Meijer Het .GROENE GOUD' van Zweden s O Beursoverzicht 1 iarne ?UELE na! I Vergadering van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen De veertarievcn over de Westerschelde aan de orde De regering-Debré en het plan voor het Franse „kernzwaard" Vier doden bij instorting in Engeland IC i november I960 ƒ2.- \PPEN 1,80 ƒ0,40 ƒ0,75 ƒ0,40 Terneuzen Vrijdag 18 november 1960 TEKALi /.EX LKiJSIKA.Vi i 1 <&T HE VR 1.1 E ?EEUW Pagina 7 T)o Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaan deren heeft er gisteren in zijn te Terneuzen gehouden vergadering er bezwaar tegen gemaakt, dat de onlangs bekend gemaakte ver laging van de tarieven voor de Seheldeveren alleen geldt voor de categorie „licht vervoer". Deze verlaging kon tot stand komen doordat het Rijk een grotere subsidie heeft toegekend. De Kamer van Koophandel meent nu, dat van het grotere subsidie alle cate gorieën vervoei dienen te profiteren. Van het bedrijfsleven, aldus de Kamer, wordt toeli al een zware tol geëist.. De Kamer zal haar zienswijze ter kennis van Gedeputeerde Staten brengen. Naar aanleiding van de door het bestuur van de K. van K. op de agenda geplaatste bespreking van de tarieven op de veerdien sten over de Westerschelde voor enkele categorieën vervoer, was van de heer ir. J. F. Denie, direc teur van de Z. V. T. M., als lid van de Kamer van Koophandel, een schrijven ingekomen, waarin hij de Kamer er op wijst, dat het bedrijfsleven indertijd liever hogere tarieven betaalde, indien de wachttijden tot het verleden gingen behoren. Dc tariefkwestie voor voetgangers en rijwielen ligt grotendeels in het politieke vlak. De briefschrijver vindt het onjuist aan dc tariefsverlaging voor voetgangers en fietsers motieven te ontlenen actie te voe ren voor verlaging in andere sectoren vervoer (personenauto's en vrachtauto's) en zou een zo danige actie betreuren, omdat men dan in Den Haag reden heeft tc twijfelen aan onze op rechtheid, waar men te recht of niet te recht in deze zin reeds de naam heeft. De voorzitter van de Kamer van. Koophandel, de heer ir. C. A. L. Horstmann, wilde naar aanleiding van het schrijven van de heer Denie niet nalaten op te merken, dat de Kamer van Koop handel in haar schrijven van 16 juli 1958 aan het college van G. S. haar standpunt ter zake van de toen voorgestelde veer- tarieven heeft kenbaar gemaakt, waarbij zeer duidelijk werd ge steld, dat dc Kamer zich het recht voorbehield op dit stand punt terug te komen indien aan de tarieven van het personen vervoer werd getornd. Dit was ook dc mening van de K. van K. te Middelburg. Wanneer nu de minister meent dat met een gro tere subsidie in de exploitatie van de veerdiensten op de Wes terschelde genoegen genomen kan worden,^an dient deze gro tere subsid|e dej&r tariefsverla ging in auMqpifon van vervoer tot uitdrupPg ;:tc worden ge bracht. asi'v Hierbij t «kende dc heer Horst mann aaii,"d§f het personenver voer op de veerdiensten aan in komsten een veelvoud uitmaakt van de opbrengst van het vracht vervoer. In afwijking van het indertijd ingenomen standpunt is er van het persoonlijke vaarten- boekje niets gekomen. G. S. oor deelden het onjuist van de ene categorie iets naar andere cate gorieën over te hevelen; een oordeel, dat men thans verlaten heeft. De onderhandelingen die G. S. inzake dc nieuwe tariefs verlaging met de bewindsman van Verkeer en Waterstaat heeft gevoerd zijn nog niet afgesloten, aldus voorzitter Horstmann. Re den om als Kamer te trachten wijziging in het voornemen te krijgen en een tariefsverlaging over het algeheel ingevoerd te zien. De heer E. A. van Dorsselacr (Hulst), zeide ook veel tc voelen voor een tariefsverlaging