BUCK J Lagaillarde op vrije voeten De rassenkwestie in New Orleans De Gaulle kondigt volksstemming aan RADIO de BUCK DONDERDAG 17 NOVEMBER I960 16e Jaargang Nr 5139 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma J. van de Sande, Terneuzen CHURCHILL GEVALLEN PRINSES MARGARET NAAR BRUSSEL Explosie aan boord van vissersscheepje Botsing tussen trein bus in Italië Vermiste jongens uit Diemen terecht en Betere service 27 jaar Philips ervaring de HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER m- en MAANSTANDEN fran&pifig bij abonnement; •Swrneuzsn Directeur-Hoofdredacteur van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 cti DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 15 ct; mihteïB» Be* advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties 'Cgéén handel** advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of; Adree Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer; zaterdags 10 nur. De krijgsraad te Parijs heeft woensdagavond meegedeeld te hebben besloten tot voorlopige invrijhcidsstclling van Lagaillar de die terecht staal als leider van de opstand van kolonisten in Al giers in januari. PRINSES ONTVING PAPOEA-AMBTENAREN Dc particulier secretaresse van Prinses Wilhelmina deelt mede: Op 15 november j.l. is een acht tal Papoea-ambtenaren, die op initiatief van de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinca in nauw overleg met de Nederland se regering circa twee maanden hier te lande verbleven, op paleis Het Loo ontvangen. Zij hebben onder leiding van de intendant "nevrouvv Van Lawick van Pabst iet paleis bezichtigd. Later op de morgen hebben zij onder het genot van een kopje •coffie met Prinses Wilhelmina ten langdurig onderhoud gehad. VERSE BOTER WORDT IETS DUURDER l)e verse boter zal met ingang van heden drie a vier cent per pakje duurder worden. De prijs van cle koelhuisboter zal onver anderd blijven. Een en ander is het gevolg van liet gistermiddag door het be stuur van het Produktsehap voor Zuivel in besloten vergadering genomen besluit, de toeslag op verse boter voor het binnenland te verlagen van 64 tot 50 cent per kilogram. Aanleiding daar toe is geweest de spanning die zich. zoals meestal in deze tijd van het jaar. op de botermarkt voordoet. De produktie loopt wat terug, terwijl de vraag ongeveer gelijk blijft! Het Produktschap- bestuur acht het onder deze om standigheden gewenst, de afzet van koelhuisboter wat te stimu leren en hoopt dat door de nu genomen maatregel te bereiken. PRINSES BEATRIX NAAR CANADA. H. K. H. Prinses'Beatrix zal op 29 november per vliegtuig naar Canada vertrekken om aanwezig te zijn bij de voltrekking van het huwelijk van freule Rence Roëll met de heer T. Bradbrook-Smith. Op 1 december keert Prinses Beatrix naar Nederland terug. Na de mededeling van dc be slissing begonnen Lagaillarde, de verdedigers en de toeschou wers te juichen. Men riep ..Frans Algerië" en zong de Marseillaise. De president van de rechtbank slaagde er niet in de rust in de overvolle zaal te doen herstellen zodat hij de zaal liet ontruimen. De rechters trokken zich in de raadkamer terug. De verdediging had om voor lopige vrijlating verzocht maar de openbare aanklager had zich er tegen verzet. Volgens de verdediging zou verlenging van de hechtenis in strijd zijn met de wet. omdat Lagaillarde niet op heterdaad >.s gearresteerd. Lagaillarde werd luide toege juicht toen hij woensdag zijn verdedigingspleidooi had afge sloten. Volgens hem heeft men de eer en de justitie geweld aan gedaan. Van officiële zijde had men hem verzekerd dat cle lei ders van de opstand alleen we gens doodslag of aanzetting tot doodslag bij de schietpartij op 24 januari voor dc rechter zouden worden gebracht en niet om andere redenen. Lagaillarde zei ook woensdag dat hij in Algiers de sympathie van leger en het burgerlijk