Ik ben ontmoedigd en teleurgesteld De bouw van de Rotterdamse Metro Tsjombe in Brazzaville Weeroverzicht KEUKEN MACHINES RADIO de BUCK De onafhankelijkheid van Mauretanië DINSDAG 29 NOVEMBER 1960 17e Jaargang Nr 5149 Tungku Abdul Rachman: AANSLAG OP SUMATRA ONRUST IN VENEZUELA Koersdaling op de Londense effectenbeurs HANDEL IN VERDOVENDE MIDDELEN BETOGING VAN NIGERIAANSE STUDENTEN ONDERZOEK IN VOORTHUIZEN DUURT VOORT Spoorwegramp eist tien mensenlevens De Verenigde Staten willen schulden van Ver. Naties kwijtschelden Wandelen met pa-president LOEMOEMBA UIT LEOPOLDSTAD VERTROKKEN JHR. MR. D. J. DE GEER OVERLEDEN HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT frankering bfi aoonnement: ferneuzer Directeur-Hoof dredacteui l. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55- 57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Olronummei 38150 Abonnementsprijs: f6,— per kwartaal: pei maand r 2,—pet week 48 ct. Losse nrs 9 rt VRIJE ZEEUW vpisehiirit dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie f 2.25 Rubriek Kleine Advertenties géén handela- advertenties)5 regels ƒ1.—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 our. De Maleise premier, Tungku I Zaterdag had de Tungku. na dors en de Indonesiërs. Het het overleg in Den Haag, mede- j vraagstuk kan alleen door deze Abdul Rachman, heeft op een ge(}eeid, cjat de Nederland rege- j twee landen tot een oplossing persconferentie alhier, na zijn ring instemde met het zenden worden gebracht en zij moeten reis door Europa en N'oord-Ame- yerenjg(je Naties en dat nu en het herstel van goede betrek alleen nog de Indonesische rege- j kingen beginnen. rik» gezegd, dat hij „ontmoedigd, teleurgesteld en zeer, zeer treu rig gestemd" is na het bericht, dat Indonesië gekant is tegen het denkbeeld van het doen zen den van een missie van de Ver. Naties, die zou moeten bijdragen tot een oplossing van het geschil om West Nieuw-Guinea. ring het denkbeeld zou moeten I Als zij dat niet willen, dan kan goedkeuren. hier niemand iets uitrichten. Op Op een vraag op de perscon- een vraag naar de houding van ferentie van gisteren, of hij zich Malakka jegens de Indonesische nu naar Indonesië zal begeven, eis van 'crei- antwoordde de Tungku: ,,Ik kan niteit o-JiieüttesBlirjfi^v-Guir Knb© C het nut daarvan alleen inzien, antwoordde de Tungku lachend: als men in Indonesië bereid is, i „Wij willen niet in het geschil het geschil bij minnelijk overleg betrokken worden". Ook zeide hij uit de weg te ruimen". J nog„Wij zien liever niet dat er Op de uitlating van dr. Suban- in de zuidelijke pacific iets zou drio, dat de enige oplossing van gebeuren. Wij leven hier thans in vrede, geluk en voorspoed, en ik heb genoeg gezien van oorlog en ellende". Donderdag jl. zijn, naar giste ren in Djakarta verluidde, in Padang minstens drie personen om het leven gekomen en 24 ernstig gewond toen een hand granaat in een volle bioscoop ontplofte. De dader ontsnapte. Een dergelijk incident neeft zich ook vorige maand in Pa dang voorgedaan op een ten toonstelling', Hierbij kwamen vier mensen om het leven en werden ongeveer tachtig ge wond. Padang is de hoofdstad geweest van de Sumatraanse opstandelingenregering. Volgens berichten van een radiozender te New York heeft president Betancourt van Vene zuela het leger te hulp geroepen om een beraamde opstand te onderdrukken. President Betancourt heeft gezegd dat deze opstand ten doel had in Caracas een soort gelijke regime te vestigen