f ZWITSAL De schoolintegratie in New Orleans Parade in Leopoldstad Clark Gable overleden Kennedy verliest in Californië en Hawaii V Weer o verzicht HAND MIXERS RADIO de BUCK HOEST UW KIND...? ffrankering bij abemiement: Terneuzen VRIJDAG 18 NOVEMBER 1960 16e Jaargang Nr 5140 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sande. Terneuzen Nog geen inzet van federale troepen NOG AANSLAGEN IN NICARAGUA w DE MISLUKTE STAATSGREEP IN ZUID-VIETNAM BALOEBA'S OVERVALLEN TINMIJN Koninklijke jachtpartij. HET HUWELIJK VAN KONING BOUDEWIJN „DISCOVERER 13" VERBRAND De Verenigde Staten garanderen de veiligheid van Guatamala en Nicaragua Voorsprong op Nixon geslonken tot 200.000 stemmen ONLUSTEN IN NIGERIE RAKETMOTOR GESTOLEN ARRESTATIES IN OOST-BERLIJN DE „KAREL DOORMAN" EN TOLTEN STUDENTENRELLETJES IN SEOEL PROCES LAGAILLARDE Ook Demarquet en Perez op vrije voeten RADIOdeBUCK HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN Dtrèetfeur-Hoofdredaïteur van de Sand' Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal: per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pee advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel»* advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 our. De koorts van de rassenhaat in Amerika, die destijds zo fel Iiecft gewoed in de staat Arkan sas, is thans overgeslagen naar New Orleans in de staat Loui. siana, waar grote horden licha melijk volwassenen en op nozems gelijkende tieners het hebben opgenomen tegen vier kleine npgermeisjes, die niets meer wil len dan, zoals alle andere kin deren, rustig naar school gaan. Bij een brallende demonstratie van een groep jongeren hadden politie eit brandweer (foto) han den vol werk. Zij slaagden er spoedig in het vuur van clc haat met fikse waterstralen te blus sen. De actie tegen rassenintegra tie op twee scholen in New Or leans is dbnderèag onverminderd voortgezet. Var»' de circa duizend blanke leerlingen rlie deze scho len bezinken verschenen er slechts drie. (Adv.) Deze drie kwamen naar de school die thans door zes politiemannen beschermd negermeisje onder de scholieren telt. Bij de school die door drie negermeisjes wordt bezocht ver scheen donderdagochtend niet één leerling. De menigte die zich vóór het In Nicaragua worden hier en daar nog aanslagen gemeld op de nationale garde. In de afge lopen twee dagen zijn verschei dene doden gevallen. In de streek van Carazo du ren de gevechten voort tegen groepen goed gewapende op standelingen. De kustzone wordt nog beheerst tloor een honderd tal opstandelingen. schoolgebouw had verzameld was echter kleiner dan woens dag. Na de onlusten van woensdag avond is dc toestand in de stad nog steeds gespannen. Woens dagavond moest de brandweer te hulp worden geroepen om do straten schoon te spuiten, en in totaal werden 58 personen gear resteerd. De perschef van het Witte Huis, James Hagerty, heeft meege deeld dat tic regering niet van plan is federale troepen naar New Orleans te zenden, zoals in 1957 in Little Rock. Hagerty voegde hier aan toe dat Eisenho wer de ontwikkeling in New Or leans on dc voet volgt. (Adv.) N00RDSTR. 84 86 TEL 01150 7573 TERNEUZEN Een officiële woordvoerder heeft donderdag op een pers conferentie in Saigon verklaard, dat allen die de vorige week aan de mislukte staatsgreep in Zuid- Vietnam hebben deelgenomen, familieleden waren van een in de hoofdstad wonende advocaat, Hoang Co Thoey, die de man achter de schermen was. „Zij hadden allen een onbegrensde eerzucht en wilden voor per soonlijk gewin de macht grij pen. Èen in beslag genomen do cument heeft afdoende aange toond dat zij de sleutelposities al uitsluitend onder elkaar had den verdeeld voor het geval hun staatsgreep zou zijn geslaagd". (Adv.) Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met KINDER HONING SIROOP4 Individuele haar verzorging wij hebben de nieuwe haarmode- lijn „Paris 19(11", tijdens ons verblijf te Parijs, niet alleen bestudeerd, doch ook uitgewerkt. Dertien neger-arbeiders van een tinmijn te Manono, onge veer 480 km ten noorden van Elisabethstad, zijn maandag ge dood bij een overval van Baloe- ba's. aldus heeft een woord voerder van de V. N. woensdag bekendgemaakt. Tienduizenden mensen ver drongen zich donderdagmorgen in de straten van Leopoldstad om een parade bij te wonen van het Kongolese leger, die gehou den werd ter herdenking van de in de twee wereldoorlogen ge vallenen. De menigte, die op 30.000 personen werd geschat, bereidde de keurtroepen van de garnizoenen Leopoldstad en Thiisstad een hartelijke ont vangst. Er werden geen incidenten ge meld, ondanks het aantal toe schouwers, dat waarschijnlijk groter was dan de drukte bij de onafhankelijkheidsfeesten vier maanden geleden. De bevelhebber van het Kon golese leger, kolonel Moboetoe, nam de parade af. Onder de V. N.-functionarissen, die de pa rade bijwoonden, bevonden zich dc generaals Rikhye en Von Horn, en het hoofa van de ci viele V. N.-vertegenwoordiging Sture Linner. Het voorbijtrekken van de 3.000 manschappen met acht pantserwagens, en tal van jeeps en verbindingswagens nam on geveer een half uur in beslag. Langs de route stonden nog 1.000 man militairen en politie opgesteld. Na afloop brachten de buiten landse militaire attaché's hulde aan de keurige uitrusting der Kongolese soldaten, die nog kortgeleden door V. N.-funct,io- narissen als een „zootje" waren gekwalificeerd. De indrukwekkende menigte en haar vreedzaam gedrag wor den in Leopoldstad als een aan wijzing gezien voor de toene mende populariteit van kolonel Moboetoe en voor diens contro le over zijn manschappen. In tegenstelling met de ver wachting werd aan de parade niet deelgenomen door troepen van de Verenigde Naties. Rijke buit. Prins Jean van Luxemburg en Prins Bernhard hebben woens dag deelgenomen aan een jacht partij in de bossen van Koog- Soeren cn Uddel. De jachtbuit bedroog 58 stuks wild. voor het mcredeel wilde zwijnen. Op het Loo was ook Prinses Josephine Charlotte, de echtge note van dc Luxemburgse Prins aanwezig. Met ingang van gisteren zul len alle priesters die in België de Mis opdragen in de canon van de Mis, na de naam van de Paus en van de bisschop van het bisdom, de naam vermelden van koning Boudewijn „Pro rege nostro Balduino". In een herderlijke brief van de aartsbisschop van Mechelen, kardinaal Van Roey, wordt ge zegd „dat dit het huwelijksge schenk van onschatbare geeste lijke waarde is, dat wij met groot genoegen aan Z. M. koning Boudewijn aanbieden". In de brief wordt verder ge zegd, dat een verzoek daartoe werd gedaan aan Paus Johan nes en „dat de Heilige Vader dit met de grootst, welwillendheid heeft toegestaan". De satelliet „Discoverer 13", die op 10 augustus is gelanceerd, is maandag boven het zuidelijke deel van de Stille Oceaan ver brand, zo heeft het bureau voor ruimte-onderzoek van de Ameri kaanse luchtmacht meegedeeld. De satelliet heeft 1.498 maal rond de aarde gedraaid. De Amerikaanse luchtmacht heeft meegedeeld, dat zich in de met goud bedekte capsule van de satelliet „Discoverer 17", die maandag geborgen