België en de Verenigde Naties 110 doden bij spoorwegramp in T sjecho-Slowakije Herwaardering van de iet-Russische roebel Sowj' De toestand in Kongo Capsule van „Discoverer" geborgen Het barricadenproces •WOENSDAG 16 NOVEMBER 1960 16e Jaargang Nr 5138 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Torneuzeri Rechtstreekse radio-telcgraaf- en telefoonverbindingen met Indonesië opgeheven DE AMERIKAANSE PRESIDENTS VERKIEZINGEN H. M. de Koningin op fototentoonstelling OOSTDUITSE MILITAIREN VERONGELUKT Radio de Koek Twee kinderen zoek in Noord-Frans dorp SPOORWEGONGELUK IN ITALIË DE GEBEURTENISSEN IN TURKIJE GERUCHTEN OVER AFTREDEN VAN NORSTAD TEGENGESPROKEN ONLUSTEN KONING BOUDEWIJNS IN NIGERIA NAAMDAG CHINESE MORTIEREN VOOR ALGERIJNSE OPSTANDELINGEN? de BUCK HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER Z©N- en MAANSTANDEN ffcuikertng HI abwmement: Terneuzen nfceeteur-Hoofdredaeteur I. van de Sands Redactie-adres: Noordstraat 5o—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand ƒ2.—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 15 et; mfniflMUsiMpf advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties 'Cgéén handelft' advertenties)5 regels 1,—. Iedere regel maer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Het. invloedrijke onafhanke lijke blad .,Le Monde" merkt naar aanleiding van de dreige menten van Wigny op dat Bel- gië's uittreden uit dc Verenigde Naties een gevaarlijk precedent kan vormen. Het zou de weg kunnen openen voor het uittre den van alle landen die zich be nadeeld voelen. „Onze Belgische vrienden dra- sen een grote verantwoordelijk heid in het drama Kongo. Zoals reeds honderden malen is ge zegd hehben' zij het land niet voorbereid op dc onafhankelijk heid, omdat zij ervan overtuigd waren dat zij nog lange tijd in Kongo zouden blijven. Zij zijn niettemin vertrokken, de crisis voorziend, maar zonder zich al te veel moeite te geven haar te boven te komen". „Sindsdien hebben zij nooit een duidelijk standpunt ingeno men, of dit tiu Katanga of de terugtrekking van hun troepen betrof, en steeds hebben zij zich onder druk van het buitenland en zonder enige morele winst moeten terugtrekken van het standpunt dat zij zonder veel overtuiging hadden ingenomen". ..Tenslotte zijn zij de laatste lijd zo onverstandig geweest een groot aantal repatrianten te laten terugkeren naar Kongo, waar zij kennelijk het zeer om streden bewind van kolonel Mo- boetoe steunen, zonder deze steun via de Verenigde Naties te laten verlopen. Dan wordt het voor hen ook zeer moeilijk de beweerde eenzijdige inmenging van Ghana, Guinee en de Sow- jet-Unie te veroordelen". „Om dan te zeggen dat België de zondebok is voor al het on geluk dat Kongo treft is een te grote stap. Dan is de heftige, maar volkomen oprechte reac tie van Wigny te begrijpen. Men kan slechts hopen dat, wan neer deze reactie het gewenste resultaat heeft gehad en wan neer dc gemoederen tot rust zijn gekomen, België in staat zal zijn een bijdrage aan de volke renorganisatie te blijven leve ren' (Adv.) Radio-Praag heelt dinsdag morgen gemeld, dat meer dan 110 mensen zijn gedood en 106 gewond bij een botsing tussen twee treinen. Dc botsing tussen twee passa- gierstreinen dood zich voor in Steblova nabij Pardubice, in Midden-Bohemon. Het Tsjechische persbureau Coteka meldt, dat de minister van Verkeer en andere autoritei ten zich onmiddellijk naar te ramp hebben begeven. Ei' is een staatscommissie ingesteld voor hulpverlening aan de gewonden en d.c nabestaanden der over ledenen en voor het instellen van een onderzoek naar de ramp. De botsing tussen de twee treinen zou een gevolg zijn van een overtreding van de voor schriften voor het spoorwegver keer. Dit is vermoedelijk de grootste spoorwegramp die zien ooit m Tsjechoslowakije heeft voorge daan. en de ernstigste ter wereld na de botsing tussen twee trei nen in Rio de Janeiro in maart 1958, waarbij 112 passagiers werden gedood en 315 gewond. Steblova ligt ongeveer 110 km ten oosten van Praag. 