de BUCK SJOEL- BAKKEN N DE SANDE Loemoemba beschikt over vliegtuig De begroting van Landbouw en Visserij De schoolïntegratie in New Orleans Weeroverzicht ■EIGEN HAARD» HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN inders van stofzuiger ixtra zuig- itregelaar), ipelglijder, estiging. 3 - in -1 aar, stof- agt weinig of staand :ze Philips st zuigver- zuigvermo- .oerbedek- DONDERDAG 1 DECEMBER 1960 17e Jaargang Nr 5151 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. i n PRIJS VERSE BOTER HOGER DE GAULLES KERNZWAARDPLAN Relletjes tijdens prof. van dr. Kistemaker EVACUATIE VAN BALOEBA-VROUWEN EN -KINDEREN PERSCONFERENTIE VAN TJOMBE. GHANESE DIPLOMATEN TE LEOPOLDSTAD GEVANGEN Bietenschip ,Jcmry" uit Hollands Diep gelicht Koninklijke vakantie Onrust in Argentinië PONDOLAND TOEN KOE WERKT A AN RAPPORT WEERBERICHT aovember '60 doar bijzondere inig ruimte: kan f hangend morden 'fit. Ibum :nrijk"£» to uw win» ïtvangst of giro Douwa t, Post» eclame» die bö ren, zijn or 223 tfpp&tïug t?ij abonneai&tit.. Tsrnaüea WreetÈur-Hoofdredacteur I. van de Satide Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adresSmidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum 0M advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties fgéén handel*» advertenties)5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrëf Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 unr. De prijs van een pakje verse boter wordt met ingang van heden drie cent hoger. Het bestuur van het Produkt- sehap voor Zuivel besloot gister middag de toeslag op verse boter met het oog op de verhouding van 50 -chn te kart^ pla' van tussen produktie en al cent tot 38 cent per k verminderen. Dit be verhoogde verbruikei drie cent per pakje. De prijs van koelhuisbotcr blijft ongewijzigd. De minister van Landbouw heelt zijn goedkeuring aan het besluit tot verhoging van de prijs van verse boter gehecht. De Franse Senaat heeft giste ren voor de tweede maal het plan van president De Gaulle voor een onafhankelijke Franse atoomstrijdmacht verworpen. De Senaat nam met 172 tegen 84 stemmen een motie van de oppositie aan die verwerping van De Gaulles plan inhoudt. In de nationale vergadering heeft deze motie echter reeds tweemaal geen meerderheid kunnen krijgen. De kwestie wordt thans voor de derde maal in de nationale vergadering be handeld die dan het laatste woord heeft. Verwacht wordt dat de minis ter-president, Debré, het voort bestaan van zijn kabinet zal verbinden aan aanneming van het regeringsplan. Er wordt van daag in de nationale vergade ring gestemd. Dit vliegtuig is waarschijnlijk één van de twee van de Afri kaanse solidariteitspartij van Gizenga, de vice-premier in het kabinet Loemoemba. Gizenga was kennelijk op de hoogte van Loemoemba's vlucht uit Leo- poldstad en is hem halverwege tegemoet gekomen. Het is niet waarschijnlijk dat Loemoemba rechtstreeks naar Stanleystad zal vliegen. Aange nomen wordt, dat hij in zijn ge boorteplaats Katakokombe de begrafenis van zijn kind wil bij wonen. Van gezaghebbende zijde is voorts vernomen dat Loemoem ba's aanhangers hem veilig over da grens tussen de provincie Leopoidstad en Equator hebben gebracht. Loemoemba. ging eerst naar Kenge, door can gebied dat door de Ka.,avoeboe-gezinde stam der Bakor.go wordt be woond, en maakte een boog om Kikwit. Vier officieren van het Kon golese leger vlogen dinsdag naar Kikwit en verzochten de daar gelegerde Marokkaanse troepen van de Verenigde Na ties om een jeep om Loemoem ba te kunnen achtervolgen. De Marokkanen weigerden, en op de bewering van de offi cieren dat zij door het hoofd kwartier van de Verenigde Na ties waren gezonden, antwoord den zij dat zij dan eerst toe stemming van het hoofdkwar tier voor het ter beschikking stellen van de jeep wilden heb ben. Gisteren zijn enkele vertegen woordigers van de Verenigde Naties naar Kikwit vertrokken om het incident te onderzoeken. Premier Loemoemba bevond zich dinsdagochtend op 50 km van Kikwit. 