BINNENLANDS NIEUWS Beursoverzicht Radio en Televisie MARKTBERICHT» De ideologische positie van communistisch China LOOP DER BEVOLKING Dinsdag 22 november 1960. D E VRIJE ZEEUW Pagina 1 slagersknecht benadeelde baas voor 10.000,— dp Amsterdamse politie heeft de 49-,jarige slagersknecht A. de K. gearresteerd die in een jaar tijds zijn werkgever voor onge veer i 0.000 heeft opgelicht door het vervalsen van rekeningen. De man heeft een bekentenis af gelegd. De K., die reeds zeven jaar bij ren slager aan de Albert Cuyp- straat in' dienst was, bezorgde elke dag bij een broodjeszaak omvanrijke telefonische opgege ven hestellingen. Hij kreeg dan een dubbele bon mee. Het origi nele exemplaar liet hij voor ont vangst tekenen, het eveneens ge tekende duplo exemplaar gaf hij met het verschuldigde bedrag aan zijn werkgever terug. Vooi de slager was er dus geen vuil tje aan de lucht. In werkelijk heid rekende de slagersknecht de bestellingen niet meteen af. Dat deed hij pas een paar maanden later. Hij bood de eigenaar van do broodjeszaak dan bij iedere nieuwe bestelling een oude bon ter afrekening aan. Deze bonnen vervalste De K. Hij had zich en kele bonboekjes aangeschaft en schreef nieuwe bonnen. Alleen 't bonnummer was gelijk met het originele exemplaar. De afge leverde hoeveelheden vleeswaren en de verschuldigde bedragen waren verhoogd. De eigenaar van de broodjeszaak die geen aantekening had gehouden van de opgegeven bestellingen, be taalde elke dag trouw. Toen De K. dezer dagen bij zijn werkge ver een oude en een nieuwe bon afrekende, kreeg de slager arg waan. Hij belde de broodjeszaak op en kreeg te horen dat de eige naar nimmer nieuwe bonnen meteen afrekende. Toen de be dragen werden vergeleken kwam de oplichting aan het licht. zakkende prijzen tweedehands auto's Blijkens op veilingen van auto's verzamelde gegevens te Amsterdam, Scheveningen en Rotterdam zijn de prijzen van tweedehandsauto's dit najaar niet, onaanzienlijk gezakt. Ofschoon deze prijzen iedere herfst een verlaging ondergaan, zette de daling ditmaal een maand vroeger in, dan anders. Deze reactie wordt in de eer- sip plaats geweten aan het gTote aantal nieuwe personenauto's, dat. dit jaar is aangekocht. Het aanbod van kwalitatief nog goe de tweedehands automobielen is bovendien nog nooit zo groot geweest als thans. De belang stelling van adspirantkopers is volgens de veilingresultaten goed. ziektegevallen - in groningen *m v 'x De directeur van de gemeen telijke Geneeskundige Dienst van Groningen, dokter D. Goosen, heeft medegedeeld dat na een door hem ingesteld onderzoek, hem niets is gebleken van een huidaandoening, welke zich in Groningen mogelijk op basis van het gebruik van margarine zou voordoen. Dokter Goosen zeide informaties te hebben in gewonnen bij een veertigtal art sen in de stad en bij verschei dene huisartsen in de provincip. Daarbij kon het bestaan van een aandoening, welke identiek zou zijn met de z.g. „Plantaziekte", of er op lijken, niet worden be vestigd. Dokter Goosen verklaarde dat berichten over deze zaak ver moedelijk berusten op een on juiste uitlating van een der art- en, welke uitlating misschien in verband is gebracht, met een op dit ogenblik vrij veel voor komende virusinfectie. Het betreft hier, aldus dokter Goosen, een licht verlopende her senvliesaandoening, die veroor zaakt wordt door het z.g. „Echo 9 virus". Deze hersenvliesaan doening geeft bijkomende ver schijnselen, die wel de indruk kunnen wekken als zou men met ren huidaandoening te maken hebben. Bij nader onderzoek blijkt echter al snel de juiste oorzaak. Het virus is kort geleden on derzocht door het virologisch laboratorium van het Rijksinsti tuut voor de volksgezondheid in 1 trecht. Het is een besmettelijk virus, dat tot nu toe in een der tigtal gevallen in Groningen is