voor het vrachtvervoer. Dc heer A. J. Cambier, (Bres- kens) wilde verder gaan dan het bestuur van de Kamer en stelde voor voor een algehele tariefs verlaging te ijveren. Met algemene stemmen nam de vergadering dit voorstel aan. De nodige stappen zullen bij G. S. in de gewenste zin genomen worden. Van de directeur van het post- district Middelburg is medede ling ontvangen, dat het over wogen wordt in de komende vacature van kantoorhouder van het hulp-PT-kantoor te Nieuw Namen ingaande 1 maart 1961 niet meer te voorzien en het hulpkantoor om te zetten in een station, aangezien het postver keer te gering is om de huidige exploitatievorm te handhaven. Dit houdt in, dat een stationhou der zal worden aangesteld, ter wijl per dag het station 4 uur opengesteld zal worden. De Kamer had tegen dit voor nemen overwegende bezwaren. De winkeliersvereniging Oost- burg heeft zich met een schrij ven tot de Kamer gericht. Hierin wijst deze vereniging op het ge. rcedkomen van de weg Oostburg —St. Margriet, welke een korte rc verbinding betekent met Gent dan de weg via Aardenburg— Maldegem. Het blijkt, dat langs deze nieuwe weg geen grenskan toor geplaatst zal worden, zodat het verkeer naar de richting Gent er geen gebruik van kan maken. De winkeliersvereniging vroeg de Kamer de nodige stap pen te willen nemen opdat langs deze weg een grenskantoor wordt geplaatst en deze weg onbeperkt gebruikt zal kunnen worden als verbindingsweg tussen Neder land en België. Na enige discussie werd beslo ten, dat de voorzitter kontakt zal opnemen met de inspecteur der Inv. en Accünzen tc Terneu zen omtrent de te volgen proce dure, welke naar de door dc Oostburgse winkeliersvereniging gewenste oplossing zou kunnen leiden. Voor kennisgeving werd dc mededeling aangenomen, dat de heer P. de Putter ingaande 1 september eervol ontslag is ver leend als ambtenaar van de Ka mer en dat ingaande die datum mej. C. L. G. Wijnc en de heer Chr. P. Ollebek als arbeidscon tractanten in dienst van de Ka mer zijn getreden. Uit de kranten heeft het be stuur der Kamer vernomen, dat het weggedeelte Antwerpen Kalloo voltooid is en voor het verkeer is opengesteld. Voor het weggedeelte KallooVrasene zou aanvankelijk voor 1961 een bedrag begroot zijn, maar deze post zou inmiddels geschrapt zijn. Het bestuur van de Kamer meende, dat nu het blijkt dat deze weg nog niet voltooid wordt, cr aanleiding is onze minister van Verkeer en Waterstaat te benaderen, omdat deze weg voor ons gebied mede van belang is, terwijl er bovendien een positie ve toezegging ligt van minister Vanaudenhove van Belgische zijde. Zonder hoofdelijke stemming werd aan de Vereniging tot ver betering van het Rundvee in Zeeland voor een te Axel gehou den fokdag een subsidie van 50 verleend, evenals aan dc Rogolingseommissie Veetentoon stelling voor oen Ie Oostburg ge houden fokvecdag. Bij de periodieke verkiezing van leden der Kamer werden herbenoemd de heren R. F. van Acker te St. Jansteen; E. A. van Dorsselaar te Hulst; J. F. de Klerk te Terneuzen; P. J. van Bcndcgem te Axel; P. A. van dei- Plas te Oostburg; P. Blommaert (e St. Jansteen; ir. J. F. Denie te Terneuzen; P. C. Roest te Breskens. In de vacature van de heer D. Luteijn, die zich wegens drukke beroepsbezigheden niet meer herkiesbaar stelde, werd dc heer J. Goud benoemd. De begroting voor het jaar 1961 werd behandeld. De dienst sluit aan inkomsten en uitgaven op 94.350. De post voor onvoor zien is groot 400,18. De heer J. A. Cambier bracht bij dc rondvraag de extra boot voor het visvervoer ter sprake. Deze kost 350; het oude tarief bedroeg 100 per extra boot. Cambier verzocht de Kamer te willen trachten dit oude tarief