650 km van Leo- Tijdens een rede van prof. dr. ,1. Kistcmnkcr, natuurkundig dircefeur *an het laboratorium voor massaspectrografie, in het Natuurkundig Laboratorium aan de Plantage Muidergracht in Amsterdam, hebben zich enige ongeregeldheden voorgedaan. De politie heeft enige oproerige stu denten uit de zaal moeten ver- \v (jderen. Een opstandige stu dent werd gearresteerd, nadat hij een agent in het gezicht had gestompt. Foto: Een spandoek was in de bovenleiding geraakt; de tram moest ervoor stoppen. poldstad, aldus is van door gaans betrouwbare zijde in de Kongolese hoofdstad vernomen. Aangenomen wordt dat Loe moemba op weg is naar Stan leystad, via zijn geboorteplaats Katakokombe, in het noorden van Kasai. Zoals bekend stellen de Kon golese autoriteiten alles in het werk om te voorkomen dat Loe moemba Stanleystad bereikt, waar hij zeer veel aanhangers heeft. Duizend Baloeba-vrouwen en -kinderen uit Zuid-Kasai, die naar Katanga waren uitgewe ken, zijn dinsdagavond per trein uit Elisabethstad naar Mwone- Ditoe, in de autonome staat Zuid-Kasai, vertrokken. De trein, die woensdagavond in Luena is aangekomen, wordt geëscorteerd door 80 Zweedse V. N.-militairen. Frcsident Tsjombe van Katan ga, die de onafhankelijkheids- leesten in het voormalig Frans Kongo heeft bijgewoond cn gis teren naar Elisabethstad is terug, gekeerd, heeft in een vóór zijn vertrek gehouden perconferentic medegedeeld de verzoeningscom missie van de Verenigde Naties niet in Elisabethstad te zullen ontvangen. Tsjombe, die tegen een een heidsstaat Kongo is, zei dat Ka- tanga bereid is financiële hulp te verstrekken aan de andere delen van het vroegere Belgi sche Kongo. Hij meende dat de gebeurtenissen sinds 30 juni heb ben aangetoond, dat het onmo gelijk is om vanuit Leopoidstad geheel Kongo te regeren. Tijdens zijn verblijf in Brazza ville heeft Tsjombe een kort ge sprek gehad met president Kasa- voeboe en kolonel Mobotoe. doch dit moest worden afgebroken als gevolg van het bericht over de ontsnapping van Loemoemba uit Leopoidstad. Tsjombe sprak nog de hoop uit, dat dc op 12 december be ginnende conferentie van Frans sprekende Afrikaanse landen zal besluiten tot instelling van een Afrikaanse gemeenschappelijke markt. Kongolese militairen hebben woensdag op het vliegveld van Leopoidstad zes Ghanese diplo maten en de Britse vlieger van het toetsel waarmee de zes Gha- nezen zijn gekomen, vastgehou den. De Kongolezen brachten hun zeven gevangenen over naar een militair kamp. Een ambtenaar van de Britse ambassade heeft meegedeeld dat de Britten stappen bij het Kongolese ministerie van Bui tenlandse Zaken hebben gedaan om vrijlating van de vlieger, Pa trick Kerns, te krijgen. Hij voeg de eraan toe dat de zeven ge vangenen niet zijn mishandeld. De Ghanezen hadden van te voren geen mededeling gedaan van hun komst. De Ghanese zaakgelastigde en andere Gha nese diplomaten zijn vorige week uit Kongo gezet. In de nacht van dinsdag op woensdag is het 300 ton meten de motorschip ,,-Jemry", van reder K. Rogaar uit Botterdam, dat zaterdagmiddag in het Hol lands Diep bij het licht van Strijensas is gezonken, door drij vende bokken gelicht. Bij het ongeluk is dc schipper, de 30-jarige K, Meter uit Leeu warden, verdronken. Zijn vrouw en zoon werden gered. De foto toont de „Jeinry" han gende in de takels, kort nadat het schip boven water was ge komen. (Adv.