Beursoverzicht IN OF GRES? VAN OF ANGST Voormalig Belgisch generaal in Kongo verdedigt zich RECHTSZAKEN Dê marihuana-affaire in Kopenhagen Kantongerecht te Oostburg Vrijdag 25 november 1960. AKKERTJES VAST VOOR KON. OLIE EN PHILIPS „MONSTER VAN DE SCHELDE" GEVANGEN Dolfijn van 3 meter lang Aap krijgt onderricht van tenniskampioene ONVERZEKERD MET MOTORRIJTUIGEN RIJDEN IS ONVER ANTWOORDELIJK Pagina 2 O E V R IJ E ZEEUW. (Adv.) De voormalige opperbevclhcb ber van de Kongolese weermacht, de Belgische, generaal E. Jan.s- sens, heeft in een in Brussel ge publiceerd memorandum de Kon golese regering van Loemoemha verantwoordelijk gesteld voor de muiterij onder de Kongolese strijdkrachten en de daarop in Kongo ontstane chaos. Generaal Janssens, die de func tie van opperbevelhebber van de Kongolese strijdkrachten slechts tot één week na het onafhanke lijk worden van Kongo heeft be kleed, werd in juli van dit jaar na zijn terugkeer in Brussel een spreekverbod opgelegd door de Belgische regering, nadat hij de aandacht op zich had gevestigd door in het openbaar voor het standbeeld van Leopold II in de Belgische hoofdstad uit te roe pen „Sire, men hefeft uw werk verknoeid In het memorandum noemt generaal Janssens drie factoren, die het „gehele systeem van de Pax Belgica" in Kongo heeft doen ineenstorten: het 'interna tionaal anti-kolonialisme, de communistische activiteiten in £e koloniale gebieden en „het feit dat het goedige Belgische volk, dat weinig vertrouwd is met de problemen die achter de horizon van de kerktoren liggen, zich begon bezig te houden met Kongo". Generaal Janssens schrijft in het memorandum verder, dat Loemoemba en de meerderheid van de toenmalige Kongolese re gering zich van hem en de weer macht wilden ontdoen „omdat dit de laatste overblijfselen wa ren van de Belgische rechtsorde en omdat de haat tegen de Bel gen in het hart van de Kongo lezen had postgevat". Volgens de Belgische generaal, die de afge lopen maanden door Belgische politici gedeeltelijk verantwoor delijk is gesteld voor de gebeurte. nissen in Kongo en thans kandi daat is voor de functie van luite nant-generaal bij de Belgische strijdkrachten, kon de muiterij onder do Kongolese militairen zich enkele dagen na de over dracht van de souvereiniteit zo snel uitbreiden, doordat de Kon golese regering onmiddellijk alle eisen van de muiters inwilligde. Generaal Janssens doet voorts Belg stond terecht voor oplichting Voor de rechtbank te Gronin- ken heeft gistermiddag de 39- jarigc J. J. P. uit Luik (België) terechtgestaan wekens oplich ting. gepleegd ten nadele van de kerkelijk hoogleraar in Gronin gen, prof. dr. P. J. Roscam Ab- bing en de directeur van het boekencentrum in Den Haag. Op 23 december van hel vo rige jaar was verdachte bij de kerkelijk hoogleraar gekomen met de bewering dat hij zich wilde laten inschrijven voor de theologische studie. Toen hij echter 't gebruikelijke inschrijf geld moest betalen, kwam hij met het verhaal, dat hij een be drag van 100 en zijn retour- kaartje naar Brussel juist had verloren. De hoogleraar leende verdachte het bedrag, afgaande op de „referenties", die P. had opgegeven. Bij navraag kwam aan het licht, dat P. smoesjes had verzonnen. Op 29 december wist hij met soortgelijke verha len de directeur van het. boeken centrum in Den Haag voor 150 op te lichten. Behalve deze daden zijn verdachte nog ande re oplichtingen, te nadele van verscheidene predikanten ge pleegd, ten laste gelegd. Tegen hem werd een jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist. Advocaat verduisterde 63.000 Epn gevangenisstraf van twen jaar met aftrek van voorarresl (ongeveer tien