'J I Garantieprijzen Iandbouwprodukten 1960-1961 vastgesteld SPORTNIEUWS Radio en Televisie VOETBAL HET PROCES IN TURKIJE DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 JCeurslager ljsebaerls grote weekend' reklame f 1,79 f 1,79 I 2,48 39 cent f 2,15 38 cent Keurslager E.A.IJsebaert L. P. WIJFFELS Grootse ontvangst van Kennedy in New York SCHAKEN /rijdag 28 oktober 1%(T Vrijdag 28 oktober 19£ MEVROUW 'II hier is uw 1 royaal soepcomplet slechts 98 cent 500 gram mooie hals- carbonaden 500 gram mooie doorregen runderlappen 500 gram mager run der- braadvlees 100 gram gekookte ham 100 gram. gebraden gehakt 48 cent 100 gram boeren. metworst 39 cent Monip vetgemeste haantjes per 500 gram kifpenpoulet per 100 grarttii- 100 gram gebraden rosbief 88 cent on 't. spit gebraden) loo gram gebraden arkensrollade 88 cent 1 Gelderse rookworst 98 cent 500 gram lamsvlees vanaf 80 cent elfbedieningsslagerif Vlooswijkstraat »sen; 23.30 Gr.; 23.55 (VI.): 12.00 Gram.: er.; 12.35 Gesproken •45 Vlaamse liedjes; 15 Muzik. kaleidos- Volksliederen uit Bul- Gram.; 15.15 Om- 16.00 Zang en piano Gram.); 16.30 Lichte Nws; 17.10 Dagklap- kal.: 17.20 Liturgische 17.30 Lezing; 17.35 Engelse les; 18.00 18.30 Voor de sol- Nws; 19.40 Gram progr.; 21.00 Gram.; ork.; 22.00 Nieuws; 23.00 Nieuws, 23.05 isleprogramma'» 17.00—17.30 Voor de no Journ. en weer- Tegen windmolens Amus. muz.; 21.20 hoofdrol: Te gast vman. TV: 17.0018.00 V. Tussen water en Weekoverz., 20.00 liz; 21.00 TV-feuil- -spel; 22.35 Inter- skamp. te Brussel; T»p Minister van Landbouw en Visserij heeft woensdag; de door (,ein vastgestelde garantieprijzen rnor Iandbouwprodukten voor (iet oogst- en melkprijsjaar 1960/ jflfil bekendgemaakt. Pe minimum-garantieprijs voor de melk voor het komende, van november tot november lopende, melkprijsjaar bedragen 28,30 per honderd kg melk met 3,7 vet. Deze prijs is gelijk aan de ge middelde kostprijs voor het ge hele land, zoals die door het Landbouw Economisch Insti tuut is berekend volgens de nieuwe methodiek, waarover minister en Landbouwschap onlangs overeenstemming heb ben bereikt. Vorig jaar bedroeg ie minimum-garantieprijs ƒ28,90. pp ppgarandeerde hoeveelheid melk blijft, evenals vorig jaar, beperkt tot vijf miljard kg. Het Landbouwschap had voor het komende jaar een minimum-ga rantieprijs van f28,65 voor een kwantum van 5,31 miljard kg melk voorgesteld. Voor consumptiemelk en aan verwante produkten heeft de minister de verrekenprijs (ga rantieprijs plus ondernemers- beloning voor de boer) gesteld I op (29,40 per honderd kg melk I met. 3,7 procent vet. Vorig jaar was deze verreken- I prijs (30,60. Op basis van de nieuwe verrekenprijs is het mo gelijk de stijging van de consu- I mentenprijs voor melk, die het gevolg is van de verhoging van het vetgehalte tot 3 procent, te beperken tot een cent per liter. Het Landbouwschap had een I verrekenprijs van .(29,55 ge- vraagri. Zoals bekend zal de verho ging van de consumentenprijs met een rent pas ingaan op 1 januari a.s. Tegelijk met de uit betaling van een reeds aange kondigde verhoging van de kin derbijslag. De garantieprijs voor tarwe af boerderij is vastgesteld op (30,50 per honderd kg (vorig jaar (31), de minimum-garan tieprijzen voor gerst en haver waarop de egalisatieheffin gen bij de invoer van voeder- granen zullen zijn afgestemd op 27 voor gerst, en op 25.75 voor haver, do zelfde prijzen als vorig jaar. Aan de producenten op lichte gronden zal, als aan vulling op de via de markt ge realiseerde opbrengstpri.jzen, 'n fneslng van (200 per hectare voedergraan worden verstrekt. Voor i960 bedroeg die toeslag jflpO. Aait" de producenten op veenkoloniale en daarmee ge- lijft te stelIefTgronden wordt, bo vendien een toeslag op fabrieks aardappelen verstrekt van een zodanige hoogte, dat voor de gowassencombinatie rogge-ha- ver-fabrieksaardappelen bij een normaal samengesteld bouw plan de produktiekosten gemid deld door het garantieniveau worden gedekt. Overleg over de hoogte van die toeslag zal nog gepleegd worden. Het Landbouwschap had ge vraagd voor tarwe 30,50, voor gerst 27, voor haver op kleigrond 25,75, voor fabrieks aardappelen .