Uit de Provincie RADIO TAZELA AR IN DE GREEP VAN DE ANGST Rechtszaken Pagina 2 D E VRIJE ZEEUW Woensdag 16 november i960 TERNEUZEN AXEL GOES SLUIS STOPPELDIJK. ZES MAANDEN GEVANGENISSTRAF GEFIST TEGEN JOOP Z. IJZENDIJKE de fa;buleuze taperecorder tk 20 door ftVoensdatf 16 n0 relletjes in LABOURBE^ TEGEN GESC AAN BUNDEÏ 4j DE BURGEMEESTERS-KWESTIES. De minister van Binnenlandse Zaken betreurt het dat zich in de laatste lijd enkele gevallen hebhen voorgedaan, waarin de gedragingen of het heleid van een burgemeester tot zijn ontslag moesten leiden. Hij is echter, blijkens zijn me morie van antwoord op de begro ting I960, van ooi-deel, dat de Commissarissen van de Koningin voldoende zorgvuldig inlichtingen inwinnen vóórdat zij tot aanbe veling voor benoemingen over gaan. Het was op het departement, noch bij de Commissaris van de Koningin bekend, dat voor een geschil tussen de oud-hurgemees. ter van Bruinisse en de directeur van Cenrtaal Bouw en Woning toezicht op Schouwen en Duive- land een commissie van onder zoek is ingesteld. Het geschil betrof de aanleg van een rioolwaterzuiveringsin stallatie te Bruinisse. De wijze waarop de burgemeester van Bruinisse zijn ambt vervulde was voor de Commissaris van de Koningin en de ambtsvoorganger van minister Toxopeus aanlei ding een benoeming in Goes te bevorderen. De minister vindt de regeling van buiten functie stellen van een burgemeester onvoldoende. Schorsing door de Kroon voor hoogstens drie maanden is min der bruikbaar zonder voldoende aanleiding voor ontslag. Dit is in grijpender. dan verlof voor onbe paalde tijd. In deze gevallen acht de minis ter „ziekteverlof" ook niet juist. De minister ziet geen grond voor de vrees, dat burgemeesters te weinig beschermd zouden zijn tegen ongemotiveerde klachten. VERZWARING DIJKEN OP WALCHEREN. Het dagelijks bestuur van het watérsehap van de polder Wal cheren heeft in zijn ontwerpbe groting voor 1961 in totaal twee miljoen gulden begroot voor nieuwe werken aan de waterke ringen. De opbrengst van het onveran derd gehandhaafde diikgeschot is geraamd op bijna anderhalf miljoen gulden De nieuwe werken omvatten voornamelijk verzwaring van de Westkapelsc zeedijk en verbete ring van de glooiingen. Tevens zullen de zeedijk bij Ritthem in de Zuidwatering en de zeedijk bij de buitenhaven van Vlissingen worden verstevigd en op de Del tahoogte worden gebracht. PLAN VOOR BRUG OVER OOSTERSt HELDE Er komt misschien een brug van 5 kilometer over de Oosler- sehelde. Het provinciaal bestuur van Zeeland heeft enige tijd ge leden aan de provinciale water staat hei verzoek gericht een plan Ie maken voor een brug- \erbinding lussen Noord-lteve- Innd en Schouw en-Duiveland. Het laboratorium voor ie grond-meehanic-a in Dclfl steil nu een onderzoek in naar de mogelijkheden om dit plan in do praktijk uit tc voeren en is on der mcor bezig met grondborin gen in de Ooslersehelde. Een drijvende ponton mol de beno digde apparatuur is a! een aan tal weken in Zeeland. In verband met de weersgesteldheden is het niet mogelijk deze grondborin gen regelmatig te verrichten; men dient op goed weer en juiste waterstand te- wachten. In hel totaal zal men acht boringen verrichten: zes in de Ooster- schelde en twee op het vasteland, te weten één op Schouwen-Dui- land en één op Noord-Beveland Tot dusver zijn drie boringen in de Ooslersehelde verricht. De resultaten zijn gunstig: de bodem van de Oosterschelde is voldoen de stevig .voor het bouwen van de benodigde zware brugpeilers. Tot een diepte van ongeveer veertig meter beslaat de bodem van de Oosterschelde uit zeezand daaronder ligt oen zware laag rivierzand. Van do zijde van de provincie Zeeland is meogpdecld dat het plan voor deze brug nog