Advies inzake een arbeidsongeschiktheidsverklaring Beursoverzicht Het landbouwschap adviseert gelijke of lagere garantieprijzen Eric de Noorman - De schaduw der steppen „Mevrouw" Haartje ONZE SPAARBANK KAN MEER VOOR U DOEN Coop. Boerenleenbank «ïerneuzen» Nieuwe rijksdaalders begin volgend jaar Vrijdag 21 oktober I960 Pagina 3 BOEKHANDEL VAN DE SANDE ƒ4.90 AANDELEN NAT. HANDELSBANK WILLIG NOBEL-PRIJS VOOR DE GENEESKUNDE RAIFFEISENBANK HOEST UW KIND...? Geautomatiseerde wormen DE V R IJ E ZEEUW De Sociale Verzekeringsraad heeft de minister en de staats secretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid geadviseerd over de totstandkoming van een arbeidsongeschiktheidsverzeke ring, welke de bestaande invali- diteits- en ongevallenverzekerin gen zou moeten vervangen. Nu de Sociaal Economische Baad onlangs de minister heeft geadviseerd inzake de liquidatie van de huidige invaliditeitsver zekering is met het in 1957 ver schenen advies van de S. E. R. over de herziening van de in validiteitsverzekering en het onderhavige advies van de S. V. R. een afgerond geheel ten aanzien van de totstandkoming van een arbeidsongeschikt heidsverzekering verkregen. Het advies van de S. V. R. be paalt zich voornamelijk tot een nadere uitwerking van de door de S. E. R. geadviseerde invali diteitsverzekering door deze verzekering ook op de bedrijfs ongevallen te betrekken. Voorts geeft het aan op welke wijze de bestaande ongevallenwetten, te weten de ongevallenwet 1921, de land- en tuinbouwongevallenwet 1922 en de zeeongevallenwet 1919 zouden kunnen worden ge liquideerd. De S. V. R. zou het liefst de voo^ieningen van de huidige ziekengeld-, invaliditeits- en on gevallenverzekering in één wet telijke regeling zien onderge bracht. De binding van de zie kenfondsverzekering aan de zie kengeldverzekering en de voor deze geldende loongrens vor men evenwel een beletsel om laatstgenoemde verzekering vooralsnog volledig in een wet op de arbeidsongeschiktheid op te nemen Een arbeidsongeschiktheids verzekering zal, aldus het ad vies, een voorziening dienen te bevatten ter zake van gehele of gedeeltelijke derving van loon als gevolg van arbeidsonge schiktheid, ongeacht de oor zaak daarvan. Het onderscheid tussen „ziekte" en „ongeval" vervalt, als ook het verschil in uitkering. Verzekerd zal zijn ieder die in loondienst werkzaam is, als mede degenen, die daarmee op grond van hun arbeidsverhou ding zijn gelijk te stellen. Dit betekent, dat uitzonderingen, zoals andere verzekeringswet ten die wel kennen voor ambte naren, zeelieden, mijnwerkers e.d., niet gewenst, zo niet moge lijk worden geacht. De verzekering zal geen loon grens kennen, terwijl evenmin een minimum-leeftijdsgrens zal (Adv.) is zojuist gearriveerd in De prijs van dit nieuwe bock over „MAARTJE DE WIT" bedraagt l'lI lll!HIII!l|!|lillllllllllllllll!lllilllllllllllililllilllllllllllllllll Ook gisteren bestond er voor de aandelen Nat. Handelsbank een grote belangstelling. Op last van het beursbestuur zal voor de aandelen en certifica ten van genoemde bank tot nader orde geen notering plaats vinden, in verband met een te verwachten bericht. Gedurende de niet-officiële ochtendhandel van gisteren liep de koers van de aandelen zeer snel op van 205 tot 245. De slotkoers van woensdag was 201%. Juist woensdag bestond er voor deze aandelen een flinke belangstel ling en werden de stukken in een ruime open hoek verhan deld. Van tijd tot tijd hebben deze aandelen het laatste jaar m de speculatieve belangstel ling van de beurs gestaan op steeds terugkerende geruchten, dat de bank zou worden over genomen. In dit verband werd een Nederlandse bank en een buitenlandse bank genoemd. De directie van de Nat. Handels bank heeft desgevraagd steeds hardnekkig genoemde geruch ten tegengesproken. De beurs ziet nu met spanning de inhoud van het te verwachten bericht van de bank tegemoet. Dat de beurs rekening houdt met, een overname