geconstateerd, maar dat ook el- Iers in het land voorkomt. In de zomer van 1955 is deze ziekte meer verspreid in ons land ook aan de dag getreden. wild west op rijksweg 13 In het holst van de nacht van zaterdag op zondag reed zich onder Delft op rijksweg 13 een personénauto in da heg van de tussenberm klem. Een passerende scooterrijder, die er twee jongelui bij zag rond- scharrelen en bovendien consta teerde, uat de draden van het contactslot losbungelden, waar schuwde de wegenwacht op sta tion Pauwmolen. Vandaar ging een seintje naar de Delftse poli tie. Tijdens een kort daarna vol gende wilde jacht kon men in liet uitstralende licht van het wegenwachtstation 'n man voor bij zien hollen, gevolgd door een agent, die hem, na bedreiging, met de handen omhoog tot staan wist te brengen. Verder nijver zoeken in de duisternis bracht ook de tweede onbekende, ver stopt in oen moddersloot aan het licht. Druipnat en met kroos ov i werd deze verdachte me -- in kameraad te Delft in herb-, pis gesteld. De gevange nen naren een 18-jarige en een 19-jarige Rotterdammer, die zich aan de streke drank ener belen dende gemeente aanzienlijk -te goed hadden gedaan. De auto in de heg was door hen aan de Vijverhofweg te Rot terdam gestolen. Zij behoorde toe aan een tandarts uit,de Ro- eliussenstraat te Rotterdam. De jongelieden zijn, verdacht van rijden onder ihvloed, joyri ding en diefstal zondagmorgen aan de Rotterdamse recherche overgegeven. Na het vertrek van politie cn arrestanten van het station Pauwmolen kwam wegenwacht Beeloo tot de ontdekking, dat hij nog een nachtelijke gast had. Dat was de oplettende scooter- rijder, die zichzelf tijdens de aan wezigheid der wel zeer lastige en boze arrestanten maar zo lang in het eenpersoonskamertje had opgesloten, totdat de weg weer veilig was. de bronzen stemmen van nagele Op de Brink in Nagele zullen binnekort niet minder dan vier kerken staan. In denoèrdwest- hoek van dit dorp in de Noord oostpolder staan reeds oen Ge reformeerde kerk en een kerk gebouw van de vrijgemaakte Ge reformeerde kerken. Nog vóór Kerstmis hoopt de Hervormde gemeente dichtbij een nieuw be dehuis in gebruik te nemen en op het ogenblik worden de laat ste plannen uitgewerkt voor een Rooms-Katholieke kerk. Al deze kerken hebben óf krij gen een klok, maar het gezamen lijk gebeier zal geen wanklanken produceren, want de betrokken kerkbesturen hebben de zaak be sproken. Zij zullen toonaard en toon hoogte van de klokken op elkaar afstemmen, zodat de inwoners van Nagele, wanneer het zondag morgen is, met welluidende klan ken ter kerke worden geroepen. actie tegen geschenk aan gemeente ambtenaren Ter gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan van het ge meentelijk electriciteitsbedrijf te Delft hebben alle gemeèn te- ambtenaren in Delft, omstreeks dertienhonderd in getal, een elektrische koffiemolen cadeau gekregen. Over deze geste zijn do Delftse handelaren in elek trische artikelen verontwaar digd, want de koffiemolens zijn door het elektriciteitsbedrijf rechtstreeks van de groothandel betrokken. De handelaren hebben een schrijven over deze aangelegen heid gericht tot de Delftse mid denstandsfederatie. Zij zijn bevreesd dat zij met hun grote voorraden elektrische apparaten die zij met het oog op het Sint Nicolaasfeest had den ingeslagen zullen blijven zitten. Het is niet alleen zeggen zij dat velen thans in het bezit van een koffiemolen zijn ge steld, anderen die er reeds een bezaten geven hun ten geschen ke gekregen apparaten aan fa milieleden of kennissen, zodat al met al vele huisgezinnen geen elektrische koffiemolen meer nodig zullen hebben. De hande laren dringen tenslotte aan op een vorm van schadevergoe ding. auto reed tegen melkwagen Op de straatweg tussen Erm en Sleen in zuid-oost Drenthe is zondagavond een