Kongolese troepen beschieten V.N.-militairen bij Ghanese ambassade Straaljager stort neer op boerderij Socialistische manifestatie huwelijksdag van Boudewijn? Britse militaire trein met drie honderd inzittenden bij Woerden ontspoord De ramp met de cutterzuiger bij Calcutta DINSDA'G 22 NOVEMBER 1960 17e Jaargang Nr 5143 Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzefi Amerikaanse diplomaat uit Sowjet-Unie gewezen wegens spionage Gezin uit zes personen en piloot kwamen om het leven Enkele doden en vele gewonden HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN fftskering by abonnement: Terneuzen DJfeö«ÉaffJüööfare3asféür I. van de Sande Hedactie-adres: Noordstraat 55—57 Adstómstratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand f 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 15 ct; 1 advertentie ƒ2,25, Rubriek Kleine Advertenties "Pgiêën advertenties): 5 regels ƒ1,—. Iedere regel mate 20 ct. Kleine advertenties bij voorafbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adma Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddag? 2 «fflf. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 oor. Ongeveer 300 man troepen van het Kongolese leger, gesteund door pantserwagens, hebben maandagmiddag half zes plaat selijke tijd een kordon getrokken rondom het gebouw van de Gha nese ambassade in Lcopoldstad, in verband met de weiger ing van de tot persona non grata ver klaarde Ghanese diplomaat Wel- becq liet ambassadegebouw te verlaten „zolang zijn eigen re gering geen vliegtuig stuurde om hem op te halen". Tunesische V. N.-troepen ter sterkte van iets minder dan een compagnie hebben stellingen in genomen in het park rondom het ambassadegebouw, waarin zich ook Ghanese politietroepen be vinden. De Kongolese commissaris- generaal voor Binnenlandse Za ken, Nuss Baumer. die met de Kongolese troepen is meege komen, heeft een Canadese offi cier gevraagd aan generaal Ryc- kie, de bevelhebber der V. N.- strijdkrachten. de volgende bood schap over te brengen: ..Ons ge duld is uitgeput. Wij willen niet langer als kinderen worden be handeld. Wij menen, dat de Ver. Naties verantwoordelijk zullen zijn voor wat zou kunnen gebeu ren als zij voortgaan Welbecq te beschermen". Drie buitenlandse journalisten, die van de omsingeling van het gebouw getuige waren, werden als „spionnen" gearresteerd. Het waren John Starra van de En gelse „Daily Mail" en Stephen Harper van de eveneens Engelse ..Daily Express". De derde jour nalist is vermoedelijk de bijzon- fiere correspondent van de „Was hington Post". Nadat de Kongolese en Tune sische troepen rondom de ambts woning van de Ghanese zaakge lastigde Weibeek urenlang te genover elkaar hadden gestaan, brak in de avonduren het vuur gevecht uit. Het schieten bij de Ghanese ambassade begon om tien over half acht plaatselijke tijd en duurde om acht uur nog voort. Volgens de eerste berichten zouden er talrijke doden en ge wonden zijn gevallen. Een lid van de Ghanese am bassade deelde het kantoor van A. F. P. met opgewonden stem mede. dat „de slag rondom de Ghanese ambassade woedt". Volgens deze zegsman zouden- de Kongolese soldalen er niet in zijn geslaagd de „wanhopige verdediging "van de Tunesische soldaten te doorbreken". De Tunesische troepen op het, terrein hadden, voor het gevecht begon, door middel van rode vuurpijlen gevraagd met de daar te komen, werden vanaf auio's met, machinegeweren ge schoten. Een aantal vrachtauto's met. (Adv.) grootste spoed versterkingen te sturen. Na het afschieten van deze vuurpijlen brak een buiten gewoon hevig geweervuur uit. Om negen uur 's avonds duur de het schieten rondom het Ghanese ambassadegebouw nog steeds voort. TIJ" is absoluut onmogelijk om dichter dan een kilometer bij het terrein van de strijd te komen. Op journalis ten, die geprobeerd hebben Tunesische militairen is naar de ambassade gezonden, terwijl de Tunesische eenheden in de ka