Belastingperikelen f 29.95 >iaas! I uwe pellen Een bijzonder transport Beursoverzicht Radio en Televisie Eric de Noorman - De vlammende gesel Winter actie Veilig Verkeer Gebrek aan arbeidskrachten in Rotterdamse haven Weer of geen weer reukloze verbranding MEER WARMTE VOOR MINDER GELD poppenwagen NAFYF— VERSTRATEN i 23 november '60 u itige bock DUS leveren maar lindert ziender- Dus IET NU 14,90. O E IRT.TF. TER SECONDE ALLY ntcr «3* IP smmmmsmm felioon! xief rmee icon! a Woensdag 23 november '60 DE V R T.T E ZEEUW Pagina 7 Het kapitaal vlucht Het staartje van «Ie Planta-affaire De toekomst van Europoort Kapitaal vlucht voor de fiscus Gedwongen door de hoge be lastingtarieven zijn omstreeks /«stig gefortuneerde Nederlan ders in de laatste drie jaar ons land ontvlucht. Zij namen de wijk naar elders, waar de belas tingdruk niet zo groot is. Geza menlijk namen zij een bedrag van niet minder dan 175 mil joen met. zich mee. De hoge belastingtarieven hadden hiervoor het averechts effect, dat de belastingopbrengst verminderde in plaats van toe nam Staatssecretaris Van der Ber ge deelde in de Tweede Kamer mee, dat in totaal 90 personen met een bezit van meer dan een half miljoen elk, in de afgelopen drie jaar ons land verlieten. On der deze negentig waren er zes tig die „mogelijk om belasting redenen" de wijk namen. Hun gezamenlijk vermogen bedroeg ren half procent van het totale Nederlandse vermogen, dat in de vermogensbelasting wordt aan geslagen en dat op ƒ35 miljard wordt geschat. De staatssecretaris gaf toe, ri»t het fiscale klimaat in ons land niet te ongunstig mag wor- dep in verband met kapitaal- vlucht. Meer dan 1 miljoen schade door Planta De margarine-fabriek Van den Bergh en Jurgens N.V. heeft medegedeeld, dat tot op heden 4500 personen een verzoek tot -rhadevergoeding tot een totaal bedrag van 1,2 miljoen hebben ingediend. De sluitingstermijn is nu vastgesteld op 31 december 1960. De commerciële schade voor het bedrijf wordt op enke le miljoenen geschat. Door de Planta-affaire is 2500 ton mar garine voor de consumptie ver loren gegaan. Van de 4500 ingediende ver zoeken zijn de meest eenvoudige afgehandeld. Dat zijn er onge veer 2000 en daarop is een be drag van omstreeks 100.000 uitgekeerd. Het betrof meestal dokters-, apothekers- en zieken huisrekeningen en gederfd loon. Er zijn tot op heden 250 ge vallen voorgelegd aan de com missie Van Vollenhoven, die een bindende uitspraak doet. Na de Planta-affaire was er 'n verschuiving op de markt naar de roomboter, ten dele gestimu leerd door de gedaalde prijs van de roomboter. Op de geslonken margarinemarkt heeft Van den Bergh en Jurgens N.V. iets moe ten prijsgeven. Het verwerken van de nieuwe emulgator is voor deze marga- rinefabriek niet bepaald een sucóes geworden 1 Europoort wordt verdubbeld Binnen 5 of 6 jaar kan Euro poort dubbel zo groot zijn door een nieuw havenbekken en een nieuwe haveningang te bouwen buiten de kust op de Maasvlakte mits Rotterdam op de mede werking van de regering kan re kenen. In dat nieuwe havenge bied zouden de allergrootste zeeschepen ter wereld kunnen worden ontvangen. Het staat overigens de rege ring vrij te beslissen of de nieuwe havenuitbreidingen bij Rotterdam moeten komen of el ders in het land. Maar de streek van Rotterdam ligt nu eenmaal in het krachtenveld van het Deltagebied van Rijn, Maas en Schelde en het zou niet van wijs beleid getuigen, op minder gun stige punten in ons" land ten koste van grote offers, soortge lijke havens aan te leggen. Dit was de mening die burgemeester Van Walsum van Rotterdam gaf over de mogelijkheden van het Europoortproject. Volgens de heer Van Walsum biedt het gebied langs de Nieu we Waterweg ruimte genoeg, zeker wanneer men met overleg te werk gaat en slechts indu strieën toelaat in deze streek die beslist aan het water moe ten liggen. Rotterdam neemt als wereld haven reeds een