MWif CUTTERZUIGER VAN DE A.B.M. GEKAPSEISD De zuigkracht van het communisme Prins Bernhard over „Actïe-Toltèn" De gebeurtenissen in Laos HET WEER ZON- eo KAAKSTANDEN MAANDAG 21 NOVEMBER 1960 16e Jaargang Nr 5142 Twaalf Nederlanse opvarenden verdronken Kasavoeboe over Kongo De stemmenmeerderheid van John Kennedy TZ. salons robènt Overvloedige wijnoogst in West-Duitsland DE PREMIE SPAARREGELING RIJKSAMBTENAREN De Amerikaanse goudvoorraad bijna op 18 miljard dollar gekomen Lawine in Japan eist slachtoffers TUSSENTIJDSE VERKIEZINGEN IN ENGELAND V mm mg Amerikaanse lening voor Nederlandse landbouwkolonie in Brazilië NIEUWE DEENSE REGERING SACHSENHAUSEN WORDT GEDENKTEKEN REACTIE VAN „ALGERIJNSE VOORLOPIGE REGERING" OP FRANSE PLANNEN WEERBERICHT HOOGWATER Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur i van de Sande Redactie-adresNoordstraat 55 57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: *6,— per Kwartaal; per maand T 2.—per week 48 et I,osse nrs 9 et Verscnnm iiaaeiiiks Uitgeefster N. V v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 et; oainimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Bij de directie van de Amster- «lamsche Ballast Maatschappij is in de nacht van vrijdag op zater dag een dringend telegram bin nengekomen uit Calcutta (India) met de volgende droeve medede ling: „De cutterzuiger „Lake Fithian" is op 18 november om 20.30 uur gekapseisd. Van de Ne derlandse bemanning zijn twaalf personen verdronken. Tien Ne derlandse opvarenden konden worden gered. Hoe groot het aan tal slachtoffers is onder de In- diasche opvarenden is nog niet bekend. Evenmin is bekend wat de oorzaak is van de ramp". Naar het A.N.P. van de direc tie van de A.B.M. nader ver neemt, was de „Lake Fithian" sedert begin novemcer 1958 met baggerwerkzaamheden bezig op de Hooghlyrivier bij Calcutta. De maatschappij voert deze werk zaamheden uit in opdracht van de havenautoriteiten van Calcut ta. Het werk werd uitgevoerd met financiële steun van de We reldbank. Kort na de ramp bleken acht tien opvarenden vermist, twaalf Nederlandse en zes Indiase be manningsleden. De ramp geoeur- de ter hoogte van Falta Point, ongeveer 50 km stroomafwaarts van Calcutta. Duikers hebben zondag het stoffelijk overschot geborgen van een Nederlandse opvarende van de cutterzuiger „Lake Fithian". Elf Nederlanders worden nog vermist. De cutterzuiger, die voor de President Kasavoeboe heeft te New York gezegd dat er gevaren zijn verbonden aan het zen den van een verzoeningscommis sie van de Ver. Naties naar Kon go zonder voorafgaande toestem ming van de Kongolese autoritei ten. Deze autoriteiten, aldus Kasa voeboe, kunnen de noodzaak van een dergelijke commissie alleen maar onderzoeken indien men hen een zetel in de algemene vergadering geeft. De president deelde voorts mee dat de ronde-tafelconferen tie van vertegenwoordigers uit alle Kongolese provincies zeer binnenkort zal worden gehouden maar de juiste datum en de plaats moeten nog worden vast gesteld. Aan deze conferentie zullen alleen Kongolezen deel nemen. helft eigendom is van de Am- sterdamsehe Ballast Maatschap pij (A.B.M.). werkte met nog een dergelijk vaartuig in opdracht van de havenautoriteiten van Calcutta aan een verbetering van de bedding van do rivier de Hooghly. Het ongeluk gebeurde doordat de kabel waarmee de zuiger gemeerd lag, brak. Het vaartuig werd toen door het snel stromende water meegevoerd en kapseisde. De duikers kunnen alleen bij laag water werken als gevolg van de sterke wind. Vandaag hoopt men het zoeken naar het zoeken naar de lijken die zich, naar men aanneemt, nog in het vaartuig bevinden, te kunnen voortzetten. De naam van de Ne derlander. wienst stoffelijk over- schot zondag werd gevonden, was niet onmiddellijk bekend. Een officier van de Indiase ma rine stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de ramp. De meerderheid in stemmen van de pasgekozen Amerikaanse president John Kennedy op zijn republikeinse rivaal Richard Nixon blijft slinken. Zaterdagavond, twtaalf dagen r.a de presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten, leidde Ken nedy met slechts 178.774 stem men, ofwel met 33.896.551 tegen 33.717.777. Van 1.S05 stembureaus zijn de uitslagen nog niet bekend. „Wil het Wester een zinvol antwoord geven op de aantrek kingskracht van het communis me, dan is primair de taak de economische welvaart in te krimpen en te komen tot een rechtvaardiger algehele verde ling," aldus concludeerde prof. mr. B. H. Kazemier, raadsheer in de hoge raad en buitenge woon hoogleraar aan de Neder- landsche economische hoge school, vrijdagavond op een forumavond in Rotterdam, die tot onderwerp had „de zuig kracht van het communisme". Deze avond werd georganiseerd door de A.M. "£rJ. in de reeks van lezingen over „vragen, die overblijven als men de krant heeft neergelegd". Ook een der andere leden van het forum, ar. W. Verkade, di recteur van de culturele raad van de provincie Gelderland, meende dat het Westen er zich nog sterker dan tot dusverre toe moet aanzetten de armoede en het onrecht in verschillende werelddelen te bestrijden, opdat het communisme met zijn ge schoold kader en ideologische toekomstvisie niet de kans krijgt door ontevredenen te worden versterkt. Een betere psychologische bestrijding van 'het communisme is z.i. mege- |lijk, maar in Westelijke landen maakt men, zo zei dr. Verkade, de fout vroegere communisten, die zich van de ideologie en het sy steem hebben afgewend, uit te stoten, in plaats van hun kennis to profiteren. De heer H. M. van Randwijk, directeur van een uitgeverij, be twistte de stelling dat het com munisme nog een zuigkracht zou uitoefenen op grote bevol- kingsgroepen. Vooral in het Westen heeft het vrijwel alle invloed op de massa verloren, in mindere mate op de intellec tuele groeperingen. Deze conclu sie geldt z.i. ook voor de meeste landen in Azië en Afrika. Veel zeggend achtte de heer Van Randwijk het dat het commu nisme er in 15 jaren van bezet ting niet noemenswaardig in is geslaagd mensen in de satelliet- landen aan te trekken en dat in i Rusland zelf, nu daar een zeker welvaartspeil is bereikt, noodza kelijkerwijze ongekende vrijhe iden worden ingevoerd. Onjuist vindt hij het dat het communis- 'me altijd als de schuldige wordt aangewezen, indien zich ergens ter wereld incidenten voordoen. Daarmee wordt, aldus de heer Van Randwijk, niet alleen de ideologie, maar ook het organi satievermogen van het systeem overschat. Het is belangrijk, zo vervolgde de heer Van Randwijk, dat wordt ingezien dat de wereld niet alleen uit pro- en anti-com munisten bestaat, maar ook uit non-communisten, hetgeen niet de „derde weg" impliceert. De i koude oorlog" heeft tot gevolg 'dat er zowel in het Westen als in de communistische landen zich een productie- en arbeids- j moraal ontwikkelt, die voor de I evensinstelling van de mens catastrophale gevolgen kan heb- .ben. En hij refereerde daarom graag aan woorden van Nehroe l„Wij leren van u ijskasten en Istofzuigers te maken. Dat zijn 'zonder twijfel nuttige voorwer- |pen. Maar leert u nu van ons 'hoe je ook zonder ijskasten en I stofzuigers goed kunt leven norit 16 bfwwrjjstroat 9 Doordat de wijnoogst in Duitsland dit jaar bijzon der overvloedig is, heb ben de Duitse wijnbou wers in Rauenthal voor het oogsten van de rijpe druiven de hulp ingeroe pen van zowel Duitse als Amerikaanse militairen. De foto toont hier de ge zamenlijke strijd voor een bijzonder sympatiek doel. Na afloop van de besprekin gen, die gedurende meer dan Z3s weken in Vientiane zijn gevoerd tussen delegaties van de rege ring van premier prins Soevan- na Phoema en van de pro-com munistische Pathet Lao-bewe- ging, is vrijdagmorgen een com muniqué uitgegeven, waarin o.m. wordt medegedeeld, dat de regering heeft beloofd hulp te aanvaarden van communistisch China en van Noord-Vietnam. Voorts wordt in het commu niqué gezegd, dat het in de be doeling ligt zo spoedig mogelijk een coalitie-regering te vormen, bestaande uit vertegenwoordi gers van alle maatschappelijke klassen en politieke partijen, met inbegrip van de Neo Lao- hakat-partij, de partij