als op Cuba. Door verontrusting over de vooruitzichten voor het bedrijfs leven in binnen- en buitenland is gisteren op de Londense ef fectenbeurs de grootste koersda ling sedert minstens zes maan den ontstaan. De beurswaarde van de aandelen verminderde met honderden miljoenen pon den sterling. Handelaren maak ten geen melding van grote ver kopen, maar wel van volledige afwezigheid van kopers. Tot de aandelen, die het sterkst getrof fen werden behoorden bankaan delen, aandelen van verzeke ringsmaatschappijen en aan delen van de staal- en autoindu strie en van anuere mausuien. Alleen de noteringen van goud mijnaandelen stegen. De Jordaanse politie heeft de chauffeur van de Libanese am bassadeur in Amman aangehou den wegens handel in verdoven de middelen. De ambassadeur had zelf de misdadige praktij ken van zijn chauffeur ontdekt en de Jordaanse autoriteiten daarvan op de hoogte gesteld. Dezer dagen had de ambassa deur in de bagageruimte van zijn auto 126 kilo hasjisj gevon den. De ambassadeur maakte regel matig autoritten tussen Beiroet en Amman en de chauffeur maakte van de gelegenheid ge bruik om in het bagageruim verdovende middelen te verstop pen. Bij zijn arrestatie poogde de chauffeur tevergeefs zelf moord te plegen. Honderden Nigeriaanse stu denten zijn maandag het Nigeri aanse federale parlementsge bouw binnengedrongen om te protesteren tegen het defensie verdrag tussen Engeland en Ni- ge rie. Twee federale ministers wer den door de betogers ruw aan gepakt. Honderden politieman nen bewaakten de regeringsge bouwen in de nabijheid van het parlement. (Het defensieverdrag voorziet in oefenfaciliteiten voor leden van de Nigeriaanse strijdkrach ten in Engelse instellingen en in zekere faciliteiten voor Enge land op Nigeriaanse vliegvel den. I hoofdinspetcie van hoofdinspectectie van het geschil is gelegen in een spoedige overdracht van de soe vereiniteit over West Nieuw- Guinea aan Indonesië, zeide de heer Rachman: „Als minister Subandrio hiermede de officiële mening van de Indonesische re gering heeft weergegeven, dan zal mijn volgende stap hierin be staan, dat ik eens lekker ga sla pen". De Tungku zeide op de pers- dö conferentie voorts; I Vóór ik uit Malakka vertrok 'voerthuizen nog steeds de oor- was mij van bevoegde zijde zaak van de vreemde ziektever- medegedeeld, dat de Indonesi- schijnselen, die tot de vorige sche regering bereid zou zijn, het week dinsdag zijn waargenomen geschil op bepaalde voorwaarden bij zestien kinderen uit de derde te onderwerpen aan het oordeel klas van de plaatselijke lagere van de Verenigde Naties. Naar school. mijn mening was dit iets, waar- Tot dusver hebben de naspeu- op kon worden voortgewerkt. ringen geen resultaat opge- Als men zich van Indonesische leverd, aidus heeft het ministe- zijde anders had uitgelaten zou "R van Sociale Zaken en Volks ik een dergelijke poging niet gezondheid desgevraagd meege- hebben ondernomen. deeld. De kinderen waren tegen In Nederland werd mij gezegd'h weekemdf de ^treden Bij Springe in Neder-Saksen zyn zes Italiaanse en vier Duitse spoorwegarbeiders om het leven gekomen toen daar een goede rentrein op een trein met spoor- wegmaterieel inreed. Deze telefoto toont redders in actie temidden van een ont- steïlerrcU' ravage. (Adv.) dat Nederland veel geld ten kos te heeft gelegd aan de opvoeding van de Papoea's tot zelfbestuur. De Papoeas zijn nog een zeer primitief volk en het zal tijd kos ten. Intussen is er een vacuum en dit veroorzaakte vele moei lijkheden. Ik 7.cu gaarne een ge sprek zien tussen de Nederlan- verlammingen en de lusteloos heid weer te- boven. Aanvankelijk werd gedacht aan een koolmonoxyde-vergifti- gmt maar het onderzoek in deze richting heeft niets opge leverd. Het k'aslokaal, waarin de betrokken kinderen de ziek te hebben opgelopen, is weer vri. gegeven. GRATIS DEMONSTRATIE N00RDSTR. 