Iducci IETS MEER NIETS MEER Europees parlement spreekt zich uit over landbouwpolitiek Derde T. V.-debat Nixon-Kennedy Pagina lf 'S deen 2485 Gemeenteraad van Terneuzen 15 okfober I960; Zaterdag 15 oktober I960, DE VRIJE ZEEUW 3$ N.V. K E 71 - TERNEUZEN T Er is een oplossing voor het probleem van de wettelijke aan sprakelijkheid. Reeds lang is de behoefte gevoeld aan een ver plichte verzekering in verband met de vele verkeersongevallen en de hierdoor veroorzaakte schade, welke in vele gevallen niet kon worden verhaald op de schuldige, omdat deze niet by machte bleek 7'okcnhuiskosten, doktersrekeningen en schadeloosstellingen w;- jens invaliditeit of erger te (blijven) betalen. In Nederland is echter een deel van de bevolking prlncipiëcl tegen verzekeringen gekant en daarom leven wij thans als op een eiland temidden van landen die de verplichte w.a. reeds invoerden. Op stapel staat nu een wet, die mede voorziet in de instelling van éen waarborgfonds, in stand te houden door de verzekerings maatschappijen. Uit dit fonds zullen dan de schaden worden betaald van (on)gevallen, waarin een principieel weigeraar is be trokken. dan wel waarin de polis van de verzekering niet voorziet. Dit houdt in, dat voortaan ook bij ongelukken door joy-riding een slachtoffer op uitkering mag rekenen, zelfs za| het mogelijk 7.ijti de schade te vergoeden als de schuldige in 't geheel niet achterhaald kan worden, b.v. omdat elk spoor van het betrok ken voertuig ontbreekt. Een gelukkige oplossing voor een moeilijk probleem en wellicht een voorbeeld voor vele andere landen. Dit keer wat meer De kinderzegels zijn er weer. De gezonde kinderen zijn op pad gegaan met de kinderzegels, waarvan de opbrengst bestemd is voor de „zorgenkinderen", dat deel dus van onze jeugd dat loeft in tehuizen en inrichtingen, tiet motto is „Dit keer wat meer'* en wc hopen van harte, dat de opbrengst van vorig jaar ditmaal kan worden afgerond op een 200.000. Dit keer wat meer, heeft ook de minister van Landbouw ge dacht, toen hij de prijs van dc boter moest vaststellen. De verse boter gaat nu 84 tot 86 cent per pakje kosten en de koelhuisboter moet 70 tot 78 cent opbrengen per half pond. Wie gedacht heeft, dat de minister de koelhuisboter ter beschikking zou stellen van de v elen die nu liever geen mar garine meer nemen, of iets voor deliger zou maken omdat de af zet van de boter zo is toegeno men. komt wel bedrogen uit. Het is een heel verschil met do aanvankelijke toezegging, dat de koelhuisboter tegen een aan merkelijk lager bedrag beschik baar zou worden gesteld, omdat er zoveel onverkochte voorraden lagen. Helaas, in dit land van melk en boter blijft de volle melk nog taboe en is de boter voor velen onbereikbaar Geen verandering in N ieu w-Guineapolitiek In het regeringsbeleid inzake Nieuw-Guinea is geen verande ring gekomen. Deze duidelijke verklaring legde minister-presi dent prof. dr. J. E. de Quay in de Tweede Kamer af bij zijn ant woord op de begrotingsdebatten. „Wij blijven streven naar zelf beschikking op zo kort mogelijke termijn. Ik geloof niet, dat dit tijdstip door oen internationaal voogdijschap kan worden ver vroegd. Wij zuilen alles nastre ven dat tot een vervroeging kan leiden, maar geven onder geen boding de beslissingsbevoegdheid uit handen", aldus de minister president. Dit is wel een duidelijke ver klaring, doeh nog steeds blijft de vraag wat prof. Dc Quay dan wel gezegd hoeft op de beruchte „cocktailparty", waar de journa listen uit zijn mond meenden ie vernemen, dat minister Luns by dc Verenigde Naties poolshoog te ging nemen over een mogelijk trustyship voor Nieuw-Guinea. Prof. De Quay zei zelf: „De door mil gebezigde woorden hebben aanleiding gegeven tot misver stand." Overigens lekte bij deze debat ten uit, dat de regering voor nemens is vóór de Kamerverkie zingen van 1963 voorstellen te doen tot verlaging van de leftijd voor het actieve en passieve kiesrecht. Dit vereist een grond wetswijziging de definitieve goedkeuring daarvan kan eerst geschieden na nieuwe verkiezin gen. Men denkt aan verlaging van de leeftijd vor het actieve kiesrecht tot 21 jaar en voor het passieve kiesrecht tot 25 jaar (nu respectievelijk 23 en 30). Mr. Burger, fractievoorzitter van de P.v.d.A.. kwam met een motie, waarin wordt aangedron gen op automatische goedkeu ring van loonsverhogingen waar over werkgevers en werknemers het eens zijn. Op deze wijze trachtte deze opposant de C.A.