, Duitse Mark (100 90.10—90.60, Zweedse kroon (100) 72.40-73.40, Zwitserse frank (100) 87.35 87.85, Italiaanse lire (10.000) 56.75—61.75, Deense kroon (100) 54.25—55.25, Noorse kroon (100) 52.40—53.40, Oostenrijkse Schil ling (100) 14.4514.55, Portu gese escudo (100) 13.1513.30, Spaanse peseta (100), grote cou pures 6.206.35. BECKERLIE WEER OP VRIJE VOETEN De rechtbank van Frankfort heeft het bevel tot inhechtenis neming tegen de vroegere S.S. Obergruppenführer Adolf Heinz Beckerlc, verdacht van moord op 11.000 Hongaarse Joden, in getrokken. Hij is sinds woens dag op vrije voeten. Beckerle, vroeger hoofdcom missaris van politie te Frank fort. was tijdens de oorlog ge zant in Sofia, Bulgarije. In mei werd een arrestatiebevel tegen hem uitgevaardgd, omdat hij in maart 1943 meer dan 11.000 Jo den uit Macedonië en Tracie naar Treblinka had laten voe ren. Beckerle heeft verklaard dat hij niet wist wat „Endlösung der Jüdenfrage" inhield. De rechtbank aanvaardde dit, en kwam tot de conclusie dat geen gronden bestaan om Beckerle gevangen te houden. Het onder zoek zal echter worden voortge zet. De procureur-generaal van Hassen, Bauer, heeft echter tegen de vrijlating van Beckerle hoger beroep aangetekend. Bij het Duitse gezantschap in Sofia was destijds S.S. Hauptsturm- führef Darinecker van de af deling Joden vernietiging van het Reichssicherheitshauptamt geaccrediteerd. stappen. De grote beleggings maatschappijen, die veel geld braak hebben liggen, wachten op een flinke daling om dan met kooporders toe te kunnen slaan. Over het algemeen is het ver trouwen in de aandelenmarkt van dien aard, dat tot op heden toe van verkoopgolven beslist geen sprake is geweest. Dp ge ringe verkooporders hebben echter dagelijks de overhand, vandaar de afbrokkelende koer sen voor de hoofdfondsen. Voor de lokale afdelingen ligt de si tuatie wat anders. Het meren deels gunstige binnenkomende bedrijfsnieuws van de Neder landse maatschappijen over de gang van zaken over het boek jaar 1960, is een grote tegenhan ger ten opzichte van de zwakke tendentie waarmede Wall Street de laatste dagen is afgekomen. De stemming voor de lokale aandelen kan dan ook zeker niet slecht genoemd worden. De Westduitse beurzen waren gis teren hoger en een ruggesteun voor Amsterdam. Dit droeg er toe bij dat de koersverliezen ta melijk beperkt bleven. AKU, met gunstige vooruitzichten voor de Amerikaanse dochter de .American Enka", was op 454 circa 4 punten lager vergeleken bij het vorige slot. Philips en Hoogovens openden min 11 pun ten op respectievelijk 1180 en 790. Later op de middag werd aan dit koersverlies nog een paar punten toegevoegd. Unile ver op 782 min 4 punten. Kon. Olies een rijksdaalder lager bij een notering van 121,70 inge volge Wall Street. De scheepvaartwaarden vat ten gistermiddag weer enige moed en konden zich zeer goed handhaven. De omzetten bleven gering. Cultures verwaarloosd. De stemming op de staatsfond sen- en beleggingsmarkt was iets beter bij minimale handel. De storting van gisteren op de 4 U pet staatslening 1960 groot ƒ350 min was in de staatsfend- senhoek reeds uitgewerkt en dus niet van invloed meer op de stemming in deze sector. De laatste verhandeldag van claims Friesch-Groningse bracht een adviesprijs op 300. Voor de eerste verhandeldag van claims Jean Heybrock werd de prijs geadviseerd op 50, overeenko mende met 110 pet voor de 5 pet converteerbare obligaties. Claims Schuppen en Zonen wer den voor de eerste verhandeldag geadviseerd op 300 eerder bie den, neerkomende op 250 pet voor een nieuw aandeel. Prolongatie 3', 2 pet. BEURSINDICES Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Cult. etc. Algemeen 29/11 30/11 562.89 561.23 329.75 328.32 173.57 172.69 219.00 218.84 150.02 149.89 394.61 393.38 1/12 554.99 325.31 172.26 218.67 149.62 389.64 NABEURSKOERSEN AKU: 432 gb—454 slot 453 (431) Kon. Olie: 120 gb—121.50 slot 121 (121.70) Philips: 11G6—1172 slot 1169 (1X78 li) Unilever; 773—780 