Uit d IN DS GRSSP VAN DS ANGST Binnenlands nieuws U VINDT RECHTSZAKEN B. en W. van Axel zonden beleidsnota aan de gemeenteraadsleden AGENDA KERKDIENSTEN Vergadering Algem. Bond van Gepensioneerden te Axel Pagina 2 n E V R IJ E ZEEUW Woensdag 23 november '60 MATROOS VAN DE „KAREL DOORMAN1' DIE MEDE-SCHEPELING DOOD STAK OP SCHIPHOL ONDER ARREST GESTELD SALARISSEN OVERHEIDSPERSONEEL ANTI-FRANCO INCIDENT „Miljonair" veroordeeld Dodelijke aanrijding berecht Verdwenen zoon van Westduitse officier in Oost-Duitsland DRIE MILJOEN NEDERLANDSE KINDEREN ZIJN INGEëNT TEGEN DE POLIO DE HONDERDDUIZEND OP LOT 3621 ONTHULLINGEN VAN EICHMAN Jodenmoordenaar: „Ik ben een gevoelig mens" Woensdag 23 nover Dinsdagochtend is de 22-jarige matroos van het vliegkampschip ..Karei Doorman"» Gerrit A. M. uit Olst, die op 22 oktober j.l. voor een nachtclub in Sydney (Australië) tijdens een ruzie een mede-schepeling doodstak, met een DC-8 lijntoestel van de K. L. M. op Schiphol aangekomen, waar hij werd opgewacht door een uit twee man bestaande ma rine patrouille van de Konink lijke Marine. Hij had de reis can Sydney naar Nederland onder bewaking gestaan van oen luite nant-ter-zee en zal in Nederland berecht worden. De aankomst op Schiphol van de arrestant, die eerst werd op gevangen door de Koninklijke Marechaussee en vervolgens aan de marine-patrouille werd over gedragen, verliep geruisloos en baarde geen enkel opzien. Onop gemerkt door zijn vele tientallen mede-pasagiers wandelde hij, gekleed in burger, naar de aan komsthal en werd in het kantoor van de marechaussee binnen ge leid. Nadat enkele paspoortfor maliteiten waren vervuld werd hjj door de marine-patrouille naar een op het platform gereed staande auto geleid, waarin men hem naar de artillerieschool Fort Erfprins in Den Helder overbracht. Na de fatale ruzie ln de nacht van zaterdag 22 op zondag 23 ok tober werd M. in Sydney gear resteerd en door de Australische justitie vastgehouden, ondanks pogingen van de commandant van de „Karei Doorman" om hem aan boord te krijgen met de toezegging, dat de jongen in Ne derland zou worden berecht. Daarna ondernam de Nederland se regering stappen om zijn uit levering te bewerkstelligen, maar het centrale hof van Sydney verlengde het voorarrest en aan vankelijk leek het er op alsof M. in Australië terecht zou moeten staan. Inmiddels was het stoffelijk overschot van het slachtoffer, Nicolaas Villanueva uit Dor drecht, die gehuwd was en een kind had, in Sydney ter aarde besteld. De vorige week echter stemden de Australische autoriteiten er in toe M. aan Nederland uit te leveren. Maandag werd hij op transport gesteld en zo arriveer de hij gisterochtend op Schiphol. Hij zal zich in Nederland voor de 7eekrijgsraad voor zijn daad moe ten verantwoorden. De centrale commissie voor georganiseerd overleg heeft gis teren de gehele dag beraad slaagd over de beginselen van het salarisbeleid voor het over heidspersoneel in het kader van het algemene loonbeleid van de regering. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter van de centrale commissie, prof. N. E. H. van Esveld en werd bijge woond door de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus. De staats-secretaris van Sociale Zaken, de heer B. Roolvink, woonde een deel van de vergadering bij. Aan het einde van de vergade ring werd over het hierna vol gende in de centrale commissie overeenstemming bereikt. Een der centrales kon zich daarmede niet verenigen. Voor de periode tot 1 januari 1962 is een .gedragslijn afgespro ken, die onder meer inhoudt, dat voor drie groepen van over heidspersoneel de nog te treffen voorzieningen worden gefinan cierd buiten de tot nog toe ver-, leende verbetering met 6,2 pro cent van de loonsom. Ten aanzien van het na die datum te voeren beleid zal de loonontwikkeling in het be drijfsleven richtsnoer zijn. De wijze