BUCK België uit de Verenigde Naties? Bioscoopbrand in Syrië eist vele kinderlevens Tussentijdse verkiezingen in Engeland Onrust in Guatemala DINSDAG 15 NOVEMBER I960 16e Jaargang Nr 5137 EERSTE BLAD De toestand van het Rijnwater. KONINGIN BEZOCHT FOTO TENTOONSTELLING Duitse kranslegging op Franse erebegraafplaats Betere service 27 jaar Philips ervaring de ALGERIE schilder zelf met HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER Z9N- en De algemene vergadering der Ver. Naties. Opstandelingen bezetten legerbasis Puerto Barrios Daggeldrente verder verlaagd Chimpansees als arbeidskrachten Dc Nederlandse oorloös- graven in Thailand. Prinses Astrid gaat trouwen BERICHTEN OVER HOOGOVENCOMPLEX IN VLAANDEREN „VOORBARIG" Schooïintegratie in de Ver. Staten BRITSE BLADEN OVER TURKIJE DE RASSENKWESTIE IN LOUISIANA Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1 van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: SmidswaJ Telefoon 2073 Gironummei 38150 Abonnementsprijs: 16,— per kwartaal; pet maand 7 2. per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. .it .i.i Verschijnt dagelijks Uitgeetstei N. v v/h Firma P. J. van de Sande. ïerneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2.25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handei#- advertenties)5 regels ƒ1.Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adre» Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, VVigny, heeft maandag op een persconferentie te New York gezegd dat België wel eens uit de Verenigde Naties zou bunnen treden indien ambte naren van het secretariaat de rol van België in Kongo blijven kri tiseren. De Belgische regering heeft dit denkbeeld officieel ge opperd, zei hij. Do toekomst van de Verenigde Naties loopt gevaar indien hun ambtenaren zich niet houden aan de regels waaraan zij zijn gebon den. „Wij hebben het voormalige Belgische Kongo een onafhanke lijke laten worden. Geen enkele ering, ook niet die van de landen die troepen hebben ge zonden, en geen enkele organi satie, welke dan ook, is bevoegd uit te maken welke regering in Kongo de wettige is, hoe zijn politieke organisatie moet zijn en welke afvaardiging het land bij de Verenigde Naties moet vertegenwoordigen", aldus Wig-' ny. Het beleid van de secretaris generaal, Hammarskjoeld, gaat in de richting van omvorming van het onafhankelijke Kongo in een gebied onder beheer van de Verenigde Naties, aldus de Bel- ische minister. Hij zei zich er niet bij te kunnen neerleggen ciat de verantwoordelijkheid voor de huidige chaos in Kongo wordt toegeschreven aan de Belgen die naar Kongo zijn teruggekeerd of er zijn gebleven. Onder hen zijn De kwaliteit van het Rijnwa ter is weliswaar nog steeds on bevredigend maar er bestaat geen gevaar wegens radio-actie ve verontreiniging. Dit blijkt uit een rapport over een onderzoek naar de toestand van het Rijnwater dat een in ternationale commissie sedert 1950 op Nederlands initiatief heeft ingesteld Aan de benedenloop is het zuurstofgehalte sterk gedaald en de hoeveelheid meegevoerd zout neemt nog steeds toe. ïn de commissie hadden ver tegenwoordigers van Nederland. Zwitserland, Frankrijk, Luxem burg en de Duitse republiek zit ting. honderden onderwijzers en zeer veel missionarissen. Wigny zei te wensen dat Bel gië, Kongo en de Verenigde Na- lies tot overeenstemming komen over de Belgische hulp aan Kon go in de toekomst. Sprekend over de ..ontoelaat bare houding" van de V. N.