Keus filet moeilijk... overal welkom Gemeenteraad van Breskens Het Totobeleid der regering Eric de Noorman - De vlammende gesel BEURSO VERZICHT Argentijnse parlementsleden duel in from America's. Best Tobaccos (Woensdag 30 november '60 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Uitvoerige discussie in de raad over de Visserij Coö peratie. Waterleiding Mij voteerde ƒ30.000 voor een jubileum! Een vuilnisverbranding voor geheel West Zeeuws- Vlaanderen. Maandagavond kwam de raad voltallig bijeen, onder leiding Van burgemeester J. A. Eekhout. Het raadslid de heer J. W. Carels had een aantal schrifte lijke vragen gesteld, waarover uitvoerig is gesproken. De eerste vraag betrof het instellen van een parkeerverbod vóór de vis- ihijn. B. en W. achtten de instelling van een dergelijk verbod niet nodig, welke zienswijze de heer Carels niet kon delen, die op merkte dat de auto's voor de han del vaak niet bij de mijn kun nen omdat daar particuliere auto's staan. Voorts had de heer Carels het college van B. en W. gewezen op het vele water dat door het bre- ken van de drainage op het plan i 'cic' West is komen te staan. Ook B. en W. hadden dit reeds bekeken, en al contact opgenomen met het Ir.-Bureau Van Hasselt en De Koning. Uitvoerig wisselden B. en W. van gedachten over de maande lijkse markt, die niet meer ge heel op het Oranjeplein, doch «x>k in de Mercuriusstraat ge houden wordt. De heer Carels meende, dat een aantal middenstanders in deze straat hier last van hebben, omdat de trottoirs niet vrij blij ven. B. en W. spraken er hun be vreemding over uit, dat de be trokken winkeliers deze klach ten niet tegenover B. en VV. heb ben geuit, doch in de vergadering van de winkeliersvereniging. De raadsvoorzitter zegde toe maat regelen te treffen, dat de trot toirs tijdens de markt worden vrijgelaten. Voorts had de heer Carels een aantal vragen gesteld over het vismijnbedrijf o.a. over het ver huren 'van een box in het vis mijngebouw aan de Visserscoö peratie. De heer Carels meende, dat nu deze coöperatie zo dicht bij het „vissersvuur" zit, de mid denstand hiervan nadelen onder vindt. Deze middenstand heeft zich grote kosten moeten ge troosten voor de bedrijfspanden maar deze coöperatie krijgt een box toegewezen, die weinig kost, waardoor dit bedrijf dus goed koper kan leveren. Ook de heer Th. Cambier on derschreef grotendeels deze visie van de heer Carels, terwijl mevr. Niermans protesteerde tegen het feit, dat er handelaren in de vismijn slapen. Er is in Breskens hotelruimte genoeg, aldus mevr. Niermans. In antwoord op de vragen van de lieer Carels merkte wethou der Van der Hooft op, dat het algemeen belang wel eens moet gaan boven dat van een enkeling. Vaak heeft de overheid tot taak, dit algemeen belang te steunen. Het verlenen van wat ruimte voor de nieuwe coöperatie is, aldus de wethouder, van groot belang voor de economie van Breskens, die voor een groot ge deelte toch van een florerende visserijstand afhankelijk is. Met vreugde, aldus de wet houder, zien vvij deze ontwikke ling in het vissersbedrijf. Al ons streven is er op gericht de vis serij, die een aparte achterstand heeft, omhoog te stuwen. Het stichten van- deze coöperatie is een zaak, die voor de visserij van groot belang is. De coöpera tie heeft de ruimte echter maar tijdelijk in gebruik, omdat zij uitziet naar een definitief pand, omdat de beschikbare box voor de vissers veel te klein is. De heer Carels vond dit in grijpen, zoals hij dit noemde, van B. en W. niet verantwoord tegenover de andere middenstan ders en lanceerde een voorstel om de huur van de box op te zeggen zodra de verhuurtermijn verlopen is. De heer De Boer merkte nog op. dat de Stichting van de