bijzonder be langrijke plaats in. maar wan neer de plannen die klaar liggen verwezenlijkt kunnen worden, zal Rotterdam tot de hoogste top stijgen. Het woord is aan de (Nadruk verboden.) Guatemala dankt de Verenigde Staten De Guatemalaanse ondermi nister van Buitenlandse Zaken Carlos Rodil Machado heeft zondag in de hoofdstad Guate mala verklaard dat het patroul- leren door Amerikaanse oor logsschepen in de Midden-Ame rikaanse wateren een volkomen rechtmatige daad is, die in overeenstemming is met het internationale recht en met de door de Amerikaanse staten ge sloten verdragen, waaraan ook Guatemala deel heeft. Machado ontkende met klem dat. de Ame rikaanse maatregel een inbreuk zou betekenen op de soevereini teit van welke staat dan ook. Zijn verklaring is een antwoord op de door de regeringen te Moskou en Havanna geuite be schuldigingen, volgens welke de Amerikaanse patrouillevaarten in Midden-Amerikaanse wateren een aanslag waren op de soeve reiniteit der Latijns-Amerikaan se landen. De Guatemalaanse president Ydigoras Fiintes heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot Eisen hower een telegram gezonden waarin hij uiting geeft aan de buitengewoon grote voldoening van regering en volk van Gua temala voor de „afdoende hulp verlening welke de Amerikaanse patrouillevaarten in Midden- Amerikaanse wateren vormen." „Zij heeft het verlenen van bui tenlandse hulp aan de dêor met Fidel Castro in verbinding staande communisten geïnspi reerde opstand in Guatemala die ten doel had de wettige Guatemalaanse regering omver te werpen, verijdeld," aldus pre sident Füntes in zijn telegram aan generaal Eisenhower. Êcn van de belangrijkste vraag stukken, waarvoor de haven van Rotterdam zich geplaatst ziet, is het gebrek aan arbeidskrachten, een probleem waarmee men wel iswaar ook elders te kampen heeft, maar dat voor de Maas stad toch bijzonder klemmend is. •guïjaSaj In tegenstelling met wat bijv. te Antwerpen kan worden ge constateerd bestaat bij de inwo ners van Rotterdam over het al gemeen weinig animo om in de haven te gaan werken. In hoeverre dit verschil een gevolg is van de grotere werk loosheid in het Antwerpse ge bied kunnen B. en W. van Rot terdam, die dit in een memorie van antwoord op het centraal rapport mededelen, moeilijk be oordelen. Wel menen zij echter te kun nen vaststellen, dat het Ant werpse systeem van vaste ploe gen belangrijke voordelen biedt. Een snellere overschakeling op dit systeem, waarmede ook in Rotterdam reeds gunstige erva ringen zijn opgedaan, znu h.i. dan ook van belang zijn. Daar naast zullen overheid en be drijfsleven bij voortduring be dacht moeten zijn op nieuwe, mogelijkheden voor verdere me chanisatie van de goederenover slag. Wat het stukgoederen vervoer in de haven betreft, dat is in 1960 weer Delnngrijk toegenomen. In de eerste acht maanden van dit De laatste actie van het Ver bond voor Veilig Verkeer in 1960 is gewijd aan de wintergevaren, Odner het motto „Weer of geen weer" zullen de weggebruikers door middel van „spots" op de televisie, affiches, bioscooprecla me en krantenartikelen worden \oorgelicht ovèr de gevaren van regen, mist, nevel en gladheid. In West-Duitsland was vorig jaar bij vier procent van de on gevallen met letsel regen, sneeuw of k.zel de enige en direkte aan leiding tot het ongeluk. Het is geen hoog percentag. maar te hoog, aldus het Verbond voor Veilig Verkeer, als men bedenkt dat. deze ongelukken door extra voorzichtigheid hadden kunnen w orden voorkomen. Voor het rijden bij regen geeft het Verbond de volgende ad viezen: 0 Het zicht wordt slechter, de remweg langer, houd daarom nog meer afstand wanneer u in een file rijdt. P Met natte bladeren en van regen spiegelend asfalt begeeft u zich letterlijk op glad ijs. Daarom niet plotseling rem men of accelereren en geen korte bochten maken. p Bedenk, dat bij natte wogen uw banden een woordje