BUCK ^Cennedy i de knel! tfomiwill De storm aan de kust De bemiddelingspoging van Abdoel Rahman KOFFIE- en «EIGEN HAARD» van Belgische minister landbouw neemt ontslag Weeroverzicht ZATERDAG 19 NOVEMBER i960 16e Jaargang Nr 5141 Verschijnt dagelijks Uitgeefster NrV. v/H Firma F. X van de Sande, Temeuzei, AMERIKA ONDER KENNEDY „OP NAAR NIEUWE GRENZEN" REVOLUTIES IN MIDDEN-AMERIKA EN ZUID-OOST-AZIE DE GAULLE VOOR DE VUURPROEF Dringende problemen Zorgenkind Latijns-Amerika Revolutie ook in Algiers Climax in Algerije Radio de Koek PRIJS BACONVARKENS VERHOOGD MOTIE VAN WANTROUWEN IN FRANS PARLEMENT ALARMTOESTAND IN GABON Vergadering W. E.U. in Brussel Betere service 27 jaar Philips ervaring de Proef met een „Polaris"-raket Z0N- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER frankèring bij abonnement: T-erneuzen Dtrecteur-Hoofdreaaeteür 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: SmidswaJ Telefoon 2073 Gironummer 38130 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 15 ct; müllmum pe» advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties Cgéén Handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaHaj. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 oer. tA*r.) Over negen weken zal dus John Fitzgerald Kennedy 43 jaar oud en 27 jaar jonger dan de huidige Amerikaanse president Eisenhower het leiderschap van de Verenigde Staten op zich nemen. Daarmede zal het derde Amerikaanse republikeinse tijd perk van deze eeuw zijn beëin digd en het derde democratische beginnen. Kennedy zelf heeft over het ambt. dat hij vorige week na een nek-aan-nek-vace met Nixon ver overde, gezegd, dat de komende tien jaren van de Amerikaanse president zullen eisen, dat hij zich begeeft in het heetst van het ge vecht, dat hij met al zijn ver mogens waakt over het welzijn van het volk dat hij leidt en dat hij bereid is, zo nodig ook im populaire maatregelen te nemen. Van Kennedy wordt verwacht, dat hij aanzienlijke veranderin gen in het Amerikaanse poli tieke beleid zal aanbrengen, vooral in aanpak en toon. Onge wijzigd echter zullen de funda mentele principes van de politiek der Verenigde Staten blijven. Kennedy heeft in zijn verkie zingscampagne twee leuzen, die bepalend zijn voor de koers, die men van hem mag verwachten, steeds weer herhaald: „New Frontiers" en „On the Move". Daarmee bedoelde hij te zeggen, dat hij Amerika wil verlossen uit het defensief, waarin het naar zijn mening onder Eisenhower is geraakt en dat hij het wil aan voeren in een offensief, dat ge richt is op „nieuwe grenzen", Die grenzen moet men, wat het Amerikaanse binnenland betreft, zoeken in de sociale en geeste lijke sfeer. Wat het buitenalnd betreft is een herovering en een uitbreiding van Amerika's mo rele en politieke prestige in de gehele wereld zijn doel. Natuurlijk zijn dit doelstellin gen. die voor hun vervulling lan gere tijd eisen. Maar reeds on middellijk na zijn ambtsaanvaar ding zal de nieuwe president worden geconfronteerd met een aantal problemen, die dringend om de door hem beloofde nieuwe aanpak vragen: ontwapening, NAVO-poJitiek, Kongo, Midden- en Zuid-Amerika. Het meest ur gent echter zal de vraag zijn, hoe te handelen tegenover een her nieuwde Russische druk voor een topconferentie cn de dreiging van een nieuwe crisis om Berlijn. Chroesjtsjef heeft geen tijd verloren laten gaan om Ken nedy fijntjes op de hoogte te brengen van zijn wens, dat een topconferentie spoedig zal wor den gehouden. In een felici- tatietclegram zei hij, dat Mos kou bereid is om de „hoogst dringende" problemen van Duitsland en de ontwapening te regelen. Voorzichtig ant woordde Kennedy, dat „het be reiken van een rechtvaardige en duurzame vrede het hoog ste doel van deze natie blijft". De nieuwe president is beslist niet bereid, zich hals over kop in een topconferentie te stor ten; pas nadat