Uit de Provincie SPORTNIEUWS U VINDT ALLE bij De treinramp bij Woerden Gevonden voorwerpen BRIDGE SCHAKEN VOETBAL (Voor betere service) Woensdag 23 november '60 DE VR T.TE ZEEUW Pagina 5 TERNEUZEN Kramer's twee-daagse Philips-show. Wapperende vlaggen en een fcestel ijke sehijnwerperverlieh- ting wijzen wel heel duidelijk de ingang van het Jeugdgcbouw ,.De Schakel" in de Kerkhoflaan aan, waar de firma Kramer (Kersstraat) haar twee-daagse show van alle mogelijke Philips- artikelen houdt. Gisternamiddag om half drie had de opening plaats. Reeds -poedig waren er veel belang stellenden die meteen konden zien hoe bijzonder fraai de stands in het Jcugdgebouw zijn opge bouwd. De dames vooral hadden in de eerste plaats aandacht voor de uitvoerige demonstra- tics, die door twee dames wer den verzorgd, waar zij konden zien hoe eenvoudig verscheidene werkzaamheden worden bij het bereiden der maaltijden wanneer zij dc verschillende daartoe ge ëigende Philipsapparatuur ge bruiken. Hel gaat snel, van mislukken iichoeft geen sprake meer te zijn en wat het belangrijkste voor de huisvrouw is, zij ver- I moeit zich er niet mee en deze huishoudelijke apparaten van Philips zijn zodanig op de prak tijk afgestemd dat het schoon maken een kwestie van enkele ogenblikken is. Philips heeft van te voren dc huisvrouw geraadpleegd en met haar wensen rekening gehou den. Dat de bereide spijzen zeker zo goed zijn als wanneer zij „met de hand" zijn bereid konden de dames zelf proeven. Een attrac tie bij deze demonstratie is dan bovendien dat er met een zeer eenvoudige quiz fraaie prijzen zijn te winnen. Wij zouden niet gaarne bewe ren, dat de artikelen in de zaal niet evenzeer de aandacht der dames hadden, maar de heren voelden zich daar toch beter thuis. De firma Kramer heeft een grote keuze in goede en vooral doeltreffende verlichting. Tien tallen soorten en modellen deden de zaal dan ook in een zee van licht baden. Maar daarnaast wordt niet minder de aandacht gevraagd voor radio's en televisietoestel len. Op deze tentoonstelling zijn natuurlijk de nieuwste modellen te bezichtigen. Vooral wat de t. v. betreft kan men echt zien dat hier nog revolutionaire ver anderingen te verwachten zijn. Doch ook de radio vertoont ieder seizoen weer wat anders. Philips streeft na al die jaren nog even hard naar verbetering als in de beginperiode. Een groot aantal gramofooijversterkers in allerlei ju-ijzen-en afmetingen trekken al eveqzeflfci de aandacht en een speciale belangstelling verdient een bandrecorder waarmee men ook stereofonische muziek kan laten horen. Tenslotte vindt men op deze tentoonstelling ook de Philips- scheerapparaten, de infraphil- lampen, die ook weer hoogtezon zijn, electrische kachels, een zeer handig model stofzuiger enz. De drukte van gisteren wijst op een grote belangstelling van de zijde van het publiek. Onge twijfeld zullen ook vandaag nog velen deze interessante show wil len bezoeken. Lezing voor de postzegel vereniging „Philatelica". Maandagavond j.l. werd door dokter Van de Griek alhier voor de leden van bovengenoemde postzegelvereniging een lezing gehouden over de rolzegels, niet te verwarren met de roltand- zegels. In zijn betoog merkte ■spreker op, dat hij het jammer vond, dat sommige verzamelaars alleen maar Nederlandse zegels verzamelden, zodat zij op een ge geven moment op een dood punt kwamen. Toch is het mogelijk, aldus spreker, om met weinig of geen geld mooie verzamelingen op te bouwen, niet alleen andere landen, maar ook beeldverzame lingen, waar het onderwerp dan over ging: de rolzegels. Door