EIGEN HAARD» Kassavoeboe verbreekt betrekkingen met de V.A.R. Kennedy benoemt onder minister Onlusten in Venezuela houden aan RADIO de BUCK Minister Marijnen antwoordde Tweede Kamer inzake zijn landbouwbeleid Derde Russisch ruimteschip in baan om de aarde Sint-Nico!aes geschenk HET WEER WEERBERICHT Melkgarantieprijs wordt verhoogd Onrustig Latijns-Amerika Onibijtlakens L' 7,75 HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Franker lng bi) abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smldswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEDW VRIJDAG 2 DECEMBER 1960 17e Jaargang Nr 5152 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pet advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel** advertenties)5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties by vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Indonesische minister over mogelijke militaire botsingen in Nieuw-Guinea „Zoals de toestand thans is, is het moeilijk te garanderen, dat het niet zal komen tot een gewapend conflict tussen Indo nesische en Nederlandse mili taire eenheden", aldus de Indo nesische minister van Buiten landse Zaken, Subandrio, vol gens „Antara". Subandrio lichtte deze uitla ting toe door te zeggen, dat be paalde eilanden, liggende in het gebied van West Nieuw-Guinea, in het verleden beurtelings be zet zijn geweest door militairen van de twee landen. Mochten legeronderdelen van het Indo nesische en van het Nederland se leger of marine gelijktijdig landen op enig punt van deze eilanden, dan zou, aldus minis ter Subandrio, een gewapend conflict moeilijk kunnen wor den vermeden. NIEUWE ARRESTATIE IN MAR1HUANAZAAK TE KOPENHAGEN De Kopenhaagse politie heeft gisterochtend een nieuwe arres tatie verricht in verband met de marihuana-affaire. Het is een Deense staatsburger, wiens naam de politie op dit moment niet wenst bekend te maken. Hij is gisteren voorgeleid. Reeds eerder werden de Amerikaanse blueszanger Nat Russel en de Surinamer George Arthur Baker in Kopenhagen gearresteerd Zij zouden betrok ken zijn bij een uitgebreide smokkel en handel in verdoven de middelen. In dit verband is Amsterdam vele malen ge noemd. Uit het door de Kouen haagse en Amsterdamse politie ingestelde onderzoek is gebleken dat er inderdaad een zekere samenhang bestaat. In Amster dam zitten in verband met deze zaak een Amerikaanse student en een Algerijn in arrest. Giste ren zou de Kopenhaagse recht bank beslissen over de verlen ging van de voorlopige gevan genhouding van Baker en Rus sel. De mogelijkheid bestaat dat Russel wordt vrijgelaten. Volgens net Kopenhaagse dagblad ..Politiken" heeft de in Amsterdam gearresteerde Ame rikaanse student J. S. in con tact gestaan met Denen -die ma rihuana verhandelden. Ook zou hij relaties onderhouden met de Amerikanen ir. Rusmk (een vliegtuigtechnicus) en Clifford Jackson leen schilder), die in Stockholm werden gearresteerd. Zij waren in het bezit van één kilogram marihuana. PROCES TEGEN VROEGERE KAMPBEWAKER In Fulda, West-Duitsland, is woensdag hot proers begonnen tegen de vroegere S.S. korporaal Gottlieb Muzikant, verdacht van moord op ten minste 200 gevan genen van de concentratiekam pen Ravensbrück, Mauthausen en Melk. Muzikant is o.m. werkzaam geweest als hospitaalsoldaat. Hij heeft toegegeven 50 zieke gevan genen door worging of inspui tingen met lysol to hebben ver moord. naar hij zei om hen ver dere martelingen van de S.S. te besparen. Hij vertelde woensdag dat men hem had geleerd hoe men sen „vlug en pijnloos" te ver moorden. Als getuigen zullen worden ge hoord het hoofd van de Franse criminele politie Michel Hacq, de deken van de Parijse Bali Paul Arrlghi en de arts van ko ningin Frederika van Grieken land, dr. Basile Rakuoulos. President Kasavoeboe van Kongo heeft donderdag bekend gemaakt de diplomatieke betrek kingen tussen Kongo en de Ver enigde Arabische Republiek te hebben verbroken. In een