Van de Sande NU PRACHTIGE KLEURENPLAATJES ma BINNENLANDS NIEUWS De 85 dagen ZO LEEFT DE HOGE VELUWE RAMA WINT HET IN KWALITEIT Gemeenteraad van Philippine i - BOEKHANDEL TERNEUZEN Bestel tijdig het boek.' Dit rijke boek over natuur en dierenleven in ons Nationale Park is boeiend en leerzaam. Bestel het bij Uw Rama-leverancier. De prijs is slechts f 2.35 Donderdag 1 december i960 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 WIJ GEVEN ZEVLA- ZEGELS VECHTPARTIJ IN WOONOORD Een oude vete, die enige jaren geleden in een bloedige vecht partij ontaardde, is maandag avond laat in het woonoord voor Ambonezen „De Coehoorn" te Muiderberg wederom de (.ver moedelijke) aanleiding geweest tot een hevige vechtpartij. Twee groepen Ambonezen gingen el kaar met allerlei wapens te lijf. Toen de politie van Muiderberg en Muiden, geassisteerd door de rijkspolitie van Diemen, ter plaatse kwam trof zij een vech tende mening aan. Met boks beugels, messen en putdeksels ging men elkaar te lijf. Van de beide barakken sneuvelden vele ruiten. Na ongeveer een half uur slaagde de politie er in de orde te herstellen. Een onder zoek naar het ontstaan van de vechtpartij leverde geen resul taat, op. Omstreeks half elf maandag avond kwam een voorman uit één der barakken naar de an dere barak en begon de boel kort en klein te slaan: een fiets, een bandrecorder en diverse ruiten sneuvelden. Binnen en kele minuten was een algemeen gevecht in volle gang. Twee art sen moesten drie gewonden ver zorgen, doch niemand behoefde naar een ziekenhuis te worden gebracht. HOE DE KOE OP SCHIPHOL KWAM In de op 2 november gehou den bestuursvergadering van het Produktschap voor Zuivel heeft één der bestuursleden er zijn afkeuring over uitgespro ken, dat de door het, Nederlands Zuivelbureau uitgezonden „kaas meisjes", die een toernee door Engeland hadden gemaakt, bij hun terugkeer in Nederland op een zondag met enig vertoon zijn ontvangen. De pers was uitgenodigd, bij hun aankomst op Schiphol aanwezig te zijn en er werd een melkkoe ten tonele gevoerd. De bezwaren van het betrokken bestuurslid, die door enige andere bestuursleden wer den gedeeld, zijn aan het Neder lands Zuivelbureau kenbaar ge maakt. Het Zuivelbureau heeft nu aan het Produktschap meege deeld. dat het zelf ook bezwaren heeft tegen activiteiten op zon dag. Pogingen om de aankomst van de kaasmeisjes naar een andere datum te verschuiven zijn echter niet gelukt, omdat de meisjes zelf, na beëindiging van hun werkzaamheden op zater dag, graag zo gauw mogelijk naar huis wilden en de zondag een geschikte dag vonden, om dat hun familie hen dan kon af halen. Van de zijde van het Zuivelbureau is de ontvangst zo bescheiden mogelijk gehouden. De koe is op Schiphol gekomen zonder medewerking van het Zuivelbureau en op initiatief van plattelandsjongeren uit de omgeving van Lekkerkerk, waar één der meisjes onlangs het kampioenschap melken heeft gewonnen. In de gisteren gehouden be stuursvergadering van het Pro duktschap is het schrijven van het Zuivelbureau voor kennis geving aangenomen. In deze zeer korte vergadering werd verder besloten, de propa- gandaheffing op boter te ver lagen van 1,70 tot ƒ1,60 per honderd kg, de propagandahef- fing op kaas van 1,30 tot 1,10 per honderd kg. AUTO MET STOFZUIGERONÜERDELEN TE WATER Gistermiddag omstreeks half één is in dc Brouwersgracht te Amsterdam een auto te water geraakt. De enige inzittende, de 25-jarige vertegenwoordiger N. A. Beekveldt uit Amsterdam, kwam er met de schrik en een nat pak af. Het ongeluk gebeur de, toen de vertegenwoordiger zijn auto langs de rand van de Brouwersgracht, nabij de Heeren- markt wilde parkeren. De brandweer heeft de wagen zonder veel moeite weer op de wal gehaald. In de auto was voor 1*?0 gulden aan stofzuigeronder delen aanwezig. Een gedeelte hiervan is door het opengeslagen portier in het water verdwenen. De rijkspolitie te water heeft nog gedurende lange tijd naar deze onderdelen gedregd. GERECHTELIJK VOORONDERZOEK