zernes in alarmtoestand worden gehouden. Ook voor het depót pantserwa gens van het Maleise contingent is de alarmtoestand afgekon digd; de manschappen hiervan hebben zich bij hun eenheden gemeld. OOK VERBREKING DER POSTVERBINDING MET INDONESIË Nadat de Indonesi :hc rege ring op 17 november de telefoni sche en telegrafische verbindin gen met Nederland heeft verbro ken, overweegt zij thans aldus meldt „Antara" ook een ver breking van de postale verbin dingen. Dc Indonesische rege ring zou deze maatregelen zien als een uitvloeisel van het ver bleken der diplomatieke betrek kingen. De Belgische socialistische se nator Rassart heeft maandag middag op een bijeenkomst van arbeiders in Grivegnec voorge steld op 15 december de hu welijksdag van koning Boude wijn en Dona Eabiola een 24- uurstaking te houden. Dc Belgische senator sprak op één van de vergaderingen, die de Belgische socialistische partij en het (socialistischei algemeen Belgisch vakverbond in het Luikse industriegebied hielden om tc protesteren tegen de dooi de l egering Eyskens ingediende „eenheidswet', waarin verhoging van de belastingen en bezuini gingen op de overheidsuitgaven worden voorgesteld als gevolg van de gebeurtenissen in Kongo. Tienduizenden arbeiders leg den maandag in Luik, Serain en andere plaatsen het werk neer om de bijeenkomsten te kunnen bijwonen. Op een andere verga dering deelde de algemene secre taris van hel A.B.V.V. mede, dat in de plaats Herstal op de 15e december een halve dag zal wor den gestaakt. Hij kondigde voorts De Amerikaanse assistent- luchtvaart attaché in Moskou, •ejoor Irving MacDonald, heeft maandag opdracht gekregen de Sowjet-Unie te verlaten wegens spionage. De Amerikaanse zaak gelastigde Edward Freers, werd gisteren op het ministerie van Buitenlandse Zaken ontboden, dat Macdonald tot persona non grata was verklaard. In augustus j.l. kreeg de Ame rikaanse luchtvaartattaché kolo nel Kirton last de Sowjet-Unie te verlaten „wegens activiteit, die onverenigbaar was met zijn diplomatieke status". In de be kendmaking hiervan werd ge zegd, dat hij en MacDonald per trein naar Koergan, achter het Oeral-gebergte, waren gereisd, en werden gearresteerd omdat zij militaire objecten fotogra feerden. Het, ministerie van Bui tenlandse Zaken had MacDonald toen een waarschuwing gege ven, aldus de bekendmaking verder. Volgens Amerikaanse kringen in Moskou maakt MacDonald op het ogenblik een rondreis door het district Kharkof. De uit,wij zingsorder wordt in Moskou op gevat als een vergeldingsmaat regel voor de recente arrestatie van een Russische diplomaat in do Verenigde Staten. MacDonald is de jongste toe voeging aan een lange lijst van Amerikaanse diplomaten en stu denten, die de laatste paar maanden uit de Sowjet-Unie zijn gewezen op de beschuldi ging van spionage. voor de huwelijksdag van de Bel gische vorst een provinciale de monstratie in Luik aan. Het partijbestuur van de Bel gische socialistische partij heeft maandag in Brussel de onmid dellijke bijeenkomst van het par lement geëist om een onderzoek in t'e stellen naar de omstandig heden. waaronder de minister van Landbouw, baron De Vleeschauwer, tot aftreden ge dwongen werd. Zoals gemeld werd deze minis ter vervangen door do Belgische senator Heger, nadat hij door een Franstalig weekblad was be schuldigd betrokken te zijn ge weest bij een frauduleus faillis sement van een Kongolese onder neming. LANCERING VAN AMERIKAANSE RUIMTECABINE MISLUKT Een poging om van Cape Ca naveral in Florida een onbe mande ruimtecabin? te lanceren is maandag mislukt doordat een kleine raket die in geval van storingen diende voor het los maken van de cabine van de grote raket een Redstone voortijdig ontbrandde. De cabine en de Redstone ble ven op de grond, maar de ..ont snappingsraket" vloog de lucht in. De poging maakte deel uit van het Mercury-program op grond waarvan men het volgend jaar een mens in een baan om de aarde