De volksstemming in Radio en Televisie VAN DE SANDE IN De Gneep VAN De ANGST Frankrijk De Koloniale gebieden Donderdag 1 december 1960 DE VRIJE ZEEUW, Pagina 9 VOGELSMOKKEL NAAR WEST-DUITSLAND DE CONTROVERSE TUSSEN RUSLAND EN COMM. CHINA OOSTDUITSE VLIEGTUIGBOUWER UITGEWEKEN OPHEFFING KANKERKLINIEK IN BEIEREN DON „CAMILLO" CARLO RIVA RUSSISCHE MINISTER KRIJGT BERISPING Gemeenteraad van Vogelwaarde H.PRIJS f8,90 CHROESJTSJEF TELEGRAFEERT ULBRICHT President De Gaulle heeft dezer dagen met zijn medewerkers en politici besprekingen gevoerd over de volksstemming over het Algerië-beleid. De Gaulle heeft opdracht ge geven dat de kiezerslijsten en stemoiljetten 7 januari gereed moeten zijn. Dit ondanks verzet van het ministerie van Binnen landse Zaken, dat drie weken langer de tijd wil hebben om voorbereidingen te treffen. Het referendum kan dus op 8 januari worden gehouden. Hoe wel nog niet officieel een datum is vastgesteld, acht men het in Parijs waarschijnlijker dat de volksstemming 15 januari zal worden gehouden. Ongeveer dertig miljoen kie zers in Frankrijk en Algerië zal worden gevraagd met „ja" of „nee" te antwoorden op één vraag„Keurt u generaal De Gaui.e's plan voor de toekomst van Algerië goed?" Elk- kiezer zal zich van dit plan op de hoogte kunnen stel len door een afdruk van het wetsontwerp zoals dit door het parlement zal worden behan deld, en waarin de oprichting van meuwe bestuursórganen en pontieke instellingen wordt om schreven. Tot ao volksstemming zal de kwestie Algerië het gehele Fran se politieke leven beheersen. Achtereenvolgens zal De Gaulle: tot 4 december besprekingen voeren met alle politieke lei ders met uitzondering van de communisten. op 8 december voor een be zoek van vijf dagen naar Al gerië vertrekken voor bespre kingen met cie militairen. (Ter voorbereiding van dit bezoek is de meuwe minister voor Algerië, Louis Joxe, gis teren naar Algiers vertrok ken.; voor het einde van het jaar een televisietoespraak en een korte tournee door de pro- vmice houden. Premier Debré zal op 8 en 9 december De Gaulle's plannen „de enige redding" in de nationals vergadering verdedi gen. Voorts zal Debré op een speciale bijeenkomst van de ü.N.R. (brnon pour la Nou velle Republique), op 14 decem ber in Parijs, de campagne voor „ja"-stemmen inluiden. De aanslagen in Boufarik en Oran hebben enige spanning onder de Europese bevolking van Algiers veroorzaakt, maar de reactie is niet zoals die placht te zijn. Er zijn geen demonstraties of dreigende re soluties. Alle aandacht is geves tigd op het Elysée. Men wacht af wat De Gaulle zal doen. De Gaulle schijnt de tijd mee te hebben. De „waarschuwing" van maarschalk Juin heeft ogenschijnlijk maar weinig in druk gemaakt, zelfs niet op het officierskorps in Algerië. De conservatieve en pro-Gaul listische „Le Figaro" drukte gis teren een rede af die Juin vier jaar geleden (op 27 augustus 1956 in Vichy hield, en waarin hij betoogde dat een autonome regering voor Algerië wenselijk was, niet alleen uit het oogpunt van bestuur, maar ook wegens interne wetgeving". OVERLEDEN NA ONGELUKKIGE DUIK. Bij een duik van de drie meter plank in het overdekte zwembad te Zwolle is de 17-jarige H. Locht zaterdag op een 10-jarige jongen terecht gekomen. L. werd daarbij ernstig aan de rug gekwetst en bleek geheel verlamd. Hij werd naar een ziekenhuis vervoerd waar operatief werd ingegrepen. Dit heeft niet mogen baten. De jongeman is later aan de gevolgen van het ongeluk be