TEGEN DEN BESTEN De Amsterdamse offcier van Justitie, mr. J. F. Hartsuiker, heeft een gerechtelijk vooronder zoek gevorderd tegen de Socra tes directeur N. den Besten, die sinds vrijdag j.l. in bewaring zit omdat hij zijn curator niet de ge vraagde iniormaties heeft ver schaft over zijn gefailleerde N.V. Mr. Hartsuiker heeft hiertoe be sloten op grond van een proces verbaal, dat de afdeling zwen- dclzaken en oplichtingen van de Amsterdamse centrale recherche tegen de heer Den Besten heeft opgemaakt wegens het niet heb ben van een behoorlijke boek houding. Zulks is vei eist volgens ariikel 6 van hel Wetboek van Koophandel. Overtreding van dit voorschrift kan worden gestraft met een gevangenisstraf van ma ximaal één jaar. Een rijksaecoun- tant zal de rechter-commissaris in het vooronderzoek bijstaan. De Socratcs-affaire heeft niet alleen veel kopij voor de Neder landse dagbladen en tijdschriften opgeieverd. ook in het buiten land wordt aandacht aan deze miljoenenzaak besteed. Een Duits weekblad bevat deze week een uitvoerige reportage over de zaak-Den Besten, waarin zelfs wordt gesuggereerd dat de pre sident-directeur van N.V. Socra tes met geld van de Amslerdam- sche Bank een film over de oor logsmisdadiger Eichmann zou gaan maken. UIENEXPOIIT IS TERUGGELOPEN. De uitvoer van uien uit ons land is dc laatste weken terug gelopen. Tot eind oktober' was het vrij normaal dat wekelijks tussen 1 en 5 miljoen kg uien werden uitgeleerd. In de maand november is dat kwantum gaan deweg minder geworden en in de derde week van deze maand bedroeg de totale Nederlandse uienexport nog 2603 ton. Het aanbod is echter ook belangrijk teruggelopen en op de buiten landse markten is dc concurren tie van Poolse en Spaanse uien minder groot geworden. Dat heeft tot gevolg gehad dat bij het teruglopen van 'de uitvoer de prijzen toch zijn gestegen. De voor export geschikte grove uien worden thans verkocht voor een prijs welke ligt rond 11 cent per kg. 20.000 WERKNEMERS IN DRENTSE INDUSTRIE In 1961 zullen in Drenthe meer werknemers in de industriële sector werkzaam zijn dan in de agrarische sector. Het aantal werknemers in de Drentse indu strie wordt thans op 20.000 ge schat, Men verwacht dat dit aan tal in 1962 reeds 25.000 zal zijn zo verklaarde mr. dr. H. K. de Langen, lid van het college van Gedeputeerde Staten van Dren the. Hij zei voorts dat sinds de aanwijzing van primaire en secundaire industriekernen in de provincie Drenthe, anderhalf jaar geleden, zich 49 industrieën in deze provincie hebben geves tigd. Drie-en-dertig van deze be drijven maakten gebruik van dé premie- en reductieregeling. Drs. C. Voormolen, directeur van het Drentse Economisch Technolo gisch instituut, verwacht dat deze nieuwe industrieën binnen Weer ruim voorhanden: DE SLAG OM DE SCHELDE door R. W. THOMPSON Thompson heeft in dit verhaal over de meest bloe dige strijd, die zich ooit op Nederlands grondgebied heeft afgespeeld, de harde werkelijkheid van deze oorlogs-episode beschreven, van hel begin in de eerste dagen van september tot de climax in de eerste week van november. Hij verzuimt daarbij niet als zijn mening aan tc tonen, dat door de besluite loosheid van de geallieerden ontstaan door het verschil van inzicht van Eisenhower en Montgomery dc eind-overwinning niet in 1944 werd behaald... Met kaarten en foto's. 16,90 gcb. twee jaar een uitbreiding van de werkgelegenheid tot gevolg zul len hebben van 2000 tot 2500 ar beidsplaatsen voor mannen. De verhouding van de Drentse induslriële groei ten opzichte van die van de provincies Gro ningen en Friesland ligt vrijwel gelijk. Gelet op het feit, dat de provincie Drenthe de kleinste van de drie noordelijke gewesten is, ligt de groei in Drenthe rela tief hoger. NASLEEP VAN ONTPLOFFING Vorig jaar december werd de oude stad van Nijmegen opge schrikt door een hevige ontplof fing in twee oude pakhuizen, bo ven een leegstaande woning. De heer S. Janssen werd daarbij do delijk getroffen en een broer van hem