hoopt te brengen. Dit :s de tweede mislukking in veer tien dagen van een dergelijke lancering. Op 8 novemger kwam een cabine niet los van de raket een Little Joe. Het was thans niet de bedoe ling de cabine, die voor het eerst volledig van allerlei waarne mingsinstrumenten was voor zien, in een baan om de aarde brengen. Men wilde haar een gewone kogelbaan laten be schrijven en vervolgens met schepen of vliegtuigen bergen. Een woordvoerder van het bu reau voor lucht- en ruimtevaart deelde later mede, dat de motor van de „Redstone"-raket wel heeft gewerkt, doch later af sloeg, mogelijk als gevolg van het inwerkingtreden van een veiligheidsapparaat. .Met een verschrikkelijke klap boorde zich maandagavond om tien minuten vóór acht 'n straal jager van de vliegbasis Eindho ven in ile voorgevel van een boerderij in liet gehucht Lut.jelol- lum, tussen Kraneker en Wels- ri.jp. Zowel de piloot van het toestel, als het uit zes personen Maandagavond om ongeveer half negen is bij Woerden een Britse militaire trein ontspoord. De trein was op weg van Duits land naar Hoek van Holland. Er werden ongeveer driehonderd Britse militairen en enkele Duit se reizigers mee vervoerd. De ravage is groot. Voor zover tot nu (oe bekend zijn er tenminste twee doden en ongeveer twintig gewonden. Eén van de bij het ongeluk omge komenen zou een Duitser zijn, behorende tot liet treinpersoneel. De andere is vermoedelijk een Britse verlofganger. Het ongeluk is gebeurd onge veer driehonderd meter van het station, tussen het station en de seinpost-spoorwegovergang Cat- tenbroek. De bovenleiding is ver nield en de sporen zijn volledig versperd. Op het gedeelte van het baan vak waar het ongeluk gebeurd is, is men bezig een nieuw spoor aan te leggen, dat ter plaatse een bocht maakt. Daardoor is het voorschrift, dat treinen niet met een grotere snelheid dan veertig kilometer per uur rijden. Of de bestuurder van de militaire trein met grotere snelheid heeft ge reden is niet bekend. De seinwachter de heer P. Roe ring kreeg om tien over acht de melding dat de militaire trein zou passeren. Hij sloot de bomen van zijn post en keek de spoor baan af. Plotseling zag hij een enorme steekvlam, welke ge volgd werd door een enorme klap. Met donderend geraas stort ten zes treingedeelten op het lager gelegen terrein naast de rails. Do seinwachter sloeg on middellijk groot alarm. Uit Bode graven, Zwammerdam. Woerden en Utrecht werden ambulances opgeroepen. Het reddingswerk werd echter zeer bemoeilijkt, om dat de plaats van het ongeval slechts te bereiken is via een smalle modderige landweg. Ver plegers moesten soms de gewon den honderden meters dragen vóór men de ambulances bereik te. Ongevallenplocgen van dc Ne derlandse Spoorwegen waren spoedig ter plaatse. Omdat doordat de bovenleiding was ver nield ook het licht was uitge vallen, werdén noodagregaten aangevoerd. In het eerste ogenblik na de ramp ontstond er een grote ver warring. Later werden de red dingsacties meer gecoördineerd. Intussen was toen ook assisten tie ontvangen van militair per soneel uit het centraal militair hospitaal in Utrecht. De militai ren werden naar Woerden ver voerd met behulp van militaire auto's. Ook in de twee zieken huizen in Woerden werden ge wonden opgenomen. bestaande gezin van de veehou der T. Postma waren bij deze ramp op slag dood. Tevens kwam dc gehele veestapel, be staande uit zestien stuks klein en groot vee, om het leven. De familie Postma, bestaande uit de 42-jarige vader, de 41-jari- ge moeder R. Postma-de Jong en vier kinderen: de 11-jarige Tine ke, de 10-jarige Willem, de 8-ja- rige Aii en de 5-jarige Gerrit verbleven op het moment van de ramp in huis. Zij vonden een even plotselinge als verschrikkelijke dood onder de puinhoop, die van de boerderij overbleef. De bewoners van de spaarzaam verspreid staande boerderijen en woningen in de buurt van de plaats van de ramp, hoorden de geweldige