maanden) heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Haarlem, tnr. L. H. Feitsma, gisteren geëist tegen de 50-jarige advocaat en procu reur. mr. J. H. J. uit Heemstede, wegens verduistering van 63.000. Voorts eiste hij ontzegging van het recht in de toekomst de functies van bewindvoerder, cu rator en advocaat uit te oefe nen. Verdachte trad van 1956 tot 1960 op als curator in een faillis sement van een nalatenschap. Hij inde gelden, verkocht onder meer effecten voor oen waarde van ƒ20.000 en liet op zijn giro bedragen overschrijven, die hij ten eigen bate gebruikte. Verdachte gaf de feiten toe, maar als verzachtende omstan digheid noemde hij het feit, dat de boeken niet goed werden bij gehouden. Ook keerde hij wei eens gelden uit in echtschei dingsprocedures, hoewel hij daarvoor zelf nog geen geld had ontvangen. De verdediger, mr. O. H. van Wijk, herinnerde er aan, dat moeilijkheden zijn ontstaan, toen zijn cliënt niet langer met een compagnon samenwerkte. Volgens hem leefde verdachte zeer sober en pleiter vroeg cle mentie. De rechtbank zal op 8 decem ber uitspraak doen. in het memorandum nog een persoonlijke aanval op de voor malige Belgische ambassadeur in Leopoldstad, de heer Van den Bosch, voor wie „ik een onge wenst persoon was, die het slui ten van diplomatieke akkoorden tussen België en Kongo in de weg stond". De Belgische officier eist ten slotte in het memorandum van de Belgische regering een publick eerherstel. pas nog rillerig van de griep Sam de Wolff overleden Donderdagmorgen is in zijn woonhuis in Amsterdam, na een ziekte van enkele weken, over leden de heer Salomon (Sam) de Wolff. De beer De Wolff, die 82 jaar n geworden, werd op 13 augustus 1878 in Sneck geboren. Hij is een bekende persoonlijk heid geweest binnen de S.D.A.I'. en de Partij van de Arbeid en maakte o.m. deel uit van hot in middels opgeheven sociaal-dc- mocwitisch centrum van leden van do Partij van de Arbeid. nu weer zo lekker als kip..! fjitsen .uw klachten weg De beurs gaf gistermiddag een fors koersherstel te zien voor aandelen Kort. Olie en die van Philips. De handel had meer te betekenen dan de voorgaande beursdagen het geval is geweest. De overige internationale waar den konden eveneens koerswin sten noteren In het koersver loop in Wall Street zit nog steeds geen vaste lijn. De markt aldaar is, evenals die op de Europese beurzen, aan wissel valligheden onderworpen. De Nederlandse hoofdfnndseij ston den in New York weer in dc be langstelling en gaven koersver- beterlngen t.e zien. Wall Street bleef gisteren, wegens ..Thanks giving Day", gesloten. Hierdoor heeft, er gisteravond in Amster dam geen handel in het telefo nische verkeer plaats gevonden. De tendentie op de Westduitse beurzen was gisteren eerder aan de vaste kant.. Mede hierdoor kwam het. Damrak gistermiddag met hogere koersen voor de dag. Aandelen Philips liepen het koersverlies van woensdag van 9 punten niet alleen geheel in, doch kwamen daar zelfs nog bo ven uit bij een notering <>p 1217, tegen woensdak als slotkoers 1203'AKU's liepen op van 4611 tot. 464 en monteerden 5 punten. Hoogovens avanceerde op 836 ruim 3 punten. Unilevers 7 punten hoger op 79T. Aandelen Kon. Olie stegen van 125,50 lot. 125.90, bij oen voorgaande slot- notering van 122,80. De stuk ken werden voor Londen.sc rekening uil dc markt genomen. Ook hel publiek gaf van goede kooplust, in deze huek blijk. Dc belangstelling voor rle olie-aan delen was gedurende dn gehele beursduur vrij levendig. Van daag nabeurs zullen de dorde kwartaalcijfers van de Kon. Shell-groep worden bekend ge- maaki. Deze cijfers wordendoor de beurs met een zekor optimis me tegemoet gezien. Het, Dam