Vis- serscoöperatic een gevolg is van een ontwikkeling, die het ge meentebestuur zelf op gang ge bracht heeft, n.l. door het doen samenstellen van een visserij rapport, waar als een weg tot verbetering van de visserij o.a. werd aangegeven het vormen van een hechte inkoopcombinatic uit de vissers zelf. We zijn zelf. aldus de heer De Boer, begonnen met de visserij omhoog te wer ken, en dit is een gevolg hiervan. Nadat het voorstel van de heer Carels in stemming was ge bracht, bleek dat de meerderheid der raad er niets voor voelde de huur van cfe box aan de Vissers- coöperatie op te zeggen. Tegen het voorstel van de heer Carels stemden, mevr. M. Nier mansGosseije, I. J. de Jonge. J. de Nooijer, J. Vergouwe, W. van der Hooft en M. de Boer. Vóór stemden de heren F. Goethals, Th. Cambier, J. W. Carels, en de heer Leenhouts. terwijl wethouder Zegers blanco stemde. Onder de ingekomen stukken was o.m. een schrijven van G. S„ waarin goedkeuring werd ver leend aan enkele eerder genomen raadsbesluiten. Overgelegd werd een concept bestek van de ver betering van de weg naar Nieu we Sluis vanaf de Veerhaven tot aan landbouwer Crook. De heer Cambier vroeg B. en W. nog eens te bezien, of ook de rest van deze weg gelijktijdig verbeterd kan worden. Voor het bungalowterein is ook het riolerings- en bestra tingsplan ontvangen. Mevr. M. Niermans informeer de of gelijktijdig de zuidzijde van de Boulevard gerioleerd kan worden. Dit bleek niet het geval te zijn, daar een der bewoners van de Boulevard het gemeentebestuur de toestemming geweigerd heeft, om door zijn grond de riolering aan te leggen. De raad was het met deze handelswijze beslist niet eens, en vroeg bij monde van de heer Goethals, of hier geen maatregelen getroffen kun nen worden om het stukje grond te onteigenen. Het is een groot belang, daar de Boulevardbewo- ners in het verleden al steen en been geklaagd hebben over de lozing in de achter hun woning gelegen slool, waarop heel wat ratten etc, afkomen. Naar aanleiding van de notu len der algemene vergadering van de N. V. Waterleiding Mij merkte de heer J. Vergouwe op. dat vaststaat dat er bij het be- van de N. V. Waterleiding Maatschappij ernstige fouten zijn gemaakt. Hij juichte het toe, dat men deze fouten heeft erkend, doch betreurde het dat gelijk tijdig een bedrag van 30.000 werd gevoteerd voor de viering van een jubileum. Dit betekent 1.20 per aansluiting. Hij vroeg B. en W. er nauwlettend op toe te zien, dat mot het gemeen schapsgeld zo zuinig mogelijk wordt omgesprongen. De hoer Carels vestigde er de aandacht op, dat de tarieven van de Waterleiding naar boven gaan, terwijl men op een dergelijke wijze het beleid voert. De raadsvoorzitter deelde nog mede, dal de eerste steen zal worden gelegd van hot bunga lowpark in aanbouw, dat dan tevens op enigszins feestelijke wijze voorzien zal worden van water, nodig voor de bouw van de bungalows, rlic voor Breskens een nieuwe bi on van welvaart kunnen betekenen. Een nieuwe gemeenschappe lijke regeling voor het keuren van vlees werd aangegaan met de gemeente Groede, Schoondijke en Nieuwvlict. Eveneens werd aanvaard de gemeenschappelijke regeling voor de Centrale Dienst voor bouw en woningtoezicht, nadat de raad uitvoerig ingelicht was over enkele punten van deze regeling. De voorzitter deelde nog mede, dat de kosten \oor deze nieuwe dienst worden geraamd op 0,40 per inwoner, en dat men er in is geslaagd aan de administrateur een passende betrekking aan te bieden. De heer De Nooijer merkte nog op, dat hij het onjuist vindt, dat het Algemeen bestuur wordt ge vormd door de burgemeesters der betrokken gemeenten. Hij hal liever gezien, dat de raden bun vertegenwoordigers in deze dienst aangewezen zouden heb