van concretisering van dit. beleid zal in 1961 een onderwerp van studie uitmaken. Het overleg over de salarië ring van de politie zal nu op de kortst mogelijke termijn wor den heropend. Nader vernemen wij, dat, c',e centrale welke zich niet met de bereikte overeenstemming kon verenigen, de bij het N. V. V. aangesloten algemene centrale van overheidspersoneel is. Bij de jaarlijkse herdenking \an de dood van José Antonio Primo de Rivera, de stichter van de Spaanse falangistische partij, heeft zich dinsdag een incident voorgedaan. Toen tijdens een mis jn de basiliek in de vallei ran de gevallenen, die werd bij gewoond door generaal Franco, op het ogenblik van de consecra tie vrijwel alle lichten waren ge doofd, riep een stem ..Franco is een verrader". Toen de lichten weer aangin gen. trachtten falangisten een jonge man aan te vallen, die de belediging aan het adres van het staatshoofd zou hebben geroe pen. De man, een 22-jarige on derwijzer, werd door de politie in hechtenis genomen. De Rivera, die in 1936 door republikeinen werd tereehtge- ^eid, ligt vóór het hoogaltaar in de basiliek begraven, DODELIJK ONGEVAT, In de Ursulakliniek in Wasse naar is gisternacht overleden de 55-jarige mevr. M. C. Radder ge boren Hubert. Zij was 's mid dags bij het schoonmaken van de portiektrap van haar woning aan de Dierenselaan in Den Haag, waar kwajongens een brandje hadden gesticht, van de trap gevallen. Met. ernstig letsel aan het hoofd werd zij opgeno men in de Ursulakliniek in Was senaar, DOOR ZANDAUTO OVERREDEN In Drachten is gistermiddag de 12-jarige Gerlof Gerrit Hoek stra uit Garijp, die op zijn fiets op weg was van school naar huis, door een zandauto overre den. Hij overleed aan zijn ver wondingen tijdens het vervoer naar het, ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde, toen 'n vriendje, dat zich een eind- weegs door de auto had laten trekken, na een waarschuwing van de chauffeur los liet, waar door beide jongens ten val kwa men. Gerlof Hoekstra kwam daarbij onder het linkerachter wiel van de zeer langzaam rij dende auto terecht. BINNENBRAND Maandagavond om kwart voor acht is brand ontstaan in een chemische stomerij aan de Prins Hendrikstraat. 55 in Den Haag. De brandweer bestreed 't vuur met twee nevelspuiten, maar kon niet. verhinderen dat een bedrijfsruimte van 3Vs bij 8 meter totaal uitbrandde. De brand ontstond doordal 'n ontlüchtingspijp van een stoom ketel, die langs een plafond van zachtboard liep, dit. plafond door stralingswarmte deed ont vlammen. Alle in de ruimte aanwezige kleding en apparatuur ging ver loren. Het. totale bedrag der schade is niet bekend. REIZIGER In een hotel te Dordrecht heeft de politie aangehouden een 16-jarige Duitse jongen H. P. M. afkomstig uit Bad Godes- berg. Hij was in het bezit van een bromfiets die hij zondag avond in Raamsdonksveer had weggenomen. De jongen was sinds vier weken spoorloos. Hij is weggelopen van huis en heeft rondgezworven in Italië, Dene- De zich noemende Alex Flor, die opgegeven heeft geboren te zijn 11 april 1928 en geen vaste woon- en verblijfplaats in ons land heeft, is gistermorgen door de rechtbank te Rotterdam ver oordeeld tot drie jaar gevange nisstraf, met aftrek van voorar rest. Deze man. die onder aller lei valse namen in het buiten land met de justifie in aanra king is geweest, heeft in Neder land tienduizenden guldens zich wederrechtelijk toegeëigend, n.a. in Rotterdam. Den Haag en Amersfoort. Hij is reeds veroor deeld in België, Zwitserland, Frankrijk en Duitsland en was nog maar enkele maanden vrij, toen hij naar Nederland kwam, waar hij wel „de miljonair" ge noemd werd. Er was vier jaar gevangenis straf met aftrek tegen hem ge- eist. Tegen dc 19-jarige pakhuis knecht N. J. M. uit Oostzaan heeft dc officier van justitie bij dc rechtbank tc Amsterdam gis termiddag terzake van het ver oorzaken