is, kweeksels van menselijke cellen bevonden. Men wilde hiermee iets te weten komen over de risico's, die een ruimtevaarder loopt, als hij in de stralingsgordel rond de aar de komt. Voorts bevatte de cap sule bacteriën en plantensporen en een toestel om straling te meten. Woensdagavond elf uur plaat selijke tijd is in hel Presbyte riaans ziekenhuis in Hollywood gestorven de filmacteur Clark Gable, als gevolg van een hart aanval, waardoor hij op 6 novem. her j.l. werd getroffen. Clark Gable was 59 jaar. Gable's echtgenote Kay cn zijn geneesheer dr Fred Cerini waren aan het ziekbed, toen hij over leed. Clark Gable die reed aan oen hartkwaal leed, werd onmiddel lijk na dc hartaanval op 6 nov. in het ziekenhuis in een zuur stoftent geplaatst. Drie dagen tevoren voltooide hij de film „The misfits" waarin hij met Marilyn Monroe optrad. Gable was, vóór hij ruim der tig jaar geleden met filmspelen begon, achtereenvolgens medisch student, piccolo, arbeider in de olie-industrie en verzekerings agent. Hij trad in meer dan negentig films op. Tijdens de tweede we reldoorlog onderbrak hij zijn filmcarrière om op 41-jarige leeftijd als gewoon soldaat dienst te nemen in het Amerikaanse le-. ger. Later werd hij tot officier/' bevorderd. Hij kreeg zijn insignes als luchtschutlcr cn werd onder scheiden met de ..Luchtvaartme daille" voor buitengewoon ver dienstelijk optreden" in vijf bom- bardementsvluchten. In 1934 kreeg Clark Gable een „Oscar" voor zijn optreden in de film „It happened one night." Gable's, vijfde, echtgenote Kay Williams, die gedurende zijn laatste ziekte niet van zijn ziek- hed week, verwacht in maart a.s. een baby, de Gable's eerste kind. De gestorven acteur, die zijn trots over het komend vader schap maar nauwelijks kon ver* bergen was van plan om zich van alle verbintenissen vrij te maken om zich geheel aan de voorberei ding van de gelukkige gebeurte nis te kunnen wijden. Clark Gable speelde 23 jaar lang voor Metro-Goldwyn Mayer. In één van zijn films kwam een scène voor. waarin hij zijn tegen speelster Norma Shearer 'n flink pak slaag gaf. De filmmaatschap pij had zich al voorbereid op tal van protesten van de kant van het zwakke geslacht, maar werd tot haar verbazing overstroomd mei duizenden brieven van vrou wen, die Gable smeekten ook haar een pak slaag te komen ge ven. De 32 kiesmannen van Califor nië zullen naar Nixon gaan en niet naar Kennedy. Na telling van zogenaamde „poststemmen" heeft Nixon 13.160 stemmen meer dan Kennedy. Er zijn nu ruim 170.000 van de circa 200.000 stemmen van kies gerechtigden, die om de een of andere reden op de verkiezings dag niet hebben kunnen stem men geteld. Kennedy zal echter toch presi- sident blijven, omdat hij zonder deze 32 kiesmannen van Califor nië de meerderheid behoudt in het kiescollege. Ook de overwinning van Nixon in Hawaii is thans definitief be- In Obosi, een dorp bij Onit- sja. zijn gisteren tien mensen gedood en meer dan honderd ge wond bij een botsing tussen de politie en opstandelingen, aldus blijkt uit berichten die uit Oost- Nigerië in Lagos zijn ontvangen. Onder de doden bevindt zich een bestuursfunctionaris. De onlusten vloeiden voort uit pogingen van de politie per sonen te evacueren die gronden bezet hadden. vestigd, met een verschil van slechts 141 stemmen. De leiders der democratische partij in Honoloeloe hebben ge zegd een hertelling te zullen aan vragen. Het aantal kiesmanstemmen voor Nixon bedraagt thans 226, of 43 te weinig voor verkiezing als president. De totale voorsprong van Ken