KOFFIE- en THEEKOPJES «EIGEN HAARD» Vreemde ziekteverschijnselen in schoollokaal te Voorthuizen Mevrouw Kennedy schenkt het leven aan een zoon ZATERDAG 26 NOVEMBER 1960 17e Jaargang Nr 5147 toenemende tegenstelling AMERIKAANSE ZWAKHEDEN De Japanse auto-export Minister Van Rooy bij Nederlanders in Australië Betere service 27 jaar Philips ervaring 1000 ARBEIDERS IN STAKING BIJ WILTON-FEIJENOORD DE ONRUST IN DE AMSTERDAMSE METAALBEDRIJVEN Advertentie ijfMMlwill TIENTAL LEERLINGEN VIEL PLOTSELING IN EEN DIEPE SLAAP Kinderen kregen blauwe bonte plekken, last van jeuk, slaperigheid, moe- en loomheid „John Fitzgerald Kennedy" HET PROCES EICHMAN DE ACTIE TOLTEN Raadsel HOOGWATER /M- en MAANSTANDEN HET WEER WEEaiUnICHT FwuJssris® by afcarmetnent: Terasuaee DlïSÊtSBsetsoldieaafttfiMP I. van de Sande Redaetïe-adres: Noordstraat 55—57 AdmHiistratie»adresSmidswai Telefoon 2073 Gironummer 88150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal: per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; mlnimiija pw advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties Tgéén handt!»* advertenties): 5 regels ƒ1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrêt Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Japanse verkiezingen hebben een beeld te zien gegeven, dat ons steeds meer vertrouwd is. De rechtse regeringspartij der zoge naamde liberaal-democraten (een fusie van ..liberalen" en ..demo craten", die noch liberaal noch democratisch konden worden ge noemd) is versterkt uit de strijd te voorschijn gekomen. Maar ook de linkse socialisten hebben hun aanhang zien groeien. Nu moeten wij de Japanse democratie niet overschatten en het geld speelt een grote rol bij dc stemmingen, evenals de familie- bindingen, die nog veel sterker zijn dan in het Westen. Vriendjes maken is nodig in zaken en politiek, en dan komt het er mcér op aan. welke persoonlijkheid men oen plezier wil doen ot moet doen uit hoofde van afhankelijkheid) dan wat het partijprogramma is. De regeringspartij heeft het afgelopen jaar zware strijd moeten leveren legen de linkse elementen, die zelfs van tijd tot tijd Je straat beheersten. Men herinnert zich dat het bezoek van Eisen hower moest worden afgezegd omdat te grote massa's hem zouden hebben bedreigd. Dat het militaire verdrag tussen dc Verenigde Staten en Japan toen toch is gesloten was hel gevolg van niet al te grondwettige verrassings-manoeuvres der regeringspartij in het parlement. Dc partij heeft o.a. laten stemmen terwij) er door ern stige gevechten in het parlementsgebouw van een serieuze stem ming geen sprake kon zijn. Dat is haar nu toch niet opgebroken, Misschien ziet een meerderheid inderdaad in. dat Japan niet zonder de Verenigde Staten kan bestaan, en dat men beter afhan kelijk kan zijn van Washington dan van Peking of Moskou. Intus sen echter is het pijnlijk dat de revolutionaire linkerzijde ook in kracht is toegenomen ten koste van de gematigden. Die linker zijde, die meer neutralistisch is of zelfs met de Chinezen in zee wil gaan, kan het in de toekomst de regering zeer lastig blijven maken. ITALIAANS VOORBEELD Wc denken hierbij onwillekeu rig aan het Italiaanse voorbeeld. Ook in dit land heeft de over wegend conservatieve partij van dc christen-democraten bij de plaatselijke verkiezingen winst geboekt, terwijl daartegenover ook de communisten en de link se socialisten