-) Voor service en kwaliteit Noordstraat 84-86 Telcf. Tcrneuzen 2373 H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden zijn voornemens om in gezelschap van de Prinsessen Irene en Ma rijke van 30 december 1960 tot 9 januari 1961 cenHkorte winter sportvakantie in Lech, Oosten rijk, door te brengen. Volgens berichten die in Bue nos Aires uit de grote provincie stad Rosario ontvangen zijn, heeft zich in de kazerne van het elfde infanterieregiment aldaar een gevecht voorgedaan. Men hoorde gedurende tien mi nuten hevig machinegeweervuur. De toegang tot de kazerne werd afgesloten en er werden tien am bulance-auto's binnengelaten. In Buenos Aires ontploften woensdagochtend acht krachtige bommen. Er vielen geen slacht offers. Een spoorlijn werd opge blazen. De aanslagen waren ge richt tegen doelen van verschil lende aard, zoals een militair hoofdkwax-tier en particuliere huizen. De politie vond veel on- ontplofte bommen. In de hoofdstad gaan geruch ten over een op handen zijnde Pcronistische staatsgreep. Intussen hebben grenswachten de kazerne, waar normaal 900 man gelegerd zijn. omsingeld. Een woordvoerder van het ministerie van Oorlog deelde later mee, dat regeringsgetrouwe militairen de kazerne op de op standelingen, die gevlucht zijn, hebben veroverd. Drie soldaten en twee officieren zqn in het ge vecht gedood. Er zijn zes arresta ties verricht, De Zuid-Afrikaanse autoritei ten hebben vijf districten van Pondoland tot verboden gebied voor bezoekers zonder een spe ciale vergunning verklaard. De minister van Bantoe-zaken, Dewetnel, verklaarde dat „com munistische agitators hun akti- viteit in enkele districten heb ben geconcentreerd om brugge- hoofden voor penetratie in an dere gebieden te vormen". Reeds acht maanden is het onrustig in Pondoland, een vrij wel uitsluitend door Afrikanen bewoond gebied in de Kaappro vincie. Om uitdrukking te geven aan hun verzet tegen de apart heidspolitiek van de regering, in het bijzonder de vorming van „Bant":j",ian", uitsluitehd door Afrikanen bewoonde gebieden, hebben de stamleden hutt'en in brand sxoken, aanslagen ge pleegd etc. Een federale rechtbank in New Orleans heeft een verzoek van de schoolraad, integratie in twee lagere scholen op te schor ten, van de hand gewezen. Een verzoek van de staat Louisiana het bevel tot integra- lie van de federale rechter J. Skelly Wright in te trekken om dat dit onwettig zou zijn, werd eveneens afgewezen. Krachtens dit bevel zijn de twee scholen geïntegreerd waarbij zich de af gelopen weken herhaaldelijk in cidenten hebben voorgedaan. De rechtbank kwam tevens tot de conclusie dat de staat Louisiana grondwettelijk niet het recht heeft lr..ar scuvereini- teit tussen het hooggerechtshof dat integratie heeft gelast en het volk van Louisiana te plaatsen. Gouverneur Jimmie H. Davis, bepaalde hooggeplaatste ambte naren en de wetgevende verga dering van Lou -s hu;', is een ge rechtelijk verbod van beperkte duur opgelegd tussenbeide te komen in het bestuur van open bare scholen. Blanke vrouwen die hun kin deren niet naar de geïntegreer de scholen laten gaan demon streerden woensdag voor de woning van de predikant wiens dochter één van de zeer weinige blanke leerlingen op de school is. Zij werden door de politie verjaagd, maar begaven zich toen naar het huis van een blanke vrouw wier dochter eveneens de school bezoekt. Dinsdag moest de politie de predikant die zijn dochter naar school bracht ontzetten toen hij door woedende blanke betogers werd omringd. De William Frantz-school werd gisteren door een negermeisje en vier blanke leerlingen be zocht, de McDonough-school uit sluitend door de drie negerscho lieren. De blanke leerlingen wor den thans met bussen naar een nabijgelegen district vervoerd waar de scholen nog niet vooi negers toegankelijk zijn. De Tweede Kamer