personen auto, bestuurd door de heer Ten H. uit Den Hol bij Dalerveen in volle vaart op een met een paart bespannen melkwagen ge reden. De bestuurder van de auto, zijn grootmoeder en de melkrijder J. Joling uit Erm, zijn in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis in Emmen overgebracht. Het paard was op slag dood. De besturdpr van de auto heeft de melkwagen, die wel verlicht was, vermoedelijk te laat opgemerkt. oude engelse bom in amsterdam opgeruimd In de Gerrit van der Veen- straat achter de sociale verze keringsbank in Amsterdam- Zuid heeft de mijnopruimings- dienst gistermiddag een' daar tijdens de oorlog gevallen En gelse vliegtuigbom, een „500 pounder", onschadelijk ge maakt. Toen in deze straat werkzaamheden met een drag line moesten worden uitgevoerd had een bewoner voor de bom gewaarschuwd. De mijnoprui- mingsdienst werd ingeschakeld. Deze speurde de bom op en haalde er het ontstekingsmecha nisme uit. Onder politiebegelei ding werd het projectiel daarna per auto door de M. O. D. afge voerd. door snel ingrijpen leven van jongetje gered Het hart van de 21 1-jarige Jantje Leune uit de Amsterdam straat te Heerlen die bij het spe len in het water van een zink- putje achter de woning van zijn ouders terecht kwam, is kort er na door de chirurg dr F. J. A. Buytendijk, die verbonden is aan het Sint Josephziekenhuis te Heerlen, door een operatieve in greep, waarbij massage werd toegepast, weer op gang ge bracht. Dr. Buytendijk deelde desgevraagd mee, dat het jonge tje het thans naar omstandighe den vrij goed maakt. Het blijft onder voortdurende controle staan. Dat dit jonge leven gered kon worden is in allereerste instan tie te danken aan de snelle re actie van de 28-jarige mijnwer ker Leo Christiaans, die even eens in de Amsterdamstraat woont. Bij zijn thuiskomst zag hij dat een klein kind tot aan de schouders toe in een zinkputje lag. Het gaf geen tekenen van leven meer. Na de kleine uit het water te hebben gehaald, paste de heer Christiaans, echter zon der resultaat, kunstmatige adem haling toe. Toen buren kwamen toelopen om hem te assisteren, is hij 'de straat opgelopen met het voornemen een arts te waar schuwen. Op (iaj moment pas seerde toevallig een politiewa gen van de verkeersschool der rijkspolitie te Maastricht, die op zijn verzoek direct stopte. Met deze wagen werd het jon getje in snel tempo naar het St. Josephziekenhuis overgebracht. In de hal stond een assistent van dr Buytendijk, die het kind van een der politiemannen overnam en het in looppas naar de opera tiekamer bracht, waar dr. Buy tendijk onmiddellijk ingreep. Het hart moet volgens onze zegsman in het ziekenhuis op dat moment reeds enkele minuten, doch min der dan tien, stil hebben ge staan. Over de toedracht van het on geluk is weinig bekend. Zoals vaker, speelde Jan Leune met een buurjongetje wan twee jaar achter 'de wolfing van z'n ouders. Het is niet bekend hoe het kind te water is geraakt omdat een rooster het zinkputje normaal afdekte. kogel geïdentificeerd De mijnopruimingsdisnst heeft eer» onderzoek ingesteld naar de herkomst van het pro jectiel waarmee enkele jongens van dertien en veertien jaar dezer dagen geëxperimenteerd hebben. Het blijkt een kogel te zijn uit 1813, die door de Fransen wer den gebruikt tijdens de bezet ting van Naarden. De opruimingsdienst heeft dc kogel cadeau gedaan aan het ge meentebestuur van Naarden. De kogel zal een plaats krijgen in het plaatselijk oorlogsmuseum. flessentrekkerij voor acht mille De Amsterdamsche centrale recherche heeft de 30-jarige elektricien H. K. uit de hoofd stad in zijn woning aangehou den onder verdenking van fles sentrekkerij. De man, die tegen over de politie heeft bekend, geeft zelf op dat het hier om 'n bedrag van achtduizend gulden gaat. De man, die anderhalf jaar geleden