rak liep er gistermiddag reeds op vooruit en kocht, de stukken. Wanneer de cijfers eens niet mochten meevallen, dan is deze tegenvaller reeds lang in de koers van dc olie-aandelen ver disconteerd, aldus redeneer! de beurs. En nu maar afwachten, waf. er vandaag uit. de bus komt. Scheepvaarten een weinig ho ger. Cultures lichtelijk verdeeld. Staatsfondsen praktisch onver anderd. Zo langzamerhand stromen steeds meer tussentijdse berich ten van Nederlandse onderne mingen over de gang van zaken over 1960 binnen. De tot nu toe verstrekte mededelingen over de bereikte resultaten in het nieu we boekjaar gaven doorelkaar genomen een gunstig beeld te zien. De beurs verwacht dan ook in het algemeen hogere divi denden over 1960, ten opzichte van het vorige boekjaar. Nieuwe aandelen Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij werden in de lokale afdeling op 470 a 475 (462) geadviseerd. Voor de inschrijving op ƒ10 min 4L pet. 40-jarige obligaties 1961 pro vincie Zuid-Holland k 99 pet. be stond ter beurze een matige be langstelling. Prolongatie 3'.2 procent. Beursindices 22/11 23/11 24/11 Int. conc. 567.11 563.07 570.05 Industrie 337.20 333.12 333.43 Scheepvaart 170.94 171.60 171.38 Banken 218.51 216.39 219.49 Cult. etc. 151.08 151.87 151.34 Algemeen 398.27 395.37 398.89 Advicskoerr 1 buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden Engelse pond 10.56—10.66, Ca nadese dollar 3.833.88, Ameri kaanse dollar 3.75—3.79, Franse frank (100) 75,95—76.45, Belgi sche frank 1007.49—7.54, Duit se Mark (100) 90.2090.70, Zwit serse frank (100) 87.45 87.90, Zweedse kroon (100) 72.50-73.50, Italiaanse lire (10.000) 59.75 61.75, Deense kroon (100) 54.25— 55.25, Noorse kroon (100) 52.40— 53.40, Oostenrijkse Schilling (100) 14.45- 14.55, Portugese es cudo (100) 13.15—13.30, Spaanse peseta (100), grote coupures 6.20—6.35. AUTO IN DRENTSE H.)OFD VAART Omstreeks half zes gistermid dag u» een aulo gemerkt JP 13 04 in Kloosterveen bij Assen in de Drentse Hoofdvaart gereden. Dc auto schoot in de vaart en kwam ondersteboven in het wa ter le liggen. Getuigen van het ongeluk sprongen onmiddellijk in het water om de bestuurder op dc wal te helpen. Deze moest naar het Wilhelminaziekenhuis in Assen worden overgebracht. Kier is hij inmiddels overleden. door 121) KARL UNSELT (Nadruk verboden.) Mot een licht gepiep ging de keukendeur open. Vandrey en Trudc keken om en zij verbleek ten van schrik en angst. Toen dachten zij een spook le 'zien, want in de deur stond Gra- bert. Hij bleef staan en keek Vandrey lang aan, een beetje bedroefd, een beetje vragend en een beetje twijfelend. „Helaas heb ik dal gehoord," zei hij 11a een poosje en met rauwe stem. „Ik had eigenlijk al eerder binnen willen komen, maar toen ik mijn naam hoorde, werd ik nieuwsgierig en zo heb ik dan gehoord, wat u voor een voorstelling van mij hebt." „Wie luistert aan de wand" mompelde Vandrey weliswaar een beetje uit de hoogte, maar toch ook niet zonder verlegen heid. „Weet ik, weet ik." „Ik heb me zelfs de vraag gesteld, of er toch niet iets waars schuilt in wat u over mij zei, en ik vind. dal als ik mij in uw spiegel be kijk, mijn portret inderdaad niet helemaal is zoals het zijn moei. Maar wie met pek omgaat wordt er door besmeurd." „Waar bent u geweest?" vroeg Trude, want de zelfbeschuldiging van Grabert deed haar pijn. Bovendien had zijn gezicht een uitdrukking, die hem hulpeloos deed schijnen en haar ontroerde. „O, buiten in de luin," zei hij, alsof dal niet belangrijk was. „Die smeris raakte mij bijna met zijn jas aan." „Hebt u ook gehoord, wat zij kwamen doen?" Hij knikte en wierp haar een meewarige blik toe. „Erg, heel erg. Het spijt