'Adv.) Met ingang van 17 november zullen dc rechtstreekse radio- tclegraaf- en telefoonverbindin gen met Indonesië, op verzoek van de Indonesische regering, worden opgegeven. Telefoongesprekkon zullen met ingang van die datum worden afgewikkeld over de radio-ver binding Bern-Bandoeng. Voor telegrammen zi.in ver schillende andere wegen beschik baar. Het eerste radio-telegrafisch contact met het toenmalige Ne derlands Oost-Indic kwam 1ol stand op 18 januari 1923, na i3 juni 1925 was een regelmatig verkeer mogelijk. Op 30 mei 1927 opende Konin gin Wilhelmina met een toe spraak de radio-zender P. C. J. In 192S werd het eerste tele foongesprek over de kortegolf gevoerd doormiddel van de spoe dig over de gehele wereld be kende zender met de roepnaam PCCLL. Na een jaar van gra'is proefgesprekken werd de tele foondienst op 7 januari 1929 i officieel geopend. De voorsprong van senator Kennedy bij de presidentsver kiezingen is thans teruggelopen tot 257.590 stemmen, nu de eer ste resultaten beginnen binnen te komen van het tellen der schriftelijke stemmen en van enkele stembureaux, waarvan de uitslagen nog niet waren ontvangen. Het totale aantal op Kennedy uitgebrachte stemmen bedraagt thans 33.748.774 en dat op Nixon 33.491.184. Er moeten echter nog duizen den schriftelijke stemmen wor den geteld, speciaal in de staat Californië, waar hun aantal op ongeveer 200.000 wordt geschat. Bovendien zijn van 1.636 afge legen stembureaux nog geen uitslagen ontvangen. H. M. de Koningin heeft maan- dagmidag in museum Fodor te Amsterdam de foto-tentooilstel- ling „Vrouwen van Israël" be zichtigd. Bij de Oostduitse stad Erfurt is maandag een vrachtauto met twintig Oostduitse militairen, die bij het binnenhalen van de oogst zouden helpen, door een brugleuning in een greppel ge reden, waardoor acht soldaten om het leven kwamen, zo heeft het Oostduitse persbureau A.D.N. bekendgemaakt. Noordstraat 102 - Telefoon 312» Temeuzea «wc., ui».!Stefoxt Het dorpje Estaires in Noord- Frankrijk en zjjn wijde omge ving zijn sinds vorige week don derdag in rep en roer over de spoorloze erdvv ijning van de 2'/£-,jarige Rita Runger en liaar 3-jarige vriendinnetje Patricia Thilliette. Hoewel politie, leger en particulieren in de afgelopen dagen niets ongedaan hebben ge laten om de kinderen te vinden, blijven alle nasporingen tever geefs. Boven: Links Patricia Thilictte en rechts Rita Bunger. Onder: Ook het riviertje de Lys, dat door Estaires stroomt, is zelfs met behulp van kikv ors- mannen grondig nagezocht. Bij Tivoli, ten zuiden van R'inie, is dinsdagochtend een autobus met scholieren door de sneltrein ItoinePescara gegra ven. Zes inzittenden kwamen om bet leven en een vijftiental liep verwondingen oy. De veertien leden van het thans ontbonden Turkse comité voor nationale eenheid, hebben maandagavond een schriftelijke mededeling ontvangen, dat zij in diplomatieke functies zijn be noemd bij de Turkse diploma tieke vertegenwoordigingen in het buitenland. Naar werd vernomen zouden zij zijn benoemd tot ambassade raad, resp. gezantschapsraad in o.m. Zweden, Noorwegen, Fin land, Denemarken, Oostenrijk en West-Duitsland. De betrokkenen verblijven nog steeds in een hun toegewezen speciale verblijfplaats in Anka ra. die door leden van de veilig heidsdienst wordt bewaakt. In tegenwoordigheid van kolo nel Moboctoe. en de hoogste ver- tegenwordigers van leger en politie is maandagavond een overeenkomst tot stand gekomen tussen het college van commis sarissen-generaal en de regering van de provincie Leopoidstad om ten nauwste samen te werken bij het handhaven van de orde in Leopoidstad. Elke veertien dagen zullen vertegenwoordigers van de pro vinciale en centrale regeringen, alsmede van politie en gendar merie bijeenkomen om de beoog de coördinatie van de te nemen veiligheidsmaatregelen te verze keren. O.m. is afgesproken dat geen enkele arrestatie zal kunnen worden verricht zonder een be hoorlijk arrestatiebevel, behalve in gevallen waarin overtreders op heterdaad worden betrapt. De V. N.-woordvoeraer in Eli- sabethstad heeft medegedeeld, dat de Ierse V. N.