(7 per 100 kg. Voor voergranen op lichte gronden had het Landbouw schap de volgende minimum- garantieprijzen bepleit: haver 30.85, rogge 28,65. Bovendien had het Landbouwschap de mi nister voorgesteld, vijftien mil joen gulden beschikbaar te stel len voor een extra voergraan- toeslag aan de gemengde zand- bedrijven. De suilierbicteiiprijs voor oogst 1961 is door de minister vastge steld op ƒ51,50 per duizend kg suikerbieten met een suikerge halte van zestien proeent (voor oogst I960 was deze pl'jjs (54). Evenals vorig jaar zal de garan tie sleehls gelden voor dat ge deelte van de totale produktie, dat in het binnenland voor eon- sun'pliedoeleinden kan worden afgezel. Het Landbouwschap had een prijs van 53 voorgesteld. Ten behoeve van het markt- ordenend beleid in de varkens houderij stelt de regering voor het. kalenderjaar 1961 maximaal tien miljoen gulden ten laste van het landbouw-ogalisatiefonds ter beschikking, dit voor het ge val dat het aandeel van de var kenshouderij in de restituties van de egalisatieheffingen op voedergranen niet toereikend zouden blijken te zijn. Mocht de marktprijs voor varkens gedu rende geruime tijd aanmerkelijk beneden de kostprijs blijven, dan is de regering in beginsel bereid verder gaande maatrege len te nemen, waarvan de finan ciële consequenties aan een ma ximum van twintig miljoen gulden gebonden zullen zijn. De minister acht het naar hij in zijn woensdag aan de Staten- Generaal toegezonden nota in zake de praktische uitwerking van het garantiebeleid 1960/'61 meedeelt, geboden en verant woord, dat er in de landbouw sector een actief markt- en prijsbeleid wordt gevoerd, dat de Nederlandse landbouw be schermt tegen de gevolgen van de onevenwichtigheid van de agrarische markten. Met het voor het oogstjaar 1960/'61 ont wikkelde complex van garantie regelingen in grote lijnen een voortzetting van de regelingen die ook vorig jaar reeds golden heeft hij gestreefd naar voldoende waarborgen voor een redelijke bestaansmogelijkheid voor het goed geleide sociaal- economisch verantwoorde land rantiebeleid voor een betere verhouding tussen de produktie en de afzetmogelijkheden. Op grond van rentabiliteits- berekeningen meent de minis ter, dat vermoedelijke inko mensverhoudingen bij het vast gestelde garantiebeleid voor de weidebedrijven, de gemengde zandbedrijven en de veenkolo niale bedrijven, beantwoorden aan de redelijke bestaansmoge lijkheid. De op basis van gege vens van het landbouw-econo- misch instituut verkregen renta- biliteitsberekeningen leiden voor de oogst 1960/'61 tot een ar beidsinkomen van de boer. va riërend van ƒ8.200 tot 11.900 voor de onderscheidene weide gebieden en van ƒ6.580 tot 7.850 voor de zand en veenko loniale bedrijven. Het volgende overzicht geeft een samenvatting van de door het L. E. I. op basis van de nieuwe uitgangspunten, voor het jaar 1960/'61 berekende kostprijzen. Daarbij is rekening gehouden met het kostprijsver lagende effect van de recente prijsverlaging voor stikstofmest stoffen. Ter vergelijking zijn te vens de kostprijzen 1959/'60 ver meld, die