84 86 TEL. 01150-2573 TERNEUZEN Washington is bereid de Ver enigde Naties 10 miljoen van de 14 miljoen dollar, die de vol kerenorganisatie de Verenigde Staten schuldig is voor het ver voer en de bevoorrading van de V. N.-troepen in Kongo, kwijt te schelden, zo is in doorgaans be trouwbare V. N.-kringen' ver nomen. De afschrijving ?ou op korte termijn officieel bekend worden gemaakt. De Kongolese crisis zal de volkerenorganisatie op ongeveer 66 miljoen dollar ko men te staan. De Verenigde Sta ten zijn aangeslagen voor een derde van deze kosten. Wie Rotterdam in het begin van deze eeuw gekend heeft zal zich ongetwijfeld de Coolsingel nog wel herinneren, toen die van het Hofplein af tot aan het z.g. Calandplein nog niet gedempt was. De vaart aldaar was toen ongeveer 18 meter breed. Het nu te graven tijdelijke kanaal, dat bestemd is voor het vervoer van de tunnelstukken voor de metro, wordt evenwel zeven meter breder, n.l. van het bouwdok Weena af tot en met de gevel van het stadhuis. In de bocht op het Hofplein komt daar nog een meter bij, omdat daar meer sleepruimte nodig is. Waarom daar het kanaal zo Premier Tsjombe heeft maan dag in Brazzaville verklaard voorstander te zijn van de in stelling van een Afrikaanse „fa milieraad" die zich bezig moet houden met problemen die niet met de tegenstelling Oost-West samenhangen. Tsjombe kwam zondag in de hoofdstad van het vroegere Prans-Kongc aan om de tweede verjaardag van de onafhanke lijkheid bij te wonen. Hij zei Nu mevrouw Jacque line Kennedy in het ziekenhuis van Geor getown verblijft na de geboorte van haar zoontje, is het een van de voornaamste taken van Amerika's toekomstige president John Kenedy met zijn dochtertje Caro line te gaan wande len. Hij kwijt zich op gewekt van die ver tederende taak Eén der hoogtepunten van de gebeurtenissen, waarmede het onafhankelijk worden van Mau retanië gepaard is gegaan, was een officiële lunch, waarvoor 500 schapen aan het spit waren geroosterd. De gasten kregen het vlees opgediend in de ten ten van kameelhuiden, waarin de maaltijd werd gehouden. Premier Debré van Frankrijk had voor deze gelegenheid zijn Europese kledij verwisseld voor de traditionele dracht van Mau retanië, een wijde zwarte broek die aan de enkels was dichtgebonden. Zijn voorbeeld werd al spoedig door de andere gasten gevolgd. De onafhankelijkheidsfeesten, die zondag begonnen met para chutespringen door militairen van het nieuwe Mauretanische leger, werden maandag voortge zet met een militaire parade en volkszang en -dans. 1 De regering heeft maandag de Verenigde Naties in New York telegrafisch om toelating tot de volkerorganisatie verzocht. Deze aanvrage wordt gesteund door Frankrijk en Tunesië. De Islamitische republiek Mau retanië, die als „bufferstaat" fungeert tussen het Arabische Noord-Afrika en het Afrika van de negers in het zuiden, is het laatste Afrikaanse lid van de Franse gemeenschap, dat zijn onafhankelijkheid heeft uitge roepen. Het zal waarschijnlijk het honderdste lid van de Ver. Naties worden. In Mauretanië zal twee dagen feest gevierd worden. Er