-troepen, die in Niemba waren gelegerd, vrijdag j.l. -op Albertstad, 120 km ten oosten van Niemba. zijn terug getrokken. De vorige week is ten zuiden van Niemba een Ierse patrouille in een hinderlaag van Baloeba's gevallen, waarbij zij zware ver liezen leed. Deze ontruiming houdt verband met .legerings moeilijkheden" in Niemba, aldus de woordvoerder. Van de bewuste patrouille kwamen acht manschappen om het leven. Twee overleefden de aanval, terwijl een andere nog vermist wordt. De Marokkaanse troepen :n Manono en de Ethiopische troe pen in Nioenzo worden niet ge ëvacueerd. Een woordvoerder van het NAVO-hoofdkwartier bij Par ,s heeft dinsdag de geruchten in zake een op handen zijnd aftre den van generaal Norstad als op perbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in Europa „onge grond" genoemd. Het Sowjet-Russische nieuws bureau Tass heeft maandag be kendgemaakt, dat de Sowjet- Russische regering besloten heeft met ingang van 1 januari a.s. de Sowjet-Russische munt te herwaarderen op 90 kopeken per dollar. De huidige koers is vier roebel voor één dollar met een toeristenkoers van 10 roe bel. (Een roebel is 100 kopeken.) Medegedeeld werd, dat met ingang van genoemde datum de aankoopprijs voor zuiver goud voor de Sowjet-Russische staats banken 1 roebel per gram zal bedragen en dat de roebel een goudgehalte zal krijgen van 0,987412 gram zuiver goud. In februari 1950, toen de roe bel op goudbasis werd gesteld, heeft men het goudgehalte vast gesteld op 0.222168 gram en de wisselkoers op vier roebel per dollar. Volgens het Agence France Presse wordt de herwaardering van de roebel door waarnemers algemeen beschouwd als een operatie, die ten doel heeft het internationale aanzien van het valuta der Sow jet-Unie te ver hogen. De praktische betekenis van deze maatregel op de inter nationale wisselmarkt waai de roebel niet wordt genoteerd en niet convertibel is is niet duidelijk. De herwaardering zal naar men meent vermoedelijk alleen merkbaar worden in de koers, waartegen toeristen en in de Sowjet-Unie wonende buitenlanders roebels kunnen kopen. Ook in bevoegde kringen in Washington heeft men op het eerste gezicht de indruk, dat deze herwaardering een ma noeuvre is om het prestige van de roebel te verhogen zonder dat dit de Sowjet-Unie iets kost. De Sowjet-Unie kan hiermede een propagandasucces behalen door haar valuta plechtig te revalueren terwijl de dollar nog onlangs een aanval van de spe culanten op de Londense gcud- markt heeft moeten doorstaan. Bij Obois, Nigeria, is het maandag tot een treffen geko men tussen politie en boeren en hun gezinnen die onwettig een stuk land hadden bezet. Acht personen, onder wie twee vrou wen en een jongen, werden ge dood. Zeventien agenten liepen ver wondingen op. en een ambte naar werd door de boeren vermoord. De moeilijkheden begonnen toen de politie probeerde krach tens een wettelijke uitspraak de boeren te verdrijven. Gisteren was het rustig. De Amerikaanse luchtmacht hoeft dc capsule geborgen van dc satelliet „Discoverer XVII", die zaterdag is gelanceerd. Een „Vliegende Verhuiswagen" 'Flying Boxcar C-119) ving de parachute met de capsule op in een trapezevormig vangnet, toen de satelliet voor de 31ste keer rond de aarde wentelde. Door remraketten was de vaart van de „Discoverer" verminderd. De parachute opende zich en zweefde naar beneden in de buurt.van Hawaii. Dit is de tweede keer dat de Amerikaanse luchtmacht erin geslaagd is om een capsule in de lucht op te vangen. Tien vlieg tuigen met vangnetten en tien met technici en opsporingsmate riaal doorkruisten het gebied waar de capsule terecht moest komen. De capsule, die 150 Kg woog, heeft voortdurend radio signalen uitgezonden, bestemd om het opsporen te vergemak kelijken. Een woordvoerder van de luchtmacht heeft meegedeeld, dat de capsule naar beneden is gekomen in het midden van het gebied dat men hiervoor had be stemd. De inzittenden van vier „Vliogende Verhuiswagens" za gen de capsule duidelijk dalen en de piloot van een van deze toestellen kon haar bij de eerste poging in zijn net „vangen". Obois, Nigeria, is het De ambassadeur van België en baronesse F. H. van dsr Stra ten—Walllet hebben gisteravond in Den Haag een receptie ge geven ter gelegenheid van de naamdag van koning Boudewijn van België. Bijna alle leden van het ka binet, waarbij ook premier dr J. E. de Quay, leden van de woedende koninklijke hofhouding, hoof- Iden en leden van het corps di plomatique, Kamerleden en an dere hoogwaardigheidsbekleders waren onder de