vorig jaar bij de uit- De herziening van de metho diek der kostprijsberekeningen heeft ernaar de mening van de minister toe geleid.' dat er meer reëel kostprijsbeeld is ver kregen met het goed geleide, so ciaal-economisch verantwoorde bedrijf als uitgangspunt. Als zodanig heeft hij het verant woord geacht deze kostprijzen te hanteren als het belangrijk ste gegeven voor de uitwerking van het beleid in het komende jaar. De regering heeft bij haar be slissingen over het garantiebe leid voor het jaar 1960/'61 geen rekening gehouden met de voor stellen van de Europese com missie met betrekking tot een aanpassing van de prijzen van tarwe en suiker. Zij heeft daar bij overwogen, dat deze voor stellen nog niet door de raad zijn aanvaard. Indien overeen stemming tussen de partnerlan- den zou worden bereikt over een zekere prijsaanpassing voor ge noemde produkten, is de rege ring bereid de consequenties daarvan te aanvaarden. bouwbedrijf en anderzijds naar werking van het garantiebeleid zekere stimulansen in het ga-'zijn gehanteerd. Kostprijzen 1960 1959/'60 tarwe per 100 kg 26,90 27,40 gerst (zeekleigebieden) p. 100 kg 26.20 (27,20 haver (zeekleigebieden) p. 100 kg 24.90 24,85 suikerbieten (16 pet.) p. 100 kg .(45,70 48,25 fabrieksaardappelen p. 100 kg 6,90 7,30 rogge (veenkoloniën) p. 100 kg 27,25 29,75 haver (veenkoloniën) p. 100 kg 26,10 (27,10 rogge (zandgebieden) p. 100 kg 28,65 27,15 haver (zandgebieden) p. 100 kg 30.80 29,25 melk p. 100 kg met 3,7 pet. vet 28,30 29,65 Tegen de beklaagden, die in het proces op het Turkse eiland Jassi terecht staan leiders der democratische partij, onder wie ex-president Bajar, de voor malige premier Menderes, gene raal Arguc, gewezen inspecteur van het eerste leger, de voor malige gouverneur van de ex- burgemeester van Instanbul en een vijftigtal voormalige politie leiders en politici is een nieuwe beschuldiging uitge bracht, namelijk poging tot moord op ex-president generaal Ismet Inönu. held uit de onaf hankelijkheidsoorlog en leider van de voornaamste republi keinse) oppositiepartij onder het bewind van Bajar en Men deres. De aanslag vond eind april 1959 plaats. Volgens de open bare aanklager had de demo cratische regering besloten zich van Inönu te ontdoen. Zij huur den beruchte misdadigers uit de onderwereld van Instanbul, die opdracht kregen Inönu uit de weg te ruimen. Dit zou geschic- den tijdens een verkiezingstour nee, die generaal Inönu met zeer veel succes maakte. Toen de auto van Inönu van het vliegveld van Instanbul naar dc stad reed, werd haar weg plotseling versperd door auto's van de Turkse verkeers politie. In de hierdoor ontsta ne verwarring hadden de ge huurde moordenaars hun slag moeten slaan. Er kwam echter een kink in de kabel in de vorm van een jeugdige politie-officier, die dit spel niet mee wilde spe len. Hij sprong, met de revolver in de hand, uit zijn auto en be geleidde vervolgens de auto van inönu tot het. centrum van In stanbul, waarbij hij er zorg voor droeg de plaatsen te vermijden, waar de overige gehuurde moor denaars waren opgesteld. (Adv.) Gediplom. Horlogemaker Juwelier Noordstraat 102, Terneuzen Telefoon 3281 OUDSTE INWOONSTER VAN HET NOORDEN VAN ONS LAND Mevr. H. SmitMeijering ie Ter Apel wordt maandag 7 no vember 107 jaar. Zij is de oud ste inwoonster van het noorden van ons land. Oma Smit is nog vol levens lust. Haar gehoor is iets min der geworden. Maar ze is nog vitaal en scherp van geheugen. Mevr. Smit—Meijering was 't derde kind van een gezin, dat later uit negen personen be stond. Zij heeft een moeilijke jeugd gehad en moest al vroeg meehelpen bij het