in stu diestadium verkeert. De kosten zijn nog niet hekend. Het provinciaal bestuur, aldus de heer Groffen, streeft er naar om met de meeste spoed 'n ver binding ie scheppen tussen Zee land en de randstad Holland, dit mede in verband met het gereed komen van de brug over het Ha ringvliet. DELTAWERKEN BIJ BRUINISSE Bij de Deltawerken in Brui nisse worden proeven genomen met. het onder water aanbren gen van een 10 centimeter dikke asfaltlaag. Men werkt hier aan een zanddam in de Grevelingen, die een begin moet vormen van de dam, die Schouwen-Duive- land met. Goeree Overflakkee gaat. verbinden. De proeven worden genomen met. behulp van de ..Dorus Hei mans", een drijvende asfalt fa briek van 55 meter lang en 11 meter breed. Een gedeelte van deze zanddam is reeds met ny- lonmatten afgedekt, een nog onbeschermd gedeelte wordt nu met asfalt, bedekt. Ter plaatse staat, ongeveer 7 meter water. Het bit.umenmengsel bestaat, uit. 60 o zand, 20 n vloeibare bitumen en 20 vulstof. Het wordt, aan boord verhit tot 120 C. Een stortpijp met een dia meter van 1.25 meter, voorzien van 8 openingen, wordt buiten boord gebracht. De uitlaat wordt, neergelaten tot ongeveer 20 cm van de te behandelen plaats. Het asfalt wordt op de dam aangebracht, met een snelheid van 60 cm per minuut. De „Do- rus Heimans" wordt uiterst, nauwkeurig in een bepaalde raai gebracht, het schip manoeu vreert, met behulp van een licht baken op St. Philipsland. Een bemanning van 20 man zorgt op het schip voor de goede gang van zaken. Aanrijdingen. Omstreeks kwart over één gistermiddag wilde de Volkswa- gen-bostelautobestuurder A. J. van D. op het brede gedeelte van de Gienulaan nabij de brug over de middonsluis zijn wagen kei en, toen uil de richting Westkolk straat een Volkswagen, bestuurd door de heer J. G. P. uit Aalsmeer, naderde. Laatstgenoemde tracht te nog een aanrijding te voorko men door naar rechts uit te wij kon. Hij slaagde daarin niet, ten gevolge waarvan de Volkswagen in botsing kwam met de bestel wagen en daarna in 'n liguster- haag hij de oprit naar de Sche- pondijk tol stilstand kwam. De Volkswagen werd zwaar bescha digd, terwijl de bestelauto slechts lichte schade opliep. De hoek van de Arsenaalstraat Nieuwstraat was het loneel van de volgende botsing, rlie drie kwartipr na de eerste aanrijding plaats had tussen de personen auto van de lieer J- S. de B. uit Terneuzen, die uit de richting van de Arsenaaistraat naar de Nieuwstraat reed, en* de vracht auto van de firma V. uit Bres- kens en bestuurd door de in Breskens woonachtige chauffeur H. J. S-, die uit liet lage gedeelte van de Nieuwstraal, richting Ar senaalstraat, reed. Daar de vrachtaulochauffeur geen voor rang verleende aan de personen auto. ontstond pen aanrijding, waarbij alleen rle personenauto lichte materiële schade opliep. De dorde aanrijding had Ie Sluiskil plaats om 20 min. over vier op de kruising van de Oost- kade met do Zwaluwstraat, tus sen twee personenauto's. De lieer P. J. van B. uit Axel reed over de Ooslkadc iu de rich ting Terneuzen, terwijl de heer E. C. P. uit Philippine over de Oostkade in de richting van de brug reed. Toen de heer P. linksaf de Zwaluwstraat wilde inrijden, kwam het op bovengenoemd kruispunt tot een botsing, waar door grote materiële schade ont stond en een der personenauto's door een kraanwagen van Gara ge-Visser uit Terneuzen moest worden weggesleept. Een lichtmast van de P.Z.E.M., die zich niet meer uit de voeten kon maken, werd floor de bot sende auto's gekraakt, maar kon flank zij technici van de P.Z.E.M. nog diezelfde avond zijn werk hervatten. Bedrijfsongeval. Gislermiddag omstreeks half één wilde de stueadoor P. D. van V. uit Oostburg in een bijna ge reed gekomen