van Ncnni teza men zijn vooruitgegaan. Hier wonnen niet slechts rechtse christen-democraten, maar te vens neo-fascisten terrein. De zwakke middenpartijen (rechtse socialisten, liberalen, republikei nen) zagen hun betekenis nog meer achteruitgaan. Op zulk een wijze is het min der goed mogelijk dat dc demon- cratic functioneert. Veeleer kan men buiten-parlementaire bot singen in toenemende mate ver wachten, zoals er dit jaar tussen ccmmunisten en fascisten heb ben plaats gevonden. In het ver leden (voor de dorlog in Duits land, na de oorlog in Tsjccho- Slowakije bijvoorbeeld) hebben wij tal van gevallen gekend, waarin door het toespitsen van tegenstellingen tenslotte een dic tatoriale partij de macht kon grijpen. F.n we denken niet alleen aan Italic, veel meer nog aan Frank rijk, waar in 1958 dc vierde re publiek overleed om plaats te maken voor een autoritair be wind. Toen was De Gaullc nog ..hel kleinste kwaad". Maar nu loopt ook hij gevaar te worden dood gedrukt tussen linkse stro mingen (communisten, Algerijn se moslims bijvoorbeeld) en rechtse bewegingen, in welk ge val het leger wel de doorslag zal geven ten bate van rechts. AFRIKAANSE CHAOS In Afrika kunnen wij soortge lijke tegenstellingen opmerken, maar daar heeft men tenminste nooit democratie gekend en kan men zich dus wat eerder ver zoenen met autoritaire regimes. Waar zij niet bestaan, zoals in voorheen Belgische Kongo, is de chaos onvoorstelbaar. Er bestaat werkelijk geen ander gezag meer dan dat van het zwakke toezicht der Ver. Naties. En verder zijn er plaatselijke en gewestelijke potentaten, die elkaar beoorlo gen, terwijl zelfs de Ver. Naties niet weer weten, met welke re gering zij eigenlijk moeten on derhandelen. Het wroeten van allerlei Euro pese zakenlieden en machtige ondernemingen, die op dit ter rein elkaar beconcurreren, maakt de botsingen tussen de stammen nog ingewikkelder. Russen en Chinezen doen hun best in dit troebele water een stukje koude oorlog te voeren tegen Atlanti sche staten. Het heeft nauwe lijks nog zin de details te volgen van de strijd. Intussen voelen in Rhodesia en Zuid-Afrika de blanken zich steeds meer bedreigd in hun overheersende posities, zodat zij van hun kant een zo krachtig mogelijk autoritair bewind voe ren Zelden heeft dc wereld zo veel onoverzichtelijke tegenstel lingen tegelijk gekend. WESTELIJK HALFROND Ook het westelijke halfrond (Noord-, Midden- en Zuid-Ame- rika) levert zijn bijdrage tol de verwarring. Het is waar dat daar altijd staatsgrepen en gevechten plaats vonden, maar dan toch tussen kleinere groepen van ge- wapenden en politici dan nu. Dc massa's worden er steeds meer in betrokken. In het gebied rond de Caraïbi- sche Zee zijn er twee burgcroor- logjes gaande, n.l. in Guatemala en Nicaragua. Vooral in het eer ste landje (dat in het noorden aan Mexico grenst) zijn dc rebel len ook sociale revolutionairen. En nu beschu'd'a1 de president er de Cubaanseleider Fidel Castro ervan, dat deze hel ver zet heeft ontketend. Dat is niet bewezen, want in Guatemala bestond al een bin nenlandse linkse stroming, lang voordat iemand van Castro sprak. Deze laatste zal echter wel propaganda maken en sto ken tegen de president van Gua temala, omdat die verlangt dat dc andere Amerikaanse staten in Cuba ingrijpen om er Castro weg te jagen. Eisenhower heeft nu een vliegtuigmoederschip met torpedobootjagers