r Minister Van Rooy terug uit Australië Loemoemba nog steeds verdwenen EIGEN HAARD Eichmann heeft geen spijt Weeroverzicht STOF ZUIGERS PHILIPS Ïïim J de BUCK 1 tW,OENSDAG 30 NOVEMBER 1960 17e Jaargang Nr 5150 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzer. INDONESISCH VAARTUIG BIJ NED. NIEUW-GUÏNEA TEGENSPRAAK VAN AMERIKAANSE HULPVERLENING AAN BOLIVIA CUBAANSE ZAAKGELASTIGDE LISSABON ONEERVOL ONTSLAGEN KAMPARTS VAN AUSCHWITZ VEROORDEELD SNEEUWSTORM IN VER. STATEN w W Campagne tegen godsdienstonderwijs op Poolse openbare scholen Rel in Caracas ONDERHOUD KENNEDY- EISENHOWER BOODSCHAP VAN KASAVOEBOE AAN VERENIGDE NATIES NIGER1ANEN IN KONGO IN HINDERLAAG PRINSES BEATRIX NAAR CANADA VERTROKKEN Radio de Koek LOF VOOR PRINS BERNHARD DOODSTRAF NIET NOODZAKELIJK HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT «JH t vas de Swdé l 2003 Gir*wunmei> 98M0 AbgMjMtienteprajs: ƒ6,— per kwartaal; par mastSB ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 16 et; mUÜmuw P* advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel*- advertenties)5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 aar. Dinsdagmiddag is de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, die op 18 november als gast van de K.L.M. met de ope- ningsvlucht van de DC-S naar Sydney vertrok, op Schiphol teruggekeerd. Gedurende de acht dagen die hij in Australië heeft doorge bracht bezocht de minister o.a. In aansluiting op het vorige bericht over een Indonesische infiltratie in Nederlands Nieuw- Guinea wordt thans uit officiële bron in Den Haag vernomen, dat een patrouillerend marinevaar- tuig dezer dagen op een nachte lijke patrouilletocht onder de zuidkust van Nieuw-Guinea een Indonesisch vaartuig heeft aan gehouden. Bij onderzoek bleek het vaar tuig bestemd te zijn voor de be voorrading van de eerder ver melde groep infiltranen. Vaartuig en opvarenden zijn naar de dichtsbijzijnde haven opgebracht voor nader onderzoek. Op 21 november deelde het ministerie van Binnenlandse Za ken mede, dat ongeveer een zes tal dagen geleden op de zuidkust van Nederlands Nieuw-Guinea een kleine doch goed uitgeruste groep Indonesische militaire in filtranten aan land was geko men, die, behalve van geweren, ook van enkele automatische wapens en handgranaten was voorzien. Gevangen genomen in filtranten verklaarden toen dat binnenkort nog andere groepen zouden volgen. Het Witte Huis en het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken, hebben berichten van de laatste tijd tegengespro ken. dat rle Verenigde Staten bereid zouden zijn 10 miljoen dollar aan de Boliviaanse rege ring aan te bieden voor herstel van de produktie-installalics voor tin. De perschef van het Witte Huis, J. C. Hagerty, zei dat hij niets van een dergelijk aanbod wist. Een ambtenaar van het Zaken zei, dat de zaak in over weging was, maar ontkende dat er een officiële beslissing zou zijn genomen. Het Cubaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft mede gedeeld, dat de Cubaanse zaak gelastigde en culturele attaché in Lissabon. Eduardo Meruen- dano, oneervol uit zijn functies is ontheven. Uit Lissabon wordt gemeld, dat Meruendano maandag z'n ont slag bij de Cubaanse regeling heeft ingediend en dinsdag morgen naar Parijs is vertrok ken, omdat hij zich niet met de Cubaanse politiek kan verenigen. De rechtbank van Munster heeft Johann Kremer, een vroe gere arts van het concentratoe- kamp Auschwitz wegens dub bele moord tot tien jaar tucht huis en vijf jaar ..eerverlies" veroordeeld. Kremer, die tot 1958 in Polen gevangen heeft gezeten, kwam direct op vrije voeten. Kremer na de oorlog werd hem de titel professor ontno men werd op 22 december 1947 in Polen ter dood veroor deeld. Later werd deze straf om gezet in levenslang, en in 