verdienen van de kost. Onderwijs heeft zij daardoor niet kunnen volgen, maar ze leerde zichzelf lezen, rekenen en schrijven. Op 19- jarige leeftijd huwde zij met Jan Smit, die in 1922 overleed na een echtvereniging van bijna vijftig jaar. Het grootste deel van de dag brengt oma Smit in bed door, maar 's middags als het in de kamer lekker warm is, staat zij op en komt enkele uurtjes zit ten bij haar kleindochter, mevr. Veldman—Smit, die met haar man al twaalf jaar bij haar woont. Van de negen kinderen van oma Smit zijn er nog twee in leven. JONGEMAN SLA( HTOFFER VAN BEDRIJFSONGEVAL De bijna 18-jarige B. Matzin- ger is gistermiddag in Amster dam, bij werkzaamheden voor het aanleggen van een lichtlei- ding, in het gebouw van Carl ton, om het leven gekomen. De jongeman was in een zgn. kruipruimte tussen de vloer en plafond bezig pennen in een muur te bevestigen. Hiervoor gebruikte hij een schiethamer. Vermoed wordt dat een pen uit de hamer is teruggeketst en de jongen in het hoofd heeft ge troffen. Het stoffelijk overschot is naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. De beschuldiging van de open bare aanklager wordt gesteund door bekentenissen der gearres teerde misdadigers, verklarin gen van getuigen en foto's, die persfotografen van het incident hadden genomen. Weer gevechten in Laos In de provincie I'hongsaly in Noordoost-Laos zijn weer ge- vechten uitgebroken tussen de regeringstroepen en de guerilla- troepen van de pro-communisti- sehe Pathet Lao, zo is woensdag in Vientiane bekend gemaakt. Men verwacht dat de Pathet Lao een poging zal doen om deze provincie, die hij van 1954 tot 1957 in zijn macht heeft gehad, te heroveren. In Vientiane verwacht men dat de Pathet Lao hiervoor maar een korte tijd nodig zal hebben. De provincie Phongsalay grenst aan communistisch China en Noord-Vietnam. De Pathet Lao heeft de rege ringstroepen twee dagen geleden ervan beschuldigd dat zij dorpen in de provincie, waarvan de be volking met de communisten sympathiseert, gebombardeerd hebben. De provincie Phongsaly is m naam trouw aan de neutralisti- sche regering van prins Soevan- na Phoema. De plaatselijke be velhebber, kolonel Khamoean, is echter een felle tegenstander van dc Pathet Lao en linkse groeperingen verdenken hem ervan, dat hij de pro-Westerse generaal Phocmi Nosavan, die de vijf zuidelijke provincies in zijn macht heeft, steunt. Prins Soevanna heeft dinsdag druk ge confereerd. Hij zou alles in het werk hebben gesteld om nieuwe gevechten in Phongsaly te vooi- komen. Schooljeugd van Los Angeles schonk zeeleeuwin. Woensdagmorgen is in dier gaarde „Blijdorp" te Rotterdam een jonge zeeleeuwin ovei gedra gen, die door dc schooljeugd van Los Angeles (U.S.A.) geschonken is aan de Rotterdamse school jeugd. Een vertegenwoordiger van de K.L.M., die het dier bij gelegenheid van dc opening van een nieuwe vrachtlijn had ver voerd, droeg de zeeleeuwin met een korte toespraak over. Daar na had de officiële „tewaterla ting" plaats, waar een flinke portie haring haar wachtte. Het dier heeft de naam „Lax" ge kregen, ontleend aan de code naam van Los Angeles. TWEESPALT IN GEMEENTERAAD VAN KUISSEN De verwikkelingen rond het beleid van de burgemeester van Huissen (Betuwe) hebben tij dens de woensdagavond j.l. ge houden raadsvergadering ander maal geleid tot scherpe afkeu ring van het beleid van burge meester F. Terwindt. Aanleiding hiertoe was een rapport thans uitgebracht door een raadscommissie, die in sep tember j.l. werd benoemd en sndsdien een onderzoek instel de naar het beleid van de bur gemeester. Het rapport maakt melding van chaotisch wanbe leid, ambtelijk geknoei en mal versaties. De gemeenteraad van Huissen heeft gisteravond met acht te gen vijf stemmen besloten de reeds in januari 1960 ingediende motie van wantrouwen te hand haven en een en ander ter ken nis te brengen van Gedeputeer de Staten en de minister van Binnenlandse Zaken. De minderheid van de raad verwijt de meerderheid van de raad echter negativisme en zal de Commissaris van de Konin gin in Gelderland en de minis ter verzoeken in te grijpen. De versnelde uitvoering van het E. E.G.