woning in de Jan .Steenstraat een beweegbare lad der opklimmen. Hij gleed echter uit, kwam te vallen en brak hier door zijn rechter scheenbeen. Nadat dokter Van Breda Vries, man liet been had gespalkt, werd Van V. naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht. Begroting gemeente Axel. Het college van Burgemeester en Wethouders heeft aan de raadsleden de begroting voor liet dienstjaar 1961 doen toekomen. Naast tie begroting van gewone en kapitaaidienst zijn nu de be grotingen der bedrijven in een zeer overzichtelijke vorm uitge bracht als begroting Centrale Boekhouding. Voor wal de gewone dienst be treft merken B. on W. in de toe lichting op, dat op deze begroting een tekort is geraamd van ƒ163.000,Zij delen verder mede met het indienen zo lang mogelijk gewaclil te hebben in verband met de grote onzeker heid op het gebied der gemeente- financiën, in de hoop, dat inmid dels nieuwe gegevens bekend zouden worden. Dit is echter ijdel gebleken, want over de nieuwe financiële regeling tus sen Rijk en Gemeenten noch over de subjectieve verhoging der al gemene uitkering per inwoner over de jaren 1969 en 1960 is iets naders bekend. Deze onbekendheid met bet voornaamste bestanddeel der ge meentelijke inkomsten moet zo- wei u als ons, zeggen B. en W., niet alleen ren gevoel van on zekerheid geven, maar ook rem mend werken op de besluitvor ming. Verder worden de belangrijk ste besluiten, die in 't afgelopen jaar zijn genomen op hel terrein der financiële administratie, ver meld. Bij de ramingen van verschil lende posten is dan ook als ge volg der benarde posten uitge gaan van hetgeen absoluut on vermijdelijk wordt, geaeht. Nieuw is de raming in hoofd stuk 8 in verband met de inge bruikname van de openbare kleu. terschool in het begin van 1961. De ramingen voor de brand weer zijn drastisch gewijzigd. De aankopen in hel sanerings plan gaan regelmatig voort. Be treurd wordt, dat nog steeds de Rijksbijdrage in de kosten van deze sanering niet bekend is en dat de toewijzing van vervan gende woningen nog op zich laat wachten. De kosten voor de krankzinni gen en armenzorg nemen nog steeds toe. Tegenover de steefis toenemen de uitgaven stijgen de inkomsten in het algemeen slechts zeer langzaam. Wij hopen op de cijfers der on derscheidene hoofdstukken nog nader terug te komen. Notaris benoemd. Bij K. B. is benoemd tot nota ris binnen het arrondissement Middelburg mei ais Standplaat» Axel de lieer D. H. de Graaf, kandidaat notaris Ie Zwolle. Hij is benoemd in do plaais van de heer J. Meijling, die eervol ontslagen is. Militairen helpen land bouwers. Door tussenkomst van het Landbouwschap is maandagmid dag een groep van ruim 60 mili tairen aangekomen om te helpen de nog ie velde staande aardap pelen te rooien. De militairen zijn onderge bracht in de jeugdherberg „Bleije Haghe", waar. om hen de avond uren zn gezellig mogelijk te laten doorbrengen, een T. V. is ge plaatst en ook voor de nodige lectuur is gezorgd. De militairen zijn werkzaam in de Braakman en bij landboUwers in de huurt van Ahsdale. Hel Landbouwschap hoopt op deze manier er tor te kunnen bijdragen, dat de vele en nog van goede kwaliteit zijnde aardappe len voor de consumptie gered zullen worden. De Jaarmarki. De jaarmarktenmmissie heeft, in overleg met het gemeentebe stuur, bepaald, dat do jaarmarkt dit jaar zal worden gehouden op donderdag 8 december a s. De secretaris der commissie, de heer I. de Feijter Wzn, hoopte dal de groei der jaarmarkt zirli ook dit jaar weer zal manifeste ren. Dit kan wanneer de verban del en de landbouw weer de nodige medewerking verlenen. Het is een bekend feit. dat de handel van boven de rivieren zich steeds meer gaat interes seren voor het fokvee uit