Provinciaal nieuws IP BESCHIK! maakt elke ma# IN DE GRES? VAN DE ANGST iets voor de FIETS Pastoor Van Campen BURGERLIJKE STAND 1ÖÜP DER BEVOLKING AGENDA Nieuwe Chi asmmudb- levensverzekering *Wê GEEF 40-jaar IV On< Hoewel het vrij algemeen be kend was dat de gezondheids toestand van pastoor Van Cam pen van de St. Willibrordus- parochie te Terneuzen de laatste jaren te wensen overliet, is zijn overlijden gistermorgen als een zeer onverwachte en buitenge woon droeve gebeurtenis bekend geworden. Bij de aanvang der H. Missen werd zondagmorgen tot grote ontroering der aanwe zige gelovigen vanaf de preek stoel bekend gemaakt dat pastoor J. G. A. J. van Campen tegen 7 uur dood in zijn slaap kamer was aangetroffen. Naar de mening van de be handelende geneesheer moet de dood des nachts te ongeveer vier uur zijn ingetreden. Niet alleen onder de Terneu- uense Katholieken, ook bij de Protestantse bevolkingsgroepen heeft dit overlijden een diepe in druk gemaakt. Pastoor Van Campen heeft zich gedurende de zeven jaren van zijn pastoraat door zijn uitzonderlijke eigen schappen zeer bemind weten te maken. TERNEUZEN. Geboorten: 19 nov. Ronald Adol- phus Maria, z. van Benny G. Aude- naord en Diny C. Hemelsoet, won. te Westdorpe, B 116. 20 nov. Erik .Juzué Leonardus, z. van Leonar- dus van Kouteren en Tilie J. d'Hont, won. Kortestr. 4. 22 nov. Erik Willie, z. van Lodeficus A. Strijdonk en Joanna M. den Doel- der, won. te Axel, Singelweg 51. 53 nov. Ivo Edemondus, z. van An dre M. Celie en Hilda A. M. de VMegfnjr, won. te Koewacht, Nwe Kamemelkstr. 6. 24 nov. Cornelis Philomenus, z. van Evert Rutters en Neeltje S. Harte, won. Nieuwe- dïepstr. 22. Gerardus Willy Lia, z. van Walther P. de Meijer en El vira A. M. Wijffels, won. te Sas van Gent, Westkade 80. Marianne Maria. d. van Petrus J. de Rijcke en Maria P. Piessens, won. te Axel, Margrietstr. 33. Yolanda Jo hanna- Wilhelmina Maria, d. van- Adriajius M. Fens en Petronella J. van Zon,, won. te Den Haag. Huwelijks-aangiften: 19 nov. Hans Ferdinand Spaas, 26 j., jm. en Bertha Lucia Murijn, 24 j., jd. twon. te Franière (B.l. 23 nov. Gilles Francois Jan Zegers, 23 j„ jjro. twon. te Hoek) en Jozina Geertruida van Drongelen, 21 j., jd. Boude wijn Marinus Grootjans, 19 j„ jm. en Jozina Cornelia de Kraker. 16 j., jd. 24 nov. Cornelis de Koeijer, 26 j., jm. (won. te Schoondijke) en Elizabeth Dekker, .22 j., jd. Jan Dieleman, 24 .t, jm. twon. te Hoek) en Cornelia de Vos, 23 j., jd. Heinrich Carl Meer- tens, 22 j., jm. en Levina Janna Hamelink, 22 j., jd. 25 nov. Fol- kert Fritz de Jong, 25 j., jm. (won. Ie Rotterdam) en Jacomina Harms 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen: 22 nov. André Germain Stephanus de diere!}, 23 j., jm. wont, te Bou- riïoute <B.) en Florence Adriana 4e Maesschalk, 24 j., jd. 24 nov. Cbrneiis van Dixhoorn, 24 j., jm. en Neeltje Dingena Blok, 22 j., jd. Overleden19 nov. Catharina de Witte, 59 j., echtg. van L, J. Die leman (won. te Hoek). 21 nov. Maria Leonia van Geijt, 79 j., geil. gew. met A. S. Meert (won. te Hulst). 22 nov. Helena de lathouwer, 70 j., echtg. van C. Bonne (won. te Sas van Gent). Adriana van Doeselaar, 72 j., geh. gew. met A. Drabbe. TERNEUZEN. in de week van 18 t/m 24 november hebben zich in deze ge meente gevestigd: L. van Kerkvoorde, Pierssens- polderstr, 76, van Axel; J. Poppe, AxeUestr. 121, van Middelburg; J. J- -Claessens, Van Steenbergenlaan 11, van Mangai (Kongo); J. van Hoeve. O 12, van St. Catharina Canada)J. C. AbrahamseBou nding, Jul. van Stolbergstr. 2, van St. Philipsland; H. M. H. Wage- mans, Bernhardstr. 