Ó. s open te breken en een wijziging te bewerkstelligen in de loonpoli tiek van de regering. Na de re plieken werd deze motie wegge stemd met 66 stemmen tegen en 48 voor. Dit keer niets meer. Loonoverleg politiebonden mislukt Het salarisoverleg tussen de minister van Binnenlandse Zaken mr, E. H. Toxopeus en de hoofd besturen van de vijf politiebon den is afgebroken. Er is geen overeenstemming bereikt over salarisverbetering van de politie mensen. Alle voorstellen van de regering zijn door de bonden af gewezen. De voorstellen van de bonden werden door dc minister niet aanvaard. Het overleg is dus in een vol ledige impasse geraakt. De vakbondsbestuurders vra gen zich af, hoe zij hun leden in dc hand moeten houden. „Onze leden hebben ons sinds 1953 al het vertrouwen gegeven, wij zijn niet in gebreke gebleven, maar wij staan voor een muur", ver, zuchtten zij. De vakbonden wil len echter ook nu nog trachten de 18.000 politiemensen die op salarisvcrbetering wachten, te weerhouden van onbezonnen daden. Men bespreekt op welke wijze de gevoerde besprekingen in de openbaarheid kunnen wor den gebracht. Ook bespreekt men op wplke wijze de politie in haar geheel waardig zal kunnen pro testeren tegen de handelwijze van de regering. De bittere stem ming van het politiepersoneel vindt haar oorzaak in dc princi piële controverse tussen de standpunten van de regering en politie. Dc regering wil niet tot sala risverhoging van het politieper soneel overgaan vóór 1 januari 1962. De bonden stellen echter, dat reeds sinds 1953 salarisver- betering door dc regering werd beloofd. Ook dit keer niets meer Ramp op de Rijn Een van de ernstigste rampen die zich ooit op onze binnenwate ren afspeelden, voltrok zich op de Rijn bij Lobith. Daar brak de tros waarmee een gloednieuwe Deense veerboot naar zee werd gesleept en de veerboot raakte prompt uit de koers en ramde een tankschip dat vol met ben zine van hoogwaardig gehalte de Rijn opvoer. Dc uit de tanker OVERLEDEN NA AANRIJDING In het ziekenhuis Dijkzigt is de 78-jarige mevr. A. de Jong uit de Volmarijnstraat overle den, die zaterdagmiddag op de Eerste Middellandstraat werd aangereden door een bromfiet ser. Zij liep toen een hoofd wondje op. maar wilde niet, naar een ziekenhuis gebracht worden. Een automobilist reed haar toen via een apotheek naar huis. Dinsdagavond echter verslechterde haar toestand en moest zij worden opgenomen. De politie verzoekt nu de auto mobilist (en eventueel andere getuigen) zich te melden. Ds. S. L. Mansholt, de vroegere Nederlandse minister van Land bouw die viee-voorzitter is van de E.E.G.-eoniniissic heeft niet kunnen verhinderen, dat het Europese parlement zich vrijdag uitsprak voor een zeer protectio nistische gemeenschappelijke landbouwpolitiek voor de zes lan den van de Europese Economi sche Gemeenschap. De beide kandidaten voor het Amerikaanse presidentschap, se nator John Kennedy voor de de mocratische partij en vice-presi dent Nixon voor dc republikei nen, zijn donderdagavond voor de derde maal maal opgetreden in een gemeenschappelijke televisie uitzending in het kader van de verkiezingscampagne, zij het dan dat Nixon zich in Los Angeles bevond en Kennedy in New York. Beiden gaven hun standpunt te kennen over enkele belang rijke onderwerpen, zoals de ver dediging van West-Berlijn, die van de Chinese eilanden Quemoy en Matsoe en het ontwapenings- vraagstuk. Wat Quemoy en Matsoe bc- stromende benzine bleef op het