Zeeuws. Vlaanderen. Ook daarvoor is deze jaarlijkse markt een behoefte. Benoeming groepscomman dant rijkspolitie. In de vacature van groepscom mandant der rijkspolitie, ont slaan door het vertrek van ad judant L. A. Fluit naar Dor drecht, is voorzien door de be noeming van opperwachtmeester D. Schatborn tc Den Haag. Prov. commissie van het U. -I. V. afdeling Zeeland vergaderde. Op de alhier gehouden verga dering van bovengenoemde com missie werd liet programma vastgesteld voor rle provinciale hondsdag, die in 1961 te Terneu zen zal worden gehouden. De dag wordt begonnen met een wijdingsdienst in rle Nrd. Her vormde kerk. De middagbijeen komst vindt plaats in het Con certgebouw, waai' een afwisse lend programma zal worden af gewerkt, beslaande uit muziek, zang en loneel. Verder werd medegedeeld, dat in de zomer van 1961 kamp- weken zullen worden georgani seerd op een inmiddels reeds gehuurde kampboerderij te Re- nesse. terwijl in februari van het volgende jaar te Goes een week end zal worden gehouden voor rle deelneemsters en deelnemers aan de weekends op de Ernst Sillemhoeve, en de kernleden, leidsters pn leiders. In deze geanimeerde vergade ring droeg de heer Wijthman het provinciale voorzitterschap over aan ds. Wapenaar. Militaire oefeningen. Wederom is de keuze voor het houden van militaire oefeningen op Sluis gevallen. Op 23 en 24 november a.s. zal een afdeling van 50 man AAT troepen uit Tilburg me' 25 voer tuigen in de gemeente komen oefenen. De militairen zullen gelegerd worden op het parkeerterrein aan de St. Annastraat. Succes voor hel Reizend Zeeuws Volkstoneel. Hei Reizend Zeeuws Volks toneel bracht in liet Verenigings gebouw te Stoppeldijk twee op voeringen van ..Hot huis aan het meer" een triller van Hugh Mil'.s in rle Nederlandse bewerking van Alfred Pleiler. Onder regie van drs L. Lockefeer heeft het R. Z. V. T. met dit stuk opnieuw bewezen een waardige vaandel drager van het amateurtoneel ',n Zeeland tc zijn. ..Het huis aan hei meer", een triller van de beste soort, hield het publiek drie uur lang in spanning en de wijze, waarop de beste krachten van het R. Z. V. T. dit stuk gestalte gaven, verdient alle lof. Eén van de hoofdrollen werd vervuld door een debutante, moj. De 48-jarige Amstelveense drukker-publicist Joop H. Z. heeft dinsdagochtend vöor de Amsterdamse rechtbank een ge vangenisstraf van zes maanden met aftrek tegen zich horen eisen wegens medeplichtigheid aan valsheid in geschrifte. De officier van Justitie mr. H. E. van Renesse, achtte hem schul dig aan het verlenen van mede werking bij het vervalsen van ongeveer driehonderd identi teitskaarten ten behoeve van de Algerijnse opstandelingenbe weging F.L.N. Trees Verwilligen. Zonder de minste plankenkoorts en nvt bijzonder veel talent maakte zij van de rol van Janet, het kind vrouwtje. een creatie, die haar meieen mede aan de lop van deze toneelgroep heeft gebracht. Stoppeldijk kreeg deze keer de première, maar in de komende maanden zal men ook in Hulst en wellicht andere plaatsen uit hot gewest van dit spel kunnen genieten. Bonte avond. Het Zeeuws-Vlaamse accor deon-orkest „Flandria" gaf onder leiding van J. Anthonisse in het Jeugdgebouw te JJzendijke voor een volle zaal haar eerste bonte avond. Nadat voorzitter C. Marteijn in zijn openingsrede nog eens de successen over het afgelopen jaar had gememoreerd en ook de moeilijkheden die aan een derge lijk streekorkest zijn verbonden onder de aandacht had gebracht, werd met het gevarieerde pro gramma een aanvang gemaakt. De muziek was. zoals men dit van ..Flandria" gewoon is, weer af. Het waren vooral de 3 con coursnummers die het orkest een uitbundig applaus bezorg den. Wim Burger ontpopte zich ais een snellekenaar van groot for maat, terwijl Tineke van Leer als cabaretière zeer in de smaak viel. „John White and his Swin gers" oogstten met een drietal Zuid-Amerikaanse nummers een daverend applaus. Het was een avond waar voor ieder volop tc genieten was. Naar de mening van dr offi cier heeft Z. „een duidelijke rol gespeeld in het begin van een grotere affaire, waarbij Neder land do ankerplaats, het broei nest zou worden van illegale activiteiten, die voor ons land niet zonder gevaren zouden zijn geweest. Daaraan hebben wij in onze recht.