de heer F. D. Hamelink werd medegedeeld dat hij juist deze avond was gestart met een jeugdclub. Hij deed een beroep op de leden om deze jongeren te steunen en zich zo nu en dan ook eens op de jeugdclub te laten zien. Na nog enige tijd gezellig bij een te zijn geweest werd de ver gadering gesloten. •Tcugdpostzegelvereniging opgericht. Maandagavond j.l. is alhier een jeugdpostzegelvereniging op gericht. Een groot aantal jonge ren gaf zich als lid op. De lei ding van deze jeugdclub berust bij de heer F. D. Hamelink. Deze zette het doel van de nieuwe club uiteen, waarna enige zegels werden verloot. Ook werd een quiz gehouden, die door Leo Kaijser werd ge- Wonnen. Gelegenheid tot ruiling was {tanwezig. Alvorens dc vergade ring te sluiten spoorde de heer Hamelink de jeugdige filatelis ten aan om zoveel mogelijk leden te winnen. AXEL Vergadering G. M. V. In het verenigingsgebouw van de Geïnformeerde kerk in de Kerkdrecf had vrijdagavond een vergadering plaats van het Ge reformeerd Maatschappelijk Verbond. Deze bijeenkomst werd geleid door de voorzitter de heer K. Riemens. Na het gezamenlijk zingen van Ps. 147 6 las de heer Rie mens een gedeelte uit 1 Co- rinthe 3. Vervolgens ging de voorzitter voor in gebed en hier na riep hij iedereen een wel kom toe. Hij zeide verder dat 't G. M. V. deze vergadering heeft belegd omdat er tegenwoordig zo weinig naar voren komt, dat steunt op een positief Christe lijk standpunt. De spreker van deze avond was ds. R. Houwen uit Zuidhorn. Deze zeide. dat als wij een vergadering als deze, welke be- 1 is als een propaganda- bijeenkomst van het G. M. V. wensen bij te wonen, wij de za ken nuchter en reëel moeten be kijken. Want wij zijn broeders van elkander en als wij in onze beschouwingen andere maat schappelijke bewegingen betrek ken, b.v. de vakbeweging, zullen wij moeten bedenken dat bij al les wat ons scheidt er toch meer is, dat ons verbindt om dat wij broeders in den Here zijn. Mr.ar wij hebben ook vra gen te stellen en te beantwoor den over het maatschappelijke leven Wij weten allen, waar, als dienaars van Christus, onze plaats is in het maatschappelijk werk. En bij welke organisatie het ook is, wij hebben niets aan papieren leder.het gaat om het welbewust meeleven. Als wij een gesprek voeren over de keuze van organisatie leggen wij de nadruk op de C van Christus en de G van het Gereformeerd zijn. Wij willen wel een gesprek met de broeders van het C. N. V. maar dit gesprek dreigt jammer genoeg vast te lopen en dreigt uit te lopen op een loopgra\en- oorlog. Dit is zeer jammer want er zijn feiten op maatschappe lijk gebied. Wij moeten van bei de zijden er van overtuigt zijn dat God ons lief heeft en dit moet ook uitkomen in de ge loofsbelijdenis der ware kerm en deze ware kerk moet telkens op nieuw gereformeerd worden. Naar sprekers mening worden er slechts leuzen verkondigd, maar geen argumenten en dit is een gevolg van de loopgraaf situatie, die bovendien zeer ge vaarlijk is. Willen wij hier uitkomen dan moeten wij beginnen vanuit de Kerk en ons afvragen hoe gaat het bij het C. N. V. en bij het G. M. V. Niemand doet zo maar iets. Er zit altijd een drang ach ter die ons tot een keuze brengt. Wij kunnen vanuit een verschil lend standpunt toch tot een keuze komen. Wij zijn gekomen tot een hernieuwde keuze om dat wij leven in een maatschap pij die steeds verandert en in beweging is. In 1905 zei ds. Talma, dat de vakbeweging noodzakelijk was om voor de arbeider een zekere welstand te bereiken. Zonder organisatie kan de arbeider zich niet verweren in het produktie- proces. In 