ben. De Pi. K. Woningbouwvereni ging in Zeeuws-Vlaanderen vroeg uc raad alle te Breskens gebouw de woningwetwoningen aan deze Stichting over tc dragen. Gezien het karakter van deze stichting meenden B. en W.. ge let op de samenstelling van de bevolking, op dit verzoek niet te moeten ingaan. De heer Goethals meende dat het niet op de weg ligt van de gemeente, om woningen te ex- gekozen kunnen worden, aan deze vereniging het algemeen karakter onthoudt. De raad stelde de bedragen voor het o. onderwijs vast, evenals dia voor de kleuterscho len. Voor de visserij werd de be staande bankhelling, die in het midden is doorgezakt door de raad eens op de helling gezet, waarvoor een bedrag van 8.035 werd gevoteerd. De heer Carels bracht de toe stand op de vuilnisbelt ter spra ke. die thans, vooral mede door do weersomstandigheden, elke beschrijving tart. De voorzitter merkte op. dat het hoog tijd wordt, dat men in Westelijk Zeeuws-Vlaanderen komt tot een gemeenschappelijke regeling voor vuilnisverbranding. Iedere gemeente kampt met het opslagprobleem voor vuilnis. Spreker hoopte, dat de West Zeeuws-Vlaamse gemeenten in dit opzicht eens wakker geschud zullen worden. Uitwijzing van V. A. R.-ambassadeur in Leopoldstad Het Belgische persbureau Bei- ga heeft gemeld, dat aan presi dent Kasavoeboe een bevel tot uitwijzing van de V.A.R.-ambas- sadeur in Leopoldstad, dr. Gha- leb, ter ondertekening is voorge legd. De ambassadeur zou van de tegen hem te treffen maat regel op de hoogte zijn gesteld. (Adv.) ÏNl Sen or Eernesto Sammartino (links) en Ricardo Montc, twee afgevaardigden in iiet Argen tijnse parlement, hebben in Bue nos Aires met elkaar geduel leerd. Na een verhit debat be sloten de parlementsleden het geschil op de degen te beslech ten. Het gevecht werd beëindigd toen Monte gewond was ge raakt. Het verzoekschrift inzake Algerije aan minister De Quay overhandigd Namens het comité van aan beveling van de actie-Algerije hebben dinsdagochtend prof. dr. J. de Graaf uit De Bilt en mr. G. J. P. Cammelbeeck uit Eindhoven, lid der Eerste Ka mer, aan de minister-president in dieus werkkamer het van 7500 handtekeningen voorziene verzoekschrift aangeboden, waarin gevraagd wordt, dat de Nederlandse delegatie bij de Verenigde Naties steun zal ver lenen aan een voorstel in de Verenigde Naties om te bevor deren. dat de a.s. volksstemming in Algerije zal geschieden onder toezicht van de Verenigde Na ties. MELEKH Een rechter in New York heeft bepaald dat Pgor Melekh, een Russische employé van de Veernigde Naties die wegens spionage is gearresteerd, geen aanspraak kan maken op diplo matieke onschendbaarheid. XIN0T0N ploiteren. Wethouder Zegers meende, dat De minister-president ant gezien het karakter, en o.m. de woordde, dat hij deze aangc- samenstclling t an het bestuur, eenheid nog moet bespreken gevormd uit vertegenwoordigers i.iet zijn ambtgenoot van Bui van Katholieke organisaties, ifjnlandse Zaken, waar geen andersdenkenden in (Adv.) Omtrent het totobeleid, dat door de regering gevoerd wordt, lezen wij in de memorie van ant woord op het voorlopig verslag over de begroting van Justitie: Ter beantwoording van de op merkingen van verschillende zij den over het vergunningenbeleid ten aanzien van de voetbalprijs vragen en eventuele wettelijke maatregelen moge de minister vooropstellen, dat ook naar zijn oordeel de huidige siluatie niet een gelukkige is te noemen. An derzijds kan met enige andere in het voorlopig verslag aan het woordt zijnde leden geconsta teerd worden, dat de voetbal prijsvragen, die zijn aangelegd op basis van de onlangs verleende vergunningen in de praktijk tot dusverre een bevredigend ver loop hebben. De minister meent dan ook, dat het