ïgomeenschap geen behoefte", zo betoogde mr. Van Renesse, die hel aandeel van verdachte in deze „narigheden" een ernstig feit. noemde. Half juni j.l. verscheen de naam van de oud-verzetsman en oud-secretaris van de inter nationale commissie-Oberlën- der. Joop Z., voor het eerst in het nieuws naar aanleiding van de geruchtmakende arrestaties in Duitsland en in ons land van enkele uiterst links gcoriënteer- den, die verdacht werden van hulpverlening aan de Algerijnse opstandelingenorganisatie. Joop Z., die bekend staat als fel anti communist. bleek met deze zaak slechts zijdelijks te maken te hebben. Op 18 juni j.l. meldde hij zich bij de Justitie, werd gearresteerd en werd na 125 da gen voorarrest kortgeleden in voorlopige vrijheid gesteld. In een uitvoerige lelasteleg- ging formuleerde mr. H. E. van Renesse Joop Z.'s medeplichtig heid aan het vals opmaken van een Franse carte d'identité. Verdachte wordt voorts ervan beticht in samenwerking met de in Osnabrück gearresteerde Haarlemse chemigraaf A. O. en/of de typograaf H. H. mede werking te hebben verleend aan het vervaardigen van een van een vals watermerk en een leges- stempel voorzien formulier, waarop de carte d'identité vals is opgemaakt. Daarvoor zou Z. zijn drukpers ter beschikking hebben gesteld en een numero- teur voor de chemigraaf hebben gekocht. „Verdachte wist, in ieder ge val had moeten begrijpen, dat deze formulieren ter beschik king werden gesteld van een or ganisatie die cartes d'identité vervalste", zo stelde de officier van Justitie. Joop Z. gaf de feiten toe, maar hij zei zich niet bewust te zijn dat hij zich daarmee aan een strafbaar feit heeft schul dig gemaakt. De raadsman, mr. L. G. Peter sen, merkte op dat zijn cliënt Adv.t compleet met dynamische microfoon band in casette en diodekabel NOORDSTRAAT 21 TEL. 2361 TERNEUZEN 113) KARL UNSELT i Nadruk verbodeni „Is zij dat?", vroeg Hintertür belangstellend aan Grabert. ,.U hebt hier niets te vragen", waarschuwde do andere agcnl hom. „maar alleen Iets tc zeggen in ric zaak waarvoor wij u hier heen gebracht hebben". Niettemin had Grabert geknikt en Hintertür nam Use op met een gezicht, rial twijlcl en be zorgdheid uitdrukte. „Mogen die dames hicrblij- ven?", vroeg Ramdohr en voegde er meteen aan toe: „Het zou misschien wel goed zijn, want van verschillende dingen die Ier sprake zullen komen, ziin zij op de hoogte en daardoor in de gelegenheid, eventuele inlich tingen Ie geven". „Wij hebben er niets op tegen", zeiden de beambten, nadat zij elkaar met een blik hadden ge raadpleegd. „Het gaat hier niet om een procesverbaal en ook niet om een getuigenverklaring. Dus, meneer Hintertür, zeg wat u te zeggen hebt." Het duurde een tijdje voordat Hintertür. zich onzeker en ver legen voelend, nu hij het middel punt van de belangstelling was, hei juiste hegin Ie pakken had. Grabert nam hem met een zekere kameraadschappelijke deelneming op. Hij had met hem Ie doen. Hel gezicht van Hinter tür was vaal en oververmoeid. Zijn ogen knipperden voortdu rend, aisof het felle daglicht hem pijn deed. Zij waren ontstoken en Grabert morst aan de fles jenever denken en aan de ontel bare sigaretten. „Dus mijne heren", begon