1958 werd hij in vrijheid gesteld. Kremer heeft in 1942 gevan genen uitgekozen die voor het doden door middel van gas of een injectie in aanmerking kwa men. Gedurende de drie maan den dat hij in Auschwitz werk zaam is geweest zijn ten minste 5.000 gevangenen vermoord. De rechtbank aanvaarde Kre- mer's excuus niet, dat zijn eigen leven gevaar zou hebben gelo pen wanneer hij zich tegen de moorden had verzet. Ten hoog ste zou hij naar het front zijn gezonden. de steden Canberra, Adelaide en Melbourne. Overal sprak hij met Nederlandse immigranten die het volgens hem over het alge meen gesproken goed maken. Of de Nederlandse regering in de toekomst de emigratie naar Australië weer zoveel mogelijk zal gaan bevorderen dan wel deze zal pogen af te remmen kon minister Van Rooy gistermiddag nog niet zeggen. Naar bekend is dc raad voor emigratie bezig met het opstellen van een rapport. „Ik heb gevraagd of deze raad zich opnieuw wil beraden over dc hele situatie", zei de minister, „en ik wacht dus eerst het rap port af". Er zijn op het ogenblik circa 120.000 Nederlandse immigran ten in Australië. „Overal treft men onder hen het verlangen aan naar het eigen huis," ver telde de minister. „Uiteraard geldt dat alleen voor hen, die het nog niet bezitten, maar dat zijn er nog velen, fn Australië woont men veelal in iage woningen, die echter geheel vrij staan en een eigen tuin hebben. Dit ligt de Nederlanders, die nu eenmaal veel van hun huizen houden, goed. Stedebouwkundig maakt het wel eens een wat platte in druk, want de meeste huisjes hebben maar één verdieping. Evenals hier bestaat daar uiter aard de moeilijkheid van gebrek aan kapitaal, maar tegenwoordig bestaan er Nederlandse bouw verenigingen, de Dutch Building Societies, en er zit schot in." Voorts had de minister veel vraag ontmoet naar uitbreiding van de krcdietmogelijkheden. Vele zelfstandigen hebben dit dringend nodig en er worden wel pogingen in het werk gesteld krediet uit Nederland te krijgen. „Dan echter stuit men op het probleem van de dubbele belas tingheffing. Het zou nuttig zijn als daar een oplossing voor kon worden gevonden." Als gevolg van de grote Ne derlandse groep in Australië ziet men er steeds meer Neder landse proaukten. Dc minister had in sommige winkels b.v. ge stampte muisjes ontdekt. Wat zijn vlucht in de snelle DC-S aangaat, zei de minister: „Men krijgt vreemde situaties bij het vliegen van oost naar west, zoals ik nu gedaan heb, want jc haalt om zo te zeggen de tijd in." Hij keek op zijn horloge, dat hij sinds zijn vertrek uit Sydney niet meer had bijgesteld. Het was op Schiphol op dat moment circa half één 's middags. Zijn horloge stond echter op half 'tien. „Dat moet dus 's avonds zijn," zei hij. „Gisteravond of vanavond?" werd er gevraagd. Vergiste de minister zich toen hij antwoord de: „Gisteravond"? De eerste sneeuwstorm in dit jaar heeft dinsdag in de Ver. Staten zes doden geëist. In som mige streken lag de sneeuw een kwart meter hoog, waardoor het verkeer op verschillende wegen werd gestremd en vele scholen gesloten moesten worden. (Adv. J.155-\ N00RDSTR. 84-86 -TEL 01150-2573 1 TERNEUZEN Het blad van de Poolse vakbe weging, „Cols Pracy", is een hevige campagne begonnen tegen het godsdienstonderwijs op dc openbare scholen. Het blad verwijt de kerkelijke autoriteiten schending van de bestaande overeenkomsten tus sen de kerk en dc staat op het gcbiecl van het godsdienstonder wijs op de scholen. „De kerk", aldus het blad, „maakt gebruik van deze overeenkomsten om het godsdienstige fanatisme te pro pageren en de geest van ver draagzaamheid te ondermijnen". De schrijver van het ai iikel eist, dat het godsdienstonderwijs buiten het schoolprogram gege ven wordt. Een grote groep studen ten heeft in de straten van de