be stuur had. Hij en zijn aanhan gers hadden hun stelling de universiteit op 1 februari in uniform en met vlaggen ver laten. Het leger ontving hen met alle eerbetoon. Pas toen zijn vliegtuig in de omgeving van Parijs was geland, deed men hem de boeien aan. Men had hem gearresteerd omdat hij voortvluchtig zou zijn, aldus Lagaillarde. Sir Winston Churchill is dins dag in zijn woning in Londen gevallen en heeft een beentje in zijn rug gebroken, aldus heeft zijn zoon Randolph meegedeeld. Hij zal enige tijd het, bed moe ten houden. Sir Winston, die 30 november 86 wordt, is onderzocht door lord Moran en dr. Seddon. Op 25 oktober keerde sir Win ston van een maand vakantie in Nice terug. Dinsdag woonde hij nog de vergadering van het La gerhuis bij. Churchill's secretaris, Mon tague-Brown, heeft verklaard dat ..geen reden tot ongerust heid bestaat". De laatste ernstige ziekte van Churchill dateert van maart 1958, toen hij in Zuid-Frankrijk een aanval van pleuritis en longontsteking kreeg. Vorig jaar moest hij ten gevolge van een lichte ongesteldheid een ont moeting met Adenauer uitstel len. Prinses Margaret en Tony Armstrong Jones zullen konin gin Elizabeth vertegenwoordigen bij het huwelijk van koning Bou- dewijn en dona Fabiola. aldus is officieel in Londen meegedeeld. Het verzet tegen de verplichte toelating van negerkinderen op twee openbare scholen in New Orleans, welke tot dusver alleen voor blanke kinderen toeganke lijk waren, werd woensdag ge kenmerkt door de afwezigheid van vrijwel alle blanke kinde ren. Op de McDonogh-school, die normaal door 500 kinderen wordt bezocht, waren behalve de drie negerkinderen, die maandag op gerechtelijk bevel werden toegelaten, slechts twee blanke leerlingen aanwezig. Er waren minder blanke demon stranten 's ochtends naar de twee scholen gekomen en deze onthielden zich over het alge meen van scheldwoorden en an dere kreten van afkeuring. De afwezigheid van de over grote meerderheid der blanke leerlingen was een gevolg van een oproep van het congres van de staat Louisiana. De ouders van de blanke leerlingen van de Frantz-school, waar een neger meisje moest worden toegela ten, hadden voor het merendeel ook gehoor aan de oproep ge geven. Elders in New Orleans kwam het tot een treffen tussen de po litie en enige honderden blanke jongelui met hun ouders, die bij het gebouw van de onder wijsraad een protestdemonstra tie hielden. Nadat de menigte, die riep „Wij willen niet inte greren", door de politie met leende geen hulp. Aan de hand van het type van het kustvaar tuig meenden de schippers, dat het een Duitser geweest is. ^ij waren verbitterd over het feit dat hulp uitbleef. Op het moment van de explo sie voer de DZ 61 bij de bocht van Watum. vlak voor het zoge naamde „Bokkegat" in de Eems. Een onderzoek naar de oorzaak van de explosie wordt ingesteld. Omstreeks zes uur gister morgen heeft zich een explosie voorgedaan aan boord van het Delfzijlse visserscheepje DZ 61 De stuurman Eildert Runhart sloeg bewusteloos legen het dek, schipper Hendrik Hut werd opzij gesmeten. Er schoot een lange steekvlam uit de stuurhut, maar er brak geen brand uit. Aan dat feit hebben beide Delfzijlse vis sers vermoedelijk hun leven te danken. Op halve kracht kon de DZ 61 later op de morgen de Delfzijlse haven bereiken. Aan stuurboord zijde was een gat in het dek ge slagen, de helft van het boord was versplinterd. Een zwaar ijze ren luik is verdwenen en het hele schip leek over de lengte-as te zijn verwrongen. Bovendien moet in de bodem een lek zijn gesla gen want liet schip maakte water. „Het is een wonder, dat we levend van het scheepje zijn af gekomen". zei schipper Hut achteraf. Zijn stuurman werd on middellijk onder doktersbehande ling gesteld, maar bleek slechts lichtgewond te zijn. Terwijl de explosie zich voor deed voer een kustvaartuig vlak