KOEIJER 3RUELE Op tegen het straaljagergevaar Gemeenteraad Groede van KONGO Verkiezingen in Italië belangrijke dan in de V.S. Radio en Televisie Eric de Noorman - De vlammende gesel nbieding stens :m LETTER n bij uw J op een ien voor - Vesten Winst voor de extreme partijen cs»»5a»ac8»»»»ae8as8Cfo woensdag, 1,45 2,5» ƒ1,80 lOCFDKAAS 0,63 0,63 JKWORST 0,75 eer echte ROOK- Terneuzen o K8X8K>aa00000000C^ Dinsdag 15 november 1960 ft" N.V. te Weesp vraagt Leeftijd 1516 jaar JE WEGE, Van Cantfort- TERNEIJZEN tOUVVERIJSTRAAT 4 ctie 16e jaargang no. 5137 ONGEWENSTE VLIEGVELDEN FRIEZEN RUKKEN OP TEN STRIJDE GESTOLEN STRALING BELASTINGPROBLEMEN Aan de rand van Den Haag ligt het militaire vliegveld Ypenburg, overigens tot groot verdriet van de Hage naars. Niet alleen is de nabijheid van een dergelijk vlieg veld uitermate hinderlijk voor het leven in zo'n stad, maar bovendien levert de nabije ligging in geval van oorlog een bijzonder groot gevaar op voor Den Haag, Delft en ook Rotterdam en dat dichtbevolkte Westland. Daarom leeft de wens tot opheffing van Ypenburg als militair vliegveld. Dit militaire vliegveld Ypenburg kan evenwel niet worden opgeheven; een N. A. V. O.-contract verplicht Nederland ertoe het in stand te houden. Dit deelde de minister van Volkshuisvesting, mr. J. van Aartsen, in de Tweede Kamer mede tijdens de behandeling van de nota inzake uitbreiding van de Haagse agglomeratie (het plan voor de satellietstad Wils- veen met 100.000 inwoners). Enkele afgevaardigden hadden hierover namelijk opheldering gevraagd, aangezien in een ande re nota die van de ruimtelijke 'Pijdens de raadsvergadering van vrijdagavond kwam de vast stelling van de gemeentebegro ting 1961 aan de orde. B. en W. dienden de ontwerp begroting in, welke sluitend ge maakt was, terwijl de post on voorzien op 4650,62 was begroot. Dit ogenschijnlijk vrij gunstige resultaat hadden B. en W. kunnen tereiken door bepaalde uitgave- posten aan de lage kant te ramen. De begrotingsresultaten zijn derhalve geflatteerd, omdat de gemeente in werkelijkheid te kampen heeft met financiële moeilijkheden. Deze moeilijkhe den spruiten voort uit een te lage uitkering uit het gemeente- londs, een te hoge geldlenings- schuld en een te zware last van het onderhoud van de z.g. Oost- burgseweg. De nieuwe financiële verhouding tussen Rijk en ge meente, zoals deze in ontwerp aan de Staten-Generaal is aan geboden, opent voor de gemeente gunstige perspectieven en gaan deweg zal deze regeling voor de gemeente verbetering brengen. De vaste geldleningsschuld be draagt 256 per inwoner, waar van circa 73 per inwoner ren dabel is, zodat derhalve een on rendabele schuld van 183 per inwoner overblijft, wat zeker veel te veel is. Toch waren B. en W. van mening, dat men niet re somber diende te zijn gestemd, omdat praktisch al de grote wer ken, welke uitgevoerd dienden te worden, voltooid konden wor den. Zo kwam in de laatste jaren een zuiveringsinstallatie tot stand, werd een nieuwe bestra ting en een nieuwe rioleringsnet aangelegd, een vrij goede straat verlichting kwam tot stand, als mede een modern sportcomplex. Voor wat betreft het onderhoud van de Oostburgseweg werd de laatste tien jaar gemiddeld 5768 per jaar uitgegeven. Uit het we genfonds ontving de gemeente hiervoor niets. B. en W. zeggen nu te hopen, dat dë nieuwe rege ling, die met betrekking tot het wegenfonds in voorbereiding is, ook op dit punt gunstige pers pectieven zal openen. Al met al komen B. en W. tot de konklusie. dat de begrotings positie van de gemeente geen aanleiding mag zijn voor be zorgdheid, hoewel het geboden blijft bij het doen van uitgaven soberheid te betrachten. Z.h.st. stelde de raad de begro ting, zoals deze werd aangebo den, vast. Enige tijd geleden is van Ged. Staten een schrijven binnengeko- men, waarin mededeling wordt gedaan, dat de minister van Bin