i LUCHTTAXI IN OPKOMST! Frituren zonder spatten IN DE GREEP VAN DE ANGST Leidt D Ai DELFRITE KATANGA Drieledig advies over lonen in de metaalindustrie Het Willem dc Zwijger raam voor de Oude Kerk te Delft gezondal warmte^ de veredelde petroleum reukloze verbranding MEER WARMTE VOOR MINDER GELD Donderdag 24 nove Pagina 2 DE V R 1.1 E ZEEUW Donderdag 24 november '60 ZOPAS WERD DE AERO-TAXI N.V. OPGERICHT door Hugo Hooftman We zien de laatste tijd aller- wege meer belangstelling komen voor de luchttaxi. In Amerika is het idee al lang niet nieuw meer. Een zakenman bestelt een lucht taxi en is daardoor niet meer afhankelijk van de dienstregeling van de luchtvaartmaatschappijen. In ons land heeft kort na do >v" oorlog.de FritsDiepen Vliegtui gen NlV. op Ypenburg verdien- V-erk op j^t gebied ver- hoven FK-48 luchttaxi's, was de luchttaxi in Nederland taboe. De K. L. M. doet niet aan dit kleine werk, ytc Sftljena daarentegen heeft of het vliegveld Grimber gen acht tweeruojorige Cessna- 310's als luchttaxi gestationeerd. stelijk Verk I richt fcict de en Castla Bobdal maar qé laatste jaren ■n zopas de Avia-taxi opgericht en in Duitsland heeft de Deutscher Taxiflug in Mannheim zeer veel succes. Die vliegt met maar liefst negen Dornier Do-27's, vier twee- motorige Do-28'si waarvan nu twee afgeleverd),, een Twin- Pioneer en een Italiaanse Piag- gio P 166. In ons land begon onlangs de actieve Martin's Air Char ter met een luchttaxidienst, waarvoor zij een Cessna-172 hoogdekkertje beschikbaar heeft. Men kan dit toestelletje, dat drie passagiers kan mee nemen, huren voor 100 gulden per uur. vierpersoons Apache kan voor 1,25 per km worden gehuurd. Dit toestel is tweemotorig en kan nachtvluchten maken. Kinnen Europa vormt de lucht taxi wellicht dc snelste mogelijk heid om te reizen. Met de vlieg- leiding van Aero-Taxi kan de klant zélf zijn reisroute uitstip pelen. Een plotseling wijzigen van de route is mogelijk. De lucht taxi's kunnen, behalve op de grote Europeke luchthavens, lan den op honderden kleine vlieg velden, die niet door de Jijnvlieg- tuigen van de luehtv aartmaat- sehajipijen worden aangedaan. Aero-Taxi beweert over ruim duizend lanilingsniogelfjkheden te beschikken in alle windstreken van Europa. Zopas vormde de firma Schrei- ner Aero Constractors N.V. als haar onder-afdeling de Aero- Taxi. Die heeft ter beschikking een Dornier Do-27 (de PH-ACT, De tweemolorige DC-3 is nau- juist terug uit Tripol), een Piper welijks meer een „luchttaxi" te Apache die binnenkort arriveert, noemen, maar staal ter beschik twee SAAB Safirs die gecharterd king voor chartervluchten. Bin worden van de Rijksluchtvaart- nen een straal van 800 km kun school (de PH-UE-G en de PH- nen zakenmensen nu zaken doen FEA) en een Douglas Dakota, zónder de nood/aak van het over die spoedig ter beschikking komt. nachten. Ook dat spaart tijd en Met de Safir, die twee passa- kosten. De Safir vliegt met 185 giers kan meenemen, kan wor- km per uur, de Apache met ruim den gevlogen voor 75 cent per 240 km per uur kilometer. In plaats van passa- Als de luchttaxi's in Nederland giers kan 200 kg vracht worden net zo'n succes worden als nu vervoerd. De Do-27 neemt vijf reeds in het buitenland, dan is er passagiers mee en kost 1,25 voor Aero-Taxi en ook voor dc per gevlogen km (een kwartje luchttaxi's van DJartin's Air (Adv.) Omdat DELFRITE ren vet is van speciale samenstelling, kunt U hrt tot zeer hoge temperaturen verhitten. DELFRITE is daardoor een ideaal frituurvet, dat niet spat, niet schuimt, niet walmt! Ook niet bij bakken en hradev rail vis ev vlees. Want ook daarvoor is DELFRITE bij uitstek geschikt. - v- s. <V. -. FRITUURVET