zweken. De 10-jarige, die op de rug zwom toen L. op hem dook, bleef ongedeerd. Volgens berichten van het Westduitse persbuerau D.P.A. is het smokkelen van vinken en zanglijsters uit Nederland naar West-Duitsland in de laatste weken toegenomen. Er zouden enkele Nederalnders op heter daad zijn betrapt bij de zoge naamde „groene grens" in Lim burg en Brabant. Zowel in ons land als in West- Duitsland behoren de genoemde vogeis tot de z.g. beschermde vogels. In Nederland mogen ze sedert 1940 slechts bij speciale vergunning en dan alleen voor wetenschappelijke doelein den worden gevangen. Het gebruik van lijmstokken en soortgelijke middelen, is hierbij echter verboden. Volgens D.P.A. zijn de vogels, die in de afgelopen weken aan de grens bij smokkelaars wer den ontdekt, afkomstig uit de bosrijke streken van Limburg waar zij met lijmstokken zijn gevangen. De snavels van de vo gels worden door de smokke laars dicht geplakt en de dieren worden over de grens vervoerd in kousen, die niet veiligheids spelden aan de binnenzijde van jassen worden bevestigd. Ze zou den in West-Duitsland van de hand gaan voor prijzen tot onge veer 30 mark per stuk, aldus D.P.A. Het tijdschrift „Newsweek" weet te melden, dat president LLoe Tjao-Tsji van communis tisch China op de communisti sche „topconferentie" in Mos kou een vernietigende per soonlijke aanval op premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie en zijn politiek heeft gedaan. Lioe Tjao-Tsji zou bij die ge legenheid vier uur lang het woord gevoerd hebben. De Russische censuur heeft tot nu toe weten te voorkomen, dat Westerse journalisten de tekst van deze rede naar hun land doorseinden, maar de am bassade van Rood-China in Moskou heeft deze tekst laten circuleren onder de afgevaardig den naar de conferentie, aldus „Newsweek". Het tijdschrift ci teert dan communistische diplo matieke kringen in Oost-Berlijn, waarin gezegd zou zijn dat Lioe Chroesjtsjef op één van de ver gaderingen in Moskou ervan be schuldigd heeft dat hij aan „persoonsverheerlijking" doet en dat hij China tracht te on derwerpen. In berichten van de Britse geheime dienst zou voorts gezegd zijn, dat de taktiek van Rood-China op de conferentie in Moskou zelfs geleid heeft tot een vervreemding tussen de Chinezen en de „conservatie ven" van het Kremlin onder leiding van partij-theoreticus Michaël Soeslof. Dit had een toenadering tengevolge tussen Chroesjtsjef en die Russische leiders, die bij tijd en wijle hun stem verheffen tegen Chroesjt- sjefs politiek van vreedzame coëxistentie, aldus „Newsweek". Fritz Freytag, hoofd-ontwer- per van de Oostduitse vliegtuig industrie, en technisch directeur van de staatsvliegtuigenfabriek in Dresden, is naar West-Duits land uitgeweken. Freytag heeft tezamen met prof. Baad® het prototype van het Oostduitse straalvliegtuig „152" ontworpen. Op zijn eerste proefvlucht vorig jaar, juist toen premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie een bezoek aan Oost-Duitsland bracht, stortte het toestel tussen Leipzig en Dresden neer. Nadien werden met nog drie andere toestellen proefvluchten gemaakt, doch Freytag gaf opdracht om nieu we proefvluchten uit te stellen tot volgend jaar. In de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft de Russische afgevaardigde Va lerian Zorin het voorstel inge diend, dat aan alle koloniale ge bieden onverwijld volledige on afhankelijkheid wordt verleend. Hij zei dat honderd miljoen mensen in Afrika, Azië, Oceanië