iigt in de koers van de aandelen verborgen. Op de officiële beurs van gistermiddag werden de stukken verhandeld op circa 244. Een officiële no tering zal echter, zoals boven vermeld, niet plaatsvinden. Vair de internationale waar den lagen AKU en Hoogovens bij de opening goed in de markt eu boekten behoorlijke koers winsten. Philips, Unilever en Kon. Olie schommelden bij de opening rond de vorige slot- koeisen. Wallstreet werkt nog steeds niet mee aan een hausse tendentie. Aan de koersdaling van de voorgaande dagen kwam woensdag- in New York welis waar een einde, maar daar is dan ook alles mee gezegd. West- Duitsland was iets zwakker. Het Damrak voer gistermiddag op eigen kompas. De handel was opnieuw van geringe omvang. Gedurende de verdere beurs- duur vielen de koersen van alle internationale waarden terug door verkopen, die in een vrij lege markt moesten worden uitgevoerd. Het buitenland liet wederom verstek gaan. AKU's daalden van 486 tot 475, tegen woensdag als slotkoers 478%. Philips zakte in van 1235 tot 1223 (1228). Unilevers 802 na 807 (808%Kon. Olies konden zich rond de vorige slotkoers van 127.20 handhaven. Hoog ovens daalde van 885 tot 875 (868). Tegen het sluiten van de markt trad hier en daar een lichte koersverbetering in. Met de activiteit in "de scheep vaartsector was het wederom treurig gesteld. Hierin zal alleen \erbetering te brengen zijn wanneer de scheepvaartmaat schappijen hun aandeelhouders meerdere malen per jaar op de hoogte stellen over de lopende gang van zaken. De koersen in deze afdeling veranderden niet veel van die van woensdag. Een opmerkelijk herstel gaven cer tificaten Deli te zien op 175 (ƒ171,50). De handel was mini maal. Staatsfondsen stil en praktisch onveranderd. Prolongatie 3',2 pet. Beursindices 18/10 19/10 20/10 Int. conc. 589.32 578.49 575.92 Industrie 338.70 332.95 329.78 Scheepvaart 168.10 167.67 167.45 Banken 219.33 220.14 220.63 Cult. etc. 153.10 152.42 151.52 Algemeen 409.16 402.64 400.57 NABEURSKOERSEN AKU: 470—476 slot 470 (474'/j) Kon. Olie: 126.00—126.70 slot 126.00 (127.00) Philips: 1198—1226 slot 1198 (1226) Unilever: 776—801 slot 776 (8OIV1) Hoogovens: 856—869 (869/2) Advicskoersen buitenlands bankpapier Dc advieskoerscn buitenlands bankpapier zijn geheel ongewij zigd gebleven bij die van de vorige dag. Nieuwe scherpe stijging van de Londense goudprijs Een ware goudkoorts heeft gis teren de prijs van goud op dc Londense markt doen stijgen tot 88,50 dollar per ounce fijn goud. Deze prijs ligt 3,50 dollar boven dc officiële prijs Handelaars in edele metalen verklaarden, dat zich een derge lijke toestand, die zij fantastisch noemden, nog nimmer heeft voorgedaan op de markt. Een handelaar deelde mede, dat deze felle strijd om het bezit van goud in het begin van deze weck was begonnen, nadat Zwitserse ban kiers hun cliënten hadden aan geraden Amerikaanse dollars om tc zetten in goud. Als gevolg van dit alles vraagt men zich thans af, of dc Verenigde Staten op den duur de dollar zullen devalueren door de goudprijs te verhogen, zo zei deze handelaar. De prijsstijging van gisteren komt neer op een waardedaling van de dollar met ruim 8 procent op dc vrije goudmarkt. Nadat de scherpe prijsstijging van goud op de Londense markt bekend was geworden, concen treerde de belangstelling op de Londense effectenbmarkt zich gistermorgen op aandelen van goudmijnmaatschappijen. Dit had een scherpe koersstijging ten ge volge. Favorieten als Freestate Geduld en Western Holdings stegen beide 8 shilling en 1°4 penny en noteerden resp. 140 en 147 Vz shilling. Andere goudaan delen, die verscheidene shillings stegen, waren e.a. Consolidated Gold Fields en Sanit Helena. gelden. Wel zal de verzekering bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd een einde nemen. Neemt de verzekering om andere rede nen dan het bereiken van ver melde leeftijd een einde, dan zal vrijwillige voortzetting mo gelijk moeten zijn. De