CALVE - - U maakt cr mc'cr van met CALVE CDE I 112.100 DE COMMUNISTISCHE TOPCONFERENTIE Chinese volksrepubliek zou over vier kernreactors beschikken Arthur Olsen, correspondent van de „New York Times" te Warschau, meldde van daaruit aan zijn blad dat Europese af gevaardigden naar de commu nistische topconferentie die in de twee afgelopen weken te Moskou is gehouden, zich be zorgd hebben getoond over een door de Chinese communisten onder de deelnemers verscreid stuk. waarin wordt gezegd dat de Chinese volksrepubliek thans over vier kernreactors beschikt. Volgens Olsen is het overleg Mevrouw Scharch volgde haar man De echtgenote van de malige president van de duitse wielerbond, Scharch, die op 10 oktober naar het Westen vluchtte, heeft het voorbeeld van haar man gevolgd en is dinsdag met haar tienjari ge zoon in West-Duitsland aan gekomen. Ondanks de bewaking door partij- en veiligheidsorga nen slaagde mevr. Scharch er bij haar vlucht in, bewijsmate riaal mee te nemen, waarmee de leugens, die dé Oostduitse pers organen in het geval Scharch wereldkundig hadden gemaakt, verijdeld kunnen worden. Scharch heeft na zijn vlucht openlijk verklaard, dat in de Oostduitse wielersport de ama teurbepalingen met do voeten worden getreden. Het Oostduit- zaterdag j.l. geëindigd, waarbij se Olympische Comité heeft een „tijdelijke schikking" werd naar aanleiding van Scharchs Luchttaxi! Het ideale vervoermiddel in Europa voor dc zakenman We zien overal ln Europa spe ciale luchttaxi-maatschappijen verschijnen. In Frankrijk werd per persoon). Dit toestel Is ideaal, omdat het op kleine strips kan starten en landen. Ook de Charter nog een grote toekomst weggelegd! (Nadruk verboden). In dc betrekkingen lussen pre sident Tsjombè van Katanga en de Ver. Naties, die de laatste tijd bijzonder gespannen zijn ge veest, is woensdag een grotere verbetering gekomen. Tsjombc, die een maand geleden de terug roeping van de Ver. Naties-ver tegenwoordiger in Katanga, Ian Berendsen, eiste, heeft gisteren laatstgenoemde voor een onder houd bij zicli ontboeden. Volgens zowel Katangese als V. N.-functionarisscn verliep hot onderhoud, dat twee uur duur de. in een ontspannen sfeer. Na afloop werd in een ge meenschappelijk communiqué bekendgemaakt, dat het onder houd in het bijzonder ging over maatregelen ter verzekering van het blijven functioneren van vi tale spoorweglij nen in Noord- Katanga en over het optreden der V. N.-troepen in de zoge naamde „geneutraliseerde zo nes". (In deze zones is de Ver. Naties verantwoordelijk voor het handhaven van de orde, terwijl de Katangese troepen alleen ter zelfverdediging mogen optreden). Eerder op de dag had de Ka tangese minister van Defensie» Joseph Yav. verklaard zijn vroe gere dreigement om Berendsen wegens „onbekwaamheid" het land te laten uitwijzen, niet te hebben uitgevoerd, omdat hij „een grote verandering in de hoilding van de Ver. Naties in Katanga had opgemerkt". PRO-LOEMOEMBA MUITERIJ Soldaten nemen officieren gevangen De soldaten van het garnizoen van Boekavoe, de hoofdstad van de provincie Kivoe, zijn gaan muiten en hebben hun officieren gevangen genomen na via radio- Stanleystad een rede van Loe- moemba te hebben gehoord, al dus meldt het Franse persagent schap AFP. Na enige uren van onderhan delingen werden de officieren vrijgelaten en plaatsten de man schappen zich weer onder hun gezag. Voorts is het gisteren in Stan- leystad tot botsingen gekomen tussen soldaten en gendarmes. Zoals bekend heeft kolonel Moboetoe enige dagen geleden bij de Verenigde Naties gepro testeerd omdat V. N.