28 a/b, van Jambes (B.). Vertrokken: P. de Haan, Wil- feelminaplantsoen 9, naar Zeist; J. E s. Koevoets, Leeuwenlaan 10, saar Biervliet; J. D. Klaassen, Rozenstraat 162, naar Delft; H. <D. M. Bilderbeek, Guido Gezelle- rtraat 3, naar Sluis; J. P. A. M. Ghujjs, Van Steenbergenlaan 13, Mar Sluis; A. A. Kaan, Zuidland- atraat 3, naar Sluis; A. J. M. van «fer Linden, Margrietstr. 20, naar Sluis; A. M. L. de Zeeuw, Vinken- straat 14, Gorinchem; W. Mat- thjjsse, Irenestr. 14, naar West- iapelle; M. C. Delis—Hamerlinck, Stationsweg 53, naar Soest; C. van Dixhoorn, Van Bovenstr. 17, naar Vele functies. Pastoor Van Campen werd op 18 juli 1903 te Graauw geboren. Toen hij in 1927 tot priester werd gewijd, benoemde de bis schop van Breda hem tot kape laan te Clinge. Na twee jaar, in 1929, werd hij tot assistent van mgr. Frencken benoemd en ver trok hij naar Breda. Na de oor log werd pastoor Van Campen algemeen directeur der Katho lieke Actie in het bisdom en te vens kreeg hij zitting in het lan delijk bestuur ervan. Gedurende die jaren heeft pastoor Van Campen van de gelegenheid' zich volledig te ontplooien een dank baar gebruik gemaakt. Toen hij dan ook op 3 september 1953 tot pastoor van Terneuzen werd be noemd, feliciteerde ieder, die hem kende, deze parochie. Op 11 sept. d.a.v. werd hij feestelijk door zijn parochianen ingehaald. Veelzijdig. Katholiek Terneuzen in het al gemeen en de overige ingezete nen leerden hem al spoedig ken nen als een man die veel verder keek dan zijn eigen parochie. Een man, die wist wat hij wilde en zijn plannen wist te verwe zenlijken zonder daarbij ooit iemand voor het hoofd te stoten. Dit was het geheim van zijn be minnelijkheid en de reden waar om vele vooraanstaande Katho lieken en niet-Katholieken zo'n diep respect voor hem hadden. Eén van zijn grote zorgen was de toenadering tot andersden kende Christenen te bewerkstel ligen. Eén van zijn gezegden dat zijn parochianen vele malen van hem gehoord hebben, was: „Zorg er voor zoveel mogelijk overeen stemming te vinden met onze andersdenkende broeders en zus ters. Er zijn zoveel punten van overeenkomst dat gij, als leken, er veel beter aan doet de punten van verschil te laten rusten". Dit was pastoor Van Campen ten voeten uit, want naast be minnelijk mens, was hij een diep gelovige zieleherder. Werkzaam. Zijn daadkracht was in feite vele malen groter dan zijn ge zondheid, al wisten dit alleen maar zijn naaste medewerkers. In de eerste plaats vervulde hij vele functies die hem enorm veel werk bezorgden. Geestelijk adviseur van de provinciale en van de plaatselijke Bond van het Wit-Gele Kruis; van de R. K. Vereniging voor Gezinszorg en Patronage in Zeeland; van de R. K. Schippersbond „St Nico- laas"; bisschoppelijk commissaris van de Zeeuwse Raad voor Maat schappelijk Werk en van het In- terparochiaal Sociaal Charitatief Centrum. Zijn vele zielszorgwerk, hij hield zich speciaal bezig met de genen die hun Katholieke plich ten niet meer vervulden, met de gerepatrieerden uit Indone sië en met de mensen, die van uit O. Zeeuws-Vlaanderen naar Terneuzen kwamen wonen, be zorgde hem al meer werk dan een mens met minder capicitei- ten aan zou kunnen. Maar waakzaam bij de ontwikkeling van een groeiend Terneuzen, ap pelleerde hij telkens opnieuw aan de grote taak die de Katho lieken met andere Christenen in de kanaalzone te vervullen heb ben. Onder zijn pastoraat kwam de fraaie R. K. Jongensschool aan de Begoniastraat tot stand; werd 't Katholiek Maatschappelijk Cen trum gesticht; begon hij met de bouw van een R. K. Kleuter school en had de plannen voor een hulpkerk zover gereed, dat de aanbesteding hiervan waar schijnlijk nog vóór 1961 zal plaats hebben. Met trots toonde hij de fraaie