verzekering zal het karak ter van een loondervings-ver- zekering dragen, in verband waarmee de aanspraken in prin cipe tot geldelijke schadeloos stelling van gederfd loon be perkt zullen zijn. Deze zal in het algemeen ingaan, wanneer de arbeidsongeschiktheid 26 weken heeft geduurd en voort duren zolang er gehele of ge deeltelijke ongeschiktheid tot werken bestaat. In verband daarmee zal de maximum-uit keringsduur krachtens de ziek tewet tot 26 weken zijn terug te brengen. Zulks wil zeggen, dat bij ar beidsongeschiktheid gedurende de eerste 26 weken recht zal be staan op ziekengeld krachtens de ziektewet, hetwelk dan door een uitkering krachtens de ar beidsongeschiktheidsverzekering zal worden gevolgd. Deze uit kering zal bij gehele arbeidson geschiktheid gedurende de eer ste 26 weken 80 procent en daarna 70 procent van het loon Bedragen. Hierbij zal evenals in de (hans bestaande wetgeving een maximum dagloon gelden. In geval van gedeeltelijke ar beidsongeschiktheid bedraagt de uitkering een evenredig deel van genoemde percentages. Evenwel zullen de uitvoerings organen bevoegd zijn om ge durende de eerste twee jaar, waarover het recht op uitkering bestaat, naar boven van de ge noemde maximumpercentages af te wijken. Een arbeidsongeschiktheid van minder dan 25 procent zal geen recht op uitkering krach tens de verzekering geven, ter wijl bij arbeidsongeschiktheid van meer dan 75 procent recht op uitkering naar volledige ar beidsongeschiktheid zal bestaan. Om aan hun sociale doelstel ling te beantwoorden, zullen de geldelijke schadeloosstelling krachtens een arbeidsonge schiktheidsverzekering de loon ontwikkeling dienen te volgen. Daartoe zullen deze gedurende de eerste twee jaren van de ar beidsongeschiktheid gelijke tred met de loonontwikkeling in het beroep van de betrokkene die nen te houden, terwijl voor de verdere duur van de uitkering de algemene loonontwikkeling ware te volgen op dezelfde wijze als dit bij de Algemene Ouder domswet en de Algemene Wedu wen- en Wezenwet het geval is. Hoewel de genees- en heelkun dige behandeling tot het terrein van de gezondheidszorg behoort, zal de voorgestelde verzekering naar de mening van de S. V. R. toch de mogelijkheid van ver strekking van een dergelijke be handeling dienen te bevatten. De premie voor de verzeke ring zal >door de werkgever en de werknemer ieder voor de helft zijn op te brengen. Even als voor de uitkeringen zal voor de premieberekening een maxi mum-dagloon gelden. De bedrijfstaksgewijze uitvoe ring door de bedrijfsverenigin gen brengt mee, dat het risico van de verzekering in principe ook bedrijfstaksgewijze zal zijn te dragen. De huidige ongevallenverzeke ring kent verschillende aan spraken. welke in de arbeids ongeschiktheidsverzekering niet meer zullen voorkomen. Dit zijnweduwenrentenwezen renten; renten aan ouders, grootouders, schoonouders; be grafeniskosten en volledige ge neeskundige behandeling ter zake van een bedrijfsongeval. De eerste drie aanspraken worden geacht opgevangen te worden door de aanspraken krachtens de A.O.W. en de A.W.W. Met betrekking tot de begrafeniskosten is in voldoen de mate gebruik gemaakt van particuliere verzekeringen. In de behoefte aan geneeskundige behandeling, naar het oordeel van de raad, in normale geval len in voldoende mate is voor zien door de ziekenfondsver zekering. In bijzondere gevallen kan geneeskundige behandeling met inbegrip van revalidatie vanwege de arbeidsongeschikt heidsverzekering worden ver strekt. De Nobel-prijs voor de genees kunde is toegekend aan de Britse hoogleraar in de biochemie Peter Bryan Medawar en de Australi sche hoogleraar sir Frank Mac- Farlane Burnet voor hun ontdek king van de „verworven immu nologische verdraagzaamheid" van het lichaam tegenover weef sels, die van vreemde lichamen overgeplant worden. De 45-jarige professor Meda war, die in Oxford heeft gestu deerd, is een specialist op het gebied van de immunologie