-troepen mi litairen zouden hebben belet de Loemoemba-gézinde gendarme rie van Stanleystad te „neutrali seren". De Stichting van de Arbeid heeft, gistermiddag een advies vastgesteld over de loonvoorstcl- len van de vakraad voor de me taalindustrie. Dit drieledig ad vies zal, nadat nog enkele redac tionele wijzigingen zullen zijn aangebracht, aan het college van rijksbemiddelaars worden voor gelegd, dat op zijn beurt de re gering van advies zal dienen over deze zaak. De meerderheid van de stich ting is vóór het toekennen van een winstuitkering. Een minder heid staat een loonsverhoging per 1 april 1961 en per 1 oktober 1961 voor. Een andere minder heid is voorstandster van goed keuring der loonvoorstellen van de vakraad. De vakraad voor dc metaal industrie heeft in zijn vergade ring van woensdag 28 september j.l., zoals bekend is, de volgen de voorstellen vastgesteld en daarna ter goedkeuring aan het college van rijksbemiddelaars voorgelegd: 1. Goed te keuren, dal de in de collectieve arbeidsovereen- komsl in de metaalindustrie opgenomen loonschalen met ingang van 1 januari 1961 wor den verhoogd mei drie proeent en met ingang van 1 juli ]961 Worden gebrachl op acht pro cent boven het huidige peil. 2. De schalen der maximum ge middelde lonen per 1 januari 196t te verhogen met vier pro cent en per 1 juli 1961 te bren gen op acht procent boven het huidige peil. KANKERBESTRIJDING Een Russische arts, Nikolai Shapiro, heeft een stof ontdekt die de in dc nabijheid van kwaad aardige gezwellen liggen gezon de cellen immuun voor bestra ling maakt, aldus bericht het Sowjet-persagentschap Tass. Shapiro, lid van de academie van wetenschappen, heeft met deze s^of, amino-ethylene-hydro- nite, reeds een aantal geslaagde proeven op dieren genomen. Een woordvoerder van het kanker onderzoekingsinstituui in Londen merkte op dat in Enge land en de Verenigde Statén ook naar een dergelijke immuniseren de stof wordt gezocht. De leider van het instituut, prof. Alexan der Haddow, zou zich sceptisch hebben uitgelaten over de Rus sische mededeling. 3. Goed le keuren, dat deze lonen zullen gelden tot en met 31 december 1961, in verband waarmede do bij het afsluiten der collectieve arbeidsover eenkomst overeengekomen mogelijkheid om per 1 juli 1961 de lonen te herzien, komt te vervallen. 1. De mogelijkheid te openen, dat de ondernemingen in de me taalindustrie naast do even tueel bestaande uitkeringen in verband met de winst een ex tra uitkering zullen mogen doen in I960 van anderhalf procent van het jaarloon en in 1961 eveneens van anderhalf procent van het jaarloon, even tueel in enkele termijnen uit te keren. bereikt inzake de Russisch-Chi nese meningsverschillen betref fende de internationale commu nistische politiek. Olsen, die communistische kringen in Warschau als bron noemt, verklaart dat een vinnig debat, is gevoerd tussen de aan hangers van Chroesjtsjefs theorie inzake 'n „vreedzame in ternationale samenleving" en de volgelingen der Chinese commu nisten. dte een „harde politiek" voorstaan. De Warschausc correspondent van de „New York Times" meldt, nog dat, in het Chinese document over de kernreactors nadrukkelijk wordt verklaard dat. de regering te Peking „hoopt ze voor vreedzame doeleinden te kunnen aanwenden". Hieraan wordt, echter toegevoegd„zij kunnen echter ook anders wor den gebruikt indien niet wordt tegemoet gekomen aan de eisen der Chinese volksrepubliek met betrekking tot haar veiligheid." uitlatingen in een brief aan de kanselier van het internationale Olympische comité. Otto Mayer, geprobeerd deze beschuldigin gen te weerleggen. lil (lo Oude Kerk te Delft is men begonnen niet liet plaatsen van het '„Willem de Zwijger- raam". Het fraaie kunstwerk, (lat één van de grootste is, dat na de