klap, waarmee de straaljager de boerderij raakte, die op één moment werd wegge vaagd. Zij snelden dodelijk ver schrikt toe, maar stonden mach teloos tegenover de ontzettende verwoesting, die het vliegtuig had aangericht. Vrijwel direct na de ramp brak brand uit, die door verschillende brandweren, o.a. van de gemeen te Franeker en van de vliegbasis Leeuwarden, werd bestreden. Er viel echter niets meer te redden. Van de boerderij restte slechts een ruïne, waartussen de wrak stukken van het verongelukte toestel her en der verspreid la gen. Enkele koeien leefden nog, maar moesten ter plaatse worden afgemaakt. Tot laat in de avond was men bezig met blussingswerkzaam- heden. Omstreeks 11 uur waren drie slachtoffers geborgen, doch ze konden nog niet worden ge ïdentificeerd. De familie Postma, waarvan de vader naast veehouder tevens eigenaar was van een loonbe drijf, had "oor maandagavond 'n uitnodiging ontvangen voor een feestavond tn Franeker, maar moeder Postma wilde liever thuis blijven. Het wrak bevindt zich diep in de grond van de boerderij en ligt voor zover thans bekend, voor een deel in grondwater. Toen lt.-vlieger Snijders zich met zijn toestel boven Makkum bevond, om twaalf minuten vóór acht, vloog hij op circa duizend meter hoogte. Hij zou daarna in de richting Emmen nog een drie honderdtal meters stijgen. In luchtmachtkringen beschikt men tot dusverre niet over aan wijzingen, dat het toestel in de lucht zou zijn ontploft. Overigens tast men nog in het duister wat de oorzaak van het verongeluk ken van het vliegtuig kan zijn geweest. De vlieger heeft op geen enkele wijze laten blijken, dat er met zijn vliegtuig iets niet in orde zou zijn. De Indische minister voor Ver voer en Verkeer, Soebbarojan, heeft maandag in het Lagerhuis te Nieuw-Delhi meegedeeld, dat men tot nu toe slechts drie lijken van de bemanning van de Neder landse cutter-zuiger „Lake Fif- thian" die vrijdag in de rivier de Hoo.ghly is gezonken, heeft ge borgen, Dc cutter-zuiger kapseisde en zonk nadat een van de trossen, waarmee hij gemeerd lag, het be geven had. Van de zijde van de Amster- damsche Ballast Maatschappij wordt ons over de scheepsramp bij Calcutta het volgende mede gedeeld: De cutter-zuiger „Lake Fif- zijn werk ging. was er helaas voor een aantal bemanningsleden die zich onderdeks bevonden, geen voldoende gelegenheid meer om zich tijdig in veiligheid te stellen. Het ongeluk voltrok zich bij volslagen duisternis, waar door de reddingspogingen ten zeerste werden bemoeilijkt. Reeds is ir. Binkhorst, die op het ogenblik in Bangkok ver toeft, telegrafisch verzocht on middellijk- door te reizen naar soon'iijk van de situatie op de hoogte te stellen. Daarnaast is besloten op zo kort mogelijke termijn een commissie van on derzoek naar India te sturen, be staande uit de heren G. W. Booy, ir. Tiebbes en ir. De Koning, die ter plaatse het geheel zal onder- Steeds minder stakers op Aruba Bij de Lago-olie maatschappij op Aruba hervatten steeds meer arbeiders het werk. Vijf-en-negentig procent werkt thans. De schepen met olie lo pen normaal binnen. AANSLAG OP PALEIS VAN DE SJAH Pasagiers en bemanningsleden van een toestel van de „Pan American Airways", dat maan dagmorgen uit Teheran in Bei roet is aangekomen, hebben mel ding gemaakt van een aanslag op het paleis in Teheran, waar de sjah, zijn echtgenote en de kroon prins verblijven. De aanslag zou zondagnacht zijn gepleegd. AFP voegt hieraan toe dat men dit bericht met het grootst mo gelijk voorbehoud moet behan delen. Het is tot nu toe nog op geen enkele manier bevestigd kunnen worden. De berichten over een aanslag op het paleis waren maandag ochtend een volslagen verrassing in Teheran. Om half twaalf Ne derlandse tyd was in dc Perzi sche hoofdstad niets bekend over een aanslag. Abdoel Rahman komt vrijdag naar Nederland Do minister-president van de Maleise federatie, Toenkoe Ab doel Rahman, heeft de Neder landse regering