mij, dal ik misschien de schuld bon van al het ongeluk dat jullie fa milie getroffen heeft.' „Maar dat is immers niet waar", sprak Trude hem heftig tegen. „Zoiets mag u niet zeg gen." „Meneer Vandrey hecfl mij eigenlijk lias op het idee ge bracht." „Dat is toch ook zo", hield haar oom vol. „Het is het beste, waar de heer, dat u maar zo gauw mo gelijk maakt dat u hier weg komt on u niet meer laat zien. Mensen van uw beroep horen niet thuis in een fatsoenlijk Bcr- lijns gezin." „Oom." riep Trude veront waardigd uit. „hoe kun je toch zoiets zeggen. Je kent meneer Grabert immers helemaal niet." „Laat maar," kwam Grabert tussenbeide. „Hij heeft niet helemaal ongelijk. Men meent Niet zeven meter, maar drie meter lang blijkt het „monster van dc Schelde" te zijn, dat en kele dagen de gemoederen in de Belgische plaats Dendcrmondc heeft bezig gehouden. Het dier, een dnlfün. is woensdagavond uit de Schelde opgevist. Het had verscheidene wonden door dc ko gels, die er sinds vorige week zaterdag op zijn afgevuurd. De brandweer moest er aan te pas komen om het gevaarte uit het water te halen. Dc dolfijn zal een plaats krijgen in het na- tuurhistorisch museum vun Den dcrmondc. Engels-Amerikaanse financiële besprekingen De Amerikaanse minister van Financiën Anderson, en de Ame rikaanse onderminister D. Dil lon, zullen vrijdag te Londen op het Engelse ministerie van Fi nanciën besprekingen voeren met de Engelse minister van Finan ciën, Sclwyn Llovd, en de En gelse onderminister voor Bui tenlandse Zaken. Edward Heath. De beide Amerikaanse ministers hebben, zoals bekend, te Bonn o.m. besprekingen gevoerd over de Duilsc bijdrage in dc defen- siekoston. Diplomatieke waarnemers te Londen verklaren, dat de over eenkomst. van 1958 tussen Lon den en Bonn over dc kosten van dc Engelse troepen in Wcst- Duitsland, gesloten is, zonder dat men van EngeLc zijde het voornemen had op grotere beta lingen aan te dringen. Onder deze overeenkomst heeft de Westduitse regering jaarlijks 12 miljoen pond sterling betaald voor de kosten van stationering van ongeveer 53.000 man Britse troepen in Wcst-Duitsland. Volgens dc waarnemers kun nen alleen factoren, die voort vloeien uit de besprekingen van vrijdag a.s. te Londen, een ver andering veroorzaken van het oorspronkelijke Engelse besluit om de^ overeenkomst inzake de onderhoudskosten als definitief te beschouwen. Het Engelse Bertram .Mills cir cus bereidt zich in Aseot voor op de komende grote Kerstvoor stellingen. Maxio, dp chimpan see, krijgt tennisonderriebt van niemand minder dan Christine Truman. Asiel in Honduras voor vijftig Guatcmalaanse opstandelingen De regering van Honduras heeft het recht van asiel ver leend aan vijftig Guatemalaanse opstandelingen, die over de Hon- durese grens waren gevlucht. Dc vluchtelingen, die voorlo pig in een kazerne waren onder gebracht, zijn direct na deze be slissing op vrije voeten gesteld. „Blues" zanger Nat Russel gearresteerd Dé Deensê politie 'heeft woens dag dc Amerikaanse „blues" zan ger Nat Russel gearresteerd, ver dacht van handel in marihuana. Russel zou dit vex'dovende mid del hebben verkocht op enkele partijtjes die door bekende figu ren uit de amusementswereld van Kopenhagen werden bc- zgcht. De zanger is volgens de Deen se politie Amerikaans staatsbur ger. Hij woont reeds verscheide ne jaren in Denemarken en is getrouwd met een Deense vrouw. Russel heeft ontkend iets niet marihuanahandel uitstaande tc hebben. Twee Deense politiefunctiona rissen zullen binnenkort naar Amsterdam vertrekken voor ■overleg met de Nederlandse auto riteiten. Zij zijn in het bezit van een volledig rapport van Jens Jersild, het hoofd van dc afde