in Leopoklstad gepubli ceerde brief van Kasavoeboe aan president Nasser wordt de on middellijke terugroeping van am bassadeur Ghaleb en van de ge hele ambassadestaf geëist, waar aan werd toegevoegd dat zij voor- lopig niet zullen mogen worden vervangen. Deze beslissing van Kasavoe boe werd reeds enige tijd ver wacht. Toen de Kongolese auto riteiten de uitwijzing van de Gha- nese zaakgelastigde Welbeck be kendmaakten, zinspeelden zij ook op inmenging in de Kongolese zaken door andere Afrikaanse landen, waarmede naar men aan nam in het bijzonder de V. A.R. en Guinea werden bedoeld. Vóórdat hel verbreken der diplomatieke betrekkingen be kend werd gemaakt, verklaarde een woordvoerder van de V.A.R.- ambassade dat de ambassadeur zich zou houden aan de normale diplomatieke procedure, als oen uitwijzingsorder mocht worden ontvangen. De ambassade heeft niet om bescherming van de Verenigde Naties gevraagd, doch de V.N.- t roe pen patrouilleren in de nabij, held van het ambassadegebouw en van de ambtswoning van de ambassadeur. Deze woning ligt dicht bij de woning van de Gha- nese zaakgelastigde, waar het de vorige week tot een treffen is gekomen tussen Kongolese mili tairen en V.N.-troepen. Intussen is, blijkens een be richt uit Accra, de laatste Gha- nese diplomaat, die door Kongo tol persona non grata was ver klaard, de eerste ambassade- secretaris in Leopoldstad Patrick Seddo. donderdag in Accra aan gekomen, tezamen met zes an dere Ghanese diplomaten, aan wie woensdag een verblijf in Leo poldstad werd ontzegd, en die bij hun onverwachte aankomst op het vliegveld van Leopoldstad werden aangehouden. Volgens gewoonlijk goedingelichte krin gen in Accra zou Seddo een half uur tijd hebben gekregen om Leo poldstad te verlaten, nadat zich woensdagavond bij de Ghanese ambassade opnieuw incidenten hadden voorgedaan. (Adv.) NOORDSTR. 84-R6 tft.*01150 2573 TERNEUZEN De Oostberlijnse- „bedrijfs- strijdgroepen" zijn thans als regi menten reservetriepen georgani seerd en beschikken over moder ne wapens, w.o. zware mitrail leurs, mortieren en anti-tankwa pens, aldus bericht het Westber- lijnse blad „Der Tag". Het blad otnleent dit bericht aan oen groepscommandant die onlangs naar het Westen is ge vlucht. Volgens de gevluchte comman dant wordt de training steeds intensiever. Regelmatig worden nachtoefeningen gehouden, die vooral zijn gericht op het uit- De Tweede Kamer heeft giste ren de algemene beraadslaging over de begroting van bet depar tement van Landbouw voortge zet. Minister Marijnen antwoordde op de woensdag gemaakte op merkingen. Hij zeide dat de Ne derlandse landbouw opnieuw een zeer moeilijke periode doormaakt, onder meer doordat het interna tionale handelsverkeer in de be langrijkste agrarische grondstof fen en in zuivelproduklen steeds meer het karakter gaat dragen van een verhandeling van over schotten tegen zeer lage prijzen. Men mag verwachten dat de Adv. De gekozen Amerikaanse pre sident John Kennedy heeft üe gouverneur van de staat Michi gan, G. Mennen Williams, geko zen als plaatsvervangend minis ter van Buitenlandse Zaken voor Afrikaanse aangelegenheden. Het is Kennedy's eerste aankondi ging van een ministersbenoe ming, Kennedy merkte bij het be kendmaken van zijn keuze o.m. op dat de Afrikaanse landen in aantal ongeveer een kwart van de staten in de Verenigde Naties vormen. „Het Afrikaanse conti nent is thans een enorm proef- terrein om te bepalen of de vrij heid kan worden gehandhaafd onder omstandigheden waarin grote mensenmassa's strijden om het naakte bestaan, tegen analfabetisme, ziekten, onder voeding en onderlinge verdeeld heid". Do communisten hebben in Afrika „een enorm offensief" in gezet, en de toekomst van dit werelddeel „is van het grootste belang voor de veiligheid van alle Amerikanen". Williams noemde het de be langrijkste taak van de Ameri kaanse buitenlandse politiek „de volkeren van Afrika te helpen bij het streven naar een