slot 778 (7827j, Hoogovens: 782—787 sjot 786 ,1786) (VERVOLG.) AXEL. Te WcsUlorpr, dat almede feestelijk was opgeluisterd, is Z. M. slecnts doorge reden, doch heeit met minzaamheid de welkomst, en huldebetuigingen aangeno men, welke H. D. ook aluaar door het gemeentebestuur werden toegebracht. Ten 3 ure kwam de vorstelijke stoet, door een eerewacht van 70 ruiters, bur gers en landlieden, benevens het fanfqre- gezelschap, het muzijkgezelschap van z-aamslag en de afdeling van het „Metalen Kruis" afgehaald, onder klokgelui en daverende „hoera s binnen Axel aan. De gehele weg dien de stoet zou pas- seeren, was met driekleurig vlaggendoek bezaaid met gouden sterren gedrapeerd en met groene mastboomenguirlandes, vlaggen, kroonen en naamletters verder opgeluisterd, waarvan het smaakvolle op sommige punten nog werd verhoogd, zoo als o.a. in de Lange Noordstraat, door eene eereboog, die de bijzondere aandacht van vreemdelingen en ingezetenen mogt trekken en vorstelijk prachtig genoemd mogt worden. Daarin was aangebragt een horen des overvloeds, welks inhoud, bestaande uit de vruchten des velds en uit bloemen, versiersels over Z. M. uit stortte. Boven die eereboog, welke een vierkant grondvlak, met zijden van 4 Ned. ellen had, stond aan twee zijden van de hoofdstraat het opschrift: Waar dc arme bijstand vraagt, als [kommer drukkend leekt, Het vuur de hoop verteert of [golven 't land verzwelgen, Daar ziet gij Willem III, die moed [in 't harte spreekt En toonl, dat weldoen is het werk [van Nassau's telgen. Een tal van sierlijke eerepoortcn droeg overigens zeer. doelmatige inscriptiën. De versiering van het stadhuis was insgelijks eenig in haar soort. Uit ieder der 11 ra men hing een oranje-decoratie, terwijl aan het bordes verschillende wapenborden cn tropheën tusschen loof cn vlaggedoek waren aangebracht. Het inwendige was keurig blaauw gedrapeerd met gouden sterren, terwijl het plafond geheel bezet was met de drie kleuren: oranje, wit, blaauw, bezaaid met leeuwen en herts hoornen, als zinnebeelden van Nederland en Wurtemberg; terwijl de schoorsteen met schoone guirlandes en rijk bewerkte bloemen prijkte. Op het plein was een ruime, prachtige muzjjktempel opgerigt, t.genover het lokaal, waar den Koning eenige verver- schin zouden worden aangeboden. Nadat de burgemeester aan Z. M. de uitdrukking van eerbied, liefde en ver knochtheid, die dc burgerij verbindt, had overgebracht en dit door den Koning min zaam cn hartig beantwoord was, werd Z. M. door een twaalftal, in het wit uit gedoste meisjes, onder aanbieding van een keurig bouquet, begroet door het zin gen van een versje. Bij de luide kreten der volksmenigte besteeg Z. M. na een meer dan feestelijke intocht door de straten, het bordes van het raadhuis, onderhield zich op min- zamen toon met de leden van het bestuur, gebruikte eenige ververschingen en nam onder hartelijKe dankbetuigingen, een poos daarna, zoowel van het bestuur, als van wethouder Janssen in het bijzonder, afscheid - omonder een regen van bou- quetten door de eerewacht en de muzijk tot op de grens der gemeente te worden uitgeieid en naar Hulst te vertrekken. Ook op den openbaren weg derwaarts had men zich beijverd om feestversierin gen aan te brengen. Op slechts 150 ellen van elkander waren, tot ruim een uur gaans buiten Axel hooge palen opgerigt, uie allen met een Hollandsch, Vlaamsch of Fransch opschrift voorzien waren, ter wijl dit alles overigens zoodanig met oran je vlaggen, in den vorm van tropheeën, was gearrangeerd, dat de geheele weg langs de boomen, in oranjekleur was ge huld. Op een half uur afstands, bij het bui tengoed „Cadeau' -) van Jhr. G. de Maere, stond Z. M. nog eenige oogenblikken stil, om de daar aangebragte versieringen te beschouwen en de hulde te ontvangen en te beantwöorden, die H. D. door de be woners werd aangeboden. HULST. Hulst was niet achtergebleven om zich feestelijk te versieren. De geheele stad was letterlijk, van de daken der huizen