maquette voor het R. K. Bejaar dencentrum en zelfs had hij reeds plannen voor een tweede hulpkerk, die misschien eerst over een jaar of tien zou kun nen verwezenlijkt worden. Door de juiste wijze waarop hij met mensen wist om te gaan, hadden zijn parochianen zeer veel voor hem over en als hij door de Noordstraat wandelde (zaterdag 1.1. voor de allerlaatste keer) waren het lang niet alleen zijn parochianen die hem groet ten. Wie pastoor Van Campen ge kend heeft, zal begrijpen wat dit voor Terneuzen en de kanaal- zóne betekent. De kerstening van de maatschappij lag hem het na aan het hart en hij zette daar voor al zijn rijke gaven van hoofd en hart in, zonder te ver geten dat hij in de eerste plaats priester was. Hij ruste in vrede. De teraardebestelling zal plaats hebben donderdagvoormiddag na de plechtige uitvaartdienst in de St. Willibrorduskerk te half elf. MAANDAG 28 NOV. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Waarover men niet spreekt". l„Bethel", 7.30 uur: Evange- lisatiebjj eenkomst. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Mein Kampf". DINSDAG 29 NOV. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Waarover men niet spreekt". Hotel „Des Pays-Bas", 3 u.: Publieke verkoping van de voormalige Centrale te West dorpe met bijbehorende gebou wen en gronden en een electro- loopkraan. „Bethel", 7.30 uur: Evange lisatiebijeenkomst. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Mein Kampf". pp VERGADERING „ZEVIBEL" De vereniging tot bevordering der Zeeuwse visserijbelangen „Zevibel" heeft zaterdag in Tho- len haar jaarvergadering gehou den. In zijn openingsrede heeft de voorzitter van „Zevibel", de heer A. L. S. Loekefeer, burge meester van Hulst, aangedron gen op meer eenheid onder de Zeeuwse vissers, te meer nu in de afgelopen weken een aantal vis sers uit Tholen is overgelopen naar de Westbrabantse bond. De heer Loekefeer wees er ver volgens op, dat de Zeeuwse vis- serijschool, die nog maar enkele jaren draait, ten ondergang is gedoemd en met faillissement be dreigd wordt als er niet meer be langstelling uit het bedrijfsleven, komt. Het aantal leerlingen is minimaal. Wanneer dit zo blijft, zal er volgend jaar geen rijks subsidie voor deze school kunnen worden verkregen. Als eerste erelid van „Zevibel" werd benoemd de heer L. P. van Oorschot, oud-wethouder der ge meente Vlissingen en lid van de Provinciale Staten. De heer Loekefeer merkte op, dat „Zevi bel" dankbaar is voor hetgeen de heer Van Oorschot voor de vissers heeft gedaan. Dr P. Korringa, van het Rijks instituut voor visserij-onderzoek, hield vervolgens een causerie, waarin hij vaststelde dat de vis sers aan tijdblindheid lijden. TERNEUZEN Nieuwe zaak in Havenstraat geopend Naast onze drukkerij opende de heer H. Baaima vrijdag j.l. een zaak in speelgoederen. Een uit stekend gekozen datum, zo dicht bij Sint Nicolaas. Al heel spoedig hebben velen de weg naar deze nieuwe winkel gevonden, want toen wij er een bezoek brachten, waren velen bezig met het uit zoeken van St Nicolaasgeschen- ken, die er inderdaad te kust en te keur voorradig zijn. In de win- kei en in de ruime étalage is een rijke sortering speelgoed voor ieders smaak en beurs aanwezig en vele jongeren drukken hun neus tegen de spiegelruit van dit kinderparadijs, dat nu wel een extra bekoring heeft. Reeds bij de opening van deze ruime en modern-ingerichte zaak was er veel belangstelling zowel van de zijde der leveran ciers als van de ingezetenen, ge tuige de vele gelukwensen eji bloemstukken, die de heer Baai- ma mocht ontvangen. Filiaal van Foto-Kino Rut, De derde in de reeks van vijf middenstandszaken die zijn on dergebracht