failliet werd verklaard, kwam sindsdien aan de kost door het kopen van goederen, o-.m. ook op, afbetaling en in huurkoop, diè hij dan weer ver kocht het waren hoofdzakelijk schrijfmachines, radio's, voorts tv- en scheerapparaten. twee autodieven aangehouden De centrale recherche te Am sterdam heeft de 45-jarige chauffeur l. S. uit de hoofdstad in arrest gesteld onder verden king van diefstal van een grote truck van zijn vroegere werkge ver. De man was na een bezoek aan een café, waar hij nogal wat gedronken had, bij het verlaten daarvan zaterdagavond in con tact gekomen met een jongen en een meisje, zo verklaarde S. te genover de politie. De jongelui hadden hem verteld dat zij naar Gorinchem moesten. De chauffeur had nog de sleutel van de garage van zijn vroeger werkgever bij zich en hij nam uit de garage de grote truck. Na de jongelui naar Gorinchem te hebben gebracht was hij bij Dordrecht tegen een brug gere den. De wagen werd daarbij vernield en zelf geraakte hij nogal gewond aan zijn hoofd en een been. Na in het ziekenhuis te zijn behandeld werd hij naar Amsterdam overgebracht. De Hilversumse politie heeft gisterochtend in zijn woning de 27-jarige L. J. van S. aangehou den verdacht van diefstal van een personenauto uit de Amster damse binnenstad op 4 novem ber j.l. Met, deze wagen was hij betrokken bij een slippartij in Vreeland op 15 november en uit het onderzoek van de centrale recherche te Amsterdam in sa menwerking met de Hilversum se politie en de rijkspolitie te Vreeland bleek dat het een ge stolen wagen was. De man was pas enkele weken uit de gevan genis gekomen waar hij een straf had ondergaan voor dief stal van vier en twintig auto's. berovers gearresteerd De Rotterdamse politie heeft zondagavond drie jonge man nen gearresteerd, die er van verdacht worden oP 5 november j.l. de Noorse stuurman H. An dersen uit Tvedestrand van 800 gulden en een horloge te hebben beroofd. Het zijn de 16-jarige scholier H. L. W., de 22-jarige los werkman J. F. de N., en de 20-jarige havenarbeider C. A. van A., allen uit Rotterdam. Bo vendien werden twee 16-jarige vrienden van hen aangehouden wegens heling. De drie knapen hadden in een café „vriendschap" gesloten met de Noor en men besloot de ont moeting verder te vieren in een ander café. Maar op een stil ge deelte van de Westzeedijk, bij de Zalmhaven, werd de stuur man neergeslagen en beroofd. Aan de arrestaties ging een lang speurwerk vooraf. Het was de politie bekeijd, dat een van de aanvallers een opvallend type was. Met dit enige aanknopings punt liepen rechercheurs da genlang cafe's af en tenslotte (Adv.l Reumatiek togal hei,pt Griep togal helpt Migraine togal helpt Menstruatiepijn togal helpt Verkouden togal helpt Hoofdpijn togal helpt Spit togal helpt hadden zij succes. De knapen hebben, op een na, een beken tenis afgelegd. Het horloge kon in beslag worden genomen, maar het geld hadden de jon gens al uitgegeven. AUTO MET ZEVEN MAN MAAKTE ZWEEFVLUCHT Gistermorgen omstreeks 10 uur is nabij Roosteren een auto met zeven Belgen van de oprit van de brug over het Juliana- kanaal geschoten, waarna het voertuig een zweefvlucht van acht meter maakte en tegen de muur van de onder het viaduct doorlopende weg langs het ka naal vloog. De inzittenden van het busje werden alle gewond, één van de inzittenden liep vrij ernstig letsel aan dé wervelko lom op. De slachtoffers zijn op genomen in een ziekenhuis te Maaseik. Het ongeluk gebeurde, nadat de auto met zeer grote snelheid de oprit van de brug was opge reden en daar in botsing kwam met een van de brug komende autobus. De inzittenden van de auto waren zeven Belgiséhe jongelui van om en nabij de twintig, die een uitstapje naar Aken hadden gemaakt. Twee van hen, Maassen en Dex, zijn ernstig gewond. Van Maassen heeft 'n nekwervel ge