Vcnczulaansc stad Caracas gedemonstreerd tegen de regering in het algemeen en tegen presi dent Betancourt in het bijzonder. Op hun demonstratie- tocht door dc stad ver nielden zjj een aantal winkels en andere eigen dommen van anderen. Vijftig personen werden gewond, toen dc politie met vuurwapens ingreep. Drie personen verloren tengevolge van deze rel het leven. De Kongolese autoriteiten hebben toegegeven dat het zoe ken naar Loemoemba geen suc ces heeft gehad, en dat zijn tegenwoordige verblijfplaats on bekend is. Loemoemba, die zon dag uit zijn woning in Leopold- stad vertrok naar hij zei om in Stanleyville de begrafenis van zijn zoontje bij te wonen wil volgens zijn aanhangers eerst naar Accra, de hoofdstad van Ghana, en clan naar New York vliegen. President F - nhower en zijn opvolger John Kennedy zullen op 6 december in het Witte Huis een gedachtenwisseling hebben, zo heeft het Witte Huis maandag bekendgemaakt. Het zal de eerste ontmoeting tussen dc twee staatslieden zijn sinds Kennedy op 8 november tot president werd gekozen. Zij zuilen de overdracht van de le gering op 20 januari besproken. i Adv. i pitestr® comblnare Verkrijgbaar bij ARSENAALSTFAAT 5 TERNEUZEN Een woordvoerder van het Kongolese ministerie van Voor lichting verklaarde: „Wij zoe ken naar hem in Leopoldslad, Kasai, Stanleystad en andere delen van Kongo. De toegangs wegen tot Leopoldstad worden bewaakt, en de vliegtuigen die uit de hoofdstad vertrekken, ook die van de Verenigde Na ties, worden grondig doorzocht. In Stanleystad is de toestand gespannen. Van de zijde van de Verenigde Naties is vernomen dat gendarmes en militairen nog vijftien Europeanen, onder wie enkele vrouwen, gevangen houden. De speciale vertegenwoordiger van Hammarskjoeld in Kongo, Daval, heeft dinsdag gedurende twee uur een onderhoud gehad met Kasavoeboe. De opperbevel hebber van de V. N.-strijdkrach- ten, generaal Von Horn, heeft gisteren na een week rust zijn werkzaamheden hervat. Zoals bekend is destijds van de kant van Moboetoe een arres tatiebevel tegen Loemoemba uit gevaardigd. Zes weken geleden eiste Moboetoe dat de V. N.- autoriteiten Loemoemba aan hem zouden uitleveren maar dat werd geweigerd. Sedertdien was Loemoemba feitelijk een gevan- kene in zijn eigen huis, dat door Kongolese soldaten zowel als door manschappen van de V. N. werd bewaakt. Mogelijk heeft hij gebruik gemaakt van de om standigheid dat zondagavond een onweer boven Leopoldstad woedde om zijn belagers te ver schalken. Zijn vrouw en kinde ren moeten reeds vóór hem de woning verlaten hebben. Inmiddels vraagt men zich ook af wat er eigenlijk gebeurd is met de kist, waarin het over leden kind vorige week naar Loemoemba's huis werd ge bracht. Het Amerikaanse blad „Life" heeft de tweede aflevering van de memoires van Adolf Eich mann gepubliceerd. Eichmann zegt o.m. geen spijt te hebben dat hij de moord op zes miljoen joden heeft georganiseerd. „Ik zal mij niet vernederen of op enige manier berouw tonen. Ik zou dit in de huidige gedachten- sfeer te gemakkelijk kunnen doen. Het zou te gemakkelijk zijn te pretenderen dat ik plotseling van een Saulus een Paulus ben geworden." „Nee, ik moet eerlijk zeggen dat wanneer wij alle tien miljoen Joden hadden gedood die Himm- ler's statistici in 1933 noemden, ik zou hebben gezegd: Goed, we hebben een vijand vernietigd." „Saulus was een van de be langrijke vervolgers van de eer ste Christenen, die zich liet be keren on St. Paulus werd." „Door het boze lot is echter een groot gedeelte van de Joden, die wij hebben bestreden, in leven, en ik moet toegeven dat ook dit het lot heeft gewild." „Ik heb altijd gezegd dat wij streden tegen een vijand, die door duizenden jaren studie en ontwikkeling, superieur aan ons was... Zeelfs vóóidai Rcrne