-verdrag Na de besprekingen, die een van de vice-presidenten van de Europese commissie, de heer S. Mansholt, te Bonn gevoerd heeft met de Westduitse minis ter voor de Voedselvoorziening. W. Schwarz, is men in Brussel algemeen van opinie, dat het plan tot versnelde uitvoering van het E. E. G.-verdrag op 1 januari 1961 van kracht kan worden, daar ook de daarvoor noodzakelijke bespoediging op agrarisch gebied, verzekerd schijnt te zijn. Aangaande de voorgenomen verlaging met 5 procent van 't invoerrecht op agrarische pro dukten waarvan de invoer niet geliberaliseerd is, meent men thans te Brussel, dat de West duitse regering om te beginnen voor minder belangrijke agrari sche produkten de verlaging van het invoerrecht zal goed keuren. De te Bonn begonnen bespre kingen zullen volgens medede ling van een woordvoerder van de Europese commissie deze week te Rome worden voortge zet op de bijeenkomst van het speciale comité voor agrarische vraagstukken. Van deze bijeen komst verwacht men dan de eerste besluiten. Kleurpotloden Boekhandel VAN DE SANDE NEDERLANDS ELFTAL MET DRIE INVALLERS Moulijn, Van der Gijp en Muller niet van de partij Bondscoach Elek Schwartz heeft het Nederlandse elftal, dat zondag a.s. in Praag zal uit komen tegen Tsjecho Slowakije, als volgt samengesteld: Doel: Pieters Graafland (Fcyen- oord). Achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC). Midden: Van V/issen (PSV), Van der Hart (Fortuna '54) en Klaassens (Feyenoord). Voor: Van der Kuil (PSV), Henk Groot (Ajax), Kruiver (PSV), Prins (Ajax) en Bouwmeester (Feyenoord). Reserves: Bekkering (PSV), Boskamp (DWS/A), Noter- mans (Fortuna '54) en Schou ten (Feyenoord). In de laatste minuut van de laatste centrale training voor de wedstrijd tegen de Tsjechen, kreeg bondscoach Schwartz donderdagmiddag in de Vliert in Den Bosch opnieuw een te leurstelling te verwerken. Ge durende het „onderlinge par tijtje", dat der traditie getrouw het slot is van de training, voel de rechtshalf Bennie Muller dat zijn beenblessure nog niet genezen was. De Ajacied gaf er wijselijk de voorkeur aan niet te worden opgesteld, waar na Elek Schwartz besloot Fons Verklaring van Nixon Vice-president Richard Nixon, republikeins kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, heeft woensdagavond te Toledo, in de Amerikaanse staat Ohio, verklaard dat hij bereid is be gin 1961 een ontmoeting met de Sowjet-Russische premier en partijleider Chroesjtsjef te heb ben, indien deze kan leiden tot een naleefbare overeenkomst om de proefnemingen met kern wapens te beëindigen. Nixon verklaarde dat er enige reden bestaat om aan te nemen dat de Russen de overeenge komen tijdelijke staking der proeven met kernwapens schen den, door dergelijke proef nemingen in het geheim en ondergronds uit te voeren. Naar schatting een kwart mil joen mensen hebben dc democra tische kandidaat voor het Ame rikaanse presidentschap. Kenne dy, uitbundig tooegejuicht toen hij donderdag het centrum van de kledingindustrie bij de 42ste straat bezocht. De leider van het vakverbond van arbeiders in dc kledingin dustrie, David