weer ingevoerd te krijgen. Dit in het belang van de vissers, die niet uit vissen kunnen gaan, in dien grote hoeveelheden vis niet op tijd afgevoerd kunnen worden en in het belang van de haring exporteurs, die in hun zaken worden belemmerd als er geen gelegenheid is 's avonds laat na de vangst hun vis te verzenden. Tot slot deelde de voorzitter mee, dat de boten te Perkpolder, zoals overigens bekend, vroeger beginnen te varen dan die te Breskens. Het gevolg is, dat vele West Zeeuws-Vlamingen naai de vroege boot te Perkpolder gaan, om daar te moeten wachten op de tweede boot, wegens te groot aanbod an auto's. Het. is verstandig dit dus niet te doen en maar rustig naar Breskens te gaan. Het is voorgekomen, aldus voorzitter, dat tientallen auto's aan Perkpolder bleven staan en dat bij de eerste boot van Bres kens, die niet zo heel veel later vertrekt bijna geen auto's te ver voeren waren. Nadat dc voorzitter zich nog in waarderende woorden tot de heer Luteijn had gericht in ver band met diens bedanken als lid van de Kamer, werd de vergade ring gesloten. De rcgcring-Debrë zal voor de tweede keer haar bestaan op het spel zeiten in de Franse nationa le vergadering in verband met de kwestie van hot Franse „kern zwaard". Zoals bekend heeft de senaat het vijf-jarenplan van Dc Gaullo, waarmee 12 miljard nieuwe fr gemoeid is, verworpen. Nu heeft ook een gemengde commissie van senaat en nationale vergade ring een compromis voorste] hierover afgewezen. De grond wet bepaalt, dat de nationale vergadering hot laatste woord zal hebben. De moeilijkheden gaan over het regeringspian voor een eigen .kernzwaard". Over deze omstreden kwestie heeft de oppositie in de nationale verga dering een motie van afkeuring ingediend, die verworpen werd. De motie kreeg 207 stemmen. Er waren 70 stemmen meer no dig om de regering-Debré ten val tc kunnen brengen. In de wandelgangen van de nationale vergadering is verno men, dat men vóór héden 17 uur een motie van afkeuring zal in dienen, getekend door socialis ten, radicalen-en onafhankelijken. Debré heeft intussen de vertrou wenskwestie gesteld. Vóór hij hiertoe overging, verklaarde hij mot nadruk, dat niets in het in gediende voorstel wijst op een verandering in de buitenlandse politiek van Frankrijk. Mocht de oppositie, die voornamelijk uit socialisten bestaat, overgaan tot indiening van een motie van af keuring, - dan stemd worden. zal hierover ge- Wordt de moiie verworpen, dan betekent dit dat hei rege ringsvoorstel zonder meer aan vaard is. Wordt er geen motie van afkeuring ingediend, dan krijgt Debré zonder stemming het vertrouwen en zal liet voor stel van de regering als aan vaard beschouwd worden. DE TOESTAND IN ZUID-WEST-AFRIKA Een Afrikaan uit Zuid West- Afrika. Mboeroemba Getzen, heeft woensdag in de beheer- schapscommissie van de Ver enigde Naties gezegd dat er elke dag in Zuid West-Afrika negers worden doodgeschoten. Indien de toestand in dit voor Zuid- Afrika bestuurde gebied niet spoedig wordt veranderd, zal de bevolking in een hachelijke po sitie komen, zei Getzen. De blanken in het gebied zijn ,.5:e tanden gewapend en de politie zoekt voortdurend aan leidingen om op Afrikanen te schieten, aldus Getzen. Getzen is één van de acht Afrikanen, onder leiding van de Britse predikant Scott, die ver slag uitbrengen van de toestand in het gebied. Scott heeft er woensdag bij de commissie op aangedrongen op korte termijn een commissie naar Zuid West-Afrika te zen den omdat de toestand nu nog op vreedzame wijze kan worden geregeld. Hij pleitte voor staats rechtelijke hervormingen op ba sis van het beginsel van gelijke rechten voor alle rassen. Dochteronderneming ..Socrates" failliet De rechtbank te Almelo heeft de steenfabriek N.V. Overbeek te Hengelo, dochteronderneming van de N.V. „Socrates", in staat van faillissement verklaard. Dit fail lissement was aangevraagd door de ..Fürbacher Volksbank" op grond van een schuld van 32.500,welke schuld was ontstaan door ccn wisseltransac tie. Deze wissel was overgenomen door de ..Füerbacher Volksbank" te Stuttgart. HET PROCES MENDERES In het proces Menderes c.s. heeft het Turkse hooggerechts hof zich donderdag beziggehou den met een deviezenaffaire waarin behalve Menderes en de vroegere minister van Buiten landse Zaken, Fatin Zorlu, ook een reder, Ali Ipar, betrokken is. Zorlu zou in 1959 de commis sie voor toewijzing van devie zen hebben verzocht Ipar 'de aankoop van drie schepen mo gelijk te maken. Enkele leden van de commissie waren echter van oordeel dat de gevraagde deviezen veel te hoog waren voor de schepen, en de kwestie werd een verschil van mening tussen Zorlu en de minister van Financiën Polatkan. Menderes had zich ten slotte uitgesproken voor het toewijzen van de gevraagde deviezen. Een getuige liet doorschemeren dat Zorlu waarschijnlijk zo krach tig op toewijzing van de devie zen heeft aangedrongen omdat hij ook zou profiteren van de winst van 6 a 7 miljoen Turkse ponden die door middel van de schepen zouden worden ge maakt. CUBAANSE RECHTERS UITGEWEKEN De president van het Cubaan se hooggerechtshof, dr. Emiliö Menendez, en een rechter aan Iet hof van constitutionele waarborgen, dr. Romero Morel!, zijn afgetreden en hebben de wijk genomen in buitenlandse ambassades. Menendez is in de Argentijnse ambassade en Mo- rell in de Mexicaanse. TELEURSTELLENDE MARKT HET GESPREK VAN ABDOEL RAHMAN MET MACMILLAN De minister-president van de Maleise federatie, Abdoel Rah man, heeft tijdens zijn onder houd met zijn Britse ambtge noot, MacMillan, behalve over gemenebest-aangelegenheden ook gesproken over een plan tot regeling van het. geschil tussen Nederland en Indonesië over Westelijk Nieuw-Guinea. Pre mier Rahman, die een particu lier bezoek aan Londen brengt, had dezer dagen reeds met de Indonesische ambassadeur in de Britse hoofdstad, Sunario, over het plan gesproken. Uit Londen wordt gemeld dat volgens dit plan Nieuw-Guinea voor een beperkte tijd ondèr het beheer van de Verenigde Naties dient te komen. Men acht in de Britse hoofdstad het vaststellen van de duur van deze tijd het moeilijkste punt van de kwes tie. Indonesië heeft reeds laten weten dat deze période niet lan ger mag duren dan drie jaar. Het plan moet nog aan het oordeel van de Nederlandse re gering worden voorgelegd. De Maleise premier zal het met de Nederlandse regering bespreken als hij binnenkort een bezoek aan Nederland brengt, zo wordt uit Londen gemeld. De stuivende hoop puin, waarin brandweerlieden en andere red ders hier aan het graven zijn, was eens liet Gryhound-hotel van Preston in het Engelse graafschap Lancashire. Tijdens een verbouwing van het hotel stortte'/ piotseling twee buiten muren en een bouwsel binnenin in elkaar, waardoor vier men sen, onder wie de eigenares, om het leven kwamen. De oorzaak is onbekend. GEEN SINTERKLAASFEEST VOOR KLEUTERS UIT KETHEL? Zakkenrollers hebben de kin deren van een kleuterschool in Kethel bij Schiedam danig ge dupeerd. Zij hadden voor het komende St. Nicolaasfeest een bedrag van 110,bii elkaar gespaard. Woensdag ging het hoofd van die kleuterschool, een 32-jarige mejuffrouw, naar ~de speelgoedafdeling van een groot magazijn in de binnenstad van Rotterdam. Daar kwam zij tot de onaangename ontdekking, dat de portefeuille met het ge spaarde geld op onverklaarbare wijze uit haar handtas ver