langs de DZ 61, verklaarden de vissers. Het coastertje moet de steekvlam hebben gezien, maar het bleef rustig op koers en ver gummstokken was verspreid, gebruikte de politie later brand spuiten om de demonstranten, die zich weer voor het gebouw hadden verzameld, uit elkaar te jagen. De jongelui, van wie vele kennelijk spijbelden, wa ren naar het centrum van de stad gekomen met auto's waarop kentekenen van de Ku Klux Klan een geheime or ganisatie tegen negers, Joden en Rooms-Katholieken waren aangebracht. Het congres van Louisiana heeft, inmiddels besloten, een aanklacht in te dienen tegen de federale rechter, die het bevel tot rassenintegratie op de scho len van New Orleans heeft uit gevaardigd. In deze stad is sinds een eeuw bij het onder wijs een strikte rassenscheiding in acht genomen. Tenminste vijftig personen wer den in New Orleans aangehou den. Tijdens de botsing met de politie slaagden enige jongelui er in, zich van een brandslang meester te maken waarmee zij de politie bestookten. Een negerjongen die tussen de demonstanten terecht kwam, werd door hen mishandeld. Een politieman die hem te hulp wil de komen, onderging hetzelfde lot. Onder de arrestanten bevond zich een Britse journaliste van de „Daily Haraid", die beschul digd werd van verzet tegen de politie. PRIJSINDEXCIJFER LEVENSONDERHOUD Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand- en hoofd arbeiders, zoals dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt samenge steld op basis 1951 100. ver toonde van medio september tot medio oktober een daling van één punt. Het indexcijfer inclu sief A.O.W. daalde van 128 tot 127 en het indexcijfer exclusief A.O.W. van 123 tot 122. Binnen de sector „voeding" gaven de indexcijfers voor groente en fruit een belangrijke daling zien. Voorts werd een daling waargenomen van de prijs voor bruine bonen en eie ren. De prijs voor kaas liep op. Hierdoor daalde het indexcijfer voor de voeding van 125 in sep tember tot 123 in oktober. (A.1v.) NOORDSTK 84 86 TEL 01150-2573 TERNEU2EN UITWIJZINGEN UIT ALGERIE Volgens gewoonlijk betrouw bare ki-ingen in Algiers zijn woensdagmorgen opnieuw enige mensen uit Algerië gewezen, in het kader der politiek van de Franse regering om elementen, die mogelijk wanordelijkheden kunnen veroorzaken, het land uit te zetten. Op 3 november, de dag voordat generaal Do Gaulle in zijn radio- en televisierede de instelling van een „Algerijns Algerië" aankon digde werden twaalf personen Algerië uitgewezen. Deze maat regel viel toen samen met het begin van het proces in Parijs tegen negentien Fransen, die be schuldigd worden van deelname aan de opstand in Algiers van januari j.l. De autoriteiten in Algiers heb ben woensdagmorgen de jongste nummers van de Parijse dagbla den „France-Soir" en „Paris- Presse" in beslag doen nemen. Er werd geen reden voor deze maatregel opgegeven. De politie vervoegde zich woensdagmorgen'ten huize van een aantal van extremistische opvattingen verdachte Europea nen om de nieuwe uitwijzings bevelen uit te voeren. Tot hen behoorden een lid van de ge meenteraad en een vooraan staand lid van de vereniging van reserve-officieren. Voor de uit wijzingen is nog geen officiële reden opgegeven. Welingelichte kringen ver klaarden later, dat slechts acht Europeanen zijn uitgewezen. Uitnodiging van Chroesjtsjef aan Kennedy? Het Amerikaanse weekblad „Newsweek" méldt uit diploma tieke kringen te hebben verno men, dat premier Chroesjtsjef de nieuwe Amerikaanse president Kennedy formeel zal uitnodigen voor een bezoek aan de Sowjct- Unie, met alle eerbetoon dat was opgesteld voor het afgezegde be zoek van president Eisenhower van deze zomer. Chroesjtsjef zou, aldus het blad. veel belang hechten aan een spoedige ontmoeting met Kennedy, omdat de Russische premier „met het oog op zijn eigen politieke belangen een be