in het complex aan de Zuidlandstraat is een filiaal van Foto-Kino But uit de Noord straat en ook daar, op Zuidland straat 32, is aan de verkoop van alle foto- en filmmateriaal de kunsthandel verbonden. Hoewel het niet in de bedoeling lag van de opening een grote ophef te maken, was er de eerste dag al een flinke belangstelling; niet al leen van de zijde der bezoekers die dit uit beleefdheid deden, maar ook van werkelijk geïnte resseerden. Het gezellige, intieme intérieur is met veel gevoel voor smaak afgestemd op de artikelen die worden verkocht. Wat bovendien zeer belangrijk voor de talrijke vAOV.) Jan Cottaar schreef pocket overOlympische Spelen 1960. Val foto's enanecdoten. Stuur briefkaart met 24 ct extra aan postzegels aan Amstleven, Postbus 1072, Amsterdam en u ontvangt het boekje franco thuis. W? r- 'i ■■St?* Jr% Beschuit als ontbijt Beschuit bij de lunch Beschuit als toetje na de warme maaltijd door 123) KARL UNSELT Nadruk verboden. „Jonge jonge", fluisterde Braun en krabde zich achter zijn oor, terwijl hij angstig rondkeek. „Die pet hoort niet op een tafel," zei mevrouw Braun af keurend en keek haar man be straffend aan. „Orde moet er zijn. Trots alles." Braun hing zijn pet gehoor zaam aan de haak naast de kachel en liet zich in zijn rieten stoel vallen. „U deed beter als u maakte dat u weg kwam," zeide me vrouw Braun, zich half tot Gra- bert kerend, ,,'t Ziet er niet zui ver uit. Ze hebben ons over u het hart uit het lijf gevraagd. Ik ben er nog misselijk van." Toen ging zij de keuken bin nen en begon voor het middag eten te zorgen. „Hier," fluisterde Braun en overhandigde Trude een ver frommeld papiertje. „Dat heeft een klein meisje mij vlak voor de deur gegeven. Moeder heeft het niet gemerkt." Trude vouwde het briefje open en las: „Om zes uur in de eantine". „Wat staat er in?" wilde haar vader bezorgd weten. „Niets bijzonders. Het is van Eva en zeker voor Grabert be stemd." Met die woorden gaf zij het papiertje aan Grabert, die er een vluchtige blik op wierp en itapendrecht; N. D. van Dixhoorn- het toen onverschillig bij zich Blok, Dahliastr. 19, naar Papen- stak. „Komt in orde, zei hi) alleen en begon aanstalten te maken om afscheid te nemen. „U kunt toch nog wei blijven om mee te eten," zei vader Braun. „Dank u,' meneer Braun. Ik moet heus weg." Toen reikte hij hem de hand en riep door de open keukendeur: „Tot ziens, mevrouw Braun." „Liever niet," bromde zij, ter wijl zij sparretakken over haar knie in stukken brak. „Dat is beter voor u en voor ons, vooral voor Trude. Ik wens u het beste, meneer Grabert, en wees voor zichtig, want u zit tot over uw oren in de moeilijkheden." „Ik weet het, mevrouw Braun. Vergeef me, dat ik u zoveel onaangenaamheden berokkend heb." „Dat is allemaal niet zo erg," zeide Braun verlegen en klopte hem op z'n schouder. „Dat komt wel weer goed. In hoofdzaak ging het immers om Hilde. Dus het beste ermee. U zult er zich wel doorheen slaan, daar ben ik niet bang voor." Grabert knikte hem toe en liep naar Trude. „Weest u alstublieft verstan dig en blijf bij de politie", zei hij zachtjes. „Maar ga niet naar de eantine. Ik zal zien, wat ik voor Lüdecke kan doen." Aarzelend stak hij zijn hand uit, en toen hij een traan in haar oog zag, keerde hij zich plots®" ling om en ging door de keuken, vlak langs mevrouw Braun heen, de tuin in. Trude liep naar het raam en keek hem na, totdat hij achter dc bijkeuken verdwenen was. „Een fijne kerel", zei haar vader die achter haar stond, en na een poosje voegde hij er aan toe: „Jammer." En in de keuken zuchtte zijn vrouw: „Och, het is allemaal zo jam mer." HOOFDSTUK XXI. DE STAP IN DE VRIJHEID. 