stabiel zelfbestuur, en liet bereiken van een levensstandaard die alle mensen in deze tijd behoren te hebben". Williams heeft de laatste jaren o.m. bezoeken gebracht aan Ghana en Liberia. Hij zei in dit verband door persoonlijke con tacten met Afrikaanse politici „een grote sympathie voor de aspiraties van de Afrik." ense na ties" te hebben gekregen. tot industricproduktcn verwerk te melk ongeveer 70 procent van de totale melkplas gemid deld ongeveer 20 a 21 cent per kg zal opbrengen, of ongeveer 25 procent minder dan het in uit zicht gestelde garantieniveau voor de melk. Deze ongunstige ontwikkeling brengt vele moei lijkheden met zich mee. Zo'n moeilijkheid vormt bijvoorbeeld de ontwikkeling van het produk- ticpatroon in onze landbouw. Een andere moeilijkheid is, dat deze situatie in sterke mate de feite lijke verruiming van het agrari sche handelsverkeer belemmert. Hoewel de huidige internal io naio marktsituatie ook enkele gunstige aspecten heeft name lijk voor de op import van voc- dergranen gebaseerde varkens- en pluimveehouderij wegen dc ongunstige aspecten veel zwaar der en moet de gehele constella tie op dit moment bepaald ver ontrustend worden genoemd. De minister blijft overtuigd van het goed recht van een actief landbouwbeleid, dat enerzijds moet stimuleren tot een verant woord produktiepatroon en een aan de eisen van deze tijd aan gepaste organisatie en efficiency van de produktio "n anderzijds een redelijke beloning van de in rle landbouw samenwerkende •woduktiefactoren moet waarbor- gcn. In do landbouw zelf overheerst '•ei gevoelen, dat het beleid te einig gericht is op liet bevor deren van een redelijk bestaan en de landbouw onvoldoende be- "herint tegen de lage prijzen op de wereldmarkt. Voor deze vorm van kritiek kan spreker nog het meeste be grip hebben. Hij heeft zich ech ter bjj de uitwerking van liet be leid niet laten leiden door de wens, de garantie voor de land bouw terug te schroeven. Hij heeft gepoogd een evenwichtig beleid op te bouwen, dat in zijn totaliteit bezien een verantwoor de synthese inhoudt tussen be scherming enerzijds en bevorde ring van een op de afzetmoge lijkheden afgestemde ontwikke ling van de landbouwproduktie anderzijds. Verlaging van het budgetaire uitgavenniveau is geen doel op zich zelf. In de kritiek die uit de land bouw op zijn beleid wordt geuit, wordt z.i. te weinig begrip ge toond voor het feit dat het lage internationale prijspeil tenslotte ook een realiteit vormt, waarmee we hebben rekening te houden. Het landbouwbeleid kan nu een maal niet eenzijdig gericht wor den op liet bevorderen van een redelijk bestaan. Daardoor zou men steeds dieper in het moeras der producentensubsidies gera ken en uiteindelijk vastlopen op de klip der beperkte financiële mogelijkheden. Het gaat uitein delijk om dc koers op langer zicht. We zullen een realistisch ga- rantiebeleid mc ten voeren, waarin niet alleen het element van bescherming, maar ook het element van het bevorderen van een betere verhouding tussen produktie en afzetmogelijkheden ligt opgesloten. Dringend nood zakelijk is het, dat we in Euro pa en in breder verband, ook op het terrein van de landbouw tot eer. bel ere samenwerking komen. Dc minister gaai vervolgens nader in op de opmerkingen, ge- maaki over het garantiebeleid. Met betrekking tot de nieuw ontwikkelde beleidsopzet is z.i. de Kamer het wel eens al is zij over do toepassing niet tevreden. Het voorbereidende werk heeft vee! tijd gevergd. In die situatie heeft hij er de voorkeur aan ge geven verslag van het overleg te doen in de memorie van toelich ting. I-Tot gemeen overleg met de Kamer wil hij niet ontgaan. De minister blijft bij zijn op vatting, dat het koppelen van de kostprijzen aan de garantieprij zen onjuist is. Die opvatting deelt het Landbouwschap. Men is er z.i. in geslaagd voor de kostprijzen redelijke normen samen te stellen. Om het beeld reëler te maken was het inlopen