dwenen was. Kennelijk heeft een zakkenroller onopgemerkt zijn slag kunnen slaan. Het Damrak stelde gistermid dag teleur. De koersen die de internationale waarden bij de opening te zien gaven lagen over -de gehele linie beneden die van het vorige slotniveau. De handel had over het algemeen niet veel te betekenen. Gedu rende de eerste tien minuten van de beurshandel werd de tendentie voor de verdere beurs- duur vrijwel bepaald. AKU op 476 circa 5 punten lager. Uni lever op 801 circa 9 punten be neden het slot van woensdag. Kon. Olie een gulden lager op 124,80. Aan de koersstijging van de voorgaande dagen voor Hoogovens kwam gistermiddag een einde. Deze stukken liepen weliswaar op van 850 tot 858, doch deze koers betekende toch altijd nog een koersverlies van bijna 11 punten vergeleken bij het voorgaande slot. Philips, waarvan nabeurs de derde kwar taalcijfers 1960 bekend werden gemaakt, noteerde op 1226, na een opening op 1222, 10 punten lager. De zwakke stemming in Amsterdam moet worden toege schreven aan Wall Street, dat woensdag lager sloot. Verder veroorzaakte het bevel bezuini gingsmaatregel) van president Eisenhower, dat de bijna 300.000 Amerikaanse familieleden van de in Europa gestationeerde Amerikaanse soldaten naar Amerika moeten terugkeren, op de Europese beurzen lagere koersen. In West-Duitsland be vinden zich circa 196.000 van deze familieleden. Cultures ongeanimeerd. De scheepvaarten een weinig lager. Voor beide afdelingen was de handel zeer gering. Staatsfond sen iets gemakkelijker. Voor de inschrijving op de 100 min 414 pet obligaties 1960 Bank voor Nederlandsche Gemeenten a 983/i pet, bestond een zeer be vredigende belangstelling. Gis teren was het de laatste verhan- deldag van aandelen Nat. Han delsbank hedenochtend moe ten deze aandelen worden aan gemeld als gevolg van het bod van de Rotterdamsche Bank op deze aandelen). De stukken lie pen op van 217 tot 222, tegen woensdag 217''2. Vanaf heden zal alleen nog handel plaatsvin den in niet-aangemelde aan delen Nat. Handelsbank. In de lokale afdelingen lagen aan delen Frans Beeren en Tricot best enige punten hoger in de markt. De dividendvooruitzich ten over 1960 voor beide maat schappijen worden door een be kend commissiehuis als zeer gunstig beoordeeld. Aandelen Nijverdal-Ten Cate werden iets hoger geadviseerd op de bevre digende gang van zaken. Claims Rotterdamsche Droogdok kre gen een lagere adviesprijs op ƒ3000 (ƒ3175). Voor de intro ductie van certificaten Philip Morris Incorporated was een behoorlijke belangstelling. De prijs werd vastgesteld op circa 1435 per certificaat van 5 aan delen. Donderdag 24 november a.s. wordt de inschrijving openge steld op ƒ10 min 411 pet. 40- obligaties 1961, provincie Zuid- Holland a 99 pet. Prolongatie 3'procent. BEURSINDICES 15/11 16/11 17/11 Int. conc. 572.80 579.78 575.19 Industrie 340.88 342.00 339.84 Scheepvaart 171.60 172.04 170.73 Banken 210.19 213.45 216.72 Cult. etc. 152.93 152.14 151.74 Algemeen 401.45 405.19 402.62 Beursindices AKU: 473' 2—476 slot 473' 2 <477'2) Kon. Olie: 124.10—124.50 slot 124.30 (125.10) Philips1200 geb.—1225 slot 1205 (1227) Unilever: 792 geb—800 slot 794 (803) Hoogovens (856) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden Engelse pond 10.5610.66, Ca nadese dollar 3.823.87, Ameri kaanse dollar 3.753.79, Franse frank (100) 75.90—76.40, Belgi sche frank (100) 7.527.57, Duit se Mark (100) 90.2090.70. Zwit serse frank (100) 87.4087.90, Zweedse kroon (100) 72.50-73.50, Italiaanse lire (10.000) 59.75 61.75, Deense kroon (100) 54.25 55.25, Noorse kroon (100) 52.40 53.40, Oostenrijkse Schilling (100) 14.45—14.55, Portugese es cudo (100) 