water van de Rijn drijven en ont vlamde, waardoor Neerlands grootste rivier van oever tot oever in lichterlaaie stond. Voor de mensen op de veer boot, de tanker en nog enige schepen die in de naaste omge ving voeren, betekende dit een afgrijselijke ramp. Enkele boten zonken. Twee doden en een groot aantal gewonden en een enorme materiële schade waren de gevolgen. Het vuur heeft 3 dagen lang gewoed en pas nadat Duitse brandweerhulp met schuim was verschenen kon men de vuurzee doven. (Nadruk verboden.) treft gaf, Kennedy als zijn opvat ting te kennen, dat deze eilanden onverdedigbaar zijn en niet op gevaar af van een oorlog moeten worden behouden. De Verenigde Staten moeten hun verdragsver plichtingen voor de verdediging van Formosa en de Pescadores naleven, doch dit verdrag omvat niet Quemoy en Matsoe. Nixon daarentegen meende, dat dit standpunt slechts tot oorlog kan leiden. De geschiedenis heeft uitgewezen wat er kan gebeuren als men tracht met dictators af spraken te maken. Men heeft dit met Hitier geprobeerd en dit heeft tot niets geleid. Ten aanzien van de verdedi ging van West-Berlijn antwoord de Kennedy op vragen hierover, dat de Verenigde Staten de ver plichting op zich hebben genomen West-Berlijn te verdedigen een verpachting die de V. S. zullen moeten nakomen, als zij de vei ligheid van West-Europa willen verdedigen. Hij sprak de hoop uit, dat cr bij de Westberlijners en ook de Russen geen twijfel zal bestaan, dat de Verenigde Staten hun verplichting op dit gebied zullen nakomen. Nixon was het met Kennedy eens, dat er niet aan behoeft te worden getwijfeld, dat de Ver enigde Staten al hun verplichtin gen ten aanzien van Berlijn zul len nakomen. Wat de ontwapening aangaat verklaarde Kennedy dat z.i. de nieuwe Amerikaanse regering zal moeten trachten met de Sowjet- Unie tot nieuwe besprekingen te komen over een verbod tot het houden van kernproeven, als mede over een algemene ontwa pening. Nixon zei, dat de Ver enigde Staten ongetwijfeld alles in het werk zullen moeten stellen om tot een gecontroleerde ont wapening te komen. Wel heeft zijn persoonlijk in grijpen in het grote landbouw- debat van donderdag en vrijdag in het parlement tof gevolg ge had, dat met de steun van de socialisten en dank zij een omme zwaai van de Christen-Democra ten het parlement zich over de toekomstige prijspolitiek minder gevaarlijk heeft uitgesproken dan verwacht werd. Een door de heer Mansholt als „onjuist en funest" gekwalifi ceerd voorstel van de landbouw- commissie van het parlement, waarin gepleit werd voor aan passing van de prijzen voor land- bouwprodukten in de zes landen aan het hoge Duitse prijspeil, is aanzienlijk afgezwakt. Op voorstel van de Fransman Charpentier, die optrad namens de Christen-Democratische frac tie, zijn, mede met steun van de socialisten, de voedergranen met name van deze aanpassing aan het hoogteprijspeil in de gemeen schap uitgezonderd. Dr. Mans holt had voor de stemming in een laatste appèl aan de afgevaar digden zich achter dit voorstel Charpentier geschaard. Hij wees erop, dat de voedergranen als grondstoffen voor het verede- lingsbedrijf van eminent belang zijn voor vele kleine en middel grote gezinsbedrijven in de land bouw. Het parlement heeft overigens zijn uitspraak over dit kernpunt van het toekomstige Europese landbouwbeleid alleen kunnen aannemen met „meerderheid van onthoudingen". De meeste afge vaardigden, die zich vóór het amendement van Charpentier hadden uitgesproken, onthielden zich toen de uitspraak over de prijspolitiek als geheel in stem ming kwam. Er waren slechts een tiental voorstemmers en iets minder tegenstemmers, de rest onthield zich. Na de stemmin gen over de vele amendementen en de afzonderlijke artikelen is de landbouwresolutie als geheel tenslotte aangenomen met 54 vóór en 30 tegen, onder wie alle Nederlanders en vrijwel alle so cialisten, bij vier onthoudingen. De twee kernpunten van deze definitieve uitspraak