De situatie in Leopoldstad SJOEL BAKKEN De Sowjet-Unie en Finland Brussel viert dubbel feest Amerikanen lanceren raket met kunstmaan Russische luchtbrug naar Vientiane VenitcJe Amerikaanse perscommentaren inzake Kongo «EIGEN HAARD» RADIO de BUCK HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Alarmtoestand afgekondigd 'Zacht-bros' BESCHUIT! Beeld voor Koning Boudewijn Prtnkering by abonnement: Teraeuzen Wreeteur-Hoofdredacteur I. van de Sands Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—: per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 24 NOVEMBER 1960 17e Jaargang Nr 5145 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Jerneuzer, Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum-fBi advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties 'fgéén advertentïes)5 regels 1,Iedere regel mair 20 ct. Kleine advertenties bjj vooruitbetaling.' Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adn«f Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 oiir. De militaire vertegenwoordi ger van Hammarskjoeld in Kongo, de Indiase brigade-gene raal Rikhye, heeft in een rap port over de schietpartij bij de ambassade van Ghana in Leo poldstad meegedeeld dat de troe pen van de Verenigde Naties het eerst hebben gevuurd, omdat een grote Kongolese troep een storm aanval ondernam. Deze troepenmacht stond on der leiding van kolonel Kokoio, de plaatsvervanger van kolonel Moboetoe. De verliezen aan de zijde van dc V.N.-troepenmacht bedragen één dode en negen gewonden. Dc verliezen aan Kongolese zijde bedragen, voor zover kan worden vastgesteld, eveneens één dode kolonel Kokoio en een ge wonde. De schietpartij brak maandag avond uit, en eerst dinsdagoch tend 7 uur heerste een wapen stilstand. Kongolese troepen hebben tal rijke auto's van de Verenigde Naties aangehouden en de inzit tenden, zowel militair als bur gerpersoneel, onder bedreiging met vuurwapens gearresteerd. Ongeveer 21 personen werden vrijwel de gehele dag gevangen gehouden. Generaal Rikhye verklaarde dai op het moment dat hij zijn rapport verzond geen V. N.-per- soneel meer gevangen werd ge houden. Wel werden nog ca. 40 auto's vermist die door Kongo lese troepen in beslag waren ge nomen. In het rapport van Rikhye wordt verklaard dat „een aantal onafhankelijke getuigen" heeft verklaard dat het vuur door V.N.- militairen werd geopend. De Tunesische luitenant, die het bevel voerde over de V.N.- eenheid, die het gebouw van de Ghanese ambassade bewaakte, leeft daarentegen verklaard, dat liet schieten aan Kongolese zijde is begonnen en dat de opdracht daartoe door een burger werd gegeven. „De Tunesische militairen be antwoordden het vuur. Hierop werd in alle richtingen gescho ten", aldus de luitenant. Het contingent van 370 man Ghanese politie, dat volgens Kongolese zijde het eerste schot zou hebben gelost bij het vuurgevecht dat maandagavond bij de Ghanese ambassade in Leopoldstad heeft plaats gehaa, zal volgens een woordvoerder van de Verenigde Naties uit Leopoldstad worden terugge trokken en vervangen door Ni- geriaanse troepen. Woensdag zijn de vier Kongo lese militairen, die bij het ge vecht om het leven zijn geko men, begraven. Langs de route, die de begrafenisstoet volgde, had zich een menigte van 100.000 Kongolezen opgesteld. Een aantal Kongolese burgers riep tijdens het voorbijtrekken van de stoet anti-V. N.