in de kostprijsberekening van een zekere achterstand in de produk- tiviteit nodig geworden. Spreker heeft niet de indruk, dat de nor men scherp zijn gesteld. Er is rekening gehouden met verschil lende bedrijfstypen. Spreker merkt op, dat het Landbouwschap ermee akkoord ging. dat dc prijzen van tarwe en suikerbieten werden verlaagd. Zijn werkwijze ten aanzien van de garantieprijzen toelichtend zegt spreker, dat hij alleen een behoorlijke ruimte heeft opgeno men voor de bedrijven op de zandgronden. De minister becijfert, dat de voorstellen van hot Landbouw schap voor de lichte gronden neerkomen óp een verhoging van 22'- miljoen gulden. In sprekers voorstellen ligt 6 a 7 miljoen gulden minder. In het verschil zoals het Land bouwschap het wil kan de minis ter niet anders zien dan een prijsverhoging. De regering is bereid het directe tekort van f 6 miljoen weg te. nemen door de garantie prijs van de melk te verhogen tot ƒ28,50 per 100 kg. Daarmede is naar 's ministers oordeel de balans voor de gemengde bedrij ven in evenwicht. De minister bestrijdt de opvat ting, dat de overheid alleen de voordelen wenst en niet de nade len. Het overgrote deel van het nadeel wortjt door de schatkist opgevangen. De vijf miljard kilogram is Twee beelden uit Venezuela en Guatemala, waar het de laatste tijd weer regelmatig: onrustig is. Boven: Pantserwagens van de regeringstroepen versperren de weg naar het paleis van de pre sident van Venezuela te Cara cas, nadat president Betancour om assistentie van het leger had verzocht. Onder: Regeringstroepen onder zoeken ecu vrachtauto vol oor- olgsmateriaal, welke op de rebellen in Guatemala is buit gemaakt. Na een felle strijd heroverden de regeringstroepen hier Puerto Barrow, waar het hoofdkwartier van de rebellen gevestigd was. Vele van de wa pens in deze auto zijn van Tsje chische makelij. VENEZUELA KLAAGT DOMINICAANSE REPUBLIEK AAN Venezuela heeft woensdag de Dominicaanse republiek er van beschuldigd, dat zij alles in het werk stelt om „de minderheden die, vergiftigd door geïmporteer de denkbeelden, in Caracas op roer maken", te versterken. De Venezolaanse afgevaardig de naar een speciaal belegde bijeenkomst van de 21 leden tel lende Organisatie van Ameri kaanse Staten (O.A.S.) ver klaarde in Washington, dat zijn land „eenzijdig zal moeten op treden in zijn wettige zelfver dediging". Hij tvoegde hieraan toe, dat de Venezolaanse maat regelen op politiek en bestuurs gebied zullen liggen. Volgens hem staat de Dominicaanse re publiek gereed om tegen Vene zuela agressie tf plegen. De Do minicaanse afgevaardigde be schuldigde op zijn beurt Vene zuela er van aanvalsplannen tegen zijn land te koesteren. Opnieuw is het donderdag in de arbeiderswijken van Caracas tot schietpartijen tussen politie en opstandelingen gekomen. Donderdag is een derde Rus sisch ruimteschip in een haan om de aarde gebracht. De aardsatelliet, die 4 ton, 563 kilo weegt, heeft dc honden „Ptsjelka" en „Moesjka" en an dere dieren, waaronder insecten, en planten aan boord. Waarnemingen over de dieren worden uitgezonden door middel van radio- en televisie-apparaten en andere instrumenten die ge gevens van de lichamelijke toe stand der dieren naar de aarde overbrengen. Het ruimteschip beschrijft een elliptische baan waarbij het ver ste punt op een afstand van 265 km van de aarde ligt en het dichtste punt op een afstand van 187 km. de hoek die de baan met de evenaar maakt is 65 graden. De omlooptijd is 88,6 minuten. De satelliet heeft nog andere instrumenten aan boord voor het verzamelen van gegevens over de omstandigheden op de betrok ken hoogten. De zender werkt op de frequentie van 19.995 me gacycle. De gehele apparatuur werkt normaal. Er wordt gebruik ge maakt van chemische en zonne- energie. De namen „Ptselka" en „Moe sjka" betekenen respectievelijk „bijtje" en „vliegje". De Sowjet-Unie lanceerde het eerste ruimteschip (van onge veer 4',2 ton) op 5 