van een aanrijding met dodelijke afloop drie maanden gevangenisstrat en drie jaar ont zegging der rijbevoegdheid ge ëist. Op zondagavond 3 april j.l. had de jongeman met oen grote personenauto uit 1950, die hij 14 dagen tevoren voor 300 had ge kocht, op de Oostzanerdijk dc in een bocht voor hem fietsende 44-jarige nachtwaker C. Weijer- strass aangereden. Deze was dc volgende dag aan de opgelopen verwondingen overleden. Verdachte verklaarde, dal hij helemaal rechts van dc weg met een snelheid van 60 a 70 km rij dend de snelheidsmeter was echter stuk verblind was ge raakt en pas op circa één meter voor zich de voor hem uil rijden de fietser had gezien. Hij had pas zijn rijbewijs, dat echter, na dat hij een maand later op dc Oostzanerdijk opnieuw een aan rijding had gehad, etc or de Com- misaris der Koningin ongeldig was verklaard, nadat M. bij oen iier-examen op theorie was ge zakt. Uit het technisch onder zoek van de politie was geble ken dal de rechterkoplamp van dc aulo geen glas had on het chroom van binnen bijna geheel verroest was. De officier nam aan dat de verblinding oen rol heefl ge speeld, die echter maar even kan hebben geduurd hetgeen met zich meebrengt dat M. het re flecterend achterlichtje van de fietser heeft moeten zien. De verdachte had volgens de officier met ten auto waar een en ander aan mankeerde met te grote snelheid op een moeilijke en gevaarlijke weg gereden. De raadsman achtte in tegen stelling mot de officier hot pri mair ten laste gelegde feit niet bewezen doch wel hot subsi diaire: het in gevaar brengen der verkeersveiligheid. Uitspraak 6 december. marken. Frankrijk. België en Nederland. De rijkspolitie te Raamsdonksveer heeft zich voorlopig over hem ontfermd. BABY DOOR VERWAARLOZING GESTORVEN 7 In RotterdamZuid heeft zich een ernstig geval van ver waarlozing voorgedaan. In ver band daarmee zijn een 47-jarige man en diens 37-jarige echtge note gearresteerd. Ongeveer een week geleden overleed n.l. on der verdachte omstandigheden hun tien maanden oude baby. De kinderpolitie werd van het geval in kennis gesteld en deze is er na een ingesteld onderzoek toe overgegaan het echtpaar aan te houden en voor de offi cier van Justitie te leiden. In hoeverre de doodsoorzaak ge zocht moet worden in de ver waarlozing moet nog worden nagegaan. Hangende het verde re onderzoek wenste de politie geen nadere inlichtingen te ver strekken. VECHTPARTIJ OMDAT CAFÉ GESLOTEN WAS Gisternacht, omstreeks kwart over één wilden een paar opge schoten jongelui de toegang forceren tot een café aan een plein in Den Haag, dat. reeds ge sloten was. Er ontstond oen vechtpartij met. mensen, die zich met het geval bemoeiden. Daarbij sneuvelde een ruit van het café en kreeg één van de jongelieden, de 23-jarige los werkman L. G. G. M. van een onbekende een messteek in de rug. In het militair hospitaal werd hem eerste hulp verleend, waarna hij werd overgebracht naar hel. gemeenteziekenhuis aan de Zuidwai. Zijn toestand is redelijk. ■j In de fles.Tost geheel op 2 Als pap .Montert niet 2 Droog uit de hand héérlijk van smaak! LIGA Krachtige Kost voor het De 16-jarige Dieter Götze, de zoon van een majoor bij de staf van de Westduitse territoriale verdediging in Bad Godesberg, blijkt in Oost-Duitsland terecht te zijn gekomen. De jongen werd sinds 10 november vermist. Majoor Götze ontving van een hem onbekende man in Oost- Berlijn een brief, waarin deze hem uitnodigde op een bepaalde dag naar Oost-Berlijn te komen om een afspraak voor een ont moeting met zijn zoon te maken. Hij mocht echter hierover met niemand spreken. Volgens de brief bevond de jongen zich bij een neef van de briefschrijver in de omgeving van Berlijn. In de enveloppe zat ook een korte brief van de jongen, die schreef dat hij zich bij een vriend in Midden-Duitsland bevond en dat hij daar zou blijven. Zijn ouders waren echter van het bestaan van deze vriend niet op de hoog te. Volgens een woordvoerder van liet Westduitse ministerie van Defensie duidt de vorm van de brief van de jongen erop, dat de inhoud hem gedicteerd is. WOENSDAG 23 NOVEMBER TERNEUZEN Luxor-Thea- ter, 8 uur: „De reis om de wereld in 80 dagen". Coneerlgebouw: V.A.R.A.