gestuurd, om dc zee af te grendelen, die Cuba scheidt van Guatemala. In Cuba ziet men daarin het begin van een blokkade door dc Noord- Amerikaanse vloot. En oou in andere Latijns-Amerikaanse landen wordt het ingrijpen van de V. S. veroordeeld, omdat het leidt tot steun aan twee dicta tors tegen een derde (Castro) en het beginsel van „nict-inmcn- ging" bedreigt. ZORGEN VOOR EISENHOWER Enerzijds voorkomt Eisenho wer inmenging van Castro in Guatemala en Nicaragua. Maar aan dc andere kant kiest hij in deze twee landjes partij voor de heersende dictators tegen de re bellen, en de meeste landen van Latijns-Amerika zijn van zulk een bemoeienis van Washington toch ook bang. Eén der grootste zorgen voor Eisenhower is overigens het ver minderde prestige van zijn land. De dollar overheerst niet meer onbetwist en wordt bedreigd, zo dat er op uitgaven naar andere landen moet worden bezuinigd. Reeds hebben grote kapitalen de V. S. verlaten, om in Zwitser land, West-Duitsland, Canada een veiliger haven te zoeken. De Amerikanen leven te royaal cn kunnen niet meer goed con curreren, zij „teren in". Geen goede basis in een tijd, dat het gezag van Washington in de hele wereld wordt bedreigd. De twij fel of de jonge Kennedy, die maar net 5Ö pet. der stemmen kreeg, wel een „sterke man" zal zijn. komt daar nog bij. Geen benijdenswaardige toestand. (Nadruk verboden.) dr A. C. Een tewaterlating en een protest Van tie Amerikaanse marinewerf te Groten in de Amerikaanse staat Connecticut is Amerika's derde duikboot met een ianceer- inrichting voor Polaris-raketten, de Ethan Allen", tewatergela- ten (foto boven). Tegelijkertijd hielden pacifisten in New Haven, vlak bij Groten, een demonstra tie tegen de tewaterlating "(toto onder) waarbij het nogal ruw toeging. De Japanse auto-industrie heeft haar plannen terrein te veroveren op de markt voor kleine auto's in de Verenigde Staten voor onbepaalde tijd uit gesteld, zo heeft een wooruvoer- der van de industrie donderdag bekendgemaakt. De reden hier van is het geringe succes, dat de Japanse auto's op de export markt hebben. Dit geringe suc ces is volgens de w oordvoerder toe te schrijven aan de scherpe concurrentie van de Amerikaan se autoiabrieken en aan de om standigheid, dat de Japanse auto's in sommige technische opzichten niet aan de verwach tingen beantwoorden. bij de man met Je BUCK voor service en kwaliteit. TERNEUZEN Tclcf. 01150 - 2573 Bij de Dok- on Werfmaat- schappij Wilton-Feijenoord re Schiedam zijn ongeveer 1000 ar beiders uit de metaalindustrie in staking gegaan. Aanvankelijk lag het in de be doeling slechts een uur, n.l. van 11 tot 12. uit protest het werk neer te leggen, maar ook na 12 uur is het werk niet hervat. Verwacht wordt dat de rust heden hersteld zal zijn, maar zekerheid daaromtrent is er niet. Bij Werkspoor te Amsterdam is gisteren aan het eind van de middag twee-derde van het totaal aant:-1 arbeiders van de avondploeg uuim 400 man) aan het werk gegaan. Bij de A. D. M. is de avond ploeg echter in staking gegaan. BINNENVERINGBED SCHU1MRUBBERBED De Nederlandse minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid, mr. dr. Chr. M. A, van Rooy, die op liet ogenblik een bezoek brengt aan Australië, is in Black Town op 20 mijl van Sydney onthaald door een groep van zes Nederlandse elnigranten- gezinnen, die daar op basis van ee.i i. ..,,e huizen bouwen. De