ling van dc Kopenhaagsc politie die is gespecialiseerd in het be strijden van handel in verdoven de middelen. Zij zouden voorts twee personen willen ondervra gen die onlangs in Nederland in verband met deze affaire zijn gearresteerd. Eén van hen zou een broer zijn van Arthur Geor- aan de ene kant iels goeds ie doen en denkt er niet aan. dat daardoor op een andere plaats iels verkeerds voortspruit. Wie hier in deze warboel wil opere ren, moet dat alleen doen, een zaam en anoniem blijven." „Wat wilde u eigenlijk van mij?" vroeg Vandrey hem in eens, in dc stellige verwachting die men op zijn spottend ge trokken lippen kon lezen dal hij Grabert thans zou kunnen ontmaskeren als een praatjes maker en hem in de ogen van zijn argeloze nicht blameren. „Ik weet niet, of bei nog zin heelt, u dat te zeggen," ant woordde Grabert en leunde tegen dc post van de nog openstaande deur. „U gelooft mij waarschijn lijk toch niet." „Zeg het loch maar", verzocht Trude. terwiïle van mij. „Nou goed", meende Grabert ,cn begon op een bijna eentonige stem te rapporleren, wat hij aan de overkant voor mevrouw Van drey had ondernomen. „Over do kosten hoeft u zich geen zorgen le maken, doctor Ramdohr heeft zich onmiddellijk bereid ver klaard daarvoor tc zorgen, zo eindigde hij. Vandrey had hem geen seconde uit het oog verloren. Maar zijn loerende uitdrukking veranderde van lieverlede, ging over in ver bazing, werd toen verwarring en het was duidelijk dal hij tenslotte niet meer wist, wat hij ervan denken moest. I11 ben laatste aanval van twij fel vroeg hij, hoe die doctor Ramdohr daartoe kwam en ook die juffrouw Barenbrook, die hij immers helemaal niet kende. En al maar door schudde hij daarbij het lioold. ge Baker, dc eerste arrestant in dc marihuana-zaak in Kopen hagen, Baker heeft tol nu ioe slechts één verklaring afgelegd, name lijk dat hij onschuldig is, Dc Deense politie zoekt tevens een mogelijk contact tussen Rus sel en de West-Indiër Aloyius Lincoln, die onlangs werd gear resteerd, omdat hij, onder in vloed van marihuana, 'n Zweeds meisje messteken toebracht. (Adv.) hoesi. snep. diarrhee, influenza. u, per WNBfrile in eiuis mei 6 poeders maar ook in een Jtfrfiigc Aisil Oil ISlEQIttfcEK (mefl FRlTkt£0gvK$9frcrs). zonacr prijsverhoging Vraag uw drogist. MEENK'S POEMAS helpen! Er zijn Meenk's Poeders*® hoofdpun. kies pijn. hoesl, griep. ÏParrhee. influenza, rheumatiek. koortsipeid bij gevalle kou periodieke pijnen enz Verkrijgbaar in etuis met 6 poeders maar ook in een huidige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijsverhoging Vraag uw drogist. MEENK S POEDERS helpen' Er zijn rhi pcrio» in etP CTtB BtEtKiPijSr tok in icen handige pftsuc Wjl^rOlTlEEK V^kj^gbaar „O, dat is heel eenvoudig", stelde Grabert hem gerust. „Ik heb doctor Ramdohr een klein pleziertje gedaan en omdat hij meende iets terug te rhoeten doen, stelde ik hem voor uw vrouw te helpen. En wat juffrouw Barenbrook aangaat, die heeft haar vrijheid aan uw nichtje te danken." Vandrey keek Trude aan. „Klop! dat werkelijk?" „Ja dat klopt. Dat heb je toch van die agent zelf gehoord. Zij was dc agente waar ze het over hadden en die ik heb laten lopen." „O die. Zo is die dat. Dus die is helemaal geen agente?" „Geen sprake \an", antwoord de Grabert. „Zij wilde mij spre ken vanwege doctor Ramdohr, en bovendien Hij haperde verlegen, keek Trude even aan en vervolgde toen: „wilde zij me een baantje bezorgen." „Zo, zo. Dat zou prettig zijn voor u", meende Vandrey tevre den. „Wat u nu doet is immers niets voor een fatsoenlijk mens." „Ja, nou, dan dank ik u wel," mompelde hij toen, Irad op Gra bert toe en reikte hem met een onbeholpen gebaar de