en het Caraïbische gebied nog „onder een koloniaal juk zuch ten". Zorin gewaagde van „uitplun dering, rasdiscriminatie, slechte medische verzorging en slecht onderwijs" en van „eindeloze represailles in Njassaland, Tan- 'ganjika, Oeganda, Angola, Mo zambique, Roeanda-Oeroendi en West-Irian". Men zegt wel, aldus de Russische afgevaardigde, dat da koloniserende landen be schaving hebben gebracht in de beheerde gebieden, maar dat is een leugen. Wat voor bescha ving hebben vijf eeuwen „tiran nie" Mozambique en Portugees Guinea gebracht?, zo vroeg hij. In een halve eeuw Belgische „overheersing" was de bevolking van Kongo tot minder dan de helft teruggebracht. Pas nadat Ghana was „bevrijd", had men erkend dat de toekomst van dat land niet in de cacao, maar in de oprichting van moderne in dustrieën lag. Onder het kolo niale regime bleef de enorme waterkracht van Kongo onge bruikt. De Britse afgevaardigde Da vid Ormsby-Gore noemde de Russen „de grootste onderdruk kers van onze tijd". Hij voerde na Zorin het woord. Ormsby- Gore zei geen tijd te willen ver spillen aan het Russische voor stel. Engeland zou evenwel met de grootste aandacht naar de Afrikaanse en Aziatische landen luisteren. Naar de mening van de Brit bracht de Sowjet-Unie de kwes tie der koloniale landen voor de assemblee „om de koude oorlog ook in Afrika te brengen". Het enige doel van de Russen scheen „haat in plaats van vriendschap te wekken, geweld dadigheid in plaats van vrede, chaos in plaats van orde". De Sowjet-Unie, aldus de Britse afgevaardigde, overheerst economisch, politiek en militair miljoenen mensen in aangren zende landen. Toen Ormsby-Gore over „Sow- jet-kolonialisme" sprak, sprong de Russische afgevaardigde Zo rin protesterend op. Hij zei dat hij Engeland niet met name be schuldigd had en dat het tegen de regels van de assemblee was over „Russische binnenlandse aangelegenheden" te beginnen. De Ringberg-kankerkliniek in Rottach-Egern zal einde dit jaar opgeheven worden. Dit is be kend geworden in een geding dat een dokter en een vrouwe lijke collega van de kliniek van wege „voortijdige opzegging" bij het arbeidsgerecht aanhangig hebben gemaakt. De Ringberg- kliniek, waar de zogenaamde „biologische combinatie-therapie" werd toegepast, werd in 1951 met financiële steun van een Rotterdamse reder opgericht. De geneesheer-directeur dr. Josef Issels is medio september jl. onder verdenking van bedrog en dood door schuld gearresteerd. Hij zou patiënten en hun familie omtrent de werkelijke aard van de ziekte misleid hebben en de zieken tot verlenging van hun verblijf in de kliniek overge haald hebben ofschoon er geen kans op genezing bestond. De dokter die bij het arbeids gerecht beklag indiende ver klaarde dat dr. Issels door de arbeid van zijn medewerkers een vermogen had vergaard. De parochiepriester van Sesto Ulteriano, die door smokkelen, vechtpartijen en dronkenschap van zich heeft doen spreken, heeft zich tot nu toe met succes verzet tegen pogingen van de aartsbisschop van Milaan om hem over te plaatsen. Deze priester, Don Carlo Riva, werd onlangs tot zestien dagen voorwaardelijk en 700.000 lire boete veroordeeld wegens het smokkelen van sigaretten. Hij verdedigde zich o.m. door te zeg gen dat hij geld nodig had voor een kindertehuis. De aartsbis schop van Milaan weigerde ken nelijk Don Riva's verdediging te aanvaarden en gelastte hem om donderdag bij het Triuggio kloos ter bij Milaan te melden. Don Riva verliet rijn