van het Europese parlement over het toe komstige landbouwbeleid van de E.E.G. hebben betrekking over het bovengenoemde prijspeil en het invoerbeleid. Schoolbehoeften BOEKHANDEL VAN DE SANDE DE ZONDAGSRUST IN WEST-DUITSLAND Bondskanselier Adenauer heeft in een bijeenkomst van leiders van Rooms-Katholieke organisa ties een regeringsverordening ter bescherming van de zondags rust aangekondigd. In deze ver ordening zal tot uitdrukking worden gebracht dat de zondag onder alle omstandigheden ais rust- en feestdag behouden blijft. Volgens Adenauer kan slechts in dringende gevallen een uit zondering voor zondagsarbeid gemaakt worden. Het feit van meer winst vor de economie kon geen reden voor uitzondering vormen. Adenauer zei cr ook voor te zijn dat politieke en sport-mani- restaties van de zondag naar de zaterdag worden verplaatst. 1MÏDELIJK ONGEVAL De 48-jarige heer P. J. Kivits uit Hank (N.-B.) is donderdag op de Velserweg te Amsterdam om het leven gekomen toen hij, om een plas te ontwijken, op de rijbaan stapte en werd aan gereden door een achterop ko mende personenauto. Het stof felijk overschot is naar het Wil- helminagasthuis overgebracht. COMMANDO'S Or NERTZENJACHT Commando's uit Roosendaal hebben donderdag jacht, ge maakt op een 230-tal nertzen ïn een kwekerij in Oudenbosch die gedeeltelijk onder water kwa men te staan. De commando's waren gewapend met lederen handschoenen en de operatie is schitterend gelukt. Twee nert zen zijn vóór de aankomst van de commando's verdronken. De kwekerij ligt in de omgeving van een bansloot. DODE EN GEWONDE BIJ BEDRIJFSONGEVAL Bij een ongeval op het werk van de nieuwe Maasbrug te Roermond is gistermorgen de 21-jarige ongehuwde M. Ver broeken om het leven gekomen. De 22-jarige C. Dirks werd zwaar gewond. De twee mannen zijn getroffen door een beton- trechter. die van de ene naar de andere zijde van de bouwput werd vervoerd en daarbij om viel. Vergadering van donderdag 29 september 1960, des avonds te 7 uur. Voorzitter: Mr. H. Rijpstra. Wethouders: M. de Vos en H. A. M. A. de Meijer. Raadsleden. M. van Langevelde, R. G. Vrieling, P. F\jn van Draat, S. W. Henry, Mevr. E. Doorns- Ortelee, A. Jansen, P. J. Huijbrecht, R. Hol, C. J. Compiet, W. J. Wetcrings. Dr. M. E. H, Camps, J. A. de Feijtcr, D. M, Ollebek, D. Wavèrijn en F. Dieleman. Secretaris: A, J. Dees, De Voorzitter opent de vergadering, 1. Vaststelling notulen vergaderingen van 1 en 3 september 1960. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming wor den deze onveranderd vastgesteld. 7. Ingekomen stukken: a. Het door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurde raadsbesluit van 21 juli 1960, inzake liet aangaan van een geldlening met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten, voor de financiering van de bouw van drie kleedgelegenheden op het Zuidersportpark: b. idem voor de financiering van de bouw van een Christelijke kleuterschool te Sluiskil; e. idem tot verkoop van een perceel grond aan de Van Cantfortstraat. Dp stukken a tot en met c worden zonder bc- -pipking of hoofdelijke stemming voor kennis geving aangenomen. 3. Voorstel van Burgemeester ru Wethouders tot. benoeming in vaste dienst van een leraar in de klassieke talen aan de gym nasiale afdeling van liet Petrus Hondlus Lyceum per 1 januari 1961. Dp door het College van Curatoren opgemaakte csnhcvplingslijst 'u*dl als volgt. A. Haas te Amsterdam, leraar in vaste dienst aan liet Spinoza-lyceum te Amsterdam. De lieer \an Langevelde: Meneer de Voorzit ter, ik heb gezien in dc stukken, dat dc voor naarden, welke dc heer Haas stelt, met betrek king tot een woning, nogal tamelijk zwaar zijn. kan hiervan het gevolg niet zijn, dat de gemeen te Terneuzen op de een of andere wijze financieel moet gaan bijdragen? Po Voorzitter: Hierover is met het gemeente bestuur niet gesproken. Er is alleen medewerking gevraagd om belanghebbende aan een goede wo ning te helpen. U weet, dat liefzeer moeililk is om goede leerkrachten aan te trekken. Dit is. hliikens ingewonnen informaties, een goede leer kracht. Ten aanzien van een woning willen wij gaarne onze medewerking verlenen. Er is met ons echter niet over financiële consequenties ten laste van de gemeente gesproken. Overgegaan wordt, tot stemming. Uitgebracht worden 17 stemmen, waarvan 17 op de heer A. Haas. De heer Haas is benoemd. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders! Door de toeneming van de werkzaamheden tot verkoop van gronden aan dc Westkolk- ter secretarie is deze aanstelling noodzakelijk ge worden. De in functie zijnde ambtenaren hebben ten enemale geen tijd meer om zich met eenvou dig type-werk bezig te houden. De heer Van Langevelde: Meneer de Voorzit- Voorstel van Burgemeester en Wethoudersijtcr, is de bezetting van de secretarie evenredig aan de bezetting van andere gemeenten met ge- straat. De voorstellen 4 tot en met 7 worden zonder bespreking of hoofdelijke stemming aangenomen. 7a. t. Voorstel tot het verlenen van medewer king krachtens artikel 72 der L.O. wet 1920 voor aanschaffing van scboolmeubelen door de Vereniging voor Christelijk onderwijs t.b.v. de Christelijke CLO-sehool aan de Grenulaan. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van de verordening staan gelden. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders a. tot stichting van een fabrieksgebouw voor de assemblage van Stofzuigers op liet terrein voor klein-industrie aan de Industrieweg; b. tot verhuur aan de Meterfabriek te Dor drecht het onder a genoemde gebouw, een en ander onder de voorwaarden en bepalin gen van de bij dit bcluit behorende ontwerp overeenkomst. De Raad gaat over in besloten zitting. De Voorzitter heropent de vergadering. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming wordt het voorstel sub 7a aangenomen. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de begroting der gemeen te en die van het grondbedrijf, dienst 1960. De heer Van Langevelde: Meneer de Voorzitter, ik wilde graag een opmerking maken over volgno. 730 van de Kapitaaldienst, inzake verhoging van het krediet voor dc bouw van een leslokaal en aanschaf meubilair ten behoeve van de R.K. Meis jesschool. De kosten blijken thans aanmerkelijk hoger te zijn dan oorspronkelijk geraamd. Was dit aanvankelijk bekend of zijn deze hogere kosten eerst tater bekend geworden? De heer Dc Meijer: Meneer de Voorzitter, de oorspronkelijke cijfers zijn geraamd naar een zecj" globale schatting. Deze schatting is wat laag ge weest. Wij kunnen dit echter wel goedkeuren. De hiervoor uitgetrokken posten en de desbetref fende overgelegde rekeningen zijn goedgekeurd door de Inspecteur van het L.O. en gecontroleerd door burgemeester en wethouders. De heer Van Langevelde: Is het meubilair uit gebreid na do destijds gedane aanvrage? De heer De Meüer: Er zijn enkele sets bijge komen, dit in verband met de uitbreiding van het aantal leerlingen. Dc heer Compiet: Meneer de Voorzitter, ik zou graag een vraag willen stellen naar aanleiding van de verhoging van post no. 18 van de Gewone Dienst, inzake jaarwedden ter secretarie. Hierin wordt gezegd, dat het dringend nood zakelijk is een typiste aan te stellen. Nu is er enkele maanden geleden overgegaan tot aanschaf van een boekhoudmachine, welke, naar men zei, veel werk uit handen zou nemen op de secretarie en welke ook werkkrachten zou uitsparen. Men moet nu echter tóch overgaan tot de aanstelling van een typiste. Daarom zou ik willen vragen: Voldoet deze machine en zo ja, hoe komt het dan, dat we toch nieuwe werkkrach ten moeten aantrekken? De heer De Meijer: Meneer de Voorzitter, de heer Compiet heeft inderdaad gelijk, wanneer hij stelt, dat, toen de aanschaf werd besproken van een boekhoudmachine, erbij werd gezegd, dat deze machine werkkrachten zou uitsparen. Ook toen stonden wij daar wat sceptisch tegenover, wij ge loofden n.l. niet in een besparing op werkkrach