nenlandse Zaken geen aanleiding beeft gevonden de Staten-Gene raal voorstellen te doen tot een incidentele grenswijziging tussen de gemeenten Breskens en Groe de. B. en W. hebben de minister namens de raad dank gebracat voor deze beslissing. De nieuwe bouwverordening werd door Ged. Staten goedge keurd. Op het desbetreffende verzoek werd aan de heer M. Somers, wegens diens vertrek uit de ge meente als gevolg van zijn be noeming tot burgemeester van Hoedekenskerke, eervol ontslag verleend als ambtenaar van de burgerlijke stand. Door Ged. Staten werd mee gedeeld dat de voor het gemeen- tepersoneel geldende rechtsposi tieregelingen dienen te worden aangepast aan nader door het Rijk gestelde richtlijnen. Van de minister van Maatschap pelijk Werk werd bericht ont vangen, dat de woonruimtewet voor de gemeente van kracht blijft ten aanzien van huizen met een huurwaarde van meer dan 60 per maand. Het verzoek van de Stichting R. K. Vlasserssehool in Zeeuws- Vlaanderen, gevestigd te Koe wacht om een subsidie van 50 per leerling uit Groede, werd af gewezen. B. en W. bevalen de raad de bij de ingekomen stukken liggende notulen van de N. V. Waterlei ding Mij „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Terneuzen van 30 sept. j.i. ten zeerste ter lezing aan, omdat de raad in een der vorige raadsver gaderingen bezwaren had ge maakt tegen bepaalde uitgaven van deze Mij. De Raad van Commissarissen erkent bij het doen van uitgaven niet de vereiste soberheid te heb ben betracht. Nadrukkelijk is echter toegezegd, dat uit het voorgevallene lering zal worden getrokken, waarom B. en W. de raad dan ook voorstelden deze notulen voor kennisgeving aan te nemen. De begroting van het Burger lijk Armbestuur sluit met een geraamde subsidie van 8.195. Het streven blijft er op gericnt de naam, die de Burgerlijke Armbesturen in de loop der ja ren in ons land hebben verkre gen, uit te wissen door bet ver lenen van goede service. Het bedrag dat voor het lager onderwijs per leerling voor het jaar 1961 beschikbaar wordt ge steld, werd bepaald op 57,53. Besloten werd bij de Bank voor Ned. Gemeenten een rekening courant-overeenkomst voor het jaar 1961 te sluiten tot een maxi maal bedrag van 100.000. Te vens werd besloten voor 1961 bij de N. V. Staal en Co een kasgeld lening aan te gaan van 50.000 tegen een rente van 2% per jaar. Aan de heer M. Somers werd eervol ontslag verleend als wnd. gemeentesecretaris. De raad benoemde in deze va- kature met algemene stemmen de heer A. de Feijter, eerste amb tenaar ter sekretarie. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Vermeulen of B. en W. geen aanleiding vinden de raad voor stellen te doen inzake verrui ming der normen, welke worden gehanteerd bij de toekenning van koientoeslag. De voorzitter zeg de toe een en ander in B. en W. nader te zullen bespreken. ordening in Nederland wordt gesproken over het opheffen van een aantal militaire vliegvelden, waarbij in de eerste plaats Ypen burg. De mededeling van de minister is wel duidelijk; Ypenburg zal blijven, zolang er niet met de N. A. V. O. een andere overeen komst is gesloten. Daarmee blijft Den Haag de hinder ervan ondervinden en blijft voor het dicht bebouwde gebied er om heen bovendien het ernstige ge vaar van de nabije ligging in oorlogstijd. Het wil ons voorkomen, dat ons ministerie van Defensie in- derdtijd bij het sluiten van een dergelijke overeenkomst met de N. A. V. O. willens en wetens o.m. de Hagenaars aan een groot gevaar heeft blootgesteld. Friezen in protest Enige honderden verontwaar digde Friezen marcheerden uit hun dorpen Jelsum, Cornjum, Britsum, Engelum en Marssum gewapend met felle spandoeken op naar het provinciehuis in Leeuwarden om te protesteren tegen de voorgenomen uitbrei ding van de militaire vliegbasis Leeuwarden die hun het leven vergalt. Het straaijagerlawaai maakt het