van de Pathet Lao. De details van de vorming van een coalitieregering zullen bin nenkort worden onderzocht en vastgesteld, aldus het communi qué. Met betrekking tot een staken van het vuren wordt gezegd, dat aan de officieren, die de rege ring trouw zijn gebleven, nieuwe duidelijke orders zullen worden gegeven. Officieren, die van on trouw worden verdacht, zullen worden overgeplaatst. Voor het regelen van eventuele geschil len zal een militaire commissie worden ingesteld, waarin verte genwoordigers van beide partij en zitting zullen hebben. Premier Soevanna Phoema is vrijdagmorgen met een speciaal vliegtuig naar Samneua vertrok ken, naar men aanneemt voor een onderhoud met de leider van de Pathet Lao, prins Soephan- noevong. Donderdag maakte de premier het ontslag bekend van de opperbevelhebber van het le ger, generaal Oeana Rathikoen, die zich schijnt te hebben aan gesloten bij de rechtse revoluti onaire beweging van prins Boen Oem, in Savannakhet. individuele haarverzorging viij hebben de nieuwe haarmode- lijn „Paris 1961", tijdens ons verblijf te Parijs, niet alleen bestudeerd, doch ook uitgewerkt. Vier maanden: na het in wer kingtreden van de premiespaar- regeiing rijksambtenaren, dat is op 1 juli, had zich een derde van de rijksambtenaren voor deel neming aangemeld. Aangenomen mag worden, dat op den duur een groter deel, wellicht de helft van alle gerechtigden zal gaan deelnemen. Dit zegt de minister van Alge mene Zaken, prof. De Quay, in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de onder delingen bezitsvorming en P.B.O. van zijn begroting. De minister zegt de deelneming in de aan- vangsperiode niet onbevredigend te achten. Van de rijksambtenaren met een pensioengrondslag van min der dan 7200 nam per 1 juli rond 32 procent deel, van hen met een hogere grondslag onge veer 38% procent. Deze percen tages zijn voor groei vatbaar, al dus de bewindsman. De Newyorkse Federal Re serve Bank heeft bekend ge maakt, dat de Amerikaanse i goudvoorraad in de op 16 no vember geëindigde week met 110 miljoen dollar verminderde. De totale vermindering in dit jaar bedroeg tot op'het tijdstip 1,45 miljard dollar. In het gehele jaar 1959 verminderde de goud voorraad door verkopen aan buitenlandse regeringen met I.078 miljoen dollar. Op 16 november had de Amerikaanse goudvoorraad nog een waarde van 18.006 miljoen dollar. Zaterdag zijn 55 Japanse stu denten, die op weg waren naar de top van de beroemde berg Fujiyama, door een reusachtige lawine overvallen. Volgens de eerste berichten zijn er vier doden, terwijl nog 34 Alpinisten worden vermist. Ze ventien studenten konden wor den gered. Later werd bericht dat vier personen zijn omgekomen en dat dertig zijn gewond, van wie 17 ernstig. Tot op heden zijn vijf tien personen die geen letsel heb- en opgelopen gered. In 1954 eiste een lawine op de Fuyiyana vijftien mensenlevens. Het aantal doden is inmiddels tot vijf gestegen. Acht personen worden nog vermist. Later zijn nog een paar lijken gevonden waardoor het aantal doden is gestegen. Er worden nog dr o bergbeklimmers vermist. Lr zijn negen lijken geborgen. Cén bergbeklimmer wordt nog vermist. De I-aboil raf ge vaardigde Mi- chaël Foot heeft de donderdag in het Wallische kiesdistrict Ebbw Vale gehouden verkiezin gen gewonnen. Hij kreeg 20.528 stemmen, tegen de conserva tieve kandidaat 3.799 en de libe rale kandidaat 3.449 stemmen. De meerderheid van Labour is echter van 20.922 tot 16.729 stem men geslonken. Ebbw Vale was het kiesdistrict van de overleden Aneurin Bevan. Evenals Bevan behoort Foot tot de linkervleugel van de partij. Terwijl Bevan alleen tegen een conservatieve mededinger moest strijden, hadden thans ook een liberaal en een Walli sche nationalist zich kandidaat gesteld. Labour heeft bij de verkiezin gen van donderdag 63,7 procent van de stemmen gekregen, tegen de conservatieven 12,7, liberalen II,6 en Wallische nationalisten 7 procent. Bij de algemene ver kiezingen van 1959 waren de percentages: Labour 81 en con servatieven 19. Thans beschikken de conser vatieven en daarmee verbonden afgevaardigden in het Lager huis over 365 zetels, Labour heeft er 254 en de liberalen be zetten 6 zetels. Er is een onaf hankelijke afgevaardigde en vier zetels zijn vakant. Prins Bernhard heeft zondag avond de hulp-actie van de N. T. S. en de N. R. U. voor het Chileense rampdorp Toltèn in geleid met een toespraak, die om 20.00 uur over de beide ra diozenders en in het N.T.S.