broken. De andere gewonden zijn Otterdijk, Koene, Kalbers, Dirchs en Henskens. Alle slacht offers zijn afkomstig uit Bel gisch Maaseik. Ossen in Oost-DuitsTand persona non grata Volgens de socialistische een heidspartij in Oost-Duitsland hebben ossen geen reden van bestaan meer. Hel. partijblad Lausitzer Rundschau" dringt er bij de collectieve landbouw bedrijven op aan de ossen te la ten verdwijnen. Zij eten veel voer op dat onze koeien veel be ter voor de melkproduktie kun nen gebruiken, aldus het blad. In de streek van Cottbus zouden er nog 6 a 700 ossen zijn die een „paradijselijk leven leiden". Dc conferentie van plaatselijke autoriteiten te Tel Aviv Prof. mi'. P. J. Oud, oud-bur gemeester van Rotterdam, is zondag te Tel Aviv gekozen tot erevoorzitter van de internatio nale unie van plaatselijke auto riteiten nadat hij het voorzitter schap van de unie had neerge legd. Dc burgemeester van Mechelen, Spinoy, is voorzitter geworden. De burgemeester van Nijmegen, mr. Ch. M. J. H. Hustlnx, blijft lid van de uitvoerende commis sie. ZUID-RHODESIA Het parlement van Zuid-Rho- desia heeft in een eerste lezing een wetsontwerp behandeld waarmee afschaffing van bijna alle bemalingen over het dragen van passen door negers wordt beoogd. Verder zijn nog twee wetsont werpen in eerste lezing behan deld die strekken tot geleidelijke invoering van een Afrikaanse plaatselijk bestuur in negerwij- ken en plaatsing in bijzondere omstandigheden van negers in gebieden die tot dusver uitslui tend voor blanken zijn bestemd. In hei Pekingse Volksdagblad is maandag een uitvoerig hoofd artikel gepubliceerd, waarin een vurig pleidooi wordt gehouden voor realisatie van de revolutio naire idee, zoals die tot uitdruk king is gebracht in de verklaring van 1997. Deze verklaring vormde zoals bekend hel sluitstuk van de communistische cpnferentie, die in dat jaar in Moskou is gehou den. Deze verklaring, aldus 't blad, hield de juiste conclusie in dat er een terrein voor aanvalsoor logen zal blijven bestaan, iolang het imperialisme- blijft bestaan. Maar in dezelfde verklaring wordt gezegd, dat de commun- nistische partijen de strijd voor de vrede als hun wezenlijke taak beschouwen en dat zij, tezamen met alle dpor het vredesideaal bezielde machten, al het moge lijke moeten doen om een oorlog te voorkomen, zo schrijft het Volksdagblad. Na te hebben opgemerkt dat deze verklaring drie jaar lang een belangrijke rol heeft ge speeld in de strijd van de volke ren voor de vrede, analyseert het blad de gebeurtenissen die zich sinds 1957 in de wereld heb ben afgespeeld en komt dan tot de conclusie dat president Mao Tse Toeng het bij het rechte eind heeft gehad toen hij ver klaarde dat „de oostenwind de westenwind overheerst". In het artikel wordt weer hef tige kritiek uitgeoefend op het revesjonisme' van. de „rebel Ti to". Door te beweren dat de so cialistische landen oorlog willen, hebben de Zuidslaven deze lan den belasterd. De strijd tegen het revisionisme zal een langdu rige strijd zijn, zo zegt het Volks dagblad. Het revisionisme is wel iswaar in diskrediet gebracht, maar nog niet verpletterd. Hoe meer terrein het imperialisme verliest, hoe hardnekkiger het zal proberen het revisionisme te gebruiken om „zijn vergif" te spuiten onder de massa om de strijdlust van de volkeren te kunnen verzwakken. De strijd tegen het revisionisme blijft dus een belangrijke taak voor de communisten, aldus het blad. Waarnemers in Peking wijzen erop dat de publikatie van dit artikel samenvajt met de berich ten over de sluiting van de com munistische topconferentie in Moskou. Men beschouwt dit arti kel dan ook als vooruitlopend op de publikatie van het slotcom muniqué van de conferentie in Moskou. Men wees er voorts op, dat er in het bewuste artikel op gehamerd wordt dat „elke me ning, die