-leuzen uit. doch dit was het enige te ken van verbittering over de strijd in verband met de uitwij zing van de Ghanese zaakgelas tigde Welbeck. De baar van de omgekomen luitenant-kolonel Kokoio werd gevolgd door kolonel Moboetoe, leden van het college van com missarissen-generaal en andere leidende Kongolese functiona rissen. De Verenigde Naties hebben zich niet bij de begrafe nis doen vertegenwoordigen, naar verluidt op aanraden van Kongolese zijde, uit vrees voor mogelijke represailles. Kolonel Moboetoe heeft be kendgemaakt, dat de naam van het Kongolese legerhoofdkwar tier zal worden veranderd in „kamp luitenant-kolonel Koko io", terwijl bij de ingang van het voormalige „kamp Leopold II" een monument te zijner na gedachtenis zal worden opge richt. Inmiddels is de speciale ver tegenwoordiger van secretaris generaal Hammarskjoeld, Ra- jeshwar Dayal, woensdag na een verblijf van twee weken in New York, in Leopoldstad te ruggekeerd. In Leopoldstad werd gisteren van slechts een incident melding gemaakt. De auto van een Canadese of ficier met V. N.-nummerplaten werd tot stoppen gedwongen en door in uniform geklede Kon golezen in beslag genomen. De V.N.-gebouwen in de stad worden nog steeds door zwaar bewapende V. N.-troepen be waakt. De laatste leden van het V. N.-personeel, die door Kongo lese troepen waren gearresteerd, zijn dinsdagavond vrijgelaten. Tegen het eind van de mid dag is voor de V. N.-troepen in Leopoldstad de alarmtoesland afgekondigd. De reden voor deze maatregel is nog niet bekend. De wachten bij de woningen van Rajeshwar Dayal en gene raal Rikhye zijn met Tunesische troepen versterkt. Een receptie, die gistervaond bij generaal Rikhye zou worden gehouden, is atgelast. heerlijk- De „New York Times" schreef n.a.v. het besluit van de alge mene vergadering om de door president Kasavofboe aangewe zen afvaardiging" als de wettige Kongolese vertegenwoordiging in de V. N. te erkennen, dat de V. N. hiermede „althans één krachtig anker van gezag in dit door troebelen geplaagde land hebben weten te bevestigen". Omtrent de schietpartij, die zich in Leopoldstad tussen mili tairen van kolonel Moboetoe en een V. N.-eenheid heeft voorge daan. schreef het blad o.m.: „Het is duidelijk, dat de verantwoor delijkheid hiervoor in de eerste plaats bij dc Sowjet-Unie en haar aanhang berust. Met name geldt dit voor de Ghanese pre sident Nkroemah, de grote steun pilaar van de afgezette Kongo lese premier Loemoemba. Nkroemah heeft gedurende meer dan een maand geen ge volg willen geven aan een order van het bewind, dat thans in Kongo regeert, om zijn persoon lijke vertegenwoordiger, die zich gemengd had in Kongolese bin nenlandse aangelegenheden, te doen vertrekken. Dit geschiedde tenslotte slechts onder bedrei ging van Kongolese wapen. Zelfs de Sowjet-Unie en haar vazallen hebben wel aan een dergelijke opdracht van de rege ring onder kolonel Moboetoe ge hoor gegeven", aldus de „New York Times", Premier Chrocsjtsjef heeft woensdagavond op een lunch in Moskou verklaard dat de Sow jet-Unie er geen bezwaar tegen heeft dat Finland zich aansluit bij de vrijhandelszone, vooropge steld dat dit niet van ongunstige invloed is op de RussischFinse handel en zijn toekomstige ont wikkeling. aldus bericht radio- Moskou. Chroesjtsjef sprak op een lunch die hem werd aangeboden door de president van Finland, Urlio Kekkonen. Sprekend over de toekomstige ontwikkeling van de FinsRus sische handel „in verband met het voornemen van Finland zich op een of andere wijze bij de zo genaamde vrijhandelszone aan te sluiten", zei Chroesjtsjef dat ..de Sowjet-regering herhaalde malen haar negatieve standpunt ten aanzien van de vorming van exclusieve economische groepen, waaronder de vorming van een markt voor de zeven, heeft ken baar gemaakt". „Naar