heeft gis- iermiddag een aanvang gemaakt met de behandeling van de be groting van het Departement van Landbouw en Visserij. De heer Den Hartog (V.V.D.) betoogt, dat de abnormale regen val een schade heeft veroorzaakt, waarbij de droogteschade van 1959 volledig in het niet verzinkt. Dit bedrijfsrisico mag niet wor den onderschat. Men realisere zich onder welke omstandigheden het werk moet worden verricht. De stemming van onrust on der de boeren is niet alleen een gevolg van het sléchte weer. Daartoe heeft ook bijgedragen de vaststelling der garantieprij zen. Spreker betoogt, dat de land bouw allereerst in financieel op zicht meer armslag moet worden gegeven. Het spijt hem, dat het agrarisch inkomen altijd weer gemillimeterd wordt. De heer Den Hartog gaat daarna in op de bezwaren, die het Landbouwschap heeft inge bracht tegen de door de minister vastgestelde garantieprijzen. Spreker dringt erop aan, dat de minister zijn standpunt alsnog zal heraien en tegemoet zal ko men aan verschillende der be zwaren. De heer Egas 1 Arb. i zegt, dat een evenwichtig en verantwoord beleid verwacht had mogen wor den uit de opzet die de minister had gemaakt. Hij heeft echter de indruk, dat het beleid niet is ge worden zoals bad mogen worden afgeleid uit de memorie van toe lichting. Het concrete beleid is te sterk economisch gericht en de sociale aspecten zijn te veel naar achteren geschoven. Herinnerende aan de voorlich tingsdag te Zwolle, die geen pro testvergadering tegen het rege ringsbeleid mocht zijn, zegt spr., dat er veel onrust heerst. Hij heeft ook de indruk, dat het Landbouwschap ontstemd is. De heer Egas pleit voor een actief overheidsbeleid ten aan zien van de vaststelling der prij zen. Opmerkend, dat de melkprijs voor de consument ongeveer het dubbele is van wat de producent ontvangt, vraagt hij of er niets gedaan moet worden aan die tus. senmarge. Ingaande op de kostprijsbere kening vraagt spreker hoeveel dc kostprijs naar beneden is gegaan bij het gevolgde beleid De heer Biesheuvel (A.R.t zegt dat hij verwacht had dat de mi nister bij zijn beleid een synthese zou hebben gegeven tussen wat hij zeide te Sas van Gent en in de Ridderzaal. Die synthese heeft spreker niet kunnen vinden. Als men een bijdrage wil leveren aan internationale acties voor onont wikkelde gebieden, dan zal men in het raam van het eigen agia- risch beleid moeten beginnen. Enig perspectief heeft spreker iv de stukken niet gevonden. Vervolgens bespreekt de heer Biesheuvel de beslissingen inzake het garantiebeleid. Het beleid be antwoordt z.i. maar zeer ten dele aan zijn doelstelling: bescher ming van de landbouw tegen de internationale marktontwrich- ting. Wil men alle gronden in pro duktie houden, dan moeten daar uit consequenties getrokken wor den dooi' het garantiebeleid vooi melk en suikerbieten. De heer Biesheuvel zegt o.m. nog, dat men niet de E.E.G. met de mond kan belijden cn toch zijn eigen nationale gangetje gaan. Het beleid ten aanzien van de suikerbietenteelt zal zo soepel mogelijk moeten zijn. Evenals voor de melk zal voor de suiker moeten worden ge streefd naar maximalisatie. Tenslotte merkt hij op, dat er tussen het agrarisch bedrijfs leven en de minister een ver trouwenscrisis bestaat. In zijn fractie bestaat bezorgdheid, die slechts is weg te nemen als de minister zijn beslissingen op en kele punten herziet. De heer Mellema tC.H.) spreekt de vrees uit, dat na de melk en de suikerbieten de tar we in aanmerking zou kunnen komen voor verlaging van de garantieprijs. Hij b'efoogldal.de prijszetting echter toch ai slecht is. O.m. vraagt spreker of de minister bereid is een aantal deskundigen een onderzoek te laten instellen naar bijmenging van inlandse tarwe voor de