oorlog in ons land is ver vaardigd. werd ontworpen door Joep Nieolaas. Het werd ver vaardigd in het atelier san Geutjes en Smccts le Venlo. De bijgaande foto toont 't raam, zoals de kerkbezoeker» het in de toekomst zullen zien. (Adv.) MOTIE VAN WANTROUWEN LAGERHUIS IN De labourfractie in het Engel se Lagerhuis heeft een motie van wantrouwen ingediend te gen de" minister van Binnen landse Zaken, Butler, omdat hij de koningin niet heeft aanbevo len twee jongelui die ter dood veroordeeld waren gratie te ver lenen. De achttienjarige Francis Forsyth en de 23-jarige Norman Harris werden 10 november op gehangen wegens moord op een leeftijdgenoot. Indonesisch volkscongres aanvaardt politiek manifest e:. l h t Het Indonesische volkscongres lireft, eenstemmig het "pol'mèk'è manifest van de Indonesische regering aanvaard. Dit manifest cmvat de beginselen van presi dent Soekarno over „geleide de mocratie", „geleide economie" en „Indonesisch socialisme". De voorzitters van de Indone sische communistische partij, de nationalistische partij en de con servatieve Nahdatul Ulama te kenden het besluit van het volks congres. door 120.) KARL UNSELT (Nadruk verboden.) „Ja. ja", vond Vandroy en hul de zich in een dikke wolk van rook. „Jullie weet alles. Daarom zijn jullie ook zo geliefd en gr- eerd. Jullie moeten je toch wel trots voelen, wal?" De lange stond hem lang aan te kijken. „Je schijnt een merkwaardige kameraad te zijn; met jou zullen we ons nog wel eens moeten bezighouden." „Kunnen jullie gerust doen", antwoordde Vandrey en lette niet op de waarschuwende, be zorgde blik van Trude. ,,'t Zal me een waar genoegen zijn." „Dat zullen we tegen die tijd wel eens zien", zei de agent iro nisch. Zijn collega was van het onder zoek in huis en in de tuin terug gekeerd. Hij schudde bijna on merkbaar het hoofd, maar het was Trude toch niet ontgaap. En nu richtte de kleine plotse ling een vraag tot haar, die haat- een ogenblik van haar stuk bracht en haar als een bliksem flits ineens duidelijk maakte, waarom de Veiligheidsdienst in werkelijkheid hier was: „Waar is je zuster Hilda?" „Om deze tijd ongetwijfeld op haar kantoor", antwoordde Tru de, terwijl 7,ij moeite had om haar zelfbeheersing terug te winnen. „Zo, denk je dat? En als zij daar niet is?" „Dan thuis". „En als zij daar ook niet is?" „Misschien op het ministerie of bij een of andere autoriteit." De lange ging vlak voor haar staan en greep haar arm. „Waar is je zuster?" siste hij tussen zijn tanden door en zijn hand omklemde haar arm als 'n duim schroef. Van pijn schoten haar de tra nen in dc ogen, maar zij gaf geen kik. „Zeg waar je zuster is, voor uit, schiet op." „Ik weet liet niet", zei Trude met trillende lippen. „Laat dat kind los", brulde Vandrey ineens builen zichzelf van woede tegen de beul. Trude begon zachtjes te hui len. De kleine wierp zijn collega een afkeurende blik toe en deze liet haar los. „Als die Bqschmann of Gra- bert. hoe hij heet", zei de kleine zakelijk, „hier vyeer komt opdui ken. meld je het direct. Je weet. waar wij te vinden zijn. Ik geef jou als lid van dc volkspolitic opdracht bij Grabert te achter halen,'waar je zuster is. Hij weet het. Hei> je dat goed begrepen?" Trude knikte en wreef over haar pijnlijke arm. Toen gingen de twee agenten naar dc deur. Maar voor ze de kamer verlieten, zei de kleine met een koude stem: „Niemand van jullie doet zijn mond tegen iemand open over wat hier gebeurd is, wat jullie gehoord of gezien hebben. Ik waarschuw jullie." Toen gingen ze naar buiten en lieten twee ontdane mensen ach ter, die elkaar niet durfden aan lo kijken. Plotseling wierp Tru de zich voorover op tafel en be-' gon onbedaarlijk