werd zwaar gewond. Dc fa milieleden meenden, dat deze ontploffing was ontstaan door gas. afkomstig uit een oude buis, die indertijd door de gemeente onder i het huis was aangelegd. De gemeente veronderstelde, dat het gas was ontstaan door rot tende stoffen, in het gebouw. Op last van de oflicier van justitie te Arnhem is een nader onder zoek ingesteld door de arbeids inspectie. Dit onderzoek heeft geleid tot de conclusie, dat de ontploffing waarschijnlijk tocli ontstaan is door ontsnapping van gas. De weduwe S. J. Janssen en ool$ familieleden van de gebroe ders Janssen willen nu de ge meente een proces aandoen. DE VRIJETIJDSBESTEDING De stichting ter bevordering van de zelfwerkzaamheid „Uw vrije tijd" heeft de aandacht van het Nederlandse bedrijfsleven ge vraagd voor een plan voor een collectieve actie voor betere vrijetijdsbesteding. De actie heeft slechts de functie, zo wordt in een brochure aan dc bedrij ven gezegd, ..een geestesinstel- ling in zo breed mogelijke kring ingang te doen vinden. „Zij zou moeten worden gevoerd via alle moderne middelen van commu nicatie en propaganda zoals pers, radio, televisie en tentoonstellin gen. In de brochure wordt opge merkt, dat zowel ieder Neder lands individu, als overheid, be drijfsleven en vakverenigingen, benevens instellingen en vereni gingen, die zich reeds op het ter rein van de vrijetijdsbesteding bewegen, belang bij de actie heb ben. voorgesteld wordt een werk comité te vormen, waarin dc stichting „Uw vrije tijd", rege ring. bedrijfsleven en vakvereni gingen zitting zouden moeten hebben. ZOLDERBRAND LIEP GOED AF Een zolderbrand heeft maan dagmorgen enige opschudding verwekt in oen dicht bevolkte buurt van het oude noorden van Rotterdam. De moeder van het gezin J. Siepman aan de Hillc- gardastraat had, toen zij dc brand op de zolderverdieping ontdekte, in grote verwarring het huis verlaten. Een voorbijgan ger, de heer C. Rens, is toen dooi de hevige rook naar binnen ge gaan om haar kinderen van dire en vijf jaar te halen. Toen hij met hen terug kwam ontstond verwarring over een derde kind dat nog in huis zou zijn. Dc man baande zich weer een weg dooi de rook, maar trof niemand meer aan. Men realiseerde zich toen, dat dit kind op school was. Dc branndweer had de brand, die zich tot de zolder beperkte, in twintig minuten geblust. Er was grote schade, het gehele dak was van het huis, en op de woon- verdieping richtte het water een grote ravage aan. Een levens middelenzaak op de begane grond had lichte schade. DRIE DOEKEN VAN JAN VAN GOYEN BRACHTEN 62 MILLE OP Drie riviergezichten van Jan van Goyen hebben respectieve lijk 28, 19 en 15 mille opgebracht op de gisterochtend in Arti et Amicitiae te Amsterdam begon nen twee dagen durende veiling door Paul Brandt van oude en moderne schilderijen meubels en antiek. Voor een opdrachtgever kocht makelaar Brandt voor 12.000 gulden „de drie kruisen" van Pieter Bieughel de Jonge. Een Amsterdamse eigenaar werd voor 16.000 gulden eigenaar van een klein schilderij van de Itali aan Francesco Guardi. „Gezicht op Venetië" van Jacopo Marie- schi bracht 19.500 gulden op en een late Pieter de Hooch 12.000 gulden. Enkele andere prijzen waren: een groot schilderij van Willem van de Velde de Jonge (Het Fregat) 15.000 gulden, een klein doek van Simon J. de Vlieger Het Gebed11.500 gulden en een groot doek van Breitner (Bouw put te Amsterdam i 14.000 gul den. Twee werkjes van Karei Appel noteerden respectievelijk 750 en 525 gulden, een liefdes paar van David Bles 2.200 gul den, een vrouweportret (half naakt) van Th. van Rysselberghe 3.900 en een zelfportret van Jan Mankes 3.600 gulden. Alle dins dagochtend geveilde werken blij ven in Nederland. STRAALJAGER TEGEN BOERDERIJ Gistermiddag omstreeks tien vóór één is een F84-F „Thunder- streak van de vliegbasis Volkel, bestuurd dooi' een leerling-vlie ger, bij een oefenlanding onge veer 300 meter vóór de baan aan U krijgt bij elk pakje Rama gratis een prach tige kleurenreproductie. Er