mee spreken. Laat regelmatig het profiel controleren, met gladde banden riskeert u uw en an dermans leven. P Bij regenweer is het verblin dingsgevaar dubbel zo groot. Dim daarom tijdig en rijd op goedverlichte stadswegen hij voorkeur met stadslichten. En Tenslotte: Toon nog meer hoffelijkheid jegens uw mede weggebruikers. Spaar hen voor stortbaden. Andere onderwerpen waaraan tijdens de actie aandacht wordt besteed zijn: „Doorzichtig is voor zichtig" (hoe moeten de ruiten schoon worden gehouden), „Zorg dat. u gezien wordt" (welke lam pen onder welke weersomstan digheden), „Niet op glad ijs" (het slipgevaar) en „Op uw ge zondheid" (alcohol en verkeer). jaar werd 9,349.000 ton stukgoe deren overgeslagen, tegenover 8.190.000 ton in dezelfde periode van 1959 en 7.208.000 ton gedu rende de eerste acht maanden van 1958. Amnestie in Turkije Op grond van een amnestie wet. die maandag in Turkije zal worden afgekondigd, zullen on geveer 20.000 gevangenen op vrije voeten worden gesteld. Van deze wet zullen vrijwel alle mis dadigers profiteren, behalve zij die wegens moord op een fami lielid zijn veroordeeld. De maat regel zal ook gelden voor bui tenlanders. die wegens het vis sen binnen de Turkse territo riale wateren zijn gevonnist. Levenslange gevangenisstraf wordt vervangen door 24 jaar gevangenisstraf. Naar kolonel Kucuk, een lid van het comité voor nationale eenheid zondag bekendmaakte, zullen binnen twee weken nieu we amnestieregelingen worden voltooid. (Adv.) Straks appelen in levensmiddelenbedrijven De minister van Landbouw en Visserij is voorstander van plaatsing van appelen op de B- lijst van de vestigingsbesluiten levensmiddelenbedrijven; de ver koop van appelen door anderen dan groenten- en fruithandela ren zou daardoor mogelijk wor den gemaakt. Over deze vesti gingsbesluiten moet de minis terraad zich nog uitspreken. Publiekrechtelijke en privaat rechtelijke organisaties van de groenten- en fruithandel hebben minister Marijnen vergeefs ge vraagd, zijn standpunt te wijzi gen. Het bedrijfschap detailhandel in aardappelen, groenten en fruit en de federatie van bonden van kleinhandelaren in aardap pelen, groenten en fruit hebben nu in een telegram aan de mi nister hun teleurstelling erover uitgesproken, dat deze op zijn standpunt blijft staan. Hun te leurstelling is des te groter, zo telegraferen zij, omdat door het vrijgeven van verpakte aardap pelen, groenten en fruit al in voldoende mate is tegemoetge komen aan de parellillisatie ge dachte. Ook zijn zij er teleurge steld over dat de minister de betrokken organisaties niet heeft gehoord. Zij verzoeken hem met klem, dat alsnog te doen. CUBAANSE BESCHULDIGING Cuba heeft in een brief aan de voorzitter van de algemene vergadering van de V. N., welke maandag is gepubliceerd, de V. S. ervan beschuldigd te fun geren als „internationale gen darme" van de Latijns-Ameri kaanse „dictaturen" en de Ca- raïbïsche wateren tot een „privé- meer" te willen maken. Cuba vraagt niet om enig op treden van de V. N. maar wenst dat de inhoud van de brief ter kennis van de afgevaardigden wordt gebracht. De Cubaanse regering is „zeer bezorgd" over het feit dat Ame rikaanse lucht- en marine-een- heden opdracht hebben gekre gen „steun te verlenen aan de dictatoriale regimes van Guate mala en Nicaragua die zich ge plaatst zien tegenover kwesties die uitsluitend binnen hun eigen binnenlandse jurisdictie vallen." Een Mitchell-bommenwerper zal straks de jongste aanwinst zijn van het nationaal oorlogs museum te Overloon, dat buiten een omvangrijke hoeveelheid documentatiemateriaal over de tweede wereldoorlog reeds de beschikking heeft over veel groot en klein oorlogsmateriaal, deels ondergebracht in een gro te wapenhal, deels opgesteld in het museumpark. In dit park zal de Mitchell B 25 een plaats krijgen. Deze bommenwerper, die tijdens de oorlog deel uit maakte van de Coastal Com