een overschatting van de imperialistische machten en een onderschatting van de macht van het volk inhoudt, strijdig is met de verklaring van Moskou en dus onjuist is". Deze stelling volgt op de verklaring dat de positie van het socialistische kamp sinds 1957 aanzienlijk ver beterd is, terwijl het imperialis me en in het bijzonder het Ame rikaanse imperialisme ten prooi is aan een ernstige politieke en economische crisis. Waarnemers zien hierin een „zij het voorlopig en vaag" ant woord van de Chinezen op de beschuldiging van Moskou. Zoals bekend hebben de Russen de Chinezen beschuldigd van „dog matisme". Het voornaamste ar gument van de Russen was, dat de communisten, die tegenstan ders zijn van coëxistentie en overtuigd van de onvermijdelijk heid van een oorlog, de macht van het socialistische kamp on derschatten. Het „Verdrag van Rio" Volgens diplomatieke kvingen in Washington zijn Guatemala en Nicaragua voornemens de onmiddellijke toepassing van 't verdrag van Rio" tegen Cuba te eisen, op grond van agressie tegen hun land. Het verdrag van Rio kwam in 1947 in Rio de Ja neiro tussen de Amerikaanse staten tet stand en beoogt we derzijdse bijstand in geval van bedreiging van een Amerikaan se staat door een andere. Guatemala en Nicaragua be schuldigen Cuba ervan verant woordelijk te zijn voor ongere geldheden in hun land. Volgens het verdrag zou, als de raad van de organisatie van Amerikaanse staten Cuba aan agressie schul dig bevindt, de raad een verbre king der diplomatieke betrek kingen en de toepassing van economische sancties kunnen bevelen, indien hiervoor een twee derde meerderheid wordt verkregen. ZOAVO-CONFERENTIE GEËINDIGD In een communiqué, uitge geven na de sluiting van der der tiende conferentie van militaire adviseurs der Zuid Oost-Aziati sche Verdrags Organisatie, wel ke in Bangkok is gehouden, wordt medegedeeld dat de deel nemers „nota hebben genomen" van de situatie in Laos en van de communistische dreiging in Zuid-Vietnam. en de invloed van deze feiten op het verdragsge- bied hebben besproken, in het bijzonder wat Thailand betreft. De gebeurtenissen der laatste zes jaren, aldus het communi qué verder, hebben de doeltref fendheid van de verdragsorgani satie bewezen; de huidige ge beurtenissen geven een bijzon dere betekenis aan de bespre kingen der militaire adviseurs. Voortdurende waakzaamheid is geboden zodat in geval van noodzaak op het juiste ogenblik een geëigende actie kan worden ondernomen. woensdag 23 november. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.13 Gram.; 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gram.; 9.00 Voor dc zieken; 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Gram.; 10.15 Mor gendienst; 10.45 Gram.; 11.05 Hoorspel; 12.00 Lichte muz.; 12.53 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Met PIT op pad; 13.20 Lichte muz.; 13.50 Gram.; 15.40 Muzi kale lezing; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Lichte muz.; 17.40 Beurs berichten; 17.45 Gram.; 18.00 Koorzang; 18.20 Het Spectrum; 18.35 Leger des Heilsmuz.; 19.00 Nieuws; 19.10 Op de man af; 19.15 Lichte muz.; 19.30 Radio- krant; 19.50 Strijkorkest; 20.15 Orkest (in de pauze 21.10 vra gen v. d. Ockumenei; 22.15 Gram.; 22.30 Nws; 22.40 Avond overdenking; 22.55 Platennws; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; S.00 Nws; 818 Gram., act. en kookpraatje; 9.00 Gym.; 9.10 Gram.; 10.00 Schoolradio; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gevar. progr.; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuin- bouwmed.; 12.33 Voor het platte land; 12.38 Gram.; 13.00 Nws en tentoonstellingsagenda; 13.20 Or gelspel; 13.45 Gesproken portret; 14.00 Pianorecital; 14.45 Volks liedjes en -dansjes; 15.00 Als grootmoeder er niet meer is; 15.10 Voor de jeugd; 17.00 Or kest en