tot bij de grond in een feestdos gekleed, die volop met bloemen-, vlaggen en vaan dels smaakvol was opgeluisterd; de eere poortcn waren zeer talrijk; zij stonden op sommige punten geen 20 voeten van el kander en vormden hier en daar zelfs een gewelf van takken en bloemen, waartus- schen allerlei opschriften waren aange bracht. Van alle gebouwen waaiden vlag gen en winpels. Ruim 4*2 ure arriveerde de Koning met vrouwen werd den Koning een strekkende om -') Hot. landgoed „Cadeau" (ook wel Cado), thans verdwenen, moet hebben gelegen aan de z.g. Lange Weg, tussen Drie- schouwen en Absdale, in de buurt van het vroegere fort Cadeau (Cadp); één van de vele forten, die de zuidelijke ver dedigingslijn vormde van Staats-Vlaan- deren. Naar mq in Axel ten gemeenlohuize welwillend werd medegedeeld, treft men nu op de plaats van het vroegere land goed de boerderij aan van mevr. wed. Koster. Men spreekt daar in de buurt van de boerderij „de Stelle"; oude Axelaars spreken nog over het „Kasteeltje", als ze deze boerderij bedoelen. gevolg, onder het luiden der klokken en het bespelen van het carillon, benevens het geleide van eene keurig uitgemonster. de eerewacht te paard van 25 leden, welke Z. M. aan de grens dei- gemeente liad in gehaald. Buiten de welversierde Gentsche Boort werd H. D. door den burgemeester, aan het hoofd van het plaatselijK bestuur, verwelkomd en beleefd beantwoord, waar na Z. M. het sierlijke open rijtuig van den heer W. Seeijdlitz, wethouder en oud-nota ris, ten gebruike werd aangeboden. De stoet, bestaande uit de genoemde eerewacht, het muzijkgezelschap „Har monie", en al de gilden, ten getale van acht, voorzien van hunne onderscheiden vaandels, medailles en andere insignes, begeleid door eene ontelbare menigte volk en onder onophoudelijk gejuich van „Leve de Koning!" trok door verschillende stra ten naar het raadhuis, alwaar Z. M. na door de leerlingen der muzijkschool be groet en daarna geaccompagneerd te zijn toegezongen met enkele coupletten. Zich op het bordes vertoonende werd Z. M. onder geestdriftige toejuichingen van het volk opnieuw ontvangen. De Koning bezocht hierop zoowel de Hervormde als de R. K. kerk, bij welke gelegenheid Z. M. op eene hartelijke wijze door de voorgangeis der beide gezindten werd aangesproken en even hartelijk en minzaam door H. D. daarop werd beant woord. Naar het stadhuis teruggekeerd, werd de gemeenteraad met den secretaris aan Z. M. voorgesteld en genoot de dienst doende brigadier der maréchaussée B. Manus, die rqet de medaille voor den watersnood van 1861 versierd was, de bij zondere eer van door den Koning herkend te worden, als dezelfde persoon die des tijds onder Z. M. oog zich bijzonder man moedig gedragen had en daaraan thans door IT. D. in zeer vleiende bewoordingen werd herinnerd. Vervolgens maakte dc Koning van het gereedstaande déjeuner-dinaton gebruik en onderhield zich op de meest ongedwon gen wijze met allen die daaraan deel namen, betuigende H. D. bijzondere tevre denheid wegens de ook binnen deze ge- mente genotene ontvangst en deszetts leedwezen, door het programma gebonden te zijn om dit bezoek niet langer te kun nen rekken, in het midden eener burgerij wier goede gezindheid en verknochtheid zich zoo algemeen en op eene zoo ondub belzinnige wijze openbaarde. Omstreeks 7U ure nam Z. M. beneden aan het stadhuis afscheid van het gemeentebestuur, welk oogen- blik nog door twee te baat genomen om rekest te overhandigen, Z. M. goedertierenheid in te roepen voor hare echtgenooten, wegens misdaad ver oordeeld of uit vrees voor straf voort- vlugtig. Een welwillend woord, die be drukten met blijkbaar mededoogen toege voegd, gaf nu ook in Hulst het bewijs dat Z. M. altijd gereed is te troosten waar dit noodig en mogelijk is;'- Nu we het koninklijk bezoek op dc voet hebben gevolgd, met als rustpunt Hulst, is het misschien wel aardig, enkele bijzon, derheden in te lassen, die mij op mijn verzoek werden verstrekt door de stads