werd gesticht konden de Joden al schrijven. Het is erg ontmoedi gend voor mij om te bedenken dat deze mensen al ianger dan 6000 jaar wetten hebben geschre ven. Maar hét zegt me ook dat dit een groot volk moet zijn, want wetgevers zijn alijtd groot geweest." Eichmann schreef tevens dat Himmler hem in 1944 toestond een miljoen Joden uit te wisse len voor 10.000 vrachtwagens. Wanneer de Joodse vertegen woordiger in Hongarije de vrachtwagens zou afleveren zou een miljoen Joden de kans krij gen naar neutrale landen te ont snappen. „Maar het is een feit dat geen land ter wereld bereid was de Joden op te nemen, zelfs niet dit éne miljoen." In een bijgaand hoofdartikel schrijft „Life": „Dit is, God hel- pe ons, juist. Het is waar voor de Verenigde Staten." In de strijd om Boedapest or ganiseerde Eichmann „een leven de ketting .Joden" om granaten van een depót naar het front te vervoeren. Himmler wilde graag een miljoen Joden vrijlaten om dat hij met lö.UJj vrachtwagens twee S.S.-divisies kon motorise ren. „Deze divisies waren veel belangrijker dan de levens van individuele Joden. Wat zou hij zich een miljoen Joden aantrek ken?" E-chrnann zei de Joodse vertegenwoordiger in Boedapest te hebben verteld: „Wanneer tienduizend, vóór de winter toe geruste, vrachtwagens met op legger hier zijn, zal de liquidatie, machine in Auschwitz worden gestopt." Toen de nederlaag van de Duit. sers zich steeds duidelijker ging aftekenen zei Eichmann eens tot zijn medewerkers: „Ik zal graag in mijn graf springen met dc ge dachte dat vijf miljoen vijanden van het Reich als .beesten zijn omgekomen." Eichmann trok zich met en kele getrouwen en voorraden in de Oostenrijkse Alpen terug toen de geallieerden al in Duitsland vochten. Later meldde hij zich bij de Amerikanen. Hij noemde zich Otto Eckmann, enkele ma len ook Otto Henninger. „Ik wist dat de geallieerden naar Eichmann zochten, maar gelukkig was ik altijd net iets slimmer dan de C.I.C.-officier die mij ondervroeg." (De C.I.C. is liet Counter Intelligence Corps, de Amerikaanse contra-spionage dienst.) „Hitier heeft het misschien steeds bij liet Verkeerde eind ge had", maar de wijze waarop hij führer werd „is voor mij een bewijs dal ik mij aan deze man ondergeschikt moest maken. Deze man was zo buitengewoon bekwaam dat het volk dit er kende en met deze rechtvaardi ging erkende ik hein ook, met vreugde, en ik verdedig hem nog." President Kasavoeboe van Kongo heeft maandag de V. N. gevraagd, hun hulp voort te zet ten. Hij zegde toe deze steun verlening naar zijn beste vermo gen te zullen gebruiken in het belang' van de vrede en de voor uitgang in zijn land. Zijn boodschap werd voorge lezen in de Algemene Vergade ring door Mario Cardoso, die als eerste Kongolese afgevaardigde het woord voerde sinds de dele gatie van Kasavoeboe tot de vol kerenorganisatie werd toegela ten. Een woordvoerder der Ver. Naties heeft medegedeeld, dat- maandag vier Nigeriaanse man schappen van de V. N.-troepen werden gewond, toen zij nabij het stadje Kabondo Dianda, omstreeks 400 kilometer ten noordwesten van Elisabethslad in een door Baloebas aangelegde hinderlaag waren gevallen. Zij doodden tien van hun aanvallers. De vier mannen, die kort te voren in de V. N.