parochie niet. De andere priester die zondag in Sesto Ulteriano de Mis opdroeg, trok slechts vijf belangstellenden. Een delegatie van de dorpelin gen heeft de aartsbisschop ver zocht Don Riva in Sesto Ulteria no te handhaven. De plaatselijke afdeling van de Katholieke actie is eveneens gekant tegen zijn vervanging, omdat hij in deze overwegend communistische streek een fel anti-communist is. Bij een gelegenheid daagde Don Riva een plaatselijke com munist uit „naar buiten te ko men". De communist werd ver slagen, maar Don Riva's supe rieuren waren niet bijzonder in genomen met de manier waarop hij het communisme bestreed. Ook heeft hij meermalen een be risping gekregen over de wijze waarop hij met de dorpelingen in café's placht te drinken. Italiaan se priesters mogen in het open baar geen alcoholische dranken drinken. ONRUST IN VENRAYSE VEEHOUBERSKRINGEN Nadat aanvankelijk op een al gemene ledenvergadering door de leden van de Vereniging voor kunstmatige inseminatie, aange sloten bij de zuivelfabriek Ven- ray, met meerderheid van stem men was besloten de vereniging te doen fuseren met de Vereni ging voor k.i. „Noord-Limburg" te Horst, is later tegen dit be sluit felle oppositie gerezen. De opposanten verwijten hun bestuur, dat de stemming niet op democratische wijze heeft plaats gevonden. Zij vragen schrifte lijke stemming over het voorstel. Onder de 1006 leden-veehou ders hebben zij 438 handtekenin gen verzameld voor het bijeen- ropen van een nieuwe vergade ring. Het Opperste gerechtshof van de Sowjet-Unié heeft de minis ter van Landbouw, Matsje- vitsch, eraan herinnerd dat de Sowjetwetten voor allen gelden en dat hij niet moet trachten deze te ontduiken, aldus bericht de „Litteratoernaja Gazeta". De kwestie dateert nog van de zomer van 1958, ten tijde van de Expo in Brussel. Het Sowjet- ministerie van Landbouw gaf ter gelegenheid van de tentoon stelling een mededelingenblad uit, dat echter verscheidene on juistheden bevatte. De schuldi gen werden gestraft, maar Mat- sjevitsch en zijn drie plaatsver vangers gelastten „zonder geldi ge reden", aldus het blad, het ontslag van Henry Oerin, onder directeur van de staatsuitgeverij en sinds 35 jaar verbonden aan dit bedrijf. Oerin protesteerde tegen dit ontslag en schreef de minister in acht maanden tijds acht brie ven, die alle onbeantwoord ble ven. Ten slotte beloofde Matsje- vitsch Oerin „licht te zullen brengen in deze zaak". Maar het duurde nog drie maanden vóór dat een commissie van het mi nisterie bijeenkwam, die overi gens het ontslag van Oerin be vestigde. Tenslotte gelastte de procu reur-generaal de minister zijn besluit binnen tien dagen te herroepen. Dit is nu twee maan den geleden, en het Opperste gerechtshof heeft de minister eraan herinnerd dat de wet voor allen geld. Vogelwaarde krijgt een ge meentelijk sportterrein De raad van Vogelwaarde is van een probleem verlost. Na een lang debat werd besloten tot de aanleg van een gemeentelijk sportterrein. De raad bleef bij deze bespreking in stijl, want men had precies de duur van een voetbalwedstrijd nodig om tot deze beslissing te komen en toen de spraakwaterval drie kwartier had geduurd, vonden enkele leden het hard tijd om even te rusten. Rust is in de raadszaal van Vogelwaarde een onbekend verschijnsel en ook nu toonde de voorzitter geen medelijden. Als een goed trainer legde hij opnieuw de zweep over de spelers en het was dan ook een moegestreden tiental, dat uiteindelijk de zege voor een