ten op langere termijn, maar wel, dat uitbreiding van personeel er enkele jaren mee kon worden uitgesteld. Het was oorspronkelijk de bedoeling dat men begin januari met de machine zou gaan werken. Het is echter april geworden. Nu na een half jaar gebruik kan worden gesteld, dat de machine voldoet, maar daartegenover staat, dat de werkzaamheden ter secretarie steeds blijven toenemen. Nu kunnen wjj een jonge kracht aan trekken. De tegenwoordige typiste kan de ma ehine niet gaan bedienen, omdat zij haar handen vol werk heeft aan type-werk voor de burgemees ter, secretaris en afdeling algemene zaken. Het gevolg daarvan is, dat de duurdere krachten ach ter de machine moeten gaan zitten, welke in de ieerste plaats niet zo bedreven zijn in type-werk tot wyziging van de instructie van de Keu-.en in de tweede plaats beter ander belangrijker ringsveearts en die van de Keurmeester. Iwerk kunnen doen. lijke omvang als Terneuzen. De Voorzitter: Ik ben blij, dat U die vraag stelt. Naar mijn persoonlijk gevoelen is de bezetting van de secretarie van Terneuzen aan de krappe kant. Deze zaak is ook wet in het college van burgemeester en wethouders aan do orde geweest. Nogmaals ik vind de secretarie zeer krap bezet. Het zou naar mijn gevoelen geen luxe zijn om tot uitbreiding over te gaan en u zullen daartoe zeker wel eens voorstellen kunnen bereiken. Voor een goed functioneren van het gemeentelijk apparaat is het bepaald noodzakelijk, dat de secretarie vol doende bezet is. Wanneer wij willen blijven mee spelen en niet achterop raken zal m.i. zeker tot uitbreiding moeten worden overgegaan. De heer Hol: Meneer de Voorzitter, ik meen te weten, dat de gemeente Etten, welke evengroot is als Terneuzen, 100 meer ambtenaren ter secretarie heeft dan hier. Dit zegt toch wel wat! De heer Huijbrecht: Meneer de Voorzitter, ik had hetzelfde willen vragen als de heer Van Lan gevelde. In de vergaderingen van de Commissie voor Georganiseerd Overleg is dit al vele malen gesteld. Het verwondert me daarom niets, dat thans een typiste wordt aangesteld. Dit had ik, eerlijk gezegd, al veel eerder verwacht. De heer Vrieling: Meneer de Voorzitter, zou het dan geen aanbeveling verdienen dat op korte ter mijn vergelijkend materiaal opgevraagd werd. Dit gaat zo geld kosten. Wü moeten niet achteraan blijven sukkelen. Er valt in een gemeente als Ter neuzen veel werk te verzetten. Ik ben dan ook benieuwd naar do bezetting van gelijksoortige ge meenten. De heer De Vos: Meneer de Voorzitter, verge lijkingsmateriaal hebben wü reeds in ons bezit Daaruit hebben wij kunnen zien, dat wij aan de krappe kant zitten. Er zijn weinig gemeenten van de omvang van Terneuzen, welke met een gelijke personeelsbezetting werken. Een vergelijking is heel moeilijk te trekken, immers elke gemeente heeft weer een andere structuur. Ik geloof echter wèl te mogen zeggen, dat een gemeente als Terneuzen enorm veel werk moet verzetten als gevolg van allerlei omstandigheden welke zich de laatste jaren hebben voorgedaan en nog steeds voordoen. De groei van de gemeente brengt ook de nodige consequenties mee. De boek houdmachine spaart natuurlijk arbeidskrachten uit. Personeelsuitbreiding is, ondanks deze ma chine, niet te voorkomen. Het is zeker niet ver antwoord een dure kracht hef werk te laten doen. dat ok door een goedkope kan worden verricht. Deze aanstelling is bepaald geen luxe en ik geef toe. dat cr nog wel meer uitbreiding van perso neel nodig zal zijn De heer Huijbrecht: Meneer de Voorzitter, ik zou graag over deze personeelsbezetting een nota hebben van Burgemeester en Wethouders. Tk zou daarbij graag vastgesteld willen zien hoe dan de personeelsformatie komt te luiden. Er zal een logi sehe opbouw van rangen moeten plaatsvinden, dus b.v. geen 3 hoofd-commiezen A tegenover 1 typistp. De Voorzitter: Ik kan het bijzonder waarderen dat U over de personeelsbezetting ter secretarie zo denkt. Wij hebben vergelijkend materiaal