- feestvisite. Garage oude kazerne. Nw.- straat: Publieke veiling van 100 dekkleden en tentzeilen. Jeugdgebouw „De Schakel" 2.30 en 7.30 uur: Kramer's Grote Philips show. Patronaalsgebouvv, grolc vogelshow. DONDERDAG 24 NOV. TERNEUZEN: Gebouw Ar beidsbureau, Nieuwstraat 22, 7.30 uur: Emigratie-voorlich tingsbureau. Op het ogenblik zijn rond drie miljoen Nederlandse kinderen ingeënt tegen de polio. Dit komt neer op ongeveer 90 procent van alle kinderen die voor vaccina tie in aanmerking komen, aldus een bericht van het Prinses Bea trix Polio Fonds. Misschien niede dank zjj dc inenting', zo bericht het fonds, is het aantal gevallen van kinder verlamming, dat dit jaar In ons land is aangegeven, aanzienlijk lager gebleven dan dat in onze nabuurlanden. Van 1 januari tot en met 5 november 1960 zijn 20 gevallen aangemeld. Hoewel dit het vier voud is van het aantal, dat in de overeenkomstige periode van '59 werd geconstateerd, is het klein vergeleken bij de cijfers van Bel gië en West-Duitsland. Tn België, waar ongeveer 55 procent van de in aanmerking komende kinderen is gevacci neerd, doen zich sinds september tussen de 15 en 20 gevallen per week voor, in West-Duitsland niet minder dan ruim 200 ge vallen per week. Van de bonds republiek is het aantal en per centage ingeente kinderen niet nauwkeurig bekend. De bestrij ding van de polio is daar een zaak van de 'afzonderlijke lan den. Aangenomen mag worden, dat het percentage aanzienlijk lager ligt dan in ons land. Door het college van B. en W. werd ter toelichting van het ont werp gemeentebegroting 1961 aan de leden van de raad een be leidsnota toegezonden, waaraan wij ontlenen: Naast hetgeen reeds in de ont- werp-begroting is geraamd en terloops in het voorwoord is aan gestipt, willen wil, de indeling der begroting op de voet volgend, in enkele korte punten medede ling doen van de verschillende onderwerpen, die bij ons beleid in het komende jaar onze speciale aandacht zullen hebben. N OODSLACHTPLAATS In de eerste plaats vragen wij uw aandacht voor de noodslacht- plaats aan de Prins Maurits- straat. Deze noodslachtplaats voldoet absoluut niet meer aan de daaraan te stellen eisen. De kosten van het in orde brengen van dit gebouw zouden zeer hoog zijn. Hierbij komt nog, dat een noodslachtplaats zowel uit een oogpunt van volksgezondheid als om stedebouwkundige redenen in een woonwijk niet past. Als centrum-gemeente voor de vleeskeuringsdienst dient Axel ovei' een noodslachtplaats te blij ven beschikken. Wij zijn derhalve voornemens tc bevorderen, dat het bestaande gebouw wordt gesloopt en daar voor in de plaats een nieuw ge bouw wordt gesticht op hot ter- rpin van gemeentewerken aan dc Buitenweg. Het ligt in onze bedoeling te zijner tijd hiervoor contact op te nemen met de kringgemeenten. DONDERDAG 24 NOVEMBER. Dankdag voor het gewas.) Ned. Hervormde Kerk. Hoek: 10 uur Ds. W. J. van Meeu wen. Terneuzen: 7.30 uur n.ni. Ds. J. Scholten. Zaamslag: 9.30 uur Ds, Ph. M. Bccht. Gereformeerde Kerk, Terneuzen7.30 uur Ds. W. C. van Hat tem. Geref. Kerk (Vrijgemaakt). Terneuzen: 3 uur Ds. H. Smit: 7 uur Ds. C. v. d. Jagt van Zoute- spui. Chr. (icref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 uur Ds. M. Baan, van Dordrecht. Gereformeerde Gemeente. Axel: 10 uur en 3 uur Ds. H. Rijk- sen, van Gouda. Gereformeerde Gemeente. Terneuzen (Frans Halslaan): 10 uur en 3 uur Ds. W. Hagc, van Middelburg. WONINGBOUW Wat de woningbouw betreft, zal er naar worden gestreefd, zo wel de houw van woningwet woningen als de particuliere