1905 was er schrijnende nood voor de arbeiders, maar niettemin is Talma toch fel be streden om deze stelling. Maar in 1940 zeide de toenmalige secretaris van het C. N. V. onge veer hetzelfde over het verweer der arbeiders. Vakbeweging, zei spreker, is een spel met woorden en het gaat hier om werknemers in 'n standsvereniging. Het woord welstand wordt nu niet meer ge bruikt, nu gaat het over wei- In 1905 wilde men zich ophef fen uit de diepe nood, maar nu gaat het maar steeds over wel vaart waar geen eind aan komt en wij zien het nu gebeuren dat men zegt „Soli Deo Gloria, aan God alleen de eer, maar ik zal trachten dat ik mijn deel krijg." Hier doen wij de majesteits Gods onrecht aan en wij plaat sen de mens in het middelpunt. En als het C. N. V. zegt wij moe ten doorgaan onder eigen ba nier, dan zeggen wij, dan moe ten wij onder deze banier van daan. omdat wij de kruisbanier in het centrum willen zien. Want realiseert rnen zich wel goed, wat het is te spreken over verweert? Als het C. N. V. zegt geen klassenstrijd te willen, zoals Marx en het N. V. V., be seft het dan wel dat verweer ook strijd veronderstelt. Het gaat hier om strijd tegen ande ren, men roept spanning op tus sen kapitaal en aTbeid. En waar haalt het C.N.V. het recht vandaan om de wapenen op te nemen in de maatschap pelijke strijd. Leest men het laatste jaarverslag van het C. N. V., dan zien wij dat zij de mogelijkheid aanwezig kunnen achten om looneisen te stellen. En hoe staat het met de P. B. O? Deze P. B. O.'s gaan de wet stellen en mensen, die hele maal niets inbrengen in het be drijf, moeten mee gaan beslis sen over het geld van anderen. Ook bij deze situatie steekt het C. N. V. de vuist op naar Den Haag en zegt dat de totstandko ming van de P. B. O.'s veel te langzaam gaat. Met de sociale wetgeving juicht het C. N. V. als er een volksverzekering tot stand komt. Waar gaat dit alles naar toe? vraagt spreker. God dc Here vraagt van ieder van ons een eigen verantwoor delijkheid op onze eigen plaats. De overheid heeft niet het recht om via de belastingdienst deze kosten te verhalen. Wij moeten tegen zulk een overheid zeggen, „U komt van Godswege or u komt niet." En als dan het C.N.V. ..hoe zee" roept bij de totstandkomen van zulk een wet, dan hebben wij de plicht tot spreken en deze banier te verlaten. Men spreekt tegenwoordig van vader Drees en vader öuur- hof maar nooit van de Vader in de hemel. In Engeland was het lord Beveridge die zei dat ieder zijn werkkracht moet kunnen geven tegen een menswaardig bestaan dat de overheid regels moet stellen voor zekerheid van be staan, ook in tijden van hoog conjunctuur. Dus de overheid moet de vooraanstaande werkgever wor den, en de mensen zelf moeten niet meer zorgen, die kunnen desnoods alle dure en onnutte zaken kopen, want gezorgd wordt er toch wel. HetC. N. V. keurt dit alles goed en vraagt om meer vaart bij de P. B. O. en het juicht als er in Straatsburg de grondrech ten van de arbeid zijn vastge steld waar ook plaats is voor staking. Men vergeel de Bijbel en het woord Gods. Wij zeggen: Wees den Heer onderdanig ten goede en ten kwade. Wij heb ben ook onze vragen om maat schappelijk gebied, maar wij roepen ieder op deze te gaan onder eigen banier. Dit is de banier, die gehoor zaam is aan het kruis. Na een korte pauze en het beantwoorden van enige vragen werd de vergadering op de ge bruikelijke wijze gesloten. BOSCHKAPELLE Verkeersongeluk. Op het kruispunt Bossestraat Kerkstraat deed zich een ver keersongeluk voor, waarbij vier automobilisten betrokken waren. Op het