-amb- tenaren, onder wie Hammar- skoelds speciale vertegenwoordi ger in Kongo, Dajal, zei Wigny dat zij eraan dienen te denken dat België een soevereine staat is en in overeenstemming daar mee dient te worden behandeld. Zij moeten de normale regels van beperking en eerbied in acht nemen ais zij met ?en soeverein land te maken hebben. Wat één van- deze» staten België thans wordt aangedaan, kan morgen het lot vap een ander zijn. De kleine landen moet daar om waakzaam zijn, aldus Wigny. H. M. de Koningin heeft maan dagmiddag een bezoek gebracht aan de foto-tentoonstelling .Vrouwen van Israël", die in het museum „Fodor" te Amsterdam wordt gehouden ter gelegenheid van het 40-jaiig bestaan van de „Women's International Zionist Organization" (W. I. Z. O.). De Koningin was voor dit bezoek uitgenodigd door het bestuur van de W. I. Z. O. Officieren en manschappen van de Duitse troepen die op het ogenblik voor oefeningen in de Franse legerplaatsen Mourmelon en Sissone gelegerd zijn, hebben zondag kransen en bloemen ge legd op de Franse erebegraaf plaats in Souain. De krans van de commandant der Duitse troe pen droeg ais opschrift: „Van de soldaten der Duitse weermacht voor de Franse soldaten die op het veld van eer zijn gevallen". Bij de plechtigheid waren geen burgers aanwezig. Zondag zijn op verschillende plaatsen in Frankrijk demonstraties gehou den tegen de komst van de Duit se troepen naar Frankrijk. -ie Op de wereldspaardag in Oostenrijk zijn 47.700 nieuwe spaarboekjes uitgegeven en werd in totaal 293 miljoen schil ling ingelegd oftewel een 87 mil- joen meer dan de vorige wereld- EEN FR0DUKT VAN DE SIKKENS-GR0EP spaardag. (Adv.) i Adv. bij de man met voor service en kwaliteit. TERNEUZEN Telef. 01150 - 2573 In Algiers en omgeving zijn maandag veel politie-versterkin- gen aangekomen. Volgens onbe vestigde berichten worden 20 km ten oosten van de stad ook nog verscheidene duizenden militai ren in gereedheid gehouden. In de stad is het ogenschijnlijk kalm, maar het gonst van ge ruchten over acties tot verzet tegen het beweerde plan van De Gaulle om een bestuursorgaan voor Algerië in het leven te roe pen. Generaal Paul Ely, de stafchef, is maandag naar Constantine in het oosten van het land vertrok ken om met de generaals te vel de te spreken. Men gelooft dat hij opdracht heeft de generaals van te nemen besluiten op de hoogte te stellen en de stemming van het leger te peilen. Bij een brand in een bioscoop van het Syrische dorpje Amouda in Mesopotamië zijn volgens radio-Damascus 200 kinderen in de vlammen omgekomen. De cor respondent van het in de Cyri- sche hoofdstad verschijnende blad „Al Achbar' meldt voorts dat er 150 gewonden zijn. Militairen nemen naast talrijke reddingsploegen deel aan het zoeken naar overlevenden. Radio-Damascus wijdde een speciaal programma van een half uur aan deze ramp en citeer, de regels uit de Koran over „het door de Almachtige aan de on schuldige slachtoffers beloofde Paradijs". DE VERF VOOR HET SCHILDER FEEST AANHOUDEND ZACHT Ten zuiden van IJsland bevindt zich een depressie, waarvan de druk in het centrum 958 mb be draagt. Aan de zuidflank hiervan komen op de Oceaan zware wes terstormen voor, waarmee zachte lucht naar het Europese conti nent wordt getransporteerd. Als gevolg van de aanhoudende de pressieactiviteit is de vorst- grens in Europa ver naar het oosten teruggedrongen. Zij strekt zich uit van Midden-Rusland naar dé Finse Golf. Langs het front dat de begrenzing van de koude lucht vormt, werd in Fin land matige sneeuwval gemeld. Er zijn geen aanwijzingen voor een belangrijke wijziging in de algemene circulatie, zodat het huidige weertype bij ons blijft voortduren. medegedeeld door het K.N M1 te De Bilt, geldig van dinsdag morgen tot dinsdagavond. Wisselend bewolkt. Wisselend bewolkt en tijdelijk regen, matige aan de kust af en toe krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Aanhoudend zacht. M.NSDAG 15 NOVEMBER Woensdag zullen in zeven En gelse districten tussentijdse ver kiezingen worden gehouden, waarvan vooral de liberalen de uitslag met