ge meentelijk sportterrein binnen haalde. Dat slechts een tiental deze strijd uitvocht, vond zijn oorzaak in het feit, dat de heer Van Hove verhinderd was de vergadering bij te wonen. Het sportterrein haalde het met 8 tegen 2 stemmen, zulks tot grote vreugde van „de pu blieke tribune", i.e. het voltallige bestuur van de Boschkapelse voetbalvereniging „Vogelwaar de B. en W. kwamen met een voorstel ter tafel om de voetbal club „Vogelwaarde" voor 1961 een subsidie toe te kennen van 1000,plus 150,voor het jeugdcomité van die club. Bo- VRIJDAG 2 DECEMBER HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Waterstan den; 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Gram.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gram.; 11.15 Progr. v. d. oudere luisteraars; 12.00 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Carillontëespeling; 12.53 Gram. en act.; 13.00 Nws; 13.15 Lichte muz.; 13.40 Gram.; 14.05 School radio; 14.25 Kamerorkest; 15.10 Gram 15.30 Harpconcert; 16.00 Bloemen en planten, lezing; 16.15 Volksmuz.; 16.40 Kamermuziek; 17.00 Declamatie; 17.20 Gram. v. de jeugd; 17.40 Beursber.; 17.45 Gram.; 18.00 Muziekkorps; 18.20 Licht progr.; 18.50 Regeringsuit zending; 19.00 Nws; 19.10 Op de (Adv.) ZOJUIST VERSCHENEN: jan mens a Marleen, BOEKHANDEL ■k Ax» KARL UNSELT Nadruk verboden. 126) Georg hield Eva's hand om klemd, en uit zijn ogen straalde het geluk van deze ontmoeting. Met beheerste nadruk sprak hij tot haar. „Ik houd ook van mijn moe der", zei hij. „En toch ben ik hierheen gekomen. Ik weet, dat zij kwaad zal zijn, als zij het ver neemt". „Jouw moeder is niet in ge vaar, als jij hier bij me bent", merkte Eva op, terwijl haar ogen de ingang niet loslieten. „Als ik mijn moeder alleen laat, dan heb ik geen ogenblik rust. Er bestaat hier geen rust, om dat er geen zekerheid is". „Neem haar dan toch mee, Eva", drong hij met warme stem aan. „Zij gaat niet mee, omdat zij op vader wil wachten, en zij is aan Jochen gehecht, die zij niet alleen kan laten. Zij zal zich nooit van haar jongen scheiden, want zij hoopt altijd, dat hij nog wel weer eens zo zal worden als vroeger". Hun in elkaar gestrengelde handen lagen op een courant. Van de kop „Neues Deutsch- land" was het eerste woord be dekt. George staarde naar de zwarte letters van het woord Deutschland". „Ik ben werkelijk gelukkig", ging Eva zachtjes verder, „om dat ik je eindelijk weer eens heb mogen zien, maar ik beef ook van angst om je". „Je moet niet altijd zo bang zijn". Hij streelde zacht haar hand. „Ik ben immers bij je". Zij glimlachte met moeite. „Aardig dat je dat zegt. Maar daardoor wordt de angst niet geringer. Ieder ogenblik kan Jochen met een paar lieden van de Veiligheidsdienst binnenko men. Misschien staan zij al bui ten". „Maar ze zijn er nog niet", stelde George haar gerust. „En als zij komen, dan zal ik met hen praten. Ik heb immers niets misdaan". Zij keek weer naar de deur. Haar lippen waren half geopend en haar adem ging gejaagd. „Het is bijna luguber", fluis terde zij angstig. „Wat?" „Dat Jochen er nog niet is. En Trude ook niet". „Wie is Trude?" „Die ken je toch nog. Zij was vroeger secretaresse bij vader en is nu bij de volkspolitie. Het nichtje van de oude Vandrey". „Ah, die, juffrouw Braun heet zij immers. Dat is zeker je lijf wacht?", schertste hij. Een acteur kwam binnen, groot en mager. Hij had blauw zwart haar, en zijn gitzwarte NGORDSTRAAT 55-57 ogen hadden een koortsachtige glans. Eva liet de