moment dat de heer K. uit Stoppeldijk met zijn bestel wagen een personenauto wilde passeren, kwam hij in botsing met een bestelwagen, bestuurd door de heer L. uit Boschkapelle, die juist de Kerkstraat uitdraai de. De bestelwagen van de heer K. botste vervolgens op dé per sonenauto, die op haar beurt te gen 'n lichtmast terecht kwam. De bestelwagen van de heer L. had nog een personenauto op sleep touw en deze wagen maakte er dus een gestrand kwartet van. De materiële schade was zeer aanzienlijk. De bestuurder van de eerste personenauto, de heer Van K. uit Zaamslag, werd met diepe hoofd wonden en een hersenschudding naar het ziekenhuis te Hulst ver voerd. De bestuurster van de ge sleepte auto. mevr. L.de Br. uit Boschkapelle, liep snijwonden op in het gelaat. De beide chauf feurs van de bestelwagens liepen geen letsel op. Dr. Du Puy verleende eerste hulp, terwijl door de Rijkspolitie van Stoppeldijk proces-verbaal werd opgemaakt. NÏEU W-N AMEN Veefraude. Een dezer dagen hebben de kommiezen alhier in de Groot- Kieldrechtpolder 3 stuks vee, n.l. twee bekalfde vaarzen en één stier, inbeslaggenomen wegens een smokkelpoging naar België. De drijvers-smokkelaars wis ten in de duisternis to ontkomen. Men schat de waarde van het inbeslaggenomen vee op 2000. STOPPELDIJK. Postcommandant Rijks politie. Met ingang van 1 december a.s. is benoemd tot postcomman dant van de Rijkspolitie alhier de heer F. Amendt. momenteel wachtmeester le klas bij de Rijks politie tc Lamswaarde. IJZENDIJKE- Schieting liggende wip. In café P. Martens werd een schieting gehouden op de lig gende wip. Het aantal deel nemers bedroeg 74. De uitslag gaf een Belgische overwinning te zien. Hoogvogel: J. Mathijs. Water land-Oudeman (B.); le zijvogel: N. Immerzoete. Kesselaere (B.) 2e zijvogel: R. Claeijs. Watervliet tB.)le kalvogel: P. Martens, IJzendïjke; 2e kalvogel: R. Claeijs Watervliet (B.). Geen slachtoffers meer gevonden De gehele maandagnacht heb ben de mannen van de spoor- weg-ongevallendienst koortsach tig gewerkt aan het herstel van dc spoorlijn. Eerst tegen de mor gen toen het wat lichter werd kon men beginnen met het op ruimen van de gekantelde trein stellen. Er zijn geen slachtoffers meer gevonden. Sinds kort voor zeven uur gisterochtend wordt tussen Gouda en Utrecht over één spoor gereden. Tussen Har- melen en Woerden wordt over verkeerd spoor gereden. Reizi gers van en naar Den Haag en Rotterdam stappen in Gouda over. De dienst wordt onderhou den met elektrisch stroomlijn- materieel. Er zijn bussen inge legd tussen Utrecht en Vleuten en Woerden, terwijl men per trein weer verder kan van Woer den naar Leiden. Op het baanvak nabij Woerden is in de nacht van zaterdag op zondag j.l. een nieuwe wissel ge legd. Tevoren was reeds beslo ten. dat op dit baanvak slechts met een snelheid van 40 km per uur gereden mocht worden. De machinisten zijn hiervan op de hoogte gesteld. Elke machinist ontvangt in dergelijke gevallen bij zijn dienstrooster een instruc tie die moet worden afgetekend. Inmiddels hoeft de officier van justitie in Utrecht opdracht ge geven. om bij het depót Rotter dam van de Nederlandse Spoor wegen. tot welk depót de betrok ken machinist behoort, te onder zoeken of de instructie ook af getekend werd. Op het baanvak zelf was het gevaarlijke punt ook duidelijk aangegeven met de letters „L" (langzaam), „A" (aanvang) en ..E" (einde). Vermoed wordt, dat door de machinist met een veel hogere snelheid dan 40 km is ge reden. Zowel door dc spoorwegen als door de justitie wordt een on derzoek ingesteld. Hangende dit onderzoek zal de machinist in de rangeersdienst worden geplaatst. Hij zal eerst psychologisch en medisch worden getest. HAMMARSKJOELD HEEFT GELDGEBREK V. N.