Dubinsky, ver klaarde in „zijn" buurt nog nooit zo'n grote demonstratie te heb ben gelezen. Toen vice-president Nixon vorige week deze wijk be zocht waren slechts 20.000 men sen op de been. Toen Kennedy acht dagen ge leden zijn intrede in New York deed hadden zich op Broadway ongeveer een miljoen mensen verzameld. Nixon zal volgende week woensdag, in gezelschap van Eisenhower, op Broadway ver schijnen. Kennedy deed een beroep op zijn gehoor „de republikeinen naar Californië tc jagen". Deze uitroep werd met donderend ge juich en applaus begroet. Cali fornië is de staat waar Nixon is geboren. In de geschiedenis van de Ver. Staten zijn slechts vijf kandidaten voor het president schap gekozen zonder de steun van New York. Kennedy was vergezeld van Dubinsky, de burgemeester van New York Robert Wagner, en de filmacteurs Henry Fonda, Melvyn Douglas en Tallulah Bankhead. Telkens wanneer Kennedy pre sident Roosevelt ter sprake bracht werd hij stormachtig toe gejuicht. Hij zei te zullen doen wat Roosevelt heeft gedaan: „Het werk dat dit land wacht te vol tooien." De ravage aan de spoorbrug over de Severn bij Cheltenham, Engeland, nadat woensdag een tanker te.gen een van de pijlers voer en ontplofte. Het seliip ge raakte uit de koers door een aanvaring met een andere tan ker welke ook ontplofte. Nieuwe partij in West-Duitsland Een vijftigtal vooraanstaande persoonlijkheden uit de bonds republiek heeft donderdag in een appèl aan het West-Duitse kiezerskorps de oprichting van een nieuwe politieke partij be kendgemaakt. Deze partij, aldus het appèl, wil in het parlement de stem van het gezond ver stand laten horen en alle tegen standers van kernbewapening en voorstanders van een politiek van ontspanning, ongeacht de partijpolitieke en ideologische meningsverschillen, bundelen. Het appèl is onder meer on dertekend door ex-generaal dr. Franz Beyer, die privé-secreta- ris van dominee Niemöller is geweest, professor Eduard Bren ner, die van 1951 tot 1954 staatssecretaris van het Beierse ministerie voor Godsdienstza ken was, dr. Hermann Etzel, ex- burgemeester Robert Scholl, de vader van de studenten Hans en Sophie, die in 1943 werden doodgeschoten wegens anti- nationaal-socialistische propa ganda aan de universiteit van München, graaf von Stauffen- berg, de broer van de man die op 20 juli een aanslag op Hitier pleegde en de R. K. schrijver Hans Witz. 0 H. M. de Koningin heeft gistermiddag het nieuwe Rode Kruisziekenhuis aan de Sport- laan in Den Haag officieel ge opend. van Wissen als rechtshalf aan te wijzen. Met drie invallers dus zal het Nederlandse elftal zondag a.s. te Praag in de moeilijke wed strijd tegen Tsjechoslowakije in Praag moeten uitkomen. Im mers, ook Cor van der Gijp en Coen Moulijn zijn geblesseerd, zodat, nu Co Prins de enige debutant en Frans Bouw meester de linkervleugel van het Oranjeteam vormen. Afge zien van de drie invallers wijkt het Nederlands elftal niet af van de ploeg, die zondag 2 ok tober j.l. in Antwerpen een 41 zege op België behaalde. Jan Notermans werd aan de reserves toegevoegd. Of hij ook werkelijk de reis naar Praag kan meemaken, hangt af van de medewerking van de Tsjechi sche legatie. De Fortunaspeler zal hedenmorgen vroeg alsnog in Den Haag trachten een vi sum voor Tsjechoslowakije te krijgen. OM DE EUROPA CUP De Deense kampioen Aarhus heeft zich woensdagavond als eerste geplaatst voor de kwart finales van het toernooi om de Europa-beker door ook de twee de wedstrijd tegèn de Noorse kampioen, Frederikstad, die te Oslo werd gespeeld, met l-»0 te winnen. Bij de rust was de stand nog 00. Het beslissende