grote spanning te gemoet zien. De liberalen hopen te profiteren van de verdeeld heid in de Labourpartij en heb ben in alle districten kandida ten gesteld, hoewel zij slechts met zes afgevaardigden in het Lagerhuis zijn vertegenwoor digd. De districten zijn Bolton East. Carshalton, Mid-Bedfordshire, Petersfield, Tiverton, Ludlow en Ebbw Vale Monmoutshire, het vroegere district van Aneu- rin Bevan, waar thans Michaël Foot kandidaat staat. Foot be hoort tot de linkervleugel van Labour. De liberale hoop is gevestigd op Bolton East, waar de conser vatieve kandidaat bij de laatste verkiezingen een meerderheid van slechts 2.732 stemmen op zijn Labourtegenstander be haalde. Ook in Mid-Bedford shire waar verkiezingen moe ten worden gehouden omdat de vroegere minister van Koloniën Lennox Byd thans zitting heeft in het Hogerhuis was de conservatieve meerderheid be- v.m. n.m. Breskens 11.12 11.25 Terneuzen 11.47 Hansweert 0.27 12A0 Walsoorden 0.37 12.50 ZON «1 MAAN Nov. 15 7.59 16.49 3.16 15.31 17 8.03 16.47 5.41 16.25 18 8.05 16.45 6.57 16.59 19 8.06 16.44 8.13 17.39 20 8D8 16.43 9.26 18.28 21 8.10 16.42 10.32 1926 trekkelijk gering (5.174 stem men). Mid-Bedfordshire, vaar digde voor Lennox Boyd een liberaal naar het Lagerhuis af. Petersfield, Tiverton en Lud low zijn alle conservatieve dis tricten. De algemene vergadering der Ver. Naties heeft met 51 tegen 38 stemmen bij 9 onthoudingen een motie van Nigeria aanvaard om de verkiezing van nieuwe leden voer de Veiligheidsraad en de Economische en Sociale Raad voor onbepaalde tijd uit te stel len. Nigeria stelde dat de spe ciale politieke commissie op het ogenblik spreekt over voorstel len tot uitbreiding van het lid maatschap der beide raden of in elk geval tot herverdeling der vertegenwoordiging waardoor Afrika en Azië meer zeggenschap zouden hebben. Hij wilde dit debat eerst afwachten. De Ver. Staten en Groot-Brit- tannië behoorden tot de landen die tegen uitstel waren. Groepen opstandelingen heb ben zondag aanvallen gedaan op een klein fort in Guatemala-stad en op het garnizoen van Puerto Barrios aan de oostkust van Gua temala. Zij werden teruggesla gen, doch pas nadat zij enige wapens hadden buitgemaakt. Via de radio werden de opstan delingen in het kustgebied opge roepen, zich over te geven. Zij werden gewaarschuwd, aat de luchtmacht en 3000 man van het leger zich klaar maakten voor een aanval. De regering heeft de staat van beleg afgekondigd en cen suur ingesteld. In juli werd ook de staat van beleg ingesteld, na dat bij een bomontploffing in een theater in de hoofdstad twee mensen om het leven waren ge komen. Sinds het begin van het vorige jaar zijn er zo nu en dan be richten geweest over activiteit van guerilla-strijders tegen het bewind van president Ydigoras- Fuentes. Later meldde de regering, dat de opstandelingen er in waren geslaagd de legerbasis van Puer to Barrios te bezetten. Inmiddels was de basis echter zwaar be schadigd tengevolge van een aanval van regeringsvliegtuigen. Een sterke strijdmacht van het leger verliet zondagmiddag Gua temala-stad om met de opstan delingen in Puerto Barrios de de strijd aan te binden. In de hoofdstad was het zon dagavond rustig. Het rentetarief voor het dag geld (Call money) is gisteren verder met een kwart procent verlaagd van Hi pet tot 1 pet. Op 4 november jl. werd het per centage reeds gereduceerd van l'/2 tot 1 '4Deze verdere verla ging is een gevolg van de nog steeds overvloedige geldruimte en werd in geldmarktkringen reed:, verwacht. De eigenaar van een meubel fabriek in Houston is van. plan om drie chimpansees in het ar beidsproces in te schakelen. De dagtaak van de dieren zou be staan uit het met schuimrubber vullen van kussens. Het sehroe- ven- van poten aan stoelen en het verpakken