te huilen. „Rotbende," knarstandde Van drey en streelde haar, zo zach tjes als zijn harde, vereelte han den dat konden, over het hoofd. Daardoor ontging het hem, dat de deur naar de winkel weer opengegaan was. Maar ineens zag hij het hoofd van de grootste der twee agenten, dal als een slangekop door do kier gesto ken werd. Argwanend keek hij naar het tafereel in de kamer en hij nam Vandrey van het hoofd tot de voeten op. Koude voldoening en onmachtige haat streden met elkaar. Toen werd de slangenkop teruggetrokken. „Jullie uur zal nog wel eens slaan," mompelde Vandrey. „Maar dan Trude richtte zich op en keek haar oom aan. Haar haren hin gen slordig over haar gezicht en haar blik was als van een waan zinnige. „Wat is er met Hilde? Waar zijn vader en moeder? Ik moet weg. oom. Ik moet hen zoeken". Zr) stond op het punt naar de deur te snellen, maar Vandrey hield haar tegen. „Ben je gek geworden, kind? Laaf je doör die twee toch niet bang maken. Die weten immers niets. Die wilden hier maar eens wat rondneuzen om iets te weten te komen. Ik ken die methoden immers. Als zij iets wisten, dan waren wij tweeën niet meer hier, daar kün je staat op maken. Af wachten en thee drinken. Kom, Trude, wees verstandig." Zij ging op de sofa zitten en staarde dof voor zich uit. „Dat komt allemaal door die Buschmann of Grabert," grom de Vandrey en stak zijn pijp op nieuw aan. „Die beeft jullie al die rommel in huis gehaald. Zorg dat je die kerel van je lijf houdt. Dat is een soort landsknecht, een van die avonturiers, weet je, die zonder herrie niel leven kunnen en altijd hun handen in gevaar lijke zaken moeten steken." Trude schudde haar hoofd. „Dat is niet waar, oom. Dat geloof ik niet. Terwille van hem heb ik je hier laten komen." „Vanwege hem? Nee, ik wil niets met die kerel te maken hebben." „Hij wil tante helpen", probeer de zij zijn opwinding te sussen. „Ja, daar ziet hij nogal naar uit. Nee, nee, Trude, dat is één van die comediantén, die mooie praatjes verkopen, ja -van alles beloven en liegen dat ze zwart zien, alleen om zich een ogen blikje interessant te maken. Maar het heeft allerpaal geen doel. Zo eentje is Grabert ook." tWordt vervolgd.) Familie van verkeers slachtoffer in Nw.-Guinea eist een kind als vergoeding De „Nieuw Guinea Koerier" bevat een verslag van een aan rijdingszaak voor de landschaps rechtbank te Ilollaiidia, waarbij een twaalfjarige jongen, afkom stig van het eiland Japen, werd gedood. De chauffeur, afkom stig uit Nimbnran, werd veroor deeld tot zes weken hechtenis. Deze zaak had een bijzondere kant, aldus het blad. omdat de familie van het slachtoffer een civiele vordering had ingesteld, bestaande uiteen kind. De vader van O. A. was met elf andoren speciaal voor deze rechtszaak naar Hollandia ge komen en diende een schrifte lijke vordering in, met redenen omkleed. Hij verwees naar de toestand van vóór de ^vestiging van het Nederlandse* bewind, toen het principe gold van „een ziel voor een ziel" of wel „oog om oog, tand om tand". Werd een lid van de eigen groep gedood door een buitenstaander, dan werd er als vergoeding ook iemand van de andere groep ge dood. Dit principe van 'n ziel voor 'n ziel achtte hij nog steeds van kracht, hoewel cr in 't ver leden nog nooit een proces tus sen Seroeiers cn Genjemmers was geweest. De familie van S„ die ook een afvaardiging van 12 man uit de Nimboran had gestuurd, betwist te de eis van de Seroeiers. De landschapsreehtbank vroeg aan eisers of zij hun vordering konden baseren op een précédent, omdat men bij onderzoekingen naar het adatrecht van een groep dient af te gaan op de rechtspraktijk en niet op de mon deling weergegeven rechtsnorm. De