archivaris van Hulst, de heer G. Stader- mann. We krijgen dan een beter inzicht over de wijze waarop de koninklijke stoet was samengesteld, terwijl verder het program ma van de feestelijkheden te Hulst ons een verhelderend beeld kan geven van de wijze, waarop Z. M. aldaar werd ontvan gen. Welnu, ziqhier dan enkele uittreksels: „Aan het gemeentebestuur van HULST. Middelburg, den. 8 Mei 1862. „A. No. 5096 1) Kabinet. Ik heb met genoegen kennis genomen van Uw schrijven van den 7 dezer. Met goedkeuring van het verrigte en dankbetuiging voor Uwe bemoeyingen in betrekking tot de ontvangst van Z. M. den Koning, bij gelegenheid van Hoogstdes- zelfs bezoek van het voormalig vijfde ad ministratief district van dit gewest, heb ik de eer UwE. G. in verder antwoord op dat schrijven te melden, dat gelijk door mij heden ook aan Uwen ambtgenoot van de gemeente Neuzen wordt medegedeeld, buiten Z. M. vermoedelijk zeven of acht heeren met twee of drie bedienden Hoogst- denzelven op de tournée aldaar zullen ver gezellen, en in het geheel drie rijtuigen, of nog twee buiten dat van den Koning te Neuzen zullen moeten worden bezorgd. Aangaande het voornemen om te Hulst een déjeuner-dinator in gereedheid te brengen, moet ik U te kennen geven, dat er vermoedelijk wel tijd zal zijn, doch dat Z. M. verlangt, dat déjeuner staande te gebruiken en op aanzitten dus niet moet gerekend worden. Eene juiste opgave van het getal personen van Zijner Majes- teits gevolg, dat aan het déjeuner zou deel nemen, ben ik buiten mogelijkheid te geven; zooals echter hier voren is ver meld zullen er vermoedelijk buiten den Koning zeven of hoogstens acht heeren den reislogt medemaken. De Commisaris deg Konings in de Provincie Zeeland, w.g. VAN LYNDEN." De „Harmonie" te Hulst (later „Konink lijke Harmonie") wilde blijkbaar niet ach ter blijven. Wel ontbraken nog de kleurige uniformen van thans, hetgeen duidelijk blijkt uit het verzoek dat bij de gemeen te Hulst werd ingediend en naar mij bleek ook werd ingewilligd. Luister maar! „Hulst, den 16 Mei 1862". ,,Dc Harmonie stelt hogen prijs om bij elk feest allen luister bij te zetten, cn vooral bij een feest zooals dit. Teneinde bij dit feest eenigssinds uni form te verschijnen had de Directie gaar ne gezien, om de uniformpet, welke vroe ger op éigen kosten der leden is aange schaft, te behouden, doch is gestuit dooi de geldelijke bezwaren, daar de meeste der werkende leden daartoe moeylijk kun- nen bijdragen. Aangezien alzoo de Harmonie Hoege naamd geen insigne of uniform bezit, neemt de Directie de gelegenheid waar, van wege de Gemeente eene bijdrage te verzoeken, teneinde een insigne of uni formpet aan te schafen. Deze zou alsdan den eigendom der Harmonie blijven en bij iedere gelegenheid als tenu blijvend blijven bestaan. Het tekort voor het aangevraagde zal bedragen vijf en zestig gulden. De Directie van het muzykge?elschap Harmonie, w.g. FR. PIERSSENS L. MAERTENS, Secretaris." Ziehier dan nog -een afschrift van het volledig program van de Gemeente Hulst: „Burgemeester en Wethouders van Hulst, gelet op derzelver Publicatie van den 14den dezer maand, waarbij het vereerend verzoek van onzen geëerbiedigden Koning, ook, in deze gemeente, op den 26sten Mei aanstaande wordt aangekondigd; en willende de noodige maatregelen nemen, teneinde Hoogstdeszelfs komst op eene betamelijke en zoo veel mogelijk luis terrijke wijze voor te bereiden en te vie ren, hebben vastgesteld het navolgende Programma 1. De eerewacht te paard zal zich om 2 uren in den namidag voor het Raadhuis verzamelen, en van daar zich in tijds be geven naar de scheidingspaal der voor malige Ambachten van Axel en Hulst ten einde Zijne Majesteit te ontvangen en naar de stad te geleiden. 2. De binnen deze gemeente gevestigde en in het eerstvolgend artikel vermelde sociëteiten zullen om 3 uren in den namid dag voor het Raadhuis bijeenkomen, om de Gemeenteraad af te halen en verder deel te maken van de stoet met dewelke, buiten de Gentschepoort, Zijne Majesteit zal worden verwelkomd. 