Nederlanders boden de minis ter een „Barbecue" en een „Bii- tea" aan, een openluchtfeestje met geroosterd vlees en thee. Foto links: Gehurkt proeft de minister temidden van zijn land genoten de lekkernijen. f oto reems: De minister helpt een handje. V. 1. n. r. kijken toe de heren Anton Godschalk uit 's Herenberg, Fred de Vries uit Arnhem. F. van Rosmalen, Ne derlands Migratie Attaché uit Canberra, cn Boudewijn Vtck uit Amsterdam (achter de minister). De hoofdinspectie van de Volks gezondheid in Den Haag heeft donderdag een diepgaand onder zoek ingesteld in het lokaal van de derde klasse van de lagere Prinses Wilhelminasehool tc Voorthuizen, nadat daar bij de leerlingen bijzonder vreemde ziekteverschijnselen waren ge constateerd. Uit deze klas vielen zo maar tien leerlingen plotse ling in een diepe slaap. De volgende dag hadden zij Mevrouw Kennedy, echtgenote van Amerika's nieuwe president, heeft het leven geschonken aan een zoon. De bevalling geschied de door middel van de keizer snede. De baby weegt 2.800 gram. Hij heeft donker haar. Enkele dagen geleden heeft mevrouw Kennedy, die nu 31 jaar is, tegen verslaggevers ge zegd, dat het kind, als het een jongen mocht zijn, naar zijn vader zal heten. Het zal cius in geschreven worden als John Fitzgerald Kennedy. De baby werd in de nacht van donderdag op vrijdag geboren. Mevrouw Kennedy, die donder dag met haar man en hun doch tertje Caroline „Thanksgiving Day" had gevierd, werd donder dagavond laat met spoed naar het ziekenhuis van de universi teit van Georgetown in Washing ton gebracht. Woensdag had men vernomen dat de bevalling in dit ziekenhuis zou geschieden en niet in New York, zoals men daarvoor had aangenomen. Het is mogelijk dat de artsen het risico van de reis naar New York niet aan dorsten, ornaat mevrouw Kennedy bij voorgaande zwan gerschappen al twee maal tets is overkomen. Kennedy was donderdag spe ciaal naar Washington gevlogen om met zijn gezin „Thanksgiving Day" te vieren. De Kennedy's hadden besloten donderdag ook dc verjaardag van hun dochter tje Caroline, die zondag drie jaar werd, te vieren. Donderdagavond vertrok Kennedy weer naar Falm Beach om daar de laatste hand te leggen aan zijn regering. Toen hij in Palm Beacli aan kwam, hoorde hij dat zijn vrouw naar het ziekenhuis was ge bracht. Hij gaf de piloot van zijn tweemotorig toestel direct op dracht zich gereed te maken om terug te keren. Men gaf hem toen de raad met een viermotorig toestel terug te vliegen, daar hij dan eerder in Wasnington zou zijn. Kennedy volgde deze raad op. Dr. John Walsh, die de opera tie verrichtte, heeft meegedeeld, dat moeder en kind het uitste kend malven. De baby, die niet vóór midden-december werd ver wacht, zal 24 a 48 uur in de cou veuse blijven. De chauffeur van de zieken wagen. waarmee mevrouw Ken nedy naar het ziekenhuis werd gebracht, zei dat zij de aan wezige arts vroeg of nij van me ning was dat zij het kind zou verliezen. De arts antwoordde: „Neen, maakt u zich geen zor gen". De raadsman van Adolf Eicii- mann, dr. Robert Servalius, zal de Westduitse regering verzoe ken de kosten voor de verdedi ging van Eichmann te ciragen. Z.Umoel de bondsregering de verdediging van een in lie bui tenland terecht si.aand Duits onderdaan bekostigen. Servatius verklaarde dat hij de kwestie met de Isratiiscne regering zal besprenen wanneer <je bondsregering zijn