's Namiddags ontving de oude mevrouw Lüdecke, de moeder van Georg Lüdecke, een brief. Zij hoorde hem in de brievenbus vallen en liep onmiddellijk er naar toe. Het kon de post niet zijn. Toen zij de gangdeur open maakte, dacht zij nog iemand te horen lopen, die zich de trap af- haastte. Maar omdat 't doelloos was nog te roepen, ging zij met de brief naar haar kamer terug. Hij was aan haar geadresseerd. Het handschrift kwam haar be kend voor. Met een gevoel van onrust, dat zij zichzelf niet ver klaren kon, maakte zij de enve loppe open en keek allereerst naar- de ondertekening, waaruit bleek, dat de afzender haar neef, minister Bertold Lüdecke was. Toen zette zij haar tril op en begon te lezen. Langzaam aan begonnen de letters voor haar ogen te dansen en het vel japier in haar hand te trillen. Haar neef schreef, dat hij door zijn tegenstanders zozeer in het nauw gedreven was, dat hem als enige uitweg alleen de vlucht of de dood restte. Dc chef van de controlecommissie in het cen trale bestuur, een zekere Dr. Ha- ger, had van hem verlangd, in het proces betreffende Ramdohr tegen beter weten in bezwaren de verklaringen tegen deze af te leggen. Een dergelijke leugen kon hij voor zijn geweten niet verantwoorden. Alhoewel gene raal Koslov, met wie hij zo goed klanten van Foto-Kino But die in nieuw-Terneuzen wonen, is, dat zij aan de Zuidlandstraat een steunpunt hebben gevonden waar zij op dezelfde prettige en vak kundige wijze worden geholpen als in de Noordstraat. Het ont breken van een zaak waar derge. lijke artikelen worden verkocht, werd door de bewoners steeds meer als een gemis gevoeld en het lijkt ons een goede gedachte van de ondernemer zijn klanten daarin tegemoet te komen. Zijn klanten zullen dit zeker weten te waarderen. Bijeenkomst Hervormde Mannenkring. Vorige week kwam de Her vormde Mannenkring in leden vergadering bijeen in het gebouw „Bethel". De voorzitter, de heer Wave rijn, o[jende de vergadering op de gebruikelijke wijze, waarna hij zeer vele leden en belangstellen den welkom kon heten. Dit welkom gold in het bijzon der ir. Hielkema, die daarna aan de hand van tekeningen en kaar ten voor een aandachtig gehoor op prettige en onderhoudende wijze een uiteenzetting gaf over het verleden, het heden en de toekomst van het kanaalgebied. Een applaus beloonde de spre ker voor het gebodene. Na de pauze las de secretaris, de heer De Groen, de notulen voor, waarop een bespreking volgde van het door ir Hielkema behandelde onderwerp. De eerste vragensteller betuig de zijn waardering er over uit, dat deze materie thans ook in breder kring werd behandeld. Dat de causerie van ir Hiel kema aller belangstelling had ge had bleek wel uit de vele tot hem gerichte vragen, die ir Hielkema op vlotte wijze beantwoordde. Nadat de voorzitter ir. Hielke ma dank had gebracht voor deze actuele causerie, werd de verga dering met dankgebed gesloten. Na afloop van deze bijzonder goed geslaagde bijeenkomst kon de secretaris drie van de belang stellende bezoekers noteren als lid van de Hervormde Mannen kring. C. R. V. „Voorwaarts". In het winterprogramma van de Chr. Reisvereniging „Voor waarts" alhier werd de reeks winlerbijeenkomsten voortgezet, ditmaal met een programma dat werd verzorgd door de Esso-Ne- derland N. V. Nadat de voorzitter, de heer J. van Duivendijk, de geheel met le den en belangstellenden gevulde zaal had verwelkomd gaf de Esso-vertegenwoordiger een kor te toelichting op het programma dat in hoofdzaak bestond uit di- bevriend was als men met een hoge Russische officier maar zijn kon, hem te verstaan gegeven had, dat hij zijn best zou doen om Ramdohr vrij te krijgen, was het toch