talrijke gasten, die gelukwensen kwamen aan bieden. Volgens het onafhankelijke Parijse blad „Le Monde" heb ben de Chinese communisten zware mortieren ter beschik king van de Algerijnse opstan delingen gesteld. De onder elek trische stroom staande draad versperringen langs de Alge rijns-Marokkaanse grens zouden onlangs zijn beschoten met gra naten van dit geschut, dat spe ciaal voor dit doel zou zijn ver vaardigd. Volgens berichten die „Le Monde" aanhaalt, zouden geen technici met de eerste zendin gen van deze mortieren zijn meegekomen. Er waren echter aanwijzingen, dat in enige op leidingskampen van de Alge rijnse opstandelingen in Oost- Marokko communistische in structeurs werken. De Amerikaanse luchtmacht heeft niet onthuld wat voor in strumenten er in de capsuie zaten. Het is echter bekend, dat de „Discoverer XVII" een voor loper is van de satellieten „Sa- mos" en „Midas", die voor ver kenningsdoeleinden ingescha keld zullen worden en de vlieg tuigen van het type U-2 zullen moeten vervangen. De Belgen Rik van Steenber gen en Emile Severeyns zege vierden maandagavond in de zes daagse van Brussel. Het Belgisch Nederlandse koppel Rik van Looy en Peter Post eindigde na hevige strijd op de tweede plaats. (Adv.) In het proces tegen de leiders van de januari-opstand in Al giers heeft Pierre Lagaillarde gevraagd te worden berecht voor zijn rol in de opstand van mei 1958, die De Gaulle aan de macht bracht. Lagaillarde verklaarde dat in mei 1958 „werkelijk een samen zwering bestond, zowel in Parijs als in Algiers". In uniform nam ik deel aan de bestorming van een open baar gebouw. Nu vraag ik hier voor te worden berecht". De opstand in januari waarbij 22 personen om het leven kwamen was volgens Lagaillarde slechts bedoeld om de regering onder druk te zet ten. Geen van de beklaagden zou van plan zijn geweest de re gering omver te werpen. Lagaillarde noemde De Gaul le's concept van zelfbeschik kingsrecht voor Algerië „on grondwettelijk", z.i. zal het lei den tot, de ondergang van Frankrijk. Toen Frankrijk El- zas-Lotharingen verloor was het een verslagen natie. „Maar in Algerië zijn wij de overwin naars. Wij verliezen echter de politieke strijd en dat is een schandaal Hij zei „van betrouwbare zijde" te hebben vernomen dat De Gaulle Salan, de vroegere opperbevelhebber van de Fran se troepen in Algerië heeft ge zegd „U zult er zwaar voor moeten boeten dat u Lagaillarde hebt laten verkiezen". Zoals be kend is Lagaillarde lid van de Franse nationale vergadering. De nationale vergadering heeft gisteren een voorstel om Lagail larde in voorlopige vrijheid te stellen met 219 tegen 201 stem men verworpen. Een dergelijk verzoek, gedaan in juni, kreeg toen 268 stemmen tegen en 165 stemmen voor. i~ De bijna 109-jarige Sam Everitt, Engelands oudste man, herstelt op het ogenblik van zijn eerste operatie in een ziekenhuis in Colchester. Sam trouwde toen hij 60 was, leerde op zijn 70ste lezen en ging op 90-jarige leef tijd met pensioen. De dokters verwonderen zich over zijn snel herstel. NQ0RDSTR 84-86 TEL 0115(7-2573 TERNEUZEN DEZELFDE TEMPERATUREN. Het weerbeeld in West-Europa wordt bepaald door een depressie .lie ten noordwesten van Schot land is gelegen. Een front dal met deze depressie samenhangt heeft dinsdag geruime lijd boven onze omgeving gelegen en op nieuw veel bewolking en regen veroorzaakt. Het ziel er naar uit dat dit front nu echter in een sneller tempo oostwaarts zai trekken waardoor iets drogere lucht bin nen zal stromen. In verband hier mee kunnen enkele opklaringen worden verwachl maar de kans op buien blijft ook nog groot. Dc temperaturen zullen weinig ver anderen. medegedeeld dooi- het K. N .M. T. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. Dezelfde temperaturen Enkele opklaringen maar ook buien. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Weinig vei- andering in temperatuur. WOENSDAG 16 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hans weert Walsoordon v.m. 11.42 0.17 0.57 1.07 n.m. 11.57 12.32 1.12 1.22 ZON MAAN N«v. 17 8.03 16.47 5.41 16.25 18 8.05 16.45 6.57 16.59 19 S.06 16.44 8.13 17.39 20 S.08 16.43 9.26 18.28 2i 8.18 16.42 10.32 19.26

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1