onze mening dient han del op een gemeenschappelijke Europese basis en zonder discri minatie te worden ontwikkeld, alle landen zouden hiervan pro fiteren", aldus de Sowjet-pre- mier. Chrocsjtsjef zei tot Kekkonen „met insstemming te hebben op gemerkt dat u bij het bepalen van uw standpunt tot de vrij handelszone zorg draagt dat de handel tussen, onze beide landen niet wordt benadeeld". „Wanneer Finland, na alle pro's en contra's van het toetre den tot de vrijhandelszone te hebben afgewogen, het nuttig acht een afzonderlijke overeen komst met de markt van de zeven aan te gaan zonder de toekomstige ontwikkeling van de FinsRussische handel te scha den dan kunnen wij begrip heb ben voor dit standpunt", aldus Chroesjtsjef. Indonesische grijsaard verkoos graf als woonplaats Een 75-jarige man in het dorp Sinoman bij Salatiga (Middên- Java) is in zijn graf gaan wonen. Fak Sutoredjo had zijn kinde ren vorige week een graf laten graven. Intussen baadde hij en kleedde hij zich in witte lijkwa den. Daarna stapte hij in zijn vers gedolven graf, waarboven zijn kinderen een dak bouwden Hij weigert naar buiten te ko men. maar volgens zijn verwan ten schijnt hij het goed te ma ken. Hij eet twee keer per dag. Dc „Washington Post" laat zich in dezelfde geest over Nkroemah uit. Dit blad schreef: Eén van dc factoren, die het meest hebben bijgedragen lot dc schietpartij te Leopoldstad wordt gevormd door de aanhouden de kuiperijen van de Ghane se president Nkroemah. Deze heeft onophoudelijk gepoogd het bewind van president Kasavoe- boe en kolonel Moboetoe U on dergraven. Hij streeft ernaar dc afgezette premier Loemoemba weer in het zadel te brengen, omdat hij in hem een gewillig werktuig ziet voor de bevorde ring van zijn Pan-Afrikaanse streven. Dit Afrikaanse imperialisme, dat ook door Guinea wordt ge steund, heeft de autoriteiten der V. N. voortdurend in moeilijk heden gebracht. Het is een on dergraving van het streven der volkerenorganisatie in Kongo, dat op dezelfde leest !s geschoeid als de overeenkomstige pogingen der communisten. Afrikaans imperialisme is in geen enkel opzicht aanvaard baarder dan westers of commu nistisch imperialisme", aldus de „Washington Post". De terugtrekking van Ghanese politietroepen uit Kongo Volgens militaire kringen in Accra worden de 350 man Gha nese politietroepen, die uit Leopoldstad worden terugge trokken, tegen het einde der week in Accra terugverwacht. Twee vliegtuigen zijn woensdag uit Accra naar Leopoldstad ver trokken om een begin te maken met hun repariëring. Genoemde kringen verklaarden, dat hun te rugtrekking geen rechtstreeks gevolg is van de jongste gebeur tenissen in Kongo rondom de Ghanese ambassade. Reeds eer der was overeengekomen dat de Ghanese politietroepen, die vijf maanden geleden naar Kongo waren gezonden, voor een rust periode zouden worden terugge trokken en door Nigerianen zouden worden vervangen. ILLEGALE GELDHANDEL IN INDONESIË ONTDEKT Het bureau van de Indonesi sche procureur-generaal heeft woensdag bekendgemaakt dat het een grote organisatie heeft ontdekt die zich bezig hield met geldmanipulaties. De organisatie, die geleid werd door buitenlanders en die Indo nesische medewerkers had, ver richtte illegale banktransacties en verkocht goud- en zilversta ven ter waarde van „tientallen miljoenen rupiahs". De assistent-procureur-gene raal, kolonel Suhartono, deelde aan verslaggevers mee dat een aantal arrestaties was verricht en dat hoeveelheden goud, zil ver en edelstenen in beslag wa ren genomen. HET AANSTAANDE REFERENDUM IN FRANKRIJK Na afloop van