van divanbedden in dozen. Foto: Tijdens een demonstratie liet voorman Eugène Nelson zien, dat d© chimpansee „Bobby" nog wel eens e«en goede indu strie-arbeider zoo kunnen wor den. De presidente van de oorlogs gravenstichting, mevrouw H. G. var Anrooyde Kempenaer, en de cineast G. Ch. Vos van Mar ken, zullen op donderdag 17 no vember naar Bangkok vliegen. Van deze plaats uit zullen zij de erevelden Kanchanaburi, Chungkai en Thambuyzayat be zoeken, waar in totaal ruim 1800 Nederlanders, die zijn om gekomen bij het werk aan de beruchte Burma-spoorweg, be graven liggen. De Oorlogsgra venstichting zal hiervan aan de nabestaanden een ooggetuige- ,'erslag geven en een kleuren film tonen, die van de inrich ting, het onderhoud en de om geving van deze graven gemaakt worde. Mevr. Van Anrooy en de heer Vos van Marken zijn door de K. L. M. in staat gesteld deel te nemen aan de introduktievlucht naar het Verre Oosten ter ge legenheid van het in dienst nemen var de DC 8. Een aantal grote bedrijven heeft in de kosten van de reis financieel bijgedragen. De 28-jarige Noorse prinses Astrid zal op 12 januari a.s. in het huwe lijk treden met Johan Martin Ferner, die niet van adellijke afkomst is. Zondagavond is in net koninklijk paleis ui Oslo het verlovingsdiner ge houden. Het gezaghebbende Vlaamse blad „De Standaard" schreef maandag, dat de berichten van de laatste weken over de stichting van een modern hoogovenbedrijf in Vlaanderen „voorbarig" zijn. Een beslissing over deze kwestie zal volgens het blad over enkele weken en waarschijnlijk nog voor het einde van dit jaar worden genomen. Het overleg over dit project, dat zou verrijzen in Zeebrugge langs het kanaal GentTerneu- zen of in het Antwerpse haven gebied, is reeds enige jaren aan de gang. De namen van Cocke- rill, Arbed, Providence en Schnei der zijn er bij genoemd, alsmede een Amerikaanse groep. Ook de E. G. K.S. is bij het gesprek be trokken. De „Standaard" weet voorts te melden, dat de berichten over een aanvangskapitaal van 30 mil jard Belgische frank 2,25 mil jard gulden overdreven zijn. Volgens de bestaande plannen zou worden begonnen met een kapitaal van acht miljard frank en voorschotten tot een bedrag van 10 miljard frank. De bestaande plannen voorzien in een omzet van het hoogoven- bedrijf van 20 miljard frank per jaar. Het zou door hypermoderne produktiemethoden de kostprijs van staal aanzienlijk kunnen drukken. Het bedrijf, waarvan de bouw ongeveer twee-en-een-half jaar zal vergen, zal volgens het schema werk kunnen verschaf fen aan 3000 tot 5000 arbeiders. Begeleid door vier agenten zijn maandag vier negermeisjes naar twee scholen in New Orleans ge gaan die tot op heden uitsluitend door blanke kinderen werden be zocht. Bij de scholen was ook nog een politieman geposteerd en in de buitenwijken werd politie ge reed gehouden om in te grijpen wanneer dit nodig mocht blijken. Incidenten hebben zich tot op heden niet voorgedaan. Voor de scholen had zich een menigte blanken verzameld die joelden toen de negerkinderen naar binnen gingen. Kort nadat een negermeisje een school was binnengegaan verlieten ongeveer twaalf blanke leerlingen het gebouw. De komst van de drie negers op de andere school was voor ca dertig leer lingen aanleiding om te vertrek ken. Het Amerikaanse hoogge rechtshof had opdracht gegeven de scholen te integreren (d.w.z. toegankelijk te stellen voor negers), maar de wetgevende vergadering van Louisiana had zich hiertegen verzet en bepaald dat maandag alle scholen bij wijze van vakantie moesten slui ten. Het schoolbestuur van New Orleans heeft hier echter geen gehoor aan gegeven. Het negermeisje zes jaar dat als enige de tot nu toe „blan ke" school bezocht ging aanvan kelijk opgewekt naar binnen, keurig in witte