bouw in sterke mate te bevor deren. Daartoe zal onder meer het uitbreidingsplan „Noord- Oost" door de aanleg van diver se straten verder worden ontslo ten. Het is niet. onwaarschijnlijk, dat in onze gemeente een nieuwe in dustrie zal worden gevestigd. In verhand daarmede zullen meer dere voorzieningen moeten wor den getroffen, waaronder het bouwrijp maken van gronden voor de woningbouw. De oppervlakte van dc thans in de gemeente nog aanwezige bouwrijpe grond vermindert snel als gevolg van de particuliere bouw en de bouw van de 18 en 16 woningwetwoningen. Er zal daarom worden uitgezien naar andere gronden, welke kunnen worden geschikt gemaakt als bouwgrond. Een wijziging van het bestaan de uitbreidingsplan zal daartoe noodzakelijk worden. Bijzondere aandacht zal wor den geschonken aan het onder houd van de straten, pleinen, we gen en trottoirs. Met name kan hier worden genoemd de verbe tering van de Jnlianastraat. De reconstructie van de Oudeweg zal opnieuw worden bekeken. De aanleg van een voetpad langs de Kanaalkade zal worden bevor derd. Dc verbindingsweg Evertsen- straat—Walstraat zal zo mogelijk in de loop van 1961 verder wor den gerealiseerd. In de bovenzaal van „Het Centrum had een vergadering plaats van de Algemene Bond van Gepensioneerden van het Burgerlijk Pensioenfonds, afde ling Oost Zeeuws-Vlaanderen. Na een kort openingswoord van de voorzitter, de heer J. van Riet uit Terneuzen, beleef den de aanwezigen een humoris tisch intermezzo. In een blad had eind vorige week reeds een verslag gestaan van de gistermiddag gehouden vergadering. Een lid had zich na het lezen van het verslag bij het bestuur beklaagd waarom zij geen convocatie had ontvan gen De voorzitter zette een en an der recht en zeide dat de cor respondent een wat al te grote ijver aan de dag had gelegd. Men was n.l. een paar dagen te vroeg. Daar inmiddels excuus was aangeboden over deze plaatsing werd een en ander als afgedaan beschouwd. De secretaresse, mevr. Ferket -v. Damme uit Sas van Gent, deed voorlezing der notulen van de vorige vergadering en bracht ook verslag uit van de algemene vergadering welke op 24 juni te Utrecht was gehouden. De vergadering beloonde deze verslagen met, applaus. Het Rotterdams H. B.-lid, de heer v. d. Walle, zette in een be vattelijke rede de verlangens van de gepensioneerden uiteen. Hij zei. dat in het verleden het heden ligt, n.l. omdat er op 1 januari 1957 een en ander is gebeurd op het gebied van de pensioenen. Toen is n.l. "in werking getreden de A.O.W., en ook een wet die voorzag in 'n toeslag voor de gepensioneer den uit het Burgerlijk Pensioen fonds. Maar tevens is toen ook van kracht geworden de korting op de pensioenen in verband met het genot van de A. O. W. Dit. is door cms altijd aange voeld ais een schrijnend onrecht. Er is op parlementair niveau veel over gepraat maar er is nog niets concreets tot stand geko men. Er is een wet in uitzicht ge steld. die op 1 april 1960 bij de Kamer zou zijn ingediend, maar deze is er nog niet. De minister heeft hiervoor als excuus opge geven dat er op dit gebied reeds zoveel andere dingen aan de orde zijn geweest. Nu schijnt 't zo gezocht te worden dat de nu toegepaste 2 korting zal wor den teruggebracht tot 1,4 °t> en ook is hierbij gezegd, dat bij nieuwe toeslagen de weg ge- effend zal worden tot algehele opheffing, der korting. Dus. zei spreker, dit komt er op neer, dat men onze onrecht vaardig opgelegde korting wil gebruiken voor nieuwe toesla gen. Er wordt ook gesproken over waardevast pensioen, waar mede wij kunnen instemmen, mits eerst de kortingen afge schaft worden. Een staatscommissie onder leiding van prof. Van Poelje heeft over deze materie uitvoe rig gerapporteerd, maar het schijnt dat de regering deze voorstellen niet in zijn geheel wil overnemen. Al met al is het een lijdens weg. Dit geldt ook voor de