en zullen U dit voorleggen. Wij zullen ook trachten met. een redelijk voorstel te komen. Ik zou U willen vragen nog enig geduld te hebben. Wij zul len dus niet alleen vergelijkend materiaal verstrek ken, doch ook met een positief voorstel komen. De heer Henry: Meneer de Voorzitter, ik hoop, dat wü dan een formatie-opzet krijgen, los van het personeel dat thans in functie is. De Voorzitter: Daar kunt U van verzekerd zün. Zonder hoofdelqke stemming wordt het voorstel aangenomen, 9. Rondvraag. De heer Henry: Meneer de Voorzitter, de nieu we invalsweg, welke zal worden aangelegd, loopt over het kerkhof aan de Van Steenbergenlaan. Nu zou het zó zün, dat uiterlqk de le helft van 1961 het nieuwe kerkhof aan het Zwaantje in gebruik zal worden genomen. Bü aanleg van de weg is het te verwachten, dat ongeveer 500 graven naar de nieuwe begraaf plaats zullen moeten worden overgebracht. Nu staat er in de nieuwe verordening op de begraafplaatsen, dat op de nieuwe begraafplaats een bepaald soort grafstenen moet worden ge plaatst. Wanneer dus graven van de oude naar de nieu we begraafplaats worden overgebracht, zullen de bestaande grafstenen niet mede kunnen worden overgebracht, omdat zü afwüken van de in de ver ordening voorgeschrevene. Nu was mijn eerste vraag deze: Is het mogelük om de zes voorgeschreven soorten stenen aan te schaffen en te plaatsen op de begraafplaats aan de Van Steenbergenlaan, zodat de mensen kunnen zien welke stenen men op de nieuwe begraafplaats dient te gebruiken? In de tweede plaats vind ik het we] wat veel gevraagd om de mensen te dwingen bü overbren ging ook een nieuwe steen te doen plaatsen. Hier voor zouden twee oplossingen mogelük zün. Men zou een aparte plaats kunnen beschikbaar stellen voor de over te brengen graven, waarop ook de grafstenen een plaats kunnen vinden, welke op de oude begraafplaats staan, en men zou ook een nieuwe steen kunnen plaatsen op de over te bren gen graven, maar dan op kosten van de gemeente, Wilt U hierover de Raad in de eerstvolgende vergadering eens informeren? Het lükt mij voor de bevolking wenselük hierover eens iets te ver nemen. De Voorzitter: Wij zullen ons hierover beraden en de Raad in de eerstvolgende vergadering infor meren. Mevrouw DoomsOrtelee: Meneer de Voorzit ter: Ik zou graag ingelicht worden over de stand van zaken met betrekking tot de verlichting van de Oostkade ter hoogte van de Cokesfabriek. Wan neer de kranen ter plaatse niet in werking zjjn is er praktisch geen licht, hetgeen zeer gevaarlijk is voor de weggebruikers. Dit is een ongewenste toe stand. Dan had ik nog een tweede vraag. Kortgeleden ben ik op het bureau van Maatschappelijke Zorg geweest. Het kantoor zelf ziet er goed uit. Ik heb echter ook een blik geworpen in de wachtkamer en daar is het wel erg treurig gesteld. Daar ben ik tooh wel van geschrokken. Wanneer de bezoe kers daar worden ontvangen, dan moeten ze toch wel een erg onbehagelük gevoel hebben. Zouden er niet wat nieuwe meubelerf geplaatst kunnen worden, zodat het geheel een wat aantrekkelüker aanzien krijgt? Tenslotte zou ik nog willen vragen om eens bü de Woningbouwvereniging „Werkmansbelang" te informeren hoe het komt, dat er op „het Java" nog steeds diverse woningen van die vereniging zijn zonder waterspoeling. Vele droogclosetten zijn reeds vervangen, waarom de rest niet? Ook dit vind ik een zeer ongewenste toestand, welke spoe dig uit de weg dient te worden geruimd. De heer De Vos: Meneer de Voorzitter, wat de verlichting ter hoogte van de Cokesfabriek betreft, kan ik zeggen, dat de aanleg van de verlichting al lang geleden Is opgedragen, en naar ik verno men heb zou men daar nu juist aan begonnen zijn. Verbetering zal dus op korte termijn plaats vin den. Wat de wachtkamer van de Dienst van Maat- schappelüke Zorg betreft, die ziet cr inderdaad niet erg florissant uit. Wü zullen beküken of dit gelet op de financiën verbeterd kan worden. Inzake de kwestie van de