schoolonderricht vaak onmo gelijk, het sloopt de zenuwen van kinderen en onderwijzers en men is steeds beangst voor een ramp. Zeker waar de startbanen van het vliegveld tot op slechts enkele honderden meters van de woonkernen liggen. De school in Jelsum ligt precies in het ver lengde van een startbaan en de minister heeft wel beloofd een school op een andere plaats re laten bouwen, maar na een jaar is er nog niets gebeurd. Wanneer het vliegveld nog zou worden uitgebreid, dan ko men de startbanen midden in de dorpen te liggen, zo wordt ge vreesd. De protesterende Friezen werden gehoord door de commis sie die de minister van Defensie moet adviseren over de uitbrei ding van het vliegveld en het laatste woord is aan de minister ir. S. H. Visser. Radio-actieve merktekens zijn zoek De legerleiding is verontrust over de verduistering of hei zoekraken van enige ronde merk tekens met radio-actief poeder, dat als lichtgevende stof diende voor het markeren van bruggen tijdens de nachtelijke uren van de in oktober j.i. gehouden ver plaatsingsoefening „Hordenloop". Een compagnie van de inten dance had door een misverstand gebruik gemaakt van de merk tekens voor het aangeven van bruggen op de route bij duister nis. Drie van deze merktekens zijn na afloop van de oefening niet ingeleverd. Zij kunnen zowel door soldaten als door burgers zijn achtergehouden of weggenomen. Daar het lichtgevende mate riaal radio-actief en dus niet on gevaarlijk is, had de legerleiding enige tijd geleden bepaald, dat de merktekens in vredestijd niet mogen worden gebruikt. Boven dien waren er aanwijzingen voor een veilige opslag verstrekt. Deze instructies hebben door onopge helderde oorzaak het betrokken onderdeel niet bereikt. Allemaal even in de kasten kijken dus. De merktekens waar om het gaat zijn ronde dozen, waarin de lichtgevende stof zich achter een glazen plaatje bevindt. Wanneer oningewijden het glas zouden verwijderen, is het ge vaar voor schadelijke uitstraling niet geheel denkbeeldig. Kritiek op belastingvoorstel Het complex van belasting voorstellen, dat de minister van Financiën prof. dr. J. Zijlstra de Tweede Kamer heeft voorgelegd, heeft veel kritiek ontmoet in de vaste commissie van financiën. Bij de komende belastingdebat ten, zo blijkt uit het voorlopig verslag, zal stellig een der kern punten vormen het feit, dat de regering enerzijds op 1 januari a.s. onvoorwaardelijk de aanvan kelijk tijdelijke belastingsver hogingen handhaaft, doch ander zijds t.a.v. de verlaging der in komsten- en loonbelastingen met 500 miljoen 'een slag om de arm houdt wat betreft de datum van ingang n.l. 1 juli 1961. Verschillende Kamerfracties ook uit dë regeringspartijen, ver zetten er zich tegen, dat de mi nister bij Kon.;Besluit de datum van ingang der belastingver laging wil vaststellen. Zij be schouwen dit als een inbreuk op het budgetrecht der Staten-Gene raal. Daartegenover zijn er enkele andere fracties, die terwille van een grotere slagvaardigheid der regering t.a.v. fiscale wijzigin gen van conjuncturele politieke aard zich met de regeringsvoor stellen verenigen. (Nadruk verboden.) Marokkaanse soldaten van de V. N. hebben vrijdag een salvo gelost over de hoofden van be togers in Leopoldstad, die het niet eens waren met de arresta tie van de gouverneur van de provincie Leopoldstad, Cleophas Kami ta toe. Kamitatoe, een aanhanger van Loemoemba, werd donderdag avond met vrouw en kinderen uit zijn huis gehaald door solda ten die onder bevel staan van „Kongo's sterke man", kolonel Moboetoe. Kamitatoe en Moboe- toe zijn vijanden van elkaar. Kamitatoe werd gearresteerd na de publikatie in zijn partij blad van een artikel, gericht te gen Moboetoe, en een foto van Loemoemba. Moboetoe zei later dat hij Ka mitatoe had laten arresteren, om dat een provinciale functionaris Op een persconferentie, gewijd aan de veiligheidsgordels voor automobilisten, welke de A. N. W. B. donderdagmiddag heeft gehouden in Scheveningen, heeft de heer A. G. M. Boost, direc teur Wegen en Verkeer van de bond, medegedeeld, dat in alle A.N.W.B.