mede in het belang van de met deze prijs vragen gediende doeleinden gewenst is te bevorderen, dat de iiuidige praktijk kan worden ge continueerd. Men stuit dan daar bij evenwel op de moeilijkheid dat artikel 3 van de loterijwet, de basis voor de gegeven vergun ningen, blijkens zijn geschiede nis en zijn bewoordingen inciden tele vergunningen voor een be paald doel veronderstelt. Op het verlenen van continu vergunnin gen is het huidige artikel 3 niet afgestemd. Voorts is daarin geen grondslag te vinden voor het voor de praktijk noodzakelijk beperken van een doorlopende vergunning tot één instelling. Tenslotte levert de eis, dat de prijzen niet in geld of geldswaar dige papieren mogen worden uitgekeerd, een praktische hin dernis op. Een wetswijziging, die enkel ten doel zou hebben het uitkeren van geldprijzen mogelijk te ma ken acht de minister niet aan trekkelijk. Immers langs die weg zou men niet de bezwaren op heffen betreffende de continuï teit en de concentratie van de vergunningen bij één instelling. De minister kan zich vereni gen met de grondgedachte waar op de suggesties in het voorlopig verslag kennelijk rusten. Dat het gewenst is een wettelijke basis voor de voetbalprijsvragen te scheppen, waarbij echter anders dan in liet voorgaande wetsont werp niet naar een definitieve maar naar een voorlopige oplos sing wordt gestreefd. De minister zou zulk een op lossing nastrevende partij tevens de gedachte van verscheidene leden willen volgen, dat bij zulk een voorlopige oplossing zou be horen aan te sluiten een verzoek aan de commissie-Wiarda om haar arbeid voort te zetten ter voldoening aan de haar destijds gegeven algemene opdracht. AFBROKKELENDE KOEESEN Het Damrak gaf gistermiddag New York. De goede stemming een afbrokkelende stemming te jyan een paar dagen geleden voor zien. De koersen van de interna- de olie-aandelen ais gevolg van Advieskoetseö buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engelse pond 10.55—10.65, Ca nadese dollar 3.82—3.87, Ameri kaanse dollar 3.74V;3.78'A, Bel gische frank 100) 7.497.54, Franse frank (100) 75.9576.45, Duitse Mark (100) 90.1590.65, Zweedse kroon (100) 72.50-73.50, Zwitserse frank 100) 87.35 87.85, Italiaanse lire (10.000) 59.7561.75, Deense kroon (100) 54.25—55.25, Noorse kroon (100) 52.40—53.40, Oostenrijkse Schil ling (100) 14.45—14.55, Portugese escudo (100) 13.1513,30, Spaan se peseta (100), grote coupures 6.20—6.35. tionale waarden noteerden over de gehele linie beneden die van het voorgaande slot. Hoogovens was bij de opening zelfs flauw met een koersverlies van circa 22 punten. De handel had ever het algemeen wederom niet veel te betekenen. De arbitrage kon internationaal weinig uit richten. Verder waren de orders van het publiek dun gezaaid. Wall Street sloot maandag ver deeld. Aandelen Kon. Olie no teerden er driekwart dollar la ger (vrijdag jl. I's dollar hoger) op de onenigheden in Vene zuela. Ook het Damrak had gis teren blijkbaar met'genoemde onenigheden in Venezuela te kampen want de aandelen wa ren op 124,70 circa 1,70 be neden de slotkoers van maan- |de gunstige derde kwartaalcij fers 1960, heeft plotseling' plaats moeten maken voor een koers daling, door de ongeregeldheden in Venezuela. Gedurende het verdere beursverloop trokken aandelen Kon. Olie aan tot 125,30. De beurs trekt zich van de situatie in Venezuela niet veel aan doch een en ander is toch een rem voor een hausse tendentie omdat de kopers uit de markt blijven. AKU min drie punten op 455'Unilever 8 pun ten lager op 786. Philips steeg van 1189 tot 1193' 2 doch verloor op deze koers altijd nog 5 pun ten. Hoogovens, zoals gezegd, flauw op 804 (825%) als gevolg van strubbelingen in het bedrijf. Londen gaf