er een redelijke kans op welslagen van bespre kingen aanwezig is zal Ken nedy aan 'n tafel met Chroesjt sjef plaats nemen. Zorgen zal de nieuwe presi dent ook vinden bij huis, in La- tijns-Amerika. Het „Castrisme", de voor de Verenigde Staten zo onaangenaam gebleken, door Castro in Cuba ingeleide revolu tionaire beweging, dreigt zich steeds meer over de andere lan den van Midden- en ZuidrAme- rika uit te breiden. Nicaragua en Guatamala beleefden zojuist i mislukte) opstanden, waarin de hand van Castro duidelijk was te bespeuren. De revolutionaire situatie, waarin het gehele midden en zui den van het westelijk halfrond zich bevindt, is er in wezen een van sociale aard. Kennedy heeft daar, naar uit vroegere uitlatin gen van hem is gebleken, een open oog voor. Hij meent, dat het verstrekken van aanzienlijke economische hulp. door middel van een soort Marshall-plan, deze beweging alsnog in voor de vrije wereld gunstige banen kan leiden. In het totstandbrengen van nieuwe, betere betrekkingen met zijn zuiderburen komt het Kennedy van pas, dat zijn partij, de democratische, in Latijns- Amerika een aanzienlijk groter erediet heeft dan de republikein se, die in Latijns-Amerika niet geheel ten onrechte dikwijls is vereenzelvigd met „dollar-impe- rialisme". Het is ook een feit, dat de betrekkingen tussen noord en zuid in de dagen van Roose velt, die Kennedy zo gaarne als zijn voorbeeld ziet, veel beter waren dan heden. Revoluties werden in de laatste weken ook ontketend in Zuid- Oost-Azië, een gebied, dat het Westen met enorme kosten en moeiten tracht te maken tot een bolwerk tegen het communisme i Zuid-Vietnam alleen ontvangt van dc Verenigde Staten onge veer 500 miljoen gulden aan militaire hulp!) Hoewel de revolutie in Zuid- Vietnam, waaraan slechts een kort leven was besehoren, iets van een mysterie blijft, is de be zorgdheid erover in het Westen groot. Duidelijk is immers wel, dat er tegen liet regiem van de „sterke man" Ngo Dingh Diem sterke oppositie bestaat en dat de daaruit resulterende spanning wind in de zeilen blaast der com munisten. die toch al onophoude lijk trachten van Noord-Vietnam uit het zuiden te infiltreren. En wanneer Zuid-Vietnam de weg van Noord-Vietnam uit zou gaan, moeten de posities van het Wes ten in landen als Laos, Cambod ja en Thailand als verloren wor den beschouwd. In Laos (het krijgt ook een paar honderd miljoen van de Verenigde Staten) bij voorbeeld woedt al véle weken lang een strijd tussen pro-Westersen. neu tralisten en communisten. En de communisten zullen die strijd winnen, indien Zuid-Vietnam ge mene zaak met het communis tische gaat maken. Een opgewonden demonstre rende menigte vertoonde zich in de afgelopen week, op vrijdag, ook in de straten van Algiers. Die demonstratie, had weliswaar meer weg van een relletje van „teen-agers" dan van een revo lutie, maar zij verhoogde toch de spanning in Frankrijk, ontstaan door de duidelijke voorbereidin gen, die De Gaulle treft, om tot een nieuwe vredespoging in Al gerije te geraken. De kwestie-Algerije staat voor 5 december op de agenda van de assemblee der Verenigde Naties. De rechtse tegenstanders van De Gaulle vrezen, dat de generaal, mede onder druk van de ver kiezing van Kennedy, die sterk geporteerd is voor Algerijns zelf bestuur, vóór die datum beslis sende stappen zal doen. De grote vraag van de komende dagen en weken is nu. hoever deze recht se kringen, die ook in het Fran se leger sterke steun genieten, de generaal daarbij zullen laten gaan. Dit zal waarschijnlijk blij ken uit de reacties van het leger op de verwachte eenzijdige pro clamatie van een wapenstilstand door De Gaulle. (Nadruk verboden.) $fa£rdstraat 102 - Telefoon 31W ïerneuien De windkracht die tot kwart voor twee gisternacht constant op 9 stond, zweepte donderdag avond de Noordzee op in een westerstorm, die