toiletspoeling zullen wü inlichtingen inwinnen bü de Woningbouwver eniging en de raad hiervan in kennis stellen. De heer Huijbrecht: Meneer de Voorzitter, ik wilde nog even ingaan op dc weg onder de kranen van de cokesfabriek. Het is toch wel zeer onge- wenst, dat een verkeersweg onder kranen door loopt. Eigenlijk zou deze weg toch achter de fabrieken moeten lopen. Wanneer er ter plaatse gelost wordt kan dit b.v. door vallende kolen ge vaar opleveren voor de weggebruikers. De heer De Vos: Meneer de Voorzitter, ik kan dit wel onderschrijven, maar dit is een historische toestand, die niet zo gemakkelijk opgelost kan worden. In de structuurschets is een weg ooste- lük van de fabrieken geprojecteerd. Wanneer deze weg aangelegd wordt, is het hoofdverkeer wel geholpen. Of men hierop vooruitlopende wat wil doen is de vraag. Het is een Rijksweg. Ik zie daar momenteel niet veel kans van slagen in. Wanneer men de weg om de fabrieken heen moet leggen is er nog het bezwaar van een spoorweg overgang. De heer Hol: Meneer de Voorzitter, wanneer de weg achter de fabrieken aangelegd zou wor den, ontstaat* er slipgevaar, vooral in de winter door bevriezing van de fabrieksdampen. De heer Fijn van Draat: Meneer de Voorziter, ls er nog geen oplossing voor het verkeersprobleem op de markt? De heer De Vos: Meneer de Voorzitter, Ik kan hierop antwoorden, dat er besloten is, op de markt parkeerstroken te maken. De markt moet her straat worden. Wü willen eerst eens zien hoe een en ander verloopt. Wanneer het goed werkt, zul len wü deze tjjdelüke parkeeroplossing in een defi nitieve omzetten. De heer Fijn van Draat: Dat bedoel ik niet. Ik had meer het oog op het a] of niet uit kunnen rijden van de markt. Is er niet een meer rationelei manier om het verkeer vaij de markt af te voe« ren dan thans het geval is? j De heer De Vos: Vroeger is er een andere ma nier geweest. Er is thans éénrichtingsverkeer in De Blokken en de De Jongestraat. Daarom staat er ook aan het huis van dokter Bos een bord voor doorgaand verkeer. Dit bord wordt echter wel eens niet tüdig opgemerkt. De heer Fjjn van Draat: Is het niet mogeljjte om ook bij de Zandstraat een dergelijk bord 19 plaatsen? De heer De Vos: Het bord bü dokter Bos staat aan de linkerkant, zodat het niet zo goed de aan dacht trekt. Dit zou hij de Zandstraat evenzo moe ten zjin. De Voorzitter: Misschien zouden wij het aan d« muziektent kunnen plaatsen, Wü zullen dit met de politie opnemen en U zo spoedig mogelük in lichten. l De heer Fjin van Draaf Meneer de Voorzitter, ik wilde nog Iets vragen over de namen van nieuwe straten. In de diehtershuurt !s er een Hooft-straat. Ik vind dat deze benaming er wel erg bekaaid is afgekomen. Dit behoort toch eigenljik P. C. Hooftstraat. te zjjn? Kan dit niet veranderen. De Voorzitter: Ik geloof, dat we dat wel kunnen toezeggen. De heer De Vos: Bü de naamgeving van de dieh tershuurt zjin alle voorletters weggelaten. Dit is gedaan om de namen te bekorten. Met betrekking tot de naam Hooft-straat kan dit verwarring geven. Tk geloof wel dat wijziging mogelijk is. De heer Wetcrings: Meneer de Voorzitter, wj| zullen nog wel enige tüd in deze zaal moeten ver gaderen. Een nieuw stadhuis is immers nog niet in het vooruitzicht. Mjjn bezwaar tegen deze zaal is, dat er zo weinig ventilatie in is. Ik heb daar al eens meer over gesproken. Is dit al eens he keken? Vooral voor de dames in de zaal is ver betering toch wel wenselük in verband met het roken door de heren. De Voorzitter: Het is toch niet uw bedoeling een rookverbod in te voeren? De heer Wetcrings: In geen geval, maar een beetje meer ventilatie zou toch wel wenselük zjjn. Ik denk b.v. aan raamventilatie, die gemakkelijk is aan te brengen en vrijwel geruisloos is. De Voorzitter: Bouw- en Woningtoezicht heeft dit in studie. Wij zullen hierin verbetering trach ten te brengen. De Voorzitter sluit de vergadering.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 7