mei j.l. en het tweede op 19 augustus. Dit laatste woog ongeveer even zwaar en werd naar de aarde teruggebracht. Het had dieren, planten en andere-levende orga nismen aan boord. Volgens Deense deskundigen zal het derde Russische ruimte schip niet langer dan één tot drie dagen om de aarde kunnen draaien alvorens in de atmosfeer te verbranden, als de door Tass verstrekte gegevens juist zijn. Deze deskundigen verwachten daarom, dat de Russische geleer den vermoedelijk zullen trachten de ruimtecabine binnen 24 uur op de aarde terug te brengen. De raket, waarmede de cabine in haar baan om de aarde werd getracht, zal volgens dezelfde deskundigen binnen 36 uur moe ten verbranden. EEN STEEDS WELKOM PRACTISCH voor de dames: ELIAS- en STORCIC in luxe verpakking met en zonder servetjes. Reeds vanaf Leuke verpakte 0 BADDOEKEN en WASHANDJES ARSENAALSTRAAT 5 a—r—11 li— TERNEUZEN voor de minister geen sacraal getal. Het beleid der regering is mede gebaseerd op de rentabili- teitsberekening, zoals die bij de stukken is overgelegd. Hij verklaart ervan overtuigd te zijn, dat de daarin opgenomen cijfers juist zijn. De berekening is zo objectief mogelijk opgesteld. De minister is bereid van de 5 miljard 5.1 miljard te maken. Tegen vier uur wordt de ver gadering gesehorst. VRIJDAG 2 DECEMBER. v.m. n.m. Breskcns 1.13 1.29 Terneuzen I.4S 1.54 Ha ns weert 2.28 2.3! Walsoorden 2.38 2.44 ZON MAAN Dec. 3 8.28 16.31 17.20 8.12 4 8.29 16.31 18.03 9.0S 5 8.29 16.30 18.52 9.58 De 200 studenten die zich in de universiteit hadden ver schanst en gedurende drie da gen alle aanvallen van het leger met kleine vuurwapens af sloegen, hebben gisteren de ge bouwen ontruimd. Woensdag werden in de omgeving van de universiteit drie mensen gedood, maar gisteren was het in deze wijk rustig. Woensdagavond zijn in Cara cas ook berichten ontvangen over onlusten in het binnen land, met name in de staat Zu- lia, één der belangrijkste olie centra. Efét transport van olie naar Caracas is tot stilstand ge komen omdat de scheepvaart maatschappijen aanvallen op hun tankers vrezen. President Betancourt heeft verklaard dat de opstandelingen een „regime naar Cubaans voor beeld" willen vestigen. In Cara cas zouden twee Cubanen zijft gearresteerd die in het bezit Waren van radiozenders. Extremistische groepen heb ben opgeroepen tot een alge mene staking, maar de kans dat hieraan gehoor zal worden ge geven schijnt gering. De vak bondsleiders hebben hun leden verzocht geen aandacht te schenken aan deze „provocatie". De enigen die tot nu toe het werk hebben neergelegd zijn de bankbedienden. De politie heeft, de stakingsleiders gearresteerd. De regering heeft gewaar schuwd dat krachtens de wet op de noodtoestand staken verbo den is. De republikeinse democrati sche unie, die uit de regerings coalitie zijn gelreden en over het algemeen op Cuba is ge oriënteerd, heeft het afkondigen van de noodtoestand veroor deeld. Dc republikeinse demo craten hebben gezegd niets te maken te hebben met cie onlus ten doch hebben deze, in tegen stelling tot de andere politieke partijen, niet veroordeeld. VERANDERLIJKE BEWOLKING Een trog behorende bij een depressie tussen IJsland en Noorwegen beweegt zich over de Britse eilanden langzaam naar het oosten. Met zuidwestelijke winden wordt nu lucht aangevoerd, die langs een grote omweg van hogere breedte van de Oceaan afkomstig is en geleidelijk meer onstabiel van opbouw wordt. Bij een veranderlijke bewol king zullen plaatselijk enkele buien voorkomen, terwijl de wind matig tot krachtig tussen zuid west en zuid blijft waaien. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. medegedeeld door het K. N. M. I. tc De Bilt, geldig van vrijdag ochtend tot vrijdagavond. Af en toe regen Veranderlijke bewolking met nu en dan enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid west en zuid. Weinig verandering in temperatuur.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1