-basis Kamina waren aangekumen, waren op weg om zich te melden bij het V. N. gai nizoen in Manano, 350 km ten noordoosten van Kamina. Afdelingen van de Kongolese gendarmerie werden dinsdag naar Kikwit, een plaatsje op ca 400 km afstand van Leopoldstad gestuurd, nadat in de hoofdstad berichten waren ontvangen dal Loemoemba via Kikwit naar Stanleystad wilde gaan. In Kik wit heeft Kamitatoe, een aanhan ger van Loemoemba en provin ciale gouverneur van Leopold stad, veel aanhangers. De Kongolese autoriteiten nemen aan dat Loemoemba op weg is naar Loesambo in de pro vincie Kasai, en daarna naar Stanleystad zal gaan. Stanley stad ligt op ca 2.000 km van Leopoldstad. Gizenga, de vroegere plaats vervangende premier, zou in Stanleystad hebben gezegd dat hij voorbereidingen treft voor de aankomst van Loemoemba. An dere oud-ministers uit het kabi net Loemoemba zouden eveneens op weg zijn naar Stanleystad, waar de gendarmerie geheel op de hand van de oud-premier is en het 3.500 man sterke garni zoen wellicht ook dc zijde van Loemoemba zal kiezen. Prinses Beatrix is gistermiddag om 15.00 uur van Schiphol naar Montreal vertrokken. Vandaar zal zij doorreizen naar Ottawa om daar het huwelijk bij te wo nen van haar vriendin René Roëll met de heer T. Bradbrook- Smith, rechtskundig adviseur van het Canadese ministerie van Financiën. De Prinses wordt op haar reis vergezeld door de hofdame van Koningin Juliana, jonkvrouwe C. E. B. Roëll, die een tante van de bruid is, en door het hoofd van de veiligheidsdienst van het koninklijk huis, de heer C. Se- sink. Prinses Beatrix wordt op 4 december a.s. op Schiphol terug verwacht. Dc Prinses, die een beige hoed je droeg en gekleed was in een groen wollen mantelpakje, ge sloten door een grote houten knoop, werd uitgeleide gedaan door haar particulier secretares se, mej. M. C. C. Wijnen, en dooi de particulier secretaris van H. M. de Koningin, mr. J. van der Hoeven. Noordstraat 102 - Telefoon 3128 Tei-neuzen (Adv.) Onder de kop „De Prins als zakenman" brengt het tijdschrift „Fortune" in zijn decemberafle vering een profiel van Prins Bern hard. „Fortune" prijst de prestaties van de Prins op het terrein van de internationale aangelegen heden en de wereldhandel. Het blad legt de nadruk op het werk van de Prins als „aan stichter" in de N. A. V. O. en de Europese gemeenschappelijke markt en noemt zijn succes als zakenman in alle opzichten op merkelijk. Het brengt de transactie van Prins Bernhard met de Argen tijnse regering in herinnering voor de verkoop van Nederlands spoormateriaal, waarbij een be drag van 200 miljoen dollar ge moeid was. Prins Bernhard, aldus „For tune", is nu de invloedrijkste Prins van zijn tijd geworden, een belangrijke macht in de verschil lende ondernemingen, die de een- heid van West-Europa willen be vorderen, een deskundige op militair terrein en één van Ne derlands belangrijkste persoon lijkheden op handelsgebied. In het artikel wordt voorts het werk van do Prins in de zoge naamde „Bilderberg-groep" ge prezen. Dc minister van Justitie zegt in zijn memorie van antwoord over de begroting 1961 van zijn departement aan de Tweede Ka mer dat hij dc invoering van de doodstraf in het. commune straf recht niet noodzakelijk acht. ZACHT Tussen een gecompliceerd dc- préssiesysteem ten zuidwesten van IJsland en een hogedrukge- bied boven Zuid-Frankrijk is een krachtige zuidwestelijke stro- WOENSDAG 30 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 12.47 12.03 Terneuzen 0.22 12.38 Hansweert 1.02 0.18 Walsoorden 1.12 0.28 ZON MAAN Nov. 30 8.24 16.33 15.40 5.06 Dec. 1 8.25 16.32 16.09 6.07 2 8.27 16.32 16.42 7.11 3 8.28 16.31 17.20 8.12 ming tot ontwikkeling gekomen. Deze stroming, die nu ook ons land heeft bereikt, voert zachte lucht naar West-Europa. In deze stroming is dc lucht zeer voch tig cn bovendien komen er en kele zwakke fronten in voor. In verband hiermee moet plaat selijk wat regen of motregen worden verwacht, terwijl geen opklaringen van veel betekenis zullen voorkomen. De temperaturen komen op een iets hoger niveau te liggen. medegedeeld door het K. N .M. I. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. Zuidwestelijke wind. Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als giste ren of iets hogere.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1