13.1513.30, Spaanse peseta (100), grote coupures 6.17' 6.32' 2. ÓOOOOOOÓOOOOOOOOOOOOOÓOOOOOOOOOOOOOOOOOO 0 O 0 0 0 0 HOUTINDUSTRIE 1UGGEGRAAT DER ZWEEDSE ECONOMIE 0 0 0 O O O O 0 0 Een grote papiermachine voor courantenpapier staat ook in het centrum voor rcscarchwerk in Stockholm. oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo STOCKHOLM (P P) (van onze correspondent) (ÖE uitgestrekte wouden vormen zonder twijfel de ruggegraat van Zweden's economie. De export bestaat zeker voor de helft uit produkten, die hieruit worden verkregen, zoals houtpulp, papier, timmerhout en talloze andere produkten. Het is geen wonder, dat Zweden grote sommen geld besteedt en alles in het werk. stelt om het kapitaal voor het boswezenzo ra tioneel mogelijk te besteden. Zo worden nieuwe pogingen aange wend tot uitbreiding van de bossen en oprichting van instituten en laboratoria voor een intensief onderzoek naar geheimen, die nog in het hout verborgen zitten. Men streeft naar een ontwik keling van nieuwe methoden voor de fabricage van nieuwe pro dukten. In samenwerking'met particulieren heeft de Zweedse regering 10 jaar geleden een groot centrum van research werk in Stockholm opgericht, het zweedse „Laboratorium voor het Onderzoek van Houtprodukten", dat ver buiten de grenzen de aandacht heeft ge trokken. Heden ten dage vormt dit het hoofdkwartier voor zowel fundamenteel- als wetenschappelijk onderzoek op elk gebied der hout-chemie en technologie. HET LABORATORIUM bevat drie afdelingen voor fundamenteel onder zoek, die van regeringswege subsi die ontvangen, nl. één voor de hout- chemic, één voor de hout-technologie en één voor de papier-technologie Bovendien zijn er een aantal labora toria voor toegepast wetenschappe lijk onderzoek, dat door de organisa ties der industrieën wordt gefinan cierd b.v. voor de papiermolens, voor de houtpulpmolens voor wallboard- industrie 1) en het laboratorium voor grafisch-wetenschappelijk onderzoek. Toegepast wetenschappelijk onder zoek in de hoi^t-technologie wordt beoefend in de afdeling voot funda menteel houtreseaiTCh.werk. Bij een onderzoek aan dit zweedse „hout-centrum" wordt men getroffen door de massa zeer gêcompücc-"-clo installaties en instrumentaria, die in de gebouwen zijn samengebracht. Tijdens een rondwandeling door de gebouwen komt men langs 'n einde loze rij laboratoria, machines, werk plaatsen en opslagplaatsen. In de papierafdeling staat een reusachtigde KMW-papiermachine van plm 150 voet lengte met Yankee-cylinders en verschillende soorten uitrustingsstuk ken en instrumenten, die voor de experimentele productie van alle soorten papier en karton nodig zijn. De fabriek heeft ook speciale .,keukens" voor het verder bewerken van de proef-produkten. In het la boratorium voor de cellulose-indu- strie staan alle soorten kookpannen tot 'n inhoud van 300 liter, hollan- ders 2) droog- en bleekapparaten, enz. De geur verraadt zelfs de pulpmolcn. Pulp, vezel, papier er* planken EEN AFDELING is geheel bestemd voor het experimenteren met rayon- pulp en rayon-vezel. Het grondpulp laboratorium is grotendeels ver bonden met het rescarch-werk van krantenpapier, voor welk doel een complete installatie bestaat; het aan grenzende wallboard-laboratorium heeft volledige molens tot zijn be schikking. Asplund-defibrators 3) en een wall- board-machine fabriceren planken van 65 cm. breedte Er is ook een „fan-dryer" voor de fabricage van poreus bordpapier en een heteluchtpers voor het har den en vormen van bordpapier. De hout-technologische afdeling is gevestigd in een afzonderlijk ge bouw, dat van de rest gescheiden is, in verband met het storend lawaai, dat door de zaag- en andere machines wordt gemaakt. In - deze afdeling neemt men proeven voor het bepalen van de sterkte, het drogen, impregneren en hechten (lijmen). 