zijn er meer dan 100, alle naar aquarellen van Frida Holleman en Rien Poortvliet. Ze behoren bij hel boek „Zo leeft de Hoge Veluwe" door A. B. Wigman. Vraag Uw Rama-leverancier om de plaatjes. Spaar mee! Rama is vers en heerlijk smeertmr.TT zomer en winter! Dat zijn voordelen die Rama U biedt. En bovendien is Rama fijner van- smaak. A«r< de grond gekomen, In de uitloop raakte het toestel uit de koers en botste tenslotte met de neus tegen een op vijftig meter uit de hartlijn van de landingsbaan gelegen boerderij. Van de boerderij werd een hoek beschadigd en van het vlieg tuig brak een gedeelte van een vleuge] at. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. AUTOMOBILIST OMGEKOMEN Een trieste samenloop van om standigheden heeft maandag middag op de Eemhavenweg in Rotterdam-Zuid de dood van de 34-jarige thauffeur M. van den Bos uit Alphen aan de Rijn tot gevolg gehad. Het slachtoffer vervoerde, als bij-rijder met een collega en de schipper van een binnenvaartuig op een truck met oplegger twee zware betonnen heipalen. Toen de wagen plotseling moest rem men schoven de palen los en drongen door de cabine, tot over het motorblok. De heer Van den Bos was vrijwel onmiddellijk dood. De 26-jarige chauffeur C. H. P. Verwey uit Bodegraven en de 27-jarige schipper D. van Meeteren, die aan weerszijden van hem zaten, kregen enkele lichte schaafwonden. TWEE UTRECHTSE JONGENS ANDERHALVE LAG ZCEK. Politiemannen, buren en fami lieleden hebben anderhalve dag lopen zoeken naar twee Utrecht se jongens, de 12-jarige Adrie van Wezel en dc 7-jarige Ger- ritje van der Bilt. De jongens waren zondagmiddag verdwenen en toen ze bij het donker worden nog niet thuiskwamen, werden hun ouders ongerust. De politie werd gewaarschuwd, signale menten werden verspreid en Utrechts straten en stegen wer den met man en macht doorzocht. Aan alle ongerustheid en angst kwam maandagavond om half zeven een eind. Gerritje werd op het Vreeburg in zijn kraag ge grepen door zijn oom en kort daarna werd ook Adrie opge spoord. De jongens bleken de nacht doorgebracht te heben in een kelder onder de Hema aan de Oudegracht. Eerst disten zij met veel fantasie hei verhaal op, dat de sleutel was albebroken, zodat zij waren opgesloten. Later kwam echter het hoge woord er uit, dat ze alleen maar „een avontuur" hadden willen bele ven. De raad kwam dinsdagvoor middag in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester P. J. van Hoek voor de behandeling van een agenda van veertien punten. Afwezig was de heer J. Ram- meloo. Na vaststelling der notulen en voorlezing van een aantal inge komen stukken werd het groot ste deel hiervan, zijnde subsidie aanvragen uitgesteld om bij de begroting 1961 te worden behan deld. Voor het Interparochiaal So ciaal Charitatief Centrum te Sas van Gent werd een uitzondering gemaakt en de subsidie van 500 op 510 gebracht, terwijl het R. K. Lyceum te Hulst voor 1960 alsnog subsidie zal ontvan gen naar rato van 80 per leer ling uit Philippine. De voorzitter deelde mede met een der wethouders een bezoek te hebben gebracht aan een boomkwekerij te Zundert in ver band met herbeplanting van het Marktplein. Geadviseerd werd om wederom kastanjebomen, dit maal met dubbele bloesem, en niet vruchtdragend, rond het plein te planten, terwijl in de Wilhelminastraat de wilgenbo men zullen vervangen worden door haagbeuk. Ook werd gedacht de Juliana- straat van bomen te voorzien, doch eerst zal bij de bewoners worden geïnformeerd, zulks in verband met de breedte van het trottoii' aldaar, of zij een beplan ting wensen. Verder deelde de voorzitter nog mede dat deze week nog contact zal worden opgenomen met de voetbalvereniging betreffende verbetering van Sportterrein en kleedlokaal. De begroting voor 1961 werd de raad aangeboden en zal in een volgende vdgauering worden behar.ae.d. De begroting 1960 werd gewij zigd in verband met een verho ging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds en diverse kapitaalsuitgaven. zoals