onzeker, of hij niet voor de belangen van de SMA, die overeenkwamen met die van het Politbureau en van het centrale bestuur, zou moeten buigen. Er waren tekenen die er op wezen, dat Dr. Hager door middel van zijn agenten de lucht gekregen had van zijn gesprek met Kos lov en daarom maatregelen zou nemen of al genomen had, om een vrijlating te verhinderen, zo dat het showproces in alle geval zou kunnen plaatsvinden. Hager had dit voorbeeld voor de bui tenwereld nodig, om op de broer van Ramdohr, de advocaat en een vriend van Georg, ofwel druk uit te oefenen of diens be zwarend materiaal te ontzenu wen door de bewering dat Lutz Ramdohr een saboteur en agent was. Mevrouw Ramdohr had bij Koslov moeten komen, hetgeen als een goed teken te beschou wen was. Zij had met Koslov on der vier ogen gesproken, zonder tolk, maar hij wist niet wat er besproken was, daar de bewa king van hem en van mevrouw Ramdohr hot hem onmogelijk ge- maakt had haar nog eens op te zoeken. Hoe het ook gaan mocht, hij waarschuwde Georg onder alle omstandigheden, voorlopig niet naar de oost-zóne te gaan om eventueel Eva op te zoeken of een afspraak met haar te maken. Al scheen de belangstel ling van Hager in de persoon van Georg niet zo groot, men diende er toch rekening mee te houden, dat Georg de beide Ram- dohrs zeer na stond, dat Hager of een andere afdeling van de Veiligheidsdienst zich zeker van hem zou meestermaken, wat helemaal niet moeilijk zou zijn, daar de familie Ramdohr voort durend bespioneerd werd. (Wordt vervolgd.) verse films. De in kleuren opgenomen Esso-ljedrijfsfilm" gaf een dui delijke indruk van wat er zich achter de schermen van deze wijdvertakte olie-industrie af speelt; zij was niet alleen leer zaam maar bovenal boeiend en interessant. Via een reisfilm werden de aanwezigen vervolgens onthaald op een autotocht naar Noorwe gen. Door de prachtige kleur- opnamen werd een indruk ver kregen van dé schoonheid en grootsheid van de natuur in dit land. Niet minder interessant was de daarop volgende zeereis per olie tanker van Zuid-Amerika naar Hamburg. De gedurfde opnamen van de storm, waarmede het schip onderweg te kampen kreeg, deed de aanwezigen deze reis wel zeer realistisch beleven. De hierop volgende pauze (met thee) kikkerden allen weer op en met hernieuwde aandacht werd vervolgens genoten van Bert Haanstra's schepping: en de zee was niet meer!" De voorzitter was ongetwijfeld de tolk van alle aanwezigen toen hij in zijn slotwoord getuigde van een bijzonder geslaagde avond waarvoor de „Esso-Nedërland" alle lof toekomt. Na afdoening van nog enige zaken van huishoudelijke aard werd deze tweede winteravond bijeenkomst door de voorzitter gesloten. AXEL. Aanrijding. Op de wegkruising Irenestraat Wilhelminastraat reden zon dagmiddag twee luxe-auto's te gen elkaar, waarbij vrij aanzien lijke materiële schade ontstond. Te ongeveer drie uur kwam de heer R. uit Sluis met zijn auto door de Wilhelminastraat gere den in de richting Marijkestraat juist op het moment dat de heer K. uit Axel met zijn auto in de Irenestraat reed in de richting Pironstraat. De botsing ontstond doordat de heer R. geen voorrang verleende aan de auto van de van rechtskomende heer K. HULST. De pendelnota Tijdens de zaterdag gehouden vergadering van de Statenkies- kring der K.V.P. in Hulst, waar de pendelnota werd besproken, werd de volgende motie aange nomen, die aan de ministers van Sociale Zaken en van Maatschap>- pelijk Werk is gezonden: „De Statenkieskring Hulst der K.V.P., in vergadering bijeen te Hulst, waarbij aanwezig genodig den uit alle lagen van de bevol king, zowel van de overheid als de werkgevers en de werkne mers, ter