-pro gramma werd uitgezonden. De Prins sprak als volgt: „Op het ogenblik, dat in 1953 de dijken in Zeeland braken en de grote ramp over zuid-west- Nederland kwam, was ik juist in New York aangekomen. De berichten, die ik daar kreeg, waren niet erg duidelijk. Er was een dijk gebroken en be paalde stukken land stonden blank. Er waren enkele slacht offers. Op zichzelf erg genoeg, maar niets wees er in dat verre New York op, dat er zo'n ramp over ons land was gekomen. 99J De berichten werden in de loop van de dag alarmerender en ik besloot mijn bezoek aan Amerika af te breken en terug te gaan. Pas toen ik thuis kwam, drong de omvang van de ramp werke lijk tot mij door. Door de verha len van hen, die het hadden mee gemaakt, door de radio-berich ten en vooral door wat ik zelf zag tijdens een vliegtocht, die ik de dag van mijn aankomst boven het rampgebied maakte. Ik vertel u dit om aan te to nen hoe moeilijk het is zich de wezenlijke betekenis voor te stel len van iets wat ver weg ge beurt. In Chili is in mei van dit jaar een aardbevings en overstro mingsramp gebeurd van zó'n omvang en ernst, dat het land en zijn bevolking zich slechts met grote moeite zullen kunnen herstellen. We hebben het allemaal gele zen en hebben zeker medelijden gehad met de vele slachtoffers en daklozen. Maar helemaal ge realiseerd hebben wij het ons toch niet. Het was immers zo ver weg, in zo'n onbekend land. De Nederlandse radio en tele visie hebben dit beseft en willen een poging doen om ons volk te laten helpen. Deze actie, die op één speciaal object van hulpver lening zal zijn gericht, zal in het verre Chili het bewijs leveren van onze verbondenheid met de mede-mens in nood, waar deze zich ook moge bevinden. De grote hulp die wij hier in 1953 van mensen over de gehele wereld ontvingen moge ons des te sterker het belang van daad werkelijk medeleven doen besef fen. Op u allen, radio-luisteraars en televisiekijkers doe ik een beroep om deze actie te doen slagen." o Beschuit als ontbijt Beschuit bij de lunch Beschuit als toetje na de warme maaltijd De Verenigde Staten zijn be reid een lening van 1.250.000 dollar te verstrekken voor het tot verdere ontwikkeling bren gen van de Nederlandse land bouwkolonie Holambra in de Braziliaanse staat Sao Paulo, teneinde verdere vestiging van Nederlandse boeren aldaar mo gelijk te maken. Dit is gisteren in een bijeen komst in Den Haag meegedeeld door de heer John W. Hanes, hoofd van het „Bureau of secu rity and consular affairs" van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat onder meer de zorg heeft voor vluch telingen en emigranten. De kolonie Holambra, ook wel Ribeirao genoemd, werd in 1948 gesticht onder auspiciën van de Katholieke Nederlandse Boeren- jen Tuindersbond. Er wonen nu bijna duizend Nederlanders en '600 Brazilianen. De bewoners staan nu voor het probleem dat [de huwbare jeugd zich nog jmaar zelden binnen de kolonie jop een eigen bedrijf kan vesti gen, terwijl de gemeenschap .nog te klein is om zich in alle [opzichten bevredigend te ont- wikkelen. Men wil de moeilijk heden oplossen door een nieuwe kolonie te vestigen op een be- 'reikbare afstand van de be- Viggo Kampmann, de Deense socialistische leider, heeft giste ren een minderheidsregering ge vormd, bestaande uit sociaal democraten en radicalen. Jens Otto Krag behoudt zijn portefeuille van Buitenlandse Zaken en Kjeld Philip die van Financiën. Het kabinet omvat vijf radicale ministers en een tiental sociaal democraten. In het oude kabinet, een coa litie van drie partijen, hadden de radicalen vier ministers. De der de coalitiepartner, de Georgis1 ten (partij voor belastinghervor ming) verloor bij de