Hin. tertür en z.weeg meteen weer om met zijn tong zijn droge lippen vochtig te maken. „Doctor", begon hij opnieuw, „ik heb vernomen, dat een paar mensen op u losgelaten zullen worden ik zal het maar met een zeggen Grabert en ik, die u dood of levend naar de over kant moeten brengen. Het gaat om de dossiers. Voor Grabert is het een proefopdracht. Voert hij die taak niet tot tevredenheid uit van Olgovski „Is hij hij je geweest", onder brak Grabert hem haastig. Hin tertür slikte en schudde het hoofd. „Hij heeft mij vanmorgen laten halen". Zijn ogen keken langs Grabert heen en er lag een uitdrukking van diepe ont zetting in. „Het is afgelopen met ons, als we de opdracht niet ver vullen", ging hij met trillende slem verder. „En dat moest ik ook nog zeggen: dal Olgovski een massa dingen over jou weet. Ben jij gisteren hij een agente van de volkspolitic geweest om een zak af te geven?" „Ja" antwoordde Grabeit hees en voelde ziin keel plotse ling als dicht gesnoerd. „Zo. Die komt er ook bij ie pas. Die schijnt oen rol te spe'en in dc zaak Ramdohr. Dat in zeker uw broer, doctor?" Ramdohr glimlachte. „Waarom vraagt u dat, meneer Hintertür. U weet het immers. U hebt immers meneer Lüdecke, zogenaamd om mijn broer te helpen, tot onwettige leveranties willen overhalen". „Ja, dat klopt", zei Hintertür verbouwereerd. Hij scheen van angst de kluts volkomen kwijt te zijn. "Nu dan. doctor, houd liet mij ten goede'. Hij kwam weer een beetje uit zijn geslagen houding overeind. „Ik ben thans hier, om dat goed te maken. Ga pr vandoor of verberg u tenmin- sle een tijdje. Dat is beter. Ik ga niet meer terug, en Gra bert „Waarvan weet je eigenlijk hoe ik heet," viel Grabert hem in de rede. „Dat heeft Olgovski me ver raden. Man naam je in aeht voor die man. Die verdenkt je ervan, dat je twee heren dient. Dal van die dame daar. dat weet hij ook. Een politieagent moet hem daarover ingelicht hebhen. Ik verzeker- je,- dat hij rnjj goed onder handen genomen heefl. Ik heh cr genoeg van." „Even een vraag", zei de oud ste ambtenaar tegen Grabert. „Wie bent u?" Rudolf Grabert." haastte Ilse zich te zeggen, voordat de ver slagenheid van Ramdohr en Ruth de agenten verdacht kon voorkomen, „hij was officier van de luchtmacht en een kameraad van mijn vermiste broer." „Mag ik uw papieren even zien?" vroeg de heamhte zonder zich door die verklaring van de wijs ie laten brengen. Rustig en zonder haast taslte Grabert in zijn binnenzak, terwijl zijn gedachten zieli koelbloedig bezighielden met de mogelijke gevolgen van do verklaringen van Hintertür. Maar de stilte trilde als het ware van angst en do kamer werd tot een ijskoude kerker. „Alstublieft," zei Grabert en overhandigde de heamhte een papier, waar aller blikken zich op richtten. „Een invrijheidstelling," mom pelde de agent en liet het zijn collega zien. „Bent u nergens gemeld?" „Nee", loog Grabert zonder aarzelen. „En waar kent u Hintertür van?" wilde de oudste beambte weten, wiens gezicht door wan trouwen nog diepere rimpels ver toonde. „Van aan dc overkant. Ik wil de mijn ouderhuis opzoeken, ach ter de Alexanderplatz, en werd aangehouden. Ik kwam vrij, na dat ik een proces-verhaal onder tekend en mij zelf daarin van spionage beschuldigd had. Men wees mij Hintertür toe, die op mij moest letten." Do beambte knikte en zei tegen zijn eollega: Altijd hetzelfde." „Ik sla voor hem in", z.ei Ram dohr ferm. „De omstandigheden verlangen, dat meneer Grabert verborgen leeft. Na wat hij zo juist gehoord heeft, neem ik aan, dat hij hier blijft." „U moet niet zo goedgeloving zijn," waarschuwde de wantrou wige politieman en keek Grabert doordringend aan, als zocht hij voedsel voor zijn twijfel. „Ik heh door mijn goedgelovigheid in