bespreking van de pen delnota Oost Zeeuws-Vlaanderen, verzoeken u te willen bevorderen, dat maatregelen worden geno men die kunnen leiden tor op heffing van de belangrijkste oor zaken van de lange-afstandspen- del, met name het loonverschil. Gedacht wordt met name aan versnelde opheffing van de ge- meenteclassificatie. Voorts ver zoekt zij te bevorderen, dat spoe dig maatregelen worden getrof fen, die de infrastructuur van onze streek zullen verbeteren: ten eerste een grotere woningtoe. wijzing voor het platteland; ten tweede een kerngebied voor ge heel oostelijk Zeeuws-Vlaanderen of, indien dit niet mogelijk is, het beschikbaar stellen van gelden door de minister van Maatschap pelijk Werk voor de gebieden buiten het industrialisatiegebied, ter verbetering van de gehele streek; ten derde een vaste oeververbinding van Zeeuws- Vlaanderen met overig Neder land". ZAAMSLAG. Intocht van Sint Nicolaas. Zaterdagmiddag te half drie heeft Sint Nicolaas met zijn ge volg een bezoek gebracht aan Zaamslag. De Sint, gezeten in een auto, ditmaal vergezeld door vier zwarte-Pieten, die eveneens in een auto waren gezeten. In de Veerstraat werd de goede Sint opgewacht door de muziek vereniging „De V olharding waarna onder het spelen van een pittige mars naar het plein vóór het gemeentehuis werd gereden. Ondanks het zeer ongunstige weer had zich op het Marktplein een grote menigte opgesteld. Vanaf de pui van het gemeen tehuis sprak burgemeester TVim- pe een hartelijk welkom tet de Spaanse gast en zeide verheugd te zijn dat het slechte weer de grote kindervriend niet had ver hinderd Zaamslag een bezoek te brengen. Er zijn helaas in Zaam slag wel ondeugende kinderen, maar de burgervader kon Sint Nicolaas verzekeren, dat die on deugdheid niet zo groot was dat de zwarte-Pieten zouden moeten optreden om de roede en de zax te gebruiken. De burgemeester nodigde hier op de Sint, de zwarte-Pieten, het bestuur der Z. A. V. O.-winke liers en de St-Nicoiaarcommis- Sie, die een belangrijk aandeel in dit feest hebben, uit om het ge meentehuis te betreden voor het gebruiken van een verversing. Ondertussen speelde „De Vol harding" St Nicolaasliedjes, die zowel door de kinderen als dooi de volwassenen werden medege zongen. Na afloop van de ontvangst in de raadszaal verscheen St Nico laas op het bordes van het ge meentehuis en zeide dat hij met zeer veel genoegen gehoor had gegeven aan het verzoek van de winkeliersvereninging „Z.A.V.O." om te Zaamslag een bezoek te brengen. Hij dankte het gemeen tebestuur voor de hem bereide ontvangst en „De Volharding" voor de opluistering hiervan. Hij feliciteerde de leden met hun prachtige prestaties in dit jaar en bracht tevens dank aan de bevolking van Zaamslag, die ook hun muziekcops zo krachtig steunen. Aan het bestuur en de directeur, de heer Meijers, werd hulde en dank gebracht voor de behaalde successen. Ook de jxi- litie van Zaamslag bracht hij dank voor de perfecte handha ving van orde en rust. „Ik ben hier gekomen, extra bepakt en gezakt, want alle kin deren zullen een geschenkje ont vangen", aldus St Nicolaas. De Sint vermaande vervolgens de kinderen om braaf te zijn, zo wel bij het spelen en op de scho len, dan zal hij zeker volgend jaar weder terugkomen. Tenslotte vestigde hij de aan dacht van de ouders op de win kels van de Z.A.V.O.