't Laboratorium voor grafisch onder zoek heeft zowel een volledige druk kerij als afdelingen voor clichéwerk en fotografische reproductie, bene vens diverse kleinere laboratoria Het' instituut heeft o.a. verbeterde methoden uitgevonden voor de fabricage van matrijzen en druk- blokken, deze laatste zijn samen gesteld uit een mengsel van grond- hout en kunsthars. Er zijn ook in strumenten voor het opmeten van de snelheid, waarmee inkt opdroogt op verschillende soorten papier en op welke diepte de letters in het papier worden gedrukt. Al deze instru menten worden thans in series ver vaardigd voor gebruik in de grafi sche industrie. Resultaten Het rapport van het Z.wecdsc „La boratorium voor het Onderzoek van I-Ioutprodukten" bevat een gedocu menteerd overzicht van de prak verkregen. Zo heeft men een nieuwe fabricage-methode ontdekt voor cel lulose met 'n hoger ,,alpha"-gchalte voor de fabricage van koord-zijde. En zijn verschillende methoden be kend, die van waarde blijken voor een practisch gebruik van lignine* Reeds zijn in samenwerking met En gelse firma's resultaten verkregen om de verkleuring en het verbleken van sulfietpulp tijdens het opslaan te voorkomen. Óok is het mogelijk ge bleken het pckgehalte bij de distilla tie van tall-oil 4) terug te brengen tot ongeveer 10 pet, tegen 25-30 pet voorheen. Experimenten in 't papier-laborato rium hebben aangetoond, dat bij de papierfabricage het kritieke stadium, van de regulering afhangt van de lengte van de strook. Voor kranten papier bedraagt deze 20-25 m. per sec., terwijl voor „kraftpapier" het cijfer wel tweemaal zo hoog ligt; voor sulfiet-papier ligt dit getal ef juist tussen in. Onbrandbaar karton DE FABRICAGE van karton heeft volgens het rapport een verbetering ondergaan, doordat het mogelijk is gebleken het karton onbrandbaar t« maken door het impregneren met superfosfaat. In 't instituut voor hout-technologie hebben onderzoekingen aangetoond* dat de elastisch-plastische kwalitei ten van hout 'n aanzienlijke wijziging? ondergaan, wanneer het bij hoge temperaturen wordt gedroogd. Het drogen van dennenhout geschiedt bij temperaturen van 70° C, zonder dat er verkleuring of harsafscheiding optreedt, waarbij aldus de tijd van het droogproces aanmerkelijk be kort wordt. Ook heeft men in de praktijk het lijmen en drogen met een wissel stroom van hoge frequentie toege past; zo kon met deze electrische methode de tijd voor het lijmen van ski's van 10 minuten tot 1 minuut worden teruggebracht. In samenwer king met zweedse lijmfabrikanten kf 'n uitgebreid lijmtestschema samen gesteld over een periode van 5 jaar# waarbij men proeven zal nemen met voorwerpen voor zowel binnens- als buitenshuis Het „Laboratorium voor het Onder zoek van Houtproducten" is een mooi voorbeeld van praktisch# samenwerking tussen particulieren en overheid, welke de laatste tien tallen jaren veel vrucht heeft afge worpen. De toekomstige industriële ontwikkeling van Zweden hangt dus goeddeels samen met de onder zoekingen van vandaag en morgen en geeft dit land een goede reden de toekomst met vertrouwen tege moet te zien. 1) wallboard is een kunstmatig® plank van houtvezel (celotex). 2) een hollander is een maal- of roerbak, waarin lompen worden vermalen. 3) een defibrator is een machine, die houtpulp tot vezel verwerkt* 4) tall-oil is een gasachtige vloei stof als bijprodukt bij de bereU ding van chemische houtpulp. tische resultaten, die tot nu toe zijn I (Nadruk verboden}.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 7