broodproduktie. De heer Melema zegt de toe slag van 200 per ha niet vol doende te achten. Hij bepleit de wenselijkheid gevolg te geven aan het verlangen van het Land bouwschap om 15 miljoen extra beschikbaar te stellen voor de gemengde bedrijven op de lichte gronden. De heer Mellema zegt de teleurstelling te delen van hen, die niet hadden verwacht dat de minister de prijzen zou vaststel len zoals is geschied. De heer Brouwer (K.V.P.) merkt op, dat de landbouw niet de enige bedrijfstak is, die be schermd wordt. De minister heeft verleden jaar toegezegd, (Adv.) VOOR ST. NICOLAAS in verschillende prijzen SPORTHANDEL NOORDSTRAAT TERNEUZEN 76 dat ter zake een onderzoek zou worden ingesteld en nu vraagt spreker hoever dat onderzoek is gevorderd. Het garantiebeleid aanroerend betoogt spreker, dat het Land bouwschap zich onbevredigd heeft getoond over de uitwer king van dit beleid. De omstan digheden pleitten z.i. voor een niet schriele houding der rege ring. De concrete voorstellen van het Landbouwschap waren in het algemeen logisch en niet onrede lijk. betoogt de heer Brouwer. Wanneer de minister geen be rekeningen kan overleggen dan wordt het moeilijk zich te ont trekken aan de indruk, dat een roin - of meer normloos beleid wordt gevoerd. De garantie voor de suikerbie ten zou hij niet verlaagd willen zien overeenkomstig de voorstel len van de minister. Hij treedt vervolgens in een bestrijding van de motivering van de melkprijsgarantie. De heer Brouwer geeft als zijp oordeel te kennen, dat bij de toe gepaste methode niet de billijk"- heid is betracht. Een groot deel der agrarische bevolking deelt niet in redelijke mate in de algemene welvaarts ontwikkeling. Hij vraagt alsnog wijziging van de garantierege- ling, met name voor de melk. Te ruim half zes werd de Ver gadering geschorst. Toenkoe Abdoel Rahman heeft donderdag geweigerd zijn plan nen voor het oplossen van de de kwestie Nieuw-Guinea mee te delen. Tijdens het vragenuurtje in het huis van afgevaardigden vroeg een lid van de oppositie wat hij van plan is om te doen om deze kwestie tot oplossing te brengen. De premier van de Maleise Fe deratie zei, dat hij bij zijn terug keer net zoveel had meegedeeld, als hij in dit stadium van plan was. Hij herhaalde wat hij maan dagavond aan de pers had mee gedeeld, en zei dat hij werkt aan een rapport voor de Indonesische regering. Hij legde er de nadruk op, dat bij zijn poging om d« partijen lot elkaar te brengen, de uiteindelijke oplossing in handen van Indonesië en Nedei-- land berust. l Tussen een depressiesystecm ten westen van Schotland, dal langzaam naai het oosten trekt en een hogedrukgebied boven Zuid-Europa wordt een krachtige zuidwestelijke luchtstroming in stand gehouden. Hiermede wordt zachte en vochtige Oceaanlucht DONDERDAG 1 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 0.30 0.47 Terneuzen 1.05 1.22 Hansweert 1.45 2.02 Walsoorden 1.55 2.12 ZON Dcc. 2 8.27 3 S.2S 4 8.29 16.32 16.31 16.31 MAAN 16.42 17.20 18.03 7.11 8.12 9.08 naar West-Europa getranspor teerd, die inmiddels tot Zuid- Scandinavië is doorgedrongen. De temperaturen zullen dan ook weer t»t omstreeks 10 gra den oplopen, hetwelk ongeveer drie graden meer dan normaal is voor deze tijd van het jaar. Er blijft veel bewolking, waar uit nu en dan wat regen of mot regen valt. De wind krimpt naar zuidwest tot zuid en zal langs de kusl tijdelijk hard zijn, elders krachtig tot matig. medegedeeld dooi- het K. N. M. T. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Zacht weer Zacht weer met veel bewolking en op enkele plaatsen wat lichte regen of motregen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind tussen zuidwest en zuid.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1