-wegenwacht-auto's een veiligheidsgordel zal worden verplicht gesteld. De heer Boost sprak zich uit voor het gebruik van welke veiligheidsgordel dan ook, mits die de veiligheid van van de automobilist verhoogt. Op de persconferentie werden di verse modellen gedemonstreerd. De foto toont een gordel in een W.W.-auto in gebruik. De communisten en de socialis ten van Nenni hebben maar een kleine vooruitgang geboekt bij de verkiezingen voor de Ita liaanse provinciale raden. Zij be haalden gezamenlijk met 38,9 van het aantal geldige stemmen 3.9 procent méér stemmen dan bij de provinciale verkiezingen in 1956. Thans traden zij echter gescheiden op; vier jaar geleden verschenen ze als een eenheid voor de kiezer. De neo-fascisten stegen van 4,6 tot 5,9 procent. De regerende christendemocra ten behaalden weliswaar 1,4 °/o meer stemmen dan in 1956, doch vergeleken met de nationale ver kiezingen van 1958 verloren zij 2,1 procent. In totaal verwierven zij 40,3 procent van het aantal stemmen. De linkse groeperingen benaderen de regeringspartij hierdoor tot 1,4 procent. Zij be haalden him winst ten koste van de drie kleine centrumpartijen. De winst van de linker en rechter vleugel in Italië vindt zijn oorzaak in het feit, dat de regeringspartijen geen kans zien een einde te maken aan de dik wijls bizonder ernstige sociale misstanden dit in dit land heer sen. Hierdoor ontstaat ontevre denheid, die zich uit bij de ver kiezingen door een stemmenver- loop naar uiterst links of uiterst rechts. LAATSTE KANS De uitslag van deze Italiaanse verkiezingen is in het westen bij de N.A.V.O.-partners met ge mengde gevoelens ontvangen. Een verschuiving naar de extre misten in Italië wordt weinig op prijs gesteld. Men kan rustig aannemen, dat, zoals de kaarten momenteel in Italië liggen, de regeringspar tijen in de huidige periode die hen ter beschikking staat, als het ware een laatste kans hebben om rigoureus in te grijpen en de groot deel van hel Italiaanse volk drastisch te verbeteren. Wanneer deze kans gemist wordt zullen communisten of fascisten ongetwijfeld de macht in handen krijgen en kon de N.A.V.O. na de volgende verkiezingen deze partner wel eens tegen zich krij gen. De communistische invloed in Italië mag trouwens toch niet onderschat worden en wanneer deze in de toekomst nog zou toe nemen, betekent dit een ernstige verzwakking van moreel en kracht van de westerse defensie. WAT GAAT KENNEDY DOEN? De teleurstellende uitslagen der verkiezingen in Italië, is in vele kranten naar de achtergrond ge drukt door de verkiezing van een triomfantelijke Kennedy tot president van de Ver. Staten. In wezen maakte de uitslag van de presidentsverkiezing in de V. S. voor het vrije westen echter minder uit dan de beden kelijke cijfers uit Italië. Zowel Kennedy ais Nidon zijn mannen, die op de bres voor de vrijheid zullen staan. De verkiezing van levensomstandigheden voor een Kennedy is alleen belangrijk blijkbaar in opdracht van gouverneur Kamitatoe gehei me documenten aan de V. N. had gegeven. Moboetoe zei voorts dat hij Kamitatoes vrouw en kinderen had vrijgelaten, maar dat de gouverneur zelf in arrest zal blijven zolang de documten niet teruggegeven zijn. Ik zal verder nooit meer on derhandelen met de vertegen woordiging van de V. N. hier in Leopoldstad en mijn „studen- tencomissie officieel de „raad van hoge commissarissen" vragen een klacht in te dienen bij het internationale gerechts hof in Den Haag over de diefstal van de documenten, aldus Mo boetoe. De betogers trokken later van het hoofdkwartier van de V. N. in Leopoldstad naar de woning van Moboetoe. Zij werden ech ter tegengehouden door Kongo lese soldaten en Ghanese solda ten van de V. N. De Ghanezen ongeveer 60 man drongen zich tussen de menigte en de Kongo lese soldaten en dreven de me nigte naar de negerwijk. Daar aangekomen keerden zij terug, waarna de Kongolese soldaten erop los sloegen met geweerkol ven. Moboetoe, die eerst gezegd h;.d dat hij „nooit meer met de Ver. Naties zou onderhandelen", heeit later lange tijd geconfereerd met generaal Rikhye van de V. N. Een woordvoerder van de Ver. Naties in Elisabethstad heeft verklaard, dat de commandant van de V. N.