diverse sche pen voor de Nieuwe Waterweg verraste. Nagenoeg alle loods- diensten aan de Nederlandse westkust waren rond elf uur ge staakt. Om half twee werden alle loodsdienstcn opgeschort. Na middernacht werden de vlagende buien, die ook over de steden aan de kust trokken, minder. Ofschoon de wind, onvoor- spcldi onverwachts opstak, zijn er geen meldingen geweest van schepen die werkelijk in nood verkeerden. Kort voordat de loodsdiensten in de Wielingen werden gestaakt, was er in de haven van Vlissingen ongerust heid over het lot van twee kabeljauwvisers, waarvan de een (Vlissingen 3) meldde met een lijn in de schroef te kampen. De andere trachtte het ronddrij vende schip te slepen, maar de tros brak tot viermaal toe. Het radiocontact met de twee vaar. tuigen viel uit. Vlissingen her ademde echter toen niet lang na het noodsein de twee schepen. enigszins geblust op de voor steven, de buitenhaven binnen liepen. Op 14 mijl uit de kust bij Westkapelle riep het 368 ton metende Britse kustvaartuig Gladonia" om hulp, wegens een defecte bestuursinstailatie. Een uur na dit noodsein meldde de coaster dat het mankement was verholpen en zette de reis voort. Tot kwart voor twee 's nachts echter liet de wind niet af en handhaafde zich op stormsnel- heid. Ingevolge een besluit van het Produktschap voor Vee en Vlees wordt met ingang van 21 no vember de prijs voor baconvar- kens met 5 cent per kg ver hoogd. Derhalve geldt ingaande ge noemde datum voor baconvar kens in de kwaliteitsklassen X t/m 4 een prijs van 2.20, 244, ƒ2.11 en ƒ2.08 per kg koud geslacht gewicht. Tot deze prijsverhoging is men overgegaan ondanks het feit dat in de aanstaande week geen uitvoer van varkens en varkensvlees naar Frankrijk mogelijk is. Daarentegen zijn de afzetmogelijkheden voor bacon naar Engeland op het ogenblik gunstig, hetgeen ook in de ko mende weken te verwachten is o.a. tengevolge van de toene mende vraag tegen Kerstmis Bovendien is het gewenst thans voldoende lichte varkens uit de markt te nemen, daar in den regel tegen het einde van het jaar de afzet een minder vlot verloop heeft. Een aantal afgevaardigden van de Franse nationale verga dering heeft vrijdag een motie van wantrouwen tegen de rege ring Debré ingediend naar aan leiding van de plannen voor een eigen atoomstrijdmaeht. De motie zal vermoedelijk maandag of dinsdag in stemming komen. De motie was getekend door 66 afgevaardigden 25 socialis ten, 24 conservatieven lonafhan- keliiken) en 17 radicalen meer dan het vereiste aantal van ten minste een tiende van het totaal aantal afgevaardigden. De nationale vergadering telt 552 leden. Donderdag deelde premier Debré mee dal hij het voortbe staan van zijn kabinet afhanke lijk zou stellen van het aanvaar den van het ontwerp voor een eigen atoomstrijdmaeht. Het in dienen van de motie van wan trouwen, in tekst vrijwel iden tiek aan de eerste, geschiedde gisteren binnen de vereiste 24 uur na de aankondiging van Debré. De regering wordt verweten te streven naar goedkeuring van „een nieuw concept van Europese en Atlantische politiek" en verzoeken om onderhandelin gen over een geïntegreerde atoomstrijdmaeht van de hand te wijzen. Leon M'ba, het staatshoofd van Gabon, heeft voor het gebied van de hoofdstad Libreville voor zes maanden de alarmtoestand afgekondigd. Verscheidene per sonen, onder wie de voorzitter van de nationale vergadering en diens plaatsvervanger, zijn ge arresteerd. Het schijnt dat de maatregelen vooral bedoeld zijn tegen leden van het Gabonese democratische blok, de regeringspartij. Volgens waarnemers staat de actie van het staatshoofd in verband met de dreiging van een motie van afkeuring tegen zijn bewind, die mede is ondertekend door ver scheidene afgevaardigden van de regeringspartij. In het kasteel van Val Duchesse in Brussel heb ben de ministers van Buitenlandse Zaken