hand van Georg los en fluisterde: „Onze vertrouwensman bij het toneel". De toneelspeler knikte Eva toe en bekeek Georg met een bijna kwellende nieuwsgierig heid. Toen maakte hij een be weging met zijn hoofd en Eva stond op. Zij liep langzaam met hem door de zaal tot bij de to neelingang. Daar bleven zij staan. Bezorgd rustten Georg's blik ken op het bleke gezicht van Eva. De collega scheen haar vragen te stellen, die Eva met neergeslagen ogen beantwoord de. Langzamerhand stelde Georg zichzelf gerust, want hij meen de te mogen vaststellen, dat het gesprek niet meer over hem, maar over toneelzaken ging. Hij besloot zo onverschillig mogelijk te doen en greep naar de krant, waarvan hij automa tisch de dikke koppen begon te lezen, die ophitsend en krijgs zuchtig waren. Plotseling schrok hij op. Er was hem een naam opgevallen. Aanvankelijk wist hij niet, waarom hij daarvan geschrokken was. Pas toen hij het artikel las, viel hem in, dat Eva of Grabert hij wist het niet precies meer eens die naam had horen noemen. Vóórdat hij de aanklacht want zoiets was het teneinde had gelezen, kwam Eva terug. „Neem me niet kwalijk", zei ze en wierp nog een schuwe blik in de richting van de deur naar het toneel. De toneelspeler was weg. .Geen sympathiek heerschap", vond Georg. „Hij had zo iets van een oppasser over zich". „Hij is niet zo erg als hij er TERNEUZEN uitziet", stelde zij hem gerust. „Een fanaticus". „Een politieke fanaticus?" Zij schudde haar hoofd. „Nee, dat geloof ik niet. Een fanatieke acteur. Die man is be zeten van het theater. Maar hij kan niet genoeg en daarom kaat hij niet naar de overkant. Hij weet, dat hij daar alleen tweede en derde rollen zou spe len. Hier heeft hij macht en dikwijls maakt hij daar ook ge bruik van. Maar als een inten dant hem bijv. zou schrijven, of hij aan de overkant Hamlet zou willen komen spelen, liet hij hier alles in de steek en haastte zich met vliegende vaandels naar het andere kamp". Zij keek naar de klok. „Ik begrijp er niets vari". Georg grijnsde. „Ik geloof, dat je geen geduld heb vóór ik gearresteerd wordt". „Maar, Georg, hoe kun je nu zoiets zeggen! Zou ik je anders gewaarschuwd hebben te ko men?" ,,'t Was toch ook maar een grapje. Zeg eens, Eva, zou jij er iets om geven, als ik hier bleef en een fabriek overnam, zoals men graag zou willen?" Zij zweeg en begon met haar vingers de hoek" van de courant op te rollen. Na een poosje ant woordde zij „Nee, Georg. Ik vrees, dat het maar een geluk van korte duur zou zijn. Misschien zou de angst omwille van jou, mij helemaal niet tot een echt gevoel van ge luk in staat stellen. En zoals ik jou ken, zou er al na veertien dagen herrie zijn. Jij laat je im mers niets zeggen". Hij begon te lachen. (Wordt vervolgd.) man af, praatje; 19.15 Gram.; 19.30 Radiokrant; 19.50 Lichte muz.; 20.15 Gevar. progr.; 21.30 Samenzang; 22.00 Algerije, arena der hartstochten, lezing; 23.30 Gram.; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.23 Gram. en act.; 8.00 Nieuws; 8.17 Gram. en act.; 9.00 Voor de vrouw; 9.10 Gram.; 9.40 Schoolradio; 10.00 Dit en het andere, lezing; 10.05 Morgenwij ding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Voor de kleuters; 11.15 Gram. 11.40 Orgelspel; 12.00 Lichte mu ziek; 12.20 Regeringsuitz.