laten weten dal hij van plan is vrijdag a.s. om 13.10 op het vliegveld Schiphól aan te komen voor zijn voorge nomen besprekingen met de Ne derlandse regering, aldus heeft een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken maandagochtend meegedeeld. Australische persstem over de actie van Re.chman In een hoofdartikel in de „Melbourne Herald" van maan dag wordt gezegd, dat Tunku Abdul Rachman de openbare mening in Australië tegen zijn bemiddelingspoging inzake Ned. Nieuw-Guinea gekant zal vinden, indien deze enige wijziging zou behelzen van de status van dit gebied, welke zou vooruitlopen op het recht der bevolking op zelfbeschikking. „De Nederlanders aldus het, blad bespoedigen thans de. instelling van de Nieuw-Guinea- raad en stellen zich voor, dit li chaam binnen een jaar daarna zich over de zelfbeschikking te laten uitspreken. Dit is wel een te haastige dienstregeling voor een zo primitief gebied, die meer gericht lijkt op een tegemoetko men aan de eisen van Indonesië dan op de behoeften der bevol king. Een bemiddelende rol van Malakka zal haar nut kunnen hebben als daarbij erkend wordt, dat een wijziging in de staatkundige toestand niet over haast dient te geschieden." Do „Lakc Fithian" thian was bezig met het weg- baggoron van een gedeelte van de zuidelijke zone van het bag- gewerkl op rlc rivier de Heoghly nabij Fulta Point, ongeveer 50 km stroomafwaarts van Cal cutta. Zoals in dc perioden van sterke stroom gebruikelijk is, was de zuiger voor enige uren stil gelegd, verankerd op de zij draden en een spudplaa door Tot op dit tijdstip nog onopge helderde oorzaak is de zijdraad van de bakboordverankering op een gegeven ogenblik doorge komen, waardoor het schip met de stroom mede begon te zwaaien op de spudpaal. De dienstdoende cutterbaas heeft nog getracht met de krachtige zijlier het schip weer terug te draaien, doch dit gelukte niet meer. Hierdoor kws n de zuiger op een gegeven ogcr.bük invars op de stroom te liggen met hel noodlottige ge volg dal het schip is gekapseisd. Doordat een en ander zo snel in zoeken om do directie van advies te dienen bij dc verdere te ne men maal regelen. Zij zuilen van avond per vliegtuig vertrekken. Volgens de laatst ontvangen be richten zijn de stoffelijke over schotten van twee slachtoffers (G. P. Schelvis en V. Rozen- brand) geborgen. Alles wordt in het werk gesteld voor overbren ging naar Nederland per vlieg tuig. iZie verder pag. 2 le kolom.) Communisten en monarchisten in Oostenrijk Oostenrijkse communisten hebben in het weekeind monar chistische betogingen verstoord die werden gehouden ter gele genheid van de 48ste verjaardag van aartshertog Otto van Habs- burg. De incidenten deden zich za terdagavond in Klagenfurt en zondagavond irt Linz voor. ZUIDELIJKE WIND Het K. N. M. I. deelt mede: Tussen een boven Midden- Europa aanwezige rug van hoge- druk en een depressie gebied ten zuidwesten van Engeland voerden zuidelijke winden, die tijdelijk vrij krachtig waren, maandag vochtige lucht naar ons land. Daarin kwam veel be wolking voor en op de meeste plaatsen viel af en toe regen. De depressie begon maandagavond echter in betekenis af te ne men. Voor vandaag wordt dus geleidelijk iets afnemende wind tussen zuid en zuidwest ver wacht. Af en toe zal het rege nen, later kunnen verspreide op klaringen voorkomen; in de temperaturen wordt weinig ver andering verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I. ie Dc Bilt, geldig van dinsdag ochtend tot dinsdagavond. Afnemende wind. Af en toe regen, maar later ook enkele opklaringen. Tot ma tig afnemende wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. DINSDAG 22 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 3.43 3.58 Terneuzen 4.18 4.33 'ïansweert 4.58 5.13 Walsoorden 5.08 5.23 ZON MAAN Nov. 22 8.11 16.40 11.30 20.33 23 8.13 16.39 12.17 21.45 24 8.15 16.38 12.56 22.59

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1