-winkeliers bij het doen van hun inkopen. Terwijl de Sint het bordes ver liet, werd hem een liedje toege zongen. Onder het spelen van mars muziek begaf het gezelschap zich naar de garage van de heer De Kaijzer, waar 465 schoolkin deren een geschenk ontvingen. De gelden hiervoor waren gecol lecteerd door het St. Nieolaas- comité. De voortdurend slechter wor dende weersomstandigheden wa ren oorzaak, dat „De Volhar ding" Sint Nicolaas niet meer kon vergezellen op zijn verdere tocht door de gemeente. De Sint met zijn gevolg bracht vervolgens een bezoek aan het Gereformeerd- en Hervormd Rusthuis, waar alle bewoners een geschenk ontvingen, waar voor de verpleegden zeer erken telijk waren. Na afloop van deze bezoeken vertrok Sint Nicolaas met zijn vier zwarte-Pieten naar elders. Wij moeten wel respect hebben voor de goede bejaarde Sint Ni colaas, die zich door de slechte weersomstandigheden niet laat afschrikken om vreugde te brengen in alle kinderhartjes. Boeddhistische monniken slaan meubilair van hooggerechtshof van Seoel kort en klein Een 70-tal ongehuwde Boeddis- tisehe monikken heeft vorige week het meubilair van het hoogge rechtshof van Seoel kort en klein geslagen uit protest tegen de weigering van dit gerechtshof om hun het volledige eigendoms recht te geven op diverse Zuid- koreaanse tempels, die op het ogenblik bewoond worden door gehuwde monniken. Zes monni ken pleegden ter plaatse haraki ri en moesten in zeer ernstige toestand naar het ziekenhuis ge bracht worden. Namens het bestur Christelijk Kleuteron Terneuzen heeft njr. man in zijn kwaliteit zifter in aanwezigheic genodigden, vrijdag, nieuwe Christelijke kit aan de Leeuwenlaan o opend. In zijn uitvoerige e tot tijd zeer geestige toespraak riep de voor allereerste plaats eei woord van welkom to gemeester mr. H. Rij houder van Optenbare heer M. de Vos, de In de crisisjaren vai er door enkele heren heer Doens, pastoor besloten tot het op: een school die tot doe derwijs en voorlichtir op het gebied van het bedrijf. Uit verschil! sen uit Oost Zeeuws- werden mensen aan belangen hadden b bouw, om tot oprichti Middelbare Landbou komen. Voor de opri deze school was ee nodig van ƒ70.000, De oprichters vai zijnde het bestuur, garant voor dit ix school startte in Huil Eén der mede-opr deze school, de heer Westdorpe, mocht te' zqn 40-jarig jubile stuurslid herdenkei amanuensis-concierge Taalman, in Hust b als Jan, trad toen in de opgerichte school Deze woorden spr zitter van het schoo heer P. V. M. Vercaut openingsrede, waar: voren bracht hoe de opgericht. Hij brach de werkers van het waarvan de heer G steeds zijn beste kr< als bestuurslid der s memoreerde spreke pionier en directeur wijlen de heer Lang Hij gaf een kort o liet wel en wee der jaren van hoog. en tuur. De school is praktijk als in the zicht een steun v< landbouwers, die wi len bereiken in en 'bouwbedrijf. Ook h( bedrijf moet met zi; Op deze middelbare den de jongeren bijj zij zo economisch bedrijf kunnen leid techniek van het ge de bedrijf van he< wordt hen hier gele Als men de klass school heeft afgelop dat men bekwaan taak die wacht Na het openingsv heer Vercauteren s ir. J. Th. Evertsen uit. Hij feliciteerde schoolbestuur met jubileum. Hij brach de aan de pioniers ste uur. Deze mensen heb slag gelegd voor h< landbouwonderwijs Zeeuws-Vlaanderen. in zijn huldiging vaerts en Taalmar lieve medewerkers, tenslotte een overz 1 andbouwonderwij s leden en nu, en de ciële toestanden vo< bestuur. Hierna huldigde van het schoolbes P. Vercauteren, de Hij huldigde eers Govaerts uit West jaar lid is van het s Hij bracht naar heer Govaert veel voor de groei der s< soms niet mede c dorpe met de fiets komen, doch als er was de heer Gova sent. Als blijk ve i>ood hij hem name bestuur het boek en gewoonten der De heer J. Taalr de spreker een z guur genoemd, spreker zeide, had lach voor ieder ge hele tijd dat hij school is verbon de Hij wist dat hel

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2