nedy is thans geslonken tot on geveer 200.000 stemmen, bij een iotaal uitgebrachte stemmen van bijna 68 miljoen. Het F.B.I. heeft medegedeeld, dat van de luchtbasis Dobbins in de Amerikaanse staat Geor gië, twee raketladingen en een raketmotor zijn gestolen. Vol gens gevonden voetafdrukken zou de diefstal zijn gepleegd door twee kinderen, die een hond bij zich hadden. De raketladingen bevatten elk ongeveer 500 gram t.n.t. en wa ren dertig centimeter lang. De motor had een lengte van een meter. President Eisenhower heeft Amerikaanse vloot- en lucht machteenheden opdracht ge geven te helpen bij het voorko men van eventuele aanvallen op Guatemala en Nicaragua. Een woordvoerder deelde te Augusta, waar Eisenhowers va kantieverblijf is, mee dat de president deze bevelen heeft ge geven op verzoeken van de re geringen van de twee Midden- Amerikaanse republieken. De oorlogsschepen, die het. be vel moeten uitvoeren, bevinden zich thans op zee, aldus de woordvoerder. Eén van de oor logsbodems is een vliegkamp schip. Volgens de bevelen bestaat de hulp uit het ontdekken en ver hinderen van aanvallen van communisten op de twee repu blieken. Volgens de mededeling van de woordvoerder zijn schepen en vliegtuigen van de Amerikaanse marine in een positie waarin zo nodig inmenging van de zijde van onder communistische leiding staande elementen in de binnen landse aangelegenheden van Guatemala en Nicaragua door middel van een landing van strijdkrachten of voorraden uit het buitenland, kunnen ontdek ken en voorkomen. In antwoord op de vraag wat met de woorden „uit het buiten land" wordt bedbeld, zei de woordvoerder dat dit betekent uit onverschillig welk land en niet noodzakelijkerwijs uit een verafgelegen staat. Amerikaanse journalisten zijn van oordeel dat dit een aanwij zing is dat de woordvoerder aan Cuba dacht. De woordvoerder zei dat de betrokken eenheden van de ma rine reeds verscheidene dagen lang in alarmtoestand zijn. Van de zijde van het Ameri kaanse ministerie van Marine is vernomen dat behalve het vlieg kampschip de „Shangri-La" vier torpedobootjagers zich thans ten zuidwesten van Cuba bevinden. De bevelen van de president hebben bovendien nog betrekking op een vijfde tor- pedobootjager. De Amerikaanse nationale Veiligheidsraad is donderdag onder leiding van president Eisenhower twee uur en tien minuten bijeen geweest in het vakantieverblijf van de presi dent in Augusta. Na afloop werd geen verklaring uitgegeven. De christen-democratische pers dienst in West-Berli.in heelt mee gedeeld dat dc afgelopen weken talrijke arrestaties zi.in verricht onder in Oost-Berlijn wonende mensen met christen-democrati sche sympathieën. Het zou voornamelijk personen betreffen die in Wcst-Berlijn be paalde bijeenkomsten hebben be zocht. Twee squadrons van Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Door man" hebben woensdag boven het door aardbevingen zwaar geteisterde Chileense dorp Tol len gevlogen om uiting te geven aan het medeleven van de Nederlanders met de nood van de bevolking, aldus verneemt het A.N.P. Het vliegkampschip en de andere oorlogsschepen van smaldeel V, Hr. Ms. „Gro ningen" en „Limburg", voeren ter hoogte van Tolten langs de Chileense kust en zijn thans op weg naar Valparaiso. Inwoners van Tolten ontsta ken herkenningsvuren toen de Nederlandse vliegtuigen over kwamen. Zoals gemeld, hebben de Ned. Radio-Unie en de Ned. Televisie- Stichting een gecombineerde actie op touw gezet voor de her bouw van het getroffen dorp. Het initiatief tot deze Actie-Tol- ten