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Open luchtklanken; 13.00 Nws; 13.15 Dansmuz.; 13.55 Beursber.; 14.00 Meisjeskoor; 14.20 Boekbespr.; 14.40 Gevar. progr.; 16.00 Grepen uit de muziekgeschiedenis, muzi kale lezing; 16.30 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.53 Act.; 18.00 Nws; 18.15 Pol. lezing; 18.25 Lichte muz.; 18.50 De puntjes op de i, lezing; 19.00 Voor de kinde ren; 19.10 Kinderkoor; 19.30 De stad nu, lezing; 19.45 Aktie kruis en munt; 19.55 V.P.R.O.-nieuws; 20.00 Nws; 20.05 De uitzondering en de regel, hoorspel; 21.00 Quiz- progr.; 21,50 Anders dan ande ren!, klankbeeld; 22.15 Buitenl. weekoverz.; 22.30 Nieuws; 22.40 Zorg om de mens, gesprek; 23.00 Soc. nieuws in Esperanto; 23.10 Vergelijkenderwijs, gesprek over rnuz.; 23.55 Nieuws. BRUSSEL (Vl.):12.00 Nws; 12.03 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.35 Gr.; 12.50 Koersen; 13.00 Nws; 13.15 Orgelrecital; 14.00 Schoolradio; 15.45 Gevar. muz.; 16.00 Koersen; 16.06 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.05 Gram. 17.45 Duitse les; 18.00 Gr.; 18.10 Voordr.; 18.20 Voor de sol daten; 18.50 Sportkroniek; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 20.00 Orkest- conc.; 20.55 Kunstkaleidoskoop; 21.10 Orkestconc. (verv.); 22.00 Nws; 22.15 Nws v. d. Koninklijke Opera v. Gent; 22.55 Nieuws. Televisieprogramma's. NED. TV: 20.00 Weekjournaal en weeroverz.; 20.30 De toestand in de wereld, lering; 20.45 Flits 21.15 Amus. progr. v. d. Ameri kaanse TV: 22.00 Met het oog op.... VL. BELG. TV: 19.00 Eureka; 19.30 Voor de vrouw; 20.00 Nws; 20.30 Première; 21.15 Orkestcon cert; 22.00 Ten huize van....; 22.30 Nieuws. In een telegram aan partijlei der Ulbricht heeft Chroesjtsjef zijn waardering uitgedrukt voor de pogingen van de Oostduitse regering „het Leninistische be ginsel van vreëdzame coëxisten tie te helpen verwerkelijken en een oplossing te vinden voor het dringende probleem van onze tijd algehele en algemene ont wapening", aldus bericht het Oostduitse persagentschap ADN. Het telegram is bedoeld als antwoord op de gelukwensen van de Oostduitse regering bij de 43ste verjaardag van de okto berrevolutie. Chroesjtsjef verzekerde Oost- Duitsland van Russische steun bij het streven naar versterking van de eenheid en kracht van het socialistische kamp en naar een blijvende vrede. Ulbricht heeft de feestelijk heden in Moskou ter gelegenheid van de herdenking van de revo lutie bijgewoond en bleef later voor de communistische topcon ferentie. vendien zou de gemeente dan voor een kleedlokaaltje zorgen. Dit balletje werd al direct uitge trapt door de heer Boeding. Hij was van mening, dat nu al lang genoeg onderhandeld was over de aanleg van een gemeentelijk sportterrein en hij gaf het ad vies om nu maar meteen door te pakken. Dit was taal naar het hart van wethouder De Bakker en de heer De Poorter en dit aanvalstrio schoot er daarna lustig op los. B. en W. voerden ter verdediging aan, dat de aan leg van een sportterrein een jaarlijkse last zal meebrengen^ van ongeveer 4000,en men vroeg zich af of het algemeen belang tegen deze extra last vol doende zou opwegen. Temeer nu in de praktijk alleen het kerk dorp Boschkapelle van het veld zal profiteren en om de tweede belangrijke reden, dat de ge meentebegroting ook zonder die extra last al een tekort van rond 30.000,vertoont. De heer Peersman bekeek het uit een andere hoek. Als aan de voetbalclub te Boschkapelle 1100,subsidie gegeven wordt, dan heelt „Rapenburg", als deze club weer actief mocht worden, eveneens recht op dat bedrag. De gemeente zou dan ruim 2000,kwijt zijn, zonder dat daar iets positiefs tegenover staat. Hij kwam derhalve tot de conclusie, dat