zullen onder meer parades worden ge houden. Op verscheidene plaat sen zal men vuurwerk afsteken. In het land wonen ruw ge schat 624.000 mensen. De bevol king (Moren, Arabieren en Ber bers) is voor het grootste deel nomadisch. Onder de gasten, die de fees telijkheden in de hoofdstad Nouakchott zullen bijwonen, be vinden zich premier Debré van Frankrijk en de 23-jarige Aga Khan, de geestelijke leider van de sekte der Ismaëlieten. dat men zijn aanwezigheid in Brazzaville moet beschouwen als een bewijs voor het verlan gen van Katanga de problemen van het vroegere Belgisch Kon go in het kader en de geest van de Afrikaanse solidariteit op te lessen. Hij weigerde te antwoorden op vragen of hij overleg zou plegen met president Kasavoe- boe en de leider van de „mijn- staat" Kalondji, die eveneens de feestelijkheden in Brazzaville zal bijwonen. De aanwezigheid van Tsjom- be's militaire adviseur, de Belgi sche majoor Weber en andere hooggeplaatste functionarissen is echter aanleiding tot geruch ten dat onder auspiciën van de president van (Frans) Kongo, Fulbert Youlou, inleidende be sprekingen zullen worden ge houden. Tsjombe en vertegenwoordi gers van de Kongolese regering die door Kasavoeboe is geïnstal leerd kwamen vrijdag overeen besprekingen te beginnen over de interne moeilijkheden van Kongo. Men verwacht dat wellicht volgende maand een ronde tafelconferentie over de politie ke toekomst van het land zal worden gehouden. Generaal Rikhye, de bevelheb ber der V.N.-troepen in Leopold- stad, heeft maandagmorgen meegedeeld, dat Loemoemba, de door president Kasavoeboe ont slagen premier van Kongo, zon dagavond Leopoldstad heeft verlaten. Loemoemba vertrok per autu uit zijn ambtswoning zonder escorte van V.N.-troepen. De V. N. beschermden hem slechts zolang hij binnenshuis bleef. In een maandagmorgen aan de pers verstrekte schriftelijke verklaring deelde Loemoemba mede naar Stanleystad te zijn vertrokken voor de begrafenis van een op 18 november over leden zoontje. Loemoemba ver klaart daarin verder niet als een vluchteling te willen worden beschouwd en dat hij binnen een paar dagen naar Leopold stad zal terugkeren. breed moet worden, terwijl de tunnelstukken toch maar een breedte krijgen van 9% meter? Eenvoudig, omdat in het bouw dok Weena ook het gehele sta tion wordt vervaardigd, dat voor het stadhuis komt te liggen. Dat station bevat perrons, ruimten voor de roltrappen, tourniquets en aankomsthal, zodat het te ver voeren gevaarte beduidend bre der is dan het normale tunnel stuk. Van het stadhuis af tot aan de Meent vernauwt het kanaal zich tot ongeveer 10 m. Vooraleer dat kanaal gegraven gaat worden zal er nog heel wat voorbereidend werk moeten ge beuren. In de eerste plaats zal men zich herinneren, dat bij het dempen destijds het zekere voor het onzekere is genomen. Om verzakken van het wegdek voor eens en voor altijd te voorkomen heeft men houten palen in de grond geheid, 13 stuks in de breedte. Bovenop dat palenveld is een betonnen vloer gelegd, terwijl aan weerskanten de kade muren voor zoveel nodig behou den bleven. Niet alleen moet deze betonvloer nu verwijderd worden, maar ook zullen alle palen een voor een getrokken dienen te worden. De ontstane gaten worden dan opgevuld, ter wijl aan weerszijden een dam- wand wordt geheid. Die dam- wand zal een grote diepte berei ken, n.l. 18 meter beneden NAP. Het hekje, dat aan beide kanten het werkterrein zal afsluiten komt bij het stadhuis tot 1,80 meter buiten