tere verstandhouding met de Ver. Staten nodig heeft". President De Gaulle van Frankrijk heeft in de bijeen komst van de ministerraad mee gedeeld van plan te zijn een volksstemming over de instellin gen in Algerië te doen houden. De minister van Voorlichting, Louis Terrenoire, deelde na af loop van de bijeenkomst van de ministerraad mee, dat De Gaul le, die de bijeenkomst presideer de. had verklaard van plan te zijn „op een geschikt tijdstip" een wetsontwerp over de organi satie van de openbare macht in Algerië aan een volksstemming te onderwerpen in afwachting van de zelfbeschikking. Terrenoire zei op vragen over een eventuele reis van De Gaulle naar Algerië dat deze zaak niet op de ministerraad was aange sneden. Generaal De Gaulle heeft zijn bedoelingen te dien aanzien niet kenbaar gemaakt, aldus de minister. Terrenoire waarschuwde tegen speculaties, „en zelfs fabeltjes die verteld zijn naar aanleiding van de bedoelingen van de rege ring t.a.v. Aigerië". Volgens de minister zijn er omstandigheden, dat sensatie tot elke prijs een „nationale fout" is. Terrenoire deelde voorts mee, dat in volgende kabinetsverga deringen in bijzonderheden de tekst van het aan de natie bij referendum voor te leggen wets ontwerp en de organisatie van de stemming bestudeerd zullen wor den. Hij gaf geen datum voor het referendum op. Volgens de grondwet moet over een decreet waarbij een referendum wordt gelast, tijdens een parlementaire zitting beslist worden. De huidige zitting van het parlement eindigt 16 decem ber. Ken moeder in New Or leans (zij noemt zich mevrouw Graf) brengt liaar twee schoolgaande kinderen Doryk en Pail lette „in veiligheid", na dat gebleken was dat demonstraties van de zijde der blanken er niet toe konden leiden, dat drie negerkinderen even eens tol de school wer den toegelaten. De vijfjarige Margaret, die ook op de foto staat, is nog te klein om naar school te gaan, doch ging met moeder mee, toen deze haar twee andere kinderen van school haalde. Belgische telefoonnet in 1968 volledig automatisch De Belgische staatssecretaris voor de P.T.T., de heer De Gry- se, heeft bij de opening van een nieuwe telefooncentrale in Ver- viers verklaard, dat het Belgi sche telefoonnet in 1968 volledig geautomatiseerd zal zijn. In België zijn thans 770.000 telefoonaansluitingen: een op de 12 inwoners, hetgeen wil zeggen dat één op de drie gezinnen over een telefoon beschikt, De twee jongens uit Diemen, de 15-jarige Bertrand Ciebrant en de 14-jarige Nico Fierlier, die zoals bekend sedert zondagnacht spoorloos waren, zijn terecht. Maandagavond half acht zijn ze uit eigen beweging in hun woonplaats teruggekeerd. De nieuwe Ford, eigendom van Ber- trands pleegvader, welke mede met de jongens was verdwenen, staat weer op zijn oude plaats in de garage. De reden van hun weglopen schijnt, aldus de poli tie uit Diemen, loutei een kwes tie van balorigheid te zijn ge weest. van de zijde van Bertrand. die thuis moeilijkhdeen had met zijn pleegvader. Hij vond zijn vriendje Nico gaarne bereid hem op zijn vlucht van huis te verge zellen. De afgelopen dagen heb ben de jongens goeddeels in Lei den doorgebracht, waar ze zich vermaakten met het bezoeken van de bioscoop en warenhuizen, s Nachts sliepen ze in de auto. Politieke waarnemers zijn van mening, dat over het referendum derhalve waarschijnlijk in de eerste helft van december een beslissing genomen wordt, het geen zou betekenen, dat de volksstemming waai-sehijnlijk omstreeks 15 januari zou wor den gehouden (functionarissen van het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken hebben meegedeeld, dat de organisatie van een volksstemming drie we ken tot oen maand vergt.) Minister Terrenoire zei nog. dat een bezoek van De Gaulle aan Algerië deel zou uitmaken, van de organisatie van de volks stemming. Op de volgende kabi- netsvergaderingen