mand in Engeland, is na de be vrijding naar ons land overge bracht. Het vliegtuig is nu afge staan aan het nationale oorlogs museum Overloon, dat ook in 't bezit van het logboek is gesteld. Dc Mitchell kan niet worden overgevlogen, daar er te Over loon geen landingsterrein is. De machine is gedemonteerd en de onderdelen zullen in een con- vooi van acht vrachtwagens vandaag van het vliegveld Dee- len hij Arnhem naar Overloon worden vervoerd. Het convooi vertrekt des ochtends te tien uur en zal vermoëdelijk te drie uur op de plaats van bestem ming zijn. Met het oog op de omvang van het te vervoeren materiaal zal het transport een hele omweg moeten maken ten einde viaducten te vermijden. In Nijmegen zullen speciale maat regelen worden genomen om het transport onder de boven leidingen van de trolleybussen door te geleiden. De verzameling oorlogsmate riaal van het museum te Over loon zal binnenkort nog verder worden uitgebreid met enige Spitfires en andere vliegtuigen. KENNEDY WIL STAF VAN WITTE HUIS INKRIMPEN President Kennedy is van plan dc omvang van de staf van het Witte Huis aanzienlijk te beper ken, aldus hoeft Clark Clifford, de verbindingsman tussen Ken nedy en Eisenhower meegedeeld. Zo zal de post van „assistent" van de president worden afge schaft. De tegenwoordige assistent van Eisenhower is Wilton Persons, die in de plaats kwam van Sher man Adams. Zoals bekend is Sherman Adams afgetreden na een corruptieschandaal waarin zijn naam werd genoemd. TELEURSTELLENDE MARKT Het Damrak stelde dinsdag middag teleur. De koersen voor alle internationals lagen bene den de slotkoersen van de voor gaande dag. De handel was we derom zeer gering. De Westduit- se beurzen gaven, vergeleken met de slotkoersen van maan dag, bij de opening geen koers afwijkingen van betekenis te zien. Wallstreet kon zich maan- rad zeer goed handhaven, doch de Nederlandse hoofdfondsen lagen er verlaten in de markt. Dit leidde dinsdagmiddag op het Damrak tot lagere koersen voor deze hoofdfondsen. AKU opende op 463, daalde tot 460 om de markt te verlaten op de openingsprijs. Dc slotkoers van maandag was 4757i. Philips verliet de markt op circa 1211, na 1206, tegen maandag als "slot 1217. Dit fonds behaalde maan dag een koerswinst van 14 pun ten. Unilevers 6 punten lager op 796. Hoogovens hielden zich zeor goed' en waren op 851 praktisch onveranderd. Kon. Olie bijna een gulden lager op 123,20. Het hoogste peil van de niet-offi- ciële ochtendhandel van gisterea konden de internationale waar den dinsdagmiddag net niet be reiken. Men wacht kennelijk op stimulerend nieuws om weer rpet kooporders in de markt te stap pen. Van de kleinere Nederland se maatschappijen komen steeds berichten over de tussentijdse resultaten binnen. Gezegd moet worden dat deze resultaten me rendeels gunstig zijn. Scheepvaarten en cultures fractioneel lager met weinig han del. Staatsfondsen praktisch on veranderd in een stille markt. Aandelen Nat. Handelsbank wer den in een dichte hoek op 230 (226) geadviseerd. Simon de Wit werd in dc lo kale afdeling eerder iets lager geadviseerd. De resultaten van dit concern over 1960 zijn min der gunstig vergeleken bij die van het vorige boekjaar. De di rectie hoopt echter een onver anderd dividend van 9 procent over 1960 te kunnen uitkeren. Papierfariek „Gelderland" en Bensdorp Internationaal konden zich goed handhaven op het be- DONDERDAG 24 NOVEMBER HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 7.30 Voor de jeugd; 7.40 Gram.; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gr.; 8.50 Voor de vrouw; 9.35 Water standen; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gram.