verzoek afwijst. De kosten van de ver dediging hangen ar van de duur en de omvang van het proces. blauwe bonte plekken in het ge zicht, klaagden over jeuk tenge volge van een soort huiduitslag, werden slaperig en kregen last van moe- en loomheid, vooral in de ledematen. In totaal zijn twaalf kinderen van omstreeks negen jaar oud door de ziekte aangetast. Men dacht aan een virus en waarschuwde het hoofd van de schoolartsenaienst, dr. Petersen uit Hoevelaken. Deze gaf na een onderzoek de zaak door aan de hoofdinspectie van de Volksge zondheid in Den Haag. Drie spe cialisten hebben donderdag de klas goed laten verwarmen en ontruimen. Er werden tal van onderzoekingen verricht. Onder meer heeft men luchtmonsters genomen en alle gasleidingen ge controleerd. De ziekte ging gepaard met ernstige bevingen en trillin gen over het gehele lichaam. De bibberingen waren zó ern stig, dat het handschrift van de kinderen volkomen onlees baar werd. Enkelen bleven van school thuis. Het lokaal is don derdagavond weer vrijgegeven, De opbrengst van de radio- en televisie-actie voor het getroffen Chileense dorp Tollen zal dit weekend waarschijnlijk het kwart miljoen overschrijden. Tot vrijdag was al een bedrag van 230.044,87 overgemaakt naar giro 250.000. De initiatief nemers hopen overigens, dat de stortingen op dit nummer nog een eind boven de 250.000 zullen uitkomen. Een oorzaak' en een diagnose zijn nog niet vastgesteld. Er zijn nu nog zeven kinderen door de ziekte aangetast. De ziektever schijnselen openbaarden zich eerst verleden week donderdag bij slechts drie leerlingen, maar in de loop van de week breidde het ziektebeeld zich uit tot twaalf kinderen. Op het ogenblik staat men nog voor een raadsel. Naar wij van het ministerie van Sociale Zaken en Volksge zondheid vernemen, zijn er sinds dinsdag in Voorthuizen geen nieuwe ziekteverschijnselen ge constateerd. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Het onderzoek, ingesteld door de hoofdinspectie van de Volksge zondheid in Den Haag. duurt nog voort. (Adv.) ZATERDAG 26 NOVEMBER ENORME KEUZE in vanaT 1,35 bij NOORDSTRAAT 76 TERNEUZEN Breskens Terneuzen Hansweerl Walsoorden ZONDAG 27 NOVEMBER v.m. n.m. 7.23 8.13 7.58 8.48 8.38 9.28 8.48 9.38 Breskens Terneuzen Hanswecrt Walsoorden v.m. n.m. 8.43 9.36 9.13 10.11 9.58 10.51 10.08 11.01 ZON MAAN Nov. 26 8.18 16.36 13.58 0.1.4 27 8.19 16.36 14.24 1.2S 28 8.21 14.35 14.48 2.40 maai hel onderzoek wordt voortgezet. f UIT NUMMER BEVAT 12 PAGINA'SJ WIND NEEiUT IETS TOE Het K. N. M. I. deelt mede: Depressies handhaven nog steeds een zuidwestelijke lucht stroming over ons land. Nabij Zuiti-Noorwegen vult nu een storing verder op. maar ten westen van Ierland is reeds weer een andere cP komst. Deze zal waarschijnlijk ook in de richting van Schotland en Zuia- Noorwegen trekken. De wind gaat langs de kust weer toene men toi hard en mogelijk tol stormachtig, terwijl nieuwe hoe veelheden zachte lucht aange voerd wordt. De temperatuur blijft voor de tijd van het jaar aan de hoge kant en we kunnen zo nu en dan dus regen of mol regen verwachten. medegedeeld ctoor hef K.N.M.I. tc Dc Lilt, geldig van zaterdag ochtend lot zaterdagavond. Aanhoudend zacht. Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Matige tot krach tige tot stormachtige zuidweste- lijKc wind. Aanhoudend zacht.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1