Dresden mijn twee jongens ver loren. Maar goed. U hebt een eerlijk gezicht. Meldt u aan en zorg dat u een identiteitskaart krijgt. Hier krijgt u maar last mee. Hij gaf Grabert het ont- slagbewljs terug. „Als ik u weer zonder identiteitskaart tegen kom. moet ik u aanhouden." „Hehl u anders nog iets te zeggen?" vroeg hij toen aan Hin. tertür. (Wordt vervolgd.) Di> licrr Z. hij z ij li -aankomst bij liet KerechtigeliouW." i zich terecht, afvraagt waarom hij werd gearresteetd -en waar om H. op vrije voeten bleef. „H. is niet. het kleine mannetje zo als hij zich vöoröbét", merkte hij op, hetgeen KI] toevoegde met een opmerking van de in- Osnabrück wegens itet drukken van valse Franse "francs gear resteerde Duitse monteur S., die H. zou hebben opgedragen de chemigraaf O. tè"1'.',liquideren": De raadsman noemde H. een gevaarlijke, leugenachtige fi guur. Hij achtte zijn cliënt niet schuldig aan m&Seplichtighcid van valsheid in geschrifte, om dat, de valse kaarten geen be- wijsbestemming hadden. „Hij ls medeplichtig aan medeplichtig heid. maar dat is in ons land niet strafbaar", zo betoogde mr. Petersen, op grond waarvan hij vrijspraak vroeg. Mr. Petersen schetste vervol gens het aandeel van zijn cliënt in het. verzet en ook na de oor log; hij iiet doorschemeren dal Z. kort na de Hongaarse op stand de eerste contacten in deze affaire legde. „Toen zou hem zijn toegezegd dat. hem later niets zou worden kwalijk genomen", zo zei mr. Petersen, (die dit onderdeel van zijn be toog later nog achter gesloten deuren toelichtte). Hulpverlening aan de Algerij nen, die op afschuwelijke wijze door de Fransen worden ver volgd. achtte hij niet strafbaar. .Indien Z. hetzelfde gedaan zou hebben voor mensen achter het. ijzeren gordijn, zou hij hier niet gestaan hebben", meende mr. Petersen, die opmerkte dat zijn cliënt de hulpbijstand heeft laten prevaleren boven een even tuele overtreding van het straf recht. Als er gestraft moet wor den vroeg hij een symbolisch, doch geen vergeldende straf. Mr. Petersen legde tenslotte nog enkele verklaringen over, o.m. van oud-minister Ringers. Nadat de deuren enige tijd gesloten waren geweest, ont stond nog een juridisch steek spel tussen de raadsman en mr. Van Renesse, waarbij o.m. brie ven van het Franse episcopaat, en het bekende „pamflet, van de 121" ter sprake kwamen. Mr. Van Renesse betoogde dat „wij in Nederland een naam hebben op te houden als het gaat over vrijheid van denken, menings uiting e.d. Wij maken er een potje van als we binnen onze rechtsgemeenschap het straf recht. negeren". Hij gaf de rech ters in overweging geen reke ning te houden met toestanden en omstandigheden in andere landen. „We worden dan een tweede Uno". zo zei hij. De rechtbank zal over 14 da gen vonnis wijzen. AUTODIEFSTALLEN IN DUITSLAND ..Een schakel" in een groet opgezet complot, van mannen die autodiefstallen pleegden in Duitsland, heeft gistermorgen voor de rechtbank te Rotterdam terecht gestaan. Het, was de 51- jarige chauffeur-commissionair J. JN. uit Schiedam. De ande ren, onder wie twee Duitser zijn in Duitsland en Arnhem berecht. De gestolen auto's, voornamelijk Volkswagens, wer den naar België gebracht, war r ze een legaal tintje kregen. Dm werden ze op normale wij::e Nederland ingevoerd. Verdach te W. ontving ze in Rotterdam van W. S. en gaf ze door aan C H.. die de wagens verkocht. Men is tenslotte tegen de lamp gelopen, toen één van de mannen bij Elten het land bin nen kwam en nummerbewijzen in de auto had liggen. W. was voorts ten laste ge legd, dat, hij een gesmokkelde Mercedes aan H. had afgeleverd. De officier van Justitie, mr. A. Klein, zei in zijn requisitoir, dat het, voor de mannen gemak kelijk is geweest de auto's in