-troepen nieuwe in structies heeft uitgevaardigd, die bestemd zijn om de veiligheid van de Ver. N.-troepen in Ka- tanga te versterken. De patrouil les in dit gebied zullen groter worden, zei hij. WOENSDAG 16 NOVEMBER HILVERSUM I: 7.00 Nws. en SOS-ber.; 7.13 Gram.; 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gewij de muz.; 8.00 Nws.; 8.15 Radio krant; 8.35 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Waterst.9.40 Voor de vrouw; 10.10 Gram.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gram.; 11.05 De schat en de roest, hoorsp.; 12.00 Gram.; 12.30 Land en tuinb. meded.12.33 Vocaal-ens.12.54 Gram. en act.; 13.00 Nws.; 13.15 Met Pit op pad, lezing; 13.20 Lichte muz.; 13.45 Gram.; 15.00 Mud. voor schoolork.; 15.45 Pianospel voor de jeugd; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Gram.; 17.40 Beurs- ber.; 17.45 Gram.; 18.00 Rege- ringsuitz.; 18.10 Gemengd koor; 18.30 Het Spectrum, lezing of rep.; 18.45 Gram.; 19.00 Nws en weerber.19.10 Praatje; 19.15 Pianorecital; 19.30 Radiokrant; 19.50 Lichte muz.; 20.20 Radio- filharm. ork. en sol.; 21.15 Vra gen van de Oekumene, lezing; 1.35 Promenade-orkest; 22.10 Gram.; 22.30 Nws; 22.40 Avond overdenking; 22.55 Platennws 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.23 Gram. en act.; 8.00 Nws; 8.18 Gram. eife-act.; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram.; 10.00 Schoolradio; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gevar. progr. (herh.); 12.00 Orgelspel; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 2.33 Lezing; 12.38 Lichte muz.; 13.00 Nws en tentoonstellings agenda; 13.20 Gram.; 13.50 Ge sproken portret; 14.05 Kamer- ork.; 15.00 Lezing; 15.10 Voor de jeugd; 17.00 Lichte muz.; 17.25 Lichte muz.17.50 Regerings voor de burgers van de Ver. Staten. De heren waren het n.l. in grote lijnen over de buiten landse politie wel eens en het verschil in hun programma's lag voornamelijk op binnenlands terrein. Toch mag de vrije wereld met de verkiezing van Kennedy te vreden zijn, want deze jongste president van de Ver. Staten is ongetwijfeld een man die niets onbeproefd zal laten om de po sitie van de vrije wereld te con solideren, ja zelfs zal trachten te verbeteren. Hij is bizonder dynamisch, heeft een frisse geest en hierdoor kan men een „ver lichte" aanpak der dingen van hem verwachten. Bovendien stelt Kennedy zijn eisen voor de vei ligheid van het westen wel iets hoger dan Nixon zou doen en ook hierin ligt een garantie voor de toekomst. Over de gehele linie van de buitenlandse politiek van de Ver. Staten kunnen we geen grote zwenkingen verwachten, maar wel een geïnspireerder beleid, vooral ten aanzieh van Cuba en de vrije staten in Afrika en Azië, die hij beter dan Eisenhower deed wil behoeden voor Rus sische en Chinese invloeden. (Nadruk verboden.) litz.; 18.00 Nws en comm.; 18.20 Act.; 18.30 Metropole-ork.19.00 Voor de kfnd.; 19.10 Kantteke ningen; 19.20 VARA-Varia en gram.; 19.30 Voor de jeugd: 20.00 Nws; 20.05 Lichte muz.; 20.38 Hoorspel; 21.45 Muzikale ezing; 22.20 Lezing; 22.30 Nws; 22.40 Strijkork.23.05 Lezing 3.20 Gram.; 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws; 2.03 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.35 Gram.; 12.50 Koersen; 3.00 Nws; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 14.45 Ork. conc. 