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gewijde muz.; 12.00 Mid dagklok; 12.30 Lichte muz.; 12.25 Wij van het land; 12.35 Land- en tuinbouwmeded.; 12.38 Gr.; 12.50 Act.; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewij zer; 13.20 Lichte muziek; 13.40 Idem; 14.00 Laatste nacht, hoor spel; 14.45 Kamerork.; 15.20 Gr.; 16.00 Verkenningen in de Bijbel; 16.20 Japanse kamermuz.; 16.50 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Beursber.; 17.45 Lichte muz.; 18.15 Sportrubr.; 18.30 Volksliederen; 18.50 Sociaal perspectief; 19.00 Nws; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Gram.; 19.30 Radiokrant; 19.50 Politieke lezing; 20.00 Gevar. progr.; 21.30 Orgelrecital; 22.00 Periodieken parade; 22.10 Op dc COR-rel be- KEE-ken, klankbeeld; 22.30 Nws; 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Boekbespr.; 23.00 Gram.; 23.30 Elektronische muz. in Amerika, muzik. lezing; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.50 Dag opening; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram.; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gr.; 10.50 Voor dc kleuters; 11.00 Kook- praatje; 11.15 Gram.; 12.00 Lich te muz.; 12.30 Land- en tuin bouwmeded.; 12.33 Lichte muz.; 12.50 Uit het bedrijfsleven, cau serie; 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Lichte muz.; 13.55 Beursber.; 14.00 Cello en piano; 14.30 Voor de vrouw; 15.05 Pro- menade-ork.; 15.30 Gram.; 16.00 Gevar. progr.; 17.00 V. d. jeugd; 17.30 Amateursprogr.; 18.00 Nws; 18.15 Voordr.; 18.30 Dansmuziek; 18.45 Sportpraatje; 18.55 Gespro ken brief; 19.00 Voor de kleuters; 19.05 Gevar. progr.; 20.00 Nws; 20.05 Omrocpork.; 21.10 De bal lade van Tim de forellenvisser, hoorspel; 22.30 Nws en meded.; 22.45 Journaal; 23.00 Sportact.; 23.10 Nieuwe gram.; 23.55 Nws. Televisieprogramma's. NED. TV: 20.00 Journaal; 20.20 Actueel progr.; 20.30 De dans door de eeuwen heen, licht pro gramma; 20.55 Als mijn vrouw dat wist, speelfilm. BRUSSEL (VI.): 12.00 Amus. ork.; 12.30 Weerber.; 12.35 Gr.; 12.50 Koersen; 13.00 Nws; 13.15 Orkestconc.; 14.00 Schoolradio; 16.00 Koersen; 16.06 Franse les; 16.21 Kamermuz.; 17.00 Nieuws; 17.15 Voor de kinderen; 18.20 Voor de soldaten; 18.50 Sport- kron.; 19.00 Nws; 19.40 Gr.; 19.50 Lit. progr.; 20.00 Hoorspel; 20.55 Operettemuz.; 21.30 Gram.; 22.00 Nws; 22.15 Radio-universiteit; 22.55 Nieuws. VL. BELG. TV: 19.00 Voor de jeugd; 19.30 Documentaire film; 20.00 Nws; 20.30 Aangename ken nismaking met Hoogstraten; 20.55 Speelfilm; 22.10 Literair progr.; 22.25 Nieuws. Grote opvouwbaar Alléén: Vlno.swfjkstr. 5 en hoek Noordstraat v.h. Borghstijn Telefoon 2404—2428 TERNEIJZEN 26. „Zo zo", zegt Eric grimmig. „Als ik het goed begrijp, hebben wc (Uk een beste vangst gedaan. Daar kunnen we misschien ons vont deel mee doen. Maar nu moe ten wij eerst afhandelen", wendt hij zich tot de dwerg, „vóór deze twee knapen weer bijkomen. Ga snel naar het kamp van je mees- der en probeer te ontdekken, wan neer de moordaanslag is. Ik zal, zodra ik bjj mijn mannen terug ben, een krijger naar deze plek zenden. Die blijft hier op jouw be richten wachten." De dwerg vertrekt ijverig. Eric en Svein nemen de gevan genen op en keren snel naar de paarden terug. Hier binden ze Bardoe en zijn handlanger en als ze bijkomen wordt hen de mond gesnoerd. De twee nomaden naast hun paarden meevoerend tijden Eric cn Svein voorzichtig terug in dc bescherming van het geboomte. Ze zijn het rivierdal al uit en de schuilplaats van hun eigen troep dicht genaderd, ais ze eensklaps een schrille kreet horen. „De dwerg!" roept Svein uit, wijzend op een ruiter, die hen in halsbrekende vaart achterna komt. „Wat ramp!" hijgt lie" mannetje van de snelle rit en op 'lading. „Moordaanslag nu! Komen vlug, vóór zijn te laat Philips: 1208—1223 Unilever: 794—800 Hoogovens: -846—849 richt over de gunstige gang van zaken. Gebroeders Sanders Be hangselpapier werd onveranderd op 212 geadviseerd op het onver anderde dividend van 10 procent over het vergrote aandelenkapi taal. Claims Rotterdamsche Droog dok verlieten de beurs op circa 2975, neerkomende op circa 448 pet. voor een nieuw