verkiezin gen van dinsdag alle zetels. Kampmann heeft koning Fre- derink vrijdag de samenstelling van zijn regering meegedeeld. Voor de eerste maal omvat het Deense kabinet een minister voor Groenland. Groenland is een Deense provincie, en de be noeming van een afzonderlijke minister kan worden gezien als een afspiegeling van de wens meer aandacht aan dit gebied te besteden. staande. De kolonisten zelf kun nen de daarvoor nodige kosten slechts zeer ten dele opbrengen. Brazilië biedt hulp, maar ook de middelen vain dit land zijn be perkt. Door de Amerikaanse le ning is nu aanvullende finan ciering voor de plannen verkre gen. Het ligt in de bedoeling, de nieuwe kolonie over een periode van meer jaren op te bouwen. Zij zal worden bevolkt door jon ge boerengezinnen uit de be staande kolonie en nieuwe emi grantengezinnen uit Nederland. Naar de regeringscommissa ris voor de emigratie, dr. ir. B. W. Haveman, in de bijeenkomst meedeelde, is dank zij de Ameri kaanse lening het voortbestaan ,van de kolonie voor de eerstko mende tien jaar verzekerd. De Costduitsc regering zal onge veer 8 miljoen Oostduitse mar ken besteden om het beruchte concentratiekamp Sachsenhausen nabij Oraniënburg ten noorden van Berlijn te maken tot een ge denkteken voor de Europese ver zetsstrijders. Daartoe zullen werklieden o.m. duizenden rozebomen op het oude kampeerterrein planten. Één rozeboom staat daar al ge ruime tijd in een zandkuil. Bij de boom staat een vervallen bordje met de woorden: „Ge plant door een moeder wier zoon in Sachenhausen is vermoord". De kuil was de plaats waar de S.S.'ers hun gevangenen plach ten te fusileren. Buiten de poort van het kamp is reeds een verzetsstrijdersmu seum ingericht. Één van de wei nige gebouwen die binnen de omheining van het kamp nog staan, wordt veranderd in een kampmuseum. Negentien landen die in de oorlog bezet zijn ge weest, zijn uitgenodigd inzendin gen te sturen waaruit hun ver zet tegen de nazi's blijkt. Ver der hebben de Oostduitsers een betonnen dak op pilaren aange bracht op de plaats waar de gas kamer en de verbrandingsoven stonden. Deze inrichtingen zijn in 1951 opgeblazen. Het meest in het ooglopende punt van dit historische gedenkteken zal een veertig meter hoge toren zijn. Aangenomen wordt dat van de 200.000 mensen die van 1936 tot 1945 in Sachenhausen gevangen hebben gezeten er 100.000 zijn omgekomen. Het ministerie van Voorlich ting van de „Algerijnse voorlopi- |ge regering" heeft vrijdag een communiqué uitgegeven waarin [over de Franse plannen voor [een reorganisatie van de open bare macht in Algerië wordt ge zegd dat de Franse regering een statuut tracht op te leggen dat in strijd is met het beginsel der zelfbeschikking. De openbare mening zal thans begrijpen dat het meer dan ooit nodig blijkt dat onder controle van de V. N. in Algerië een zelfbeschikkings referendum wordt gehouden, al dus het communiqué, waarin de Franse regering wordt verweten niet te willen onderhandelen. HOGERE TEMPERATUREN Hen zaterdag nog boven de Duitse Bocht aanwezige depressie trok naar de Oostzee. Tegelijker tijd steeg de luchtdruk boven de Alpen, terwijl de luchtdruk ten zuidwesten van Ierland laag bleef. Daardoor stelde zich bij ons een luchtstroming uit het zuiden in, waarbij geleidelijk minder koude lucht aangevoerd zal worden. In de stroming aan wezige fronten brachten ons zondag plaatselijk weer regen van betekenis, dé aangevoerde lucht is vrij vochtig, zodat het vandaag overwegend zwaarbe wolkt zal blijven. De neerslag kansen nemen later ook weer toe. De zuidelijke wind is aan vankelijk matig, later vrij krach tig. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. Iets zachter Overwegend zwaarbewolkt met af en toe wat regen of motregen. Matige tot vrij krachtige zuide lijke wind. Iets zachter. MAANDAG 21 N'OY. Breskens 2.59 3.11 Terneuzen 3.34 3.46 Hansweert 4.14 4.26 Walsoorden 4.24 4.36 ZON MAAN Nov. 21 8.10 16.42 10.32 19.26 22 8.11 16.40 11.30 20.33 23 8.13 16.39 12.17 21.45 24 8.15 16.38 12.56 22.59

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1