koor; 17.25 Gram.; 17.50 Onder één vlag in Suriname; 18.00 Nieuws en comm.; 18.20 Act. en gram.; 18.30 Lichte mu ziek; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Toespraak; 19.20 Gram.; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Licht progr.; 20.35 Lichte muz.; 21.00 Hoorspel; 21.55 Cel lo-recital; 22.20 Zestig jaar levenservaring, causerie; 22.30 Nws; 22.40 Lichte muz.; 23.00 Tussen mens en nevelvlek, cau serie; 23.15 Omroeporkest; 23.55 Nieuws. terneuzen. In de afgelopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: G. A. Roest, Donze-Visserstr. 61, van Baarn; L. A. M. Roos, Sta tionsweg 66, van Rotterdam; Y. D. Devriese, Nieuwe Kerkstr. 17, van Brugge; C. Eckhardt, Grenu- laan 45. van Thorold (Canada); G. de Vogel, Hobbemastraat 18, van Middelburg; J, P. Pjjeke, Louisastraat 37, van IJzendüke; B. van Leest, Zeven Triniteitsstr. 5, .van Hoorn; D. E. B. Boone, Nwe Kerkstraat 17, van Lochristi (B.); M. J. Dieleman, Spoorstraat 47, van Deurne <B.); H. F, Zand boer, W. de Zwjjgerlaan 1, van Tilburg. Vertrokken: J. C. J. de Ruijter, Axelsestraat 77, naar Hoek; J.,M. Rouw, Baandijk 18, naar Brielle; A. Hamelink, Bernhardstraat 36, naar Axei; W, Romejjn, Lange Kerkstraat 30 a/b, naar Rotter dam; E. A. ten Hoeven, Walra- venstraat 9, naar Axel; Wed. M. v. GraefschepeVerdurmen, Mid denstraat 32, nagir Philippine. graanbeurs rotterdam. 21 november. Officieuze noteringen per 100 kg: Consumptic-tarwe, basas 17 pet vocht met gering schotpercen tage tot ƒ31,50 franco Rotter dam; schot tarwe, mits gedroogd 15—20. Voedergrancn: Maalgerst vol gens monster ƒ20—ƒ23,25; Kip- pegerst, idem 24—25,50; Ha ver, ongepunte, idem 18 22,50. Peulvruchten, franco Rotter dam: Groene erwten, op monster ƒ28—ƒ30; prima kwaliteit tot ƒ35,50; Schokers, op monster 2831,; prima kwaliteiten tot 36; Bruine bonen, boerenschoon op monster, goed droog tot 67,50. aardappelbeurs rotterdam. 21 november. Klei-aardappelen 35 mm opw.: Eigenheimers ƒ12,50ƒ15; Bin tje 8-9. Voeraardappelen 12,75. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wa gon, schip of auto. veemarkt rotterdam. 21 november. Op de veemarkt te Rotterdam werden maandag in totaal aan gevoerd 2150 stuks vee, zijnde 1345 vette koeien en 805 var kens. De prijzen waren als volgt: Vette koeien van ƒ2,50330; Varkens (lev. gew.) ƒ1,70 1,74. Alles per kg. Overzicht: Vette koeien groter aanvoer, kalme handel, prijzen aanvankelijk als vorige week maandag bij afloop dalende, pri ma's boven notering; Varkens: aanvoer iets minder, handel ta melijk, prijzen even hoger, pri ma vleesvarkens boven notering, slachtzeugen van 1,451,50 per kg. STILLE MARKT Het was gistermiddag op het Damrak zeer stil. De eerste dag van de nieuwe beursweek gat bij de opening een verdeelde stem ming te zien. Philips was vast, Unilever wat hoger, daarente gen AKU, Hoogovens en Kon. Olie een weinig beneden de slot- koers van vrijdag j.l. dat Philips op 1214 bij de opening ruim 10 punten hoger noteerde, had het fonds aan de gunstige stemming voor deze aandelen in Wall Street van vrijdag j.l. te dan ken. Unilevers noteerden in New York toen eveneens aan de vaste kant. De Westduitse beur zen vertoonden gisteren een ge drukte tot flauwe stemming met koersverliezen van 10 tot 20 pun ten. Parijs, Zwitserland en Lon den waren ook al niet aan de vriendelijke kant. Nieuws uit 't bedrijfsleven, om de koersen van de aandelen te kunnen sti muleren, was niet aanwezig. Door een en ander laat het zich gemakkelijk begrijpen, dat de handel gisteren in Amsterdam zeer gering was. De orders van het publiek waren dan ook dun gezaaid. Van deze orders was de verkoopzijde nog lichtelijk in de meerderheid. Dit was echter ge noeg om de koersen, gedurende de verdere beursduur, te doen afbrokkelen. Philips daalde van 1215 tot 1208 om zich later