ziektekostenverzekering, waar voor nu een interim regeling wordt verwacht. Wij, als bond van gepensio neerden, kunnen weinig macht ontwikkelen voor onze eisen. Wij kunnen enkel maar appele ren aan hetgeweten der over heid. Daarom deed hij ook een beroep om toch vooral te trach ten het ledental uit te breiden. Uit de vergadering kwamen nog enkele vragen betreffende de sanering van de tekorten op de pensioenfondsen en of het H. B. wel voldoende contact heeft met de diverse fracties uit de Tweede Kamer. Deze vragen werden tot tevredenheid beantwoord, waarna de heer Van Riet deze goed geslaagde en bezochte vergadering sloot. ik door 119) KARL UNSELT (Nadruk verboden.) Vandrey, die zich niet gemak kelijk uit dr plooi liet brengen, zei strijdlustig: „Fn, wat zoekl u hier?" „Waehl, totdal je iets ge vraagd wordt," antwoordde een dei' bonkige mannen, die een half hoofd groter was dan zijn metgezel, alhoewel ook die niet bepaald onder de maat was. ..Collega Braun," 7.0 wendde hij zich lot Trude en met zijn blik, die er op berekend was haar bang te maken, prikte hü haar als 't ware als een vlinder aan de sofa vasl. Trude keek hem aan. Een angst, zoals zij nog nooit in haar leven bespeurd had. maakle zich inwendig van haar meester, maai' zij verzette zich me( alle kracht tegen en zei op een bijna wrevelige loon: ...Ja, dat ben ik. Moet u soms mijn legitimatiebewijs zien?" De leren zuilen, robots van een.ge nadeloze organisatie, bekeken haar, met de handen in de zak ken van hun jas. als een slacht offer, dat hun niet meer kon ont komen. „Waar is Buschmann?" vroeg 1111 de kleinste en liet was alsof zijn lippen geen moment van elkaar gingen. „Ik ken geen Buschmann,' ant woordde /.ij Rj'ompt en zonder ook maar oen seconde na le den ken. ..Zo. ken je geen Buschmann?" Dat klonk dreigend en 7.0 scherp als een valbijl. „Misschien ken je dan een zekere Grabert?" „Ja, natuurlijk ken ik die.' „Waarvan?" „We hebben als kinderen sa men gespeeld. Zijn ouders Waren onze huren." De mannen keken elkaar een ogenblik aan. Toen zei de lang ste: „Wanneer is hij het laatst hier gpwpest?" Wat zal'ik daarop antwoorden, vroeg zij zich snel af, want 7,ij vermoedde, dat dit een gevaar lijke vraag was. „Eergisteren, of gisteren, dat weet ik niet meer zo precies," antwoordde zij. „Was hij alleen?" „Neen. hij had een chauffeur van eop vrachtauto hij zich." „Wat hebben die vragen eigen lijk le betekenen?" mengde Van drey zich moedig in het gesprek. „Hou jij je bek," viel de groot ste tegen hem in. „Wie ben jij eigenlijk „Kameraad Vandiev, werk meester in het volksbedrijf voor heen Möller en Schumacher, als je '1 precies wilt weten." „En wat doe jij hier?" „Ik mag toeh zeker wel mijn nicht een bezoek brengen?" „Zo, is dat een nicht van je?" Hij schraapte zijn keel. „Weet jij, dat je nicht in een samenzwering betrokken is?" „Nee, dat is volkomen nieuw voor mr," zei Vandrey en begon smakelijk te lachen. Toen deed hij een paar trekken aan zijn pijp en zei: „Jongens, maken jullie je nu niet belachelijk. Tru de en samenzweren „Met wie zou ik samenzwe ren?" vroeg Trude en probeerde argeloos te lachen. De andere twee deden alsof zij dè vraag niet hoorden. „Was Grabert hier met een man die Hintertür heet?" wilde de grootste nu ineens weten. „Nee," antwoordde Trude een beetje opgelueht. „Die man ken ik niet. Het was maar do chauf feur". De kleinste onderbrak haar met een handbeweging. „Hou daar maar over op. Dat hebben we allemaal al gehoord van je ouders." „Waar zijn mijn ouders?" vroeg zij ontstemd. „Dat zul je nog vroeg genoeg tc weten komen." kescn zii als antwoord, dat gepaard ging aan een veelzeggend gegrijns. De kleinste liep de kamer door, maakte de deur naar de keuken open en liel zijn blik door die ruimte dalen. „Waar gaat dat naar toe?" „Naar de tuin", antwoordde Trude en begon weer het koper van haar koppel