is uitgegaan van de V.P.R.O. Woensdag en donderdag heb ben zich in Seoel relletjes voor gedaan, veroorzaakt door stu denten van de Yonsei-universileit die protesteerden tegen hef ont slag van drie Koreaanse hoog leraren van deze universiteit. Bij de ongeregeldheden van woensdag werden 52 studenten aangehouden, die de woningen van de president en de admini strateur van de universiteit in verband met dit ontslag tracht ten te bestormen. Beide functio narissen zijn Amerikanen. Donderdag braken opnieuw relletjes uit. toen verscheidene honderden studenten de vrijla ting van de arrestanten eisten en trachtten de door de politic op gerichte barricades in dc straten naar het hoofdbureau van politie te doorbreken. Bij de hierop ont stane gevechten waarbij de poli tie van traangas gebruik moest maken, viel aan beide kanten een twaalftal gewonden, terwijl hon derd studenten werden gear resteerd. Volgens do president van de universiteit, die om invrijheidstel ling van de gearresteerde stu denten heeft gevraagd, droegen de relletjes geen anti-Ameri- kaanê karakter, maar wilden de studenten slechts zijn eigen ont slag afdwingen. De krijgsraad te Parijs heeft Lagaillarde, die terechtstaat als leider van de opstand van kolo nisten in Algiers in januari, voorlopig in vrijheid gesteld. Hier verlaat Lagaillarde, verge zeld door zijn moeder en echt genote, de gevangenis in de Franse hoofdstad. De militaire rechtbank in Fn- ï'ijs waarvoor het z.gn. barrioa- denproces dient heeft donderdag besloten ook Perez en Demarquet voorlopig op vrije voeten te stel len. Zoals bekend stemde de recht bank woensdag in met voorlopi ge invrijheidstelling van een van de voornaamste beklaagden, La gaillarde. Dc raadsman van Demarquet en Perez voerde aan dat hun hechtenis „niet langer noodzake lijk is voor het vaststellen van de waarheid". Beiden zijn reeds in de loop van het proces ver hoord. Lagaillarde's vrijlating wordt in Algiers beschouwd als een overwinning voor de „Algerië is Frans"-politiek. Twee van de drie in Algiers verschijnende bla den besteedden meer aandacht aan Lagaillarde's voorlopige in vrijheidstelling dan aan De Gaul le's verklaring over een op han den zijnde volksstemming. (Adv.) V0RTEMQ EN MEE5TE SERVICE Noordstraat 84-86 Tel. 2573 - Terneuzen WESTELIJKE WIND Een storing, die van Noord West-Frankrijk naar de Noord zee is getrokken, nam donder dagmiddag in betekenis toe en deed de winden aan onze kust aanwakkeren. In Vlissingen stak in een paar uur tijcis een volle storm op. Het front dat de sto ring vergezelde bracht in de na middag en avond vrijwel overal regen. Boven West-Frankrijk wordt thans een rug van hoge luchtdruk aangetroffen die even eens in noordoostelijke richting trekt en vandaag het weer bij ons in gunstige zin zal beïnvloe den. Verspreide buien moeten VRIJDAG 18 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 1.01 1.15 1.36 1.50 2.16 2.30 2.26 2.40 worden verwacht. De tempers- turen zullen daarbij iets hoger zijn dan donderdag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Biit. geldig van vrijdag ochtend tot vrijdagavond. Iets hogere temperaturen. Opklaringen maar ook enkele verspreide buien. Tot krachtig of matig afnemende wind uit weste lijke richtingen. Iets hogere mid- dagtemperaturen. ZON MAAN Nov. 18 8.05 16.45 6.57 16.59 19 8.06 1 6.44 8.13 17.39 20 8.08 16.43 9.26 18.28 21 8.10 16.42 10.32 19.26 22 8.11 16.40 11.30 20.33 23 8.13 16.39 12.17 21.45 24 8.15 16.38 12.56 22.59

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1