aan schaffing brandblusmiddelen en verbouw oud-schoolgebouw tot gymnastieklokaal annex dorps huis. Een verzoek van F. F. de Krij ger tot het verkrijgen van een premie voor woningverbetering, pand Weststraat 4, werd ingewil ligd. Besloten werd met de N. V. Bank voor Nederlandse Gemeen ten een rekening-courant over eenkomst aan te gaan tot een bedrag van 50.000. Het in verschillende vergade ringen reeds besproken exploi tatieplan van de voormalige haven kwam weer ter tafel. Thans kunnen de leden zich, be houdens enkele kleinere wijzi gingen, met het plan verenigen. De gronden op het havenplein zullen 10, 11 en 13 per m2 moeten opbrengen. Het exploita tieplan Noord (Julianastraat- Laureynstraat) kan de goedkeu ring wegdragen. De gronden aldaar zullen 8 per m2 moeten kosten. Aan A. Bruijnooge te Elle- woutsdijk werd grond langs de Visserslaan verkocht tegen de prijs van 11 per m2, terwijl hierbij 't gehele bouwperceel zal worden betrokken. Aan Fr. Rammeloo te Philip pine werd een strookje grond (40 m2) langs de Kasteelstraat verkocht tegen 8 per m2. Aan de Boerenleenbank besluit de raad in principe een perceel grond te verkopen langs het par keerterrein, welke grond in het exploitatieplan voor dit bankge bouw is bestemd tegen de prijs van 12 per m2, mits het te bouwen bankgebouw, annex wo ning, de goedkeuring van de raad zal kunnen wegdragen. Aan J. van Doorn werd een stukje kanaaldijk verhuurd tegen de prijs van 2,50 per jaar ter wijl van de zelfde een strookje grond werd aangekocht voor de prijs van 1. Het voorstel tot verhoging van de presentiegelden van de raad kon de goedkeuring van ue raad niet wegdragen. Met name de leden Brouwer, Antoms.se en Van Ooteghem verzetten zich hier tegen. Men zou liever zien dat het aantal vergaderingen werd uitgebreid. De voorzitter zeide zulks toe en B. en W. namen hun voorstel terug. Wel zal in de toekomst aan raadscommissies eveneens presentiegeld worden uitgekeerd. Dit zal de helft bedragen van de vergoeding voor raadsvergade ringen. Alle leden van de woonruimte adviescommissie werden voor een jaar herbenoemd. Thans kwam ter tafel het plan tot wijziging van de gemeente- grenzen in verband met de inpol dering van de Braakman. Met genoegen kon de raad constateren dat met de reeds eerder tegen dit plan geopperde bezwaren grotendeels rekening is gehouden. De raad sprak zich bij monde van wethouder Van den Broek uit tegen het loslaten van de na tuurlijke grenzen en het creëren van kunstmatige grenzen in het Braakmangebied. Wethouder Van den Broek her innerde er aan dat de Braakman vóór de bedijking steeds de voor naamste levensader van Philip pine is geweest. De Braakman in zijn oorspronkelijke toestand werd geëxploiteerd door de in woners van Philippine en niet door die van andere omliggende gemeenten. Door de bedijking is Philippine zijn mosselvisserij en mosselhandel verloren en hebben de nog overgebleven handelaren zich noodgedwongen naar elders verplaatst. Het is daarom, aldus de heer Van den Broek, dat Phi lippine dé oudste en meeste rech ten heeft in het Braakmangebied. Het is verre van hem de overi ge hierbij betrokken gemeenten in deze achteruit te stellen, doch met de wensen van Philippine dient wei degelijk rekening ge houden te worden. De raad sprak zich met klein uit voor het handhaven van de natuurlijke grenzen. waarbij meer in het bijzonder het Philip- nine-kanaal tot aan zijn monding in de Braakmankreek de noord oostelijke gemeentegrens van Philippine zou dienen te vormen. „WIJ KOMEN". Enkele weldoeners die onbe kend willen blijven hebben het mogelijk gemaakt dat een paar onbemiddelde ouders uit Uithui zen (Gr.) hun dochter in Wiscon sin in de Ver. Staten kunnen gaan bezoeken. De heer en mevrouw Dobma, resp. 73 en 75 jaar oud, zullen met medewerking van de stich ting „Wij komen" op 9 december a.s. per „Maasdam" van de Hol- lznd-Amerikalijn vertrekken. De „Maasdam" maakt een speciale Kerstreis.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5