te poetsen. „Wat was dat voor een dame, die Buschmann of voor mijn part Grabert, de naam speelt geen rol, een bezoek gebracht heeft?" vroeg de grootste ineens, die in de kamer was achtergebleven, terwijl zijn kameraad de slaap kamer, die achter de keuken lag, onderzocht. „Wat voor een dame bedoelt u?' vroeg Trude, zonder van haar werk op tc kijken, om tijd te winnen. „Stel niet zulke idiote vragen," viel hij tegen haar uit, anders neem ik ie meteen al mee. Jij kende die dame." „Nee," verdedigde Trude zich energiek. „Zij zei alleen tegen mij, dat zij de zuster is van een vroegere kameraad van Busch mann." „En daar trap je in? Je hebt een agente laten lopen. Zij is de dochter van een dokter, een zekere Barenbrook. die bevriend is met een gevaarlijke tegenstan der van de Duitse Demokratische Republiek." „Dat weet ik immers niet. Me vrouw Hintertür heeft mij ge waarschuwd". „Goed. Ik weel al genoeg. Wij \vstan alles." iWordt vervolgd.) Ook de bouw van de aula op de algemene begraafplaats, waartoe uw raad reeds in prin cipe heeft besloten, hopen wij bet volgend jaar te verwezen lijken. SPORT EN RECREATIE De sport en recreatie in liet algemeen zullen onze speciale aandacht hebben. Als concrete punten kunnen wij noemen a. De aanleg van zo mogelijk een tweetal sportterreinen bij het sportveldencomplex in het recreatie-gebied. b. De bevordering van verschil lende soorten binnensport door de bouw indien mo gelijk van een gymnastiek lokaal bij de Prinses Marijke- school. Dit gebouw, dat uiteraard in de eerste plaats bestemd is voor de lichamelijke opvoe ding van de schooljeugd, zal ook onder nader te brpalen voorwaarden ter beschikking van de verschillende sport verenigingen worden gesteld voor het beoefenen van zaal- sport. Ook andere scholen zullen van dit lokaal gebruik kunnen maken. c. Teneinde het water ln het zwembad te verbeteren, zal er naar worden gestreefd, de rijkswaterleiding, die thans uitmondt in het zwembad, zo danig te verleggen, dat het zwemwater niet meer veront reinigd kan worden door root- water en dergelijke. d. De door de Vereniging tol instandhouding ener Fröbel school te Axel aan de gemeen te geschonken kleuterschool aan de Nieuwstraat zal, be houdens uw instemming wor den verbouwd en ingericht tot verenigingsgebouw. In de eer ste plaats zal daarin de af deling Axel van de Zeeuwse Muziekschool permanent wor den ondergebracht, doch ook andere plaatselijke verenigin gen zullen daarvan gebruik kunnen maken. GASBEDRIJF Wat het gemeentelijk gasbe drijf betreft, zal te Terneuzen een nieuwe werkplaats worden gesticht omdat de huidige acco- modatle aldaar ten enenmale on voldoende is. Getracht zal worden ln de be staande vacature ten aanzien van de technische leiding van het be drijf te voorzien. Daarbij zal worden gestreefd naar een om bouw van de bestaande bedrijfs vorm, waardoor de leidinggeven de functie beter tot' haar recht zal komen. Wij vertrouwen u met het vorenstaande enige richtlijnen te hebben gegeven, waarop wij in het komende jaar ons beleid hopen te kunnen afstemmen. Wij spreken de hoop uit, dat zowel uw raad als wij de kracht en de middelen zullen hebben om onze gemeente tot grotere bloei te brengen teneinde daardoor haar functie als centrum-ge meente nog meer tot haar recht te doen komen. I11 de 549ste Staatsloterij vier de klasse, zesde lijst, is de hon derdduizend gevallen op lot 3621. De loten zijn verkocht ln serie A te Zaandam, serie B te Dor drecht, serie C te Schoorl, serie D te Arnhem, serie E te Kerk- rade en serie F te Groningen. Adolf Eichmann, de Joden moordenaar uit de laatste we reldoorlog die in Israël lereeht zal staan, heeft verklaard dat hij in diepste wezen eigenlijk „een zeer gevoelig mens" is. Dit valt te lezen in de jongste aflevering van „Life", waarin een Duitse journalist vraaggesprek ken met Eichmann publiceert. Eichmann