vader van het slachtoffer wist te vertellen, dat enkele generaties geleden in Sproei als vergelding voor een moord, een kind van de tegenpartij was geroofd en gedood. De landschapsrechtbank ver klaarde de eis niet ontvankelijk, en voerde als argument aan, dat daardoor een vorm van slavernij zou worden toegestaan, hetgeen volgens het Wetboek van Straf recht is verboden. De afdaling verdovt delen van de Am centrale recherche gaa leg met de politie var hagen en siockholm enig verband bestaat arrestaties die in dez zijn verricht in verb een marihuana-affaire. In Amsterdam wen weken geleden twee Ar en een Nederlandse v arresteerd, in Kopenh Surinamer en zestien en in Stockholm bevir drie Amerikaanse sol arrest. Via Interpol, di politie in andere land ingeschakeld, hoopt mi heid in deze zaken tc brengen. Op 9 november J.l. inval gedaan in een in Amsterdam, waarbi; uit Duitsland gearrive jarige Amerikaanse st S., zijn 26-jarige lande W. en de 31-jarige Nei vrouw G. te K. werde houden. In l)un gezels vond zich ook een Dei paar, doch deze echtlii ken niets met de zaak i te hebben. De student 270 gram marihuana, et morfine-ampullen, eei haschisch en een ho verdovende kauwpillen Hij verklaarde deze ve middelen die dag van kende te hebben gekocl inmiddels voor de offi Justitie geleid. Zijn la en de vrouw werden vr Men is enig verba leggen tussen deze zac arrestaties die vorige Kopenhagen werden Daar werd toen eerst namer Arthur George jaar) aangehouden, die coticahanaelaar geen is in Amsterdam. Zestien vrouwen, huanasigaretten van den gekocht, werden gehouden. Een der bleek als tussenhandels fungeren. De vrouwen middels vrijgelaten. In verband met deze werden voorts drie jon rikaanse soldaten aang die marihuana in Kop zouden hebben verhanc werden in Stockholm i en bevinden zich daar arrest. De Deense politi voornemens hun uitlei vragen. De Kopenhaagse specteur Jens Jersild het onderzoek in dei belast, heeft ten stel kend dat Deense televisie-acteurs en deze handel in maril betrokkën. Över de dat een aantal Deens danseressen zouden deelgenomen aan uitsj die een pendant zouden van de beruchte Pari; balletten", liet hij zich Wel houdt hij rekening mogelijkheid dat achter faire een international zit. De Amsterdamse gaat in deze verondc nog niet zover, omdat voorlopig onderzoek van enig verband is Vaststaat alleen, dat penhagen gearresteerde mer als handelaar in de middelen ook in bekend was en als zo gezocht, Het is volgens de onwaarschijnlijk dat kaanse militairen uit een rol in deze affaii Kopenhagen is sinds ren verlofcentrum vat rikaanse troepen. Zoa, was Amsterdam zulks en men heeft toen ook de kwalijke handelsp van sommige militaire] kennismaken. In Ko] was de handel in middelen tot nu toe bekend. Het aantal DE PRIJS VAN VOOR CENTR VERWARMIÏS De prijsverandering levering van olie voor verwarming geldt de grote hoeveelheden olie die op contractu worden afgenomen, stookolie, die aan kle wordt geleverd, wc verandering niet beïi Het ministerie v< sche Zaken heeft meegedeeld dat de ba 12,25 per 100 liter derd is. De gewone consument ondervindt nadeel van het verv kortingep, die de oliem pijen verleenden bij van grote hoeveelheden van een overeenkomst Van de zijde van maatschappijen werd del ijkt, dgt totdusverre ting ttot 30 procent) ven op het afnemen voorraden stookolie, veelheden betroffen aan ondernemingen e.d. Door de toenemenc rentie van kleinere werden de maatsi werd gezegd, geno kortingen te laten vi voor hen blijven in b:\sisprijzen onverai Het vervallen va gen betreft, aldus d t ac lts de grote t a per contract van s.'„.pijen werden

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2