doelpunt werd in de vierde mi nuut van de tweede helft ge scoord door rechtsbuiten Over- by. De wedstrijd werd door slechts tienduizend toeschou wers bijgewoond. De eerste wedstrijd die een week tevoren was gespeeld, hadden de Denen met 3—0 gewonnen. OM HET WERELDKAMPI OEN SCHAP De uitslagen van de partijen van de twaalfde ronde luiden Sen A. Kaw—Dukei 11 DeslauriersBab Sy 11 De verdere uitslagen van de twaalfde ronde zijn: Tsjegolev—Gordijn 2—0 BomKoeperman 0—2 Saint FortAgliardi 02 De twee resterende uitslagen van de twaalfde ronde waren Verpoest—De Descallar 2—0 Dionis—Verse 1—1 De stand na de twaalfde ron de luidt: 1. Tsjegolev 21 punten. 2. Koeperman 19 punten. 3. Baba Sy 17 punten. 4/5. Deslauriers en Bom, beiden 13 punten. 6. Gordijn 12 punten (uit 11 par ttijen). 7 t/m 9. Verpoest, Dukel en Sen A. Kaw, allen 12 punten. 10. Didonis 10 punten. 11. Saint Fort, 9 punten (uit 11 partijen). 12. Verse, 9 punten. 13. De Descallar, 4 punten. 14. Agliardi, 3 punten. Comité voor de zomerpostzegels Het comité voor de zomerpost zegels heeft mr. H. W. Bloemers, Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland tot voor zitter gekozen in de plaats van staatsraad mr. W. F. Schokking, die in juli van dit jaar is over leden. De zomerpostzegels, waar van de opbrengst ten goede komt van instellingen voor culturele zorg, volksgezondheid en maat schappelijk werk hebben in 1960 ongeveer twintig procent meer opgebracht dan in 1959. Een be drag van meer dan een kwart miljoen kan onder de daarvoor in aanmerking komende instel lingen worden verdeeld. De Amerikaanse duikboten met „Polaris"-raketen De chef van de Amerikaanse marinestaf, admiraal Burke, heeft donderdag meegedeeld dat de Verenigde Staten op 15 no vember hun eerste met raketten bewapende duikboot operationeel op zee zullen hebben. In een toespraak ter gelegen heid van de Amerikaanse vloot dag zei Burke te San Diego in Californië, dat de duikboot, de „George Washington", 16 Pola- ris"-rakcttcn in de lanccei buizen heeft. Volgens de admiraal is dit één Van de grootste gebeurtenissen uit de militaire geschiedenis en zonder twijfel de grootste tech nische gebeurtenis op het gebied van de zee-oorlog. Het „Polaris"-stelsel, de raket ten op bases op het land en de bemande bommenwerpers vor men een macht die dodelijk is voor elk land dat een algemene oorlog durft te ontketenen, aldus Burke. Hij voegde eraan toe: „Wij weten het. onze bondgeno ten weten het en wat belangrij ker is, de communisten weten het." Naar verluidt, zal tegen het eind van het jaar een tweede duikboot van dit type, de „Pa trick Henry", op zee zijn. BIJNA GELYNCHT Vier jongelui van 19 tot 21 jaar zijn woensdagavond in Hol lywood bijna gelyncht. In khaki- overhemd, zwarte das, met ha kenkruisen op de mouw demon streerden zij, door middel van leuzen tegen rasvermenging, te gen het voorgenomen huwelijk tussen de Zweedse actrice May Britt en de Amerikaanse neger zanger Sammy Davis. Nauwe lijks hadden zij een theater, waar Davis optreedt, bereikt of een honderdtal mensen stortte zic-h op hen. Eén betoger wist te ont komen, maar voor de drie an deren zou het cr slecht hebben uitgezien als de politie hen niet in bescherming had genomen. Zij werden naar een politie bureau gebracht en in dc loop van woensdagnacht vrijgelaten. Internationals zeer vast, Nationale Handelsbanken opnieuw hoger Verlaging Britse disconto Het Britse officiële disconto is gisteren zoals reeds werd verwacht verlaagd van zes tot vijf en half procent, met onmiddellijke inwerkingtreding. Het Damrak gal donderdag middag een zeer vaste tendentie te zien voor de