-operatie in Kongo loopt gevaar De algemene V. N.-secretaris, Hammarskjoeld, heeft maandag in de begrotingscommissie ge zegd dat do V. N.-operatie in Kongo het gevaar loopt, dat zij wegens geldgebrek moet worden gestaakt. Als er voor het eind van het jaar geen 20 miljoen dollar bin nenkomt, aldus Hammarskjoeid, zal de Verenigde Naties het nieuwe jaar binnengaan met een zo goed als lege schatkist. Hij zei dat het gevaar bestaat, dat het werk van de Verenigde Naties in Kongo, dat tien mil joen dollar per maand kost, moet worden gestaakt. De secretaris-generaal sprak niet over de weigering van de landen van het Sowjet-blok om bij te dragen in de kosten van het optreden van de V. N.-strijd macht in Kongo en het Midden- Oosten. Wel bestreed hij Sow- jet-beschuldigingen, dat hij te royaal met het geld van de Ver enigde Naties zou omspringen. Volgens hem waren er geen bui tensporige uitgaven gedaan. SCHEEPSBOTSING IN DE NOORDZEE Het 20.910 ton metende schip „Orechief" dat uit Rotterdam naar Hamburg was vertrokken, is dinsdagochtend vroeg in de Noordzee positie 53.35 graden noorderbreedte en 07.50 ooster lengte in botsing gekomen met de 7641 ton metende „Brook lyn Heights", die uit Bremerha ven onderweg was naar New York. De „Orechief" vaart onder Li beriaanse vlag, terwijl de „Brook- lpn Heights" eigendom is van de „Isbrandtsen"-Lijn te New York. De ..Brooklyn Heights" keerde met onbekende schade, naar Bre merhaven terug. De „Orechief" zette zijn reis naar Hambuig voort. De eerste extra prijs wist de heer A. Boeije uit Biervliet in de wacht te slepen. De tweede extra prijs ging naar A. Pauwels, Bouchaute (B.). ZAAMSLAG Gevonden voorwerpen. Aan hel bureau van de Rijks politie alhier zijn als gevonden de volgende voorwerpen aange geven, welke terug te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Sigarettenaansteker. Rozema- rijnstr. 23; portemonnaie met inhoud, Axelsestr. 77, Zaamslag. Foto: gekantelde rijtuigen. ARTSEN VERLATEN CUBA Het nationale Cubaanse medi sche college heeft dinsdag 49 chirurgen als verraders gebrand merkt. omdat deze het land heb ben verlaten. Tot dusver zijn 259 artsen uitgeweken. Beroepsverenigingen die ern stig bezorgd zijn over het aantal leden dat de wijk neemt, hebben onlangs een bijeenkomst gehou den, waarin zij steun betuigden aan het bewind van Fidel Cas tro. TERNEUZEN. Aan het bureau van politic zijn als gevonden aangegeven de volgende voorwerpen, die terug te bekomen zijn aan de daarach ter vermelde adresen Polshorloge, Van Cleemputte, Eaandijk 15; bruine kinderwant, Leo Eggebeen, Nieuwstr. 16; bruine kinderportemonnaic met inhoud, Aagje Dekenstr. 8; étui met regenkapje, Sanderse. Da Costastr. 2; step op luchtbanden. Dieleman, Rozenstr. 108; paar rubberlaarzen, Willeboordse, Margrietstr. 19; biege damespor- temonnaie met inhoud, Scheelc, Margrietstr. 23; vierkleuren pot lood, I. Goudswaard, Rozenstr. 182; schepriek, Moens, Tramstr. 47; speld, Hommers, Noordstr. 6; vulpen, Maas. Kastanjelaan 56; katje, Van der Peijl, Jacob Catsstr. 21; rode kinderhand schoen, M. de Feijler, Tuinstr. 22, vulpen met gouden pen, Over- beeke, Axelsestr. 2; rood-bruin damesrijwiel, G. Molegraaf, Nar- cisstr. 36; klein rond doublé dameshorloge. Harms, Westsluis P 15; buitenband van auto, Crin- ce, Dekkerstr. 12; zilveren bro che, Rob Vermeulen. Narcisstr. 