3. De stoet zal de navermelde volgorde in acht nemen, te weten: a. Het Muzijkgezelschap Dc Harmonie met hare muzyk, b. Het Handboogschuttersgilde St. Sebastiaan, c. Het Handboogschuttersgenootschap De Batavieren, d. De Kruisboogschutterij St. Joris, e. De Sociëteit van de Balpijp, De Vrij heidszonen, f. De Sociëteit van het Kegelspel Dc Eensgezindheid, g. Het Handboog Doelscliuttersgezel- schap, Luctor et Emergo, h. De Gemeenteraad, i. De Sociëteit van het Kegelspel Con cordia. Alle de Sociëteiten zullen worden voor afgegaan door derzelver standaardbanier of blazoendragers, en de hoofden en leden voorzien van derzelver onderscheidings teekenen en versierselen. Bij het terugkeeren van de stoet van de Gentschepoort naar het Raadhuis, zal dezelfde orde in acht worden genomen, zullende alsdan vermoedelijk de eer ge noten worden om Zijne Majesteit in den stoet te kunnen opnemen in het midden van den Gemeenteraad en de Eerewacht. 4. Bij de afreis van Zijne Majesteit, zal de stoet de stad doortrekken, als: van het Raadhuis, langs de Markt, de Steenstraat, de Vischmarkt en de Bier kaaistraat lot aan of buiten de Dubbele Poort, en na afscheid van Zijne Majesteit genomen te zijn, weder terugkeeren tot voor het Raadhuis. 5. De aankomst en de afreis van Zijne Majesteit zal door het luiden der klokken en het bespelen van het carillon worden aangekondigd. 6. Het muzykgezelschap De Harmonie wordt verzocht om, gedurende het ver blijf van Zijne Majesteit, eenige muzyk- stukken uit te voeren op derzelver muzyk. tempel op de markt. 7. Des avonds zal het Raadhuis van stadswege worden verlicht, hetgeen waar schijnlijk ook aan de woonhuizen der In gezetenen zal plaats heben. 8. Tot regeling van den stoet en het handhaven der goede orde, zal door den Heer J. J. Claassen, die zich op verzoek van het plaatselijk bestuur wel met de functiën van Ceremoniemeester heeft wil len belasten en in overleg met de leden van dat' Bestuur, zoodanige maatregelen worden genomen als tot bereiking van het doel noodig zullen worden bevonden. Hulst, den 17den Mei 1862. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. PIERSSENS, Burgemeester. J. ROTTIER, Secretaris." J. DE VRIES, (Slot volgt.) Terneuzen. DE NATTE HERFST De drie herfstmaanden van 1960 zijn bijzonder nat geweest, men kan spreken van dc op één na natste herfst van de laatste honderd jaar. Gemiddeld over het gehele land is 335 mm regen gemeten, zoals uit voorlopige ge gevens blijkt, tegen 218 mm nor maal. In de herfst van 1944 is echter gemiddeld 842 mm regen gevallen. Het tijdvak van juli 'tot, en met november is evenwel I sedert het begin der waar nemingen te omstreeks 1850 nog nooit zo nat geweest, tot dusver had 1930 het record gehouden met 568 mm. maar in de afgelo pen vijf maanden is ongeveer 582 mm regen gevallen. Dp gemiddelde temperatuur van de herfst bedroeg te Dc Bilt 10,7 C tegen 9,8 C normaal. Na 1951 was de herfst niet meer zo zacht geweest. Het aantal uren zen bedroeg te De Bilt 248 tegen 307 normaal, in 1957 was de herfst evenwel nog belangrijk somberder. Aldus het K.N.M.I. in De Bilt. EMIGRANTEN EN HUN OUDERS SPAARDEN EEN MILJOEN GULDEN Het bestuur van de stichting ..Wij komen" heeft zich met het volgende telegram tot de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid gewend Het bestuur van het spaar en reisfonds „Wij komen" heeft de eer u mede te delen, dat vol gens een opgave van de Rijks postspaarbank aan het einde van dit jaar één miljoen gulden aan reisgelden door emigranten- ouders en hun kinderen zal zijn gespaard. Moge de regering na dit indrukwekkend resultaat nu de behulpzame hand bieden om het reizen van de emigranten- ouders naar hun kinderen mo gelijk te maken. In 22 noodge vallen kon het noodfonds „Wij komen" het reisgeld geheel of gedeeltelijk fourneren aan ouders die in diepe nood ver keerden".

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3