jurk en met witte linten in het haar. Maar toen Volgens de eerste berichten, die in Beiroet werden ontvangen, woonden 500 schoolkinderen van 10 tot 15 jaar zondag een spe ciale voorstelling in de bioscoop bij. De brand ontstond doordat een oververhit projectie-apparaat de film in vlam zette, waarna het vuur oversloeg op het houten dak van de zaal. Er volgde een onbeschrijfelijke paniek. Toen de kinderen de eni ge uitgang wilden bereiken stort te het dak neer en begroef een groot deel van de bezoekers. Artsen, vooral chirurgen, en verpleegsters zijn met vliegtui gen naar Amouda overgebracht. De Syrische minister van Onder wijs en Arbeid is eveneens naar de plaats van het ongeluk ge gaan. Als eerste hulp voor de getroffen families heeft de rege ring van Syrië geld ter beschik king gesteld. Volgens niet-officiële berichten zouden bij de bioscoopbrand in Amouda 152 kinderen, en niet 200 zoals eerder gemeld, om bet leven zijn gekomen. Volgens dé officiële verklaring is de brand ontstaan door kort sluiting. De Syrische uitvoerende raad besloot op een spoedvergadering een bedrag van 150.000 Syrische ponden (ongeveer 150.000 gul den) beschikbaar te stellen voor hulp aan de slachtoffers. Vier artsen en een aantal ver pleegsters zijn per vliegtuig naar Amoeda gebracht voor de behan deling van de gewonden. Dc onafhankelijke Londense Times is van oordeel, dat de Turkse president, generaal. Gur- sel, moedig en grondig heeft ge handeld door veertien leden van het comité voor nationale een heid naar huis te sturen. Het blad gelooft, dat de pers en hel merendeel van de intellectuelen in Turkije achter de generaal staan. Hoewel hij wellicht ver sterkt uit deze crisis te voor schijn zal komen, staan hem ech ter nog vele moeilijkheden te wachten, o.a. op economisch ge bied. Volgens de Times geeft hetgeen de generaal de eerste zes maanden van zijn bewind te zien heeft gegeven, de indruk dat Gursel in staat is, de vereiste radicale maatregelen te nemen. De liberale Guardian wijst ook op de moeilijkheden, waarvoor generaal Gursel zich nog ziet ge plaatst. Volgens het blad zullen de economische zwakheid van het land, de apathie onder de boeren en de teleurstelling onder de intellectuelen over hetgeen de revolutie tot dusver tot stand heeft gebracht, aan de ontevre denen nieuwe gelegenheden voor acties geven. De Senaat van de Amerikaan se staat Louisiana heeft zondag in Baton Rouge in een spoedver gadering een wetsvoorstel aan vaard, dat hem de bevoegdheid geeft alle openbare scholen in New Orleans onder zijn toezicht te plaatsen. Dit voorstel werd aangenomen met het oog op het feit, dat maandag twee scholen in deze stad, die tot dusver alleen door blanke kinderen wer den bezocht, bij gerechtelijke uit spraak negerkinderen moeten toelaten. De Amerikaanse minister van Justitie, William Rogers, heeft al laten weten, dat hij alle macht van zijn departement zal gebrui ken om de integratie op de scho len door te zetten. Intussen heeft het bestuur van de parochiale scholen van New Orleans met grote meerderheid besloten, zich niet te storen aan een instructie van de inspecteur van het onderwijs in Louisiant, Shelby Jackson een overtuigd voorstander van rassenscheiding dat voor alle scholen in de staat maandag beschouwd moet worden als openbare feestdag. Q Volgens de niet-officiële uit slag van Illinois heeft Kennedy in deze staat 6.397 stemmen meer gekregen dan Nixon. een groep blanke kinderen begon te joelen en schelden barstte zij in snikken uit. In de andere school drong een verontwaardigde moeder tpt in de klas door. Zij riep opgewonden dat zij haar twee kinderen „geen minuut langer bij die vuile nik kers" zou laten zitten en nam ze aan de hand mee.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1