ccn bijeenkomst van het Franse kabinet is giste ren meegedeeld dat in dc eerste helft van januari het aangekon digde referendum zal worden gehouden en wel tegelijkertijd in het Franse moederland en in Al gerië. De minister van Voorlichting, Terrcnoire, deelde mee dat de vragen die bij het referendum zullen worden gesteld, voor het einde .van de zitting van het parlement op 16 december, zul len worden bekendgemaakt. Dc Gaulle zal zelf de cam pagne voor het- referendum lei den en naar verwachting drie televisietoespraken eraan wijden. Nog vóór Kerstmis zal hij een bezoek aan Algiers brengen. Delouvrier wordt vervangen als Frans regeringsgevolg- machtigde in Algerië Dc prefect van Haute Garonne, Jean Morin, is benoemd tot Frans regeringsgevolgmachtigde in Al gerië als opvolger van Paul De louvrier. Morin is 44 jaar. De minister van Voorlichting Terrenoiré, heeft meegedeeld dat Morin zeer spoedig naar Algerië zal vertrek ken. Delouvrier, die zich in Parijs bevindt, zal voorlopig niet naar Algiers terugkeren. Terrenoire verklaarde verder dat president De Gaulle en het kabinet zich prijzend hadden uit gelaten over de wijze waarop De louvrier zich van zijn taak heeft gekweten. In Algiers hoeft de organisatie van Franse kolonisten de benoe ming van Louis Joxe tot minis ter-gedelegeerde voor Algerijnse zaken, welke dinsdag werd be kend gemaakt, gekritiseerd als een verdere stap naar de vor ming van een onafhankelijke Al gerijnse republiek. In Amman hééft de Jordaanse regering het voorbeeld van Libië gevolgd en toegestaan dat vrij willigers zich Inj de Mohamme daanse opstandelingen in Alge rië aansluiten. De eerste groe pen Libiërs en Jordaniërs ver trekken naar verwachting spoe dig naar Algerië. Indonesische oud-strijders bereid naar Nederlands Nw.-Guinea te gaan Tweehonderd Indonesische oud- strijders in Pladjoe (Zuid-Suma- tra), hebben uiting gegeven aan hun bereidheid om naar Neder lands Nieuw-Guinea te worden gezonden. De Spaanse beeldhouwer Ra mon iVIathieu legt hier in Ma drid de laatste hand aan een borstbeeld van Dona Fabiola de Mora Y Aragon, die volgende maand in het huwelijk zal tre den met koning Boudewijn. ko ning van België. Het beeld, zal in opdracht van de moeder van Dona Fabiola naar koning Bou dewijn worden gezonden. Grootscheepse verlichting van het centrum van Brussel ter gelegenheid van het koninklijk huwelijk Brussel viert in dc maand december een dubbel feest. Het huwelijk van Koning Boudewijn met Dona Fabiola dc Mora y Aragon en dc traditionele Kerst viering zijn voor de Brusselaars De Verenigde Staten hebben woensdag een raket met een 127 kilogram wegende „Tiros"-künst- maan gelanceerd en met succes in een baan om de aarde ge bracht. De kunstmaan is uitgerust met televisiecamera's, zenders en in- fra-rode „ogen". Drie maanden lang zal het ruimtevoorwerp op namen van wolkenformaties en andere gegevens naar de aarde moeten zenden. De raket, een krachtige drie- traps „Thor-Delta", werd van de basis bij Cape Canaveral gelan ceerd. De kunstmaan is een verbeter de versie van de „Tirosi"-kunst- maan die in april werd gelan ceerd en die 22.952 beelden heeft De premier van Laos, prins Soevanna Phoema heeft medege deeld, dat de Sowet-Uhie binnen drie a vier dagen een luchtbrug naar Viëntiane za instellen voor de aanvoer van levensmiddelen en benzine. Vanuit Hanoi, in communistisch Noord-Vietnam, zullen de Russen een miljoen liter benzine, alsmede suiker, melk en meel per vliegtuig naar de Laotische hoofdstad over brengen. Prins Soevanna Phoe ma zei nog niet te weten van welk type vliegtuigen