Duitsland weg te nemen. Niet alleen de Duitse belan gen zijn met. deze diefstallen geschaad, zei hij voorts, maar ook de Nederlandse. Want, de mensen die de auto's hier koch ten, konden daardoor in moei lijkheden komen. De wagens zouden teruggevoerd kunnpn worden. Hij eiste een jaar ge vangenisstraf met aftrek. Mr. S. Ivens, de verdediger, vond dat zijn cliënt beter in Duitsland terecht had kunnen staan. Want de auto-intellec- t.ualis van het complot, de man die heel Westfalen afschuimde, is volgens de informaties van mr. Ivens, veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek en de rest voorwaarde lijk. De zaak zou in Duitsland volgens de verdediger voorge steld zijn dal de „Hollander" het „getan" hadden. Maar het was zo, dat de Duitsers een af- stootplaats zochten en die in Nederland gevonden hebben, al dus mr. Ivens. Uitspraak over 14 dagen. In de lokasie Cato Durban, hebbpn zi jn org en vroeg ordèx voorgedaan In veri overbrenging van o grtrinnen uit Cato Ma nieuwe lokasie Kwa Toen gemeenlc-arh vroege ochtend begon afbreken van 147 Cato Manor, trachtte Afrikanen dit ie 1 i iepen de hulp in vai weners uit de iokasi oen beroep op alle Ai niet aan het werk tc Toen zij echter geei pen, trachtte^ zij diensten in fle ws door met stenen naa 1o gooien en wegve <.p te werpen. Tal vai gingen ochtei ie v diohtsbijzijnde halte, bussen konden; v#trc Tntussen zijn twee grns en vijftig mtt s geweren bowapei*le „en in Cato Mande om de rust tejliegMc Eerder in dp i|ai ongeregeldheden m negen politiemannen De socialistische a rle in het Britse Lage Priberg, heeft bezw legen het overdrage door de Britten be lank van Rommels l aan dé Westduitse B Hij zal vandaag plechtigheid, die vrij legerkamp Bovingioi West-Engeland in dlgheid van de West bassadeur. Von Her plaats vinden, uit te Driberg heeft voor tegen het feit, dat bi schilderen van de ta de groene palm he van het Afrikakorps hakenkruis weer is ai Ook wil hij weten of ring van een woordv liet. Britse leger, di schenk er toe zal biji nieuwe Duitse traditi sergebied te vestigen, liging van de desbetn nister is afgelegd. Het is de bedoeli tank een plaats kri museum van de pa in Munsterlager. DE VICE-PRESIDI De conventie vai had Lyndon Johi fractie-leider van dc v oorzitter van de p democratische par naatscommissic vo onderzoek naar par Senaatscommisic vc krachten, tot kand dentschap benoemc Kennedy's overwinr kendheid, welke de Johnson zich in hei ven is omgekeerd f hij in de binnenlani Zijn doeltreffendh van de democratise! als leider van de c in de Senaat, is vol geëvenaard. Als meèstcrtactici deor do democrat zeer controversiële te handhaven. Aan terende overreding: dat dit jaar de wet bij aan de neger i: stemrecht gegarar meerderheid verkre De liefde voor Baines Johnson v zitting had in het v staat Texas. Aanvankelijk had opgevat leraar te w< jarige leeftijd in 19- Teachers College er les in Houston, Tex Zij nbelangstellin hem er echter in 19 teren als secretari Huis van Afgevaa: berg. In deze Washingtc ontdekt door preside noemde tot directer Administration vooi stelde Johnson zich zing kandidaat voor het Huis. Hij triom kandidaten. In 1948 werd h Senaat. EEN ZAKELIJKE Lady Bird Johnsc Lyndon B. Johnson, jaar alles zelf; de i dingen van haar h visiestation in Austi De nieuwe vice-pr over (behalve hetgec tiek, betreft) vanai nieuwe zender, tot lastingzaken. De naem van mev Claudia Alta, maar zo genoemd sinds „Lady Bird" (vogel aanvallige leeftijd vi Mevrouw Johnson li.ike schoonheid; gi sproken een „dame" de kwijnende hulpel bij deze typen aantrc zie ii voor praktisch jou; r.alistiek, paedaj verschillende kanten keuze. Het moest kc

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2