gisteren een scherp koersherstel te zien op de 31. Op het moment, dat Bleda de dwerg met een gevoelige klap wil straffen voor zijn beschuldi gende woorden, schiet ook Eric vooruit, terwijl de dwerg zelf benauwd een scheve luchtsprong maakt, om Bleda's harde hand te ontwijken De gevolgen van dit alles blij ven niet uit. Prit botst tegen een der krijgers op, die zijn even wicht verliest, Bleda slaat in het luchtruim e.i duikelt voorover en de Noorman, die daardoor misgrijpt belandt boven op de nomaden vorst. De twee overige nomaden zijn zó geboeid door dit tafereel, dat ze onwillekeurig hun bogen la ten zakken en aangezien er voor de Noorman het meeste op het spel staat, n.l. zijn leven, laat hij deze adempauze niet ongebruikt. Hjj grijpt Bleda in de nek, sleurt hem achterover, zet hem liet mes op de keel en wijkt langzaam achteruit. Bleda stoot een benauwd ge rochel uit van ontzetting cn niet minder ontzet staan de drie no maden en Prit machteloos bij een „Laat vallen die bogen", roept Eric hen loe. Ze aarzelen, maar geh<v> za- men toch. Vuet voor voetje wijkt Eric achteruit en het zweet pa relt op zijn voorhoofdZo lang hij de nomaden in het oog kan houden, is hij veilig., maar- als hij achter de helling verdwe nen is, wat dan.... Ze zullen bliksemsnel achter hem zien te komen en als ze dan van drie zijden aanvallen, kan hij daar weinig tegen bvg'nnen.Ze /.ij nu vlak aan de rand v.-n de helling.... en eensklaps krijgt de Noorman een gewaagd idee., waarschijnlijk is het echter de enige mauier, om er het leven af te brengenAis hij er het leven afbrengtHij loert voor zichtig achterom.... dan smijt hij bliksemsnel liet mes van zich af Bleda tij 1' omklemmend boldert hij langs de helling naar beneden. ..zwarte" dag van maandag'. In de cultuursector viel wei nig te beleven en de koersen ga ven geen noemenswaardige ver anderingen te zien. Aandelen Besoeki werden op 82 (80%) ge adviseerd. In de jaarvergadering over het boekjaar 1959 deelde de directie mede, dat de maat schappij over het boekjaar 1960, zoals de toestand er nu uitziet, dividend zal uitkeren. De laatste jaren werd het dividend door de maatschappij gepasseerd. De scheepvaarten lagen, tegen de algemeno marktverhouding in, goed in de markt met koers winsten van één tot twee pun ten. Met ingang van 1 februari a.s. zullen de vrachttarieven voor vervoer van het continent en van Scandinavië naar havens in het noorden van de Stille Oceaan met circa 10 pet worden verhoogd. Dit bemoedigende teken was dan ook in de scheep vaartsector duidelijk merkbaar. Staatsfondsen stil en praktisch onveranderd. Deze hoek trok om circa twee uur een zeer grote belangstelling. „Opa" Pe tersen werd luide gehuldigd met zijn 79ste verjaardag. Gisteren werden de 4!i pet obligaties provincie Zuid-Hol land voor het eerst genoteerd en geadviseerd op 98%, tegen een afgiftekoers van 99 pet. Donder dag 8 december a.s. zal de in schrijving worden opengesteld op 600.000 5 pet in gewone aan delen converteerbare obligaties Jean Heybroek N.V., tegen 100 pet, voor houders en claims. In het laatste beurskwartier steeg de koers van Hoogovens tot 818 op lokale vraag waar door het koersverlies voor giste ren werd teruggebracht van 22 punten bij de opening tot 8 pun ten bij het slot. Beursindices 25/11 28/11 29/11 Int. conc. 569.68 566.01 562.89 Industrie 331.69 331.27 329.75 Scheepvaart 172.47 172.69 173.57 Banken 218.84 219.00 219.00 Cult. etc. 151.47 150.81 150.02 Algemeen 398.35 396.47 394.61 Nabeurskoersen AKUniet genoteerd. Kon. Olie124.60—126 slot 125.20 (125.40) Philips: 1186—1197 slot 1195 (1194) Unilever783787 slot 787 (788(2) H ogovens814—817 I slot 815 (815)

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3