voor deze luchtbrug gebruik zal worden gemaakt, doch functionarissen van een oliemaatschappij ver klaarden te menen, dat alleen al voor het vervoer van de benzine honderd vluchten met een toestel van het type DC-4 nodig zullen zijn. Viëntiane heeft gebrek aan levensmiddelen en benzine, om dat Thailand de uitvoer naar Laos heeft verboden. De premier van Laos deed zijn mededeling na een onderhoud met de Russische ambassadeur in Viëntiane, die voor de tweede maal een bezoek aan de Laoti-" sehe hofdstad bracht vanuit Phonmpenh, de hoofdstad van Cambodja, waar hij eveneens ge accrediteerd is. Amerikaanse commentaar op Russische hulpverlening aan Laos Naar aanleiding van hel be sluit der Sowjet-Unie tot snelle hulpverlening aan de neutralis- tische regering van premier prins Soevanna Phoema van Laos, heeft de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken woensdag tij dens zijn dagelijkse persconfe rentie verklaard, dat dit besluit voor de Verenigde Staten geen verrassing was. Als men zou kunnen bewijzen, dat door de economische en militaire hulp aan. van de communisten de onaf hankelijkheid en zelfs de echte neutraliteit van het land ge waarborgd zouden zijn, zouden de Ver. Staten het besluit van Moskou met voldoening hebben ontvangen. Helaas heeft de ervaring ge leerd, dat het wat dit betreft aanbeveling verdient een zekere reserve te betrachten, aldus de woordvoerder, zodat de Ver. Staten slechts kunnen hopen dat Laos goed zal overwegen welke weg het op het punt staat te worden gedreven. Overigens verklaarde dc woord voerder dat het nog te vroeg is om te zeggen welke weerslag de politiek der regering in Vien tiane zal hebben op de Ameri kaanse economische en militaire hulp aan Laos. Zetel van MacMillan bezet door protesterende afgevaardigde Lady Irene Ward, een con servatief lid van het Britse La gerhuis, heeft woensdag een uur lang op de plaats van de Britse eerste minister gezeten, uit protest tegen de regering van haar eigen partijgenoten. Niemand kon zich herinneren, dat zo iets eerder is voorgeko men. Naderhand vertelde lady Ward aan verslaggevers, dat zij de aandacht wilde vestigen op de lot van mensen met kleine vaste inkomens, voor wie naar haar mening de regering niet genoeg doet. Alle leden van het Lagerhuis en de aanwezige mi nisters waren hoogst verbaasd toen zij lady Irene Ward, die om goed op te vallen een witte bontmuts droeg, op de plaats van premier MacMillan. die op het ogenblik in Italië is, zagen zitten. Toen zij eindelijk op stond en de zaal verliet, hieven de oppositieleden een gejuich uitgezonden van het weer uit alle delen van de wereld. Volgens de eerste berekenin gen is de dichtste afstand tot de aarde 660 km en de verste 690 km. Een bijna ronde baan dus. De omwentelingsduur is 98 minuten. Door de regelmatige baan wordt een lange levensduur van de satelliet verwacht. In Sioux Falls in Zuid-Dakota is woensdag een geweldige bal lon opgelaten tot een hoogte van ongeveer 34 km. Hij is ongeveer zo hoog als een gebouw van zes tien verdiepingen en heeft foto camera's aan boord voor weer kundige waarnemingen. Het project staat in verband met de lancering van de Tiros en de ge gevens die in beide gevallen respectievelijk op zeer grote en geringere hoogte worden ver kregen, zullen met elkaar wor den vergeleken. Ceylonese minister bracht bezoek aan ons land De minister van Landbouw van Ceylon, de heer C. P. de Silva, heeft woensdag tijdens een kort bezoek aan ons land enige Nederlandse industrieën en het waterloopkundig laboratorium in Delft bezichtigd. Dit laatste in