weer te herstellen tot 1212. Vorige slotkoers was 1203. Het fonds verloor vrijdag circa 25 punten. Unilevers zakten in van 805 tot 800 (801%). AKU op 470, circa 5 punten lager en Hoogovens min 2 punten op 851. Kon. Olies verloren een halve gulden op 123,80, na een opening op 124,10. Nationale Handelsban ken werden op 222 (221) geadvi seerd. Er was in dit fonds geen handel in een open hoek. Het herstel dat de scheep vaarten vrijdag te zien gaven, was gisteren alweer afgelopen. Er ging in deze hoek zeer wei nig om en de koersverliezen be liepen 1 tot 2 punten. Cultures BRUSSEL (VI.); 12.00 Nws; 12.03 Amus. muz.; 12.30 Weer bericht; 12.35 Gram.; 12.50 Koer sen; 13.00 Nws; 13.15 Lichte mu ziek; 14.00 Schoolradio; 14.45 Symfonieork.16.00 Koersen; 16.06 Engelse les16.21 Operette- muz.; 17.00 Nws; 17.05 Lichte muz.; 17.20 Toneelkron.; 17.50 Boekbespr.; 18.00 Lekenmoraal en filosofie; 18.20 Voor dc sol daten; 18.50 Sportkron.; 19.00 Vlaamse liederen; 19.50 Doe. progr.; 20-00 Akademie der dis kof ielen; 21.30 Gr.; 22.00 Nws; 22.15 Pedagogisch praatje; 22.25 Moderne muz. uit Canada; 22.45 Kamermuz.; 22.55 Nieuws; 23.00 Voor de zeelieden. Televisieprogramma's. NED. TV: 17.00 Voor de kin deren; 17.30 Jeugdjournaal;.20.00 Journaal en weeroverzicht20.20 Pas geperst; 20.50 Toneelmu seum; 21.30 Actueel progr.; 22.10 Dagsluiting. VL. BELG. TV: 17.00—18.00 V. d. jeugd; 19.00 Intern, jeugd- kl'on.; 19.30 TV-leuill.; 20.00 Nws; 20.30 Politiek dehat; 21.00 Aniara, opera; 23.00 Nieuws. verwaarloosd met een lichtelijk verdeelde stemming. Staatsfond sen over vrijwel de gehele linie iets gemakkelijker met weinig aanbod. In de lokale sector werden van de grootbanken aandelen Amsterdamsche Bank enige punten lager geadviseerd. Eind vorige week boekten deze aan delen in drie dagen tijd een koerswinst van circa 30 punten. De eerste koers (introductie) voor de 10 miljoen 514 procent 31-jarige obligaties, lening 1959, gemeente Eindhoven, werd gead viseerd op 98%. Claims Palthe kregen een adviesprijs op ƒ230 (ƒ235), Rotterdamsche Droog dok ƒ3000 ƒ3005) en claims Friesch-Groningsche werden ge adviseerd op ƒ295 (ƒ280). Aan delen Koudijs kregen een paar punten lagere adviesprijs op 275. Op het dividend van 10 pro cent over het verdubbelde kapi taal. Vorig jaar werd 11 procent uitgekeerd. Aandelen Ameri kaanse Fitting werden 4 punten hoger op 158 geadviseerd op de ruime orderportefeuille. Aandelen Nat. Handelsbanken die aanvankelijk in een dichte hoek werd geadviseerd op 222 (221) werden later in een open hoek verhandeld op een bericht dat deze aandelen tot nader or der alsnog kunnen worden om gewisseld in, zoals bekend, aan delen Rotterdamsche Bank. De koers van de aandelen Nat. Han delsbank steeg op dit bericht tot 229. Prolongatie 3V: procent. AKU: Nabeurskoersen (4701a) Kon. Olie 123.00—123.40 slot 123.30 Philips 1208—1214 slot 1211 Unilever: 795—799 slot 795 Hoogovens 851—852 slot 851 (851Va) (124.00) (1217) (802%) Int. Conc. Industrie Scheepvaart Banken Cultures enz. Algemeen Beursindiccs 17/11 18/11 21/11 575.19 569.68 570.96 339.84 338.47 337.56 170.73 171.60 172.04 216.72 219.82 219.82 15) f 151.87 152.14 40. 400.04 400.49 Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor bui- tenlands bankpapier heden gel dend, luiden: Engelse pond 10.56—10.66, Amerikaanse dollar 3.75—3.79, Canadese dollar 3.82—3.87, Fran se frank (100 75.90—76.40, Bel gische frank (100) 7.50—7.55, Duitse Mark (100 90.2090.70, Zweedse kroon (100 72.50- 73.50, Zwitserse frank (100) 87.50—88.00 Italiaanse lire 10.000) 59.75—61.75, Deense croon (100 54.25—55.25, Noorse kroon (100) 52.4053.40, Oosten- ijkse Schilling (100) 14.45— 4.55, Portugese escudo (100) 13.15—13.30, Spaanse peseta (100) grote coupures 6.17: 6.32 V».

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3