en transformatie van cellen. In 1951 werd hij benoemd tot hoogleraar in de zoölogie en vergelijkende anatomie aar. de universiteit in Londen. In 1955/1956 maakte hij deel uit van de commissie, die belast was met het onderzoek naar de gevolgen van radio-acti viteit op de mens. Prof. Meda war is gehuwd en vader van vier kinderen. Sir Frank Burnet is een des kundige op het gebied van be smettelijke ziekten en infecties door virussen. Hij studeerde aan de universiteit in Melbourne en is sinds 1944 hoogleraar in <le experimentele geneeskunde aan deze zeilde universiteit. In 1957 werd hij benoemd tot voorzitter van de Australische commissie voor radio-activiteit. Sir Frank Burnet is 61 jaar oud. gehuwd en vader van drie kinderen. (Adv.) (Adv.) Zeker, een goede spaarrente is een belangrijk pu,nt. Maar wij kunnen U méér bieden: S Renteberekening over het volle bedrag Uw tegoed blijft gemakkelijk opvraagbaar Jeugdspaarboekjes met 10% toeslag ■'BijschrijVïflg van alle soorten pensioenen! S Goede service in alle bankzaken. Het Landbouwschap heeft voor het piijsjaar november 1960/'61 gelijke of lagere garantieprijzen voor melk, tarwe, suikerbieten, fabrieksaardappelen, gerst en haver geadviseerd in vergelijking tot het binnenkort aflopende prijsjaar. Dit is tijdens een persconferen tie van het Landbouwschap dooi de voorzitter medegedeeld. Deze advies-prijzen zijn geba seerd op door de minister van Landbouw en het Landbouw schap overeengekomen nieuwe grondslagen voor kostprijsbere keningen. Gebleken is, dat de produktiviteit in de landbouw zodanig steog, dat niet slechts de recente loonsverhogingen en I verdere verbeteringen der ar- j beidsvoorwaarden (elf procent) door deze adviesprijzen gedekt I worden, doch ook enige verbete ringen te dien aanzien in 1961. Ten aanzien van melk adviseert het Landbouwschap een garan tieprijs van 28,65 per 100 kg K/NDER HONING SIROOP^ vorig jaar 29,65 geadviseerd en ■éh 2S.90 toegekend met een beper- Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met Amerikaanse regering handhaaft de goudprijs De Amerikaanse regering heeft officieel medegedeeld, dat zij zal blijven voortgaan goud te kopen en te verkopen tegen 35 dollar per ounce. Tevoren was gemeld, dat een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Finan ciën verklaard had. dat de Amerikaanse regering de nog niet eerder voorgekomen sterke stijging van de goudprijs op de Londense markt „nauwkeurig gadeslaat". In antwoord op een vraag of de Verenigde Staten misschien een hogere prijs voor goud zou den aanbieden zei de woord voerder. dat dit „zelfs niet op de een of andere wijze of in een of andere vorm werd overwo gen en dat dit evenzeer een on mogelijkheid was als het dit steeds geweest is". king tot 5 miljard kg melki. Het Landbouwschap adviseert deze garantie van ƒ28,65 echter onder voorwaarde, dat deze geldt tot 5,31 miljard kg melk. Deze voorwaarde is gebaseerd op de herziene grondslagen van de kostprijsberekeningen, waarbij economisch onverantwoorde pro- duktie is geëlimineerd terwijl de toegenomen produktiviteit be hoort te worden gehonoreerd sa men met de bereikte kostprijsver laging, zo meent het Landbouw schap. Het gevolg van de nieuwe bere keningsmethode is, dat voor ge mengde bedrijven op het zand met hoge kostprijzen een nadeli ge situatie ontstaat. Deze zou kunnen worden gecompenseerd door 15 miljoen gulden beschik baar te stellen als toeslag op ge teelde haver en gerst op lichte gronden. De animo voor deze teelten zou daardoor kunnen stij gen onder gelijktijdige verminde ring van de melkproduktie op die bedrijven. Bovendien zouden deze toeslagen welkom zijn in verband met de lage prijzen voor eieren, slachtkippen en varkens, die door deze bedrijven worden voortge bracht. Indien het vetgehalte voor eon- sumptiemelk op drie percent wordt gebracht, dan adviseert het Landbouwschap de verrekenprijs voor afgeleverde volle melk (3,7 percent vet) met 10 cent per 100 kg te verlagen tot 29,55. Men gaat akkoord met het instellen van zuivelfonds XII dat 20 cent per 100 kg melk van de veehou ders zal heffen. Ongeacht nog tc maken E.E.G.