van de landen van de West- Europese Unie verga derd. Op de foto v.l.n.r. de mi nisters: Segni (Italië), Heinrich von Brentano (W. Duitsland), Pierre Wigny (België), mr. J. M. A. H. Luns (Neder land) en Heath Groot- Brittan n ië) De minister-president van de Maleise federatie, Toenkoe Ab doel Rahman, heeft te Londen meegedeeld dat hij zijn Neder landse ambtgenoot, prol. dr. J. E. de Quay, geschreven hc~ft dat hij hem gaarne wil ontmoeten om te spreken over de kwestie- Nieuw-Guinea. De Toenkoe zei in zijn brief geschreven te hebben dat hij van volgende week dinsdag at in de gelegenheid is een ontmoeting met minister-president Dc Quay te hebben. Premier Rahman zei te hopen (Advertentie) bij de man met voo) service en kwaliteit. TERNEUZEN Telef. 01150 - 2573 Opgelucht nu angstig avontuur 200 leerlingen van een school bij Dinotepe in Nicaragua hebben dezer dagen een angstig avon tuur beleefd, toen hun school „bezet" werd door een groep rebellen, af komstig san een strijd macht welke enkele aan. vallen op steden in de buurt gedaan had. De rebellen gebruikten de leerlingen als gijzelaars 0111 kracht aan hun eis voor vrijgeleide bij te zetten. Na een beleg van enkele dagen hebben de opstan delingen zich echter overgegeven cn konden de leerlingen van dc school opgelucht her ademen. zijn Nederlandse ambtgenoot in Nederland te ontmoeten op zijn terugreis naar Koeala Loempoer. In antwoord op vragen zei hij de hoop te hebben dat hij kort na zijn terugkeer in zijn land met de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Subandrio, in Kocala Loempoer tc kunnen spreken. Daarna wil hij ir> Can berra spreken met de Australi sche minister-president, Menzies. De Toenkoe zei concrete voor stellen te hebben opgesteld voor de kwestie Nieuw-Guinea maar hij voegde er aan toe dat hij er niets over wil meedelen. Toen een verslaggever hem vroeg of zijn voorstellen een tijdelijk in ternationaal beheer inhouden, zei de premier nogmaals niets over de voorstellen te kunnen zeggen zo lang hij er nog niet met Nederlandse autoriteiten over heeft gesproken. Premier Rahman zei voorts dat hij zijn ideeën met Indone sische autoriteiten heeft bespro ken en dat hun reactie „tot op zekere hoogte bemoedigend" was. De ambassadeur van dc Maleise federatie in Djakarta heeft een onderhoud met president Soc- karno gehad, zei hij. De Indonesische autoriteiten hebben er in zekere mate mee ingestemd dat hij zijn goede diensten bewijst om te trachten het geschil over Nicuw-Guinea bij tc leggen. Premier Rahman zei dc Britse minister-piesident, MacMillan. tc hebben ingelicht over zijn voor stellen, zijn beweegredenen en „goede bedoelingen". Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft meegedeeld dat de minister-presiden!prof. dr. J. E. de Quay, vrijdag de brief van de premier van de Ma leise federatie, Abdul Rach- man heeft ontvangen, waarin laatstgenoemde verzoekt om overleg over een aantal punten van gemeenschappelijk belang. Het antwoord van de minister president is vrijdagavond nog verzonden. Prof. Dc Quay stelt in zijn ant woord, dat hij en dc minster van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns de premier van de Ma leise federatie gaarne zullen ont vangen. Over de datum van het over leg, waarover nog overeenstem ming moet worden bereikt, werd door de woordvoerder niets mee gedeeld. (Advertentie) BINNENVERINGBED HAZET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED De Amerikaanse marine heeft de laatste proef genomen met een „Poiaris-raket" van de serie A-l met een reikwijdte van ruim 2.000 km. maar zonder succes. Deze raketten zijn bestemd voor atoomduikboten. De tweede trap van de raket weigerde kort nadat de motor ervan was begonnen te werken. (Adv.) ENORME KEUZE in vanaf ƒ135 bij NOORDSTRAAT 76 TERNE l'ZF.fc De Belgische minister van Landbouw, baron Albert de