verband met de waterstaatkun dige problemen van Ceylon. Hij is dinsdag in ons land aange komen en is gisteravond naar gerede aanleidingen om een aan tal spectaculaire feestelijkheden op touw to zetten. Op 2 december zal voor het eerst de feestverlichting, ontsto ken worden in"0fet éèhtrum van Brussel. Tot ji januari zullen de Nieuwstraat. ér Boulevard Adolf Max. de Boulevard An^pach en het Brouckqïeplein toepasselijk verlicht zijn. Brussel, ria^ zich na de oorlog door zijn Kcr.sfvcrhih- ting de eoi-ste.lichtstad van Euro pa heeft mogen nocmep. komt nu met deze .„verlichting in het centrum grootser voor dc dag dan ooit. In de Nieuwstraat wen-dt van begin tot ein'd een gewelf van bogen aangebj-acht. die i?dcr be staan uit dertien guirlahdes op een afstand van 50 centimeter ran elkaar. In totaal - worden hiervoor 8000- gloeilampen ge bruikt. De Bgulevard Adolf Mux krijgt negentien ei-nam^nten en het Brouckèrcnlefti zes. Twee kronen en vijftien luslcrS zullen de Boulevard Anspach sieren. Het koninklijk huwelijk zal, zoals bekend, 15 dee. plaatsvin den. Het. burgerlijk huv -' k wordt gesloten om tien uur in het Koninklijk Paleis. Voor de kerkelijke inzegening, die om kwart vóór twaalf voltrokken wordt in de kerk van St. Michiol en St. Goedele, wordt de volgen de route genomen: Palcizcnplein, Koningsplein, Berg van 't Hef. Kunstberg. Keizerinlaan, St. Goe- dele-Voorplein. De terugweg gaat via de Kan selarijstraat. Koloniënslraat, "Wetstraat (vóój nai-iement). Hertogstraat, Palcizenplcin. Vele arrestaties in Nantes De arrestatie in Nantes van drie Fransen, wegens hulpverle ning aan Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront. fF. L. N.) heeft, geleid tot arrestatie van een vijftigtal leden van de plaatse lijke organisatie van dc F. L. N„ alsmede tot inbeslagneming van talrijke wapens. VOOR ST. NICOLAAS in verschillende prijzen SFORTHANDEL NOOROSTRA Al' 76 TERNEUZEN n00rdstr. 84 86 tel. 01150-2573 terneuzen GEDEELD ADVIES OVER KINDERBIJSLAG REGELING De Stichting van de Arbeid heeft woensdagmiddag een ad vies vastgesteld over de kinder bijslagregeling. Dit is #en ge deeld advies geworden: dc con fessionele organisaties hebben het voorstel van de staatssecre taris op dit stuk overgenomen, de algemene organisaties hebben zich tegen de progressie in dit voorstel verklaard eq zich uit gesproken voor het beperken van het percentage der verhoging van de kinderbijslag. WISSELVALLIG MAAR VRIJ ZACHT Een front met enige regen passeerde in de nacht van woens dag op donderdag ons land. Op klaringen breiden zich daarna over Nederland uit. Luchtdruk dalingen van een depressie op de Oceaan gaan echter spoedig weer een rol bij ons spelen. Het ziet er naar uit. dat geleidelijk de wind iets gaat toenemen, waarbij ech ter nog steeds de windrichting zuidwestelijk blijft en de tempe ratuur van de lucht redelijk is. Ook een depressie ten westen van de Azoren begint haar in vloed in de richting van West- Europa uit te breiden. Het ziet er derhalve naar uit, dat Neder land de eerste dagen zich in de lucht van de Oceaan zal blijven bevinden. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tol donderdagavond. Aanhoudend zacht weer. Opklaringen en hier en daar enkele regenbuien. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. DONDERDAG 24 NOVEMBoR v.m. n.m. 5.20 5.51 5.55 6.28 6.35 7 JOB 6.45 7.16 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON MAAN Nov. 24 8.15 16.38 12.56 22.59 25 8.16 16.37 13.29 26 8.18 16.36 13.58 0.14 27 8.19 16.36 14.24 1.28

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1