- afspraken wordt een tarweprijs van ƒ30,50 per 100 kg (50 cent lager) geadviseerd en wordt aan minimumgarantieprijzen voor gers en haver (op de klei) ge- uaent aan resp. 2i en 25,75 per 100 kg. Voor fabrieksaardappe len wordt een garantie van ƒ7 per 100 kg gevraagd of 10 cent minder dan vorig jaar. Voor suikerbieten (16 percent suiker) wordt voorgesteld de ga rantieprijs te stellen op 53 (vorig jaar 54) per 1000 kg sui kerbieten, een en ander geba seerd op hogere produktiviteit en lagere kostprijzen. DE RHODESISCH— NYASSAANSE FEDERATIE De (conservatieve) „Daily Mail" meldt dat er in Rhodesië een ge heim leger wordt gevormd, dat zich tot taak zou stollen dc fede ratie tussen Noord- en Zuid- Rhodesië en Nyassaland met ge weld te handhaven, indien de Noord-Rhodesische premier Sir Roy Welensky er niet in zou sla gen de statenbond door diploma tieke onderhandelingen voor uit eenvallen te behouden. Het blad, dat in dit verband de naam noemt van Colin Cunning ham, voormalig Lagerhuislid, lei der van de Rhodesische beweging Federal Fighting Fund" en lid van de „Club W" (Welensky), meldt dat een „groot aantal" mi litairen, die thans dienst doen bij de Noord-Rhodesische politie, be nevens een aantal vrijwilligers, besloten heeft zich in het fede rale leger te laten opnemen, „ten- einde in geval van nood onder leiding van Sir Roy de Rhode- sisch—Nyassaanse statenbond met kracht van wapenen te hand haven". De commissie-Monckton heeft zich in haar onlangs gepubliceerd rapport uitgesproken voor de op stelling van een grondwet voor de statenbond, die elk der drie hierdoor verbonden gebieden het recht geeft uit de federatie te treden. Dit rapport is gunstig door de Britse regering ontvan gen. Een IJmuidense handelaar in hengelsportartikelen heeft een automaat ingericht voor de verkoop van wormen. Nu kunnen sportvissers ook na sluitingstijd aas kopen, een mogelijkheid waar van gretig gebruik wordt gemaakt. Naar verluidt, heeft niemand zich tot nu toe vergist door te denken, dat hij voor een croquetten-automaat stond De nieuwe zilveren rijksdaal ders zullen begin volgend jaar in circulatie worden gebracht: de papieren rijksdaalders zullen dan niet buiten omloop worden gesteld. Minister Zijlstra deelt dit mee in een nota aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het verslag van de Tweede Kamer over de begroting van het staatsmuntbedrijf voor 1959. De produktie van rijksdaalders is wat achtergeraakt op het pro gramma, zo deelt de minister mee, doordat in 1959, afgezien van drie miljoen munten, die voor liet buitenland werden ge maakt, nog twaalf miljoen kwar tjes, dubbeltjes, stuivers en cen ten werden geslagen, waarmee bij het opstellen van de begroting voor dat jaar geen rekening was gehouden. Deze extra hoeveel- tjes, dubbeltjes, stuivers en een- aan de aanhoudende vraag naar specie. 54. Met een paar stappen is Eric bij Yegusai en het meisje. Tot zijn opluchting ziet hij, dat ze nog ademt. De nomade opent de ogen, als Eric zich over hem heenbuigt en probeert te glim lachen. „Alles is goed nu", fluis tert hij, „Isolde is veilig. Dai moet over baar waken. Zegt het hem. De wraak van Attila kan mij niet raken want... spoedig zal ik mijn dappere bloeders vol gen naar het hemels rijk „En Tristan... waar is Tris tan?", vraagt de Noorman zacht. „Yegusai beval hem hulp te halen bij krijgers van de grote zeeboot", fluistert de nomade. „Alleen hij kan dat doen, want uw krijgers zouden mij of mijn krijgers niet geloofd hebben..." De nomade verstrekt het gezicht in pijn, moeizaam wendt hij liet hoofd om naar Isolde. Eric de Noorman richt zich op en trekt zich stil terug. want de dood ontfermt zich thans over Yegu sai...

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5