deelt onder meer mee, dat hij niets anders gedaan heeft dan bevelen van hogerhand uitvoeren. Ik was slechts een „klein radertje" in het mecha nisme, dat verantwoordelijk was voor de liquidering van de .Toden. Als ik het bevel van Adolf Hit ler gesaboteerd had, zou ik niet alleen een schurk, maar zelfs een verachtelijk sujet zijn geweest". Eichmann geeft dan ronduit zijn aandeel in de vernietiging van de Joden toe. Ik hen tenslot te dc man geweest, die de Joden naar de kampen heeft overge bracht. Als ik ze niet had latent vervoeren, /ouden zij niet bij de beul terecht zijn gekomen. Ik had opdracht de Joden in de Europese landen bijeen te drij ven en hen per trein naar hun definitieve bestemming te bren gen. Maar het is even zinloos om mij verantwoordelijk te stellen voor de definitieve oplossing van het Joodse vraagstuk als bijvoor beeld de man,* die belast was met het toezicht op de spoorweg. In de grond ben ik een zeer gevoe lig mens. aldus Eichmann vol gens de Duitse journalist. TERNEUZE Kramer's tw Philips-show. Wapperende vlagget feestelijke schijnwerp ting wijzen wel heel du ingang van liet Jeu| ,.De Schakel" in de Ke: aan, waar de firma 1 Kersslraat) haar tw show van alle mogelijk artikelen houdt. Gisternamiddag om had de opening plaat; spoedig waren cr vee stellenden die meteen zien hoe bijzonder fraai in het Jeugdgebouw bouwd. De dames voor. jn de eerste plaats voor de uitvoerige d< tics, die door twee da den verzorgd, waar zi zien hoe eenvoudig vei werkzaamheden worde, bereiden der maaltijden zij dc verschillende da eigende Philipsappara bruiken. Het gaat snel, van behoeft geen sprake zijn en wat het bel voor de huisvrouw i- moeit zich er niet me huishoudelijke appar Philips zijn zodanig o| tijk afgestemd da) ln maken een kwestie v ogenblikken is. Philips heeft van te huisvrouw geraadplecg haar wensen rekenin den. Dat dc bereide sptj zo goed zijn als wannee do hand" zijn bereid k dames zelf proeven. Ei tic bij deze demonstrat bovendien dat er met eenvoudige quiz fra<, zijn te winnen. Wij zouden niet ga ren, dat dc artikelen niet evenzeer dc aai dames hadden, maai voelden zich daar thuis. De firma Kramer grote keuze in goede doeltreffende verlicht 1 tallen soorten en model de zaal dan ook in licht baden. Maar daarnaast minder dc aandacht voor radio's en telev len. Op deze tentoonsK natuurlijk de nieuwste le bezichtigen. Vooral t. v. betreft kan men dat hier nog revolutioi anderingen te verwac Doch ook de radio vt seizoen weer wat an streeft na al die jar hard naar verbetering beginperiode. Een gramofoojjversterkers prijzen- en afmetingen evejizejy; de aandacht speciale belangstelling een bandrecorder waai ook stereofonische laten horen. Tenslotte vindt m tentoonstelling ook scheerapparaten, de lampen, die ook weet zijn, electrische kache handig model stofzui] De drukte van gis op een grote belang; de zijde van het pul twijfeld zullen ook velen deze interessante len bezoeken. Lezing voor vereniging Maandagavond j.l dokter Van de Griek de leden van bov; postzegelvereniging gehouden over de te verwarren met zegels. In zijn bet< spreker op, dat hij vond, dat sommige alleen maar Nederl verzamelden, zodat geven moment op kwamen. Toch is aldus spreker, om geen geld mooie op te bouwen, niet landen, maar ook lingen, waar het on over ging: de rolze Door de heer F. werd medegedeeld deze avond was gesta jeugdclub. Hij deed op de leden om deze steunen en zich zo eens op de jeugdc zien. Na nog enige tijc een te zijn geweest gadering gesloten. Jeugd pos tzc opgericht. Maandagavond een jeugdpostzegelverei gericht. Een groot ren gaf zich als lid ding van deze jeugc bij de heer F. D. Har zette het doel van club uiteen, waarna werden verloot. Ook werd een die door Leo Kaijse Wonnen. Gelegenheid tot Sanwezig. Alvorens PHIL

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2