11; grijze gebreide kinderwant. Jan de Bree. Kol B 34. Hoek; zeil doeken tas. Van Kerkvoort, West- sluis P 16a; zakmesje. Gemeen tebode, Gemeentehuis; bankbil jet, Van Liere, Klaassenstr. 17. Aan het Bureau van politie ::ijn gedeponeerd: wanten en hand schoenen, sleutels, 2 contactsleu tels. moersleutel, dop van ben zinetank, papierenzak met brei- wol en garen, ballpoint, wieldop van Volkswagen, witte wollen sjaal, want en zakdoek. VIJFDE RONDE IN DE BONDSPARENCOMPETITIE Alleen de hoofdklasse speelde in de 5e ronde der parencompe- titie, die in hotel „Rotterdam" te Tcneuzen gehouden werd. De uitslag. Hr en mevr. Mulder, Terneuzen 46 Hh Van Veende Smet, Oostburg 42,5 Hh RanschaertRemery Sas van Gent 42,5 Hh v. d. GoesWage Luetor 41,5 Hh v. d. PoelIJsebaerl Luctor 41 Hh De Jongde Meurichy Hulst 38,5 Hr en mevr. Voorhans Luctor 36 Hh AlCattoir, S. v. G. 36 Het zene-toernooi te Ubbergen De beslissingsvierkamp te Ub bergen is dinsdag voortgezet met het uitspelen van de afge broken partijen uit de tweede ronde. De uitslagen waren: MatanovicVan Scheltinga 0—1. BertokBilek 01. De stand luidt nu 1 en 2. Van Scheltinga en Bilek, beiden 1' 2 pnt; 3 en 4. Bertok en Matanovic, beiden Va pnt. Het zóne-tornooi te Ubbergen is dinsdag voortgezet met de partijen van de tweede ronde. De uitslagen waren Barendregt—Ojanen, afgebroken SkoeltiLarsen 212 Lopez GarciaDuckstein 0- 1 TeschnerJohannesen, afgebro ken OlaiiSonSchuster, afgebroken. De stand na de tweede ronde luidt 1. Duckstein, 2 pnt.; 2. Larsen, 1' pnt.; 3. Olafsson 1 pnt. -f 1 afgebroken partij; 4. Skoeld pnt.; 5, 6 en 7 Teschner, Schus ter en Johannesen, allen 0 pun ten en 2 afgebroken partijen; 8, 9 en 10 Ojanen, Lopez Garcia en Barendregt, allen 0 pnt. en 1 afgebroken partij. Rechtspleging op korte termijn Een onverlaat, die tijdens een voetbalwedstrijd een lege fles naar een van de spelers wierp, is ter plaatse veroordeeld tot tien jaar tuchthuisstraf. Het ge beurde in Kirovograd, waar de ontmoeting plaats vond tussen „Zvezda" (Kirovograd) en een ploeg van het Rusische leger uit Lvov. De toeschouwers waren over de euveldaad zo verontwaardigd, dat zij eisten dat de man nog in het stadion zelf veroordeeld zou worden, hetgeen gebeurde. Voetbalsalarissen in Britse parlement De actie van de Britse voetbal lers, die met een staking drei gen als de salarissen niet wor den verhoogd, is maandagavond het onderwerp van gesprek ge weest in het Blitse Lagerhuis. De saiariskweslie werd te ber de gebracht door Philip Good- hart, afgevaardigde van Becken- ham in het graafschap Kent. Om het standpunt van de voetballers te verdedigen haalde de afge vaardigde een zaak aan, die nog al wat stof heeft doen opwaaien. Het gaat hier om de transfer van George Eastham, die vrijdag j.l. overging van New-Castle United naar Arsenal voor de somma van ruim 500.000, „Dit bedrag", aidus verklaarde Goodhart, „is het onbetwistbare bewijs dat Arsena! de waarde van Eastham bijzonder hoog aan slaat. De som is echter drie of vier maal zo hoog als Eastham ooit in zijn verdere voetbalcar rière zal verdienen met inbegrip van premies, onkostenvergoedin gen enz. enz., als men aanneemt dat Eastham nog tien jaar zal spelen." Concluderende, betoogde de af gevaardigde van Eeckcnham, dat men niet mag blijven vasthouden aan een systeem, dat zoveel fei len tooni. De Engelse voeiballers zouden gisteren samen met de clubbe stuurders een bijeenkomst heb ben in het ministerie van Ar beid, waarvan de minister de voor 13 december a.s. voorgeno men voetbalstaking tracht te voorkomen. PHILIPS NOORDSTRAAT Ï02 TELEFOON S128 TERNEUZEN

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3