de rooilijn, dus vrij dicht bij het bordes. Van het Hofplein af wordt n.l. voor de metro een flauwe bocht behou den, die dan bij het stadhuis weer afbuigt naar het midden van de Coolsingel. Dit houdt in, dat aan de z.g. drukke kant van de Cool singel een vrij brede passage overblijft. Teneinde te voorkomen dat de damwanden bij het uitgraven van de grond naar binnen zullen gaan wijken, zullen er op gere gelde afstanden z.g. stempels als steun worden aangebracht. Zodra het uitgraven is ge schied zullen er voor ieder tun nelstuk betonnen palen worden geheid, waarvan er vier aan ieder uiteinde twee precies op hoogte zullen worden gebracht. Dat zijn de z.g. stelpalen. Daarop komt het ingevaren tunnelstuk te rusten. De bodem van zo'n tunnelstuk is op zichzelf dik ge noeg om tevens als fundering te dienen. Op de andere palen, die van vijf tot tien cm minder hoog uit de grond steken, zal vervol gens met een speciale specie een kop worden geperst, zodat ook zij het tunnelstuk mede gaan ondersteunen. Wat de metrotunnel onder de rivier betreft: die zal, in tegen stelling tot de bij de Maastunnel toegepaste techniek, eveneens met betonpalen onderheid wor den. Wel wordt er een sleuf ge baggerd. Deze zal op het diepste punt, n.l. bij de punt van het Noordereiland, 19 meter beneden NAP komen te liggen. Op het eiland Brienenoord, waar de onderwateitunnelstuk ken worden vervaardigd, heeft men voor het drooghouden van het bouwdok een nieuwe metho de toegepast, die in kringen van technici nogal de belangstelling trekt. Daar zijn langs de wanden van het bouwdok metalen platen van 1 meter dikte en een breed te van een meter in de grond ge dreven tot een meter in de klei laag. Deze kleilaag laat op zich zelf geen water door. De platen bevatten groeven, die in elkaar sluiten. Ze zijn er door middel van een sterke waterstraal inge spoten. Men verwacht niet, dat het grondwater nu nog kansen heeft, maar mocht er toch nog iets van het water in de bouwput doordringen dan is dit in ieder geval zo miniem, dat het met eenvoudige middelen is weg te pompen. In Soest is op 89-jarige leeftijd overleden de voormalige minis ter-president Jhr. mr. D. J. de Geer. Een rug van hoge luchtdruk die maandag de Britse eilanden, Frankrijk en onze omgeving be dekte, verplaatst zich geleidelijk naar het oosten. Daarmee samen, hangend nemen de harde tot stormachtige noordwestelijke winden die op het midden en het noorden der Noordzee hebben gestaan, nu af. Ook vandaag zal de genoemde DINSDAG 22 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.14 11.49 0.29 0.39 n.m. 11.43 L40 1.50 ZON MAAN Nov. 29 8.22 16.34 15.14 3.50 30 8.24 16.33 15.40 5.00 rug aanvankelijk nog flinke op klaringen brengen. Ten westen van Ierland wordt echter weel een nieuwe storing aangetroffen waarvan de regenzon^ maandag reeds Ierland had bereikt. Het is te verwachten dat vandaag bij ons de bewolking er geleidelijk op zal toenemen, terwijl tegen de avond ook de regenzóne het wes ten van ons land kan bereiken. Deze zal vooral in de kustpro vincies nog hier en daar door buitjes worden voorafgegaan. De temperaturen zullen niet veel veranderen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van dinsdag ochtend tot dinsdagavond. Dezelfde temperaturen Veranderlijke bewolking en hier en daar een bui, voorname lijk in de kustprovincies. Onge veer dezelfde middagtemperatu. ren. Overwegend matige wind tussen west en zuid.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1