zou men zich j ook bezig houden met de vraag I of de volksraadpleging ook Alge rië zelf moet omvatten. Op grond van artikel elf van de grondwet van de vijfde repu bliek kan de president zijn toe vlucht nemen tot een volksstem ming, waarbij de natie een wets ontwerp wordt voorgelegd, als dit wetsontwerp betrekking heeft op de organisatie van de open bare macht. Wanneer een wetsontwerp bij volksstemming is aanvaard, al dus is in bevoegde kringen te kennen gegeven, kondigt de pre sident de wet binnen veertien dagen af. De directeur van de Franse voorlichtingsdienst in Algerië, Coup de Frejac, heeft aan het blad „Derniere Heure" meege deeld dat geruchten over de spoedige installatie van een Al gerijns uitvoerend bewind on juist zijn. „Geruchten over de spoedige installatie van een Algerijns uit voerend bewind in verband waarmee de naam van Abderra- mane Fares wordt genoemd, hebben zowel in Algiers als in Parijs vanwaar deze geruch ten afkomstig zijn opwinding veroorzaakt. De algemeen gedelegeerde Paul Delouvrier die, in tegenstelling tot geruchten, de kabinetszittine van woensdagochtend niet heeft bijgewoond, heeft mij uitdruk kelijk verzekerd dat er in de na bije toekomst geen sprake zal zijn van een installatie van een regering Fares", zoals door en kele bladen is geschreven. Het enige dat spoedig mogelijk is, is een wijziging van de interne ad ministratieve structuur van Al gerië. De laatste tijd is meer malen over deze wijziging ge sproken", aldus Coup de Frejac. „Voor het overige overweegt de regering op dit moment geen maatregelen. Van andere maat regelen kan slechts sprake zijn als de vrede is hersteld". Cuba zegt het lidmaatschap van de wereldbank op. Dc Wereldbank heeft bekend gemaakt dat Cuba zijn lidmaat schap van de Wereldbank heeft opgezegd. Hiermede is automa tisch het Cubaanse lidmaatschap van dc internationale financie- rings maatschappij, een dochter maatschappij van de Wereld bank. vervallen. Geen van beide instellingen heeft, naar in een bekendmaking van de Wereld bank werd gezegd, investeringen in Cuba. Het internationale monetaire fonds heeft geen opzegging van Cuba ontvangen. Op een spoorwegovergang op de Via Tiburtina, een der hoofdver keerswegen naar Rome, is een autobus tegen een trein gereden. Vijf inzittenden van de bus zijn om het leven gekomen, terwijl zes personen werden gewond. Foto: Op de voorgrond de wrak stukken van de autobus. Op de achtergrond <ie trein, waarmee de bus in botsing is gekomen. Trein passagiers hangen uit de ramen. (Adv.) bij de man mot l' service en kwaliteit. TERNEUZEN Telef. 01150 - 2573 MEER BEWOLKING De zwakke rug van hoge lucht druk die woensdag over ons land is getrokken en zonnig weer heeft veroorzaakt is thans reeds boven Duitsland gelegen en ver plaatst zich regelmatig vorder naar het oosten. Tegelijkertijd'is bij de noordwestpunt van Spanje een nieuwe storing aangekomen, die in noordoostelijke richting trekt. Verwacht wordt dat deze nieu we storing in diepte zal toenemen en donderdag het weer bij ons zal gaan beïnvloeden. In verband hiermee moet er meer bewolking dan woensdag worden verwacht, terwijl vooral in de middag de kans op regen flink zal toenemen. Bij deze toestand zullen de tem peraturen in het algemeen iets lager liggen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Iets lagere mkldagtemperaturon Toenemende bewolking, plaat selijk gevolgd door enige regen. Iets lagere middagtemperaturen dan gisteren. Matige, tijdelijk krachtige wind in hoofdzaak tus sen zuid en oost. DONDERDAG 17 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.23 0.58 1.38 1.4S n.m. 12.39 1.14 1.54 2.04 MAAN ZON Nov. 18 8.05 16.45 6.57 16.59 19 8.06 16.44 8.13 17.39 20 8.08 16.43 9.26 18.28 21 8.10 16.42 10.32 19.26 22 8.11 16.40 11.30 20.33

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1