Vleeschauwer van Nederbrakel. heêft vrijdag ontslag genomen. Hij deelde het besluit hiertoe mede aan minister-president Eyskens ruim 24 uur nadat het Franstalige Belgische weekblad Pourquoi Pas?", de minister er van had beschuldigd betrokken te zijn bij een frauduleus faillis sement van een in Kongo werk- zame onderneming. Het blad schreef dat er bij dit faillisse ment een bedrag van vijf mil joen frank aan de bezittingen van de onderneming was ont trokken. „waarvan baron De Vleeschauwer zijn deel heeft ontvangen". Baron De Vleeschauwer heeft sinds 1938 van tal van Belgische regering deel uitgemaakt. In dat jaar werd hij minister van Ko loniën. In de oorlog maakte hij deel uit van het Belgische kern kabinet in Londen. Na de oorlog beheerde hij de portefeuille van Binnenlandse Zaken in 't kort- stondige kabinet-Eyskens van 1958 om direct daarna, terug te keren in de huidige regering als minister van Landbouw. Baron De Vleeschauwer be hoorde. tot de Belgische minis ters, d'ie tijdens de oorlog in Londen het eerste Benelux-ver- drag ondertekenden. Hij herin nerde hier de vorige maand aan tijdens een vergadering van de inter-parlementaire Benelux- raad „omdat ik misschien in be paalde Nederlandse kringen wel wordt verdacht van een nega tieve zi' ;ijze jegens de Bene lux", zo..is hij zeide. Hij ver klaarde daarbij voorts ter oplos sing van de ernstige moeilijk heden op landbouwgebied tus sen Nederland en België bereid te zijn „een heleboel in de land bouw te veranderen". Hij ver dedigde steeds het standpunt, dat aan een liberalisatie van de handel in landbouwprodukten tussen de twee landen een har monisatie van de landbouwpoli tiek vooraf zou moeten gaan. Baron De Vleeschauwer is de zesde minister, die de afgelopen twaalf maanden het Belgische kabinet verlaat. Het begin eind vorig jaar met het aftreden van minister Van Hemelrijc i als be windsman op het ministerie van Koloniën wegens onenigheid over zijn Kongobeleid. Ander halve maand geleden legden vier ministers hun functie neer als onderdeel van een kabinetswij ziging. Vrijwel onmiddellijk na het bekendworden van het ontslag van baron De Vleeschauwer ZUIDWESTELIJKE WIND. Een depressie die al geruime tijd ten westen van Schotland is gelegen, vult nu vrij snel op. Doch enkele zwakke randstolin gen ervan beïnvloeden nog het weer in West-Europa. Er mort daarom vandaag verspreide buien worden verwacht, maar er zullen ook opklaringen zijn. De temperaturen zullen dezelfde worden of iets lager. Inmiddels is de depressie-activiteit op de Oceaan nog groot. Een nieuw actief lagedrukgebied is ten zui- ZON MAAN Nov. 20 S.08 16.43 9.26 18.28 21 8.10 16.42 10.32 19.26 22 8.11 16.40 11.30 20.33 23 8.13 16.39 12.17 21.45 24 8.15 16.38 12.56 22.59 heeft premier Eyskens de porte feuille van Landbouw aangebo den aan de Waalse senator Charles Heger, eveneens lid van de Christelijke Volkspartij. De 58-jarige uit Namen afkomstige senator heeft het aanbod in be raad gehouden. Hij was reeds minister van Landbouw van 1950 tot 1954. den van Groenland lang? getrok ken en volgt ccn oostelijke koers. Anderzijds handhaaft zich boven Rusland een hogedrukgebied. dat de winter in grote delen van Rus land en Noord Scandinavië doet, voortduren. Het koudegebied breidt zich echter niet noemens waardig in onze richting uit. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt. geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. Zuidelijke wind. Plaatselijk enkele buien maar ook enkele opklaringen. Overwe gend matige zuidwestelijke wind. Dezelfde of iets lagere tempera turen. ZATERDAG 19 NOVEMBER Breskens Terncuzen Harisweert Walsoorden v.m. 1.39 2.14 2.54 3.04 n.m. 1.54 2.29 3.09 3.19 ZONDAG 20 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.19 2.54 3.34 3.44 n.m. 2.30 3.05 3.45 3.55

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1