alleen de aanleg van een gemeentelijk sportter rein de oplossing kon brengen. Hij was echter wel genegen om bij wijze van compromis het voorstel van B. en W. te steu nen om het college de tijd te geven om met bekwame spoed cie plannen voor de aanleg van een sportterrein uit te werken. Het aanvalstrio wilde echter van geen uitstel meer weten, de Knoop moest naar hun mening nu maar direct worden doorge hakt. De Voorzitter bracht de riva- liteit tussen de dorpen Bosch kapelle en Stoppeldijk nog in het geding. Als net sportterrein in boschkapelle komt, zal Stop peldijk wemig of geen gebruik van aat veld maken. Ook omge keerd zal Boschkapelle niet ko men voetballen in Stoppeldijk. Wethouder De Bakker bestreed deze mening met vuur. Indertijd heeft de raad besloten om de industrie van de fa. Meijerink te vestigen te Stoppeldijk, om dat daar het meest geschikte terrein beschikbaar was. Bosch kapelle heeft zich daarbij neer gelegd. Nu de meest aangewezen plaats voor een gemeentelijk sportterrein in Boschkapelle aanwezig is, dient ook daar het terrein te komen. Het laatste woord was hier mee nog niet gozegd, maar uit eindelijk kwam dan toch de overwinning voor een gemeente lijk sportterrein. Het vaststellen van de ge meente-begroting 1961 had heel wat minder voeten in de aarde. De raad had praktisch geen op merkingen over de ontwerp-be- grotmg, zodat deze werd vastge steld met een totaal aan inkom sten en uitgaven op de gewone dienst van ƒ651574,30. Voor het sluitend maken van de gewone dienst moest worden beschikt over de algemene reserve tot een bedrag van bijna ƒ30.000,—. De kapitaaldienst vertoonde een nadelig slot van ƒ185.211,81. Ook de begroting Burgerlijk Armbestuur werd zonder op merkingen goedgekeurd, met een bedrag aan subsidie van de gemeente van ƒ33.000, Het bedrag per leerling voor het bijzonder lager onderwijs werd vastgesteld op ƒ50,— per leerling. Bij do ingekomen stukken be vond zich de door Ged. Staten vastgestelde rekening over het dienstjaar 1958, terwijl de reke ning 1959 aan de raad werd aan geboden. Van de Cultuurtechnische Dienst was een schrijven inge komen inzake de aansluiting op het electriciteitsnet van ver schillende panden in het kader van de ruilverkaveling Stoppel dijk. Door de PZEM is terzake een plan opgemaakt en de fi nanciële consequenties voor de gemeente werden berekend op 20 u/o van de totaalkosten, ofwel een bijdrage van ƒ15428,—. In deze gemeenten zouden 19 per celen voor aansluiting in aan merking komen. De belangheb benden zouden dan ƒ400 per aansluiting en ƒ40,— per ha moeten bijdragen. De rest van de kosten wordt gedragen door de provincie en de PZEM. De raad ging graag met deze regeling akkoord en men hoop te, uat dit plan ook een stap m de goede richting zou betekenen voor de percelen, die er thans nog buiten vallen. Wethouder Serrarens kon in deze een optimistisch geluid doen horen, want de PZEM schijnt doende te zijn met ook voor die panden een oplossing te zoeken. De heer De Poorter vroeg nog de aandacht voor een doelma tige bestrijding van de gladheid in de winter. Tevens acntte hij een lichtpunt aan het begin van de oprit te Stoppeldijkveer no dig. De heer Boeding vond het ook wenselijk om het kruispunt Provincialeweg—Schoolstraat van een verlichting te voorzien. Volgens de Voorzitter zou dit moeilijk te verwezenlijken zijn, aangezien ter plaatse geen ka bels voor straatverlichting lig gen.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 9