hand. Grabert drukte die en vroeg snel, vóórdat Vandrey met nog een langere verontschuldiging kon beginnen, hoe hij nu zijn vrouw dacht te vervoeren. „Maakt u daar maar geen zorgen over. Dat krijgen we wel voor elkaar. Alleen" hij zweeg en krabde zich op liet hoofd, „liet gaat om de politieke opvat ting. Ik heb immers meer dan eens op die van de overzijde ge scholden." Grabert glimlachte. (Wordt vervolgd.) „Daar komt alleen maar narig heid van", deze uitspraak deed Donderdagmorgen de officier van justitie mr. Van Schenkenburg van Mierop, tijdens de strafzit ting van het Oostburgsc kanton gerecht. Hij doelde hier op het onver zekerd rijden met motorrijtuigen. Maakt men dan brokken, dan kan de tegenpartij maar zien, dat de centen binnen komen. In beide gevallen, die op deze zitting behandeld werden, waar in een onverzekerde auto of motor een ongeval had veroor zaakt, vorderde het O. M. dat het motorrijtuig wordt verzekerd. Hij stolde hiervoor een ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden, en een proef tijd van twee jaar. Gedurende deze proeftijd moet het motor rijtuig verzekerd zijn voor Wet telijke Aansprakelijkheid. Deze uitspraak werd gedaan tegen de heer J. van der B., af komstig uit Biervliet, visser van beroep. B. was met een motor rijwiel te Breskens tussen de bus en een geparkeerd staande auto doorgeschoten. Zowel de Duitse personenauto, als de bus liepen bij de onvermijdelijke bot sing schade op. B die niet ver zekerd was, en kennelijk be vreesd was voor de gevolgen van de botsing, koos ijlings het hazenpad. B. was ter zitting niet versche nen. Het hielp hem echter niet veel, want voor de overtreding, die zeer ernstig werd genoemd, werd hij eerst al door de politie rechter veroordeeld, omdat hij zich niet bekend gemaakt had, tof een boete van 60. Voor de verkeersovertreding veroordeelde de kantonrechter hem thans tot een boete van 25 subs. 5 dgn. Een voorwaardelijke intrekking van de rijbevoegdheid voor 6 maanden mei een proef tijd van 2 jaren, terwijl als Van dér B. een motorrijtuig berijdt, hi.j heslist voor W. A. verzekerd moet zijn. Heeft hij hiertegen be zwaren. dan kan dit alleen onder vangen worden door gedurende de proeftijd niet te rijden. Een zelfde soort straf hoorde G. K., caféhouder te Middelburg tegen zich eisen. Deze was met een luxe-auto op de provinciale weg geslipt, en tegen een tegemoet komende autobus aangebotst. Zijn snelheid 60 a 70 km werd veel te snel ge noemd op deze toen nog slechte weg van Breskens naar Groede. De Belgische busmaatschappij had een schadeclaim van 3200 ingediend, hetgeen de wacht meester-getuige. de heer Van O. uit Groede, abnormaal hoog voorkwam. Ook deze auto was niet verzekerd, waardoor de slip partij oen bijzonder dure grap geworden is. De heer K. had bovendien bij de botsing verwon dingen opgelopen, en kan tevens zijn eigen auto volledig afschrij ven. Rekening houdende mei dit al les werd de betrekkelijk milde straf van 15 subs. 3 dgn ge vraagd. De kantonrechter maak te er 10 van, alsmede een voor waardelijke opzegging van de be voegdheid een motorrijtuig te besturen voor de tijd van 6 maan den, met een proeftijd van 2 jaar. Voorts mag de heer K. geen mo torrijtuig besturen indien dit niet verzekerd is. Heeft hij hier prin cipiële bezwaren tegen, dan kan hij deze ondervangen door ge durende de proeftijd niet met een auto te rijden. K. beloofde de schade aan de busmaatschappij te vergoeden, nadat men over de hoogte van het bedrag tot overeenstemming was gekomen. H. D. J. B., rijksambtenaar te Oostburg. was wat erg onvoor zichtig met zijn auto de prov. weg te Groede op komen rijden, waardoor een op deze voorrangs- weg