internationale waarden. De koerswinsten belie pen 10 tot ruim 40 punten. De handel was gering cn niet in overeenstemming met de forse koersstijgingen. Het buitenland gaf ook gisteren niet veel blijk van activiteit. De orders kwa men gistermiddag terecht in een lege markt, hetgeen leidde tot grote koersverschillen ten op zichte van het slotniveau van woensdag. De vaste stemming' in Amsterdam was het gevolg van het feit, dat woensdag in Wall- street een zeer krachtig koers- herstel plaatsvond, waardoor het Dow Jones gemiddelde voor de industriële maarden er met 9 punten steeg. Men verwachtte in New York kredietverruimende maatregelen, mede in verband met de aanstaande feestdagen. Deze verwachtingen droegen in Wall Street tot -de vaste tenden tie bij. De Nederlandse hoofdtondscn waren in New York zeer ge vraagd waarvan vooral de Phi- lipsaandelen profiteerden. Dit was een grote stimulans voor Amsterdam. De elcktro-aande- len noteerden donderdagmiddag rond de 1210 circa 45 punten bo ven de voorgaande slotkoers. AKU's die zich de laatste da gen in een dalende markt voor beeldig hebben gehouden, boek ten op 477 tien punten winst. Unilever draaide rond de 800 en noteerde op die koers circa 24 punten hoger. Hoogovens haalde het verlies van woensdag van 25 punten geheel in op 847, plus 27 punten. De discontoverlaging in Engeland van 6 tot 5',2 procent viel de beurs eerder tegen. Men had op een verlaging van een vol procent gerekend. Invloed op de koersvorming van de aande len had de discontoverlaging echter niet. Kon. Olies 2 gulden hoger op 124,80. Nat. Handelsbanken werden gesteund op een koers van 228 (226). Op deze prijs kon de beurs uitzoeken. Dc omzet van woensdag in deze aandelen bedroeg nominaal .(2.163.000. De handel in deze hoek wordt steeds kalmer. De stemming in de scheep vaartafdeling was donderdag aan de optimistische kant met koers winsten van 2 tot 4 punten. De handel bleef echter gering. Ook de leidende cultures vertoonden over vrijwel de gehele linie koersstijgingen. Certificaten Deli noteerden op ƒ173.90 bijna 4 gul den hoger. Amsterdam Rubbers ruim 2 punten hoger op 109 "4. Staatsfondsen prijshoudend zon der meer. De laatste verhandeldag van claims Havenwerken bracht een adviesprijs van .(380,tegen een hoogste notering voor deze claims van 452. De claimprijs van gisteren kwam overeen met een koers van 181 voor 'n nieuw aandeel. In de lokale afdelingen werden aandelen Bammers Plaatwerkerij, Frans Becrcn Tri- cotagefabrick en Leidsche Wol spinnerij een weinig hoger ge adviseerd. Prolongatie 3'2 procent. Beursindices 25 10 26/10 27/10 Intern, conc. 559.58 554.99 568.53 Industrie 322.45 319.03 323.28 Scheepvaart 164.61 164.61 167.45 Banken 215.57 214.27 217.21 Cultures enz. 148.56 147.37 150.15 Algemeen 390.12 386.8b 395.11 Nabeurskoersen A.K.U: 474 (472'2) Kon. Olie: 125.00—125.50 slot 125.00'124.50) Philips: 1207—1214 slot 1214 (1204) Unilever: 798—800 slot (T98) Hoogovens 845 (340) Advieskoersen buitenlands bankpapier Dc advieskoersen voor buiten lands bankpapier geldend in Amsterdam voor vandaag lui den: Engelse pond 10.5510.65. Amer. dollar 3.74'ï— 3.7813. Canadese dollar 3.833.88. Franse frank (100) 76.10—76.60. Belgische frank (100) 7.457.50. Duitse Mark (100) 90.05—90.55. Zweedse kroon (100) 72.5073.50. Zwitserse frank (100) 87.35-87.85. Ital. lire (10.000) 59.75—61.75. Deense kroon (100) 54.2555.25. Noorse kroon (100) 52.3553.25. Oostenrijkse Schilling (100) 1445—14.55. Portugese escudo (100) 13.12V2-13.271,2. Spaanse peseta 100^ grote coupu res 6.17 Va6.321!»,

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5