aandeel. Aandelen Van der Heem werden onveranderd op 399 geadviseerd Er gingen ter beurze geruchten dat deze maatschappij een ordet van 32 min heeft ontvangen. Voor de introductie van origi nele aandelen aan toonder in „Pechiney" Compagnie de Pro duits Chimiques et Elektro -Me- tallurgiques, (Frankrijk) bestond een behoorlijke belangstelling. De prijs per aandeel van nomi naal n.frs. 50, werd vastgesteld op 264. De nieuwste 4ü procent lening Bank voor Nederlandsche Ge meenten werd gisteren voor het eerst genoteerd en deed een half procent disago op circa 98'4. De inschrijvingskoers was 98%. Prolongatie 3% pet. Bcursindiccs 18/11 21/11 22/11 -Intern, conc. Industrie Scheepvaart Banken Cultures enz. Algemeen 569.68 338.47 171.60 219.82 151.87 400.04 570.96 567.11 337.56 337.20 172.04 170.94 219.82 218.51 152.14 151.08 400.49 398.27 Nabeurskoersen AKU: 465—466 slot 465- (463) Kon. Olie: 123.20—123.40 123.20 (123.80) 1208 794 846 (1212) 79414) 850 H) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier geldend in Am sterdam op de volgende werk dag, luiden: Engelse pond 10.5610.66, Ame rikaanse dollar 3.753.79, Cana dese dollar 3.833.88. Franse frank (100) 75.90—76.40. Belgi sche frank (100), 7.507.55. Duit se Mark (100) 90.25—90.75, Zwit serse frank (100) 87.5088.00, Zweedse kroon (100) 72.5073.50. Italiaanse lire (10.000) 59.75 61.75, Deense kroon (100) 54 25 55.25, Noorse kroon (100) 52.40 53.40, Oostenrijkse Schilling (100) 14.4514.55, Portugese escudo (100) 13.15—-13.3.0, Spaanse pese ta (100) grote coupures 6.1714— 6.3214. De beurstijd wordt met een kwartier vervroegd Het bestuur van de Vereeni- ging voor den Effectenhandel deelt mede, dat het in het voor nemen ligt met ingang van 2 januari 1961 het begin en de slui ting van de officiële beurstijd met vijftien minuten te vervroe gen. Dit betekent, dat vanaf de eerste beursdag in het nieuwe jaar de officiële handel op de effectenbeurs zal geschieden van 13.00 tot 14.15 uur. Tot dusver duurde de beurs van 13.15 tot 14.30 uur. Tevens deelt de vereniging mede, dat de A.VR.O. bereid is gevonden de radio-uitzendingen onder de titel „Beursplein 5" met dertig minuten te vervroegen. Deze uitzendingen zullen in het nieuwe jaar plaats vinden van 13.25 tot 13.30 uur. Tot dusver was de tijd voor deze uitzending 13.55 tot 14.00 uur. Dit betekent, dat voortaan na de radio-uitzen ding nog drie kwartier officiële beurshandel beschikbaar zal zijn. Tot dusver bleef er slechts een half uur beurshandel over. Het bestuur van dc Verceni- ging voor den Effectenhandel is van mening, dat met deze wij ziging van de officiële beurstijd zowel de verwerking van bin nengekomen orders als de publi- katie van de koersen gediend zullen zijn. Veel tekortkomingen in de wet op het kleuteronderwijs De Nederlandse vereniging van kleuterleidsters heeft vrij dag in Ede haar 56ste algemene vergadering gehouden. De voor zitster, mejuffrouw G. van Trot- senburg, wees er in haar ope nings rede op, dat de wet op 't kleuteronderwijs veel tekortko mingen vertoont. Volgens haar zou deze wet te veel afgestemd zijn op de lager onderwijswet. Zij merkte voorts op dat er te leurstelling bestaat bij de groep gepensioneerde en andere kleuterleidsters. Zij sprak haar misnoegen uit over het nog niet officieel uitgekomen rapport over het beroep kleuterleidster. „De waardering in het algemeen voor het beroep kleuterleidster ten aanzien van het beroep on derwijzer is niet de waardering, die wij ons voorstellen," zo zei zij. Zij vroeg zich af hoe lang 't interdepartementaal overleg zal duren, voordat een bevredigen de oplossing voor de kleuter leidster is gevonden. Na de rede van de voorzitster ontstond een discussie. Vele wensen, onder meer over de opleiding en het inschakelen van de assistent leidster op de scholen, vormden onderwerp van gesprek. - I

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 19