rijdende motorrijder stork had moeten afremmen om een aanrijding te voorkomen. B. zeide misleid te zijn geweest door de verlichting, doch gaf het feit volmondig toe. De eis was 30 subs. 6 dagen. Uitspraak 20, subs. 4 dagen. R. P. van 't W., electriciën te Groede, had te Schoondijke met een brommer de rijweg bereden en niet het fielspad gevolgd. De rijweg was niet druk be reden op dat moment, was zijn verweer, 't Hielp niet,- want hij zal een boete groot 10 subs 2 dagen moeten betalen. Bij verstek werd de architect A. J. N., uit Mariakerke (B.) veroordeeld Ook had hij gepro beerd met zijn luxe auto tussen twee auto's door te manoeuvre ren te Aardenburg. 't Was mis lukt en een kleine botsing was het gevolg. Tijdens de vorige zitting had hij gezegd, dat de auto, welke hij aan liet passeren was, die bestuurd werd door de lieer De S. uit Aardenburg, naai- rechts was uitgeweken. De S., die thans als getuige werd ver hoord verklaarde, dat hij uiterst rechts gereden had. Eis en uitspraak 15 subs. 3 dagen, alsmede toewijzing van de civiele vordering van de heer De S. groot 65,70. I. A. de P., caféhouder te Breskens, beeft een jukebox in zijn café staan, die 's avonds laat bijzonder hinderlijk luid speelde. Het was zó erg, dat in een wo ning naast het café het geluid zó hinderlijk was, dat de hulp van de politie werd ingeroepen. Dc P. beloofde, daf cm"tnuziek niet meer overluid zou zijn, en kréég als eis een -bóf te" gl'ööt 40 subs. S (lagen. De uitspraak was 30 subs. 6 dagen. M. A. M., vervoerder-hande laar tc St. Kruis, was met zijn vrachtauto op de parkeerstrook bij Draaibrug op de Rijksweg naar Aardenburg tegen een ver keersbord gereden. Eis en uitspraak 20 subs. 4 dagen. J. J. de R„ timmerman ie Groede, had op een parkeer- strook te Breskens iang gewacht om een aantal auto's, welke van de boot afkwamen te laten.pas seren. Toen hij uiteindelijk met zijn auto langzaam optrok, had hij geen aandachl besteed aail een aankomende motorrijder, die ook nog voorrang had moeten hebben. Do motorrijder was tengevplge van de botsing gewond Eis en uitspraak 30 subs. 6 dagen. D. C., oud-controleur bij de N.A.K. te Groede, had op 12 aug. te Aardonburg het stopteken .van een dienstdoende politieman ge negeerd. Het spijt me erg. zei. hij. Ik heb echt geen politie agent gezien. De regen stroom de die dag uil de hemel. Deze zdak werd aangehouden tot 22 dec. om de verbalisant, die zelf het stopteken had gegeven, te horen. Bij verstek werd J. K. auto-be stuurder van beroep te Oosi- burg, veroordeeld. Hij had met zijn brede vrachtwagen te Cad- zand in de Prinsest'raat tijdens het passeren een stilstaande auto beschadigd. 't Kostte hem een boete groot 12 subs. 3 dagen, terwijl de civiele vordering groot 76,20, zijnde de schade aan een a-ulo van een vertegenwoordiger van de Maggi-fabriek, door de kan tonrechter werd toegewezen. Mohammedaanse Algerijnen gaan in hongerstaking Een aantal Mohammedaanse A l garijnen, die in Frankrijk gevan gen zitten, zijn in verscheidene plaatsen een hongerstaking be gonnen om te protesteren tegen de gevangenisvoorwaarden. Met name gebeurde dit in Or leans ongeveer tachtig gevan genen en in Lyon waar zeven tien Mohammedanen op terecht stelling wachten. De stakers eisen dat de voor waarden die voor alle om politie ke redenen gevangen gezette Algerijnen geiden, ook op hen van toepassing worden ver klaard. Deze voorwaarden houden o.m. in het recht om op vrijdag ge zamenlijk te biddenhet recht op bepaald Voedsel; het mogen ont vangen van pakjes en toestem ming om bepaalde brieven, o.m. aan het internationale Rode Kruis, te schrijven,

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2