15.30 Gram.; 16.00 Koersen; 6.06 Engelse les; 16.21 Gram.; 6.30 Omr. ork.; 17.00 Nws; 17.10 Muz. uit Canada; 17.40 Gram.; 7.50 Boekbespr.; 18.00 Leken- moraal en filosofie; 18.20 Voor de sold.; 18.50 Sportkron.; 19.00 Nieuws19.40 Koorzang; 20.00 Akademie der diskofielen; 21.30 Omroep-ork.22.00 Nws; 22.15 Pedagogisch praatje; 22.25 Mu- ziekprogr.; 22.50 Gram.; 22.55 •Jws23.00 Voor de zeelieden. Televisieprogramma's NED. T.V.14.00—14.30 Aan komst St. Nicolaas; 17.00 Voor de kind.; 17.30 Intern, jeugd- journ.; 20.00 Journ. en weer- overz.20.20 Televizier; 20.30 Sportpanorama21.00 Gesprek tussen kunstenaars; 2113022.20 Gevar. progr. VL. BELG. T.V.14.06—14.30 Rep. aankomst Sint Nicolaas (overn. v. d. N.T.S.); 17.0018.00 Voor de jeugd; 19.00 Idem; 19.30 T.V.-feuill.; 20.00 Nws; 20.30 Peuill.; 21.10 T.V .-Western; 21.55 T.V.-rebus22.25 Nws. „Onze mannen zullen klaar staan", hoort Eric één der noma den zeggen. „Hoeveel krijgers zullen hem vergezellen „Weinigen oh, Khan. Als het rotsblok valt, kunnen de pijlen van de krijgers het werk vol tooien, zodat er geen blijft leven." „En gij weet zeker, dat hij het pad waar wij wachten, zal volgen, broeder?" klinkt de stem van de Kahn. Ineens is Eric het gesprek dui delijk. Deze kerels hebben de kop pen bij elkaar gestoken om één hunner, waarschijnlijk een hoofd man, uit de weg te ruimen. Wel, dat boezemt hem niet genoeg be lang in om nog langer op deze gevaarlijke plek te blijven. Voor alle zekerheid blijft hij Pas op veilige afstand durft hij nog even luisteren, maar veel zich om te wenden en op hei meer dan de wetenschap, dat de een of ander tijdens een jachtrit vermoord moet worden met een rotsblok, wordt hij niet gewaar. Behoedzaam trekt hij zich terug. zelfde moment krijgt hi) de schrik van rijn leven, want nog juist riet hij een gestalte met een nomaden- helm tussen het struikgewas ineen duiken ADENAUER OVER CHROESJTSJEF in een vraaggesprek met ten verslaggever van de „Neue Rhein Zeitung" gezegd dat Chroesjtsjef „een man is waar mee men kan praten. Hij is heel anders dan Stalin". Op de vraag of hij nog van plan is naar Moskou te gaan. antwoordde Adenauer„Ik weet niet wat voor een effect een dergelijke reis zal hebben. In elk geval ben ik al in Moskou geweest. Het is nu Chroesjtsjefs beurt om naar Bonn te komen". Adenauer legde er tijdens het gesprek de nadruk op dat hij heel graag een verbetering in de betrekkingen tussen West-Duits- land en Rusland zou zien. Vol gens de „Neue Rhein Zeitung" was de bondskanselier optimis tisch gestemd wat het vraag stuk van de handel tussen Oost en West-Duitsland betreft. ,Ik heb onze onderhandelaars opdracht gegeven soepel te zijn. Het koppig vasthouden aan be paalde voorwaarden leidt ner gens toe. Als wij met beleid onderhandelen, kunnen wij iets bereiken voor Berlijn", aldus Adenauer. „CH1MPANSESE ARBEIDSKRACHTEN De eigenaar van een meubel fabriek in Houston (Texas), die het plan had opgevat om zijn personeelsbezetting met drie chimpansees uit te breiden, heeft daarvan nog maar even afge zien, niet omdat zijn 120 arbei ders bezwaren tegen de nieuwe collega's hadden, maar omdat „de aanloop te groot werd". Gisteren hadden de nieuwe krachten voor de eerste maal met hun volledige, achturige dag taak moeten beginnen. Deze dag taak zou bestaan uit het met schuimrubber vullen van kus sens, het schroeven van poten aan stoelen en het verpakken van divanbedden in dozen. Door de grote toeloop van nieuwsgie rigen, werd besloten het feest maar tot een korte demonstratie te beperken. „We zullen ze in het regelmatig arbeidsproces op nemen, als het een beetje rusti ger wordt", aldus de eigenaar, die na een aantal proeven teza men met een dresseur tot de conclusie was gekomen dat de chimpansees voor het baantje (Je vereiste karaktereigenschappen bezitten.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5